llicntci Bitus- Mmtti Kijken is Koopen bij CLOECK Groote veenbrand bij Emmen. De opgravingen bij Egmond. De storm UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co, Sciiagen. Eerste Blad. MILITAIRE DICTATUUR IN JAPAN? Vleiend oordeel over Hollandsch ree. NIEUWE WEG IN DE WIERINGERMEER. !n de duinen m de provincie Noord-Holland. OVER ONS LAND. Staking in de haven van Antwerpen. Donderdag 12 October 1933. 77ste Jaargang No. 9363 CDURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.1 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Aanzienlijke oppervlakte turf verbrand. Vier woningen in den asch gelegd. Emmen. Te Emmen-Erfscheidenveen woedde gister een hevige veenbrand waarvan de omvang Woensdagavond acht uur nog niet te overzien was. Op de veenplaats van den vervener B. de Boer aan den Groendijk werd gistermorgen vuur ontdekt, dat de vervener met een viertal arbeiders dacht te kun nen blusschen. Tegen 12 uur in den middag stak echter een zware storm op, die het brandende veen met groote snel heid voor zich uitjoeg en in een minimum van tijd stonden ettelijke bulten fabrieks- en baggerturf op een vijftiental veenplaatsen over een uitgestrektheid van ongeveer 2 bij 2 K.M. in lichter laaie. De brandspuit van het voenschap Emmen-Erf- scheidenveen, die in den voormiddag uitgerukt was, kon den brand riiet meester worden. De burgemees ter van Emmen, mr. X L. Bouman had zich intus- s'chen reeds naar het terrein van den brand begeven, waarop hij met spoed alle mogelijke maatregelen nam. De beide motorspuiten van Emmen, drie spui ten van Klazienaveen, de autobrandspuiten van Era- mercompascuum, Erica en Nieuw Amsterdam wer den in den loop van den middag naar Emmen-Erf scheidenveen gedirigeerd. Met niet minder dan ne gen brandspuiten bestreed men het vuur. De meeste aandacht werd echter besteed aan het beschermen der woningen aan den straatweg langs het Schol- tensch kanaal, die hoewel 2 K.M. liggend van de veen- plaats, waar de brand ontstaan was, zeer bedreigd werden. Twee dezer woningen, bewoond door den vervener B. de Boer en door den arbeider Dijks, kon men niet behouden en gingen in vlammen op. Tevens werden aan den Groenedljk twee arbeiderswonin gen, waarvan een bewoond werd door het gezin Hille, een prooi van het vernielende vuur. Voorts liepen eenige turfschepen in een zijwijk van het Schol- tensch kanaal gevaar. Met groote moeite slaagden de marechaussees Bakker en Veen er in uit een bedreigde woning van den arbeider Pool de vrouw en twee kinderen, die een verstikkingsdood nabij waren, door den dichten rook, in bewusteloozen toestand, te redden. Door den dichten rook was het niet mogelijk een overzicht van den brand te verkrijgen. Bovendien woedde de veenbrand hedenavond acht uur nog on verminderd voort. De schade kon nog niet geschat worden. De ver brande turf was niet verzekerd, zoodat de eigenaren zeer aanzienlijke schade lijden. De verbrande wonin gen waren evenwel tegen brand verzekerd. In den loop van den avond bevond Mr. Bouma zich nog steeds op het terrein van den brand om het blus- schingswerk persoonlijk te leiden. Bezoek van den Commissaris der Konin gin aan het brandende gebied. Nader meldde men ons gisteravond uit Emmen: Toen wij vanavond nog eens poolshoogte gingen ne men in het brandende gebied, viel weder het steeds optredende verschijnsel te constateeren, dat de brand des nachts minder fel is dan overdag. Wonin gen loopen momenteel geen gevaar meer, doch turf- höopen branden er nog bij honderden. Allerwege spui ten als het ware vuurfonteirien uit den drogen bodem. Dit wijst er op, dat er nog geen sprake van een na derend einde van den brand is. Naar wij vernamen, zijn vanmiddags grooter hoeveelheden turf een prooi der vlammen geworden dan gedurende den grooten Veenbrand in 1928 in een tijd van ongeveer