Dinitrof uit de zitting zaal verwijderd. BAL ALKMAAR'S ONTZET HET KASTEEL VAN EGMOND. Oude fundamenten bloot gegraven. door de Radio. Deensche beetworteloogst ten dsele vernield. Brandend scbip in nood. Steun aan den middenstand. Bulgaarsche communisten veroordeeld. Advertentiën. HET HUKSDAGPROCES. De president duldt geen beleediging van de politie. Ofschoon het verhoor in het proces van den Rijks dagbrand te Leipzig, behoudens een enkel heftig oogenblik, tot nu toe vrij rustig verloopen is, heeft er zich gister 'n opwindend incident voorgedaan Dimi trof, de Bulgaarsche verdachte, is n.1. na herhaalde interrupties uit de zittingzaal verwijderd geworden. Het begon bij de behandeling van de bescheiden, die in Dimotrofs woning worden aangetroffen. Een der stukken verklaart Dimitrof nooit gezien nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt, dat het hem niet zou verwonderen als de politie het tus- schen zijn papieren had gesmokkeld. President: „Kriminalkommissar Braschwitz zal daarover gehoord worden." Dimitrof: „Asjeblieft!" President: „Ook zonder uw asjeblieft. U moet met het verdachtmaken van ambtenaren voorzichtig zijn. U kunt u verdedigen, zooals u het goed acht, maar in dat opzicht moet ik u waarschuwen." Het verhoor heeft weer hetzelfde verloop als ge woonlijk, wanneer Dimitrof 'n actie komt en herhaal delijk komt hij in botsing met den president, die hij voortdurend in de rede valt en die op zijn beurt voort durend tracht, den Bulgaar, die steeds met zeer luide stem spreekt, tot zwijgen te brengen. Een plattegrond van Berlijn, waarop bij het stadsslot en het Rijksdaggebouw kruisjes zijn ge zet, geeft aanleiding tot een volgende interruptie: Dr. Werner vraagt: „Geeft Dimitrof toe dat het boek van hem is?" Dimitrof: „Ik heb een reiswijzer gekocht. Of het deze is weet ik niet. Voor de politie kan ik niet In staan" (vroolijkheid in de zaal). President: „Dan zullen wij probeeren het zonder Uw garantie te doen." De maat Is voL Bij het verdere verhoor blijven de incidenten tus- schen Dimitrof en den president voortduren. Dimi trof verklaart lid van het Centraal Comité der Bul gaarsche Communistische Partij te zijn en zich ook voor het gerecht als zoodanig te voelen. Na de pauze gaat het op dezelfde manier verder. Dimitrof spreekt over de „kolossale onbe kwaamheid"" en het „onverstand der politieambtenaren" in verband met een po ging der politie om op hem gevonden gecodeerde telefoonnummers te ontcijferen. Als de president hem opnieuw tot de orde roept en Dimitrof zijn uit drukkingen niet wijzigt en blijft interrumpeeren springt president Dr. Brunger op, en verklaart, dat de senaat er thans over zal beraadslagen, of ver dachte Dimitrof uit de zaal moet worden verwij derd. „Thans is de maat vol!" Na een kort overleg, deelt de president mede, dat tot Dimitrof's verwij dering is besloten. Dimitrof pakt zijn stukken bijeen en roept opge wonden uit: „Ongehoord", waarbij hij een aantal onbegrijpelijke scheldwoorden uitstoot. Dimitrof werd vervolgens door de politiebeambten naar de gevangenis teruggebracht. Na een begin te hebben gemaakt met het verhoor van den tweeden Bulgaarschen verdachte, Popoff, wordt do zitting verdaagd tot Zaterdagochtend half tien. Een nieuwe getuige meldt zich aan. Amsterdam. In opdracht van^bet Internatio nale Van der Lubbe-Comité in Nederland heeft Mr. Wilhelm Loeb heden per brief aan