Eerste herfststorm over ons land. Schagen en omgeving. Elders in ons land. DR. KORTENHQRST TEGEN DE REGEERING. Amerika's voorbeeld. VLIEGRAMP IN AMERIKA. Kingsford in Australië. Sterrenregen veroorzaakt paniek. Punt van de Gemeentetoren scheef ge waaid. Kuiten ingedrukt en pannen af gewaaid. Ook een paar boomen moesten het ontgelden. Gistermiddag tegen half twaalf kwam er plotseling een heftige stormwind opzetten, die zich door ongemeen sterke rukwinden kenmerkte. De boomen zwiepten wild heen en weer, terwijl afgevallen bladeren en afgerukte takken met groote snelheid door het luchtruim vlogen. Binnen een oogenblik lag de straat er mee bezaaid. De voetgangers op straat moesten alle mogelijke moeite doen om staande te blijven en angstig tuurde men naar boven, waar de wolken in wilde vaart voortjoe gen. Ieder oogenblik dacht men dat er iets ernstigs zou gaan gebeuren, doch zoover is het gelukkig niet ge komen. De schade heeft zich beperkt tot wat afgewaai de pannen, terwijl ook enkele ruiten zijn Ingedrukt; dit laatste is wel een bewijs van de kracht der windvlagen. Zoo werd o.m. een winkelruit van de nieuwe melkin richting van den heer De Vries in de Heerenbosch- straat ingedrukt. Een tweetal boomen op de markt voor het perceel van de bakkerij Rus hebben het eveneens tegen den stormwind moeten verliezen. Een van de twee werd ontworteld en nam in zijn val den anderen mee en samen sloegen ze daarop tegen den grond. Voor den heer Rus was het een groot geluk, dat ze precies evenwijdig aan zijn winkel vielen. In het andere geval zouden ze ongetwijfeld tegen den gevel terechtgeko men zijn en een groote schade hebben veroorzaakt. Of schoon een ongeluk doorgaans maar van van één ge luk vergezeld gaat, was er hier nog sprake van een tweede. De vertegenwoordiger der firma de wed. J. van Nelle m.1. reed juist met zün auto de Nieuwstraat uit, toen de boomen vielen. Of ze soms dachten dat het toch niet meer te voorkomen was, doch voorbijgangers, die het konden zien aankomen, lieten een waarschuwing ach terwege. Gelukkig echter was de auto er net onderdoor. Het reservewiel werd nog even geraakt. Ware genoemde heer een seconde later de straat uitgereden, dan zou de boom zeker boven op zijn auto terecht zijn gekomen. De kerktoren beschadigd. Ofschoon misschien wel heviger stormen doorstaan, heeft ditmaal de toren van de Ned. Herv. Kerk ook eenige schade opgeloopen. Het uiterste puntje mis schien toch nog wel anderhalven meter lang is door- geknakt Met een verrekijker hebben we kunnen waar nemen, dat de punt die van binnen hol ls, op de plek, waar zij met het verdere deel verbonden is, gebroken en zeker wel ruim 30 graden uit het lood staat Vermoedelijk wordt zij nog door een stang, die door het geheel heenloopt, vastgehouden. Anders is het niet te verklaren, dat zij al niet naar beneden gekomen is. Het verkeer over de markt van Ged. Gracht naar het Noord is gedurende een paar uur afgesloten geweest Om een uur of één, half twee nam de storm aanmer kelijk in hevigheid af en dreigden alleen nog enkele donkere wolken. WIEKINGEN. Onze correspondent op Den Oever meldt ons: Door den storm, welke Woensdag met ongekende kracht uit Westelijke richting kwam opzetten is de te lefoonmast op den Oeverdijk. waaraan de verbindingen met de kantoren der Zuiderzeewerken en sluizen, in bedenkelijken toestand komen te staan, waardoor groot gevaar liep dat de houten woning, bewoond door het gezin B. zou worden getroffen. Plotseling brak de mast bij den grond af en viel met een zwaai juist naast het bedoeld perceel op den grond zonder schade aan belen dingen of letsel aan derden te veroorzaken. Het tele foonverkeer werd eohter ontwricht. Botter in nood. Een botter, de WR. 72 van Gebr. P. en J. Doesburg, welke met gescheurde