Zijn laatste avontuur Sparta-nieuws. STRIJD OM DE MACHT IN IERLAND. 0'Duffy contra De Valera. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. .WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 15 OCT. UitgeestSchagen. Aanvang 2.30 uur. Vertrek per bus 12.30 uur. Scheidsrechter F. Dorjee. Schagen 2H.R.C. 5. Aanvang 2.30 uur. Scheidsrechter C. Metselaar. Schagen 3B.K.C. 2, 12 uur. Scheidsrechter P. Gouds waard. Helder aSchagen a, terrein A. Aanvang 12 uur; ver trek 11 uur. Scheidsrechter C. J. Mol. Uitslagen van Zondag 8 October. Schagen 1Alkmaar 1, 32. Schagen 3Wieringerwaard 2, 113. Schagen bH.R.C. e 1L NAAR UITGEEST. Supporters, die mee naar Uitgeest willen, tot uiterlijk Vrijdagavond bij C. Bestevaar, Rensgars, opgeven. Het elftal van Schagen a is als volgt: T. Btjpost S. Grootes J. Peetoom Alb. Molenaar T. Moransart Alb. de Wit A. Veenstra H. Naber C. v. Haren R. v. Haren G. Rempt Reserves: J. Gelder en H. Lem. i I ADSPIRANTEN-NIEUWS. Ziezoo, jongens, ik ben van plan elke Woensdag een heel klein stukje over jullie wedstrijden te schrijven. Ik begin er thans reeds mee. Zondag jj. dan speelden onze b-tjes tegen H-R.C. In een aardig wedstrijdje is het H.R.C. e gelukt ©en puntenverdeeling te bewerken. Onze b-tjes waren voor de rust steeds in de meerderheid, maar door slecht schieten gaan steeds kansen verloren. Na de rust, die 'met blanco stand inging, wisten zoowaar de Racers •het eerst te scoren, maar spoedig werd door de onzen gelijk gemaakt waarmede het einde kwam. i Voor Zondag zijn de b-tjes vrij. Schagen a gaat naar Helder a. Zondag zullen we dan allen hard gaan werken om een zoo goed mogelijk resultaat te boeken. Doen we het? Tot Zondag. PIETJE. 1 Donderdagavond in Hotel Igesz van 89 ur training- 'Allen komen natuurlijk weer. Uit de OMGEVING r ANOENRÏJK De Commissie van Beheer der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St Pancras, be sloot tot overname van het electrisch net aan den Laanweg en den Waarddijk van het G.E.B. te Heerhu- gowaard. De stand van de winterkool aan Langendijk is bijzonder slecht, over 't geheel genomen. De droge zo- nier, waarmee een luizen- en vlooienplaag gepaard ging, heeft den wasdom zoo sterk belemmerd, dat de oogst zeer schraal zal zijn. In de polder is dit jaar veel minder kool uitgeplant dan verleden jaar, zoo- dat met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de voorraden winterkool veel kleiner zullen zijn dan de laatste jaren. Was men er vroeger vrij zeker van, dat bij geringe voorraden goede prijzen werden be steed, thans is daarop niet te rekenen. Wie weinig kool heeft, komt ook voor weinig toeslag in aanmer king, zoodat een slechte teelt nu het gevaar in zich ibergt van een geringe financieele opbrengst ZUIDSCHARWOUDE. Herhaaldelijk is er op gewezen, hoe slecht het met 'de uitkomsten van den tuinbouw is gesteld, en hoe als gevolg, daarvan ook andere categorieën van men- \schen het slecht hebben. Herhaaldelijk echter ook be- merkt men, dat het is, alsof het met die slechte toe standen nog al losloopt. De kermissen, de uitvoerin gen, de bioscoopvoorstellingen en nog veel meer zou- k den aan dc uitspraak van die slechte tijden doen twijfelen. Zondag gaf de N.-H. Cinema alhier een voorstelling, die op verzoek Maandag nog eens r.wcrd gegeven! We woonden dezer dagen echter een jüb ij een komst bij, waarin werd betoogd, dat het te veel ;van de bereidwilligheid van auto-houders gevergd was, als elk jaar, één keer, een beroep op hen werd gedaan voor een autotocht voor de Ouden van Dagen. JeugdOuderdom, is Jaar ook tegenstelling in de waardeering van beide!? Was op de laatste vergadering van de afdeeling van den Neutralen Bond door de tuinbouwers beslo ten, om in verband met de nijpende armoede, die in vele gezinnen heerschte, en bloc naar het Burgerlijk feuilleton. Humoristische roiruyi van JOH BRANDT. 