■-.'■i.r Zijn laatste avontuur Neutrale Bond. ,1III li, IIIBI11 LKMAARSCHE en CAUSERIE DE MOOISTE FOTO Gigantische strijd tusschen Belzebub, de bokspoot, en Vikkle met de steenen vler ken: Dood van Belzebub! Grootgort- burgia Victoria! 3 Tenten voor het vorstelijke gezin in Grootgortbulkenstad. Het strijdlied der Gortbuiken- Slappe Oats met een klontje de populaire iafenia der Spanjoler verdelgers. Cave Canum vraagt aan de cassa zijn entrée terug! Gesloten auto's dooden elke geestdrift. De rede van meester Koos een salvo van knaleffecten. Vlckie klapwiekte van en thousiasme! De prinses nam de taak over van Piet v. d. Pol, 78-jarige specialiteit in 't uitreiken van Victoriakransen, - 50 Jaar president van een ijscinb en nog nooit een Uscootje gesnoept! De dictator van do IS" ie u wian dersingel af deeling kouwe aard appelen in de blommen gezet. Grafschrift op vader Dirk- Het sobere gouden jubi- leum van den boodschapper des doods. Het met papaverstroop en rammen asbast doorpekelde feestvarken, benoemd tot broe der in de orde van de Nederlandsche leeuw.... Maar nou mot je niet lachen! Gruss ohne Worte van Cave Canum. Geeerde toehoorders! Het zal u bekend zijn. dat monsieur le Diable, ofte wel meheer de Duivel zoo ongeveer de eerste revolu tionaire socialist is geweest Hij was het die onder de engelen de revolutie predikte en tot straf voor die on beschaamdheid werd hij voor eeuwig naar den hel ver wezen. Nietemin is vader Belzebub en zijn ongure tra wanten met deze verbanning naar het eeuwige vuur, nog niet tot werkeloosheid gedoemd en tracht hij in de nuchtere plannen der menschen in 't algemeen en die van de Grootgortbuikenburgers in het bijzonder weer roet in de gortpap te werpen. Heel de Oranjeknubbels en roodwitte strikjesdragende burgers der beroemde gort- en 40-p lus-stad hadden met de liefde van een min naar voor zijn eerste knotje gezwoegd en geezeld om de stad een ongekend feestelijk aanzien te geven, zoodat onze beminnelijke landsprlnses zou kunnen getuigen: Het is mij aangenaam en genoegelijk hier te zijn. laat ons den Ruijgenhoek vaarwel zeggen en hier des zo mers 3 tenten bouwen, een voor moeder, een voor va der en een voor mij. of ziet Daar komt Belzebub met zijn enorme kachel pook van 100 kilo en port daarmee zijn onmetelijke vuurpot met 70 millioen korte turven met helsche woede op, en dis tilleert daarmede de regenwolken, die klodders en drup pels groot en klein doen neerkwalsteren op de met zoo veel zweet en opoffering van heitjes en pegels aange brachte stadsversierselen Evenals in het jaar 1573 op den bangsten dag. stond Grootgortbuikenburg er slecht voor, doch gelukkig Vik- kie uit het Victoriapark, verrees van haar standplaats zonder vergunning, zooals de commissaris van Politie heeft nagevlooid in de annalen van het politiebureau en klapte met haar vleugeltjes, kraaide als een verliefde haan en de tranen van Jupiter Pluvius werden ge droogd, de aloude Oranjezon, met 50 jaar garantie, brak door de pestgrauwe wolken en valsch. maar dankbaar donderde langs het strand van het gat van Bachus de zegezang der Grootgortbuiken: Wie heeft van Gortbuik niet gehoord Die strijders bü de Fransche poot? Voor 6 x 60 lange jaren (tweemaal crescendo) Toen Flippies lust naar Kaaskop's bloed, Beteugeld werd door Gortbuiks moed, De doodsangst joeg in 's vfjands schare Door kokend lood en ouwe Klare! Dus leert dan 's lands historie Van Gortburg de