twee we ken. Nog laat in den avond arriveerde ter plaatse, ver gezeld door burgemeester Bouma, de Commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk en diens dochter. De Commissaris der Koningin heeft zich gedurende een paar uren te mid den van den brand begeven en zich over het verloop uitvoerig doen voorlichten. In het bijzonder heeft hij zich op de hoogte gesteld van den toestand waarin de gezinnen De Boer, Dijks, Hille en Homan, wier woningen door het vuur verwoest zijn, zich bevinden. Tegen half twaalf heeft de Commissaris der Konin gin zich weder naar Assen begeven. Burgemeester Bouma durfde zich aan voorspellingen over het ver dere verloop van den brand niet te wagen. Er bestond vrees dat de wind naar Noordelijke richtingen zou omslaan. Indien dit het geval zou zijn, zouden be halve groote hoeveelheden turf ook dicht bevolkte wij ken onder Klazinaveen gevaar lcopen. Indien de windrichting blijft, zooals deze thans is, vermoedt men, dat men het vuur binnen enkele dagen meester aai zijn. Binnen enkele maanden te verwachten. Krachtiger optreden naar buiten be pleit. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tele- graph" weet mede te deelen, dat Engelsche diplomatie ke kringen, die in nauw contact staan met Tokio, bin nen enkele maanden de instelling verwachten van een militaire en maritieme regeerig, in hoofdzaak be staande uit generaals en admiraals en aangevuld met enkele burgerlijke financieele en economische deskun digen. Het is geen geheim, zoo voegt de medewerker er bij, dat de generale §taven in de burgerlijke regeering reeds langer dan twee jaar den toon aangeven, met name in het departement van buitenlandsche zaken, welks politiek zij meer malen hebben gedwarsboomd en ongedaan ge maakt. Aanleiding tot deze actie is in hoofdzaak de kritieke toestand in de Stille Zuidzee en aan de Mandsjoerij- sche grens. Vooral de jongere generatie van militaire leiders neemt een zeer radicale houding aan. Zij zou een zeer vergaand staats-socialisme voorstaan, dat er op bere kend is de gunst te winnen van de arbeidersmassa en haar over te halen tot het steunen eener krachtige bui tenlandsche politiek. Overigens acht men over het algemeen een openlijk militaire regeering te verkiezen boven een in naam burgerlijke, waartegen machtige militaire invloeden achter de schermen obstructie voeren. De Japansche regeering wacht af. In afwachting van de ontvangst van uitvoerige rap porten van den Japanschen ambassadeur te Moskou heeft het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken nog niet definitief beslist welke houding Japan te genover Sowjet-Rusland zal aannemen naar aanleiding van de publioatie der door Japan bestreden rapporten van den Japanschen ambassadeur Hlsjikari aan de re geering te Tokio, meldt V.D. De zegsman van het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaart, dat men zich geen denkbeeld kan vormen van de be doelingen der Sowjet-regeering. De toekomstige be trekkingen tusschen de Sowjet-Unie en Japan hangen geheel van de houding der Russen af. Afgezien van de kwestie der authenticiteit der do cumenten eischt de diplomatieke etiquette tusschen in vriendschappelijke verhouding tot elkaar staande mo gendheden, dat een regeering, die in het bezit komt van vertrouwelijke documenten van een andere regee ring, deze andere regeering hiervan op de hoogte stelt en de documenten toont alvorens tot publicatie er van over te gaan. De Sowjetregeering dacht hier echter niet aan en beweert bovendien, dat de documenten of ficieel onvertrouwelijk waren. De eenige mogeflijkheid, die men in Japan aohter de bedoelingen der Sowjet regeering kan veronderstellen is, dat de Russen door publicatie dezer documenten de nationalistische senti menten in Japan willen bevorderen teneinde in Rus land zelf hiervan