SehaiEr Ciurant INVASIE. Amerikanen „doen" Amsterdam. Ontploffing bij Samarinda. Ernstige brand bij Probolinggo. Vol salaris voor niets doen. DE INKRIMPING VAN DEN VEESTAPE GAAT BEGINNEN. De opstand in Siam. Een slecht voorteeken? Ingetogenheid in China. De bomaanslag op de St. Pieterskerk. Abonnementsgelden. ADVERTEEREN Tenslotte meer belangstelling voor drie als Vclendammers gekleede harmonica spelers dan voor het stadsschoon. Men schrtift uit Amsterdam aan de N.R.Ct.r' Op den Dam, voor het Koninklijk Paleis, is een op- loopje. Er staat een groote helblauwe touringcar. Cy. 'internationale de voyages. Paris. Een reisgezelschap kluwt om een man. met een grijze J>et op het hoofd. :De man leest voor uit een boek, het gezelschap luistert en het publiek gaapt met open monden. Oneerbiedig disputeeren twee broeders van het slagersgilde: „Jo benne dat Engelse?" „Dijs 'em nou effe, zie je niet an die arapelbroeke, dat t Amerikane benne. En die uilebrille, jó la naar je kijke." Een rijzige slanke dame van het gezelschap richt haar binocle op het Paleis en lispelt: „Pamous". „Splendid", brouwt een fraai beschilderde jeugdige •ditie, misschien de dochter van de dame, misschien pok niet Dan vraagt een meneer, met een hoofd zoo vierkant als een sigarenkistje en een dikke sigaar in den lin kermondhoek: „The Queen, ls n't she there?" Hij vraagt het op een toon, alsof hij wil zeggen: laat ze eens even op het balcon verschijnen. De gids ik neem nu maar aan, dat de man met de grijze pet als zoodanig fungeert glimlacht verontschuldigend en verklaart, dat de Koningin niet in Amsterdam, doch in Den Haag haar woonplaats heeft Dat begrijpt het ge zelschap niet. Amsterdam ia de hoofdstad, -waarom woont dan de Koningin in Den Haag? Met engelenge duld geeft de gids een historische uiteenzetting, die de rijzige dame achter haar geschoeide hand doet geeu wen, en tenslotte: Den Haag is veel rijker aan stilte en natuurschoon dan Amsterdam. Matig enthousiasme bij het gezelschap over de „splendlde ligging" van Den Haag. Amsterdam is de hoofdstad, dus... Het antwoord gaat verloren in harmonlcamuzlek. Op eenigen afstand staan drie Volendammers, of. zooals u wilt, als Volendammers gecostumeerde harmonicavir tuozen. Zij zijn psychologen van den bloede, want zij spelen de „stars and stripes". Het Koninklijk Palels moet het ontgelden. De belangstelling draait een kwart slag en de meneer met het vierkante hoofd vraagt arg wanend: „Is d 11 nu Amsterdam of Volendam?" De gids verklaart met vuur. dat d 11 Amsterdam is en dem uzikanten waarschijnlijk uit Volendam komen. „Oh, is het dat!" zegt de meneer, dooh ik meen aan de bulldoggenmanier, waarop hij zijn sigaar bekluift, te constateeren, dat hij den gids niet ten volle gelooft Een andere meneer, een kleine schrale man In plus fours en een naar verhouding veel te grooten bril op •het mopsneusje, geeft den muzikanten een wenk na derbij te komen, een verzoek, waaraan de lieden ge zwind voldoen. Het trio komt, in plaats van den gids, midden i den kring en de kleine meneer wijst naar «en dof glinsterende speld: „How much?" „Three dollar" antwoordt de Volendammer in verras- kend goed Engelsch. „O. K." Cash. Nu ontbrandt een loven en bieden, waaraan de gids vergeefs probeert paal en perk te stellen. Hij bezweert het gezelschap, dat zij over enkele uren ln de gelezen heid zullen zijn geheel Volendam te koopen: snuiste rijen, broeken, klompen, desnoods schepen, doch zijn auditorium is doof en berooft de muzikanten van hun sieraden. Dg wijde pofbroeken en de roode jakjes kun nen zij