Victorie!! Ik heb dit jubellied eenigszins gewijzigd om uit te doen komen, dat de dappere Gortbuiken uit vroeger dagen, veel lijdenstroost vonden in de goed gelegen jan doedel! Dank zij de drankwet is de laatste jaren het troost middel in beter banen geleid en op hooger plan ge bracht. Ze houden het nu meer bij slappe cats met een klontje! De blijde incomste van Hare Koninklijke Hoogheid was prachtig voorbereid en had een keurig verloop, maar baarde mij helaas een groote teleurstelling. Ik heb niets anders kunnen belinken dan een visioen van een frisch gezicht en een paarsch velours hoedje! FEUILLETON Humoristische roman van JOH. BRANDT. 18. Eensklaps voelde Emil een stoot in den rug. Hij kromp ineen en maakte uit louter gewoonte reeds een beweging om dc „handen omhoog*' te steken. Het was echter geen politie-agent, maar de heer, die tijdens den wedstrijd in de aangren zende loge had gezeten. „Pardon", zei deze, verontschuldigend den hoed lichtend. Hij maakte voor de beide dames, die achter hem aankwamen, den weg vrij en was in al zijn ijver tegen Emil aangeloopen. Reeds ging hij verder. Emil haalde verlicht adem, hoewel de schrik hem nog beklemmend om het hart zat. Hij her kende nu de beide dames, voor wie hij zich een uur geleden zoo bijzonder geïnteresseerd had. Zijn romantiek was echter verdwenen. Hij was geen graaf meer, doch slechts een armzalig hoop je mensch, dat bedreigd werd door den ijzeren vuist der wet. Henry kwam in den menschenstroom slechts langzaam vooruit. De garages en kleedkamers der deelnemers werden belegerd door honderden nieuwsgierigen. Caroline, Mabel en Alice volgden hem op den voet, maar zij hadden desondanks moeite bij elkaar te blijven. Eindelijk had Henry de omheining bereikt. Hij debatteerde met den portier, die hem den toegang wilde weigeren. Nu wenkte hij de drie dames na derbij te komen. De man aan de deur scheen voor zijn argumenten, of misschien ook voor eenige bankbiljetten gezwicht te zijn. Ik had verwacht, dat onze toekomstige vorstin met groot elan op Grootgortbuikenburg zou zijn ingetuft, in een open Super de Luxe wagen. Die gesloten kiek kasten zijn docdend voor elke geestdrift. Ik ben dan ook zoo vrij geweest mijn entréegeld terug te vragen aan do cassa.' De magistrale rede van voorzitter meester Koos de Lange was een juweeltje van stijl en constructie! En uitgezonden met een prachtstem en onberispelijke de clamatie! Daar kon Kakedorus in zijn culminatiepunt niet aan snuffelen. Zelfs onze betonnen Vikkie stond te klapwie ken van emotie! Als onze geliefde prinses nog eeniger- mate mocht hebben getwijfeld aan het bravour van haar trouwe gort- en Spanjolenverslinders, dan is dio twijfel nah et beluisteren van dezen Laudator temporis acti par excellence wel volkomen vervaagd. Onze lieve ouwe Vik heeft dit jaar vergeefs haar mollige metselkalkarm opgehouden ter ontvangst van den gebruikelijken fellcatiekrans. haar eerbiedig over gereikt met behulp van een puthaak, door den timmer man en opperkransbedeeler van Grootgortbuikenburg, Pieter v. d. Poll. geboren 10 October 1855. binnen deze muren, en die dus den 78-jarigen leeftijd zal heb ben bereikt. Deze stoere kerel, een natuurgetrouwe af spiegeling van de Grootgortbuiken. die in 1573 de bruin gebakken stierenmartelaars zoo op hun pokkei hebl»en gespoeld; deze ouwe Piet heeft nu zoowat 30 jaren deze plechtigheid verricht, doch ditmaal was het Juliana. die zijn taak overnam