de drie verdedi gers, den president cn den Oberstaatsanwalt te Leip zig medegedeeld, dat Eduard Sirach. redacteur van „Sparlakus", het orgaan der linksche arbeidersop positie, als getuige wenscht te worden opgeroepen daar hij als intiem vriend van Van der Lubbe be langrijke verklaringen wenscht af te leggen over diens karakter en over diens politieke gedragingen in den laatsten tijd, speciaal dat Van der Lubbe geenerlei voeling had, noch met de N.S.D A.P., noch S.P.D-, noch K.P.D., noch eenig lid dier organisaties persoonlijk. INTERESSANTE VONDSTEN GEDAAN. Bij de duinterreinen, welke de Provincie Noord-Hol land onlangs van den heer Van Vliet aankocht onder Egmond, behoorde ook een perceel weiland ten Oosten van den ouden Heeieweg, aan de Slotlaan. Bij -wijze van werkverschaffing liet de provincie daar een moe rassige laagte uitgraven, waarbij men tot de ontdek king kwam, dat daar eens de slotgracht van het kas teel van Egmond gelegen moet hebben. AI gravende vond men ook de oude fundamenten, welke ruim een meter dik zijn; men is daarop verder gaan graven en thans heeft men reeds de buitenmuren alsmede en kele fudamenten van de slottorens en dat van den massalen verdedigingstoren in het midden bloot gegra ven. Bij het graafwerk vond men tal van oudheidkun dige voorwerpen, welke in het protestantsche kerkje, dat vroeger de slotkapel was, worden opgeborgen; wij troffen er o-a. aan Jaccbakannetjes, oude Spaansche wijnflesschen, oude munten en wapenen, bouwmateri alen en veel porceleinen scherven. Het schijnt de be doeling van het Provinciaal Bestuur te wezen, om dat kasteel, voor zooveel de fundamenten er nog liggen, geheel bloot te laten graven en ze tot grondhoogte ■weer te restaureeren. Voorwaar een loffelijk werk, dat zal bijdragen tot de historie van een der oudste kasteden van Kennemerland. BURGEMEESTER STEEKT TWINTIG HUIZEN IN BRAND. Actie voor de opruiming van krotten. Te Dudley in het Engelsche graafschap Warwicks- hire heeft de burgemeester Donderdag een 20-tal huizen in brand gestoken. Van misdadige brandstichting was hiertiij evenwel geen sprake, want de bedoelde woningen waren onbe woonbaar verklaard en de handeling van den burge meester maakte deel uit van de groote actie der regee ring tot opruiming van krotten. Een groote menigte woonde de verbranding bij. Nog 40 anderen krotten te Dudley wacht hetzelfde lot. Maandag a.s. zal van 11.45 tot 12 u. 30 de viering van Alkmaar's ontzet, ter gelegenheid waarvan dit jaar ook prinses Juliana de kaas stad zal bezoeken, door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Als gevolg van brand. Te Rudkoeding in Denemarken, is Vrijdagochtend een voorraad van 150.000 ton beetwortels, een tiende deel van den Deenschen oogst, door brand vernield. De schade bedraagt in het geheel 800.000 kronen. Zij wordt ten deele door verzekering gedekt. S.O.S.-setnen uitgezonden. Uit Moskou. Een schip van de Russische kust wacht heeft bij Moermansk noodseinen van ecu stoomschip opgevangen, welker nationaliteit tot nu toe onbekend is gebleven. Op het schip is brand uit gebroken. Tal van schepen zijn ter assistentie uit gevaren. Maatregelen reeds tot bi onderdeden uit gewerkt Naar „De Tel." uit Den Haag verneemt, moeten de maatregelen, die de regeering heeft toegezegd, In het belang van den middenstand, tn een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeeren en reeds