lliiniii Niuis- llmtiMit- Si ünlimilii Het West-Friesche Kanalen-plan Minister Marchant Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. 0'DUFFY ERNSTIG GEWOND. ERNSTIG ONGELUK TE MILAAN. VERGROOTINGEN w over concentratie bij het Lager Onderwijs Driemansscholen beter dan kleinere. Fransch vliegtuig neergestort. EINDE ZOMERTIJD. Opzienbarende arrestatie in Italië. Zaterdag 7 October 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9360 CTDIant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- clag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jkentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,! inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN De voorgenomen bezuinigingen op de begrooting der provincie Noordholland zullen geen in- vloed hebben op de uitvoering van het wegenplan en de kanalen in aanleg. Een dezer dagen zal, zooals wij reeds eerder meld den, de begrooting der provincie Noord-Holland ver schijnen. Men is er in geslaagd deze begrooting slechts sluitend ie maken na toepassing van belangrijke be zuinigen. Zoo zal er zeer waarschijnlijk een in grijpende verlaging worden toegepast op de loonen en salarissen van het provinciaal personeel. Het vo rige jaar is een verlaging toegepast van 6 met vrijstelling van de eerste f 1000.daar nu zal een tweede niet onbelangrijke korting bij komen. Vast staat, dat de vacantietoelage niet zal worden toegekend. Het vorige jaar is de toelage nog verleend, maar Ged. Staten hebben toen daarbij de mededeeling gedaan, dat zeer waarschijnlijk voor 1934 hunnerzijds geen voorstel tot toekenning van deze toelage te wachten zou zijn. Op dit punt was het personeel dus voorbereid. Tevens moet het in de bedoeling liggen de subsi dies over de geheele linie te verminderen. Ten slotte staat ook vrijwel vast, dat voorgesteld zal worden de uitkoering van de provincie aan het Wegenfonds te verminderen. Bepaald was, dat van 193t) af door de provincie f 1 millioen in het Wegen fonds zou worden gestort gedurende vijf jaar. Het vorige jaar Is dit uitkeering op voorstel van Ged. Staten tot foOO.OOO verminderd. Na 1934 zal dus een geheel nieuwe regeling moeten worden gemaakt. Wegen en kanalen in Noordholland. Naar de Haarlemsche correspondent van het „Alg. Hdbld." meldt, zal er van het Wegenfonds vermoe delijk opnieuw 50 afgaan. Omdat de uitkomsten van het Wegenfonds zich in de loopende vijfjarige periode Tn gunstigen zin ont wikkelen. eenerzijds wat betreft de bijdrage van het rijk uit de opbrengst van de wegenbelasting, ander zijds wat betreft de uitkomsten bij aanbestedingen, zal naar wij vernamen ook in de naaste toekomst de uitvoering van het wegenplan geen vertraging behoe ven te ondervinden. Ook de uitvoering van de kanalen, waartoe de Staten hebben besloten n.1. het kanaal SchagenDe StolpenKolhorn en Kolhorn Alkmaar zal op de voorgenomen wijze wor den voortgezet. De verbetering van den vaar weg AlkmaarAlkmaardermeerAmsterdam is inmiddels tot stand gekomen, en het werk voor het kanaal Hilversum—Vecht heeft ge wonen voortgang. Intusschen is nagegaan of het niet wenscho- lijk zou zijn ook tot den aanleg van het ka naal HoornMedemblik over te gaan, juist in dezen tijd, nu de werkloosheid onder de tuin ders en anderen zoo grooten omvang heeft aangenomen. Bij het graven van een kanaal zouden vele arbeiders, die nu steuntrekkers zijn, werk kunnen vinden. Er is eenigen tijd geledenzooals destijds is ge meld een commissie gevormd uit 50 Westfriesche gemeentebesturen; deze commissie heeft bij het wa terschap Drechterland en bij „De Vier Noorder Kog gen'' pogingen gedaan om een bijdrage, of. zoover ze wordt verleend, een verhoogde