en. niet met de puthaak natuur lijk. een krans, en een piekfijnen krans, nedervleido aan den voet van het ycdenkteeken. waarvan haar vorstelijke vader, Zijn Koninklijke Hoogheid Willem Hl zooals Mr. Koes het zoo roerend uitboezemde, in 1872 den eersten steen legde. Ik ben er ook nog bij geweest, maar ik lag begraven in de treksnor, op gegoten ijzeren gummibanden, volgens de rustieken sti.il van dien tijd, dus ik kon van die groote gebeurtenis in Grootgortbui kenburg, nog geen stenografisch verslag maken. Nu trouwens ook nog niet! Maar wat Piet van de Poll. de nestor der kransof- freerders van hetl Patattersland betreft, hém draag ik voor als candldaat voor het eereburgerschap van Groot gortbuikenburg, hij heeft er evenveel recht op als Jaap Pels de paardenslager, die aldus gehuldigd werd. omdat hij 50 jaar voorzitter was geweest van de Burger ijsclub en nog nooit één ijscootje had opgelikt. Een staaltjo van ijveren wilskracht, dat beloond moest worden. Van jubileums gesproken, de vorige week is vader Dirk Govers. de ongekroonde dictator van de Nleuwlan- dersingel, afdeeling kouwe piepers, gehuldigd bij gele genheid van zy'n zilveren feest als lid van den gemeen teraad van Grootgortbuikenburg en werd hem door den lord Mayor William Wendelaar de gouden eeremedaille der gemeente Grootgortbuikenburg op zijn fiere boe zem gespeld. Rood en zwart en blauw en geel. iedere kleur heeft hem spontaan gelukgewenscht. Ziet u. dat is nu eer, waarop ik de meeste prijs zou stellen, vriend schap boven en buiten alle partijen! Vertellen jullie mij eens wie dat vader Dirk na kan lappen! Zijn beminnelijkheid zonder aanzien des per- soons garandeert hem de onsterfelijkheid en zijn graf schrift zal luiden: Hallo, hier Vader Dirk! Hij is dood. gaf zwart en rood een pooi. en hield van ieder groot! Maar als ik deze luisterrijke viering stel naast het feest van Piet Nagel, die op 3 October het meer dan zeldza me feit herdacht 50 jaar lang het ambt van drankies- en pillenlooper te hebben bekleed en die gefêteerd werd met een ruikertje bloemen en een kisje sigaren, dan vind ik zoo'n herdenking wel wat poover! 50 Jaar lang te hebben gefungeerd als boodschapper van Magere Hein en nooit zelf je handen te hebben besmeurd met het bloed van je evennaaste, dat is een krachttoer, dio minister Piet Oud hem niet zou naapen. Deze van pa paverstroop en rammenasbast doortrokken veteraan hadden ze moeten benoemen tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw met een jaargeld van 200 piek, 'n belooning voor zijn 50-jarigen trouwen dienst die dezen ouden martelaar in den zevenden hemel zou hebben gebracht. CAVE CANUM. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat DEN HELDER. Rolf had zijn sportuitrusting reeds afgewor pen. Als in een roes aanvaardde hij de daveren de ovaties, waaraan geen eind scheen te zullen komen. Roeder had hem als eerste geluk gewenscht toen hij uit zijn wagen stapte en Rolf was toen nog geheel onder den indruk geweest van de op winding en de nerveus© .spanning van het laat ste half uur. Zijn keel leek hem dicht gesnoerd en hij wist niet, of hij lachen of huilen moest. Hij had Roeder's hand gegrepen en deze in de zijne gehouden. Zijn blik vast in die van zijn vriend. Hem immers dankte hij het wonderbaar lijke geluk van dezen dag, misschien wel van heel zijn verder leven. „Ik kan niet spreken, Fritz", zei hij, met een van ontroering overslaande stem, maar je