Dollfuss en Oostenrijk Een verrassing ASPIRIN' l}w^ De bondskanselier vroeger en thans Zaterdag 7 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9360 van Gedeputeerde Staten. De aflossing der Tuinderscredieten. Nieuw licht in oude moordzaak? HEELE FAMILIE IN VERZET TEGEN DE POLITIE. De verhoogde werking van den Merapi. Vaatem Na den aanslag op Dr. Dollfuss. GEEN VERHEUGENDE BESCHIKKING VOOR DE WEST-FRIESCHE GEMEENTEBESTUREN. LANGENDIJK. Nu vanwege Ged. Staten den betrokken gemeenten ln overweging wordt gegeven, de garantie van 30 pet. der door de Boerenleenbanken verstrekte credieten aan tuinders, ook af te lossen evenals dit met de 70 pet., als garantie van de provincie, door deze zal worden gedaan, zullen ongetwijfeld de mees te gemeentebesturen in West-Friesland niet bij zonder 'verheugd zijn over deze beschikking. Verschillende gemeenten behooren al tot de noodlijdenden, en moeten dus reeds door de re geering worden geholpen; andere zullen bij het opmaken van de begrooting voor 1934 tot de ontdekking komen, dat ook zij het zonder re- geeringshulp niet langer zullen kunnen stellen, zoodat er een betrekkelijk klein aantal zal zijn, dat de begrooting nog sluitend zal kunnen maken Wordt nu tevens aan den aandrang van Ged. Staten gevolg gegeven, dan zal dit voor de meeste gemeenten een uitgave beteekenen, die zij zich eigenlijk moeilijk kunnen veroorlooven, in elk geval tot gevolg hebben, dat andere nuttige zaken er onder zullen lijden. Ten tijde, dat de gemeentebesturen het voorstel van de pro vincie behandelden, om zich voor 30 pet. garant te stel len van de aan noodlijdende tuinders te verstrekken credieten, is er herhaaldelijk op gewezen, dat de ge meenten deze verplichting toch eigenlijk moeilijk kon den aangaan, daar zij het juist waren, die het hevigst door de crisis werden getroffen en het alzoo bijzonder bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk was, om zich door be lastingheffing de noodige middelen te versohaffen. Vrij algemeen werd toen reeds betoogd, dat de regeering, het Rijk, het aangewezen lichaam was, om die garantie op zich te nemen. Door de beschikking van Ged. Staten is de toen uitgesproken meening nu een waarheid ge worden, die voor de gemeenten hard klinkt De vraag hoe de gemeentebesturen tegenover de Boe renleenbanken zullen handelen, zal zeer verschillend worden beantwoord. Verschillenden zullen, zonder hulp niet tot aflossing kunnen besluiten, eenvoudig uit on macht Andere zullen allicht liever afwachten, ln de hoop op de mogelijkheid, dat de betrokken tuinder-cre- dietnemer nog wel aan zijn verplichting zal voldoen. Een derde groep, zij die er finantieel nog toe in staat zijn, zullen de door hen gegarandeerde 30 pet. storten, te meer. daar de meeste tuinbouwers de rente toch niet meer kunnen betalen en deze toch al voor de gemeente komt. De gemeenten, die nog de noodige gelden bezit ten, zullen daarmee finantieel voordeel hebben, daar de te betalen rente grooter zal zijn dan de ontvangen rente van gedeponeerde gelden. En voor tuinders, en voor gemeentebesturen Is de be slissing van Ged. Staten een verrassing geweest, voor de laatst en van minder aangename» aard, dan voor de eersten. (In ons nummer van Donderdag en ook nog eens ln dit nummer namen we reeds het bericht over de beschikking van Gedeputeerde Staten op. Red.) Drama ln de bosschen bij Bennekom. De „gek", die zichzelf beschuldigt. Is Jan Hoek onschuldig? Naar wij vernemen heeft mr. M. Maten te Arnhem die destijds de verdediging voerde in de bekende Ben- nekomsche moordzaak, eenigen tijd geleden een anonie- men brief ontvangen, waarin de sohrijver, die beweert zich in de