Alitimi Nleiws- 4 pCt. Tweede Nederl. Staatsteening 1933 Kijken is Knopen bij CLOECK Vervolg te Berlijn. UitgeversN.V. y.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. SPANNING TUSSCHEN Japan en Rusland. Aljechin naar Amsterdam. Buitenlandsche zakenlieden in ons land. Tweede phase van het Rijksdagproces. Nederlandsche Middenstandsbank, De Vrijzinnig-Democraten en de Middenstand. Het jaar der orkanen. Een laffe daad. DU1TSCHLAND EN ONTWAPENING. DE Woensdag 11 October 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9362 jjit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT ÜTT TWEE BLADEN. Japan heeft nog geen besluit genomen om trent verbreken der diplomatieke be trekkingen met Rusland. Tokio, 10 Oct. (V.D.). Naar semi-officieel wordt medegedeeld, is een besluit der Ja- pansche regeering inzake het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sow- jet-Unie en Japan nog niet gevallen. De Ja- pansche regeering heeft van den Japanschen ambassadeur Gta omtrent de laatste poli tieke gebeurtenissen, in het bijzonder de ge publiceerde geheime documenten een rap port gevraagd. Deze geheime documenten zouden vervalscht zijn. Na ontvangst van het rapport zal de Japansche regeering de geheele aangelegenheid nogmaals te onderzoe ken. Dinsdagochtend heeft een zitting van het Japan sche kabinet plaats gevonden, waarin de minister van Buitenlandsche Zaken, Sjirota, rapport uitbracht over den buitenlandschen politieken toestand. In het bizonder werden besproken de betrekkingen van Ja pan tot Mandsjoekwo en Rusland en een standpunt bepaald nopens de recente Russische publicaties in zake de „geheime Japynschp documenten" in het conflict betreffende den Mandsjoerijschen spoorweg. Het verluidt, dat de Japansche regeering heeft be sloten in verband met de berichtgeving van het Sov jet Russische telegraafagentschap in Japan een strenge waarschuwing uit te spreken. Ingeval het te legraafagentschap der Sovjet-Unie en de vertegen woordigers der Sovjetpers in Japan verder critiek oefenen op de Japansche politiek, op een wijze, wel ke geen rekening houdt met het nationale prestige der Japansche regeering, dan zou Japan er bij deze persvertegenwoordigers op moeten aandringen „vrij willig" uit Japan te vertrekken. Verdere toespitsing van het spoorweg- conflict. V.D. verneemt nog uit Moskou: Volgens een mededeeling uit Charbin heeft de Mandsjoerijsche politie Dinsdag alle localiteiten van het administratiegebouw der Chineesche Oosterspoor wegmaatschappij opengebroken, welke vroeger door de Russische ambtenaren waren bezet. De openge broken kamers werden doorzocht en zulien thans ter beschikking worden gesteld van de Mandsjoerij sche ambtenaren, wier positie intusschen niet wordt erkend door de Sovjetregeering. Bovendien heeft de Mandsjoerijsche regeering IDinsdag van de Sovjet-Russische leiding der spoor wegmaatschappij geëischt, dat alle nieuwbenoemde Mandsjoerijsche ambtenaren in functie zullen tre den en de mogelijkheid moeten hebben de werkzaam heden op de spoorlijn te controleeren. Naar wij vernemen zal de wereldberoemde schaker Aljechin ca. 31 October voor een kort verblijf in Am sterdam aankomen en in het Carlton Hotel zijn in trek nemen. Aljechin zal in genoemd hotel een lezing houden, Welke door de radio uitgezonden zal worden. Hun aantal groeit steeds meer. Vesti ging zal zoo noodig beperkt worden; re geering controleert den gang van zaken. In antwoord op schriftelijke vragen van mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, lid van de Tweede Ka mer, deelt, de minister van Economische Zaken mede, inderdaad van oordeel te zijn, dat onder de tegen woordige omstandigheden een onbeperkte toevloed van buitenlandsche zakenlieden niet gewenscht is. De vestiging van zoodanige zakenlieden zal, even als reeds ten aanzien van industrieele bedrijven ge schiedt, nauwlettend gevolgd en voor zoover