niet verkoopen. want de politie staat niet toe, dat men ln zijn jaegertje en sous-pantalon oveT den Dam paradeert Wanneer er dus niets meer ls te koo pen, wordt eenstemmig besloten Amsterdam te verlaten zooals het is en terstond naar Volendam te vertrek ken. De gids probeert nog zijn veto te doen gelden: Rijksmuseum. Rembrandt... Vergeefsch verzet. Het gezelschap wif naar Volendam. Volendam is Holland en musea zijn er ook in Parijs, Berlijn. En bovendien: Amsterdam is een hoofdstad zonder Koninein... Het gezelschap scheept zich in en de Volendammer muzikanten of de muzikale Volendammers ontpoppen zich nog als geboren acteurs. Zij zwaaien met de muts en roe wen ln den vorm van een spreekkoor: ..Good bye America..." Het laatst zie Ik de statige dame, die genadiglijk knikt en met haar binocle wuift... De slagersjongen tot zijn collega: „Watte rijke goosers niet' Maar begrijp-ie nou werom ze die gekke spelletjes van die andere goosers koope? Ik hep een piekfijne segrettenansteker. az zie daar nou es tien pop voor hadde geboje." „Jó", zegt de ander, dl eover meer levenswijsheid be schikt, wat ben jij toch stom? Segrettenanstekers heb- le ln Amerika ook en beter dan dat aggenebbisding van jou, maa die spelletjes niet." UIT ONZE OOST Drie koelies gedood en twee gewond. Aneta seint uit Samarinda: wÏÏer-?a,Leniis te° gevolge van een ontploffing brand uitgebroken te Soengei Tirang tusschen de ter- r.e,'"®n "Louise; en „Balik Papan" De brand ont stond gedurende een reparatie van de pijpleiding. Drie koelies werden gedood en twee zwaar gewond vermoedelijk ontstond de ontploffing door het over slaan van een vonk. Op de hellingen van de Zandzee. Een Aneta bericht uit Probolinggo vermeldt: Maandagmiddag is brand uitgebroken np rle hel lingen van de Zandzee. De brand breidde zich uit aan de zijde van Loemadjang en Malang. Het bin nonJandsch bestuur, het boschwezen en de veldpo litie van Probolinggo zijn, met behulp der bevolking druk bezig met het blusschingswerk. Het Bromo- natuurmonument is aangetast, doch voorloopig tij dig voor verdere vernieling bewaard. De brand woedt nog voort. Weer een typeerend voorbeeld van een ergerlijken gang van zaken. Hóe ondanks den slechten toestand in Ned. Indië de landsdienaren daar nog met 'slands financiën omspringen is meer dan ergerlijk. De Medansche Sumatra Post geeft wederom zoo'n tvpeerend voorbeeld van een ergerlijken gang van zaken, die op dergelijk gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel wijst. Sinds maanden, schrijft genoemd blad, zijn er aan een van de Medansche scholen twee leerkrachten te veel. In plaats dat men de menschen overplaatst, laat men hen kalm ter plaatse, en daar zij geen klasse kunnen krijgen, komen zij zich 's morgens keurig bij het schoolhoofd melden, nemen hun krantje of wat anders mede, waarmede zij hun tijd in afwachting zoek kunnen brengen, en eclipseeren na schooltijd wederom om van de vermoeienissen van het niets doen uit te rusten. Nu is het altijd mogelijk, dat bij het gouverne ment, waar de administratie ter richtige function- neering over een groot aantal schijven loopt, een plotseling ontstaan overcompleet niet direct kan wor den weggewerkt, maar dat men daar meer dan vijf maanden voor noodig heeft, lijkt onverantwoorde lijk. Ter verduidelijking enkele data, waaruit moge blij ken, dat de betrokken autoriteiten ruimschoots tevo ren waren gewaarschuwd: 14 April: Brief naar den voorzitter van de school commissie (den burgemeester) waarin werd medege deeld, dat er met Juli een overcompleet zou ontstaan en een voorstel gedaan werd de leerkracht over te plaatsen. 