Naar het portaal van Scandinavië ir~~ Raad Callantsoog. Zaterdag 14 October 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9364 INDRUKKEN Tweeweeksche Motortocht naar Denemarken. van een OP BEZOEK. DE PROFETISCHE ARGENTIJN. TERUG NAAR JUTLAND. VI. ALLE verwachtingen omtrent Ir. Voss en zijn have werden met. stukken geslagen. We heb ben een dagje meegemaakt op dien sehoonen Augustus-Zondag om nooit te vergeten. Het weer was zoo mogelijk nog stralender en jube lender dan te voren, de motor liep weer uitstekend en we waren in puike conditie. Om twaalf uur moesten we er wezen en na een uitermate rustigen morgen, doorgebracht met aller lei nuttige en huishoudelijke zaken, als scheren, schoenpoetsen en nagel verzorging, alles tot. verfraai ing voor zoover mogelijk van ons uiterlijk en ter verhooging van de feestvreugde, hebben we om even elf uur de motor opgezocht., hem vertrouwelijk op zijn tank geklopt, badpakken en handdoeken in geladen en de beenen genomen! Na een half uurtje rijden waren we ter plaatse. Mijnheer Voss bezat een geriefelijk landhuisje met een aardig tuintje op een verheffinkje van ongeveer 5 meter naast den weg. Mevrouw Voss sprak haar Nederlandsch heter dan haar man, die een weinig Duitsch er door heen mengde en wiens uitspraak niet zoo onberispelijk was. Het echtpaar had twee kinderen, waarvan de oudste een razend-knap jochie van 9 jaar kennelijk in Iiadië geboren was. 't Diner hebben we alle eer aangedaan. Er werd stevig bij gedronken en wc kregen een vermoeden dat. het alcoholgebruik hier meer bedreven wordt in huiselijken kring dan in de café's, die zooals we op merkten, treffend schaarsch zijn. Een allergezelligst uurtje babbelen onder de pa rasol in den tuin, met een kopje koffie erbij (bij ons zou men om dien tijd thee drinken) schiep een zeer aardige sfeer. Wij praten met ons vieren honderd uit over alles en nog wat. Holland is in Denemarken bekend om zijn "boter en kaas, zijn vele waterwegen en om zijn bloembol len. De Amsterdamsche grachten schijnen een bui tengewone bijzonderheid te zijn voor de Denen. Als ze eens in Holland komen, dan zouden ze zeker Am sterdam gaan bekijken. Over onze Zuiderzeewerken raken ze heelcmaal niet uitgepraat. Wij waren als Hollanders natuurlijk ver plicht om het internationale misverstand op te hef fen over het leegpompen van de heele Zuiderzee. Ze denken allemaal dat eerst de afsluitdijk gebouwd is en dat wc toen aan 't malen (droogmalen wel te ver staan) zijn geslagen. Gelukkig toonden ze meer begrip dan nota bene honderden Nederlanders er van heb ben. Heusch, er zijn hoopjes die denken dat de Zui derzee dicht gegooid wordt, dus gedempt wordt! Kom maar eens in Limburg,."Brabant, of Gelderland en praat met eenvoudige burgerluidies! Om drie uur trokken'we naar het strand van „Bellevue". Mijnheer Voss zou ons even te midden van mondain Denemarken brengen. Strand „Bellevue" is een van de weinige plaatsen waar een halve kilometer kunst matig strand ligt. 't Is het eigendom van hotel ,3elle- vue", doch gratis toegankelijk. Met. de honderden kleedkamers kan men duizenden menschen helpen, want men hangt zijn kleeren op een hanger a la Callantsoog en door een luik geeft men ze af tegen ontvangst van een penning. Bronhei der en erg zoet is 't wat er van de Sont waarin we rondgeplatst. hebben. Duizenden lagen te zonnebaden, de modernste en de meest „beknopte" badmodes waren te bewonderen. Voor de kust lagen ontelbare zeilhooten en een raceboot kliefde onaf gebroken met ladingen badgasten a 2 kroon door het bladstille water. We hebben die middag in zalige luiheid doorge bracht en nieuwe kracht geput voor de komende week. Om zes uur hebben we de motoren weer opgezocht. Juist verlieten we het strand of we hoorden vóór ons 