Alititci Kieiws- Daladier antwoordt r. Kijken is Koopen bij CLOECK Radio=rede van Sir John Simon. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. NOORDHOLLAND MOET BEZUINIGEN. Geen belastingverhooging. De aanrijding in de Beemster. BESTRIJDING DER NAZI-BEWEGING in Tsjecho-SIowakije. Woensdag 18 October 1933. SCHAKER 77ste Jaargang No. 9366 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-; TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,! inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De Fransche Kamer bijeen. „Waarom wilde de Duitsche regeering een breuk, wanneer zij overeenstemming wenscht?" Uit PARIJS: De Fransche Kamer is gistermiddag om drie uren na het zomerreces voor de eerste maal weer bijeen gekomen. Het Huis was geheel bezet. Nadat de pre sident der Kamer do tijdens het reces overleden afge vaardigden had herdacht, nam minister-president Daladier het woord voor het afleggen van ene ver klaring, welke ongeveer vijftien minuten duurde. Na dat afgevaardigde Delbos vervolgens namens de ra dicaal socialisten een verklaring van vertrouwen in de regeering had afgelegd, besteeg Daladier opnieuw de sprekerstribune, ten einde de regeeringsvoorstellen tot het sluitend maken van de staatsbegrooting in te dienen. Hij legde er den nadruk op. dat het aanblij ven van de regeering afhankelijk is van de goedkeu ring der begrooting. Daladier eischte directe behandeling v^n het voor stel, waarmede de Kamer met 470 tegen 120 stemmen instemde. Het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond besprekende, verklaarde Daladier dat dit een nieu we situatie heeft geschapen, waarvan de regeeringen de consequenties moeten bestudeeren. De regeering is zich er van bewust, dat zii steeds opnieuw de politiek der samenwerking heeft bevorderd, welke de veilig heid en de waardigheid van alle volken in gelijke mate heeft gewaarborgd. Het vertrek van Duitschland uit den Volkenbond op het moment, dat de besprekingen te Genève een begin van een accoord in het vooruitzicht schenen te stallen, doet plotseling naast onze nationale aange legenheid, de verzekering van het financieel herstel, het essentieele probleem van de organisatie van den vrede naar voren springen. Hetgeen voor enkele da gen gebeurd is, is een nieuw feit, waarvan de regee ring alle consequenties moet overwegen. Maar voor dat de Kamer tot een doeltreffende discussie over deze vitale problemen kan komen, moet het terrein van onze binnenlandsche verantwoordelijkheid ge- ïuiverd zijn. „Wij zijn niet doof", aldus Daladier, „en wij hoo- ren elk woord, maar wij zijn ook niet blind tegen over elke handeling. Waarom begint de Duitsche re geering met breuk wanneer zij overeenstemming wenscht'? Waarom verzet zij zich tegen controle op de bewapening wanneer zij bereid is te ontwape nen?" Wij willen onder alle omstandigheden trouw blij ven aan een politiek van saraenwehking en in den- zelfden geest voortgaan met de bestudeering van een nieuwen toestand, die niet alleen van belang is Voor Frankrijk, en Duitschland, maar ook voor de gemeen schap van volken die zich aaneengesloten hebben voor een groote en edele taak. De actieve houding die wij steeds aangenomen hebben, de feitelijke en groote offers, die wij vroeger gebracht hebben, mach tigen ons, ook verder vast te houden aan een stand punt, dat op zichzelf reeds zóó gematigd is dat het niet toelaat dat koehandel gevoerd wordt of gemar chandeerd wordt over concessies. In dien geest zal de Fransche regeering ook verder de groote en met elkaar vast verbonden belangen van Frankrijk en den vrede verdedigen. Den 2Gen October zal Frankrijk als gewoonlijk bij den Volkenbond aanwezig zijn. Frankrijk is niet geisoleerd en het is vastbesloten vooraan te gaan als een goed voorbeeld van kalmte en koelbloedigheid, te meer nu Frankrijk weet dat het in staat is de verdediging van zijn gebied te ver zekeren. Havas meldt, dat minister-president Daladier het met de interpellanten'over de buitenlandsche poli tiek (de gebeurtenissen in Duitschland) erover eens is geworden dat de behandeling dezer interpellaties den 27en October zal plaats vinden. De president van de financieele Kamercommissie gaf uiting