omgeving van Zeist te bevinden, betoogt, dat Jan Hoek onschuldig is en dat hij de schrijver van den brief de moord op Mej. T. Koperberg in de Ben- nekomsche bosschen heeft gepleegd. De anonymus geeft in zijn brief die acht zijdjes lang is tal van bijzonderheden van de gebeurtenissen in den middag van den 27steen Februari 1930 in de bos schen ten Zuiden van de spoorbaan EdeWolfheze. Hij beschrijft nauwkeurig langs welke paadjes en boschjes hij de beide verpleegsters achterna fietste, waarna hij ze ontmoette en vertelt tal van finesses over de wijze waarop hij den moord pleegde. De schrijver die zichzelf met „de gek" betitelt betoogt in zijn brief met nadruk, dat Jan Hoek onschul dig in de gevangenis zit en dat hij zioh verplicht ge voelt dit mede te deelen. Wij vroegen Mr. Maten of hij veel beteekenis hechtte aan den brief. Hij deelde ons mede, dat in elke gerucht makende zaak dergelijke anonieme brieven heel gewoon zijn. Het merkwaardige van dit geval is echter, dat Mr. Maten drie jaar geleden, toen de zaak-Hoek nog hangen de was, een soortgelijken brief van denzelfden onbeken den schrijver heeft ontvangen met eenzelfden inhoud als den tweeden brief. Mr. Maten heeft dien brief destijds aan den Hoogen Raad voorgelegd, die zooals men weet. het door Jan Hoek ingestelde casatie-beroep verworpen heeft. Merk waardig is ook, dat deze tweede brief te Ede gepost is, maar dat op de enveloppe het poststempel Apeldoorn stond. Het is tot nog toe een raadsel, hoe dit er is op gekomen. Wij vernemen voorts, dat Mr. H. H. Roobol te Arn hem de zaak momenteel in handen heeft. Deze heeft Jan Hoek verleden week in de strafgevangenis te Leeuwarden opgezocht en hem den brief laten lezen. Jan Hoek kende den schrijver niet. Hij houdt echter nog steeds zijn onschuld vol. Mr. Roobol zal trachten materiaal te verzamelen om een revisie-verzoek te kunnen indienen bij den Hoogen Raad. „DE KLUIZENAAR VAN DE ZEE". De tweede reis van Alaln Gerbault rond de wereld. Reuter seint uit Colon (Panama) r De eenzame Fransche zeiler Alain Gerbault, bijge- naam „De kluizenaar van de Zee" is in de kleine boot, die zijn naam draagt uit Taboga in Panama vertrok ken, om zijn tweede reis rondom de wereld voort te zetten. Hij is voornemens, door te varen naar de Mar- queass-eilanden, een afstand van 6000 kilometer, ten zij gebrek aan water of een andere tegenslag hem noodzaakt de Galapos-ellanden aan te doen. Hij heeft meer dan een maand in Taboka vertoefd en arriveerde daar in £.:.'£ustus uit Martinique ln West-Indië. UIT ONZE OOST Hallucinaties van een krankzinnige en hun nasleep. Een doode, veertien ge wonden en twee en twintig arrestanten. Aneta seint uit Cheribon: Het Binnenlandsch Bestuur kreeg Donderdagavond bericht, dat in de desa Nangerang, nabij Mandiran- tjang, door het volk verzet was gepleegd tegen de desapolitie. De Resident van Cheribon, de heer Bitter, de patih van Koeningan en de wedana van Tjilimoes, bega ven zich onmiddellijk met 22 man veldpolitie, onder leiding van den departementscommandant' Blogg, derwaarts. Ter plaatse bleek, dat de verzetslieden verderop waren getrokken, waarna de achtervolging begon. Plotseling werd de politie aangevallen door circa 40 man, gewapend met knuppels, messen en steenen. De politie verdeelde zich in drie partijen, waarna een charge werd uitgevoerd, waarbij een der verzetslieden werd gedood, zes verzetslieden, drie agenten en vijf mannen der desapolitie werden ge wond, 22 verzetslieden zijn gearresteerd, de rest heeft zich in een bosch teruggetrokken. Nader bleek de aanstichter, zekere Rasja door hooge koortsen aan een acute verstandsverbijstering te lij den. Zijn neef