gebruik te kunnen maken voor het opwekken van bepaalde stemmingen jegens Japan. Mdndsjoekwo wil goederenverkeer op Rus land belemmeren. Moekden, 11 October De Mandsjoerijsche regeering heeft met het oog op de Russische houding jegens Mandsjoekwo besloten het goederenverkeer met Rusland te belemmeren. Deze maatregel wordt noodzakelijk genoemd om de Sovjet- Unie „eindelijk te dwingen tegenover zijn nabuurstaten op de gepaste wijze op te treden". „De documenten zijn echt." Naar uit Moskou wordt gemeld, verklaren Russische offieieele instanties, dat de op 9 October gepubliceerde documenten betreffende den Oosterspoorweg in strijd met de verklaringen van Japansche zijde echt zijn. De Japansche regeering kan derhalve niet eischen, dat Rusland deze documenten Vervalscht noemt. BOERDER IJ.. Van een Argentijnschen keurmeester Ieder jaar wordt te Buenos Ayres een groote veeten toonstelling gehouden. Een der meest vooraanstaande keurmeesters voor de melkveerassen, ir. Guillermo Ar- gericht, heeft aan een Argentijnsch blad een interview toegestaan, waarin hij ten aanzien van het „Hollando- Argentino vee" (de in Argentinië gefokte afstammelin gen van het Ned. veeslag) het volgende opmerkte (blij kens het orgaan der Ned. K. v. K. te Buenos Ayres): „Het is mij een voldoening te verklaren,, dat bij het Hollandsch-Argentijnsch vee een zeer merkbare vooruit gang is te constateeren. Dit uitmuntende ras is gefokt uit vee van alle stamboeken van de wereld, aangezien we hier te lande afstammelingen hebben uit Nederland (van de twee stamboeken), Duitschland, Engeland, Nieuw Zeeland, Noord-Amerika en Canada, en daaruit groeit langzamerhand een kruising, welke in de toe komst een zelfstandig type zal worden." Ik heb de tendentie bestreden om af te dwalen van het doel van het fokken van Hollandsch-Argentijnsch vee een afdwaling, die elders misschien te recht vaardigen is namelijk in de richting van vleescb- productie, hetgeen zou gaan ten koste van de groote melkproductie. Hiermede wil ik niet zeggen, dat de vleeschproductie buiten beschouwing moet blijven, maar wel, dat men vermijden moet, dat deze den bo ventoon begint te voeren. Voor kort was ik jury-lid op de tentoonstelling te Rosario, en ook daar was in de afdeeling melkvee een duidelijke voortuitgang te be speuren. Het is me een groote voldoening, te kunnen verklaren, dat daar, evenals hier, onze fokkers vooruit gegaan zijn in type en kwaliteit, zoowel wat betreft de verbetering der melkproductie als wat de physieke gesteldheid van het vee aangaat. Het is een merkwaardig verschijnsel, besloot in genieur Argericht zijn mededeelingen dat in deze tijden van groote depressie op het gebied der veeteelt, welke aan verschillende factoren te wijten is, de afdee ling, gereserveerd voor Holland sch-Argenty'nsch vee de eenige is. waar de deelneming steeds groeiende is." Naar Den Oever. De direcëur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed den aanleg van een gedeelte van den rijksweg No. 7, Wieringer- meer—Den Oever. Laagste inschrijver was A. Kraayeveld Pzn. te Zwijndrecht voor f 118.740. Bij den in April 1933 plaats gevonden hebbenden aan koop van duinterreinen onder Egmond, grenzende aan het reeds in Provinciaal bezit zijnde terrein onder Bak- kum. werd de provincie Noordholland tevens eigena resse van het weiland, waarop eertijds het „Slot op den Hoef" heeft gestaan, het trotsche kasteel, dat In de ge schiedenis van ons vaderland zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Teneinde deze historische plek, die in den loop der tijden in een dichtgroeiend moeras veranderd was, een beter en waardiger aanzien te geven, werd op initiatief van den heer E. Vogelenzang, rentmeester der Provin ciale landgoederen, door Ged. Staten besloten, bij wijzo van werkverruiming een gedeelte van de gracht