Sparta-nieuws. Radioprogramma DUITSCHLAND UIT DEN VOLKENBOND. DE NOOD IN HET TWENTSCHE INDUSTRIE-GEBIED. Frauduleuze inyoer van rogge. Groote gasontploffing te Parijs. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. maken. <™>r pansloansverhaal. op de ambtenaren, kan spr. zioh toch nlt mee vereenigen. De heer Doorn tot den heer Elom: tl haalt het Ho- ver van de menschen die niets verdienen. De heer Dignum zegt dat het standpunt van d heer Blom niet deugt. De heer Smit oordeelt dat de post „onvoorzien zoo gering li. dat het noodlg zal zijn. om naast de 10 op centen op de personeele belasting, boyendien nog 5 pet pensioensbijdrage te heffen. Spr. wil dan bil ■""f'-"* autoriteiten verzoeken, die bijdrage ook te vorderen van burgemeester, secretaris en ontvanger. De heer Van der Oord gevoelt wel wat voor die hef- fing van pensioensbijdrage, maar spr zou dat juist voor de hoogere salarissen willen en dat schijnt niet mogelijk te zijn. Het voorstel van B. en W., om 10 opcenten op do personeele belasting te heffen, wordt aangenomen, te gen stemde de heer Doorn. Het voorstel-Doorn om 5 pet penslensbydrage te her fen wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen, voor stemden de heer De Wit, Smit, De Boer en Doorn. De classificatie voor de gemeentefondsbe lasting. B. en W. stellen voor de gemeente Zijpe voor de hef fing der gemeentefondsbelasting in de 3e klasse te rangsohikken en het aantal te heffen opcenten op 80 te handhaven. De heer Nannis deelt mede dat er over dit voorstel verschil van meening bestond in het college van B. en W. Spr. herinnert er aan dat de gemeente verleden jaar in de eerste klas was, dat daarna in Maart beslo ten ls tot plaatsing in de tweede klas en dat nu de meerderheid van B. en W. voorstelt tot rangschikking in de derde klas. Het gevolg zal zijn, dat de allerkleinste inkomens worden getroffen. Van f 600 Inkomen zal al belasting moeten worden betaald, het riik legt er bo vendien f 200 a f 300 op, zoodat er al direct naar een inkomen van f 1000 moet worden betaald. Spr. kan dan ook niet met dit voorstel meegaan en stelt voor op on gebouwde eigendommen 10 opcenten te heffen, en daar na nog 5 of 10 opcenten op de personeele belasting. Wat de ongebouwde eigendommen betreft, zegt spr. wel te ■weten dat er in vele gevallen niets te halen ls, maar toch worden op die manier de uitwonende landeigena ren getroffen. De nog sterkere heffing op de perso neele belasting valt spr. moeilijk, maar spr. acht zijn voorstel toch nog beter dan het voorstel van de meer derheid van B. en W. De heer Dignum betreurt diep dat de kleine Inko mens by het voorstel van B. en W. worden getroffen, maar ln leder geval is er dan nog sprake van inkomen, terwijl by wat de heer Nannis voorstelt, op het gros der menschen niets is te halen. De heer Nannis zegt, dat zijn groote grief tegen de classificatie is, dat men belasting moet betalen als er geen Inkomen is. De heer Dignum: En mijn groote grief tegen perso neele- en grondbelasting is, dat betaald moet worden, waar heelemaal niet is. De heer Doorn verklaart, dat hij, gehoord de toelich ting van den heer Nannis, met diens voorstel meegaat. Z.L is er 'nog wel een bron aan te boren, wat de onge bouwde eigendommen betreft De heer Van der Sluljs zegt dat het mooi zou zyn als er opcenten op die ongebouwde eigendommen waren te Jeggen, waar inderdaad wat te halen is. Maar tallooze grondeigenaren zitten in de grootste moeilijkheden en daarom vindt de meerderheid van B. en W. het beter om tenminste van de lage „inkomens" wat te halen. Het zal alleen betreffen kleine gezinnen, die geen kin deraftrek hebben. Spr. betoogt verder dat belasting op ongebouwde eigendommen niet voldoende zal opbren gen en dus opnieuw de personeele belasting zal moeten worden aangesproken. De heer Van der Oord vraagt of de Inkomstenbelas ting niet meer progressief kan worden gemaakt- De heer Blom zegt dat van 2 kwaden 't minst kwade