Plaatselijk Nieuws. De Langendijker Groentenveilingen. DE INKRIMPING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Een geluid uit de kringen van den rleeschhandel. EEN LUCHTLIJN OVER DEN OCEAAN? Opgesloten in een brandend huis. De ontploffing op de Engelsche duikboot Vischwedstrijd „De Baars." Uit berichten, verschenen in vorige nummers, hebben we reeds kunnen vernemen, dat bij de inkrimping van den Rundveestapel van de verdeel ing van versch vleesch aan minvermogenden om technische en administratieve redenen is afgezien, in overeenstemming met de advie zen van de meeste organisaties van belanghebbenden bij de vleeschdistributie en die van de organisaties der consumenten. Ook het stelsel-Ruyter (verwerking van het vleesch tot worst en gehakt) is niet ontvankelijk gebleken. Besloten is daarom over te gaan tot verduurzaming van het beschikbaar komende vleesch tot vleesch in Jblik, dat volgens een bonnenstelsel onder de minver znogenden zal worden verdeeld. Men schrijft nu nog uit kringen van den vleeschhan- del aan de N.R.Ct. het volgende. De inkrimping van den veestapel schijnt thans een feit. Ondanks alle daartegen ingebrachte bezwaren, niet In het minst van veehouderszijde zelve (zie de versla gen van de F.N.Z. vergadering) zal het plan van de Rundveecentrale en wel ten deele dat van den heer Ruyter uitgevoerd worden. Het vleesch zal worden „in geblikt"! Helaas! Deze beslissing toch zal vérstrekkende ge volgen met zich brengen. Het is goed, dat men zich dit nog eens realiseert Allereerst: vreemd is het, dat men steeds maar spreekt van inkrimping van den veestapel en niet van: den melkvee stapel. Het was toch, het te veel aan zuivelproducten (boter, kaas) waarvoor de exportgelegenheid geringer was ge worden. dat de oorzaak ervan was, dat te veel melk geproduceerd werd. Met als gevolg: een te lage melk prijs. De landbouworganisaties vonden de regeering be reid, steunmaatregelen ten behoeve van melk en zuivel te heffen in den vorm van crisis-zuivelwet en de cri- ciszuivelcentrale. Volledig doel heeft deze vorm van steun niet getrof fen. De crisis-zuivelcentrale heeft daarop de inkrim ping van den veestapel aan de orde gesteld. Alweer werd de regeering bereid gevonden daaraan mede te werken en de rundvee-centrale is in het leven geroepen, die de inkrimping ter hand zal nemen. Een rechtstreeksche inkrimping wordt dit, naar be richt wordt, niet. Men gaat niet overtollig melkvee (gedwongen) afslachten, maar alles wijst erop, dat men een indirecte inkrimping van den veestapel beoogt, d.w.z. men zal zooveel mogelijk jonge, vrouwelijke run deren voor afslachting in aanmerking laten komen. .Langs een omweg dus. Dit ls oj. een ramp voor de vleeschvoorzlening wan neer men daarbij de toekomst in het oog houdt Dit wordt immers een afslachting van vee, dat niet-melk- gevend is. Veehouders en veehandelaren mogen vrijwillig vee leveren in de soorten als de rundvee-centrale zal vra gen, en waarvoor prijzen per Kg. levend gewicht vast gesteld zullen worden. Nu hangt het ervan af, wat voor soort vee wordt ge vraagd en welke prijzen voorloopig worden vastgesteld. Is die prijs niet hooger dan de thans geldende markt prijs, dan ontvangt de Rundvee-centrale niet één stuk vee. Ligt die prijs wel hooger, dan wordt de Rundvee- oentrale op de markt bij het inkoopen de concurrente van den slager en grossier, die tusschenpersoon voor den consument zijn. Dadelijk komen dan de belangen van het vle e sch ietend e publiek In den knel. Was er nu een teveel aan behoorlijk slachtvee, dan zou het steunen van de veemest erij zin hebben. Maar dit is niet zóó. Er is eerder tekort a*n goed Slachtvee. Het vreeselijke mond- en klauwzeer heeft leelijk huls gehouden onder onzen veestapel, waardoor de vleesch- groei belemmerd is en de melkgift al heel wat geredu ceerd. Aan een kunstmatige inkrimping van de melk productie is daardoor thans geen behoefte. Belangrijke prijsstijging van slachtvee zal dus niet uitblijven. 