16. De nieuwe, eerst kortelings aangelegde auto-renbaan lag niet ver van de stad. Weliswaar met rijkssubsidie, maar overigens door bij de sportwereld sterk geïnte resseerde particulieren opgericht, voldeed dit fraaie en modern ingerichte autodroom aan alle eischen, welke zelfs door den meest verwenden bezoeker aan een In richting als deze gesteld konden worden. Lang voor het vastgestelde uur stroomde het publiek langs den breeden, naar de baan leidenden verkeers weg om zich daarna door de vele poorten te versprei den over de verschillende rangen van deze uitgestrekte arena. De aanblik van de duizenden, den komst der dingen met spanning verbeidende toeschouwers, imponeerde zelfs een man als Bmi! Krause, die zich toch anders niet zoo gemakkelijk liet verbluffen. „Programma! Sport van Zondag!" klonken tusscihen het gegons van stemmen, de kreten der krantenver- koopers, van wie er een het drietal had weten te berei ken. Doch Kestenberg maakte haastig een afwerende beweging. Als Emil nu reeds den naam van Graaf Goudau in het programma las, dan zou de met zooveel zorg geplaatste bom te vroeg springen. Eindelijk hadden zij hun plaatsen bereikt Lorenz was nog steeds min of meer onder den indruk van het ru moer, maar Emil voelde zich al spoedig thuis. Gedu rende eenigen tijd liet hij het imposante beeld van de nog steed3 aangroeiende mensohenmenigte geheel op zich inwerken; daarna concentreerde zijn aandacht zich meer op verschillende bijzonderheden. Kestenberg bleek zich ook bij het reserveeren der plaatsen niet door zuinigheidsoverwegingen te hebben laten leiden. Zij zaten op het duurste gedeelte van de overdekte tribune en Emil staarde vol bewondering naar de elegant gekleede dames en heeren, die hem omringden. Vooral twee jonge dames in zijn onmid Armbestuur te gaan, tot die demonstratie is het niet gekomen. Toen het er op aankwam, bleken de mees ten nog de voorkeur te geven aan het voortsukkelen in armoe en ontbering dan den voor hen vernede renden gang naar het Armbestuur te doen. We kun nen het ons voorstellen, dat het niet zoover is ge komen, omdat het hier menschon gold, die nooit met de „bedeeling" in aanraking zijn geweest, integen deel zich altijd goed, ja sommigen zelfs heel goed hebben kunnen redden. Alhier is de cursus voor Vakonderwijs geopend met 37 leerlingen. W 1 E Rï N GE K Visscherij. Met de palingvisscherij aan de Wieringerkant van den afsluitdijk wil het nog maar niet best vlotten. Wel werd door enkele visschers wederom iets meer gevangen dan de vorige week, doch over het geheel genomen heeft dit nog weinig te beteekenen. Aan de Friesche kust gaat het echter beter. In het begin de zer week ving één visscher in zijn palingkamer niet minder dan 17.000 pond. Een dergelijke hoeveelheid mag wel als'een unicum beschouwd worden. Nieuwbouw. Door den heer S. Bruul zijn aan de Zwinstraat drie perceelen bouwgrond verkocht voor nieuwbouw en wel aan de heeren J. Bakker M.Jz., P. Lont Kz. en N. Lont Czn. Als het zoo doorgaat zal de Zwinstraat spoedig geheel bebouwd zijn. Propaganda-avond V.C.J.B. met ir. Mun- tinga over een reis door Rusland. Op Vrijdagavond is de Vri.iz.-Christ Jongerenbond voornemens een propaganda-avond te houden in de Hervormde Kerk te Hippolytushoef, waarbij ir. Mun- tinga van Schagen een lezing zal houden met licht beelden over zijn reis door Rusland. DEN OEVER. DRUKKE BEZICHTIGING VAN 'HET MONUMENT OP DEN AFSLUITDIJK. Sedert de opensteling einde vorige maand van het Monument op den afsluitdijk mag dit gedenkteeken zich in een zeer druk bezoek verheugen. De hooge uit kijktoren werd Donderdag na de overdracht beklom men door 560 bezoekers, Vrijdag door 1200 en den Zondag daarop door niet minder dan 2100 personen. Wat het snelverkeer over den afsluitdijk betreft, heb ben wij getracht gegevens te verkrijgen over een even- tueele toename van het verkeer sedert de algeheele openstelling van den dijk, dus vrij van Crisistolbeta- ling. Over het algemeen kan gezegd worden dat het vrachtautoverkeer aanzienlijk is toegenomen. Immers voor vele ondernemers werd de telkens terugkeerende tolbetaling een financieele last