'Hollandsch spreken: twee kijvende echtgenooten, een deel van de over Kopenhagen en de hadplaatsen uitgestrooide lading van een der „Nederland"-boo- ten, die een week-endtocht naar de Deensche hoofd stad maakten. Zij zei dat. hij om vijf uur bij de trap moest wezen en dat ie een vent van niks was, want om zes uur stond ze nog te wachten. Hij zei dat ie niet geweten had welke trap ze bedoeld bad, maar man en vrouw waren niet één ^*at betrof de kwestie e e n trap of d e trap Enfin, we hebben expres luid tegen elkaar gesproken toen we het echtpaar passeerden, maar de twist nam hen dermate in be slag, dat ze niet eens opkeken. Thuis teruggekeerd, kwam het zoo terloops op radio. Voss deed er ook wat aan* in een sousterrain lag voor 'n duizend gulden aan toestellen, een mis lukt „supertje" lag achteloos in een hoek en de radio lampen zwierven als houtkrullen over den vloer. Mijn 'kameraad, die „radio-amateurt", moet het water ach ter de kiezen geloopen hebben! De ideale Argentijn! „Guten Abend, Hollander", klonk het toen de mo tor weer op den bok stond op de binnenplaats. De groote Argentijn die in het uiterste hoekje sliep en naar wij al wisten veel gereisd had, stapte op ons af. Hij was ongetwijfeld in een bui dat hij behoefte had te spreken. Enfin 't gesprek begon over zijn leven. (Leeftijd 32 jaar, ouders Duitschers, zelf in Argen tinië geboren, een flinke kerel van pl.m. 1.95 M. lang vast maandgeld 200 Mark 1*20 gulden, in het be zit van een fiets en een buitengewoon gemakkelijk spreker.) We begonnen om eventjes zes uur en het gesprek was zoo boeiend, zoo pakkend stond hij in het Duitsch te praten over reizen, vreemde landen, politiek. Hitier, de komende oorlog en wijsbegeerte, dat we om half negen nog op dezelfde binnenplaats stonden en er niet aan dachten de woordenstroom van den Argen tijn af te snijden. Totdat hij 't zelf deed; hij moest op bezoek in de stad. We waren er den heelen avond weg van. Wat een romantisch leven leidde die knaap Zestien jaar lang bereisde hij de wereld. Twee jaar was hij in China en Japan geweest, maanden lang had hij rondgezworven door ons Indië en door het geweldige Voor-Indië. Zuid-Amerika, zijn „geboorte- werelddeel" kende hij van A—Z. Daar had hij 6 jaar voor genomen! En zijn systeem was: van het eene land naar het andere trekken Europa deed hij per fiets en in de voornaamste plaatsen'een week of wat te verblijven om land en volk door en door te ieeren kennen. Voor Kopenhagen had hij een maand gereserveerd. Na afloop hiervan zou hij een half jaar naar Londen gaan. Aangezien een monsch een 'doel moet hebben studeerde hij voor vliegtuigmaker, volgens hem het eenige vak waar perspectief in zit. Grondtype van een Deensche pLattelandskerk. Do rondom liggende kerkhoven zijn meestal buitengewoon fraai. Dit thema was de grondslag waarop een geweldige oratie voortgeborduurd werd. Hij wist dat Duitsch- land iederen dag 200 vliegtuigen klaar maakte: hij voorspelde een Europeesche oorlog óf in den winter wanneer Hitier naar Oostenrijk zal grijpen óf in het voorjaar van 1934 als Hitier de verarmde bevolking niet meer weet te houden 't Mooiste plekje van de wereld was Bali in ons Indië. dat was het eenige punt waarop de andere wereldreiziger met wien hij eenige dagen te voren een opsn ij wedstrijd had gehouden, het met hem eens was. Zouden ze een van beiden Thahiti in .de Stille Zuidzee bezocht hebben? Wat heeft dat alles de lust naar zwerven toch bij ons aangewakkerd; d'r was ook nog een Oostenrijk- sche iomren: en vrooiijke blonde knaap, die al W2 jaar aan den wandel was en nog 2 jaar weg zou blij ven. Z'n vader had hem daarin gesteund, omdat het noodig was voor z'n karaktervorming en om als ervaren mensch den strijd om den broode te aan vaarden! Maandagmorgen