zocht genezing bij den hekenden ky- ahi van Ploembon. Deze adviseerde den krankzinnige zooveel mogelijk in alles tegemoet te komen. Eerst verzette Rasja zich tegen de desapolitie en de familie deed daaraan dadelijk mee, omdat zij uit ging van de gedachte, dat Rasja niet gewoon krank zinnig was, doch met bovennatuurlijke vermogens toegerust en dat zijn bevelen dienden te worden ge hoorzaamd. In enkele uren hadden zich eenige tientallen fami lieleden bij het verzet aangesloten. O.a. had men de gedachte dat, indien het huis van Rasja in brand zou worden gestoken, dit in een kraton zou veranderen. Zoover is het niet gekomen. Wel is den dorpsgeeste lijke gevraagd vele geiten te slachten voor een groo- tcn slamatan. De familie ging naar een vijver, gele gen buiten de kampong, waar zij van den krankzin nige bevel kreeg gemeenschappelijk te baden. Daar trof de inmiddels aangekomen veldpolitie de menigte aan, die werd gesommeerd rustig naar huis te gaan, waarop de waanzinnige met zijn familie tot den aan val overging, met steenen en knuppels. Twaalf hunner werden in een gevecht van man te gen man overmeesterd, drie werden licht gewond. De krankzinnige werd zelf op den grond liggend aangetroffen met een zeer zwakke pols, uitwendig was hij ongedeerd. Bij het transport naar het zieken huis is de man overleden. Een deel van de volgelin gen vluchtt veertien hunner werden in den loop van den morgen gearresteerd. De wonden, die de mannen der veldpolitie en desa- rolitie bekwamen, zijn zeer licht. De bevolking ypn de andere desa's is zeer rustig. Een vuurregen waargenomen. Aneta meldt uit Bandoeng: De leider van het vulcanologisch onderzoek, dr. Stehn, telefoneerde uit Babadan dat te ruim negen uur een vuurregen werd waargenomen. Boven den top van den Merapi werden bloemkoolwolken gecon stateerd. Compacte asch-zuilen werden tot 500 Meter boven den krater uitgestooten. Blauwe vulkaangas sen kwamen tot Babadan. Nader seint Aneta nog uit Magelang: Een hevige gasexplosio van den Merapi werd ge constateerd. Te Babadan werden ascliregens waargenomen. PLOTSELING OVERGESTOKEN. Voetganger door auto gegrepen. Gistermorgen omstreeks 10 uur had op de Postbrug over de Leidsche vaart bij Sassenheim een ernstig on geluk plaats. Een man, die plotseling den weg over stak, werd aangereden door een uit de richting Leiden komenden auto. De bestuurder van deze auto kon den man niet ontwijken, daar uit de richting Sassenheim eveneens een auto naderde. De m'in werd eenige me ters door de auto meegesleurd en zeer ernstig gewond. Dr. Hubert uit Sassenheim lit het slachtoffer naar het St. BernardusgesHcht te Sassenheim overbrengen. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht Den automobilist treft waarschijnlijk geen schuld. DE MOORDAANSLAG IN DE BOOMSTRAAT TE AMSTERDAM. Slachtoffer bezweken. De logementhouder Arts, die de vorige week Vrijdag avond het slachtoffer werd van een moordaanslag voor zijn woning in de Boomstraat is gisternacht in het Binnengasthuis aan zijn verwondingen overleden. Hij was 59 jaar oud. onnoodiq pijn lijden? Dal was het onaange name lot onzer voor ouders. Aspirin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in weinige minuten ver dwijnen. cenig op de wereld GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verknopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWl AND BERGEN. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE NIJMEGEN. Zijne excellentie Georg Alexich, de schrijver van- onderstaand artikel, over „Dollfuss en Oostenrijk". Een der slachtoffers overleden. i De derde der drie gezusters R. te Nijmegen, die de zer dagen slachtoffer werden van kolendampvergifti ging is Donderdag ook bij kennis gekomen. Haar toe stand was echter zeer slecht en gistermorgen is zij da» ook in het Sint Canisius ziekenhuis overleden. De beide andere patiënten gaan goed vooruit Dertils moeder, stiefvader en vriend ge arresteerd. Weenen. De politie-autoriteiten, die belast zijn met het onderzoek naar den moordaanslag op Dr. Dollfuss zijn overgegaan tot arrestatie van DertU's moeder en zün stiefvader, Dr. Gün- ther, door wiens ideeën, naar in sommige krin gen wordt verklaard, Dertil is beïnvloed. Tevens werd een vriend van Dertil gearresteerd, die hem zijn revolver had afgestaan, zoodat men aanneemt, dat ook hij van het voornemen van Dertil op de hoogte was. Het blijkt meer en meer, dat Dertil Itijna uitsluitend in nationaal- socialistlsche kringen verkeerde. Dat hjj den aanslag met voorgedachten rade pleegde, leidt de politie tevens af uit het feit, dat hy van te voren allerlei compromitteerende papieren en documenten heeft verbrand. In totaal zijn thans in verband met den aan slag zeven personen gearresteerd. Ofschoon door de Nazi's ontkend, heeft de politie het bewijs ln handen gekregen, dat Der til inderdaad nat.-socialistisch partijman is. WAT DE TOEKOMST BRENGEN ZAL De zinlooze aanslag op Oosten rijks bondskanselier, Dr. Dollfuss heeft dezen, toch reeds populai- ren, Staatsman in het middelpunt, der wereldbelangstelling gezet. Hieronder laten we Georg Alexich, zaakgelastigde van Oos tenrijk bij de Nederlandsche Re geering, iets uit het leven en de toekomstige plannen van Dr. Dollfuss vertellen. DE tegenwoordige Oos tenrijksche bonds kanselier, Dr. Dolt* fuss. aldus ver telt Zijne Excellentie Ge org Alexich, heb ik reeds gekend toen hij nog di recteur was van de Land wrrtschaftfckammer te Weenen. waar hij een ge trouw medewerker was van zijn voorganger, Dr. Seipl. Later is Dr. Doll- fuse tot Minister van Landbouw benoemd, ten töde, dat ikzelf aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken op de Ballhausplata te Weenen aan de afdeeling voor Internationaal Recht, als gezantschaps-secretaris werkzaam was. Tenslotte ls Dr. Dollfuss. nu al weer anderhalf jaar geleden, als Bondskanselier in Oostenrijk aan het hoofd der Regee ring gekomen. Nadat ik vier of vtf/ jaren de eer heb gehad hem te kennen, ben ik in het voorjaar van dit jaar als Zaakgelastigde naar Nederland gekomen, ter vervanging van mijn ambtsvoorganger: Dr. Duffek. Wat bij Dr. Dollfuss het meest treft, is zijn kolossale energie, die tot uiting komt in stem, in blijk en in zijn krachtigen handdruk, die zoo stevig is, dat men even verbaasd staat te kijken. Dr. Dollfuss is uit Neder-Oostenrijk afkomstig, waar zijn Moeder nog leeft op de boerderij, die door zijn ouderen broeder wordt gedreven. Voor hem als jongere zoon was daar geen plaats, zoo vertrok hij naar Wee- nen, studeerde daar en is nu de algemeen erkende lei der van Oostenrijk geworden. Afkomstig uit een geloo- vig gezin, is ook Dr. Dollfuss streng geloovig, al komt dit bij hem niet op ostentatieve wijze tot uiting, doch blijkt dit bij hem meer innerlijk te wezen, waaruit ook zijn groote kracht voortspruit. HET TOEKOMSTIGE OOSTENRIJK Wat nu de vermoedelijke ontwikkeling der dingen in Oostenrijk aangaat, die zal dezelfde lijnen volgen als tot nu toe zijn uitgestippeld. De autoritaire staat zal heerschen over de verschillende corporaties, al zullen die in eigen kader vanzelfsprekend zekere vrijheid ge nieten. De Staat zal deze corporaties evenwel nauwlettend bewaken en alles regelen, als een soort opperste corpo ratie. Er is geen twijfel aan mogelijk, dat Oostenrijk deze ontwikkeling zal blijven volgen, al doet er den