zeilen tevergeefs trachtte de ■visschershaven binnen te loopen moest in deze pogin gen worden geassisteerd door de motorboot „Tureluur" der M.U.Z., welke het schip in behouden haven bracht Jacht in nood. Van het voor de haven In zee voor anker liggend Jacht van den dienst der betonning en verlichting, aan boord waarvan zich o.m. de Inspecteur van het Loods wezen bevond, brak voor zoover op den wal kon worden waargenomen de ankerketting, waarop de noodvlag werd geheschen. Even later werd deze echter wederom gestreken, toen blijkbaar in het euvel was voorzien. Het schip lag niettemin in een gevaarlijke positie en toen circa 12 uur dien middag destorm een kraoht van 30 M. per seconde kreeg werd vanaf het schip wederom de sjouw in top geheschen. Hierop begaf de opziener der Visscherijinspectle de heer C. J. de Vliege zich met de „Visscherijinspectie I" in zee teneinde te trachten as sistentie te verleenen. Na tweemaal met veel moeite rond het in nood verkeerend schip te zijn heengekoerst zonder gelegenheid te hebben kunnen vinden vast te maken, moest de „Visscherij-inspectle I" onverrichter- zake in de haven terugkeeren. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is sleepboothulp van de Marine uit Den Helder ontboden. De positie van het schip ls nog niet direct hachelijk. Voorts werd aan de haven van een keetje het dak afgerukt, bij de Geniewerken woel een schutting om; alles echter zonder persoonlijke ongevallen te veroor zaken. Het In nood verkeerende Jacht geborgen. Het jacht van den dienst der betonning en verlich ting ls des middags 4 uur behouden door de sleepboot iex. Torpedodienst I, thans Sleepdienst 7, uit Den Hel der, tezamen met de Dorus Rijkers, welke eveneens ter assistentie was uitgevaren, in de haven gebracht. Onze correspondent te Hippolytushoef schrijft nog: De harde wind welke Woensdag tot storm overging, heeft In de natuur een heele verandering teweeg ge bracht. Het zoo mooie weer der laatste weken, deed de mensch niet aan den herfst denken. Plotseling is dit echter veranderd en is alle groen der boomen ver anderd in dorre kaalheid. Verschillende rieten daken konden de kracht van den wind niet weerstaan en werden flink beschadigd. Enkele hooi- en strooschelven moesten het eveneens ontgelden. Zoo men ons vertelde moesten de kustvisschers, voor een goede vangst slecht weer hebben (met mooi weer wordt er geen paling go- vangen, zegt men), doch nu werd het wel wat tè bar, want van vele visschers werden de fuiken stukgesla gen en zelfs zijn er weggeslagen en onvindbaar. De schade hieraan is dan ook niet gering. Met de natuur heeft men maar rekening te houden. Te Botterdam. had de storm bijna de kracht van een orkaan. Er werd een winddruk van 100 tot 120 K.G. per vlerkante meter genoteerd, een druk, welke niet vaak voor komt Waar de storm plotseling kwam opzetten, ont stond op straat overal een kleine paniek. Hoeden waaiden af, fietsen werden tegen de straat geslingerd, handwagens vielen om, markiezen en reclameborden werd afgerukt antennemasten sneuvelden, ruiten vie len kletterend ln scherven en er ontstond een 'run naar den betrekkelijk veiligen hulzenkant waar al spoedig heele drommen menschen samen hoopten, die het raadzaam oordeelden zich voorloopig niet aan den wer velstorm bloot te stellen. Een voetganger, een 65-jarige man la van een vlucht heuvel gewaaid en onder een auto terecht gekomen. Met een schedelbreuk moest hij naar het ziekenhuis worden gebracht Tragisch ongeluk bij Barendrecht. Kindje voor de oogen der ouders verdronken. Gistermorgen voer schipper Bekker met zijn met biten geladen boot van Papendrecht naar Puttershoek, toen bij de Barendrechtsche brug een hevige wind stoot het schip tegen een duedalf wierp. Tengevolge van den schok sloeg het