moet worden gekozen en dat ls z.1. de personeele belas ting en de belasting op ongebouwde eigendommen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Blom, Rens, Van der Oord, Doorn en Nannis. De gemeentebegrooting wordt vervolgens vastgesteld en evenzoo in verband met de genomen besluiten de diverse belastingverordeningen. De rondvraag, De heer Blom zou aan den AJN.W.B. willen verzoe ken om te Hazepolder een bord te plaatsen, omdat veel vreemdelingen er vastryden. Zal geschieden. De heer Rens informeert hoe het staat met de ver strekking van onvermengde margarine. De Secretaris licht toe dat die wordt verstrekt aan gezinnen, waarvan de kostwinner langer dan 3 maan den werkloos is of ondersteuning genieten en die 4 of meer kinderen hebben. Met de armbesturen is overleg gepleegd omtrent de verstrekking en is medegedeeld aan wie de onvermengde margarine wordt verstrekt. De heer Nannis wil ter sprake brengen de werkver schaffing by particuliere bedrijven en wat er mee ln verband staat. Spr. heeft bij geruchte vernomen, dat op *t oogeniblik het werk in den Bosch, voor den aanleg van de waterleiding ter hand is genomen. De Voorzitter zegt dat, voor zoover hem bekend, nog niet met die werkzaamheden is begonnen, de plannen waren wel klaar, maar de goedkeuring van Ged. Staten was nog niet verkregen. De heer Nannis wil hier dan van afstappen, maar beeft vernomen, dat door het waterleidingbedrijf to Schagen menschen waren aangenomen, via de arbeids bemiddeling. Daarby was er echter één die niet stond ingeschreven en die zich toen met spoed heeft laten inschrijven. Spr. meent dat het arbeidsbemiddelingsbu reau de menschen van boven van de lyst moet aanwij zen, ten minste als ze voor het werk geschikt zijn. Het is niet goed dat altijd dezelfde menschen worden ge bruikt voor de verschillende werkzaamheden, hoewel die werkzaamheden ook door andere geschikte men schen kannen worden verricht. Spr. zegt dat de werk gevers verplicht zijn die arbeiders te betrekken, die 't langst staan ingeschreven, voorzoover zij voor het werk geschikt zyn. Daartoe doet spr. een beroep op de di verse lichamen en particulieren. De heer Bruin vfraagt of de heer Nannis denkt dat die langst Ingeschrevenen in een sloot kunnen of willen staan. De heer Nannis zegt dat wanneer er geen sprake is van „kunnen", die dan vanzelf uitgesloten zijn. Overi gens meent spr. dat er wetteiyke voorschriften zyn die bepalen dat de 't langst Ingeschreven geweest zyn- den, 't eerst tewerk gesteld dienen te worden. De heer Smit heeft wel eens gehoord van een groote zwarte lijst, waarop de personen dan voorkomen, die men 't liefst niet wenscht. De heer Dignum zegt dat er misschien wel eens een aanmerking gemaakt zal kunnen worden, maar in groo te lyn gaat het wel goed. Het is zeer zwaar om Oude- sluizers te werk te stellen als men een werk te Stolpen uitvoert en er wordt steeds rekening gehouden met de groote gezinnen. De Voorzitter zegt, dat de heer Bel zich 't recht voor behoudt om die mannen te nemen, die hy 't liefst heeft en aan een werknemer heeft hij machtiging verleend de mannen uit te zoeken. Wij hebben geen recht daar invloed op uit te oefenen. Op geruchten kan men moeilijk afgaan, ln den re gel zijn ze onjuist. Wat de plaatsing van werkloozen betreft, eenige leiding er aan te geven is wel goed, maar te sterk aandringen zou wel eens slechte resul taten kunnen hebben; de werkgevers zouden zich dan terug kunnen trekken. Het bluft immers In de meeste gevallen werkverruiming. De heer Nannis heeft ondervonden dat zulks nog wel meevalt, als er maar overleg wordt gepleegd. Dan ls er veel goeds te bereiken. De heer Van der Oord zegt er zelf nog. al eens bij betrokken te zyn. Als men vakkundige, flinke arbei ders heeft gehad, spreekt het vanzelf dat men die weer graag terug heeft. De heer Nannis wyst nog eens op de onbillijkheid als 5 menschen steeds een goed loon hebben, terwijl 5 an dere, die het werk