1' Waar is nu de grens van het prjjsbepalen door de [Rundvee-centrale, als het erom gaat, vee uit de markt te nemen? Want wie bepaalt dien prijs: de Rundvee centrale of het vleeschetend publiek? We krijgen im mers den volgende cirkelgang: De Rimdvee-centrale koopt vee; de opbrengst bij af zet in blik daarvan is gering; dat kost geld, er is dus een belangrijk verlies. De aankoop van het vee kost geld. Dat geld moet uit een heffing op vleesch komen, die de slager voorschiet en op het publiek verhaalt Ten slotte betaalt natuurlijk het publiek. Hoe langer het spelletje tusschen de beide categorieën duurt, hoe plechter dit voor het vleesch verbruik wordt Ij. De dan komende en toenemende duurte van het vleesch heeft dus twee oorzaken: le. het inkoopen door de Rundvee-centrale op de markt (meer vraag); 2e. een last van ten minste 20 miljoen gulden als heffing per jaar om den vleeschomzet. Zoodra het vleesch in prijs stijgt valt onherroepelijk een deel der vleescheters de financieel-zwakkeren, af. Pe praktijk leert dit. 1 De vraag naar slachtvee wordt dan kleiner en de vleeschprijs zal als gevolg daarvan neiging hebben tot dalen. Dan is de Rundvee-centrale daar om meer vee op te koopen omdat dan met nog grooter verlies in blik af te zetten, welk verlies weer door een klei ner aantal vleescheters gedragen moet worden. Doel is daardoor zoodanige inkrimping van den vee stapel te verkrijgen, dat in de toekomst minder melk vee opgefokt kan worden. De melkveestapel zal dan geleidelijk aan door natuurlijke oorzaken („uit de melk vallen", ziekte, dood, enz.) ook verminderen, zoodat door beperking der fokkerij de melkproductie afneemt. Betwijfeld moet worden of dat nu de juiste wijze van inkrimpen is. De melkprijs is te laag omdat er te veel melk en te veel melkkoeien zouden zijn. Niets is dan logischer dan melkvee, maar dan ook melkvee af te slachten, tot dat het aanbod zoodanig teruggeloopen is, dat een redelijke melkprijs verkregen kan worden. Men durft deze directe en voor de band liggende oplossing niet aan; men durft de veehouders niet te dwingen melkvee af te staan ter afslachting om dat... de melkveehouder zijn melkvee wil behouden. Alleen wanneer de groote meerderheid van melkvee houders vraagt om beperking en zich verplicht haar melkvee daarna niet aan te vullen, had inen tot in krimping moeten overgaan. Om nu op de vleeschvoorziening te^ rug te komen: het mager vee wordt schaarsch en duur en de veemesterij kan niet floreeren, kan niet loonend zijn al3 de veemester zijn aankoopmateriaal, .(mager vee om op te zetten) te duur moet koopen. Ten slotte: een element tot prijsverhooging ls ook de tusschenhandel. die bij oploopende markt vee zal op- koopen, meer dan thans, om het hij het einde der markt met winst af te zetten. Dat verschijnsel zal in de komende tijden bij het werken der Rundvee-centrale zeker in verhoogde mate waar te nemen zijn. Resumeerende als eenmaal tot inkrimping besloten ls op bovenstaande gronden, is directe verminde ring van melkvee de aangewezen weg, wijl anders de prijs van vleesch voortdurend zal stijgen; deze stijging zal moeilijk te stuiten zijn tot nadeel van vleeschverbruik en vleeschvoorziening! Plannen van Engeland voor een dienst langs de Noordelijke route. Het Londensche blad, de Sunday Express weet te melden, dat een hooge Canadeesche autoriteit van het vliegwezen dezer dagen Londen verlaten heeft op weg naar zijn land, met de volledige plannen voor den eer sten transatlantischen luchtdienst voor passagiers. Men hoopt, wanneer de plannen doorgaan, dat de dienst het volgend