tot in on- derdeelen zijn uitgewerkt De hoofdmaatregel moet zijn een credietverleenlng. Daarnaast worden nog andere maatregelen, o.m. ter zake van het afbetalingssysteem, onder de oogen ge zien. Van bevoegde zijde wordt ons echter verzekerd, dat een definitieve beslissing in dezen echter nog niet is genomen. Intussohen schijnt het vrijwel zeker, dat de beslissing niet al te lang meer op zich zal laten wachten. DRIE DOODVONNISSEN. Uit Sofia wordt gemeld: De krijgsraad te Lewlievo heeft na dagenlange on derhand el i gen drie doodvonnissen en langdurige tucht huisstraffen uitgesproken tegen negen andere perso nen, die beschuldigd werden van den bouw van com munistische cellen in het Bulgaarsche leger. Navekomen Berichten. Z IJ P F. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente niet minder dan 60 gevallen van mond en klauwzeer aan gegeven, zoodat het aantal gevallen reeds meer dan 120 bedraagt A V V A P 4 PÏOW N 4 BREEZAND. De bloembollenvelllna. In de door de Bloembollenveilingsvereepiging ge houden vergadering, is aan Mr. Buiskool uit Schagen op diens verzoek, wegens drukke werkzaamheden, eervol ontslag* verleend als directeur van de veiling, met dank voor de buitengewone goede diensten aan de vereeniging bewezen. Mej. Wever is in zijn plaats benoemd tot directrice, terwijl Mr. Buiskool zich een benoeming tot adviseur liet welgevallen. Op dezelfde vergadering werd de winst- en verlies rekening goedgekeurd. Niettegenstaande de lage prij zen is, mede door zuihig beheer, nog pl.m. f 18000 op de schuld ingeloopen. Dit resultaat, in deze slechte tij den bereikt, moet dunkt ons voor de kweekers een aansporing zijn, om nog meer dan voorheen bij de plaatselijke vereeniging te veilen. WIERJNGEWAARP In de jaarvergadering van de vereeniging „Ontspan ning na Arbeid", werd na opening en voorlezing der notulen eerst de rekening van den penningmeester aan de orde gesteld. Deze sloot met een nadeelig saldo van f2.10. De heer J. van Dompselaar, secretaris en de heer K. Mosk, hebben bedankt als bestuursleden. In hun plaats werden gekozen de heeren H. Voort huizen en G. Buter; eerstgenoemde als secretaris. Wegens de crisisomstandigheden werd de contribu tie verlaagd tot f 0.50 en de éntree voor niet-leden be paald op f0.35. De eerste nutsavond werd bepaald op 25 November a.s., terwijl dan tevens het eerste lustrum zal worden herdacht. De wensch werd uitgesproken dat deze avond goed zal mogen slagen, met een talrijk pu bliek. Hierna sluiting. Vrijdagavond vergaderde het Departement Wierin- gerwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen in het lokaal van den heer H. van der Woude, onder leiding van den heer J. Koomen. De door den heer Sieswerda voorgelezen notulen werden onveranderd onder dank vastgesteld. In verband met de notulen werd door den secretaris medegedeeld, dat de winteravonden iets anders zijn ge'.oopen dan gedacht was. Uit het jaarverslag hebben we aan ge teek end dat het ledental van 60 verminderd is tot 49. Van de leesbibli otheek werd gebruik gemaakt door het lezen van 638 door ouderen en 260 voor jeugdigen, opbrengst f 26.97. De rekening van den penningmeester werd nage zien door de heeren C. Haringhulzen en P. J. Visscber. Deze rekening gaf een sombere uitkomst. Was het vo rig jaar begonnen met een batig saldo van f 8106, thans was er een nadeelig saldo van f 11.86!