AloiEEi Niins- illtlllllit- Lllülllilll. Kijken is Knopen bij CLOECK BEifEiS Een sterrenregen. GEDRANG IN DEN AETHER. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Merkwaardig natuurverschijnsel. DUITSCHLAND'S ANTWOORD AAN DALADIER. Gevaarlijk gas verkrijgbaar? EEN „FILMDRAMA" te Terheyde aan Zee. Bertels' Kunstkorrels geven het goedkoopste ei Ernstige toestand in Amerikaansch stakingsgehied. Dinsdag 10 October 1933. SGHAGER 77ste Jaargang No. 9361 C1URANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoj inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekentfj DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Overal in het land waargenomen. Wie gisteravond naar den hemel gekeken heeft, daarbij misschien opmerkzaam ge maakt door den radio-omroep, heeft een merk waardig en zeldzaam verschijnsel kunnen waarnemen. Toen het n.1. donker was gewor den, ongeveer tegen een uur of 7, werden overal in het land waar de hemel niet door wolken bedekt was, vallende sterren waarge nomen in zoo groot aantal, als hier bij men- schenheugenis niet is voorgekomen. Het uitstralingspunt lag in het sterrebeeld de Draak, dat te vinden is iets ten Noord- Westen van het zenith. De vallende sterren be schreven banen in verschillende richtingen, doch voornamelijk naar het Oosten en Zuid- Oosten. Omstreeks acht uur in den avond wa ren verscheidene vallende sterren gelijktijdig te zien. Ook uit andere deelen in ons land werd in den loop van den avond gemeld, dat men daar het merkwaardig natuurverschijnsel liad ge constateerd. Zoo had men b.v. te Nijkerk, Arnhem en Oosterbeek het verschijnsel uitne mend waargenomen. Vallende sterren, de een na den ander, of vele tege lijk, als pijlen uit een boog, omlaagschietend en al thans voor het oog, zich verliezend in het niet zie daar het merkwaardig natuurverschijnsel, dat gister avond duizenden naar het venster of naar buiten heeft gelokt. De blik der massa omhooggericht naar deze wonderlijke openbaring der natuur, was tevens een demonstratie van de macht der radio. Hierdoor toch zijn er duizenden opmerkzaam op het verschijn sel gemaakt, die er anders ongetwijfeld niets van ge zien zouden hebben. Naar den hemel getuurd door d*n reusachtigen te lescoop in den toren van den sterrenwacht te Utrecht, heeft ook verscheidene uren lang de astronoom prof. Nyland. Op zijn hooge. wetenschapspost bleef hij tot na middernacht, doof voor elkeen, die inlichtingen behoefde. Een journalist is uiteraard een mensch. die van afmaken houdt, maar hij, die in de oneindigheid tuurt, in den moeilijken dienst van de wetenschap, telt de uren niet. En zoo kreeg de publiciteit, die haar aanval richtte op het astronomisch bolwerk der bis- schopstad een gratis lesje in geduld.... Ook voor de sterrekundigen een volko men verrassing. Prof. Nijland schrijft ons: De vallende sterrenregen van gisteravond is voor alle astronomen een verrassing geweest. Er worden pp gezette tijden zwermen van vallende sterren uit bepaalde punten van den hemel komende, verwacht. Zoo in Augustus uit Perseus (Pereiden), in April uit ï)e Lier (Lyriden) en in November uit De Leeuw SfLeoniden). Maar daar is 9 October niets bij. Hoe Vroeg het merkwaardig verschijnsel hedenavond be gonnen is, zal men pas kunnen opmaken uit borick- jten uit Amerika, en van schepen op den Atlantischen pceaan. Het schijnt in Nederland al de aandacht ge trokken te hebben, zoodra do schemering genoeg ge naaid, was. Te Utrecht werd er tusschen acht uur en tialf negen zoowel door Dr. v. d. Bilt als door mij, on afhankelijk van elkaar ongeveer 40 sterren per ml- tiuut geteld, soms een half dozijn tegelijk. Een stu- löent sprak zelfs van 10 per seconde. Het was, alsof er telkens lichtdruppels uit den