Aliuttt Kim:- iiiiitmii- Lnllnvllil Nieuwe belasting- perspectieven Kijken is Koopen bij CLOECK Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. VAN MR. OUD. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. HITLER SPREEKT WEER. DE „INTERNATIONALE". SPOORBAAN OP DEN AFSLUITDIJK? Groote brand te Haarlem. Donderdag 19 October 1933. SGHAGER 77ste Jaargang No. 9367 cTdraht. i J)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentién nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UTT TWEE BLADEN. Verlichting van het groote gezin in over weging. Vermindering van het theetarief. In de memorie van antwoord op het voorlonpig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, zegt minister Oud niet te kunnen onderschrijven, dat met dit wets ontwerp de uiterste grens voor de verbruiksheffin- gen zou zijn bereikt. Wel erkent hij, dat het terrein voor verdere uitbreiding der verbruiksheffingen door de omzetbelasting zeer aanmerkelijk is inge krompen. MR. P« J. OUD, Minister van Finan ciën. Dit sluit echter niet uit, dat ten aanzien van som mige artikelen, die niet tot de directe levensbehoef ten bchooren, niet nog enkele nieuwe maatregelen zouden kunnen worden genomen. In de Millioenen- nota zijn reeds enkele dezer heffingen aangekondigd. Het groote gezin. De minister erkent, dat de omzetbelasting de po sitie van het groote gezin zal verzwaren. Niets zal den minister dan ook aangenamer zijn dan, zoodra het evenwicht in de begrooting zal zijn hersteld, maatregelen te overwegen waardoor verlichting van druk voor de groote gezinnen kan worden aange bracht In het bijzonder denkt hij daarbij aan verruiming van den kinderaftrek. Wellicht ware zulks mede te bevorderen door een zwaardere belasting voor de ongehuwden. Daarnaast zal de vraag, op welke wij ze door maatregelen op het stuk der woningvoor ziening aan de groote gezinnen kan worden tege moet gekomen, door de regeering onder het oog worden gezien. Het wetsontwerp en de gemeenten. Dat de gemeenten bezwaren zullen ondervinden van de omzetbelasting betreurt ook de minister, Vooi^ zoover de leveringen van gas en electriciteit water- is opgenomen onder de vrijstellingen aan de inge zetenen betreft, is het systeem der wet, dat de be lasting door de verbruikers zal worden voldaan. Eenige vermindering van het verbruik zal daarvan wellicht het gevolg zijn, doch de minis'or vertrouwt, dat die vermindering binnen enge grenzen zal blij ven. Een wetswijziging op dit punt kan hij niet toe zeggen, omdat de schatkist het bedrag, dat de belas ting van deze leveringen zal opleveren, niet kan missen. De opneming van de electrische energie voor in- dustrieele, landbouw- en beraalingsdoeleinden onder de vrijstelligen, is geschied om buiten twijfel te stel len, dat ook de electriciteit voor bemaling vrij zou zijn. Voor eenige vrees, dat daaruit zou worden afge leid, dat het gebruik van gas voor industrieele doel einden nu buiten de gunstige regeling van artikel 19 van het wetsontwerp zou vallen, bestaat geen aan leiding. Het compensatoire invoerrecht. Of voor sommige artikelen wellicht een hoogere compensatie gewenscht moet worden geacht, zal bij de herziening van het tarief voor invoerrechten onder het oog kunnen worden gezien. De minister meent dat grondstoffen, die door Ne- derlandsche bedrijven wórden verwerkt, worden vrij gelaten, ten einde de productievoonvaarden voor die bedrijven niet te verzwaren. Werd de heffing niet mede over het invoerrecht van de geïmporteerde goederen berekend, dan zou dit vo°r "0 goederen, die ook hier te lande