voorjaar in werking kan treden. Vol gens geruchten zouden de Canadeesche en Engelache regeeringen de onderneming financieren. De flnanci- eele bijzonderheden zouden nog uitgewerkt moeten worden, maar aanvankelijk denkt men, dat er elke week een vluoht van beide kanten zal geschieden. De voorgestelde route is van Liverpool, langs het Noorden van Sohotland, over IJsland, Groenland en Labrador naar Montreal. Daar zal de dienst aansluiten op de lijnen naar New York en andere Amerikaansche en Canadeesche steden tot aan de kust van den Stillen Oceaan. De afstand die op 3000 mijlen geschat wordt, zal volgens de plannen in 3 dagen afgelegd worden. Men zou dus Dinsdag in Londen met een vriend af kunnen spreken den volgenden Vrijdag in Montreal samen te lunchen. De dienst zou onderhouden word door reus achtige vliegbooten. die dertien tot achttien passagiers behalve de bemanning kunnen vervoeren. Zij zouden in staat zijn, zoo noodig, ook op een ruwe zee te dalen en een storm het hoofd te bieden. De overtocht zou, in het begin althans, tusschen de 120 en 150 pond kosten Per stoomer is deze prijs voor schepen als de „Majestic' ruim 50 pond. In de luchtlijn eenmaal volledig in werking, dan zullen de prijzen ge reduceerd worden. De langste zeevlucht zal 650 mijlen zijn. Reykjavik op Groenland is de eerste landings plaats, vandaar zal het gaan over Groenland naar een punt dichtbij Kaap Farewell en het laatste traject gaat over de kust van Labrador naar Montreal. Daad van een waa&zinnige. Te Winchester In Engeland werden de bewoners van Thurmond-Crescent uit hun slaap gewekt door angstig gillen, dat uit een huis kwam en dat in lich ter laaie stond. Toen men de voordeur opengebro ken had vond men in de gang de bewoner dood lig- liggen. Naast hem lag een pistool, terwijl het gas, dat uit een beschadigde pijp stroomde, in groote vlammen hem omhulde. Het was de 31-jarige lood gieter Evans, die zelfmoord gepleegd had. In de andere kamers had hij echter zijn vrouw, tante, twee jongens en een baby opgesloten, met de bedoeling hun aan de vlammen over te leveren. De brand weerlieden moesten bij hun redidngspogingen van zuurstofapparaten gebruik maken. De baby, die met groot gevaar door een moedig brandweerman gered werd, had verwondingen aan het hoofd» waaruit men meent op te mogen maken dat Evans eerst nog getracht heeft het kind uit den weg te ruimen. Hoe de man tot deze wanhoopsdaad gekomen is, is on begrijpelijk. DE TREINBOTSING TE VUGHT. De machinist door het Bossche Gerechtshof vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gister den machinist P. R. te Eindhoven evenals de rechtbank zulks deed vrijgesproken van de aanklacht dat hij op 4 Dec. 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarbij de remmer v. d. Heuvel werd gedood. De advocaat-Generaal had een maand hechtenis ge- ëischt. BRAND IN EEN JAPANSCH DORP. 150 huizen afgebrand. In den nacht van gisteren brak te Focnakawa in de Japansche provincie Akita een brand uit, die zich met groote snelheid uitbreidde en 150 huizen aan tastte, die tot den grond toe afbrandden. In Zuid-Holland wordt eenzelfde actie gevoerd, als hier door den Neutralen Bond ls gedaan. - Doel stelling dezelfde. - Wenschelijk- heid van fusie. - Slechte prijzen voor aardappels. Idem voor gele en roode kooL - Witte kool ook weer slecht. - Uien vrijwel dezelf de prijzen. - Peen iets lager dan de vorige week. - Boonen goede prijs voor goede qualiteit. - Wei nig belangstelling voor bieten. - Tomaten buitengewoon slecht. - Druiven niet duur. - Bloemkool lager. - Andijvie lage prijs. De Langendijker tuinbouwers moeten niet meenen dat alleen in Noord-Holland ontevredenheid is over de genomen en niet genomen maatregelen der regee ring. Die ontevredenheid heerscht ook reeds lang in