ook goed kunnen doen, steeds in de werkverschaffing of in de steunregeling staan. De heer Dignum wijst er op dat er gevallen zijn, waarby men zich er tegen verzet om aan het werk te gaan. Hierna sluiting. In Engeland nemen ook vrouwen actief aan draveryen deel, Iets wat men hier te lande nog niet ziet. Hierbo ven zien we een interessant beeld in den eindwedstryd om het kostbare zilveren schild van de stad New-M&rket. i van de nieuwe hoedjes voor het komende winter- •elzoen, een vinding, waar we zóó, op het eerste gezicht nog niet bepaald mee kunnen dwepen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 22 OCTOBER. Schagen I: vrij. Heldersche Boys 1Schagen 2, 2.30 uur, C. M. Kolder. Vertrek 11 uur. Schagen 3Kolhorn 1, 12 uur, P. Goudswaard. Helder aSchagen a, 12 uur, Koorstra. Vertrek per bus 11 uur. Uitslagen van Zondag 15 October: Uitgeest 1Schagen 1, 42. Schagen 2H.R.C. 5. 52. Schagen 3B.K.C. 2. 36. Schagen a-Helder b. 41. Schagen bH.R.C. f, 60. Waarschynlijk zullen er eenige veranderingen van wedstrijden komen, om. een thuiswedstrijd voor het tweede, men zie dus het bord by Roobol. NEDERLANDOOSTENRIJK, 10 Doe. te Amsterdam. £laatskaarten voor bovengenoemden wedstrijd aan vragen voor 12 November by den heer C. Bestevaar, Rensgars, alhier. COMPETITIE INDEELIN G. By Sparta 3 is Ingedeeld alsnog Oudeschild 1. ELFTALLEN VOOR ZONDAG A-S. Schagen I is vrij. Schagon n uitwedstrijd tegen Heldersche Boys L De samenstelling is als volgt: D. Arnoldus; A. Slik ker, J. Broer; P. Blaauboer, S. Breebaart, K. Rempt; C. de Moor, S. Paulusma, G. Paulusma, J. Molenaar, J. Kossen. Reserve P. Ruig: Schagen IHKolhorn I: N. N.; M. Slikker, C. Tump; G. Lem, J. Weeland, J. Boontjes; C Stammes, H, Veen- tra, C. Beers, E. Rus, W. van Geelen. Reserve: Chr. Tjalkens. Op aller medewerking wordt gerekend! Helder aSchagen a: T. Bypost S. Grootes J. Peetoom J. Gelder T. Moransart A. de Wit A. Veenstra H. Naber C.v. Haren R. v. Haren G. Rempt Res. A. Molenaar. LEDEN, ATTENTIE! In verband met eenige moeilükheden, welke naar het oordeel der E.C. bestaan by de samenstelling van het eerste elftal en den ernstigen wil dezer commissie om in 't belang der vereenlging een zoo sterk mogelijk team samen te stellen, ls op de laatst gehouden verga dering der E.C. besloten, het dag. bestuur van „Scha gen", t.w. de heeren K. Leguit, C. Bestevaar en W. van Geelen alsook de aanvoerder uit te noodigen met de BC. een vergadering te houden op Vrijdagavond a.s. om 8 ur in hotel Igesz. Mochten er spelers van een der elftallen zijn, die 't lioht willen doen vallen op een of andere kwestie of meenen opmerkingen te kuunen plaatsen in 't vereeni- gingsbelang, dan dienen deze sohriftelijk en zoo uit voerig mogelijk te worden ingediend bij den seoretaris der E.C., Corn. Bolcstraat 115, vóór Vrijdagmiddag 12 uur. Men lette er echter op. dat 't hier alleen mag be treden zaken, welker oordeel aan de E.C. is, Duitschland uit den Bond getreden, Wie is daarvan wel de schuld? Zóó wordt weer Europa's toekomst Dicht in nevelen gehuld! Vijl en zestig millioen leden Danken voor hun lidmaatschap, Dat is voor den wereldvrede Wel een zeer fatale stap! Velen in de wereld vragen: Doet soms Duitschland dit terecht, Wordt het steeds door and're landen, Na Versailles, niet geknecht? Hadden ook die and're landen Niet den zedelijken plicht, Om 'n gevallen volk te helpen, Tot het weer was opgericht?! Of heeft Frankrijk goed gehandeld, Door in Duitschland steeds te zien Den vanouds beruchten vijand. Die weer oorlog maakt misschien? Die maar steeds moest zijn gebonden, Lange jaren achtereen, Om 't gevaar voorgoed te keeren Van dit oorlogs-phenomeen?! Heeft de wereld goed gehandeld, Onder diplomaten-dwang, Om dit steeds maar goed te keuren, Nu al vijftien jaren lang?! Houdt men steeds Centraal Europa Met verdragen al maar klein, Omdat het bepaalde naties Met een landshistorie zijn? Duitschland uit den Bond getreden! Wie is daarvan wel de schuld? 