hebben we Kopenhagen bijtijds verlaten. We namen hartelijk afscheid van den Ar gentijn en alle anderen. De Australiër was Zondags al vertrekken met een vrachtboot naar Stettin. Een mooie dagrit van ongeveer 250 K.M. hebben we gemaakt; dwars over Seeland en Fünen naar Jut land, waar we de laatste 4 dagen hoopten door te brengen. Bij Middelfahrt staken we door middel van een veerpont 't. laatste stuk water over, dat ons van het vasteland van Europa scheidde. Dat water is daar ter plaatse 600 meter breed. Men is bezig een geweldige brug te houwen met drie pijlers in het water. De land- hoofden zijn zoo goed als klaar, maar voor en aleer de heele brug aan het verkeer kan worden overgege ven, zullen we zeker 1935 schrijven. Want het aan brengen van de pijlers sraat door den snellen stroom en de diepte met groote moeilijkheden gepaard. In deze contreien we lagen net in sprakelooze aan bidding voor 't reuze-werk-in-wording ontmoetten we warempel een mede-Chineesch van Europa, die ons welwillend over den bruggebouw inlichtte, Fredericia was het eindpunt van onzen dagtocht* En we kwamen er op een zeer netter tijd bij zes sen aan. De Jeugd-He.-berg was weer een stukje, van een K.F.U.M.-huis en we hadden 't rijk alleen. 's Avonds zijn we wezen passagieren, zooals het, te doen gebruikelijk bleek om te passagieren, hl. langs een soortement boulevard aan het water. Hetgeen bij nadere inspectie ook al de eenige wereldsche genie ting bleek te zijn, want Fredericia zelf was bijzonder matig. Maar aangezien Fredericia niet de plaats was om onze tenten op te slaan, trokken we den anderen dag verder op. Via Horsens, waar de Deensche straf gevangenis op een heuvel buiten de stad verrijst tuften we met besten zin en veel vaart over fijne we gen naar Aarhus, een stad van ongeveer 100.000 in.- woners. Een gidsje vermeldde een plan om 5 dagen in Aarhus door te brengen. Maar gezien de werke lijkheid A. is een gewone industrie- en haven plaats hebben we er slechts 3 kwartier gespen deerd en dat nog wel in een restaurant, 't Spreekt van zelf dat we Engelsk Böf rnet Rögrö bestelden en tot onze groote vreugde raakten we nog aan de soep ook, want het personeel verstond enkele klan ken Duitsch. We begonnen er langzamerhand aan te wennen, dat zoo'n heel diner met fooi niet boven do 4 kro nen (is: f 1.60) uitkwam. Na deze inwendige versterking trokken we moe dig verder; d.w.z. we verlieten de havenplaats Aar hus en namen den grooten weg naar Silkeborg, waar we aan de meren wilden verblijven. Tempo, tempo, was 't weer geblazen. De kilometers vlogen onder ons door en reeds begon de nadering van Jutland's mooiste heuvelstreek merkbaar te worden. Tien kilometer voor Silkeborg kwam er een eind aan dc „rozengeur en maneschijn", want de hoofd weg was voor vvegverbetering afgesloten en het ver keer werd over tweede en derde klas wegen omge leid. We kwamen van den hemel in den hel. Want de wegen werden landweggetjes en soms karrespo- ren en we werden aanzienlijk in de meening ge sterkt, dat de secundaire en tertiaire wegen in Dene marken ontzettend slecht zijn. Heusch, de Internationale Motorzesdaagsche kun nen ze in plaats van in Wales ook wel eens in de omstreken van Silkeborg organiseeren. De „Forenede Danske Motorejere", de Deensche motorclub, zou het vyel in orde brengen. Ik dacht dat ik, getraind op Noord-Hollandsche wegen genre Lange Snevert, geen last meer kon. Maar diverse keeren is het aan een gelukje te dan ken geweest, dat we niet in droog slootje terecht ge komen zijn. Silkeborg ligt in al zijn pracht aan een uitge strekt, meer en steigert tegen de heuvels. Er was een jeugd-herberg in Silkeborg, maar we prefereerden „Rye", een kleiner plaatsje, dat op 15 K.M. afstand van Silkeborg aan het eind van