Raad Harenkarspel. De heer Van Zoonen zegt, dat zulks ook het geval is met de plaatsing der gemeente in de derde klas voor de gemeentcfondsbclasting, welke kwestie niet in B. en W. is behandeld. Bij de behandeling der be grooting zal spr. op deze zaken terugkomen. De heer Dekker bemerkt da. zijn idéé geen bijval verkrijgt, spr. zal er zich dus bij neerleggen, maar de openbaarheid wordt naar zijne mecning belangrijk geschaad. De Voorzitter is het hier niet mee eens. Wijziging heffing personeele belasting. Door Ged. Staten wordt bezwaar gemaakt tegen de in de Raadsvergadering van 22 Augustus jl. vast gestelde verordening inzake de Personeele belas ting. Naar hun oordeel wordt de Personeele belas ting te hoog opgevoerd en zij die in de hoogste klas sen vallen te veel bezwaard en die in de laagste klassen vallen te zeer bevoordeeld. Aankezien bij het ontwerp der begrootmB 19ïi re keninjz is Behouden met de opbrengst Ingevolge de nieuwe ontworpen heffingen, zullen, indien de Per soneele belasting wijziging ondergaat als gevolg daarvan ook andere heffingen moeten worden her zien Eventueele voorstellen daartoe zullen bij de be handeling der begrooting worden aangeboden. De heor Van Zoonen merkte op. dat we de zaak maar aan het oordeel van Ged. Staten moesten over laten. De rondvraag. De heer Raven vraagt of bij den inspecteur voor de rijkswerk verschaffing geïnformeerd kan worden of het rouleersysteem, zooveel weken arbeid en zoo veel weken rust gewijzigd kan worden indien de gezinsinkomsten zijn opgehouden. De Voorzitter zal dit informperen. De heer De Preé bepleit, nogmaals het aanbrengen van verlichting in de Dijkbuurt. De toestand is er onhoudbaar, vooral na het omleggen van den dijk. Ook zou spr. het op prijs stellen als aan den Wlnke- Ier Strook bij de brug verlichting werd aangebracht. De Voorzitter zegt dat wat het laats*? betreft, de kosten zoo hoog waren Wat de dijk betreft, dit is spr. ontgaan, hoewel de heer Van Zoonen er een paar maal op gewezen heeft Spr zal probeeren in de volgende vergadering een ontwerp aan den Raad voor te leggen. De heer De Prée wil zoo spoedig mogelijk ver lichting zien aangebracht De Voorzitter zegt dat als het vraagstuk gemakke lijk is op te lossen B. en W. wel zoo brutaal zullen zijn hun gang te gaan. Hierna sluiting De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmid dag te 2 uur ten Raadhulze. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secretaris de heer G. H. Esslng. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, hopende, dat de beraadslagingen in het belang der gemeente zullen zijn. De Secretaris las de notulen der vorige vergadering voor, welke werden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Aanwezig is proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. Alles was in orde bevonden. In kas was f 1850.50. Idem van de kas van bet electricltcltdbedrijf. Hier was ook de inhoud der kas conform de boeken. Schrijven van de Mij. voor Gemeente-crediet, houden de bereidverklaring van de gemeente een aanvullende geldleenlng te verschaffen van f 502.18 op de leening Van f 4000 voor verbouw ambtswoning secretaris. Voorzitter deelde mede dat de kosten van verbouw f 4502.18 hebben bedragen. Het percentage der leening bedraagt 4%. Er moet in 1934 f 127.18 worden afgelost De volgende jaren f 125. De heer Francls merkte op, dat de aanbestedingssom zeker is overschreden. Voorzitter antwoordde, dat wel eens een stuk „mee valt" als iets wordt afgebroken. Ook zijn nog enkele dingen door B. en W. goedgekeurd, o.a. het opknappen van den voorgevel. Daardoor is het bedrag hooger ge worden. Aldus besloten. De personeele belasting voor café's e.d. Adres van den Ned. Bond van Koffiehuis-, restaurant houders en slijters, om, voor de heffing van de perso neele belasting, café's e.d. gelijk te stellen met winkels of logementen, hetzij met perceelen die gemeubileerd worden verhuurd. Dit adres komt hierop neer, dat verzocht wordt voor café's e.d. de belastbare