weet, hoe ik het meen." Dat was het eenige moment geweest, waarop hij met zijn vriend alleen was. Nu was hij reeds lang door een menigte be wonderaars omgeven: sportsterren, zaken men schen, prominente figuren uit de autowereld, al len schudden hem de hand en overlaadden hem met gelukwenschen en aanbiedingen. Rolf verstond nauwelijks, wat zij zeiden. Hij sprak woorden van dank. die hem mechanisch over de lippen kwamen. Zijn gedachten waren ver weg De dag van heden zou moeten beslissen, of hij de zoo zeer verlangde zege werkelijk be haald had. Mabel Mabel! juichte het in hem. Plotseling staarde hij ontzet naar de deur van de kleedkamer. Was dat niet Mabel? Geen twijfel mogelijk; bij herkende haar zelfs op de en afstand aan haar blauwen hoed. die haar zoo goed stond. En nu ontdekte hij ock Henry, Alice en Caroline. Zij kwamen regelrecht op hem af. Wat moest hij doen? Hier mocht zij hem niet vinden. De mogelijkheid, dat het nu. in tegen woordigheid van zoovele getu>en tot een verkla ring zou komen, moest tot eiken prijs worden ülT DE OMGEVING AVi F. vnrj F OUDKARSPEL. De afd, van den Neutr. Bond van Boeren. Land- en Tuinbouwers vergaderde Donderdag ten huize van den heer C. Vis. alhier. Een 50-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer K. Kaan, opende de vergade ring met een woord van welkom. Het wachten Is steeds op de steunmaatregelen, waardoor de vergadering zoo laat wordt gehouden. De oorzaak dezer vergadering is het Congres, dat Zaterdag te Alkmaar zal worden ge houden. Spr. hoopte op aangename besprekingen en dat, mochten er soms meen'.ngsverschillen zijn, deze op vriendschappelijke wijze worden besproken. De secretaris las daarna de notulen der vorige ver gadering, welke werden gceögekeurd en vastgesteld- Van het Hoofdbestuur was een rondschrijven inge komen. met de agenda van het Bondscongres. Het Hoofdbestuur stelde voor. althans de meerder heid, den wettelijken weg te volgen, terwijl een min derheid zich niet meer aan dezen wettelijken weg wil houden. De voorzitter noemde het een moeilijk punt Na am pele besprekingen in het H3. is met groote meerder heid tot de slotsom gekomen, dat het voordeeligst voor allen is de wettelijke weg. Als men Iets wil bereiken, moet men bij de Overheid komen en gehoord worden. Ook bij de gemeentelijke overheid zou men den neus kunnen stcoten als men niet wettelijk ging werken. Spr. deelde eenige besprekingen uit het H.B. mee. De heer M. Borst meende, dat men er door de Re geering toe werd gedwongen den onwettelijken weg te bewandelen, wilde men iet3 bereiken. De voorzitter was het daar gedeeltelijk mee eens. Spr. wees op de ontevredenheid in andere streken, met name in het Westland. Men heeft zoo niets bereikt. De heer P. Volkers vroeg welke organisatie niet wettelijk is. Ze bestaan allemaal nog. Practisch gespro ken heeft men nog niets bereikt. Spr. verwachtte, dat men met confereeren en samenwerken toch nog weer met een kluitje in het riet wordt gestuurd. De Voorzitter merkte op, dat het toch heel dwaas zou zijn den gevolgden weg af te gaan. De actie wordt nu al breeder door samenwerking met de zusterorga nisaties in het Centraal Bureau. De door de minder heid gewilde actie van „dit niet betalen en dat niet doen" gaat niet met het 'stteven van den Bond samen. Spr. wees op de demonstratie te Noordscharwoude, die door den Burgemeester is verboden. Daar moet tegen worden geageerd. De heer C. Borst Pz. las een