bijdrage te ontvan gen, om uitvoering van het kanaal mogelijk te ma ken. Deze pogingen zijn echter mislukt. In een ver gadering van hoofdingelanden van Drechterland is een hernieuwd voorstel van dijkgraaf en hoogheem raden om een bijdrage te verleenen, verworpen. Het vorige jaar hebben de Provinciale Staten be sloten dat onwillige waterschappen tot een bijdrage kunnen worden verplicht. Drechterland heeft tegen dit besluit bezwaren ingebracht bij de Kroon, zoo dat nu dc Koninklijke beslissing moet worden afge wacht, alvorens Ged. Staten zullen kunnen ingrijpen. In elk geval wordt do. dit gebrek aan samenwer king een uitnemend werk ter bestrijding der werk loosheid tegengehouden. Het is niet de bedoeling het werk te doen uitvoeren in werkverschaffing, maar tegen de ter plaatse gel dende loonen. Het zou dus op de gewone wijze wor den aanbesteed. Zoo is ook de weg door Geestmer- ambacht uitgevoerd: waarmede de werknemersorga nisaties zich toen vereenigd hebben. Er zou dus ook nu zonder twijfel, wat de loonregeling betreft, geen bezwaar worden gemaakt. Bü opzienbarende botsingen In het Iersche graafschap Kery. In Trales in het Iersche graafschap Kery is het gis teravond aldus verneemt V.D. uit Dublin, tot opzienba rende botsingen gekomen, waarbij de voorzitter van de Vereenigde Ierland-Partij, generaal O'Duffy ernstig gewond werd. O'DUFFY. Toen O'Duffy en de secretaris zijner partij, comman dant Gronin het hotel, waar zij gedineerd hadden, ver lieten en zioh naar de Hall begaven, waar O'Duffy zou spreken, werden zij plotseling aangevallen. O'Duffy zoo wel als dronin bevonden zioh in een oogwenk te midden eener opgewonden menigte. Toen de politie eindelijk ter plaatse arriveerde, bloedde O'Duffy uit eenlge hoofd wonden. Sterke afdeelingen politie bezetten onmiddet» lijk het lokaal, waar generaal O'Duffy spreken zou #n weerden de aanvallers af, die alle vensterruiten van 't gebouw inwierpen. O'Duffy moest in het gebouw blij ven tot militaire versterking was aangekomen. Het VERTROUWDE ADRES voor A Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp DAGELIJKS GEOPEND, ooK Zondags OOK MAATREGELEN JEGENS BIJZONDERE SCHOLEN AANGEKONDIGD. Minister Marohant heeft op de vragen van den heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, betreffende de ministerieele aanschrijving van 20 Juli inzake de voorgenomen opheffing van een groot aantal kleine openbare scholen en de te nemen maaU^gelen tegen eventueel daaruit voortvloeiende achtersrclling van het openbaar bij het bijzonder onderwijs, o.m. het volgen de geantwoord: De beteekenis der circulaire is deze: De bedenkelijke toestand der publieke financiën eischt onverwijld con centratie in alle takken van overheidsdiensten, waar de ze tot bezuiniging kan leiden. Dit is het geval ten aan zien van de openbare lagere scholen. De mogelijkheid van concentratie is verruimd door de sedert snel toege nomen verbetering van wegen en middelen van ver keer. Concentratie van kleine en zeer kleine scholen tot scholen met ten minste drie leerkrachten en voldoend bezette klassen, leidt tot verbetering van het onderwijs. Teneinde snel tot een voorloopig resultaat te komen, werd een dringend beroep op den burgemeester gedaan als voorzitter van het college van B. en W. en van den raad, om een voorstel aan den raad te bevorderen en to steunen tot opheffing van die scholen, welke naar het advies van het rijksschooltoezicht het eerst in aanmer king kwamen. De regeering tooh gaf er de voorkeur aan dat de raad tot opheffing zou besluiten teneinde niet genood zaakt te zijn krachtens art. 22 lid 4 der L. O.