hemel vielen. Het aantal weerheldere vallende sterren was relatief niet groot te noemen. Te 8 uur 38 minuten kwam er snel LANDBOUW. ALLE ROGGE EN GERST VAN 1934 WOEDEN GESTEUND. Getracht zal worden de prijzen van vóór den oorlog te bereiken. De minister van Economische Zaken deelt, in ant iwoord op schriftelijke vragen van den heer Ch. van 'den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, mede, niet 'bekend te zijn geweest met het feit, dat er bij de land bouwers nog onzekerheid bestaat omtrent de vraag of alle rogge en gerst in 1934 gesteund zal worden en yelke garantieprijzen voor deze producten zullen gel den» Hij vertrouwt intusschen, dat door de beantwoor ding van deze en de volgende vraag die onzekerheid cal worden opgeheven. Het ligt in de bedoeling alle rogge en gerst van den bogst 1934 te steunen. Een garantieprijs wordt voor deoe producten niet bepaald. Het streven is echter om tnet behulp van het graanmonopolie de prijzen te brengen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tusschen f 7 en S per 100 Kg. uit het Noordwesten bewolking opzetten. Toen die weer was overgedreven te 9 uur was inmiddels de maan opgekomen. Hierdoor en door de lichte sluie ring van den hemel werden de zwakkere objecten onzichtbaar. Dat verklaarde intusschen in het geheel niet dat het aantal vallende sterren nu daalde tot twee per minuut en kort na tien uur werden er gedu rende een kwartier geen enkele meer gezien. Het straalpunt werd door ons bepaald op 257 graden rechte klimming en 60 graden noorder declinatie bij Xi Draconis, 7 graden van den pool van de Eclyp- ica. Het verschijnsel kan zich zeer goed morgenavond herhalen, zoodat de vele toeschouwers, die heden avond er getuige van waren, wel weer naar Dra- koiden mogen uitkijken. Ook in het buitenland waargenomen. De opvallende sterrenregen is ook waargenomen door de sterrenwacht van Treptow bij Berlijn, waar in een tijdsverloop van slechts 10 minuten niet min der dan 150 vallende sterren gezien werden. Naar de sterrenwacht in Bergedorf bij Hamburg mededeelt, is gisteravond tegen 8 uur een buitenge woon krachtige sterrenregen ontstaan, die het uit stralingspunt in het zenith van het sterrenbeeld de Draak had. Door de instrumenten van de sterren wacht werd als maximum aantal vallende sterren 350 per minuut genoteerd en wel van de zwakste licht sterkte tot de lichtsterkte van Venus. Tegen 10 uur verminderde de intensiteit van den sterrenregen. Bij dezen, plotseling verschenen ster renregen betreft het niet een der periodiek, ongeveer ééns per 33 jaar, optredende Leoniden zwermen, maar om een buitengewoon phenomeen, dat mis schien zelfs een natuurcatastrophe in het univer sum tot oorzaak zou kunnen hebben. Waarnemingen te Brussel. Brussel, 9 Oct. (V.D.). Ook te dezer stede heeft men tusschen 18 uur 30 en 20 uur 30 de sterrenre gen waargenomen. Volgens mededeelingen van dr. Stroobant, direc teur van het Koninklijk Observatorium te Ukkel, scheen deze sterrenregen voor te komen uit een be paald punt van het sterrenbeeld De Draak. Ook vol gens de hier gedane observaties was het aantal val lende sterren zeer groot, zelfs van 60 tot 70 in de mi nuut. Sommigen waren zoo groot, dat zij den indruk maakten van een afgeschoten vuurpijl. Het verschijnsel, dat niet voorziert\was, mag al dus dr. Stroobant worden vergeleken met den ster renregen, die zich voordeed op 27 November 1872 en die zich herhaalde op 27 November 1885. Dr. Stroo bant acht het waarschijnlijk dat het verschijnsel zijn oorzaak vindt in het afbrokkelen van een komeet Geleidelijke ontwapening gewenscht In een telegram van het Wolffbureau wordt betoogd dat de rede, die de Fransche minister-president DaJa- dier te Viohy heeft gehouden (zie