andere tuinbouwgebieden van ons land, maar daar is ze nog niet zoo gauw tot uiting gekomen, heeft men meer in afwachting op beterschap geleefd en is men van een mentaliteit, waarvan berusting een der sa menstellende factoren is. Als echter het water tot de lippen stijgt, er geen brood meer in de kast is, de schulden niet meer kunnen worden betaald, integen deel maar voortdurend vermeerderen, dan laait ook daar de ontevredenheid wel op. Dat bleek op de dezer dagen te Loosduinen, het hart van het Westland, ge houden vergadering,waar men dezelfde klachten over de regecring hoorde uiten als we herhaaldelijk in onze overzichten hebben weergegeven. Daar werd de noodzakelijkheid betoogd van de oprichting van een Neutralen en Onafhankelijken Nederl. Tuinders- bond. Deze Bond zal, zoo werd daar betoogd en ook besloten, alle tuinders moeten omvatten en nauwe samenwerking, zoeken met de andere tuinbouworga nisaties, zooals L.T.B. en Chr. Boeren- cn Tuinders- bond. Dit is dus hetzelfde als wat de Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers hier al lang vóór de Zuidhollanders heeft gedaan en het wekt verwon dering, als men daar in Zuid-Holland net doet of men van den Neutralen Bond niets afweet. Honderden tuinders traden op die vergadering tot den bond toe, en de voorzitter constateerde, dat dit oogenblik voor de tuinbouw van groote betcekenis kan worden be schouwd, omdat het een begin kan zijn van de hulp- 2 Dooden en 19 gewonden. Bij de ontploffing op den Engelschen onderzeeër „L 26" (zie ook Derde Blad), werden, zooals nader gemeld wordt, twee leden der bemanning gedood en negentien gewond. De ontploffing vond plaats in de ruimte der accu- mulatorenafdeeling, waar klaarblijkelijk water was binnengedrongen, toen de duikboot in den nacht van Zaterdag op Zondag aan den grond was geloopen. Toen de ontploffing plaats vond, zaten dertig man aan het middagmaal in de ectruimtc onder do accu mulatorenkamer. Zij werden naar alle kanten wegge slingerd en het interieur werd zwaar beschadigd. Op de ontploffing volgde een brand, die pas na vier uur geheel gebluscht was. VERGIFTIGING. Bejaarde man na het eten van worst overleden. Te Maastricht zijn eergisteravond de echtelieden Damas, wonende Wolfstraat, beiden 71 jaar, met hun dochter en schoonzoon, die op bezoek waren, na het eten van bloedworst ongesteld geworden. De man is spoedig overleden. De beide jongeren zijn ernstig ziek. De oude vrouw is aan de beterende hand. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Zondagmorgen om 8 uur waren 74 loden van de Hengelsportvereeniging „De Baars" verzameld in café Bontes, teneinde vandaar met 4 H.A.B.O. bussen naar Valkkoog te rijden om in de daar. liggende vischwateren een vischwedstrijd op baars te houden, 't Goot in dit vroege morgenuur pijpestelen en dat we weinig ambitie hadden om 5 maal H uur met druipende jas cn dito broekspijpen te staan turen naar de vele dobbers is niet tc verwonderen. Maar toen ons van alle zijden werd verzekerd dat het pri ma vischweer was en dat visch naar water vraagt, stapten we mee in. En laten we direct maar beken nen dat we van dit besluit geen moment berouw hebben gehad. Een goede eigenschap van de heeren visschers ls, dat onder alle omstandigheden den moed er in wordt gehouden en ondanks den regen en het min der gcede vischwater, bleef de stemming opperbest en waren de kwinkslagen evenmin als de regen buien van de lucht. Dat inplaats van een heerlijke baars een oude thermosflesch werd opgehaald hin derde al evenmin als het feit, dat na eenige halve uren hengelen inplaats van „baars" een niet te on derschatten hoeveelheid kroos aan de oppervlakte werd getrokken. Zoo gezegd, de stemming bleef opperbest. Jammer was 't dat niet meermalen „baars' kon worden ge roepen. Neen, de