aan zijn hoop dat in verband met de Bpoedbehandeling welke de ontwerpen zullen onder gaan bij de besprekingen in de commissie, de Kamer a.s. Zaterdag het debat over dit ontwerp zal kunnen beginnen. De zitting der Kamer werd daarna ver daagd tot heden. De rede van Daladier had ongeveer een kwartier geduurd. Hij werd telkens toegejuicht. In den Franschen Senaat die gisteren eveneens weder voor het eerst na het reces bijeenkwam, ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, dat hij nog wel zou afspreken met de Se naatscommissie voor buitenlandsche zaken wanneer de datum vastgesteld zou worden voor het debat over den buitenlandsch-politieken toestand. „Het eenige woord dat ik", aldus Paul Boncour, „thans zeggen kan zonder gevaar te loonen de heerschcnde zorgd- heid in den Senaat nog te verergeren is. dat Frank- rijks vriendschappen vaster staan dan ooit." De Senaat verdaagde de zitting toen tot 24 October. Behalve salariskorting thans ook verhaal van pensioenpremie. Geen vacantie- toelage. Alle subsidiën met 10 pet. gekort. De begrooting der provincie Noordholland voor 1934, zooals Ged. Staten die aan de Provinciale Staten ter goedkeuring aanbieden, sluit in inkomsten en uitga ven op een bedrag van 52.009.280 gld. Het saldo zal waarschijnlijk nihil zijn. Tal van bezuinigingsmaat regelen worden voorgesteld. Bij het samenstellen van deze begrooting hebben Ged. Staten voorop gesteld, dat eene nieuwe belasting verhooging tot eiken prijs moest worden vermeden. Met dit feit voor oogen hebben zij gemeend de bij drage uit de gewone middelen aan het wegenfonds, die te vorigen jare nog op f500.000.was uitgetrok ken, ditmaal geheel achterwege te moeten laten. Geldleening. Een ontwerp-besluit tot het aangaan van een geld leening strekt onder meer om Ged. Staten te mach tigen het voor aflossingen van vroeger geleend geld noodige bedrag van f340.000 te leenen. Subsidiekortingen. Noodgedwongen hebben Ged. ook de subsidiën uit de provinciale kas aan eene nadere beschouwing on derworpen. Zij hebben bij het opmaken van de be grooting met eene voor allen gelijke korting van 10 pet. rekening gehouden. Slechts dan zal deze korting niet of niet ten volle behoeven te worden toegepast, wanneer reeds uit anderen hoofde eene vermindering van het uit te keeren bedrag moet plaats vinden, zoo als het geval kan zijn bij inkrimping van den steun van het Rijk en bij verlaging van de netto-kosten der gesubsidieerde instelling. Ten aanzien van het Nijverheidsonderwijs zijn de voorstellen van verder strekkenden aard Ofschoon Ged. de korting voor het komende begrootingsjaar ook hier niet op meer dan 10 pet. zouden willen be palen, zijn zij van oordeel, dat de bijdrage uit de provinciale kas op den duur geheel zal moeten ver vallen. Ged. hebben verder bezuinigd door het treffen van ettelijke maatregelen van minder ingrijpenden aard, waarvan wij hier slechts willen vermelden eene her ziening van de regeling inzake de vergoeding van reis- en verblijfkosten van de ambtenaren in dienst der provincie en eene wijziging van de vacatiegelden voor verschillende commissiën vastgesteld. Verhaal van pensioenpremie. Om het verschil tusschen de inkomsten en de uit gaven op meer doeltreffende wijze te overbruggen hebben Ged. Staten een nieuw offer van de zijde van het personeel in dienst der provincie onvermijdelijk geoordeeld. Zij stellen daarom voor, met behoud van de bestaande salariskorting, ingaande 1 Januari 1934 tevens verhaal van pensioenspremie te doen geschie den, en wel tot het bij de wet toegelaten maximum. Een ander voorstel strekt er toe, over 1934 geen vacantietoelage uit te keeren. Salariskorting Ged. Staten. In verband met een en ander hebben Ged. Staten gemeend, ook de tijdelijke korting op hun jaarwedden niet onveranderd to moeten laten. Zij zijn van oor deel, dat deze thans behoort te worden opgevoerd tot eene tijdelijke korting van 10 pet. over het volle be drag van de bezoldiging. Met het bedrag, dat na toepassing van de bovenge noemde maatregelen nog ontbrak om de begrooting sluitend te maken, hebben Ged. Staten den post voor onvoorziene uitgaven verlaagd. De auto, die met gedoofde lichten was doorgereden, opgespoord. Naar wij vernemen is de vermoedelijke dader van het auto-ongeluk, dat Zondagnacht op den Purmeren- derweg te Beemster heeft plaats gehad en waarbij een automobilist na het slachtoffer met zijn auto meege sleurd te hebben, met gedoofde lichten verder reed, door de politie te Beemster aangehouden. Het is een inwoner van Lutjewinkel. Londen. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken over den door het uittre den van Duitschland uit den Volkenbond geschapen toe stand. Ieder ernstig burger, aldus verklaarde Simon, iedere man en iedere vrouw, die inzioht hebben in de beteekenis van internationale betrekkingen voor de toekomst, en voor de wereld in het algemeen, heeft den ernst begrepen der gebeurtenissen, toen Duitsch land Zaterdag zijn uittreden uit de ontwapeningscon ferentie mededeelde. SIK JOHN SIMON. „Wij, Engelschen," aldus zeide Simon, „begrijpen Duitschlands gevoelens goed; Engeland heeft sinds toentertijd veel gedaan om Duitschland te helpen aan herkrijging van zijn positie en zijn waardigheid. Enge land ging in December van het vorig jaar bij het tot stand brengen van de door Frankrijk, Italië, Amerika en Engeland onderteekende verklaring, dat Duitsch land recht, gelijkheid in een regiem van veiligheid toe gestaan kon worden, voor. Aan deze verklaring houden wij vast. Wij zijn er nooit van af geweken en wij ver zekeren ook thans, dat zij geldig is. Een zeer ernstig feit is geschied dat weliswaar onze gegeven belofte, of ons voornemen deze na te komen, niet in het minst verandert, maar die noodzakelijkerwijze de manier der nakoming in de bijzonderheden raakt Recente gebeurtenissen in Europa hebben zon der twijfel een gevoel van nervositeit en van positieve onrust doen ontstaan, wat de werke lijke reden is voor het feit, dat de zwaarbewa pende staten draalden hunne strijdkrachten te verzwakken" In Engeland heerscht meer bezorgdheid over den internationalen toestand, dan sedert vele jaren en op het continent is dit gevoel nog scherper afgeteekend. Ieder weet waarom. Men heeft derhalve bij de ontwapeningsbesprekingen getracht die wijzigingen in het Engelsche plan te verwerken, die de nieuwe toestand vereischte. Ik betreurde het ten zeerste, aldus vervolgt Sir Si mon, dat de Duitsche minister van buitenlandsche za ken von Neurath Zaterdag niet aanwezig was om deel te nemen aan de besprekingen. Ik stel het geen oogen- blik voor alsof een overeenkomst bereikt was, maar ik zeg wel en met den meesten nadruk, dat de kwes tie, die naar alle waarschijnlijheied het meeste moeite zou geven niet het voorstel was van de opvolgelijke periodes, maar de vraag of Duitschland van het aller eerste begin af zou krijgen wat „monsters" genoemd werden, d.w.z. types van wapens, die het tha,ns verbo den zijn. Ik had verzocht er door de Duitsche regee ring over te worden ingelicht, wat het nauwkeurig verstond onder monsters. Ik had den rijksminister van buitenlandsche zaken aan herinnerd dat ons deze in lichtingen beloofd waren. Wij vormden iet de eenige regeering die daarop wachtten. Wat gebeurde? Toen ten slott de Duitsche eisch formeel weer gesteld was, kan er niet de minste twijfel bestaan, dat inplaats van te defi- nioeen wat verstaan werd onder monsters geëischt werd een belangrijk eherbewapening van den eersten aanvang'af. Ik betreur het ten zeer ste, dat minister von Neurath in zijn toespraak tot de buitenlandsche pers mij heeft beschul digd in dezen een verkeerd standpunt in te nemen en, in feit, van het verkeerd voorstellen van feiten. Ik ben volkomen bereid documenten geschriften te publiceeren om dit aan te too- nen en inderdaad met het oog op wat hij ge zegd heeft, is de Britsche regeering gerechtigd dit te doen. Daar bestaat niet de geringste twijfel in den geest van een onzer, die zoo nauw in contact zijn geweest met deze besprekingen ten behoeve van dit land, dat de houding, die door de Duitsche regeering is aange nomen, op het laatste oogenblik een verder verdiepen beteekende van de breuk en dat al het harde werk, dat in de recente besprekingen is gelegd, door ons allen met wederzjjdsohen goeden wil in gevaar is gebracht, zoo niet vernield is door deze nieuwe houding." Na de bewering te