welke te zwaar op het bedrijf ging drukken. Nu het verkeer vrij is, blijkt het verkeer van vrachtauto's over den dijk hierbij te heb ben gewonnen. Het aantal personenauto's en autobus sen was het afgeloopen zomerseizoen reeds zeer talrijk, doch verminderde aanzienlijk naar mate de herfst naderde. Uiteraard kan onder deze omstandigheden, waar het zomerbezoek een seizoendrukte beteekende, van een vooruitgang hierin niet worden gesproken, wijl een vergelijking ten eenen male ondoenlijk ia VERTREK IR. J. T.FJ.Y VAN WEERIN GEN. Naar wij vernemen zal Ir. J. Lely met zijn gezin, sedert begin 1930 als Directeur-Hoofduitvoerder der M. U.Z. alhier gevestigd, in den loop van December Den Haag als woon- en standplaats kiezen en in velband hiermede het fraaie verblijf ..Waterkeer" te Wester- land verlaten. Velen alhier zullen de familie Lely slechts noode zien gaan, doch het contact met den heer Lely zal niet geheel worden verbroken, wijl Ir. Lely na zijn vertrek wekelijks te Wieringen zal ver- toeven voor de uitvoering van werkzaamheden waar voor zijn aanwezigheid ter plaatse wordt vereischt. Ook Ir. Vetter, secretaris der M.U.Z. zal zich in den loop van December met zijn gezin naar elders bege ven. BARENKARSPET Landpryzen. In het bericht over den uitslag der verkooping van het tuinbouwbedrijf van den heer C. Boekei. liggende in den Slootgaardpolder, werd o.a. medegedeeld dat na af loop van de veiling een tweetal perceeltjes voor den ab normaal lagen prijs van f 7.50 per snees werden ver kocht. Ons wordt er nu echter op gewezen, dat dit feit niet den verkeerden indruk moet wekken, als zouden de landprijzen reeds tot een dergelijken prijs zijn ge daald. Immers bij bedoelden verkoop betrof het een zeer klein bezit, waaraan veel te veel kosten van ad ministratie, toezicht enz. zouden zijn verbonden als niet tot verkoop werd overgegaan en bovendien een stukje dat bij een grooter perceel behoorde. Z JJ P F. SOHAGERRRUG. In verband met de stopzetting van de exploitatie op het traject WarmenhuizenSchagen van de Noorder stoomtram is de heer H. Davidson, arb-telegrafist by de Ned. Spoorwegen alhier, overgeplaatst naar Castrl- dellijke nabijheid trokken zijn aandacht. Kestenberg, die het bemerkte, meende dat Emil's belangstelling voornamelijk uitging naar het kostbare parelsnoer, dat een der beide dames droeg, maar in werkelijkheid was Emil op dit oogenblik elke begeerte naar andermans eigendom volkomen vreemd. Zijn mannelijk ook werd slechts geboeid door de lieftalligheid en de bekoring, welke er van beide jongedames uitstraalden en hij deed daarom wanhopige pogingen om de aandacht op zioh te vestigen. Dit gelukte hem echter niet. Wel keek een der beide bezoeksters, die in gezelschap bleken te zijn van een andere dame en een heer, even zijn kant uit, maar deze blik gold slechts de startplaats, waar thans de eerste wagens zich vereenigden. De heer wees zijn gezelschap op een langen, blauw- grijzen renwagen, welke zich als sidderend van nauw bedwongen opwinding, tusschen de andere schoof. Hij droeg het nummer vijf. „The Universalcar". Het was Henry. De dames schenen hem echter niet te hooren, want de bestuurders, die zich nu gereed maakten voor de start, namen al haar aandacht in beslag. De geweldige motoren lieten een loeiend geluid hoo ren. Dan een schot! Af! In eer. oogwenk waren de wagens weg; zij raasden over den breeden baan. Een paar seconden lang sche nen zij tot één lange lijn ineen te smelten toen niets meer. Over de verlaten startplaats lag zwaar in de zwoele lucht een wolk van stof en benzinedampen. Het knet teren der motoren verloor zich in de verte. Even bleef het stil, hoorde men slechts het geroezemoes van stem men, tevreden uitlatingen over deze fraaie start, welke voor het verloop van den strijd het beste deed hopen. Toen zwol het geronk der motoren reeds weer aan en onder een oorverdovend geraas suisden de wagens voorbij. De groote cijfers waren slechts met moeite te lezen. De vijf, sléchts een ondeelbaar