£. De uit gaven waren zeer hoog geweest, n.1. f 330.21. De reke ning werd in orde Bevonden, waarna deze werd vast gesteld onder dank aa den penningmeester en de com missie. Een serie ingekomen stukken werd voor kennisge ving aangenomen. Volgt bespreking te houden winteravonden. In ver bad met den minder gunstigen toestand der kas, viel 't niet mee om dit zaakje in orde te brengen. Besloten werd dat het bestuur in overleg zal treden met het Hoofdbestuur om althans voor één avond een spreker van het Hoofdbestuur te krijgen. Verder één voor rekening der kas, een avond met eigen krachten. terwijl zoo mogelijk nog een vierde avond zal worden gehouden; Verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding -van de heeren S. Sieswerda (herkiesbaar) en A. K. Kaan (niet herkiesbaar). Herkozen de heer Sieswerda en gekozen de heer C. Haringhuizen, Rndvraag nihil, waarna werd overgegaan tot den verkoop van een 30-tal boeken. Hiervoor was nog al aardig animo. Enkele onverkochte boeken worden aan de bibliotheek cadeau gedaan. BARBNK ARSPEt Donderdagavond vergaderde de Neutrale Bond in de zaal van den heer Swager te Dirksboni. De voorzitter, de heer P. de Jong opende de verga dering, zijn genoegen er over uitsprekende, dat de op komst zoo goed was. Spr. memoreerde den ellendigen toestand In den tuinbouw en hoopt met ons orga nisatie! even iets bij te dragen tot verbetering. Hierna las de secretaris de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het hoofdbestuur een congres heeft uitgeschreven op 14 Oct. in de "Unie" te Alkmaar. Vervolgens werd de beschrij vingsbrief van bedoelde vergadering behandeld. Punt 2 gaf aanleiding tot een uitgebreide discussie. Dit behelsde n.1. of de Neutrale Bond den wettigen weg zal blijven bewandelen of niet. Ten slotte werd beslo ten om ons aan den wettigen weg te houden. Voor de verdere punten van de agenda kregen do afgevaardigden vrij mandaat Tot afgevaardigden naar de alg. verg. werden benoemd de heeren J. Schouten en Jb. Paarlberg, als plaatsverv. Jb. Strijbis en W. Manneveld. Thans kwam de winterpropaganda ter sprake. Werd besloten te ongeveer half Januari een propaganda-avond te houden, waarbij 2 sprekers zullen worden uitgenoo- digd, 1 uit tuinbouw- en 1 uit landbouwgebied. De avond zal verder gevuld worden met muziek, zang en decla matie. Het bestur kreeg opdracht een en ander te or- ganiseeren. Bij de rondvraag bracht een der leden naar voren, dat binnenkort een vergadering zou worden gehouden voor de leden van het doktersfonds in overleg met den dokter. Werd gevraagd om zoo veel mogelijk aanwezig te zijn. Tevens werd nog besloten een verzoek te richten aan het kerkbestur, om het daarheen te leiden, dat spoedig overleg- gepleegd wordt met de eventueel® huurders. Werd nog besloten den propaganda-avond dezen win ter zoo mogelijk tezamen te houden met de afd. St. Maarten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter de vergadering. KOE 0RAS JULIAN ADORP. Op Woensdag en Donderdag a.s. zal er in de Chr. school aan de Kortevliet ten bate van die school, we derom evenals dit de laatste jaren gebeurd is, een ba- zar worden gehouden. Deze bazar, die georganiseerd wordt door de Meisjesver. Wees een Zegen, heeft steeds succes op haar werk en wij twijfelen er geenszins aan, of dat zal ook nu weer haar deel zijn. De opening heeft plaats Woensdagmiddag om 3 uur. Tot haltechef te Koegras is aangesteld de