worden voort gebracht, een bevoordeeling beteekenen van het bui- teniandsche tegenover het concurreerend binnen- landsch product. Voor een arükel als de thee zal de oplossing daar om niet in 'n wijziging van het stelsel, doch in 'n ver mindering van het invoerrecht op dat product moe ten worden gevonden. De minister is bereid die ver mindering in ernstige overweging te nemen, zoodra de herziening van het tarief voor invoerrechten door hem ter hand wordt genomen. Opbrengst der belasting. Het ramen van de opbrengst der belasting was bij gebrek aan positieve gegevens niet gemakkelijk. De raming van f85 millioen is aan den voorzichtigen kant. Bij het opmaken van deze raming is met de mogelijkheid van achteruitgang der omzetten als ge volg der nieuwe belasting rekening gehouden. Datnm van inwerkingtreding. De minister hoopt het. indien het wetsontwerp ook door de Eerste Kamer zal worden aanvaard, daar heen te kunnen leiden, dat de wet op 1 Januari 1934 in werking zal kunnen treden. Omzetbelasting bij termijnbetaling. De belastingplichtigheid is verbenden aan de leve ring, onafhankelijk van het tijdstip der betaling. Le veringen. die na de invoering der wet geschieden, zijn dus aan omzetbelasting onderworpen, ook al zou de betaling reeds geheel of ten doelc vóór die invoering hebben plaats gehad. De wet bevat de vereischte voor schriften, krachtens welke de verkoopers dan de be taalde omzetbelasting op de koopers zullen kunnen verhalen. Naar schatting 20 millioen mensohenle- vens in gevaar. Volgens een bericht van het Sowjet-Telegraafagent- schap te Moskou wordt het stroomgebied van de Gele Rivier weer geteisterd door een reusachtige overstroo ming, die de groote overstrooming van 1931 in nood lottigheid nog overtreft. De nood der bevolking in het getroffen gebied is schrikwekkend. Het aantal slacht offers kan nog niet bij benadering worden vastgesteld. De ramp is bespoedigd door den langdurigen ononder broken regenval, waardoor uitgestrekte èebieden en groote gedeelten van verscheidene provincies in een onafzienbare watervlakte zijn herschapen. De bewo ners, voor zoover zij het leven er niet bij hebben in geschoten, hebben have en goed verloren. Er heerscht een vreeselijke hongersnood, waaronder ten minste 20 millioen menschen lijden. Tot nog toe was nog geen enkele vorm van hulpverschaffing mogelijk. De komende worstelinq om de Rechtsge lijkheid. Zoolang deze niet verkregen is, zal Daitschland niets onderteekenen. Berlijn, 18 October (V.D.): In de leidersbijeenkomst der N.S.D.A.P., die in de zittingzaal van den Pruisi- schen landdag werd gehouden, heeft, rijkskanselier Adolf Hitier een groote rede uitgesproken, waarin hij in de eerste plaats den buitenlandschen politieken toestand behandelde, welke in het nauwste verband staat met de binnenlandsche worsteling in de komen de weken. De worsteling om gelijkberechtigdheid, aldus de rijkskanselier, waarbij de Duitsche natie thans in een beslissend stadium is getreden, is onafscheidelijk ver bonden met den strijd om het economisch herstel, den strijd om het brood, dien het Duitsche volk reeds lange dan acht maanden doelbewust voert. De grootste fout van alle vorige regeeringen in Duitschland is geweest, dat zij geen rekening heb ben gehouden met het beginsel, dat elke deelneming aan internationale conferenties van te voren doelloos zou zijn, zoolang de gelijkberechtigdheid niet verwe zenlijkt was. Hitier noemde zijn voorgangers in vroegere regee ringen min of meer lijdend aan de Geneefsche ziekte, waardoor zij pessimisten ten aanzien van