het meer ligt. En de tocht hierheen leek ons buitenge woon aardig, aangezien we voortdurend door be- boscht heuvelland zouden toeren en onderweg met een Denemarken's hoogste punt., de „I-Ieuvelberg" (156 meter hoog!) konden beklimmen. We hebben eerst nog lekker gezwommen in een bar gezellig openbaar gratis zwembad in een klein meertje en hebben toen een ware prestatierit afge legd om in Rye te komen. De weg naar Denemarken's hoogste punt - waar op natuurlijk een gedenkteeken, een restaurant, een paar kiosken en een paar fotografen was niet met eenig bruikbaar materiaal geplaveid, zoodat we op onze eerste versnelling tegen een zandpad opgeklau terd zijn. 't Uitzicht dat lijkt wel een plaatje, zingt men dan, maar 't had er werkelijk veel van. Het was niet erg hoog slechts 156 meter maar je had een riante kijk over de meren en bosschen en het weggolvende land van Jutland. Tenslotte kwamen we in Rye aan, een dorpje van een dikke 1500 inwoners. De Jeugd-Herberg was een schuurtje, dat in den tuin stond van een of ander Jeugd-huis, waar 's avonds wat jongemannen kwa men krantlezen. De vader was een bejaarde man, wiens liefheberij tuinieren was en die een opmerke lijk aantrekkelijke boomgaard had- Bij korte, inspectie was Hét. er wel uit te houden: 'in h6t „bóètjle" waren We "heeren meester en we for meerden een openlucht zitkamer uit het aanwezige tuinmeubilair. De motor dekten we onder ons zeil af, er werden sneedjes brood met de geduldige zaadjeskaas ver slonden, baarden afgeschoren en haren gekamd; toen waren we klaar om te gaan passagieren. HENK JONKER Hz. Wordt vervólgd. Van zyn ankermast geslagen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 13 October 1933, des morgens half 10. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz„ burgemees ter, tevens secretaris. Afwezig met kennisgeving van verhindering de hee- ren Vries en Weij. Na opening volgt vaststelling der notulen. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot be spreking. Bij gedane kasopname bij den gemeenteontvanger was en moest in kas zijn f 3173.29. Van den heer P. Portegijs was een verzoek ingeko men om reductie op pacht voor een perceel stortgrónd over 1932. Het betreft hier twee personen die een per ceel hebben ondergehuurd en B. en W. stellen voor de totale huur van de beide perceelen van f 173.17 terug te brengen op f 140. .Wordt goedgevonden. De raad gaat accoord met het voorstel van B. en W. om te besluiten tot grondruil tusschen den heer P. Vos en de gemeente, en wel in verband met den aanleg van een weg. B. en W. stellen verder voor tot het zoo mogelijk aankoopen van een perceeltje grond van den heer J. Brouwer, bestemd voor het aanleggen van een open baren weg. De heer Brouwer is bereid den grond voor f 1.50 per M2. af te staan en de grootte zal ongeveer 200 M2. zijn. B. en W. krijgen machtiging de onderhandelingen met den heer Brouwer voort te zetten, omdat de juiste groot te van het perceel nog niet bekend is. Van bewoners uit het dorp is een adres ingekomen om tot plaatsing over te gaan van een straatlantaarn tusschen de perceelen C. Kuiper en H. Kooger. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor een lantaarn op de gevraagde plaats te doen aanbren gen, doch die bij den heer Bakker op 't Dorpsplein te doen vervallen. Eveneens zal te Groote Keeten een lantaarn worden verplaatst. De kosten zullen bedragen f 50. De heer Kruit zou de verlichting in het dorp niet wil len verminderen. De Voorzitter erkent dat het gewenscht is de lan taarn bij Bakker te handhaven, maar noodzakelijk ia het daar niet. De meerdere kosten zouden i 25 bedra gen. De heer Kooger lioht toe dat de verlichting nagenoeg niet minder wordt. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. In hetzelfde adres van een aantal bewoners van het dorp is verzocht om wat paal en perk te stellen aan het venten en het houden van inzame lingen door vreemdelingen. B. en W. stellen voor tot aanvulling van de algemeene politieverordening met bepalingen betreffende het ven ten en het houden van inzamelingen. Aldus wordt besloten. Door uitloting van een schuldbewijs ten laste van den Staat wordt besloten weder tot belegging over te gaan. T.a.v. den cursus voor schoolvrije jeugd deelt de Voor zitter mede dat door omstandigheden in den a.s. win ter geen handwerkonderwijs gegeven zal kunnen wor den. Voor den algemeenen cursus willen B. en W. het benoodigde aantal leerlingen op minstens 15 stellen. De belooning voor de onderwijzers stellen B. en W. voor te brengen van f 2 op 1 1.75. De heeren Kruit en Jimmink betreuren dat er geen handwerkonderwijs gegeven zal kunnen worden en de lieer Jimmink zou het goed vinden als voortaan voor de benoeming de vraag werd gesteld of de sollicitante', bereid is dat onderwijs te geven. De Voorzitter zegt dat dit overwogen kan worden, de verplichting kan niet opgelegd worden en de gezond heid van Mej. Van der Linde schijnt van dien aard te zijn dat ze het niet aandurft. Om een onderwijzeres van buiten de gemeente te nemen, achten B. en W. niet ge wenscht. Besloten wordt zich voor den a..s. cursus te bepalen tot den algemeenen cursus en de raad gaat accoord met de voorgestelde belooning. De werkverschaffing. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat als ob jecten voor werkverschaffing is gekozen bet in orde maken van terrein voor zomerwoningen aohter de kerk en bij de nolletjes. Uit het onderhoud dat de Voorzitter met den Inspec teur van de Rijkswerkverschaffing had, is gebleken dat er groote kans is, dat de gemeente een rijkssubsidie voor werkverschaffing zal ontvangen, het percentage is nog niet bekend, maar gezien den belastingdruk, zal waarschijnlijk op 50 pet. gerekend kunnen worden. Wat de voorwaarden, waarop rijkssubsidie waarschijnlijk kan worden verkregen, betreft, merkt spr. op, dat wat de regeling aangaat, B. en W. weinig zullen hebben te vertellen, doch de geheele regeling in handen komt van het rijk. Het uurloon zal gesteld dienen te worden op 26 cent, ongeacht of het betreft verzekerde of niet ver zekerde arbeiders, omdat het rijk een uniforme loonre geling wenscht Aldus wordt besloten. De raad hecht zijn goedkeuring aan de voorgestelde administratieve wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1933. Op den post onvoorzien blijft nog f 1653.74. Subsidieaanvragen voor 1934. De volgende subsidien worden verleend: Malariabe strijding 1 cent per inwoner; Handelswinteravondschool te Schagen f 10 per leerling, maximum f 30; A.N.W.B. f 10. voetbalvereeniging Calantsoog f 50, Vacantieko- loniën f 50, Fanfarecorps f 25, ontsmettingsdiensten Witte Kruis 1 cent per inwoner. Afwijzend wordt beschikt op een aanvraag van Hulp in Nood, f 15, omdat er nog een saldo is van f 884. Desnoods zou het Algemeen Armbestuur subsidie kun nen verleenen. Tijdens den hevigen storm, die Woensdag ook over Duitschland woedde, werd het kleine luchtschip „Par- seval Natz" op het vliegveld Fuhlsbüttel te Hamburg van zijn ankermast losgeslagen. Het kon slechts met groote moeite geborgen worden. Begrooting Algemeen Armbestuur. Vastgesteld wordt de begrooting van het Algemeen Armbestuur, dienst 1984, tot een bedrag van f 4615, waaronder een geraamde gemeentelijke subsidie van f 3600, Gemeentebegrooting 1934. r- Aan de orde komt de behandeling van de gemeente begrooting voor den dienst 1934. De begrootingscommissie rapporteerde, dat als tot korting op de uitbetaling uit het gemeentefonds wordt overgegaan, het verminderde bedrag uit de subsidies dient te worden