oogenblik te onderken nen, lag met drie concurrenten op dezelfde hoogte. Bij de volgende ronde was de stand niet gewijzigd. Slechts tusschen de hoofdgroep en de andere deelne mers was de afstand iets grooter geworden. Rolf zat kalm achter het stuur. Zijn zenuwen, die hem aanvankelijk even geplaagd hadden, lieten hem nu met rust Hij had reeds spoedig bemerkt met ge- TWEE STERKE KARAKTERS. Da aanhang van generaal 0'Duffy, leider van de Nationale Iersche Partij groeit nog voortdurend. De president van den Ierschen Vrffcaat, De Valera, weigert onverbiddelijk persvertegenwoordigers te ont vangen. Zijn gevaarlijkste tegenstander, generaal O'Duffy, ontvangt dagelijks journalisten. Hij wenscht dat over hem gesproken wordt. Zijn geloof aan zichzelf en aan het succes van zijn zending is onverwoestbaar, zonder dat hij vaststelt, wanneer zijn dag zal komen: morgen, overmorgen of over twee, drie jaar. Hij legt er steeds de nadruk op, dat hij de overwinning op De Valera moet behalen, dat hij dictator over Ierland zal zijn. De militairen houden hem voor een groot politicus, terwijl de politici er van overtuigd zijn, dat hij een flink stra^ teeg is. Eén succes heeft O'Duffy in Ieder geval reeds be haald, hetzij als politicus, hetzij als militair. Wat De Valera nooit ge lukte, wist hij te volbrengen: hij deed de leider der oppositie, Cosgra- ve. onder zijn wü buigen. Toen deze besloot, generaal O'Duffy te erken nen als president van de nieuwe „Nationale Par tij", moet hij ver vuld zijn geweest van de overtuiging dat de strijd te gen De Valera, die O'DUFFY ^y zelf niet met succes kon uit vechten, kans had, als O'Duffy zich aan het hoofd der partij stelde, Nu kan de nieuwe partij in den Deil on der geen omstandigheden op de overwinning rekenen, ook niet wanneer Lebour tegen De Valera zou stem men. Maar de kans bestaat, dat bij nieuwe verkiezin gen een meerderheid voor O'Duffy tot stand komt, wanneer de partijen niet alle een eigen candidaat stel len. maar tegenover den candidaat van De Valera in alle kiesdistricten slechts één candidaat van de N&-^ tionale Iersche Partij staat. Generaal O'Duffy verklaart onomwonden: De Valera is de vijand, die moet worden neergeslagen. Maar hij voegt er aan toe, dat hij in dien strijd van geen ander wapen gebruik zal maken dan van het stembiljet. Over zijn programma heeft O'Duffy gezegd, dat het opge bouwd is op de beginselen der Fransche Revolutie. De Brltsche macht moet gebroken worden, Ierland moet den Ieren behooren. Hij geraakt in woede, wanneer het gesprek komt op het feit, dat de Valera zijn „Blauw- hemden" heeft aangeduid als een buiten de wet staan de organisatie. Als O'Duffy van „den vijand spreekt, valt het op, dat hij daarmede nu eens De Valera, dan weer Groot-Brit- tannië bedoelt en eigenlijk beteekent zijn vijandschap jegens den president van den Vrijstaat, slechts een ven- wijt, dat De Valera niet energiek genoeg optreedt tegen den „waren vijand", Engeland. De Valera had volgens hem al lang de republiek moeten proclameeren. O'Duffy is er van overtuigd, zocals wij reeds zelden, dat hij zijn beloften zal waarmaken. Die fanatieke zelf bewustheid, dae bijna ziekelijke overtuigdheid van kracht en missie is zijn meest opvallende karaktertrek. Dat geloof vervult hemzelf en suggestief brengt hij het over op de massa, die De Valera verwijt, dat hy niet krachtig genoeg optreedt ter verdediging van de rech ten van Ierland. Wie echter in den laatsten tyd te Cork of elders een blik sloeg op de militaire bewaking, op de tanks en de machinegeweren, waarmede iedere poging tot opstand moet worden voorkomen, kan nau- weiyks twy'felen aan de energie van De Valera. Twee sterke karakters staan in den Ierschen Vrij staat tegenover elkaar. Hun worsteling om de macht zal men met belangstelling kunnen volgen. lykwaardige tegenstanders te doen te hebben, zoodat slechts de uiterste zelfbeheerschlng zou kunnen voor komen. dat hy zich In dezen strijd, waarby het om on derdeden van seconden ging, door