Duitschland en optimisten ten aanzien van den volkenbond wer den. Hitier daarentegen ir optimistisch ten aanzien van zijn volk en pessimistisch ten aanzien van Genève en den volkenbond. Duitschland was nimmer vredelievender dan thans, nu het den rug heeft toegekeerd, aan deze stad met zijn wein'g opwekkende atmosfeer. Het geheele Duitsche volk staat achter de regee ring, wanneer het verklaart, dat het vrede wil, doch zich niet als een tweederangs-mogendheid laat be handelen. Onze propaganda voor de verkiezing, vervolgde de rijkskanselier, wordt gedragen door den grootsten ernst. Meer misschien dan iemand anders hecht het naL-soc. Duitschland aan vrede, wijl de nat.-soc. idee een veroveringspolitiek naar buiten niet kent. De geestdrift der verkiezingscampagne is geen op pervlakkige hoera-stemming. COMMUNISTEN ACTIE IN ANDORRA 800 Spaansche communisten trotseeren do politie. Uit Barcelona: Aohthonderd Spaansche communisten hebben de politie getrotseerd, toen zij een bijeenkomst hielden in het dorp Escaldes in Andorra. De politie van Andorra, die uit zeven man bestaat, trachtte het houden van deze bijeenkomst te beletten, doch zij was niet bij machte haar bevel kracht bij to zetten. Op de vergadering werd een collecte gehouden ten bate van de politieke gevangenen in Spanje. De communistische activiteit in Andorra wordt door de autoriteiten aldaar met ongerustheid gevolgd. HET LAATSTE REDMIDDEL. Hebt U een japon, een tafelkleed of iets dergelijks, waarmee een ongelnkje is ge beurd en twijfelt U of er nog iets van terecht komt? Hebt U het al met 1.2.3. geprobeerd De re sultaten die andere huisvrouwen ermee be reiken zijn zoo bijzonder goed, dat U het be slist moet probeeren. 1.2.3. Hollands zelfwerkend wasch- middel, kost 17',i ent per groot pak, 5 cent goedkooper zelfs dan de bnitenlandsche merken. Mag niet meer uitgezonden worden door de V.A.R.A.. - Ook de socialistenmarsch niet meer toegelaten. - Gister avond na een paar maten afgebroken. Naar het Haagsohe Corr. Bur. verneemt, is besloten, dat de „Internationale" niet meer door de V.AR.A zal mogen worden uitgezonden. Uitzending verboden. Gisteravond werd overeenkomstig de aankondiging van den voorzitter der Vara het programma, uitgezon den door den radiozender Hilversum, besloten met den Socialistenmarsch, omdat dan, zooals hierboven geble ken is, de „Internationale" verboden was. Na de eer ste maten zweeg plotseling de muziek, waarna de om roeper mededeelde, dat de uitzending was afgebroken op last van de radio-controle-commissie. Naar de Haagsche correspondent van de „Tel." meldt luiden de overwegingen inzake het verbod van de „In ternationale" van den Radio-Raad als volgt: Het lied heeft, ook wanneer alleen de muziek uit gezonden wordt, een revolutionnaire strekking. Zoowel wanneer het wordt gezongen als gedecla meerd ,als wanneer het alleen als muziek wordt uit gezonden, behoort het volgens art. 2, lid 1 van het radio-reglement, tot de mededeelingen van woord- en tooninhoud van politieken aard, welke niet voldoen aan den ter zake in den laatsten zin van het tweede lid van artikel 2 van het radioreglement gestelden eisch (n-1. dat zij bovendien niets anders mogen in houden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen). Aangezien uitzending gevaar kan opleveren voor de openbare orde en de veiligheid van d enstaat, kan de commissie de uitzending van de Internationale, in welken vorm ook, niet meer toelaten. Aan de commissie is verder gebleken, dat ten aan zien van de uitzending van dit lied naar het oor deel van de regeering