om het terrein, waarop voorheen het slot gestaan heeft, in den oorspronkelijken staat te herstellen en uit te graven. Bij deze werkzaamheden stiet men onverwacht op do fundamenten van het vroegere kasteel. Bij verdere door- graving bleek, dat in het geheele weiland fundamenten werden aangetroffen, die nog in betrekkelijk goeden staat verkeeren. De werkzaamheden werden nu uitge breid met het uitgraven der fundamenten en thans heeft men, hoewel het graafwerk nog niet geheel vol tooid is, reeds een tamelijk voleldig beeld van de in deeling en de afmetingen der gebouwen welke tot de veste der machtige heeren Van Egmond hebben be hoord. Op 7 Juni 1574 werd, zooals in de kronieken staat ver meld, het vorstelijk Huis van Egmond door het eigen volk verbrand op last van Diederik van Sonoy, gouver neur van Noordholland". Meer dan twee eeuwen lang zijn de ruines blijven staan, totdat zij ongeveer honderd jaar geleden door de toenmalige eigenaresse voor af braak zijn verkocht. De sloopers hebben de fundamen ten laten zitten en ook een restant van een muur laten staan De opgravingen, die thans in vollen gang zijn, heb- hen reeds een groot deel van de fundamenten blootge legd. In totaal is een terrein van ongeveer 4000 vier kante meter ontgraven. Interessant zijn vooral de fun damenten van de twee torens, welke volgens oude af beeldingen de hoofdtoegangspoort flankeerden. Het zware metselwerk steunt op een houten raam met daar- op straalsgewijs geplaatste eikenhouten balken, welke nog in zeer goeden staat verkeeren. In het midden der torenfundamenten staan thans nog de stokken, welke waarschijnlijk gebruikt zijn om de cirkels der torens uit te zetten. Een eigenaardige ontdekking deed men bij het uitgra ven van den onderbouw van een der zijmuren. Daarin waren n.1. twee houten tonnen ingemetseld. In een der tonnen vond men een naardenkop, pen bokkenkop en een hoeveelheid eierschalen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een offer om de kwade geesten van het bouwwerk af te houden. De tweede bevatte echter slechts aarde. Veel be langwekkende vondsten heeft men gedaan in de thans drooggelegde slotgrachten, waarin vier eikenhouten bal ken de plaats aanwijzen, waar een brug het kasteel met de slotkapel verbond. Op de plaats van de kapel staat thans de Her vormde Kerk van Egmond aan den Hoef, waarin de hij het opgra vLngswerk gedame vondsten zijn onderge bracht. Daaronder zijn zeer vele Jacobakannetjes, oude flesschen, borden, ijzeren wapens, sleutels enz, In hoe verre dit alles waarde heeft moet nog worden onder zocht, Vrijwel alles is in de oude slotgrachten gevon den,, welke eerst in 1.390 gegraven werden, Dr, J, Kalf van het Rijksbureau voor Monumentenzorg en Dr, Holwerda van den Rijksgeologischen Dienst zijn reeds ter plaatse geweest om de vondsten in oogenschouw te nemen, Dr, Holwerda heeft het vermoeden, dat vóór het jaar 870 reeds een gebouw heeft gestaan op de plaats waar later het slot gebouwd werd, Indien het financieel mogelijk blijkt, zal ook in die richting een onderzoek worden ingesteld binnen de fundamenten v/elke thans gevonden zijn, Trouwens het hangt af van de beschikbare financieele middelen, wat er verder met do thans gevonden resten van het slot zal gebeuren, Twoe schepen gezonken. Alle opvaren den gered. (Vervolg van pagina 2, Eerste Blad.) Naar reeds in het kort onder Stormberichten el ders in dit nummer is gemeld, zijn gister tijdens den storm tusschen Dintel en Steenbergsche Vliet twee Rijnschepen gezonken. Het eene schip genaamd „Ro- salie", groot 560 ton en geladen met zand, was op weg naar Antwerpen. Het werd door een eigen sleep boot getrokken. Toen het schip zonk, konden de drie opvarenden zich in veiligheid stellen op de sleep boot, welke le Dintel is komen binnenvallen. Het andere schip was de „Isba", evenals