huurwaarde aan te merken voor een derde of voor twee derde. „O, ja", stemde Mabel toe. terwijl zij den toon trachtte te treffen, waarop haar moeder dien naam steeds had uitgesproken. „Rolf...!" Emil was enthousiast. „Hoe heet u?" vroeg hij. „Mabel." „Mabel...? Een beetje ongewoon, maar anders nog zoo kwaad niet." „Weet u wel, graaf Rolf, dat we eigenlijk nog familie van elkaar zijn?" „Ach nee, werkelijk? Dat is alleraardigstl" Op dit oogenhlik verscheen Rolf, die zich gron dig gereinigd had, weer in de deur van de wasch gelegenheid. Hij had Mabel's woorden gehoord en bleef verbaasd staan. „Kijkt u mij eens goed aan, graaf Rolf" ging do Amerikaansche voort en denkt u dan eens terug aan een tijd, die heel ver achter u ligt toen u nog een kleine jongen was..." „II wilt. me een beefjo voor den gek houden, geloof ik", lachte Emil. „Zoo oud bent u immers nog niet." „Dat niet. Maar herinnert u zich niet iets...? Een gelijkenis?" „Ach, natuurlijk! Dat ik dat niet direct be merkt heb! U lijkt immers sprekend op ach, nu wil mij toch maar niet te binnen schieten op wie..." „Denkt u eens aan tante Loni." „Tante Loni?" Emil deed, alsof hij ingespan nen zijn geheugfen raadpleegde. „Ach, die lieve goeie tante Loni." „Dat was mijn moeder", zei Mabel hartelijk. „Zoo, nu dan laat het zich ook gemakkelijk verklaren, dat u zoo op haar lijkt." „Dat heeft vader altijd gezegd. Vindt u het ook?" „Srpekend! En hoe gaat het met die lieve, ouwe tante Loni?" „Zij is drie jaar geleden gestorven", „Dat sp'Jt me, dat spijt me werkelijk." Hij nam haar hand en drukte die deelnemend. B. en W. 6tellen voor op dit adres afwijzend t« be schikken. Voorz. zeide, dat B. en W. van meening zijn dat ook de andere burgers zwaar belast zijn. Daarom luidt het voorstel afwijzend om den een niet voor den ander te trekken. Aldus besloten. „Paarden" en personeele belasting. Adres van de afd. Schagen e.o. van de HolL Mij. van Landbouw, houdende verzoek voor de heffing van de Pers. Belasting de grondslag „paarden" te laten ver vallen B. eh W. zijn van oordeel, datde landbouw door de zen grondslag geen bijzondere lasten worden opgelegd, omdat paarden, uitsluitend voor de landbouw gebruikt niet belast worden. Zij stellen derhalve voor op het adrea afwijzend te beschikken. Voorzitter lichtte het voorstel toe en verwees naar het motief bil het voorgaande adres. Van een 4-lal ingezetenen was een schrijven ingeko men, waarin op den zwaren druk der personeele be lasting werd gewezen. De heer Bakker dacht, dat het hier gaat om „rijpaar den". Spr. wilde wel verlagen. Voor de belastingheffer zal het niet verschillen, omdat er heel wat mensohen hun paard niet meer zullen gebruiken op den weg, als de belasting zoo gehandhaafd blijft. Voorzitter kan zich hiermee niet vereenigen. Dan zou de grondslag voor automobielen ook wel kunnen wor den opgeheven. Er zijn wel menschen die om de be- la°t'ng hun auto hebben weggedaan. De heer Bakker wilde het niet heelemaal laten ver vallen. Als het inplaats van op f 10.80 op f 6 werd ge steld. zou dit al heel wat veranderen. Het voorstel van B. en W. werd evenwel aangeno men. Restitutie vergunningsrecht. Verzoek van G. Sneekes om restitutie vergunnings recht. B. en W. stellen voor verzoeker f 27 restitutie te verleenen. Wethouder De Vries wil de verschuldigde belasting met dit bedrag verrekenen. Voorzitter voegde er aan toe dat men in onderzoek heeft, of dit laatste mogeltfk Is. Als het wel mag, zal deze verrekening plaats vinden. De heer De Vries zeide. dat naar voren te hebben gebracht, omdat er anders wel eens kan worden gezegd, dat het geld niet is terugbetaald. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Het ziekenfondsgeld In crlslsdagen. Verzoek van de Crisiscommissie van het A.A.Z. Alk maar om aanvulling van het ziekenfondsgeld voor de genen, die zelf niet in staat zijn, dit te betalen. B. en W. stellen voor hierop afwbzend te beschikken. De heer K. Doekes vraagt of het niet evenveel zou kosten, als de spoedgevallen door de gemeente worden betaald, of dat een regeling wordt gemaakt. Sur. infor meerde. of er nog eenlge medewerking van de doktoren was voor eventueele gemeente-inmenging. Voorzitter antwoordde, dat de doktoren niet tot eenl- gerlei concessie bereid waren, om de tarieven wat te verlagen. Er was niets mee te beginnen. Wethouder De Vries vond dit laatste niet goed. De heer K. Doekes vroeg of er nu nog iets wordt ge daan. waarop Voorzitter geen officieel antwoord kon geven. Het voorstel werd aangenomen. Belasting op gebouwde eigendommen. Ook de Voorpolder onder de heffing. Voorstel tot wijziging van de verordening op de hef fing eener belasting op de gebouwde eigendommen (we*erle!dlng Schagerwaard). B. en W. stellen voor de verordening aldus aan te vullen, dat ook een gedeelte van den Voorpolder onder de heffing valt. De Voorzitter lichtte het voorstel toe. De uitbreiding ligt gedeeltelijk ook in den Voorpolder. Iemand in den Voorpolder die was aangeslagen, kwam daartegen op. omdat niet in de verordening is opgenomen, dat ook de Voorpolder er onder valt Om deze reden wordt het voorstel gedaan. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ambtswoning van den secretaris. B. en W. stelden voor, aan Ged. Staten te verzoe ken de Jaarwedde van den Gemeentesecretaris met f 500 te verminderen voor het genot van een ambts woning. De Voorzitter deelde mede, dat dit in verband met het principieel besluit is. De heer Borst vroeg of dit wel zoo is. Voorzitter antwoordde, dat een dergelijk besluit wordt genomen, want de secretaris mag geen woning van de gemeente „buren". Er mag geen huurcontract tusschen hem en de gemeente bestaan. De heer Borst was bang, dat het besluit in het na deel van de gemeente zau zijn. Als er aanstonds eens 10 pet. salarisverlaging komt, zal het voor de gemeen te f 50 uitmaken. De heer De Groot dacht, dat het vrij-wonen dan in het salaris zou worden opgenomen, zoodat de aftrek evengoed plaats vond. wat volgens den Voorzitter ook zoo ls. Goedgevonden. „Ik weet, dat u veel van haar hield", zei Ma bel. „Veel van haar hield? Dat is nog te zwak uit gedrukt. Vooral nu ik zie, dat ze zoo'n dochter had. En wat heeft haar dan gescheeld, die goeie tante Loni?" „Longontsteking, een zeer ernstig geval." „Kom, kom", troostte Emil, „zoo erg zal het wel niet geweest zijn!" Hij streelde zachtjes Ma bel's hand en speelde op dit oogenhlik geen co- medie, want hij had een goed hart en was wer kelijk geroerd. „Zij heeft mij vaak van u verteld van den kleinen Rolf hoe u haar destijds nageloopen bent en hoe u toen gehuild hebt..." „Houd op!" verzocht Emil dringend. „U zoudt iemand melancoliek maken!" Rolf, die alles zwijgend had aangehoord, was diep geroerd. Hij herinnerde zich de tante, die hem nader aan het hart had gelegen dan al zijn andere familieleden, nog heel goed. En nu bleek Mabel haar dochter te zijn! Misschien was dat alles geen toeval, misschien was het voorbestemd, dat hij juist door Mabel tot bezinning moest ko men, dat juist door haar zijn, tot dusver doelloos leven een zoo ingrijpende verandering moest on dergaan. „Maar nu," nam Emil thans weer het woord, „zullen we de zorgen eens aan kant zetten en het leven genieten. Vandaag is vandaag! Wie weet" liet hij er nadenkend op volgen, „of niet reeds de dag van morgen..." Het woord bestierf hem op de lippen. Als ver dwaasd, met wijd opengesperde oogen staarde hij naar de deur. Daar stond Kestenberg! XIX. „Daar is-ie, die oplichter die flessehcntrek- ker, die roofmoordenaar," schreeuwde Kesten- 19 JAREN LANG HOOFDPIJN. Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat MeJ. J. A, v. L, te Den Haag schrijft. .Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lij dende was aan hoofdpijn met galbrakingen en men zeide mij, dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht; Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds enkele maanden in het eerste kopje thee Kru schen Salts in en kan U mededeelen, dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb. Anders lag ik om de drie a. vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej J. A v. L., Den Haag. Hoofdpijnen en dergelijko klachten, zooals slech te eetlust, neerslachtigheid, zenuwachtigheid enz. vin den meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende werking der inwendige organen. De voedselresten worden niet volledig uit het lichaam verwijderd en schadelijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en de geheele gezondheids toestand ondermijnen. De verschillende zouten in Kruschen Salts spo ren de inwendige organen aan, zoodat alle afval stoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwij derd worden. De „kleine dagelijksche dosis'' houdt U inwendig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klachten zul len spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En a! gauw zult U het „Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralenden levenslust, onvermoeibare energie en onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.80 en f 1.60 per flacon, Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenhlik kunt U Kruschen Salts probee ren zonder dat het U iets kost Er zijn namelijk on langs onder de apothekers en drogisten een aantal iiacons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- ilacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kru schen te openen. En indien U ni deze proef niet vol komen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wien dezen gekocht hebt Hij zal U uwe geheel uitgave, f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze „Groote Proefpakken' heeft uitverkocht. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntrec Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt (Adv.v Voorloopige vaststelling gemeenterek. 1932. Hierna volgde de voorloopige vaststelling van de ge- meenterekening 1932, sluitende met een totaal aan ontvangsten voor den gewonen dienst van f 75 403-39, uitgaven f 75.061.86, alzoo een batig saldo van f 341.53. De kapitaaldienst sloot in ontvangsten en uitgaven met f 2S1.016.66. De heer H. Dekker rapporteerde namens de com missie, dat alles overeenkomstig de bescheiden was. Enkele posten waren wel overschreden, maar daar was de raad mee bekend. Spr. dankte den secretaris voor de verleende hulp. Spr. adviseert tot voorloopige vaststeling. De Voorzitter bracht de heeren commissieleden dank en werd overeenkomstig het advies der commissie be sloten tot de voorloopige vaststelling. Gemeentebegrooting 1934. Aan de orde was vervolgens de aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1934. Deze begrooting zal worden onderzocht door de hee ren Borst, De Groot en L. Doekes. Voorzitter deelde mede, dat een schouw is gehouden Daarover zullen in comité mededeeling worden gedaan Geen borgen bij landverhuring. Verder deelde Voorzitter mede, dat een adres is in gekomen, waarin wordt verzocht, om bij eventueel te houden verhuringen geen borgen te stellen. De heer Borst merkte op, dat er In de verhurinara- contracten een clausule voorkomt, dat het gemeente- land alleen aan ingezetenen mag worden verhuurd. De heer K. Doekes zeide, dat er indertijd wel reden voor was, om deze clausule aan te brengen, doch op het oogenbllk is dat niet meer zoo. De heer Borst wilde deze clausule opheffen Toen was er landhonger. terwijl men nu bijna het land niet kan verhuren aan iemand die het netjes zai gebruiken. Wet houder De Vries vond het wel goed, dat alleen gemeentenaren het land huren. Spr. wilde het echter aan anderen verhuren, als men het niet meer aan de ingezetenen kwijt kon. Spr. wilde de huur niet op drijven door er anderen in te halen. De clausule zal volgens spr. moeten worden gewijzigd in „mits niet berg, op Emil toestormend. De brigadier sprong er tusschen en gaf hem een duw, dat hij tegen den muur vloog. „Bent u krankzinnig?!" riep hij. „Hier zoo maar binnen te dringen en onschuldige men schen lastig te vallen. We zijn hier niet in een bokskring!" „Onschuldige menschen?" siste