het bepaalde in het 7e lid van art 2 van het radioreglement in geen geval toepassing zal kunnen vinden. Dit bepaalt, dat de minister kan toestaan, dat in be paalde gevallen mededeelingen van zakelijken aard, bestemd voor allen, die deze wenschen te ontvangen, kunnen worden uitgezonden. DE SOC. RAADSLEDEN VAN ZAANDAM. Voorstel tot royement te wachten. Het bestuur der afdeeling Zaandam van de S.D.A.P. zal op een binnenkort te houden afdeelingsvergadering voorstellen om over te gaan tot royeering van een drie tal gemeenteraadsleden, o.w. twee wethouders, aldus verneemt de „Tel.". Dit besluit rust op het feit, dat be doelde personen hebben gehandeld tegen een besluit van het afdeelingsbestuur. BRUTALE SMOKKELAARS. De veldwachter vastgebonden. Uit Leerdam verneemt de Telegraaf: Toen dezer dagen in het dorpje Dalem aan de Waal des nachts de rijksveldwachter op surveillance was, hield hij den bestuurder aan van een vrachtauto, waarmede frauduleus aardappelen werden vervoerd. De auto stopte en de chauffeur en zijn metgezel stapten uit. Zonder één woord te zeggen grepen beide mannen onverhoeds den niets kwaads vermoedenden politieman beet en sjorden hem met een dik touw aan een brugleuning vast waarna zij zwijgend hun plaats in den auto weer innamen en hun weg vervolgden, den politieman in de duisternis achterlatend. Hoe deze zich ook wrong los te komen, het mocht hem niet gelukken, zoodat het reeds daglicht was. alvorens hij door boeren» die gingen melken, uit zijn onprettige positie bevrijd werd. Van de vrijheidsberoovers ontbreekt elk spoor. ACHTTIEN MILLIOEN TURKEN. OF EEN GOEDE AUTOBUSDIENST, DIE AAN DE HOOGSTE EISCHEN VOLDOET, DUS IETS AN DERS DAN DE TEGENWOORDIGE AT-O-DIENST- Ir. W. Kamp trekt in „De Ingenieur" naar aanlei ding van het bericht, dat op de Waterataatsbegrooting voor 1934 een eerste post voorkomt voor aanleg van een spoorbaan op den afsluitdijk, de doelmatigheid daarvan in twijfel. Hij schrijft oa: „Coördinatie van verkeers- zoowel als van geldmiddelen wordt hoog noo- dig. Waar gaan we heen met ons reeds bestaande en nog steeds zich uitbreidende watérwegennet, met de bestaande wegen en nog te maken Rijkswegen, met de bestaande spoorwegen en de gevraagde autosnelwegen, en ten slotte nog de luchtwegen!? Zou de totale ver voerscapaciteit van zulk een eventueel ensemble ooit in. verhouding kunnen staan tot het totaal van aange boden vracht?" Opmerkende hoe moeilijk het is het vraagstuk op te lossen in hoever spoorwegen in de toekomst zullen moeten wijken voor het autobaanbedrijf, wijst ir. Kamp op den door den afsluitdijk geboden gelegenheid om Noordholland met Friesland te verbinden door zulk ten bedrijf. „Het schijnt zeker geraden dit ernstig te overwegen alvorens over te gaan tot het aanleggen van een nieuwe spoorbaa (en dan nog wel een baan waarin ruim 30 K.M. zonder zij-voedig in een tijd waar in over de gansche beschaafde wereld de vraag van opbreken van bestaande spoorwegen aan de orde wordt gesteld. „Meer in overeenstemming met het huidige tijdsbe stek ware het, indien door de Ned. Spoorwegen een dienst AlkmaarLeeuwarden, via den afsluitdijk, ge organiseerd werd, welke aan hooge eiscben voldeed inzake auto-, personen- zoowel als goederenvervoer. Geheel iets anders dus dan de tegenwoordige A.T.O- dienst, welke er op gericht schijnt de route Enkhuiren —Stavoren geen al te zware concurrentie aan te doen. Intusschen, de materieele mogelijkheid bestaat nog niet» om hier een behoorlijken dienst in te stellen, zoolang de pontonbrug nabij De Kooi niet is vervangen door