De houding der officieren Zaterdag 14 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9364 OP „DE ZEVE1 De eerste dagvaardingen. PROVINCIËN" De veenbrand bij Emmen. Ons volkslied dient geëerbiedigd. GESPANNEN TOESTAND TE JERUZALEM. De ontwapeningsbesprekingen. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. PROBLEMEN VOOR DEN MIDDENSTAND. Wijziging van de Winkelsluitingswet. Ongeregeldheden in New York. Geen enkele poging gedaan om tegen de muiters op te treden. - Tijdens de mui terij werd er door de officieren gebridged. Aneta meldt uit Batavia: De dagvaardingen inzake de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën zullen Maandag 16 Octo ber aan de eerste groep der muiters worden betee- kend. Aan den vooravond van de behandeling van do zaken der muiters door den Zeekrijgsraad te Soera- baja publiceert de Java Bode mededeelingen over de houding der officieren van de Zeven Provinciën voor en tijdens de muiterij aan boord van dit schip. Het blad merkt op, dat reeds ter reede van Soera- baja van den marine-commadant een telegrafische waarschuwing was ont vangen. Op ontvangst hiervan merkte de commandant, ka pitein-luitenant ter zee E. op, dat vin de pisto len geen gebruik mocht worden ge- maak t, indien een of ander zich voordeed. De com mandant dacht hierij niet aan muiterij, noch aan minder ernstige handelingen. Te Sibolga werd over het eten gereclameerd. Het plan tot muiterij onder leiding van korporaal B. werd te Sabang aan den wal en aan boord tus- schen Sabang en Oleh-Leh gemaakt. Voordat het sig naal tot muiterij weerklonk, meldde de sergeant con- stabel van S. in de longroom, dat uit de verlaat-rol- kist munitie was ontvreemd. Dit bericht werd een oogcnblik later door luite nant ter zee R. bevestigd. Hij voegde aan deze me- dedeeling toe, dat de officieren de pistolen moesten laden. Hoeveel «munitie er gestolen was, kon niet worden nagegaan, daar de inventarislijst niet bij de hand was. De officieren snelden naar hun hutton, doch aange zien de patronen voor de pistolen geborgen waren in dichtgesoldeerde doosjes, kon de bewapening niet zoo snel geschieden. Daarop klonk het fluitsignaal, waarmede de mui ters in actie werden gebracht en dat van tevoren was afgesproken. Den officieren werd door de mui ters aangezegd, dat zij zich rustig hadden te hou den en zich naar-het achterschip hadden te begeven, waar zij moesten blijven. Het blad gaat dan voort: Geen der officieren heeft zich verzet, en hoewel zij voor 's nachts één uur, het tijdstip waarop het schip wegvoer, wel over geladen pistolen beschikten, is ook geen énkele poging beproefd om tegenover de muiters op te treden. De officieren zagen af van het verzet. waartoe zij verplicht waren, omdat dit toch niets zou hebben gegeven in verband met de getalsterkte van de muiters. Luitenant ter zee derde klasse A. N. de V. van St. was bij het uitbreken van de muiterij in de radio hut, van waar hij eerst Soerabaja, daarna Scheve- ningen opriep met het verzoek, Soeraba.ia van het uitbreken van de muiterij op de hoogte te stellen. Op dit oogenblik naderden B. en P., twee der hoofd leiders, den seinenden officier in de radiohut, waarop korporaal B. dezen opdroeg heen te gaan. Luitenant ter zee de V. van St., die gewapend was met een ge laden revolver, dreigde den muiter even, doch toen hij zag, dat er meer muiters kwamen, ging hij ge willig mee. Ook hier dus weer geen spoor van ver zet of van een ernstige poging, de muiterij in het begin te smoren. Nadat het muitende schip van de reede was wegge- stoomd, kregen de officieren van de muiters het be vel, zich in de longroom te verzamelen, ten einde al daar een deputatie te ontvangen. Hoewel luitenant ter zee der derde klasse J. G. S. daar aanvankelijk op tegen was, werd de deputatie der muiters ontvangen en te woord gestaan. Korpo raal B. sprak namens de Europeanen en P. voerde namens de inlanders het woord. Beiden deelden me de, dat de muiters geen kwaad in len zin hadden en niet voornemens waren, van wapens gebruik te ma ken. Een der oudere officieren bleek volstrekt niet gestemd te zijn voor verzet. Alles moest, zoo zeide deze officier, zoo soepel mogelijk verloopen. Toen de muiters uit de radio berichten vernamen, De uitvindster van 't platina-blonde haar gaat weer trouwen. Jean Harlow, wier tweede echtgenoot de Duitsche filmregisseur Paul Bernd, dit voorjaar on