ook Derde Blad), wel iswaar in zooverre een zekere wijziging van den Fran- sohen toonaard beteekent, dat zij eenige vriendelijke woorden jegens Duitschland bevat, maar dat de rede in haar fundamenteele tendenzen evenals totdusver vasthoudt aan het standpunt tot nu door Frankrijk in de ontwapeningsquaestie aangenomen. Als Daladier verklaart dat Frankrijk vastbesloten is geen nieuwe vermindering van zijn strijdmacht zonder een eerlijke en loyale internationale overeenkomst toe te laten, waarbij een geleidelijke ontwapening moet worden georganiseerd die door het in het leven roepen van een permamente automatische controle moet wor den gewaarborgd en als hij dan verder van de eerste étappe der vierjarige periode spreekt gedurende welke de controle moet worden georganiseerd en in werking gesteld, dan kan er daartegenover aldus Wolff op gewezen worden, dat Duitschland het met deze eerste periode volkomen eens is. Duitschland kan echter niet toelaten dat deze vier jarige periode slechts voor een verdere ontwapening van Duitschland zou worden gebruikt. Het is volkomen bereid zich met Frankrijk over de modaliteiten van deze eerste periode te onderhouden. Met beslistheid en na druk moet het echter er tegenop komen dat Frankrijk, dat niet zelf wil ontwapenen, Duitschland door de ver vorming van het totdusver bestaande legerstelsel, van de rijksweer tot een militieleger weer tot een nieuwe ontwapening wil dwingen. De uitingen, die Daladier in dit verband over de zoo genaamde militaire formaties heeft gebezigd, zijn door de verklaringen van den chef van den staf Röhm over het karakter dezer formaties afdoende weerlegd. Belgisch koopman experimenteert met Duitsche levering. Reuter meldt uit Brussel: De Belgische bladen verhalen een geschiedenis die in het kort hierop neerkomt: Een Belgische handelaar had bij een Duitsche fabriek van gassen een bestelling gedaan. De kist waarin de gascylinders over de grens werden gestuurd werd door de douane niet geopend, daar zij een opschrift vertoonde: „vuurwerk". De koop man deed nu met toestemming van de autoriteiten proeven met het gas in een militaire gaskamer. Vol gens de ..Nation Beige' zou de werking van het gas afgrijzelijk zijn. De bladen die van dit geval melding maken, eischen alle ingrijpen van het openbaar mi nisterie. Zij wijzen erop dat communisten en andere relletjes-verwekkers dit gas zouden kunnen gebruiken. Grootsche plannen, welke op niets uitliepen De Belgische directeur R. over de grens gezet. De Belg R. uit Den Haag die als directeur optrad van de N.V. „Flico", de Nederlandsche filmstudio-on derneming, welke in Terheyde aan Zee sprekende films wilde bouwen, is door de Haagsche politie als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet Het filmdrama van Terheyde nadert daarmede haar ontknooping. aldus de NH.Ct. In Terheyde, het ove rigens rustige dorpje achter de Delflandsche duinen, hebben we hier en daar geïnformeerd naar het verloop van het filmdrama waarbij ons de ietwat sensationeele en fantastische inhoud duidelijk werd. Het filmdrama begon overigens zeer vredig Op een goeden dag naderde een prachtige luxe auto het nieuwe zeedorp, bestuurd door een heer, die naar het uiterlijk te oordeelen zeker in een dergelijke lu xueus© wagen thuis hoorde. De heer stapte uit en nam het duinlandschap van Terheyde duchtig onder de lou- pe, tot groote verbazing van de Heyd^che bevolking, die zich de belangstelling van de vreemdeling niet kon begrijpen voor een overigens zoo sobere omgeving. Op die eerste kijkje volgden besprekingen met het ge meentebestuur van Monster en andere autoriteiten en het rsultaat daarvan was, dat Monster (waartoe Ter heyde ressorteert) op zeer gunstige voorwaarden gron den voor