stukje voor uit „Het licht ln den afgrond". Spr. noemde het gepraat prutse- rig. Het gaat niet voor wettig of onwettig. Het gaat om den strijd tegen het kapitalisme. Als men naar de Regeering ziet. Hoe zijn we geholpen? Door de Tuln- bouwsteunwet is men naar den afgrond gebracht. Ook de andere steunregelingen zijn er op ingericht, de klei ne boertjes in den put te helpen. Allen, behalve de communisten hebben tegen de Landbouwcrisiswet ge stemd. Alle anderen waren er voor. Ook de aardappel centrale is heelemaal verkeerd. De tijd zal ons wel leeren, wat ons te doen staat Men moet niet piekeren of het wettelijk gaat of niet Moeten geen verkooplngen meer worden verhinderd? Als er nog een demonstratie verbod komt, zal men heelemaal niets kunnen. De heer A. Swager zag een scheuring voortkomen uit deze kwestie. Voorzitter was het er mee eens, dat er saamhoorig- heid moet zijn, om meer voor den tuinbouw te berei ken. doch er zal nog wel wat moeten gebeuren voor er eenheid is. Het stond voor spr. vast dat als er een anderen weg werd gevolgd door de Regeering, men een betere export kon krijgen, maar daarvoor zal aan drang moeten worden uitgeoefend. Er moet bewustwor ding kemen. Dit inzicht is er echter nog niet. Met strijd tegen het kapitalisme zal het lang duren voor er een andere maatschappij komt. De heer D. Wonder zeide, dat men zich niet aan de wet kon houden, tenzij men zooveel steun kreeg, dat men de menschen alles kon betalen. De Voorzitter antwoordde, dat het vap de betrokke nen afhangt of men z'n invloed zal kunnen aanwenden inzake de verplichtigen. De officleele weg wordt door het meerendeel der menschen geprefereerd. Ook door de arbeiders. Spr. noemde het bedoelde middel van den onwettlgen weg te volgen, politiek. De N. B. moet niet volgens een politiek stelsel optreden. De heer C. Borst Pz. meende dat de eenheid van onder af moest komen, niet door samenwerking met de groote organisaties. Men zal hun „knechtje" worden. Medelijden van de Regeering heeft men niet te ver wachten. vermeden. Als hij tegenover haar stond, zou een beslissende uitspraak onvermijdelijk zijn. Dan moest hij haar alles opbiechten, wat hij zoo lang op het hart had gedragen. Maar eerst, wanneer hij alleen met haar was, geheel alleen, niet hier. En reeds was hij besloten weg te loopen. „Ik kom morgen bij je", zei hij in het voorbij gaan tot Roeder. „En vanavond dan?" vroeg deze verbaasd. „Ons souper in Adlqji?" „Vanavond nietl" verzocht Rolf, bijna sraee- kend. „Je weet immers niet... maar neen. dat kan ik je nu niet allemaal vertellen alleen vandaag niet... morgenl" Gejaagd keek hij om zich heen. Er was maar één deur in dit ruime vertrek en wel die, waar door Henry en de beide dames waren binnenge komen. Hij schoof het raam open en sprong naar buiten, zonder zich zelfs den tijd te gunnen zijn hced op te zetten. Toen hij op den grond neer kwam. gleden zijn voeten uit en een oogenblik later lag hij languit in een modderplas. Haastig krabbelde hij overeind. Hij was van onder tot bo ven met slijk bedekt. Zelfs op zijn gelaat en in zijn haar zaten groote modderspatten. Rolf had echter geen tijd op dit alles te let ten. Hij drukte zich stijf tegen de schutting, wel ke de renbaan omgaf en hield het hoofd gebogen uit vrees, dat iemand hem zou herkennen en hem door, op dit oogenblik wel zeer ongewenschte ovaties zou ophouden. Voorzichtig om zich heen spiedend, sloop hij daarop naar de eenzame