't Antwoord op de groote kwestie Is in nevelen gehuld! En we moeten ernstig vragen: „Volk'ren, met Uw dwazen waan, „Wat hebt gij, uit bange zelfzucht, „MET UW MOOIEN BOND GEDAAN?! October 1933. (Nadruk verboden). KROES. Adres van. een comilé van actie van de Vereenlging van employé's werkzaam in de Twentsche textielindustrie. De nood in de textielindustrie m Twente heeft ook het kantoor- en teohnisoh personeel er toe gebracht zich te vereenigen. Er is een comité van actie ge vormd, dat zich dezer dagen met een adres tot den ministerraad heeft gewend. In dit adres wordt er op gewezen, dat door de voortgaande drastische inkrimping van de bedrijven talrijke employé's ontslagen worden, terwijl de werk loosheid die hieruit voortvloeit, voor hen veel moei lijker te dragen is dan voor de arbeiders; voor de zen immers bestaan van overheidswege steunrege lingen, welke de employé's ten eenenmale missen. Hoewel het comité van actie zich ervan bewust is, dat de textielindustrie in de eerste plaats zich zelf zal hebben te helpen, door zich met alle kracht toe te leggen op de fabricage van die artikelen, waarvoor de bekwaamheid van ondernemers, employé's en arbeiders ten volle kan worden gebruikt, zoo meent het comité toch ook dat van regeeringswege maat regelen kunnen worden genomen, om dat streven der industrie te steunen of zelfs te doen slagen. Het comité geeft vervolgons een korte uiteenzet ting van de noodzakelijkheid dier maatregelen. Van verschillende middelen, die tot verbetering van den toestand kunnen leiden, noemt het comité: 1. Contingenteering van den invoer van alle ka toenen manufacturen in Ned. Indië. 2. Verscherping en uitbreiding van de binnenland sche contingenteering, waardoor de fabrikanten, door het toevloeien van meer baten, in staat worden ge steld, op de exportmarkten grootere risico's te ne men. 3. Bevordering door onderhandelingen met de be trokken regeeringen, van den invoer van textielgoe- deren in die landen, die wel naar Nederland uitvoe ren, doch hun eigen grenzen voor Nederlandsche producten sluiten. PooLsche booten liggen ln Antwerpen ge reed of zijn onderweg om gelost te wor den. V.D. verneemt uit Sint Jansteen: Langs de Nederlandsch—Belgische grens heeft de frauduleuze invoer van rogge thans groote afmetin gen aangenomen. Naar wij vernemen, ligt in een der Antwerpsche ha vens een groote zeeboot in lossing met Poolsche rog ge, dewelke tot aan de grens wordt gebracht om op het geschikte moment op Nederlandschen bodem te worden gedeponeerd. Een tweede zeeboot schijnt reeds van Polen naar Antwerpen onderweg te zijn, waarvan de lading op dezelfde wijze in Nederland zal worden ingevoerd. Vrachtauto's, meestal met een laadvermogen van 10.000 K.G., brengen de binnengesmokkelde rogge naar Walsoorden en Terneuzen, vanwaar zij dan vorder per schip naar Rotterdam wordt getransporteerd. Door de Nederlandsche politie en kommiezen wordt, een buitengewoon streng toezicht uitgeoefend, doch desondanks kan niet worden verhinderd, dat do frau duleuze invoer steeds plaats heeft, hetgeen zich over een afstand van ettelijke kilometers zeer goed verkla ren laat. Alleen indien een verbod zou worden uitgevaardigd tot het vervoeren van rogge binnen een bepaalde strook aan de grens, zonder vergunning, zal aan de zen onhoudbaren toestand een einde kunnen worden gemaakt. Een vliegend luxe-hotel. Een passagiers-vliegdienst te Glendale in Californlë heeft een toestel in dienst genomen, dat geheel uit metaal is vervaardigd en een luxe en comfort biedt, die alles op dit gebied van den laatsten tijd overtreft De heide 700 P.K. sterke motoren dragen dit vliegende luxe-hotel met enorme snelheid door de lucht. De vloer van twee naast elkaar liggende winkels uit elkaar geslagen. Alle klan ten vielen In den kelder; 25 gewonden. Maandag is in den kelder van een woonhuis in het centrum van Parijs een hevige gasontploffing ont staan, waarbij 25 personen gewond werden. Rechts en: links van de toegangsdeur tot de bovenverdiepingen bevonden zich twee winkels in levensmiddelen, die op het oogenblik van de ontploffing geheel vernield werden. De vloer sloeg uit elkaar en de meeste klan ten vielen in den kelder onder de winkels. In de omgeving bleef geen ruit heel. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse en begonnen onmiddellijk met de redding. Ongeveer 25 menschen, van wie eenigen in levensgevaar verkeer den, moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. De ontploffing is veroorzaakt door het sprin gen van een gaspijp. In den kelder waren arbeiders bezig de waterleiding te repareeren en waarschijnlijk hebben zij bij het graven naar de ondergrondsche lei ding de gaspijp geraakt. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 17 OCTOBER. Uitspraken vorige zitting. Cornells de B., stoker, gedetineerd, rijwieldiefstal, gepleegd te Schoort, 5 maanden gev. Jan B., varengezel, IJmuiden, rijwieldiefstal, gepl. te Zijdewind, 10 maanden gev. Nic. Wouter P., winkelier. Castricum, hooger beroep vonnis kantongerecht Alkmaar, ter zake overtreding automaatverbod, niet strafbaar, ontslagen van alle rech tsvervolgin g. Jac. Joh. van der K .zonder beroep, Alkmaar, hoo ger beroep vonnis kantonger. Alkmaar ter zake drank wetovertreding, f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Adr. Theod. B., chauffeur. Bergen, toebrengen van ernstig lich. letsel door schuld (auto-ongeval) vrijgespr. DONDERDAG 19 OCTOBER HILVERSUM (298 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10-15 Gramofoonmuziek; 10-30 Pianorecital; 11.00 Voor dracht door Marianne van Dam; 11.30 Vioolrecital door Boris Lensky; 12.00 Omroeporkest; 2.30 Idem; 3.00 Knipcursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4-30 Bela Kiss en zijn orkest; 5.00 Voor grootere kin deren; 5.30 Dinermuziek door Hans Schindler en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7-00 Di nermuziek; 7.30 Engelsche les voor beginners; 8-00 Vaz Dlas; 8.05 Aansluiting met het Concertgebouw te Am sterdam: Orkest en solisten; 9.15 Gramofoonmuziek; 9-30 Radio-tooneel; 10.05 Dansmuziek; 11-00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) KR.O.: 800 Morgenconcert; NCRV.: 10.00 Morgen dienst1; 10.45 Gramofoonmuziek; K.R.O: 11,00 Gramo foonmuziek; 11.30 Godsd. halfuurtje; 12.00 Politiebe richten; 12.15 Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud; NCRV.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Populaire gramofoonmuziek; 3.30 Rustpoos; 4.00 Bijbel lezing; 5-00 Handenarbeid; 5.30 Concert; 6.30 Causerie; 6.45 Gramofoonmuziek; 7.00 Politieberichten, 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Gemengd Koor; 9.00 Lezing; 9.30 Studio-orgelbespeling; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1191 M) 7.50 Symphonieconcert;8.40 Orkestconcert; 10.50 Dans muziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 5.20 Populair concert; 6.35 Gramofoon muziek; 9.20 Populair concert. KALUNDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.05 Jazzmuziek; 7.30 Symphoniecon cert; 1010 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Concert; 5.30 Gramofoonmuziek; 8.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.40 Populaire muziek; 1-30 Gramofoonmuziek; 9.40 Populair concert; 10.20 Dansmuziek. LANGENBERG f472 MJ 12.55 Operettemuziek; 2.10 Gramofoonmuziek; 7.30 Con cert; DAVENTRY (1554 M.1 1.20 Gramofoonmuziek; 4.25 Concert; 8-20 Emmericll Kalman-concert; 11.05 Dansmuziek PARIJS EIFFEL (1446.) 7,50 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO) (1724 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 7.40 Idem; 10.05 Idem. MILAAN (331 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 6.00 Idem; 7.00 Idem; 9.20 Or kestconcert. ROME (441 M> 4.35 Vocaal- en instrumentaal concert; 7.35 Pianoreci tal. 9.35 Dansmuziek.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7