meerdere routine van andere rijders zou laten overtroeven. Met alle energie, waarover hy beschikte, onderdrukte hy de ..plankenkoorts", die een belangrijke handicap voor hem dreigde te zullen worden. Zyn sterke wil kampte tegen de meerdere tactische en technische ervaring der anderen, zijn hersens werk ten met koortsachtige snelheid en niet de geringste poging van zyn tegenstanders om uit te loopen kon zyn aandacht ontgaan. Ingespannen luisterde hy naar het kloppende hart van zyn motor. Hij voelde den snellen polsslag van maohlne in zijn vingertoppen op het stuur en in zyn tastenden voet, die op het gaspedaal rustte. Hy voelde, dat hy één was met zijn wagen en dat gaf hem het noodige zelfvertrouwen. Nog had geen der deelnemers ook maar een centi meter afgestaan. Het was, alsof zij door een onzichtr baren keten aaneen geklonken waren. Voor de vierde en daarna voor de vyfde maal suisden zy de tribune voorby. Het geronk en geloei der motoren vermengde zich onhoorbaar voor de ryders met de steeds luider opbruisende aanmoedigings- kreten der toeschouwers. De geiykwaardigheid der deelnemers aan dezen rarenden rit bracht het duizend koppige publiek tot laaiend enthousiasme. Nu, in de groot bocht suisde met een onverwach- ten sprong, een wagen aan Rolf voorby om den kop te nemen. Onweerstaanbaar trok hy verder. Rolf trachtte er zich aan vast te klampen maar reeds spoedig lagen er ©enige meters tusschen zijn wagen en den man voor hem. De beide anderen, door den onverwachten aanval verrast, geraakten nog meer achterop. Maar zij wisten zich spodig weer aan te sluiten by Rolf. Een dolle jacht begon. In deze veranderde volgorde daverden zy weer iang3 de tribunes. Mabel spande zich in om in de wolk van benzine damp en stof de nummers te onderscheiden. „Hy biyft achter," riep zy opgewonden, Henry krampachtig bij zyn arm grijpend. „Vooruit!... Vooruit!" brulde deze, met handen en voeten zwaaiend en trappend, alsof dit er toe zou kunnen hydragen de energie van den Universalwagen nog wat op te voeren. Ook Alice werd door een nerveuse onrust aangegre pen. De wedstryd was voor deze drie Amerikanen een DOOR AANHANGWAGEN OVERREDEN. En op slag gedood. Maandagavond reed op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden ter hoogte van De Strop een transport-auto met aanhangwagen van de firma Duyst uit Baarn, ge laden met marktgoederen. In de stuurcabine zaten de chauffeur D. en de 21-jarige expeditieknecht L., beiden uit Baarn. De knecht had voor het verrichten van een of andere bezigheid zioh tusschen tractor en aanhang wagen begeven. Op een gegeven moment voelde de be stuurder een schok, waarop hy door het achterraampje van de cabine keek om te zien, wat de oorzaak hiervan was. Tot zyn grooten schrik zag hij, dat zijn kameraad zich niet meer op het platform bevond. Hij stopte on- middellyk en zag dat de knecht met verminkt lichaam op den weg lag. De wielen van den aanhangwagen waren over hem heengegaan en hadden hem op slag gedood. De politie van Naarden heeft het lyk in beslag genomen en naar het ïykenhuisje doen vervoeren. DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Het slachtoffer zwaar gewond opgenomen. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 23-jarige Van Doesburg uit Tegelen, aan den Tegelenschen weg te Venlo door een autobus van den Maasbuurtspoorweg aangereden en ernstig gewond. D„ die per flets op den weg reed, werd op het mo ment, dat hy een stilstaand melkwagentje passeerde door de hem achteropkomende autobus gegrepen, tegen dén grond geslingerd en twintig meter meegesleurd. Met ernstige hoofdwonden, zware hersenschudding en in wendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het R.K. Ziekenhuis te Tegelen overgebracht Zyn toestand is zorgwekkend. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. DOOR AUTO OVERREDEN. Het slachtoffer gedood. I Gisteravond te ruim 7 uur is te Heiloo een bewoner van de Wlllibrordusstlchting door een auto. komende uit dm richting Limmen en bestuurd door iemand uit Krommenie, aangereden en gedood. De ongelukkige had een slecht gezicht en was eenigszins doof. Daar door is het te verklaren, dat hy de auto niet hoorde aankomen, hoewel de bestuurder signalen gaf. Deze kon, ondanks alle pogingen daartoe, den man niet meer ontwijken met het noodlottige gevolg. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vijf Inzittenden in een welland geslingerd. Gisternacht twee uur reed op den Ryksweg Dea BoschGrave onder Rosmalen een luxe-ai^to door on bekende oorzaak met groote vaart tegen een boom. D© vier inzittende militairen en de chauffeur werden door den schok uit den wagen geslingerd en kwamen aan de overzijde van een langs den weg loopende sloot in het weiland terecht. Wonder boven wonder kwamen alle vyf er zonder noemenswaardig letsel af. Na ter plaatse verbonden te zijn zyn zy naar Den Bosch te- tuggekeerd.-De luxe-auto is ernstig beschadigd. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTNG VAN DINSDAG 10 OCTOBER. Uitspraken vorige zitting. Louis H., zonder beroep. Schagen, thans in voor arrest. zedenmlsdryf art. 247 wetb. van strafrecht, bij recidive, 2 jaar gevangenisstraf. Cora. St., schilder, Amsterdam, diefstal van dames- taschjes, gepl. te Avenhorn, interlocutair vonnis: voort zetting onderzoek 16 Jan. 1934. Andries Zw., visscher, Egmond aan Zee, wederspan- nigheid, 3 maanden gevangenisstraf. Jan H., los werkman, Den Helder, zedenmisdrijf art. 24-9 wetboek v. strafr., 2 jaar gevangenisstraf. 1. Cornelis Vld, slager; 2. Quirinus Sch. en 3. Adrl- enus £ch-. landbouwers, allen te Nibbixwoud, mishan deling van een hit, le f 50 boete of 50 dagen; 2e en 3e vrijgesp roken. Arie van E., garagehouder, Heiloo, thans In voorar rest, zedenmisdrijf art. 245 wetb. van strafrecht, één jaar gevangenisstraf. persoonlijke aangelegenheid geworden. Slechts Caroli ne wist haar kalmte te bewaren. „Hy heeft geiyk." zei zy vinnig. „Het is levensge- vaarlyk, zooals die menschen rijden! Maar niemand lette op haar. In nog steeds stygende spanning staarden de ande ren naar dat punt van den baan, waar de renners weer zouden opduiken. Nu werden zij zichtbaar. Alle vier de wagens dicht achter elkaar. De gapende tusschenruimte was ver dwenen In gesloten colonne trokken zy voorby Nog eenige^h^den slechts en de strijd was ten einde. De uitde menigte opstijgende aanmoedlgingskreten namen nog toe en gingen langzaam over In één lang gerekt geloei. Burgemeester Lorenz werd met een schok wakker. Wat hadden die menschen in hemelsnaam? Waren zij allen krankzinnig geworden? Waarom lieten zij een vreedzamen medeburger niet rustig slapen? Met kleine, slaperige oogen staarde hij stompzinnig voor zich uit. Een idylle temidden van den bulderenden storm. Rolf hield zyn blik onafgebroken op den voor hem rijdenden wagen gericht. Waarom vocht die man zoo wanhopig om voor te blyven? "Wat had hy te winnen? Een bedrag aan geld, goed! Roem en eer, goed! Maar wat beteekende dat alles tegenover den prys, dien hij zelf najoeg? Hy reed om den geheelen inhoud van zijn leven. Die andere kon een volgende maal verbeteren, wat hem vandaag niet gelukte. Voor hem bestond, slechts één overwinning of éen nederlaag voor altyd. Zeker, de betrekking bij de firma, die hem een behoor- lyk inkomen verschafte, zou hem niet ontgaan, ook niet, wanneer hy als tweede of derde de eindstreep zou passeeren. Maar dat was hem onverschillig. Als overwinnaar, als man van den dag, moest hij voor Mabel kunnen veschynen, by den eersten aanval moest hy haar veroveren, wilde zy hem kunnen vergeven, dat hij haar zoo lang bedrogen had. Merkwaardig, peinsde hy, dat myn gedachten zoo helder zyn! Dat ik zoowaar nog aan iets anders kan denken dan aan den gang van de motor, het gaspe daal en het stuur! Ik ben dus nog niet aan het eind van myn krachten. De laatste bocht kwam in zicht. Nu of nooit! Met zachten drang stuurde hy den wagen iets naar rechts. Nu hoog de bocht in! Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6