-wet 1920 zelf tot opheffing over te gaan. Openbare en bijzondere scholen. Na de verhouding tusschen minister en burgemees ters te hebben besproken, zegt de minister niet te kun nen voorspellen, hoeveel kinderen van opgeheven open bare scholen naar het bijzonder onderwijs zullen over gaan. Er geschiedt menigmaal, zonder dat een school is opgeheven, een verschuiving van een vrij groot aantal kinderen van de openbare naar de bijzondere scholen, ook omgekeerd. Bij slooping van het oude centraal-statlon een viaduct ingestort. Tal van perso nen onder het puin bedolven. Tot nn toe zes dooden geborgen. Uit Milaan, 6 October (V.D.): Een ontzettend ongeluk heeft, begin van den middag plaats gevonden te Milaan. Reeds maandenlang is men daar bezig met de sloo ping van het oude centraal-station en het 'daarbij behooreride spoorwegemplacement, dat over een stcenen dijk door een druk stadsge deelte leidde. Een hiertoe behoorende spoor lijn, welke in de directe nabijheid van het ■station over de straat loopt en een vroeger uit twee bogen bestaande viaduct, waarvan cfe laatste dagen nog maar één boog over was, werd hierdoor naar het schijnt niet meer vol doende gesteund en brak Vrijdagmiddag plot seling over de geheele breedte van 20 Meter af. Tal van personen werden onder het puin 'bedolven. Hoeveel slachtoffers te betreuren zijn, is nog riiet te overzien. Tot nu toe konden uit het puin zes dooden te voorschijn worden gehaald. Op het oogenblik van het ongeluk zou evenwel een auto, waarin eenige perso nen waren gezeten en «en vrachtauto ter plaatse zijn gezien. Direct na het bekend worden van den ramp verschenen autoriteiten ter plaatse. Het ber gingswerk is met koortsachtige haast ter hand genomen. Duizenden nieuwsgierigen worden door de fascistische militie op een afstand gehouden om de werkzaamheden niet te be moeilijken. I Drie dooden. Reuter meldt uit Parijs dat gisteren bij Toul een militair vliegtuig omlaag stortte. De drie inzittenden, van het elfde Metzer vliegregiment, kwamen om hgt leven. Wij herinneren er aan dat de Zomertijd heden nacht, van Zaterdag op Zondag, om drie uur eindigt. De klokken moeten das dan een nur achteruit gezet worden, van 3 op 2 nor. Vriend van Mussoiini aangehouden. Ver dacht van spionnage. Groote sensatie heeft gewekt de arrestatie van com- mendatore Donato Battelli, een ouden vriend en eer tijds schoolkameraad van Mussoiini. Batelli wordt er van verdacht geheime documenten der Italiaansche ma rine aan buitenlandsche mogendheden te hebben ver strekt. Het heet dat Batelli zich op zijn persoonlijke vriendschap met Mussoiini zou hebben beroepen om z.g. belangen in de staalindustrie te behartigen. Donato Battelli was vroeger commissaris voor het gebied der Alto Adige (Etsch) in Boven-Italië. Hij woont in Rome en bezit een villa in de nabijheid van Mussolini's zomerhuis te Cesabatico. Vóór het fascisme aan het bewind kwam, was hij de leider eener republikeinsche partij, doch ging spoedig tot het fascisme over. Hij is te Venetië gearresteerd en naar de gevangenis van Regina Coeli te Rome overgebracht. MINISTER MARCHANT. De strijd, die over zijn circulaire is ontbrand, moet hun aanleiding geven tot de onderstelling, dat de liefde voor de openbare en de afkeer van de confessioneele school de ouders ertoe zullen brengen om over het be zwaar van een grooteren afstand dat de minister geenszins onderschat heen te stappen. Dat echter voor het oprichten van vele neutrale bij zondere scholen de waarborgsommen zullen worden bij eengebracht, meent de minister te moeten betwijfelen. De ervaring leert trouwens, dat vele bezwaren, die bij elke verandering gevoeld, achteraf door assimilatie aan den nieuwen toestand verdwenen