totale vangst bleef beneden ieders verwachting. Toen om 12 uur voor de laatste maal het signaal van den hoofdcontroleur klonk en de wormen wer den weggedaan, kon, ondanks de vele tegenwerken de factoren weer worden gesproken van een welge slaagden wedstrijd. Des avonds om half 7 vond in het clublokaal de prijsuitreiking plaats en werden velen met een waardevollen prijs beloond. De heer J. Holtz, waarnemend voorzitter der ver- eeniging, opende de bijeenkomst en heette de vele belangstellenden van harte welkomen. Spreker me moreerde het heengaan van den heer'C. van Stralen, voorzitter der vereeniging gedurende een 6-tal jaren. De heer Holtz schetste den overledene als een goed voorzitter, wiens hart steeds warm heeft geklopt voor zijne vereeniging. Zijn heengaan is voor de nabestaanden een zwaren slag, maar ook „De Baars" zal hem noode missen Zijn nagedachtenis zal lang in eere worden gehouden. Daarna kon wordeu overgegaan tot de uitreiking der prijzen, niet echter dan nadat dank wus gébracht aan het bestuur vau den polder Valkkoog, welke de vischwaters had doen schoonen van kroos. verleening, waartoe reeds veel eerder op groote schaal had moeten worden besloten. Bij de oprichting van den Neutralen Bond heeft men hetzelfde gezegd; het is echter helaas wel ge bleken, dat de verwachtingen wat hoog gespannen zijn geweest, gezien de slechte resultaten van de ge voerde actie, die zelfs de vraag aan de orde hebben gesteld, of men verder langs den wettigen of den niet-wettigen weg zal gaan, om in het vervolg vol doening voor de tuinders te krijgen. Evenals verle- leden week op een vergadering te Zuidscharwoude, werd het daar noodzakelijk geacht, den treurigen toe stand in de tuinbouwbedrijven naar buiten bekend te maliën en met cijfers aan te toonen, hoe erg het wel is. Een gemiddeld tuinbouwbedrijf zag in enkele jaren tijds den omzet van f 14000 tot f 4000 dalen. De cijfers spreken te meer, als meu rekening houdt met het feit, dat de lasten niet noemenswaard verlicht zijn. De ellende in den tuinbouw daar is groot, even groot als hier. De actie is nu, op voorbeeld van Lan- gendijk en omstreken, begonnen; zij zal door den op- gerichten Tuindersbond over het geheele land wor den gevoerd; afdeelingen zullen worden opgericht en groote vergaderingen zullen worden gehouden. De politiek zal buiten gesloten worden. Het eerste pro grampunt was, het vragen van directen voldoenden steun bij de regeering. Aan een regeling voor 1934 hebben de tuinders niets; hoe moeten ze April halen. De heer Valstar, die als voorzitter van het Centraal- Bu-eau uit de Veilingen en als Regeeringscommissa- ris twee heeren dient, ondervond scherpe critiek en do heele vergadering was een nabootsing en herhaling van wat we hier aan Langendijk reeds ruim 2 jaar hebben doorgemaakt. We mogen verwachten, dat de Neutr. Bond en Ned. Tuindersbond elkander nu spoe dig zullen vinden en tot samenwerking besluiten. Aan de twee groote veilingen was het weer misère, die de tuinders al verder naar den afgrond voert. Aan aardappels werd er iets meer aangevoerd dan de laatste weken, ook al omdat de voorraad Schotsche muizen, die als pootaardappels waren bewaard, voor verkoop werd aangesproken. Ze brachten echter wei nig op; voor export 60 a 70 cent, de andere fl.50. Voor Eigenheimers werd f2.tot f2.50 betaald en ook voor blauwe Eigenheimers werd ongeveer deze prijs besteed. Blauwe aardappels golden f 3.— Duken konden het niet hooger brengen danfl.10. Frisio tot ruim f2. Deze prijzen toonen wel aan, hoe treurig het effect is, dat de Ned. Aardappelcentrale voor de aardappelverbouwers oplevert Al even beroerd liep het met de roode kool. Zoo goed als alles moet in het binnenland worden ge plaatst, omdat nog maar steeds niet door het bui tenland wordt afgenomen. De binnenlandsche markt is echter overvoerd en het gevolg ervan is, dat de prijzen bedenkelijk laag zijn cn alleen voor buiten gewoon mooie partijen f 1.60— f 1.80 wordt betaald. Iets grootere brengen een paar dubbeltjes minder op Er waren ln totaal gevangen 117 stuks baars. De inkoopcommissie kocht voor f 100.