den bouw van studio's ter beschikking stelde. Speciale auto-diensten voor „sterren." Toen het eenmaal zoover was, kwamen aan de fan tastische plannen en verhalen geen einde. Zelfs werd bewerd, dat bij het in gebruik nemen van de studio's te Terheyde speciale autodiensten naar het station in Den Haag zouden worden ingesteld, ten einde de ver- schilende filmsterren te vervoèren. Honderden arbei ders uit Terheyde zouden te werk worden gesteld, daar het werkverschaffingsobject zeer groot was. Dit heeft het gemeentebestuur er toe gebracht de grootst moge lijke medewerking te verleenen. Voorloopig zou de on derneming nog grootgebruiker van het GEB te Mon ster zfjn, waartoe door den adviseur van 't bedrijf spe ciale plannen moesten worden ontworpen, doch later zou de Filco door middel van Dieselmotoren zelf stroom opwekken. De bedrijven zouden n.1. zoo uitge breid worden, dat het G.E.B. van Monster niet meer in staat zou zijn een dergelijke stroomafneming te kunnen garandeeren. Handel in aandeelen. Voor met den bouw van de studio's te Terheijde be gonnen werd, was er reeds een levendige handel in aandeelen. Employé's die zioh voor de onderneming aan meldden, kregen bericht, dat zij voor een zeker bedrag aandeelen moesten nemen en dan in de zaak zouden worden opgenomen. Ook werd wel het voorstel gedaan, dat men tegen een zeker percentage van de jaarlijksche winst kon werken. De arbeiders uit Terheijde gevoelden daar begrijpelijkerwijze weinig voor en lieten de onder neming voor wat zij was. Een architect uit Monster kon de geheele opdracht voor den bouw te Terheijde krijgen mits hij voor duizenden guldens aandeelen kocht. De man is er wijselijk niet in getreden, alhoewel de circu laire der onderneming de namen van enkele vooraan staande Nederlandsche families aanwees De aannemer uit Voorburg, die de studio's bouwde, werd eveneens verplicht tot aankoop van aandeelen. Tenslotte is de onderneming gestrand op den te ge ringen verkoop der aandeelen en het feit, dat de aan nemer er op een goeden dag de lucht van kreeg, dat de Big B niet dengene was, waarvoor hij zich hield Een onderzoek in den Haag wees uit, dat de directeur der onderneming zijn luxueuse auto's huurde en op goed- koope wijze dus te Monster goede sier kon maken. Na de verkregen informaties heeft de aannemer den bouw stop gezet Enkele „aandeelhouders" treuren thans bij de resten der studio's, welke door de Heydsche jeugd tot den grond toe werden gesloopt, omdat de gemeente Monster er toch ook niet den geheelen dag een bewaker bij kan zetten. De studio's hebben de gemeente al reeds schade genoeg bezorgd. NIEUW R.K. KAMERLID. Nu mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, waar schijnlijk met ingang van 1 Januari ontslag zal nemen als lid van de Tweede Kamer, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rijswijk, komt als diens eerste plaatsvervanger de heer E. J. M. Stumpel te Hoorn op de lijst der R.K. Staatspartij voor. Deze candidaat neemt volgens „De Tijd" een vooraan staande plaats in in de Middenstands-organisatie. BERUCHTE GANGSTER IN CHICAGO NEERGESCHOTEN De beruchte gangster Gus Winlcler te Chicago, die zioh naam gemaakt had als opvolger van Al Capone als postroover en als bierkoning der onderwereld, is bij het verlaten va nhet biercommissariaat door twee onbekenden, die met een auto langs reden, met machinegeweren neergeschoten Men vermoedt, dat de daders concurreerende gangsters zijn. De op sterven liggende Winkler weigerde gelijk dat in dergelijke gevallen gebruikelijk is de namen der daders te noemen Oliefabrieken N.V., Amsterdam. De verdeeling der golflengten het struikelblok. - Zal het Internationale Hof te Den Haag moeten beslissen? Sedert Woensdag j.1. vergadert