plek, waar hij, teneinde op alles voorbereid te zijn, Mabel's sportwagen had neergezet. XVI. Kestenberg naderde met Emil den uitgang van het autcdróme. Hij hield zijn vreegeren me dewerker nog sfo: ds onder don ar en conver seerde, bli kbaar in de beste stemming over aller lei onbelangrijke onderwerpen. Naar aanleiding van de Inlevering van bloembollen werd door de heeren Wonder, Borst en den Voorzitter op de geringe solidariteit van de leden gewezen, wat ook uitkwam in het geringe bezoek aan de meeting te Noordscharwoude. Daar hadden veel en veel meer menschen kunnen zijn. In stemming gebracht werd met 37 tegen 13 stem men besloten den wettelijken weg te volgen. Tot afgevaardigden werden de heeren D. Wonder en C. Borst Pz. benoemd. Tot plaatsvervangers de heeren A, Bakker en G. Uff. Bespreking propaganda. De Voorzitter lichtte de bedoeling van den Bond toe. De vergadering ging er mee accoord, dat er propagan da wordt gemaakt. Bij de rondvraag zeide de heer A. Swager, dat «de an dijvie eerst op f 0 50 was vastgstold voor de minimum prijzen. Nu de menschen aan 't snijden toe zijn. wordt deze prijs gehalveerd. Spr. wilde er op aandringen, dat de prijs van f 0.E0 voor dit jaar nog werd gehand haafd. Zoo is het niet goed gegaan. Als de Regeering '•en fout heeft gemaakt moet zij die erkennen. De heer G. Amelink wilde meer met de arbeiders "amenwerken. Die hebben toch dezelfde belangen al» wij. De Voorzitter was het hiermee eens. Men moet zich zooveel mogelijk op één lijn stellen. De heer G Uff bracht den Bond van Landpachtera naar voren. Dubbel contributie betalen is wel bezwaar lijk tegenwoordig. Daarom vroeg spr. of de afd. van den Landpachtersbond niet bij den Neutr. Bond kon worden ondergebracht. De Voorzitter merkte op. dat een der urgente punten van den Neutralen Bond da verbetering van het PachU stelsel is, maar daar wordt natuurlijk niet alleen op ge. hamerd. Spr. wees er op, dat het gemiddeld Inkomen ln Nederland verleden jaar f 2SC0 per jaar is geweest en wij hebben recht op een evenredig deel van het na tionaal inkomen. Spr. gevoelde wel voor de redeneering van den heer Uff. De heer Wonder noemde een voorbeeld, hoe er soms wordt opgeboden bij landverhuringen. Men bood maar raak, om het mooiste lazid te krijgen, dicht bij huis, want de huur werd tooh niet betaald. Zooiets mag niet voorkomen. De heer A. Bakker haalde de Tulnbouwsteunwet aan. Wanneer zal er een uitkeering komen? Men zou in October geld ontvangen en dat zou nog extra zijn ook. De Voorzitter antwoordde, dat het geen extra was. Dat extra moet nog komen uit de „pot" van de Groen ten- en Fruiteentrale. De 5 millioen Is dit jaar 1 voor Noordhclland veel minder dan verleden jaar, omdat er meer producten voor in aanmerking zijn gekomen. Het voorstel van den Neutr. Bond cm daarom een extra "teun te geven van f 1C0 op een wagon roode en gele kool en f 70 op een wagen aardappelen had een gunstig onthaal. Spr. verwachtte wel, dat de ontvangsten van de Groenten- en Fruitcentrale van dien aard zullen zijn. dat het daarvoor benoodigde geld er voor 31 Dec. a.s. zal zijn. Men heeft echter unaniem in de commis sie gevraagd om een voorschot In October zal iets worden uitgekeerd, maar waarop wist spr. niet. Verder Informeerde de Voorzitter naar de Tuin- bouwsaneering, waarop de Voorzitter antwoordde, dat het advies ln het rapport luidt de bedrijven in het Am bacht beneden 5 HA. vrij van saneering te