geput. Aan de hand van het wetsontwerp zal de verminde ring 'voor onze gemeente, naar de berekening van den Voorzitter 1 pet. of f 94.20 bedragen. Onze gemeente komt er dus nogal goed af. B. en W. oordeelen dan ook, dat niet aan de subsidies getornd behoeft te wor den -j Door de begrootingcommissie was gewezen op den hoogen terreinhuur, n.1. f 70, die de voetbalvereeniging moet betalen. De Voorzitter deelt mede, dat de Ned. Herv. Diaco nie dit terrein aan een particulier verhuurt en deze paticulier verhuurt het weer aan de voetbalvereeniging Het is wel goed in 't openbaar op dit feit te wijzen. De heer Kooger deelt mee, dat de mogelijkheid be staat dat het terrein wordt afgekeurd, omdat het te klein is. Voor werkverschaffing is uitgetrokken f 2000, subsi die idem van het rijk is geraamd op f 1000. Voor subsidie openbare middelen van vervoer was voorheen uitgetrokken maximum f 300. Een subsidie aanvrage was tbans niet ingekomen, maar gezien den. algemeenen toestand en den financieelen toestand van de gemeente, wordt deze post thans op maximum f 100 gebracht. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 42.290.07 voor den gewonen dienst, onvoorzien f 907.28 en op f 10.000 in ontvangst en uitgaaf voor den kapitaalsdienst. Benoeming, Volgt de benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemidde ling wegens bedanken van den heer K. ten Boekei. Na comitévergadering wordt de openbare vergadering heropend en wordt medegedeeld, dat de afdeeling Cal lantsoog van den Modernen Landarbeidersbond de volgende aanbeveling had ingediend: L. van Rijn, J. Hoep en A. Kruit. De heer Hoep is echter geen landarbeider meer, ter wijl de heer Kruit liever niet voor een benoeming in aanmerking komt. Met algemeene stemmen wordt de heer Van Ryn be noemd. De Voorzitter dankt den heer Ten Boekei voor het geen hij in de functie heeft gedaan. De rondvraag. De heer Kruit wijst er op dat nu weer met de werk zaamheden van den nieuwen weg is begonnen, de vuil nisbelt in gedrang komt. De Voorzitter zegt dat dit inderdaad het geval is en dat het de aandacht van B, en W. heeft. Twee jubilea,- Door den Voorzitter wordt nu mededeeling gedaan van 2 jubilea. In de eerste plaats is de gemeenteveld wachter onlangs 12% jaar gemeenteveldwachter ge weest, wat zeer tot onzen spijt onopgemerkt is voor bijgegaan, omdat we het niet wisten. Pas 1% of 2 maanden na het feest is het uitgekomen. Spr. wijst er op, dat de heer Baken niet van uiterlijk vertoon houdt, maar spr. meent goed te doen in het openbaar het feit te herdenken en namens den raad den heer Baken dank te betuigen voor de wijze waarop hij steedg het veldwaohtersambt en het bodeschap heeft waarge- Doraen. Het tweede jubileum wordt a.s. Zondag herdacht, n.L als dokter Oterdoom 12% jaar als arts te 't Zand is werkzaam geweest en dan ook 12% jaar gemeente-arts van onze gemeente is geweest. Voor die gelegenheid' Is een huldigingscommissie gevormd, waarin het ge meentebestuur zitting heeft. Het geheele Dag. Bestuur is tot dit huldigingscoraité toegetreden. Dit is het eenigste wat wij hebben kunnen doen, want spr herin nert aan de circulaire van Ged, Staten, dat voor geen jubilea, tenzij van langeren duur, geschenken mochten worden gegeven. Was dat niet het geval geweest, dan zou de gemeente ongetwijfeld aan haar waardeering uiting hebben ge geven door bloemen of iets anders, thans moeten wij het zonder een stoffelijk blijk maar met woorden doen. Namens de gemeente dankt spr. den heer Oterdoom. tot ons aller genoegen heeft hij de functie van gemeente arts 12% waargenomen en spr. wenscht dat de heer Oterdoom in ieder geval nog 12% jaar en nog een reeks van jaren de functie op dezelfde wijze zal waar nemen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9