in het, Amstel-Hotel te Amsterdam de Union Internationale de Radio- diffusion, aan welke conferentie bijna alle Europee- sche landen deelnemen. Er lekken slechts weinig bijzonderheden uit, en naar ons werd medegedeeld, hebben de tot nog toe gevoerde besprekingen inderdaad nog slechts weinig positiefs opgeleverd, aangezien slechts de afzonder lijke commissies voorbereidende besprekingen hebben gevoerd, waarbij het voornaamste probleem de ver- 'deeling der Europeesche golflengten was. Een mededeeling in de pers naar aanleiding van een bezoek van buitenlandsche radio-experts aan den P.T.T.-zender te Kootwijk, waarin naar aanleiding van de toepassing van het systeem van zenden met be hulp van één zijband. werd gesproken van de moge lijkheid om meer stations op de beschikbare golfleng ten te plaatsen, wordt door de deelnemers aan de internationale conferentie als vrijwel waardeloos be-< schouwd. In ieder geval achten de deelnemende techi nici het uitgesloten, dat door toepassing van dit sy steem een einde zou komen aan het gedrang der Eu-< ropeesche omroepstations op de beschikbare golfban- den. Want ook bij deze conferentie blijkt opnieuw, dat de verdeeling der beschikbare omroepgolven het groo te struikelblok blijft. Acht Europeesche mogendheden, waaronder Nederland, Turkije, Polen en Fin land, hebben de overeenkomst van Luzcrn niet ge- teekend en wenschen geen afstand te doen van de hun door de overeenkomst van Madrid toegestane golflengten. Nederland stelt alles in het werk om de 1875 Meter-golf te houden en ook de andere mogend heden wenschen zich niet op den achtergrond gedron gen te zien. Een bijzondere moeilijkheid is bovendien de afwezigheid te Amsterdam van een vertegenwoor diging van den Russischen radio-omroep. Belangrijke besluiten kunnen practisch niet genomen worden, zonder de medewerking der Sovjet-Unie, die beschikt over zenders van zeer groote energie, die in geheel Europa te hooren zijn. Naar verluidt zou men in de commissies, di.e tot taak hebben de verschillende onderdeelen te bestu- deeren, tot nog toe meer tijd hebben besteed aan strijd om de golflengte-verdeeling dan aan studie en het is niet waarschijnlijk dat men erin geslaagd zal zijn een oplossing voor de hangende problemen te vniden, wanneer de „Conseil", de plenaire vergade ring, in den loop van de week, vermoedelijk Woens dag a.s., bijeen komt. In dit geval mag het uitgeslo ten geacht worden, dat de Conseil zelf een oplossing zal vinden en zal de internationale conferentie waar schijnlijk zonder resultaten t$ hebben bereikt, uit-, een gaan. Niettemin zal in dit geval na Madrid, na Luzern: en Amsterdam, een oplossing gevonden moeten wor den. In sommige kringen acht men het de ecnige mo gelijkheid, om in deze omstandigheden over de kwes tie der golflengte-verdeeling bij internationale recht spraak, te laten beslissen door het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag, Gezien het nauwe contact tusschen de Union Internationale en de afzonderlijke delegaties met hun regeeringen, kan aangenomen worden, dat een dergelijke conclu sie van de Union als advies door de meeste ringen inderdaad zal worden opgevolgd. Staat van beleg in gedeelte van In diana. New York, 9 October (V.D.): Naar uit Indianapolis wordt gemeld, is de situatie in het stakingsgebied nog steeds zeer ernstig. De gouverneur, Mc. Nutt, heeft besloten den staat van beleg af te kondigen over Sulli- van County, het gebied, waar de spanning het grootst is, en drie compagnieën nationale garde te zenden. Twee stakingsposten in dit gebied werden doodgeschoten,. Te Shelburn (Indiana) hebben stakers in den nacht vier huizen van ongeorganiseerde werk willigen. opgeblazen. v

Schager Courant | 1933 | | pagina 1