hebben weerlegd, dat de Duitsche regeering slechts tot haar besluit was gekomen door zijn verklaring aan het bureau van de conferentie, be sloot Sir John Simon met de woorden: „Baldwin zeide onlangs terecht, dat wanneer eenige natie zoo handelde, dat hierdoor de ontwapening onmo gelijk werd, deze natie geen vriend ter wereld zou heb ben. Maar het doel van de Britsche politiek is niet wrok gevoelens te wekken. Wij hebben getracht en zullen trachten samenwerking te bevorderen en daartoe uit te noodigen, samenwerking tusschen alle volken van goe den wil. Ik spreek de gedachte uit van de geheele Brit sche regeering, wanneer ik zeg, dat niets ongedaan zal blijven in de toekomst gelijk ik geloof, dat niets on gedaan is gebleven in deze recente onderhandelingen om te zoeken naar een basis van een dergelijke en eer volle overeenkomst, waarop de hoop der menschheid op een toekomstige wereldvrede voor zoo'n groot ge deelte is gevestigd. Het parlement in herfstzitting bijeen. 17 October (V.D.). Het parlement van Tsjecho Slowakije is vandaag in herfstzitting bijeen gekomen. De regeering heeft een wetsvoorstel inge diend, waarbij de ontbinding der nationaal socialis tische partij en der Duitsch nationale partij wordt gesanctionneerd. De wet bepaalt, dat een politieke partij kan worden ontbonden, wanneer zij de zelfstandigheid der demo cratische republikeinsche staatsvorm of de veilig heid van den staat bedreigt. Alle insignes, uniformen en wijzen van groeten en alle andere symbolen van een ontbonden partij zijn verboden. Evenzoo worden alle vergaderingen verboden, zoo mede geldinzamelingen, de werving van nieuwe le den en het verleenen van iederen steun in het al gemeen. De uitgifte van bladen, die met een ontbon den partij in relatie staan, kan verboden worden. Bij leden van een ontbonden partij kan het brievenge- heim, het telegram- en telefoongeheim worden ver boden en de autoriteiten kunnen bun een bepaald verblijfsgebied aanwijzen. De leden van een ontbon den partij verliezen alle openbare functies. Hun man daten kunnen niet door plaatsvervangers worden uit geoefend, tenzij deze lid zijn van andere partijen. Bij nieuwe verkiezingen mag een ontbonden partij geen candidaten stellen. Parlementsleden of andere func- tionnarissen van een verboden partij zijn voor den duur van drie paren niet verkiesbaar. Het vermogen van een ontbonden partij wordt in beslag genomen en het overschot komt aan den staat Overtredingen van deze wet worden bestraft met gevangenisstraffen tot zes maanden en geldboeten tot ten hoogste 50.000 kronen. De wet zal gelden tot 1 Januari 1935. RELLETJES TE NEWARK. New York. 17 Oct. (V.D.) In verband met een bij eenkomst van nationaal socialisten is het te Newark (New-Yersey) tot een vechtpartij gekomen, nadat da bezoekers de zaal hadden moeten ontruimen, waarin demonstranten stinkbommen hadden geworpen. De po litie arresteerde zeven personen. Twaalf personen, o.w. een politie-officier werden gewond. Pas na drie uren slaagde de politie er in de orde te herstellen, waarvoor gebruik werd gemaakt van traangasbommen. VANBERVELDE MAG NIET SPREKEN TE WEENEN. Verbod van alle socialistische bijeenkomsten I Reuter meldt uit Weenen: De voorzitter van het I.V.V., Vandervelde heeft van de politie bericht gekregen, dat het hem verboden is te spreken op de socialistische bijeenkomst, die hier gehouden wordt. Ook deEngelsche gedelegeerden, me vrouw Joe Compton en Smith, mochten niet spreken. De politie heeft bovendien een verbod uitvaardigd van alle socialistische bijeenkomsten. AUTOBUS IN BERGKLOOF GEREDEN. 27 gewonden. Uit Boekarest, 17 Oct. In de nabijheid van Klau- senburg stortte een geheel bezette autobus in een 20 meter diepe kloof. Van de 27 inzittenden werden 12 ernstig gewond, terwijl 15 lichtere verwondingen opliepen. SNEEUWVAL IN ENGELAND. Uit Northamptonshire: Gister heeft het over een groot gebied gesneeuwd. VIER MIJNWERKERS IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Uit Parijs: Op de mijn Lhana, in de buurt van Beau- lieu bij St, Etienne heeft Dinsdag een ongeluk plaats gevonden, waarbij vier mijnwerkers om het leven zijn gekomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1