naam niets toe af, die men daaraan zal willen geven. In de toekomst zal men weer in Oostenrijk werkelijk regeeren, zooals Dr. Dollfuss thans reeds heeft in gevoerd. Men zal dan niet meer kunnen volstaan met alleen maar besturen. Die tijd is gelukkig eens en voor altijd achter den rug. Gerugsteund door de christelijk-sociale partij, die hem op de handen draagt hebben de sociaal-democra ten en de nationaal-socialisten in Weenen, waar zij beiden den sterksten aanhang hadden, afgedaan. Eens gezind staan de boeren achter den Rijkskanselier, bij wien zij bun belangen in ve '.ige handen weten. Zoo wortelt de partij van Dr. Dollfuss diep in breede lagen van het Oostenrijksche volk. HET WERK VAN DR. DOLLFUSS- Voor het eerst heeft thans de regeering van Dr. Dollfuss voor Oostenrijk een actieve handelsbalans be reikt En dat is nu eens niet geschied door een groote vermindering van den invoer uit het buitenland, maar door een aanmerkelijke stijging van den Oostenrijk- schen uitvoer naar het buitenland. Dit doet de toe komst met vertrouwen tegemoet blikken. In de praktijk van het Oostenrijksche bankwezen zijn de nog bestaande deviezenmaatregelen, die nog theoretisch bestaan, buiten werking gesteld. Voor werkelijke handelstransacties kan men in Oostenrijk steeds voldoende buitenlandsche valuta krijgen, ter r>e- taling van de buitenlandsche leveranciers van goede- len aan den Oostenrijkschen handel of de Oostenrijk sche nijverheid. Veilig kan men zeggen, dat Oostenrijk al zijn verplichtingen tegenover het buitenland ge trouw nakomt. Wat wil men nog meer? Is dit niet het allerbeste bewijs, hoezeer in de an derhalf jaar, dat Dr. Dollfuss aan het bewind is ge weest, de economische toestand van Oostenrijk zien- deroogen is verbeterd? Ook het laatste rapport van den heer Rost van Tonningen, die als vertegenwoor diger van den Vollrer.bcnd te Weenon is gevestigd, luidt voor Oostenrijk in ieder opzicht gunstig. Dr. Dollfuss bij liet toespraakje voor de radio, 's avonds na den aanslag, die op hem geplaagd was. Naast he?n zijn echtgenoote. LANDBOUWERS EN MIDDENSTAND. Voor de landbouwende bevolking heeft de regeering van den nu gewonden Bondskanselier ontzettend veel tot stand gebracht. Ook voor den middenstand zijn tal van maatregelen getroffen, zooals het verbod nieuwe zaken te openen; ook is het daarom aan de waren huizen verboden levensmiddelen te verkoopen, en even min mogen diezelfde warenhuizen nieuwe artikelen ten verkoop aanbieden. Voor de bezitters van huizen en landerijen is de vroeger vaak al te drukkende belas ting aanzienlijk verminderd. En tenslotte is de regee ring van den huldigen Bondskanslier er in geslaagd de kostbare, dikwijls van politiek doordrenkte maat regelen van het sociaal-democratische gemeentebestuur van Weenen, aan banden te leggen, zoodat ook in dat verband geen nieuwe, kostbare experimenten meer mogelijk zullen zijn. Ten bate van de nijverheid zijn eveneens verschil lende maatregelen getroffen. De vrijwillige arbeids krachten zijn voor het aanleggen van openbare wer- 'ren van algemeen nut, zooals wegenaanleg, gebruikt. Ook de electriflcatie van de spoorwegen is ter hand genomen, hetgeen in de eerste pdaats werk verschaft cn in de tweede plaats Oostenrijk later den invoer van steenkolen zal besparen. De Nijverheid heeft volop werk, de textielindustrie werkt zelfs met 75 pet. van haar capaciteit, tegen 'rchts 56 pet. verleden jaar. Ook de ijzer- en hout industrie gaan vooruit. De regeering voelt thans dat 'j weer grond onder de voeten krijgt. Oostenrijk is weer een land, waar men leven kan! Dat dankt het mooie land aan I>r, Dollfuss!

Schager Courant | 1933 | | pagina 5