een meer moderne overbrugging van het Noordholl. kanaal en zoolang de wegverbetering tusschen den af sluitdijk en den Rijksweg H&rlingen-Leeuwarden niet is voltooid. Het zou tevens zijn aan te bevelen, de voor spoorbaan op den afsluitdijk gereserveerde terreinstrook van een betonverharding te voorzien en deze voor eigen, voor derden niet toegankelijke baan van het nieuwe bedrijf ta bestemmen. „Nadat ervaring zou zijn opgedaan met bovenbedoel den dienst, zou nader zijn te overwegen, het bestaande spoorbaannet in Noord-Holland, benoorden het IJ en voor zoover dit thans stoombedrijf is, geleidelijk om te bouwen in autobaanbedrijf, waarin dan ook het gebied van de Wieringermeer ware te betrekken. Aan den oos telijken kant zou voor eersten ombouw in autobaan in aanmerking komen de lijn HarlingenNieuweschans, waarna het bedrijf zich geleidelijk over de drie noorde lijke provinciën zou kunnen uitbreiden, terwijl uiteraard de eventueele droog te leggen gebieden van het IJssel- meer er in op te nemen zouden zijn. „De aard van het verkeer in de aangeduide gebieden, met noodlijdend spoorwegverkeer en waar vele water wegen bestaan en andere worden aangelegd of verbe terd, is zoodanig, dat autobaanbedrijf er op zijn plaats schijnt" Groentezaak door 't vuur verwoest. Por tefeuille met geld verloren gegaan. Woensdagmorgen werd aan de Haarlemsche brand weer een brand gemeld welke was uitgebroken in de groentenzaak van den heer J. Wijkhuizen aan de Doel- straat. Omstreeks half vier werd de bewoner, die met zijn vrouw en vijf kinderen op de bovenverdieping sliep, door rook wakker. Hij waarschuwde zijn familie leden, die in allerijl met de grootste inspanning het brandende huis konden verlaten. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die den strijd met het vuur energiek aanving. Weinig kon echter behouden blijven. Woonhuis, winkel en pakhuis werden vrijwel door het vuur vernield, alsmede het meubilair en de winkelinventaris. De eigenaar deelde aan de politie nog mede, dat een portefeuille, inhoudende f 600 was verbrand. De por tefeuille was geborgen in een linnenkast, die verbrand is. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat er vermoe delijk vonken uit het fornuis zijn gevallen, welke op kleedingstukken zijn terecht gekomen. De groentehan delaar was tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Sterke toeneming der bevolking. Reuter meldt uit Istanboel dat de bevolking van Tur kije in de laatste zes jaar met vier millioen zielen is toegenomen. Toen in 1927 de volkstelling werd gehouden, bedroeg het aantal inwoners 14 millioen, terwijl de jongste volks telling heeft uitgewezen, dat er thans 18 millioen Tur ken zijn. De volgende volkstelling wordt in 1935 gehou den. VORSTELIJKE GIFT VAN MUSSOLINI. Voor arme dakloozen. De burgemeester van Milaan heeft van Mussolini 250.000 lire ontvangen voor hulp aan daklooze arme Ita lianen. Honderden families, die thans in gemeentebarakken leven, zullen door deze gift van den duce, weer een eigen huis krijgen. GROOT VERDUISTERINGSPROCES TEGEN MILITAIREN IN POLEN. Voor het militair gerechtshof te Przemsyl is gister een der grootste verduisterings-affaires, die Polen kent begonnen tegen aohttien militairen. Onder hen bevin den zich een majoor, drie kapiteins, vijf luitenants en negen onder-officieren. Zij worden ervan beschuldigd bij het tweede regiment genietroepen te Jaroslow tal van verduisteringen en oplichtingen te hebben gepleegd Het proces zal waarschijnlijk eenige weken duren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1