roer om. De roerstang trof de vrouw van den schipper, die met haar kindje van vier maanden oud op het achterschip stond. De vrouw sloeg met haar kind over boord. De schipper, die be merkte wat er gebeurde, sprong in de roeiboot die achter het schip hing en slaagde er in zijn vrouw bij een been te pakken en in de roeiboot te trekken Voor hun oogen zagen zij hun kind echter In de diepte ver dwijnen. Tot overmaat van ramp deed een nieuwe windvlaag daarna het touw waarmee de roeiboot aan het schip was verbonden breken. De roeiboot dreef af en eerst na geruimen tijd wisten de schipper en zijn vrouw zich aan een duodalf te grijpen, waar zij door menschen die het ongeluk hadden gezien, vandaan zijn gehaald. Het lijkje van kun kind is na twee uur dreg gen opgehaald. Ook te Amsterdam heeft de storm zich overal geducht doen gevoelen. Op de bruggen en open pleinen werden de menschen en vooral de kinderen, die uit school kwamen, bijwijlen haast omver geworpen. En de brandweer had handen tekort. Uit alle deeien van de stad alarmeerde men haar. In het geheel tachtig maal voor omvergewaalde antennes, schuttingen, boomen enz. Op den O.Z. Achter burgwal werd een zware boom bij de straat afgebroken en als een -hrug, dwars over de gracht geworpen. Ge lukkig liep er op dat oogenblik niemand, dus kwamen geen ongelukken voor. Ook werd er weinig of geen scha de aan de huizen aan de overzijde aangericht. Wel wa ren de bewoners van twee perceeltjes gedurende ©eni gen tijd in hunne woningen geblokkeerd door de ont zaggelijke kruin van den boom, die tegen de deuren lag aangedrukt. Op den hoek van de Hoogstraat en O.Z. Achterburgwal viel een groot brok zandsteen van een gevel omlaag. Ook daar werd niemand geraakt Bij het afzenden van dit bericht waren er in de haven nog geen schepen op drift geraakt Jongen door een tak getroffen en gedood. De storm In de hoofdstad heeft nog een jeugdig slachtoffer geëlscht Omstreeks half twaalf fietste op het Frederlksplein een ongeveer 18-jarige jongeman, die nabij het tramhuisje tegenover het Westeinde. door een zwaren tak, welke van een boom was afgerukt, werd getroffen. De schedel van den Jongen werd in tweeën gespleten. Hij was op slag dood. Zooals te begrijpen is, verwekte dit droevige ongeluk groote consternatie onder de voorbijgangers. Circustent te Heemstede in de lucht gevlo gen. Het circus Rausch, dat te Heemstede een standplaats had, ls grootendeels vernield. Door den eersten wind stoot werd een 20 M. lange voortent en het groote ge schilderde doek gegrepen en in de lucht geslingerd. HET R.K. TWEEDE KAMERLID VEROORDEELT DE ECONOMISCHE POLITIEK DEK REGEERING, Dinsdagmiddag hield de RJL Werkgeversvereniging in de diocesen Breda en 's Hertogenboech een druk be zochte bijeenkomst te Breda Het Tweede Kamerlid. Dr. Kortenhorst heeft op deze bijeenkomst een rede gehou den over Troonrede en millioenennota 1933 In verband met het urgentieprogram der vier R.K. bonden. Spr. ving zijn rede aan met op te merken, dat de re geering bij het opstellen der troonrede zoo „bezeten" was van het idee om de begrooting sluitend te maken, dat de groote staatkundige en sociale problemen stil zwijgend worden voorbijgegaan. Thans is de tijd gekomen, dat de katholieken van Nederland, als in 1798 en 1848. hun historische taak gaan vervullen, nu noodzakelijke politieke en sociale problemen geboden is. Verdere verwording van het parlementarisme ls al leen tegen te gaan doore en grondwetswijziging, waarbij de Kamer vervangen wordt door een andere, meer or ganisch tot stand gebrachte instelling. Spr. hoopt dat deze grondwetswijziging van de regee ring zelve zal uitgaan en dat tot het zitting nemen ln de commissie van voorbereiding ook worden uitgenoo- digd mannen als prof. Gerreson en Ir. Mussert (Applaus) De staatkundige moeilijkheden worden beter opgelost aan de conferentietafel dan op de barricade. Het economisch beleid onzer regeering geeft, volgens spr., blijk van een politiek van angst. Zij zegt machte loos te zijn tegenover de maatregelen van Duitschland dat met premies, In massa zijn export-artikelen over on ze grenzen zendt, zoodat ons bedrijfsleven wordt kapot gemaakt En den Nederlandsohen crediteuren, wordt nog hun geld onthouden. De regeering dient meer macht te geven aan de be drijfsorganisaties teneinde gezamenlijk genomen beslui ten ook bindend te verklaren voor hen, die er uit eigen belang buiten blijven. (Applaus). Aan het oeconomisch individualisme dient een einde te komen, wil de industrie niet ten ondergaan. Met saneering alleen komt men er niet zoolang de ondernemers niet eenstemming zijn. In deoeconomische politiek der regeering heeft spr. weinig vertrouwen. En zeker niet. wanneer de zinsne de, dat de regeering zich niet'zal bezondigen aan ge waagde proefnemingen op monetair en oeconomisch ge bied. zoo uitgelegd moet worden als de heer Verschuur in een radiorede vóór de verkiezingen deed, n.1. dat in- flatie en actieve handelspolitiek beide uit den booze zijn. Wanneer de regeering de vrije prijsvorming in den landbouw blijft tegenhouden en den accijns blijft ai- zoodat het ongeveer 50 M. verder neerkwam. Bij een volgenden stoot ontstonden groote scheuren ln het zeil, dat nu een prooi van den wind werd en binnen zeer korten tijd aan flarden lag. De wind kreeg nu vrij spel Hij rukte aan de houten omheining, waarvan een groot deel vernield werd. Het frontwerk ging stuk voor stuk de lucht in. Stevige bouten knapten af en binnen het kwartier was er een ruïne geschapen, die voor den eigenaar onovërkomenlijk is, want zijn eigendom was niet verzekerd. De schade bedraagt vermoedelijk onge veer 1 3000. Een barakkenkamp geteisterd. De storm heeft het barakkenkamp van de Rijks werk verschaffing ln den Lagen Weg te Dreumel voor een groot gedeelte verwoest. De dakbedekking, bestaande uit hout en eterniet-golfplaten, we^d weggerukt en tien tallen meters door de lucht geslingerd, waarop zij ver volgens tegen den grond werd gesmakt en geheel ver- nield. De grootste schade werd aangericht in de barak ken, waar waren ondergebracht de keten, de magazij nen en de ziekenzaal. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Als door een wonder is de vrouw van den kok, die ln de keuken bezig was, ongedeerd gebleven. Een zware golfplaat sloeg voor haar voeten stuk. De schade ls zeer aanzienlijk. Schepen ln nood. De plotseling opkomende storm heeft ook heel wat schepen met hun opvarenden in gevaar gebracht Zoo werd de „Isba", een Rijnschip op het Volkerak door den storm overvallen. De kapitein, zijn vrouw. 4 kinderen en de knecht zijn onmiddellijk ln een roeiboot gesprongen op het oogenblik dat de „Isba" zond. Zij zijn na een uur van Inspanning en na te kampen te hebben gehad met de onstuimige golven in de haven van Olt- gensplaat blnnengeloopen. Het is een heele tocht geweest van de plaats, waar de „Isba" gezonken is, naar Oltgensplaat De bemanning van de „Isba" heeft angstige oogenblikken beleefd en heeft een geweldige worsteling gehad tegen de golven, die soms meters hoog opsloegen. Na veel krachtsinspan ningen ls eohter de kapitein van de „Isba" erin ge slaagd met zijn familie aan land te komen. Loggers in nood. Gistermorgen verkeerde benoorden de pieren van LJmuIden de Scheveningsche logger „Schev. 