doen zijn. Daarbuiten wordt echter wel een groote inkrimping voorgesteld. De bedoeling is den tuinbouw weer naar het oude centrum terug te brengen. Over een rapport van de Prov. Commissie, wat vol gens den heer Bakker voor deze streek ongunstig zou zijn, was den Voozitter niets bekend. Het kwartje van de witte koot De heer Duijves vroeg naar het wittekool-kwartje- Spr. was van meening, dat dit zou worden gebruikt voor de doorgeloopen witte kool. Maar nu heeft spr. van den vellinglelder gehoord, dat van dat „potje" de vracht moet worden betaald van witte kool van Fries land naar hier. De Voorzitter kon hierop geen antwoord geven. Er was spr. niets van bekend. Daarna sluiting. IV lERINfiE WAARD Burgerlijke siand 3e kwartaal 1933. Geboren: Hendrik, zoon van Jacob Kuijper en Maartje Hollenberg; Jan, zoon van Leendert Tames en Sophia Nieuwcnhuizeri Gezina, dochter van Arie Jan Bruin en Cornelia Slikker. Simon, zoon van Abraham Jan Borst en Grietje Grin; Jan. zoon van Jan Boezerooy en Dieuvvertje Tiel. Cornelia, doch- ter V£jt Hendrik van den Brink en Geertje Janna Oudejans. Evert Jan, zoon van Evert Kooij en Marie Anna Wonder. Elbert Gerrit. 2oon van Evert Kooij en Marie Anna Wonder. Gehuwd: Jan van Dorapselaar, oud 28 jaar en Ma- rietje Hoogeveen, oud 30 jaar, IJsbrand van der Wall, oud 23 jaar en Maartje Mereboer, oud 22 jaar. Overleden: Jan Hoogland, oud 57 jaar, echtg. van Hester Bakker. Trijntje Meeldijk, oud 73 jaar, wedu we van Jacob Peper. Hendrik Hendriks, oud 63 jaar. Aagje Boonackcr, oud 84 jr., weduwe van Aric Jo- hannes van Rijswijk. Lorzen bleef dicht achter hen; bij voelde zich in het gedrang hoogst onbehaaglijk en voor het eerst sinds zijn vertrek verlangde hij naar zijn stil en vreedzaam Riesenau. Het besef van zijn groote verantwoordelijkheid tegenover de burge rij, die hem haar vertrouwen had geschonken, drukte hem terneer. Hij, was een onwaardige, 'n ontrouwe dienaar, van de gemeenschap, niet waard aan het hoofd te staan van een eerzame gemeente. Hij overlaadde zich zelf nu met verwij ten en scheen zijn omgeving vrijwel vergeten te hebben. Ook Emil zat in zak en ascb. Slechts eenige stappen nog waren zij van de poort verwijde!d. Daar bleef Kesténberg staan, juist tegenover cm groepje politie-agenten. Met een spottondon blik maakte bij Emil op hun aanwezigheid opmerk zaam. „Wij zullen nu helaas afscheid moeten ne men', zei hij. „Ik heb nog een en ander te doen. k meet nog een belangwekkenden brief verbran den en behalve dat wachten mij nog een paar Weinigheden. Maar ik heb je voor vandaag ge ïnviteerd en het zou dan ock bepaald onbeleefd zijn om je nu alleen te laten. Ik zal daarom een paar goede vrienden van me verzoeken mijn iaak als gastheer te willen overnemen." Nu was het dus zoo ver. Maar ock juist nu werd Kes'enberg's vooruit vastgesteld programma door een onvoorzien in- cidont in de war gestuurd. Lorenz, dien het plotseling opgekomen berouw vcor zijn omgeving blind had gemaakt, was met zijn volle gewicht op den vcet van een anderen bezoeker gaan staan. Deze, wier - eksteroogon tegen een dergelijke last niet bestand bleken, gaf een gil en duwde Riesenau's burgervader een éind op zij. Het gevolg hiervan was weer, dat Lnrenz, hevig geschrokken, tegen Kestenberg aantuimelde, dio nu op zijn beurt het evenwicht verloor en, beide handen vooruit stekend oin e»m steunpunt te zoeken, de duw aan de voor hem

Schager Courant | 1933 | | pagina 18