heer A. Boode, tevens brugwachter aldaar. De spoorbrug te Koegras, die altijd met handkracht geopend en gesloten werd, wordt sinds kort mechanisch gedraaid, en wel door electriciteit. TA^OENDJJK NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van den gehouden competitiewedstrijd van de sjoel club is als volgt: .rrx TL - gew.I gew.n gelijk A. Boot G. van Ri1n 8 11 1 J. Bullooper P. Koeman 9 10 1 D. van Twulver J. Deutekom 9 11 K. Heidsma A. Visser 8 12 J. Bleek Jb. Schuit 14 5 1 E. Bos J. Ootjera 12 6 2 Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagimlddag 5 uur in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester; secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden waren aanwezig. Notulen werden aangehouden. Het eenlgst punt op de agenda was benoeming van een onderwijzeres de o. 1. school in de vacature, ontstaan door het vertrek van Mej. Wouda. De voordracht luidde als volgt: 3. Mej. M- Misset, tot 1 Sept. onderwijzeres te Haar lem. na dien tijd wachtgeldster; 2. Mevr. Meuleveld— Langendijk te N. Niedorp, tijdelijk onderwijzeres aan de lagere school alhier. De raad ging hierna op voor stel van den voorzitter in comité. Na heropening werd tot stemming overgegaan en werd Mej. Misset met algemeene stemmen gekozen. De datum van indiensttreding zal aan B. en W. worden overgelaten. Daarna sluiting. Vrijdagavond vergaderde hert crisiscomité. Besloten werd om 14 October een vlaggetjesdag te houden. Ver der zal bij de ingezet men weer eren circulaire rond- Taan met het verzoek nogmaals een gift voor het co mité te reserveeren. terwijl nadien met collectebussen zal worden rondgegaan. Twee comitéleden hadden bedankt Aan den heer Ten Bruggecate van Helloo zal ver docht worden nogmaals een lichtbeeldenavond te hou den. Bij de rond\v&ag werd door een der leden nog het woord gevraagd over een ingekomen adres van eenige leden inzake het bijeenoepen van een vergadering, wat door den voorzitter geweigerd werd, waarna dit lid bij wijze van protest de vergadering verliet Gev^den: 1 Politie. rijwielplaatje. De bazar. welke in de zaal van den heer J. de Bak ker wordt georganiseerd, door de gymnastiekver. „Her cules en Hygiea" belooft een succes te worden. Van alle kanten, ook van buiten den Langendijk komen zeer veel gaven binnen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Leonardus Maria, zoon van Jacobus Zo merdijk en Mathilda Ilelena Jacoba van den Bergh. Cornelia Maria, dochter van Gerrit Bras en van Helena Hendrika van Oort. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld. Vermist: een rijwiel. Marktberichten. EIERVEILING SCHAGEN. 5 Oct Aangevoerd: 40 000 kipeleren: 52—54 Kg. f 4.10, 58— 60 Kg. f 4.501.60, 61—63 Kg. f 4.50—4.90. klein f 2 30 —3.60. 600 eendeieren I 2.70—3.10, 10 kalkoeneieren f 5.20. HOORN. 5 Oct Aangeveerd: 30 stapels kaas, wegende 19209 Kg., w.o. 8 st.. kl. fabriekskaas f 21.50. 19 st. kl. boerenkaas f 2L 3 st boeren comm. t 21. Handel goed. DEN HELDER. 5 Oct Aangevoerd: 1C670 kipeieren: 55—57 Kg. f 4.70—5. 58 -60 Kg. f 4.70 5.40. 61-63 Kg. f 5.30—5.50, kl. eieren f 2.70—3.20, eendeieren t 2.50—3. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 767 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 12 gr. C. is 54 gr F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBK. ROTGANS, Hoogrode E 103. Schagen Gmlipl. opticien HefrHctinriist. Het oogonderzoek d >en wij grills. BROEK OP LANGENDIJK. 