de „Ro- salie" van Belgische nationaliteit. Door den zwa- ren Zuidwesterstorm overvallen werd de „Isba", die met zand was geladen en zich op weg bevond van Rylant naar Gent, een prooi der golven. De zeven opvarenden, schipper de Roo uit Gent, diens vrouw vier kinderen en een schippersknecht, wisten zich' met achterlating van alle have, in een roeiboot te red den. De geredde opvarenden slaagden er in Ooltgens- plaats te bereiken, waar de schipbreukelingen werden opgenomen. De „Isba" was 1375 ton groot. De kapitein der „Isba* vertelde, dat. een ontzag wekkende luchtverplaatsing den verbindingskabel tusschen zijn schuit en de sleepboot als een touwtje deed afknappen. Onmiddellijk, zoo ging de kapitein voort, kwam mijn schuit dwars te liggen ten opzichte van de angstwekkend hooge golven, die van een tien-; tal meters hoogte op het dek neerbeukten. Als pa pier werden de luiken ingedrukt; het ruim vulde zich met water. Het schip brak als een lucifer in tweeën en ver dween in de diepte. Inmiddels had ik kans gezien om met mijn vrouw, mijn vier jeugdige kinderen en een knecht in de roeiboot te gaan. Na lang worstelen landden wij te Ooltgensplaat en waren gered. Het afleggen van een afstand van eenige honder den meters duurde nagenoeg drie kwartier. Ook de „Rosalie" verdween na vergeefsche pogingen tot be houd in de diepte. De opvarenden konden worden ge red door een ander schip, dat met de drenkelingen veilig de vluchthaven is binnengesleept. De geredden zijn intusschen met een autobus naar Antwerpen vertrokken. Beide schepen zijn voor verder gebruik volkomen ongeschikt. De schade wordt geschat op circa f 100.000. Beide schepen waren verzekerd. Motorboot op het Hollandsch Diep ge zonken. Uit Lage Zwaluw. - Tengevolge van het hevige stormweer is gistermiddag op het Hollandsch Diep de motorboot, groot 136 ton, van schipper Gelens uit Zevenbergen, met suikerbieten op weg van Nieuwen- dijik naar Zevenbergen, nabij de Moerdijk-spoorbrug vol water geloopen en gezonken. De schipper heeft zich met zijn zoon in de roeiboot in veiligheid kun nen stellen. Door den Rijkswaterstaat zal het schip gelicht worden. De motorboot „Vijf Gebroeders", uit Ouderkerk a. d. IJssel, dat in nood verkeerde, kon nog juist bijtijds de haven van Lage Zwaluwe binnenloopen. Hoe de storm over ons land trok. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut te De Bilt deelt aan het Persbureau Vaz Dias het volgende mede omtrent den storm, die boven ons land gewoed heeft: Bij de morgenwaarnemingen van 7 uur werden van daag aan de kust algemeen krachtige winden (wind kracht 6 der Beaufort-schaal) waargenomen, die in den loop van den dag toenamen tot stormachtige win den en stormkracht. Te 8.30 uur werd windkracht 7 der Beaufort-schaal (stormachtige wind) waargenomen te Den Helder en Vlissingen bij Zuidelijken tot Zuid-Zuid-Westenwind. Te 10 uur was de windkracht te Terschellingerbank en Vlissingen 7 Beaufort, op de Noordhinder 8 (storm), te Den Helder 9 (volle storm) met Zuid- Zuid-Westen tot Zuidwesten wind. Te 13.10 was de kracht van den wind op de Noord- hinder 7, te Vlissingen, Terschellingerbank en ook te Maastricht 8 Beaufort, te Den Helder 9 Beaufort, met Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Als sterkste windstoot werd te 11.35 uur te De Bilt 25,5 Meter per seconde opgeteekend, te Schiphol 29 M. per seconde. Tijdens den sterksten windstoot, die vroeger te De Bilt is waargenomen, bedroeg de wind snelheid 31 M. per seconde. De werklieden niet aocoord met een loons* vermindering. De scheepsherstellers der Antwerpsche haven heb ben tot de algemeene staking besloten na een groot referendum. Vandaag gaat de staking in. Zij gaat om een loonsvermindering met 5 waarmede de werk lieden niet accoord gaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1