der sensationeele omstandigheden zelfmoord pleeg de, is nu voor de derde maal in het huwelijksbootje gestapt, en, wel met den Amerikaanschen film-indu strieel Harold G. Rosson. dat zij in Holland en in Indië voor communisten wer den aangezien, besloot de meerderheid der muiters zich weer onder de officieren te stellen en den com mandant aan boord toe te laten. Hiertegen verzette zich K., die de Zeven Provinciën bestuurde. Door dit verzet is men op het plan om zich weer onder de offi- cierer te stellen, teruggekomen. Gedurende de vaart toonde de oproerige bemanning eerbied voor de vlag. Toen het eskader in zicht kwam en de eisch ge steld werd, de witte vlag te hijschen, werd dit niet serieus opgenomen en gezegd: Ze doen toch niets. Het is bangmakerij. Er zijn immers officieren aan boord. Nadat de bom bijna 50 dooden en gewonden had ge maakt, sprongen de officieren met de revolver in de hand te voorschijn, waarop korporaal B. met ongewilde ironie zeide: Het is nu niet meer noodig. Voorts is gebleken, dat luitenant ter zee der derde klasse A. N. de V. van St. en R. van E. een paar malen onder collega's het denkbeeld opperden een overval op de muiters te doen. Anderen vonden dit nutteloos. Toch deden de muitere niet erg bloeddorstig. Toen een jong matroos met een geladen geweer zat te spe len en door een verkeerde beweging het schot afging, ontstond onder de muiters een volslagen paniek. Gedurende de reis ging het onder officieren zeer gemoedelijk toe. De officier van den marine-stoomvaartdienst der derde klasse W. Beets en de officier van gezondheid der tweede klasse H. C. Bos zaten voortdurend tc bridgen. Op een dag dat het schip langs Sumatra voer na men de muiters den voorraad .geweren en munitie op, waarhij bleek dat een paar geweren ontbraken. De muiters zeiden, dat de officieren die wel zouden heb ben genomen, waarna bij hen visitatie werd gehou den. Enkele officieren hadden hiertegen bezwaren, maar anderen zeiden: „Laat ze maar". Een nieuwe wijze van tandenpoetsen wordt op het oogenblik gedemonstreerd op een tentoonstelling van mond-hygiëne te Londen. Het poetsen wordt hier ver vangen door een straal lauw water, die met het ap paraat als hierboven tegen tanden en kiezen gespo ten wordt. Naar het schijnt thans definitief tot staan gekomen. - De aangerichte schade. Omtrent den veenbrand te Emmon-Erfscheidenveen wordt gemeld, dat van de negen brandspuiten er thans drie zijn teruggetrokken, hetgeen op een aanmerkelij ke verbetering in den toestand wijst. Zes brandspuiten zetten het blusschingswerk voort. De totale aangerichte schade wordt op f 50 a 60.000 geraamd, waarvan 10 a 12 duizend gulden door verze kering wordt gedekt. Weer en wind zijn de bestrijders van den hardnek- klgen veenbrand bij Emmenerfscheidenveen niet on gunstig geweest. Daaraan is het vooral te danken, dat in het gebied, waar nog zoo kort geleden de vlammen als demonen te keer gingen, vernietigend wat hun in den weg kwam, thans schijnbaar eon normale toestand hersteld, is. Schijnbaar, wanta lies is nog geeenszins weer gewoon. Er stijgt nog op vele plekken rook naar bo ven, verradend, dat in de zwartgeblakerde veenkorst zioh de vijand nog ophoudt en, alles behalve verslagen, gereed is om opnieuw meester van het slagveld te worden, als de omstandigheden hem maar eenlgszins tegemoetkomen. Uit is de strijd tussohen vuur en brandweer nog niet. Daarop wijst ook de aanwezigheid van nog zes brandspuiten, die dag en nacht doorpom- pen en duizenden liters water blijven plensen op het altijd nog smeulende land. Daarmee zullen zij wel moeten doorgaan tot de natuur het overneemt en een flinke regen eindafrekening houdt men den rooden be lager van de venen. MET EEN OPSCHRIFT DOOR DE STRATEN. Naar het Prager Tageblatt mededeelt, heeft te Lands berg aan de Warte een Joodsche doctor A. met zijn christelijke vriendin en haar moeder een v/ ndeling docr de stad moeten maken. Daarbij werd een berd vooruit gedragen, waarop stond: Dit is de volbloed Jood dr. A. die met een blonde christin van Duitsche afkomst ge meenschap heeft gehad. Instructie voor Amsterdamsche politie. Per dlensttelegram heeft gisteren do hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam aan zijn personeel mede gedeeld dat voortaan bij het spelen ven het Volkslied de houding aangenomen en het saluut gebracht moet worden, tenzij bijzondere omstandigheden dit