38" in nood, doordat de zeilen „uit de lijken geslagen" waren. De te LJmuIden gestatioaneerde motorreddingboot „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuid Holl. Redding Mij. is daarop uitgevaren en heeft later draadloos be richt, dat zjj den logger op sleeptouw genomen had en op weg was naar iJmuiden. Later In den middag heeft schipper Kramer van de „Neeltje Jacoba" draadloos gemeld, dat hij den logger, waar drie man aan boord waren, behouden heeft bin nengebracht, Vooral ht binnenkomen van de piren le verde groote moeilijkheden op zoodat de schipper tien blikken golfstlllende olie heeft uitgegooid alvorens hy met zyn sleep binnen kon loop.en De opvarenden van den logger waren zeer blijde, dat de ..Neeltje Jaooba" zoo spoedig ls te hulp gekomen, daar het schip stuur loos was en zeker gezonken zou zyn als er geen hulp was komen opdagen. De reddingboot heeft naast den schipper P. Y. A. Kramer, nog 6 man aan boord. Naar uit Wemeldingen gemeld werd, zijn verschil lende schepen, die gesleept werden, van de sleepboo- ten losgeslagen. Een Dultsche trawler „Nürnberg" is gistermorgen op den kop van den Noorder strekdam te LJmuiden ge strand, doch later door de sleepboot,,Hector" vlot ge bracht. OOK IN WEST-BELGIë STORMDE HET. Zwaar weer aan de kost. V.D. verneemt uit Brussel: De Belgische kust is gister door een buitengewoon hevigen storm geteisterd. Het gety had reeds den hoog- sten stand bereikt twee uren vóór normaal. Tevergeefs hebben de visschersvaartuigen te Oostende getracht uit te varen. Slechts één schip is hierin geslaagd. Te Mechelen is een wielrijder gedood door een instor tenden muur; te Antwerpen brak in de Beukenlaan een zware populier middendoor. Een Wielrijdster werd er door getroffen en op slag gedood. Te Bergen werd door een hevige rukwind, welke langs de ramen van het gerechtsgebouw binnendrong, de scheidingsmuur tusschen de zaal der getuigen en der besohuldigden omver geblazen. Verscheidene personen, die zich in de zaal der getuigen bevonden, liepen hier bij verwondingen op. wentelen op de industrie staan wy naar spr.'s oordeel spoedig voor een catastrofe. De regeering heeft haar maatregelen te eenzydig ge nomen en daarby niet in het oog gehouden de geheele samenstelling der Nederlandsche maatschappy. Het ls niet waar wat de regeering steeds beweert dat de werkloosheid ln Nederland gunstig afsteekt bij die van andere landen. In Denemarken, België, Noor wegen, Zweden en Polen ls dit cijfer aanzieniyk minder Ook hier dreigt de theorie ons ten gronde te richten. De nieuwe belastingen als de omzetbelasting, de ver- boogde tabaksaccyns, de accyns op koffie enz. betee- kenen niet minder dan een ramp voor de betrokken bedrijen. De gevoerde crislspolltiek en het gevoerde oeconomisch beleid, waardoor de directe belastingen verlaagd zyn maar de indirecte verhoogd, hebben een ondraaglijken last gelegd op de groote gezinnnn Er zal daarom moeten komen een kinderbyslagfonds, dat zyn Inkomsten krijgt uit een vrijgezellenbelasting en uit het overschot van de omzetbelasting, die zeker 15 a 20 millioen meer opbrengt dan de regeering geraamd heeft. De kinderbyslag zou niet beperkt moeten wor den tot de arbeiders, maar ook moeten worden gegeven aan de middenstanders en kleine boeren. Onder de middelen, waardoor minister Oud zich voorstelt het tekort van f 267 millioen te overbruggen, komt ook een verlenging voor der 30 opcenten op de invoerrechten geheven op goederen, die hier te lande niet worden gecnaakt Het is te verwachten, dat de ktb- tholieke fractie zal vooretellen deze opcenten ook te heffen op goederen, die wèl hier worden voortgebracht De regeering diene eindelijk eens met daden te ko men, anders zou het natlonaal-socialisme ln deze tijden van verwarring nog meer hoofden voor haar leer warm kunnen maken, terwijl het toch ©en stelsel ls, ge heel vreemd aan de mentaliteit van ons volk. Zal ook in Frankrijk de 40-urlge werk week en een minimumloon woiden in gevoerd? Reuter seint uit Parijs: Naar de „Matin" meent te weten, heeft de Fran- sche