14 April: Aan den inspecteur te Fort de Koek werd een zelfde mededeeling gericht. BOERDERIJ. LEVENDE UITVOER, BEVRIEZING, VERDUURZA MING IN BLIK EN VERNIETIGING. Prijs voor steun trekkend en en armlastigen 85 cents per kilo. Dlstrlbutieloon 5 cent. De hoer Tromp van Holst, voorzitter der Crisisrund- veecentrale heeft aan een medewerker van de „Alg. Ned. Slagerscourant" (het nieuwe vakblad) een en an der medegedeeld over de inkrimping van den rundvee stapel. Nadat de medewerker had gewezen op het mond- en klauwzeer, waardoor de melkproductie Is gedaald en de vette kalveren in prijs zijn gestegen, zoodat er op 't oogenblik niet van overproductie kan worden gespro ken, zette de heer T. v. H. uiteen, dat dit weliswaar juist ls, doch dat juist het aantal jonge dieren (1 jaar en ouder) op wie de ziekte niet van invloed ls en die hun eerste melkgift nog moeten krijgen, met 46 pet is gestegen. Er zal bepaald worden, hoeveel dieren elk bedrijf mag aanhouden, waarbij men rekening zal houden met den aard van het bedrijf en met de gesteldheid van den bodem, zoodat de veehouderij zich meer zal kunnen aanpassen aan de cultuur-mogelijkheden ter plaatse (scheuren van grasland en voeding met producten van eigen bedrijf). Tevens beoogt de inkrimping, om een loonende productie te bereiken door het opfokken tot individueel (per dier) hooger productievermogen te be vorderen en een heruitbreiding door te grooten nieuwen aanfok te voorkomen. Wat den afzet betreft verklaarde de heer T. v. H., dat in de éérste plaats de mogelijkheid van verkoop van levend vee naar het buitenland zal worden aange grepen. Vervolgens zullen van do te slachten runderen de beste exemplaren worden ingevroren; dit is goed- kooper dan verdere verwerking en men kan dan de mo gelijkheid van verkoop afwachten. In géén geval ech ter zal dit bevroren vleesch op de bipnenlandsche markt worden gebracht Daarnaast zullen de runderen worden verwerkt tot vleesch in blik. Het te fabriceeren gekookte kort-vleesch ln blik is een product dat ontstaat door het vleesch van heele runderen in zijn eigen vet en sappen in gesneden toestand in bliken van 1 kilo in houd te verduurzamen. Deze blikken zullen te gen den prijs van f 0.35 verkrijgbaar worden gesteld. De regeering zal zeer zeker bij den aanmaak ervan zeer voorzichtig te werk gaan, omdat geenszins vast staat ln welke mate het afname zal vinden; aangezien de commissie-Lambooy zich uitgesproken heeft tegen een gedeeltelijke verstrekikng van den steun in den vorm van bons, rechtgevend op ontvangst van bepaalde 26 Mei: Schriftelijk voorstel aan de Europeesche schoolcommissie ter overplaatsing van een leerkracht met het oog op het aanstaande overcompleet. 31 Mei en 3 Juli: Correspondentie met een der schoolhoofden over overneming van de overcomplete leerkracht, 20 Juli: Een voorstel aan de Europeesche School commissie tot overplaatsing van twee leerkrachten die nu inderdaad overcompleet zijn. 28 Augustus: In een dienstgesprek met den inspec teur van Westersch Lager Onderwijs toen te Medan aanwezig, werd nadrukkelijk op dezen toestand ge wezen. De inspecteur vond inderdaad den toestand „erg" en beloofde spoedige afdoening. Op 19 September was er nog altijd een leerkracht die salaris ontvangt voor nietsdoen. Den lezer zal de snelheid van het ambtelijk appa raat weer eens opvallen. Doordat de leerkrachten betrekkelijk lage salarissen genoten, namelijk f 125 en f 110 is het verlies nog niet zoo groot, maar alles bij elkaar heeft men toch nog kans gezien f690 