onmogelijk maken. Arabieren protesteeren tegen de Joodsche immigratie. Algemeene staking geprocla meerd. Te Jeruzalem heerschte dezer dagen groote spanning naar aanleiding van de aankondiging van een groote protestbetooging der Arabieren tegen de uitbreiding van de Joodsche immigratie. Sinds gisteren patrouilleeren in de Joodsche wijk van Jeruzalem versterkte politiepatrouilles, die opdracht hebben gekregen, zoo noodig, van de wapens gebruik te maken. Alle strategische punten zijn door militairen bezet. De bevolking werd gewaarschuwd, geen deel te ne men aan verboden acties De Arabische executieve, die de betooging op touw heeft gezet, heeft dreigend al haar aanhangers, die wei geren er aan deel te nemen, op de zwarte lijst te plaat sen en zij heeft verklaard, dat de demonstratie tot el- ken prijs moet doorgaan. Zij heeft daartoe reeds dagen lang onder de Arabieren te Jeruzalem en in de omrin gende dorpen een krachtige actie gevoerd voor de al- gemeeno deelneming der Arabieren aan den tocht naar de regeringsgebouwen, waar het protest zou worden aangeboden. Dat de regeering krachtige maatregelen tegen de ac tie zou nemen, hadden de Arabische leiders klaarblijke lijk niet verwacht en haar energieke houding heeft reeds terstond effect gehad. De leiders der gematigden en de aanhangers van den burgemeester hebben afge zanten naar de omringende dorpen gezonden met den raad aan de inwoners om niet naar Jeruzalem te ko- Volgens het plan zou de stoet na het middaggebed worden opgesteld in de buurt van den tempel. De auto riteiten zijn naar het schijnt niet voornemens tegen de betoogers op te treden in deze stadswijk en in de om geving van het heilige graf, waar de leiders hopen, dat een aantal christen-Arabieren zich bij den optocht zul len aansluiten, maar de politie heeft wel maatregelen getroffen om de betoogers bij de Jaffa-poort te versprei den. Ofschoon de maatregelen der overheid een kalmeeren den Invloed hebben uitgeoefend, heerschte er toch vrij groote ongerustheid onder de Joden. De Joodsche der Arabische wijk trokken in groote getale naar elders. Arabieren kondigen algemeene staking af. Naar Reuter meldt hebben de Arabieren de algemee ne staking afgekondigd en zijn de Arabische winkel3 gesloten. Politiepatrouilles doorkruisen de straten en troepen houden de strategische punten der stad bezet. Een botsing. Tien gewonden. Reuter meldt uit Jeruzalem dat acht betoogers en twee Britsohe politie-agenten gisteren werden gewond bij een botsing bij een der paarden, waar de menigte poogde zich te verzamelen. Er werden geen schoten ge lost en de politie slaagde er in de orde zonder militaire hulp te herstellen. Ingrijpen van Mussolinl? De Londensche Evening Standard maakt melding van een persoonlijk ingrijpen van Mussolini, die bezorgd zou zijn over een eventueel plan van Amerika, Frankrijk en Engeland tot het voorleggen van een volkomen uit gewerkt systeem aan Duitschland, waarbij Duitschland voor de keuze zou worden gesteld, te aanvaarden of te verwerpen. Mussolini zou den Engelschen en Franschen ambassadeurs te Rome hebben verzocht, moeite te doen om een uitweg te vinden. Een leuk „overgangs"-hoedje voor de komende herfstdagen. VOORSTEL VAN TWEE KAMERLEDEN. De heeren C. van den Heuvel en G. Bakker hebben de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over hun wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd doen verschijnen. Daarin geven zij te kennen, dat het hun leed deed te vernemen, dat sommige leden de indiening van dit voorstel blijkbaar toeschreven aan minder zuivere mo tieven. Dat er steeds meer aanpassing 'zou zijn geko men aan den zomertijd, is naar hun meening volko men onjuist. De zomertijd schept op het platteland groote verwarring, omdat volgens den zonnetijd wordt gewerkt. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der plattelandsbevolking, dat zich aan den zomertijd moet houden. Deze last moet worden ge dragen om den stedeling een uur meer zonlicht te doen renieten. Doch hoe onbillijk is een dergelijke regeling, temeer omdat ieder eigener beweging in staat is het volle daglicht te genieten, door daartoe tijdig genoeg 's morgens op te staan. Wat de besparing op kunstlicht betreft, welke door verschillende leden onder een bepaald cijfer op f 5 is "ebracht merken de voorstellers op, dat dit weinig controleerbaar is, doch al was deze besparing juist, dan "ou deze toch weinig beteekenis hebben, omdat daar- tegenovers taat dat ook tal van huisgezinnen in den larido door do vervroeging van <J*?n tjfd 's morgens een uur langer kunrtlicht moeten gebruiken. Dit geldt in bet bijzonder voor landarbeiders en kleine boeren, die tot het allerarmste deel der bevolking behooren De Parijsche brandweer heeft nieuwe helmen ge kregen. Aan het gezicht hierboven te zien, schijnen ze nogal in den smaak te vallen. Meer verkcopgelegenheid op Zondag. - Wets« ont&erp in voorbereiding betreffende afbetaling en credieihulp. Woensdag heeft de Middenstandsraad onder pre sidium van mr A. I. M. J. baron van Wijnbergen zijn 155ste vergadering te 's Gravenhage gehouden, .velke een bijzonder karakter droeg doordat zij groo- tendeels werd bijgewoond door mr. T. J. Verschuur, minister van oeconomische zaken. Met instemming van den Raad gewaagde de voor zitter met erkentelijkheid van hetgeen reeds eerder door dezen bewindsman in het belang van den mid denstand tot stand is gebracht. Spr. wees in dit ver band op de werkzaamheid van den middenstands- dienst ten departemente, alsook op de oprichting van het Oeconomisch Instituut voor den Midden stand. Verschillende actueele wenschen. Vervolgens kwamen ingevolge het verzoek van den minister, die den wensch kenbaar had gemaakt, inzake de desiderata op het gebied van den mid denstand mondeling met den Raad van gedachten te wisselen, verschillende actueele vraagstukken aan de orde. Met betrekking tot de wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel kon worden geconstateerd, dat de regeering bereids in deze richting diligent is; het zelfde geldt van het vraagstuk der crediethulp dooi de crisis getroffen middenstandsbedrijven, waarover inmiddels door den Raad schriftelijk advies is uitge bracht. Voor beide onderwerpen is ccn wetsontwerp in voorbereiding. Inzake de winkelsluitingswet deelde de minister mede, dat een wijzigingsontwerp kan worden tegemoetgezien, hierop neerkomen de, dat van een principieele wijziging geen sprake is, doch wel uitsluitend voor den duur der crisis, voor zoover de noodzakelijkheid daarvan blijkt, voor bepaalde bgranches in beperkte mate op Zondag meer verkoopgele genheid zal worden gegeven. Voorts zal ook met de belangen der Joodsche winkeliers re kening worden gehouden. Nu blijkens mededeeling van den voorzitter de lan- ;ke organisaties van den middenstand inzake den oop door middel van automaten over eenige ;:;'en, welke voor wettelijke regeling in aanmerking :acn, tot algeheele overeenstemming zijn gekomen, •de de minister toe een dergelijke regeling te zullen bevorderen. Het denkbeeld van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel heeft voor zoover daarvoor een inder daad bevredigende oplossing kan worden gevonden, aanvankelijk de sympathie van den minister, die in- tusschen het advies van den Nijverneidsraad wenscht af te wachten. Overigens kwam nog ter sprake de wenschelijkheid van een wettelijke regeling inzake uitverkoopen, waaromtrent het Oeconomisch Instituut voor den Mid denstand het noodige feitenmateriaal bijeen zal bren gen. De minister verklaarde zich bereid, ook aan dit punt zijn volle aandacht te wijden. Van de wenschen van belanghebbenden inzake een verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolleprijs, bleek de minister op de hoogte te zijn; overleg, over deze punten met den minister van financiën is reeds begonnen. De Middenstandsraad besloot overigens daarover alsnog schriftelijk van ad vies te dienen. Tenslotte werd uit het midden van den Raad ge wezen op de bezwaren, welke Let bakkersbedrijf in sommige grensgemeenten van den invoer van brood uit België ondervindt, terwijl tevens de wenschelijk heid ter sprake kwam om tot de mogelijkheid van een snelle gerechtelijke inning van kleine vorderingen te geraken. Hoofdkwartier door 3500 georganiseerde arbeiders bestormd. New York. 13 Oct. (V.D.) 3500 Georganiseerde confectiearbeiders en schoenma kers hebben hedenavond getracht het hoofdkwartier van de leiding der N.R.A. in hotel Pennsylvanië te be stormen. Tevoren hadden zij geprotesteerd tegen de loontarieven, die door de NRA-leiding waren vastge steld. 300 bereden agenten van politie dreven de me nigte met den gummistok uiteen. 53 demonstranten, waaronder 8 vrouwen, werden gearresteerd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5