0 Oct Aangevoerd: 28000 Kg. roode kool f 11.70. 17000 Kg gele kool f 1, 6800 Kg. D. witte kool f 0.89-1. 50000 Kg. vr. witte f 0.401.25, 10000 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 0.60, duc f 1.10, 19000 Kg. uien: gele nep f 2.80 -3.20, drielingen f 1—L10. uien f 1.60—2.20. 19000 Kg. bleten f 0.60—L40. 6300 Kg. peen f 1.70—1.90. 950 Kg. slaboonen f 58.80. 6000 st andijvie f 0.50, 10500 stuks bloemkool Reus f 1.60—3.70, Lecerf f 1.90—6.10, H f U.75 159 NOORDSCHARWOUDE. 6 Oct Aangevoerd: 15700 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 1.60. com. exp. t 0.70. Friso t 2—2.10. bL eig. f 2—2.50, 19000 Kg. uien f 1-50—1.80, drielingen f 1.10—1.20, grove f 2—2.10, gele nep f 3—3 30. 7800 Kg. peen f 1.20—1.90, kL peen f 0.60, 3600 Kg. spercieboonen f 3.809.70. 15200 Kg. kroten f 0.60, 15600 Kg. roode kool f 1—1.80. 425U0 Kg. witte kool f 0.401.25, 12800 Kg. gele kool f 1. WARMENHUIZEN. 6 Oct Aangevoerd: 6250 Kg. roode kool f 1, 575 Kg. gele kool f 1, 2950 Kg. nep f 2.20—2.60, 2175 Kg. uien f 1.10—1.70, drielingen f 0.80—1, 950 Kg. peen f 1.70, 250 Kg. Friso aardappelen t 2. ALKMAAR, 6 October 1933. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 80 stapels, wegende 130000Kg. kaas, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 46 stapels Kleine 21, 6 stapels Commissie f 19. 2 stapels Middelbare f 18. Boeren kaas: 16 stapels Kleine f21; 20 stapels Commissie f 19. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 6 October 1933. Op de heden gehouden Graanmarkt waren 1835 H-L. aangevoerd, als: 44 HL voer tarwe f 4—6, 524 HL haver f 5.906.25; 194 HL boonen, w.o.: bruine boonen f 17, «ltroenboonen f 15—21, duivenboonen f 8 9.25, witte boonen f 18—21, 38 HL mosterdzaad (geel) f 13—14-25, 53 ka rw ij zaad f 20—04, tuinboonen f 9 9.50; 416 H-L. erwten, w.o.: groene erwten kleine f 10 —10.25, groote f 15—20. grauwe f 14—28 en vale f 14 26; tuinboonen f 9—6.50, alles per 100 Kg. Handel goed. WINKEL, 6 October 1933. Appelen f 2—6, peren f-2—05, druiven f9—11, kool fO.50—1.20, aardappelen f 1—1.30, bieten f0.50—OfTO, uien f 0.80—1.20, alles per 100 pond; bloemkool f 4—5, zndjjvie f 0.60 1, meloenen f 3—£Lö, komkommers f 2— 3, wortelen i 13, per 100 stuks. Geboren: RENSKE GEERTJE, Dochter van C. BOON en A. BOON— Letjen. Aartswoud, 6 Och 1933. Ondertrouwd: H. BRUIN Weduwn. van A. Stapel, en D. APPEL. Veenhuizen. 4 Oct. 1933. Post Heerhugowaard Noord. Huwelijksvoltrekking Vrijdag 20 October 2 uur n.m. erv daarna in zegening in de Ned. Herv. Kerk te Veenhuizen, 3 uur. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen voor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. C. GO ET. D. GOETHartman. Oudesluis, Oct 1933 Dankbetuiging. Aan allen die 22 en 26 Sept. voor ons tot onvergetelijke dagen heb ben gemaakt, onzen hartelijken dank. C. NANNIS en Echtgenoote. Oudesluis. Oct. 1933. TE KOOP, voor weinig geld, al leen k contant: onderdeden van de Feesttent, staande te Anna Paulowna bij Ho tel „Veerburg", als dakluiken, vloerluiken,, zijschotten, battings en vloerleggers. Te bevragen en te be zichtigen bij den Hotelhouder H. JONKER Hz. ANNA PAULOWNA. Daan en Tommie komen Zondag 22 October in zaal KOSSEN'. Spoorbuurt. ZONDAG 8 OCTOBER, om 4 uur, te NIEUWE NIEDORP. Beleefd aar'"'«velend, H. J. KOSSEN.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2