kabinetsraad gisteren een aantal finnncieelo en economische ontwerpen der regeering, alsmede het financieele saneeringsplan, besproken. Voor het uit voeren van deze plannen, moet een aantal sociale hervormingen worden ingevoerd. De regeering is o.a. voornemens een collectief ar beidscontract op te stellen, krachtens hetwelk zal worden overgegaan tot verlaging van den arbeids tijd en een minimum-loon voor alle arbeiders zal worden vastgesteld. De werkweek zal vermoedelijk op 40 uur worden bepaald. Ter bevordering van de nationale industrie zal aan een aantal instellingen financieele steun worden verleend tot een totaal van eenige milliar- den francs. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 762 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 14 gr. C. is 57 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wi] gratis. Het toestel brandend omlaag gestort Alle zeven inzittenden om het leven gekomen. Reuter seint uit Chesterton (Indiana)ï Aan boord van een passagiersvliegtuig van de lijn New YorkChicago heeft even buiten Chesterton een ontploffing plaat gehad, waarna het toestel brandend omlaag stortte. Alle zeven inzittenden, o.w. vier passagiers, kwamen bij deze ramp om het leven. De reis lil recordtijd volbracht. V.D. verneemt uit Sydney: Kingsford Smith is gis teren te 5.12 uur (plaatselijke tijd) met zijn vliegtuig Wyndham in \Vest-Austra!ië gedaald. Hij heeft den afstand Engeland—Australië afgelegd in 7 dagen, 4 uren en 47 minuten en daarmede het record opnieuw op zijn naam gebracht Het bestaande record op naam van Scotts was 8 dagen, 20 uren en 47 minuten. „EN VANAF DIEN TIJD gebruik lk natuurlijk alleen 1.2.3., hel be valt me reusachtig" Op honderd verschiUende manieren hoo- ren we dit uit brieven als bewijs hoe 1.2.3. Hollandsch zelfwerkend waschmlddel wordt gewaardeerd door Hollandsche vrou wen. Zij schrijven over de mooie tint van het witte goed, over een wollen jnmper, die ze er zoo prachtig mee hebben gewasschen en zelfseen enkele keer, over den billijken prijs van 17% cent per pak, „5 cent goed- kooper dan die dnre bultenlandsche mer ken." In Portugeesche plaatsen. Men vreesde verschrikkelijke rampen. De sterrenregen, die Maandagavond gevallen ls heeft in Portugal op verscheidene plaatsen een paniek veroorzaakt. Honderden vrouwen liepen hier barrevoets door de straten en verwachten elk oogenblik het losbreken van een hevige ramp. Ook te Oporto waar het natuurvers hijnsel den ge- heelen nacht voortduurde, brak onder de bevolking een paniek uit. De kerkk'okken luidden en de priesters organiseerden processies, waarin talrijke personen met brandende kaarsen meeliepen. Hierdoor kwamen de gemoederen eenigszins tot rust, vooral toen ook later de verwachte rampen uit bleven. PETROLEUMBRON ONTDEKT. In 4 uur 10,000 ton olie. Op het boorterrein Mikojan te Lok-Batan is van een diepte van 377 meter een sterke stroom gas naar hoven gekomen, welke een uur later overging in een stroom petroleum. Na 4 uren had de fontein reeds 10.000 t>n olie ge geven, welke met zoo groote kracht naar boven komt, dat het bovendeel van den boortoren is weggeslin gerd. DIT ONZE 008 T. DE MIJNONTPLOFFING. Nog een slachtoffer. Aneta seint uit Buitenzorg: Een der seiners, die bij de ontploffing in de mijn schacht Soengi Pinang op het terrein der Boekit- Assam-steenkolenmijnen werd gewond, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. De toestand van den anderen gewonde is gunstig. WERVELSTORM. Randja-Ekek geteisterd. Uit Bandoeng meldt Aneta: Rand ia Ekek is geteisterd door een wervelstorm. Een inlander werd gedood en zeventien woningen werden geheel vernield Van dertig huizen zijn de pannen afgewaaid. Vele boomen werden ontworteld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2