noodig en mogelijk beperkt worden. Dat het aantal dezer vestigingen op heden reeds onevenredig groot zou mogen heeten, is den minister niet gebleken; hij houdt zich intusschen van het ver loop van dit verschijnsel op de hoogte. Geladen sfeer In de rechtszaal. Dimitrof opnieuw in conflict met den president. Heeft Van der Lubbe alleen gehandeld. Hij antwoordt bevestigend. Het was gisteren de 13e dag van het proces inzake de brandstichting in het Rijksdag'gebouw en de eer ste dag, dat de rechtszittingen, overgebracht met al wat erbij en er omheen hoort, uit het gebouw van het Rijksgerechtshof te Leipzig, worden gehouden op de plaats vari de misdaad zelf, in het Rijksdaggebouw te Berlijn, waardoor alles in een geheel andere sfeer komt en men zich niet, zooals te Leipzig, moet be perken tot vage aanduidingen en uiteenzettingen van plaatsen en in vele gevallen van personen, maar' men zich onmiddellijk op de plaats zelf zal kunnen over tuigen of de personen zelf zal kunnen hooren. Reeds bij de eerste formaliteiten, als de president de namen der beklaagden en hun verdedigers afroept, zegt' Dimitrof: „Ik verdedig mij zelf". En later springt hij meermalen op maar dan wordt, hij door de' bewa kende politie-agenten en den verdediger op zijn stoel gedrukt Intusschen zinkt het hoofd van v. d. Lubbe steeds dieper naar beneden. De lijn van het boven gedeelte van zijn. lichaam is parallel met den grond. Men begint het getuigenverhoor bij het eerste begin van het aansteken van het gebouw, dus met de in- klimming door v. d. Lubbe. De student Floeter, een van de getuigen, die dat heeft gezien, is in zijn uit latingen zeer positief. De presidentdoet vele pogin gen om hem de mogelijkheid te doen erkennen dat hij twee mannen op het balcon zou hebben gezien. De student blijft echter zeer stellig bij zijn verklarin gen dat hij slechts één man heeft gezien. Als de pre sident echter vraagt of het mogelijk is dat achter dien eenen man of achter een uitstekend gedeelte van het balcon nog een andere man verborgen geweest is, moet getuige natuurlijk die mogelijkheid toege ven. Vervolgens worden twee politiewachtmeesters ge hoord, die op den avond van den brand vóór het Rijksdaggebouw dienst hadden. Dimitrof springt op en roept opgewonden: „Ik heb een vraag aan den getuige." De president geeft hem het woord niet en Dimitrof wordt door den politie-wachtmeester naast hem op zijn plaats vastgehouden. Nog enkele andere getuigen worden gehoord inzake de eerste waarnemingen van den brand en of één of twee mannen den Rijksdag zijn binnengeklommen. Waar geen zekerheid kan worden verkregen, besluit de Senaat de twee getuigen ter plaatse nogmaals de situatie te laten reconstrueeren. Dimitrof wil nog meer over de processenverbaal we ten, die naar hij meent onjuist zijn, doch als dc voor zitter dit weigert en Dimitrof vraagt waarom, zegt dr. Buenger: „Het is overbodig en een ongehoorde beleedigïng van ambtenaren. Indien u er mee voort gaat, zal- ik aan uw vragen geen aandacht meer schenken." Van der Lubbe weer voorgeleid. Dan wordt Van der Lubbe voor de rechters- tafel geleid. Ook thans antwoordt hij nu eens met ja, -dan wèer met neen Soms zwijgt hij geheel en geeft dan weer verwarde antwoorden. President: „Hebt U gehoord wat de getuigen ver klaard hebben?" Het. antwoord van Van der Lubbe is in de zaal niet te hooren en de tolk, die over Van der Lubbe ge bogen staat, verklaart tenslotte dat de beklaagde be vestigend heeft geantwoord. President: „Is het juist, wat getuigen verklaard hebben, dat U uit het portaal hebt uitgekeken en door het eerste venster bent. geklommen en wel over het balcon?" Van der Lubbe i'zeer zacht): „Ja." Aangezien echter ook dit antwoord voor een groot deel der aanwezigen en zelfs voor de bij het proces betrokkenen niet te verstaan is, probeert de president hem nogmaals ertoe te bewegen, luider te sproken. Hij vraagt hem: „Kunt U beslist zeggen dat er geen tweede persoon bij was?" Van der Lubbe antwoordt weer zoo zacht met ja, dat zijn tolk het opnieuw herhalen moet. Om de beurt probeeren dr. Sack, dr. Seuffert, de president en de tolk Van der Lubbe ertoe te bewe gen luider te spreken. Ook Dimitrof mengt zich er in en eischt dat Van der Lubbe voor het gerecht en voor dé géheéle 'wereld een klaar en duidelijk ant woord zal geven. President: „Antwoord, Van der Lubbe, Hebt U den Rijksdag alleen in brand gestoken of niet?" Iedereen staart in gespannen aandacht naar den hoofdbeklaagde. De meesten zijn van hun plaatsen opgestaan en kijken in span ning naar Van der Lubbe. De president maant hem nogmaals zeer dringend: „Antwoord dan toch." Ondergeteekende belast zich gaarne met de inschrijving voor deze leening KANTOOR SCHAGEN. Directeur: Mr. J. A. E. Buiskool Ontwerp-middenstandsprogram. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Dein. Bond heeft be sloten aan de algemeens vergadering een ontwerp-mid denstandsprogram voor te leggen. Het program van actie luidt: Verbetering van de bestaansvoorwaarden van den middenstand. Versterking van de organisatie van den middenstand en van haar beteekenis, mede door zooveel mogelijk de voorbereiding en uitvoering van wetgeving betreffende de middenstandsbedrijven te leggen in handen der or ganisaties. Organisatie van een goeden economischen voorlich tingsdienst voor den middenstand. Belemmering van ongebreidelde opriohting van- nieu we middenstandsondernemingen en warenhuizen, door het stellen van eischen,, waaraan door onderneming en ondernemer moet worden voldaan, voor vestiging in be paalde takken van nijverheid en handel, opdat het ge tal ondernemingen aan de behoefte worde aangepast. Bevordering van den bona-fide-handel door beteuge ling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Verbod van onware reclame. Regeling van het uitverkoopwezen Verbod, niet alleen van concurrentiemethoden. welke oneerlijk zijn, doch ook van die handelingen, welke uit een oogpunt van geordend economisch verkeer ontoe laatbaar zijn. Wettelijke regeling van het afbetalingscontract. Beteugeling van het cadeaustelsel, zoodanig, dat de voor den middenstand en de verbruikers nadeelige ge volgen daarvan worden tegengegaan. Wijziging der Winkelsluitingswet, waardoor voor middenstandsbedrijven schadelijke gevolgen worden weggenomen. Regeling van marktwezen en venters wezen, met in achtneming van de belangen der daarbij betrokkenen. Regeling der rechtspositie van reizigers en agenten. In het afgeloopen jaar reeds 16 tropische stormen In Mexico. Volgens den leider van het Amerikaansche meteoro logisch bureau, Mltóhell, zal 1933 geboekstaafd staan als het jaar der orkanen, daar thans, ofschoon het sei zoen voor de orkanen nog niet is afgeloopen, reeds 15 zware tropische stormen hebben gewoed, waarvan de laatste de Mexicaansche stad T&mpico verwoestte, aldus meldt Reuter. In 1887 deden zich tot dit tijdstip de meeste orkanen voor, n.1. zestien. Inpiaats van den vrachtprijs betaald gekre gen, levensgevaarlijk gewond. Wolff meldde uit Herzogenrath bij Aken d.d. giste ren: In Herzogenrath hadden twee Nederlanders een vrachtauto voor een reis naar Neusrass op de Neder landsche grens gehuurd. Toen de bestuurder op de plaats van bestemming den vrachtprijs noemde, werd hij door de beide inzittenden neergeslagen. Toen hij luid om hulp riep, wierpen de beide mannen zioh op nieuw op hem, en bracht en den man met een scherp voorwerp levensgevaarlijke verwondingen toe. Toen de zich in de nabijheid bevindenden douane-be ambten van het naburigfe grenskantoor toesnelden, vluchtten de onverlaten «over de grens en ontkwamen .in de duisternis. De bestuurder werd In het ziekenhuis te Aken opge nomen. Van de daders ge&n spoor. Van der Lubbe: „Ja". President: „Ik wil nogmaals vragen: Hebt U den Rijiksdag alleen aangestoken?" Dimitrof roept zeer opgewonden: „Onmo gelijk! Uitgesloten!" President (tot Dimitrof): „U moet zwijgen. Ilc ontneem U hiervoor het woord. Beklaag de Van der Lubbe, hebt U den Rijksdag al leen aangestoken?" Van der Lube: „Ja." Oberreichsanwalt dr. Werner (tot v. d. Lub be): „Hebben anderen het voorbereid?" President: „Beklaagde Van der Lubbe, hebben anderen de brandstichting voorbe reid, of U er bij geholpen?" Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen." Bij het voortgezette getuigenverhoor worden ge hoord de echtelieden Kuhl en Freudenfeld. die behoor den tot den kring van die personen, die als eersten den brand in het restaurant hebben waargenomen. De beide echtparen bevonden zich op een wandeling en ontdekten den brand in de restauratieruimte. Daar sloegen helle vlammen omhoog en het vuur greep met buitengewone snelheid om zich heen. Even later hebben ook deze getuigen opgemerkt, dat iemand in de kelderruimte met een lichtend voorwerp pas seerde. De onderhandelingen werden verdaagd tot Woens dagochtend half tien. Donderdag zal geen zitting worden gehouden. Bereid tot onderhandelen op de basis van het plan-MacDonald. Vernietiging van wapenmateriaal zou in periodes kunnen plaats vinden. Door het Wolff-bureau wordt in verband met de be sprekingen, die de Duitsche gedelegeerde ter ontwape ningsconferentie, Nadolny, gister heeft gevoerd met de gedelegeerden van Amerika, Frankrijk en Italië, een ver klaring gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat Duitsch- land vasthoudt aan het ontwapenings- plan van MacDo- nald en op basia daarvan bereid ia tot onderhandelin gen over een etap- pe-gewijze ontwape nlng door de ande re verdragspart ners. Hoofdzaak ia voor Berlijn, dat NADOLNY. geen discriminatie van Duitschland plaats heeft, m.a.w. dat de rechtsgelijkheid wordt toegepast. Duitschland is niet te vinden voor een verdeeling van den geldigheidsduur der ontwapeningsconventie in 2 periodes, waarvan de eerste zou dienen om de Duit sche bewapening te controleeren, terwijl van het re sultaat dezer controle 20U afhangen of de andere lan den tot ontwapening overgaan. Evenmin aanvaardt Duitschland het plan, volgena hetwelk in de eerste periode de controle direct alge meen wordt ingevoerd, doch waarbij de ontwapening der vroegere geallieerden afhankelijk wordt gesteld van het resultaat der controle en eerst aan het eind- der tweede periode wordt verwezenlijkt. Dit wordt in strijd geacht met de aan Duitschland toegestane rechtsge lijkheid 'en met gewichtige Duitsche belangen. Berlyn houdt zich aan v\jf jaar. In het ontwapeningsplan van MacDonald, dat door de conferentie als grondslag is aanvaard voor de toe komstige ontwapeningsconferentie, is een geldigheids duur voorzien van vijf jaar. Duitschland houdt vast aan dat plan van MacDanold; een uitbreiding van den duur zou de concessies, die Duitschland in het kader van het plan-MacDanold heeft gedaan twijfel achtig maken. Het Britsche plan bevat, wataangaat de uitvoering der bepalingen in zake de materleele ontwapening, reeds een verdeeling in etappes. Over de vaststelling dezer periodes zijn natuurlijk aldus de Duitsche ver klaring onderhandelingen mogelijk. Alleen al om orgaisatorische redenen is voor d.e vernietiging van het in de toekomst verboden wapenmateriaal een verdee ling in periodes heel goed te overwegen. Hoe die ver nietiging precies moet plaats hebben kan door onder handelingen worden opgehelderd. In principe moet ecJ^ ter worden vastgehouden aan het standpunt, dat hiet^ bij geen discrimatie ten nadeele van Duitschland plaats heeft. Voorzoover dit beginsel niet wordt aangetast, zoo verklaart Wolff ten slotte, is bij goeden wil van alle betrokkenen zeker een doeltreffende oplossing te vin den. Echter moet Duitschland alle pogingen van de hand wijzen, die zouden uitloopen PP nietrontwapening-

Schager Courant | 1933 | | pagina 1