— prijzen aan voor dezen dag. Dank werd gebracht aan den heer Bontes, die twee mooie pijrzen beschikbaar stelde, aan de inkoopcommissie en aan de II.A.B.O. voor het goede materiaal. De prijzen. le prijs J. v. Schoorl, grootste baars (24.1 c.M.), evenals de wissel beker, welke de heer N. Pronk in bezit mocht hebben; 2e prijs, 7 stuks baars na lo ting, de heer F. Wiegman: 3e prijs J. Sehaafsma (7); ie prijs de heer Godijn (G): 5e prijs T. Brantenaar ;5); 6e prijs Klinkhamer (5); 7c prijs J. Holtz (5); 8e prijs Gouwenberg (4); 9e prijs Hopman (4); 10c prijs J. Koeman (4); 11e prijs P. Keuris (4): 12e prijs C. Wit (4): 13e prijs M. Roggeveen (3): 14e prijs Pe per (3); 15e prijs P. Brantenaar (3); 16e prijs A. de Jong (3); 17e prijs Ploeger (3); 18e prijs J. de Jong (2); 19e prijs T. Brantenaar Sr. (2); 20c prijs R. van Halm (2); 21e prijs B. v. d. Hoven (2); 22e prijs N. Biesboer (2); 23e prijs J. v. d. Linden (2); 24e prijs Kok i2); 25e prijs Bauhuis (2); 26e prijs J. Kok (2); 27e prijs N. Pronk (2); 28e prijs K. Weeland (2); 29e prijs J. Lutjeharms (2); 30e prijs Leijen (2); 31e prijs T. Koordes (1); 32e prijs C. Bakker (1); 33e prijs J. Holman (1); 34e prijs C. Bontes (1). Na de prijsuitreiking bracht voorzitter nog dank aan den hoofdcontroleur,, controleurs en pers en sloot met een opwekking om bij volgende gelegen heden wederom deel te nemen, deze geanimeerde prijsuitreiking. ONTHULLINGEN. Volgens een in dit blad voorkomende advertentie, zal de heer Hans Luteijn a.s. Vrijdag in Cérès een lezing houden over zijn levenservaringen cn ontvluch ting uit het Fransche Vreemden Legioen. Eerst wordt door spr. geschetst hoe hij kennis maakt met een Belg en met deze een glas wijn ging drinken in een café, waardoor hij beschonken ge raakte. Toen hij den volgenden morgen wakker werd. werd hem duidelijk gemaakt, dat hij getcekend had voor 5 jaren naar het Legioen te trekken. Spr. zegt dat hij wel makkers heeft gehad die stam boeknummer 55000 droegen, want alle legionairs krij gen een stamboek nummer. Naar schatting bestaat het Legioen uit 40.000 man, waarvan 30.000 Duitschers, terwijl de andere 10.000 van verschillende nationali teit zijn. Spreker schetst verder het Legioen als een verza melplaats van alle mogelijke misdadigers, die als ze eenmaal peteekend hebben, het Legioen niet meer kunnen verlaten, tenzij de 5 jaren verstreken zijn. In het Legioen bestaat slechts één wet en d.i. „do wet van het Legioen", men kan zich aan alle denk beeldige zonden overgeven, alleen de militairewetten worden streng uitgeoefend. Dan vertelt de heer Luteijn, hoe hij na een bange tocht er eindelijk in geslaagd is te ontvluchten. VERHUURDERSVEREEN. SCHAGEN E.O. Een dezer dagen hield de verhuurdersverceniging voor Schagen en omstreken in het café van den heer J. Huiberts een algemeene vergadering, waar o.m. vaststelling van het reglement plaats had. De ver gadering besloot een krachtige actie te voeren tegen wanbetalers en zoo noodig tot ontruiming over te gaan. Besloten werd bij eventueele ontruiming een tegemoetkoming in de kosten te geven, waarvoor eventueel een omslag over de leden zal worden ge heven. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren: C. Barsincerhorn, M. Schoen, P. v. d. Oord, A. C. Boeye en F. Schotten. De lijst van wanbetalers werd den leden ter inzage verstrekt Bij de rondvraag werd door een der leden de wensch geuit rechtskundig advies omtrent het regle ment in te winnen, welk voorstel werd aangenomen. OPENING NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL. Naar wij vernamen, zal het nieuwe Christelijke Schoolgebouw aan de Lauriestraat op Donderdag 19 October ln gebruik worden genomen. Dit zal met cenige feestelijkheid gepaard gaan. GRATIS CURSUS STOFSGHLLD EREN. Aangemoedigd door het groote succes van t vorige jaar zal door ,,'t Handwerkhuis" alhier wederom en wel op 12, 13 en 14 October een gratis cursus worden gegeven in stof schilderen en borduren zonder naald. We twijfelen niet, of vele dames zullen van dit aan bod gebruik maken Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie, voorkomend ln dit blad en de grootste vinden een afnemer voor f 1.— of blij ven ook wel eens onverkocht De aanvoer beliep on geveer 20 spoorwagons. Nog slechter was het met de gele kool. Er zijn maar enkele partijtjes ter markt aangevoerd, die 4ets meer dan fl.n.1. f 1.10 opbrachten. Overigens ble ken ze onverkoopbaar of werden ze door den handel voor f 1.— gekocht Slechter kan het al niet De 17 spoorwagens, die aan beide veilingen kwamen, heb ben alzoo niet veel meer dan f 1700 opgebracht. Met de witte kool, waarvoor de stemming de vorige week al lusteloozer was geworden, ging het al weer ongunstiger. Alleen in het begin der week konden nog enkele aanvoeren voor f 1.30 worden verkocht, maar overigens konden zij niet meer dan den vastgestel- den minimumprijs opbrengen. De niet voor inmaak geschikte kool bracht 40 tot 70 cent op. Ook voor Deensche witte kool was de stemming alles behalve gunstig. De mooiste partijen brachten ruim f 1.op, doch een groot deel werd voor 70 tot 90 cent verkocht. De totale aanvoer van witte kool be droeg ongeveer 40 spoorwagons. De aanvoer van uien ging zijn geregelden gang. Ook in de prijzen was niet veel verandering te be speuren. De aanvoerders mochten al tevreden^zijn, dat ze niet minder, over 't geheel genomen wel iets meer, ontvingen dan de vorige week. Zoo werd aan de Broeker veiling voor gewone uien van f 1.70— f2.40 besteed, aan die te Noordscharwoude fl.50—f2.10. Drielingen brachten van 80 cent tot f 1.20 op en voor nep werd f2.80f3.40 te Broek en f2.40 tot f3.40 te Noordscharwoude betaald. De prijzen van grove uien. lagen tusschen f2.— en f2.30. De vraag uit het bui tenland is voor dit product nog vrij bevredigend en de bestede prijzen niet van de slechtste. De aan voer beliep ruim 20 spoorwagens. De aanvoer van slaboonen was geringer dan de vorige week. De prijs was bevredigend en hing voor al af van de qualiteit. Mooie boonen brachten tot f 10.60 op. De minste soorten, dik en met afwijking, brachten van f2—f4 op. Er waren nog verschillende partijen, die aan de voornaamste eischen voldeden. Snijboonen golden van f2—f450. Het totaal van den aanvoer was ongeveer 18000 K.G. De mooiste sorteering bieten bracht van f 1.40—f 1.80 Verschillende partijen werden echter voor 60 cent of iets meer verhandeld. De mooiste, goede kwaliteit groote peen werd ver kocht voor f2.10—f2.60, kleine voor f0.60 tot f0.90. Bijzonder slecht was het weer voor de tomaten. De soorten A en B konden nog verkocht worden voor prijzen tusschen f2 en f3, doch de overige waren zoo goed als alle onverkoopbaar, zoodat er f 2 voor terecht kwam. Druiven waren ook niet duur: Alicante bracht van f 17.90—f 21.70 op, Frankcnthaler gemiddeld f23.—. Deze week kwam ook de eerste andijvie ter markt. Men kon er niet meer dan 50 a 60 cent per 100 struik voor maken. Voor de mooiste Lecerf-bloemkool werd f5.— tot f7 besteed; kleinere bracht fl.50 tot f3— op. Voor reuzen werd f 1.60—f3.70 betaald. Tweede soort was haast onverkoopbaar. Een deel ging naar de zouters voor 75 cent per 100 stuks. Aanvoer ruim 35000 stuks.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2