bleken. Dit is te eer te verwachten, nu veelal een mindere school tegen een betere zal worden verwisseld. Men ziet de positie van het openbaar onderwijs tegen over het bijzonder onderwijs niet juist indien men de plaatselijke scholen beschouwt als concurreerende in richtingen, die in ongeveer gelijk aantal gelijke kansen moeten hebben. In den concurrentiestrijd zal altijd de betere school een voorsprong hebben op de minderen en meer leerlingen trekken. In een school, waar de be zetting met kinderen en met leerkrachten niet beneden zekere grenzen daalt, zal goed onderwijs het best zijn verzekerd. Maatregelen tot concentratie ook in het bijzonder onderwijs. Zou de minister liever niet spreken van „achterstel- 1'ng" van het openbaar onderwijs bij bet bijzonder, het r'nancieele motief voor concentratie doet zich voor bei de takken gelijkelijk gelden. Daarom heeft de minister maatregelen overwogen om ook in het bijzonder onderwijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere scjiool meer is ge concentreerd dan de openbare. Hier echter is het vraagstuk minder urgent en meer gecompliceerd; min der urgent doordien de kwijnende scholen bij het open baar onderwijs verre in de meerderheid zijn. Het Is volkomen verklaarbaar, dat tengevolge van de financieele gelijkstelling de bevolking voor de bij zondere school is gegroeid en voor de openbare is ge daald. Op 1 Jan. 1932 waren er met minder dan 24 kinderen 110 openbare scholen en geen bijzondere. Met minder dan 40 kinderen waren er 328 openbare en 66 bijzondere. De minister onderzoekt, welke scholen onder die 66 kwijnende zijn. Zoodra hem dit bekend zal zijn, zal hij trachten door overleg met de centr. schoolorganisaties tot ver eenvoudiging te geraken. Dit doel door wetswijziging te bereiken, is minder eenvoudig dan het wel eens blijkt te worden gezien. Gelijkstelling handhaven. Met de overgroote meerderheid wenscht de minister de financieele gelijkstelling te handhaven. Daardoor is men bij het ondernemen van concentratie door wette lijke maatregelen aan zekere grenzen gebonden. Tus schen openbaar en bijzonder onderwijs bestaat geens zins wettelijke gelijkheid en gelijkheid kan men, vast houdende aan de Grondwet en de financieele gelijk stelling, ook niet bereiken. c j Voor het oprichten van openbare scholen gelden afgezien van de noodwet van 4 Aug. 1933 geen bs- naalde bindende voorwaarden; voor het oprichten van bijzondere scholen wèl. En dienovereenkomstig is d® vrijheid van de overheid om openbare scholen op te heffen slechts aan den eisch der Grondwet gebonden, terwijl het vervallen van de bekostiging van het bijzndr onderwijs automatisch geschiedt bij daling van het aantal kinderen naar de regelen der wet. l Het zal duidelijk zijn, dat het absolute getal kinderen eener school op zichzelf niet de eenige maatstaf i® voor de opheffing. In de eene gemeente zal een school met een gering aantal kinderen moeten worden ge handhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt, in de andere gemeente kunnen betrekkelijk sterk verschillend bevolkte scholen doelmatig in éen school worden geconcentreerd. De overweging van een en ander moge duidelijk maken, dat het uit financieel oogpunt en wegens den feitelij ken toestand niet te verantwoorden ware geweest met de concentratie van de openbare scholen te wachten, totdat tevens de concentratie van de bijzondere een feit zou zijn geworden. (De tekst der circulaire van 20 Juli 1933 aan de bur gemeesters wordt vervolgens in extenso in het antwoord medegedeeld. Bovendien worden de scholen, waarop de aanschrijving betrekking heeft daarin vermeld).

Schager Courant | 1933 | | pagina 1