weg te smijten. Dat is bij één school. Wanneer dit zoo gaat, houden we ons hart vast als bekend zou worden hoe groot het bedrag is dat over geheel Indië tengevolge van derge lijke vlugge afdoening wordt uitbetaald aan gouver- nements-werkloozen die handwerkjes of couranten' naar hun kantoren nemen, om den tijd, die voor vol len werktijd betaald wordt, door te komen. hoeveelheden levensmiddelen. Er bestaat dus geen ze kerheid omtrent den omvang van het debiet, wij! de steungerechtigden volkomen vrij zijn om tegen inleve ring der bons de hun ter beschikking staande levens middelen af te nemen. Met het beschikbaar stellen dezer bons wordt hen een voorrecht geschonken, het is ech ter nog maar de vraag of en in welke mate zij er ge bruik van zullen maken. Bovendien heeft de regeering bij den aanmaak er re kening mede te houden dat gekookt vleesch In blik een geheel ander product ls dan corned beef en dat het daarom niet op de bultenlandsche markt gebracht zou kunnen worden. Het ter beschikking stellen van het vleesch ln vèr- schen toestand ls volgens den heer T. v. H. minder gewenscht, omdat, wederom op grond van het advies der commissie Lambooy, elke basis tot het bepalen van den afzet mist. (Niemand zal verplicht zijn. van zijn vleeschbon ook gebruik te maken). Een deel var. het ter beschikking gesteld, doch niet afge nomen vleesch zou dus óf bederven, óf naar de normale rieeschconsumenten gaan. Bovendien zou de controle op den verkoop zeer moeilijk zijn, dit alles in tegen stelling met verduurzaamd vleesch. De bons zullen door de gemeentebesturen aan de steunbehoevenden worden uitgereikt, welke laatsten deze dan onder overlegging van een bewijs, dat zij als steuntrekkende zijn ingeschreven, bij de aangewezen slagers kunnen Inwisselen tegen blikvleesch onder be taling van f 0.35 per kilo's blik. Ook zullen echter bons kunnen worden verstrekt aan velen, die tot dusver geen enkelen vorm van steunverleening genoten, doch door de economische omstandigheden dikwijls ln méér benarden toestand verkeeren dan steuntrekkenden. Het zal, volgens den heer T. v. H., niet onmogelijk zijn, dat de distributie niet in ééns over het geheele land geschiedt De Crisisrundveecentrale heeft aan alle gemeenten met minder dan 100.000 Inwoners ver zocht, haar vóór Maandag j.1. mede te deelen. hoeveel blikvleesch noodig zou zijn bij beschikbaarstelling resp. van 2, 1 en kilo per week per steuntrekkend gezin van ten hoogste 2 personen, benevens hoeveel noodig zou zijn, Indien ook niet steuntrekkende armlastigen er ln zouden worden betrokken. Waarschijnlijk zal per kilo een distributleloon van vijf cents worden toegekend. Tenslotte zullen de slechtste exemplaren voor vernie tiging worden bestemd. De particuliere en gemeente lijke destructoren zullen op Maandag 23 October ge reed moeten zijn met hun voorbereidingen tot opstel ling en verwerking der hun toegewezen dieren. HEVIGE GEVECHTEN BIJ BANGKOK. Bangkok, 17 October (VJD.): In den nacht van Dinsdag en Dinsdag hebben ln de omstreken van Bangkok hevige gevechten plaats ge vonden tusschen de Siameesche regeeringstroepen en de insurgenten. De opstandelingen, wier verliezen worden aangegeven op 500 dooden en 1000 gewonden, trekken zich in Noordelijke richting terug. Het Noordelijke deel der hoofdstad ls door de buitenlanders ontruimd. Voor het overige heeracht te Bangkok rust. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 766 m.M« Vooruitzichten: Waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Retractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. In de bultenlandsche bladen is wat schuim geklopt over een gebeurtenis die zou zijn voorgevallen bij de eerste steenlegging voor een nieuw museum te Mun- chen. De hamer, die Hitier daarbij gebruikte, en die het werk was van een Baierschen zilversmid (die na tuurlijk een nationaal-socialist is) brak bij den eer sten klop, dien Hitler er mee gaf. Volgens de buiten- landsche couranten zou Hitler erg geschrokken zijn en de plechtigheid er een versobering door hebben ondergaan. Nu lezen wij in een Engelsch blad dat van het gebeurde een foto was gemaakt juist op het oogenblik van het breken van den hamer. Daar van zijn eenige foto's in omloop gekomen. Maar nu heeft de censuur den armen fotograaf laten weten, dat hij naar een concentratiekamp zal moeten, indien de foto verspreiding vindt Alle cabarets gesloten. Moderne dansen verboden. Verscheidene gemeentelijke autoriteiten in China hebben krachtige maatregelen genomen tot verbete ring der zeden. In Peking bijvoorbeeld zijn op last der autoriteiten alle cabarets gesloten en zijn de mo derne dansen verboden. Lange rokken met een sollt mogen niet gedragen worden. Te Kanton mogen vrou wen niet op een fiets rijden. Sommige bioscopen zijn gesloten en als in de nog geopende bioscopen films gedraaid worden, moeten omhelzingen gecoupeerd worden. In Sjanghai mogen zelfs verloofde paartjes niet gearmd in de straten loopen. Als zij dit toch doen, moeten zij „wegens slecht gedrag op openbare plaatsen", een boete betalen. TREIN RIJDT OP EEN KUDDE SCHAPEN. Honderd dieren gedood. Uit Nlce: Tusschen Dlgne en Anno Is een trein op een kudde schapen gereden, waardoor niet minder dan honderd dieren werden gedood. De herder liep zeer ernstige verwondingen op. AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. In September 620.000 man weer aan den arbeid. Reuter seint uit Washington: Volgens het bureau voor statistiek van het Amerï- kaansche departement van Arbeid, dat op zijn beurt de daartoe benoodigde gegevens ontvangt van 17 industrl- cele en commercieele organisaties, hebben meer dan 62.000 werkloozen in September weer werk gevonden. Vermoedelijke daders gearresteerd. V.D. verneemt uit Rome: De politie is er in ge slaagd dc daders te arresteeren van den aanslag wel ke in het voorjaar is gepleegd, toen in het voorpor taal van de St. Pieterskerk bij de garderobe een bom was gedeponeerd, welke was voorzien van een tijd lont. Het zijn de gebroeders Renato en Aldo Cianca en een zekere Buccigliona. De drie gearresteerden zullen zich te verantwoor den hebben wegens anti-fascistische en terroristische activiteit. Nog meer arrestaties worden verwacht. Betaling 3e kwartaal 1933. Aan onze lezers bulten Schagen doen wij het vef- zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het derde kwartaal 1933, ten bedrage van 11,80 (voor courant met Zondaqsblad 12.53) vóór 1 November a.s. aan ons Bnrean te betalen, óf over te maken pet postwissel over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten» geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kannen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 3e kwartaal 1933, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datnm wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor De Prins is het bedrag f2.13 Voor Het Nieuwe Modeblad 11.50 Voor Graciense 12.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven 12.50 DE ADMINISTRATIE GEEFT BEKENDHEID AAN UW ZAAK EN DOET UW OMZET VERGROOTEN mtm Maar daarvoor is noodig een algemeen gelezen Courant. En dat is de

Schager Courant | 1933 | | pagina 2