Kestenberg. „Man laat je niet beetnemen. Die kerel daar.." „Zwijg! Die heer is graaf Godau en..." „Ha, ha, ha...!" lachte Kestenberg, zij het niet van harte, „...als dat graaf Godau is dan ben ik de keizer van China." ,.Nu wordt het toch werkelijk al te bar", bries te de brigadier. „Als u zich hier niet fatsoenlijk kunt gedragen, gooi ik u eruit of ik laat u we gens onbetamelijk gedrag achter slot en grendel zetten. Wie bent u en wat wilt u hier?" „Wat ik zeggen wil? Nee, die is goed! Ik wil een gevaarlijken misdadiger aan de politie over- ileveren en u laat me niet eens aan het woord komen. Heeft men u dan niet telefonisch op dracht gegeven om een auto, genummerd wachtt eens even hij zocht ijverig op zijn manchet, „genummerd 6792 aan te houden en den bestuurder te arresteeren? Hebt u niet zelf door de telefoon gezegd, dat ik hier moest komen, omdat u me als getuige noodig had?" „0, was u degeen, die aangifte gedaan heeft!" zei de brigadier. „Dan kunt u gerust zijn. Alles berustte slechts op een misverstand dat nu ge lukkig opgehelderd is." „Een misverstand?" En ik zal me daarbij neerleggen? Ik weet toch zeker beter dan u, wat ik weet!" „Weest u nu toch eindelijk eens verstandig", kalmeerde de brigadier. .Deze dame hier is de eigenaresse van de auto. De wagen was niet ge stolen, maar de chauffeur van deze dame had den graaf uitgenoodigd..." „Graaf", steunde Kestenberg, „ik verzoek u verhuurd aan Ingezetenen van Harenkarspel". De heer Borst antwoordde, dat het heelemaal niet om het opdrijven van de huren ging. De raad maakt toch de prijzen uit, waarna de huurders kunnen zeg gen, of ze het hebben willen of niet. Spr, wees er op, dat er wel land wordt verwaarloosd. De heer Burger wil ook niet aan anderen verhuren, mits het land niet in de gemeente kan worden ge plaatst. De Voorzitter merkte op, dat de mogelijkheid echter niet mag worden uitgesloten. Wat het adres van den L.T.B. betreft, om geen borgen meer te vragen, was spr.s persoonlijke meening, dit niet meer te doen. Het is moeilijk om borgen te krijgen en vpor het gemeen tebestuur is het moeilijk vast te stellen, wie als borg goed is, of niet •De heer Borst wilde het borgenstelsel geheel doen verdwijnen, terwijl Wethouder Dekker op de mogelijk heid wees, dat als geen borgen worden gevraagd, ieder een het land kan huren, of hij goed is voor het geld of dat er geen kans bestaat, dat het geld binnenkomt. De heer Bakker zag het bezwaar hiervan in. Spre ker vroeg of er nog mogelijkheid was. dat, ingeval iemand wel in staat was te betalen en dit niet wilde, er verhaal op was. Voorzitter antwoordde, van wel. Er kan bij noodzaak beriag worden gelegd op de opbrengst der geveilde pro ducten. De heer Bakker wilde dit dan toepassen. Tenslotte werden de voorstellen van de heeren Bak ker en Borst aangenomen.,- zoodat er in het vervolg geen borgen worden gevraagd en de clausule wordt toe gevoegd, dat verhaal op de geveilde producten moge lijk ls. Voor vier jaren. Hierna werd door den heer De Groot de vraag op geworpen voor hoelang het land moet worden ver huurd. Spr. wilde, inplaats van voor vier jaar voor l jaar verhuren en 3 optie-jaren. Ieder jaar de huur on der de oogen te zien. Voorzitter en Wethouder. De Vries gevoelden wel wat voor optie-jaren. Na eenige besprekingen besloot men het land te ver huren voor vier jaren. Als er eens een verbetering mocht komen, heeft de tuinder tenminste nog een voor deeltje. Benoeming lid Comm. wering Schoolver zuim, Waarland. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim te Waarland in de vacature As. Groen, werd de heer H. Dekker met 10 stemmen gekozen. De najaarskermis, die niet doorging Bij de rondvraag kwam de heer K. Doekes terug op het adres van de personeele belasting van café's. Spr. wees er op, dat de caféhouders het op het oogenblik ook zeer slecht hebben en de menschen niet in de gedegenheid ziin, iets te verdienen. De najaarskermis heeft geen doorgang kuittn vin den, omdat er geen vergunning is gegeven. Mo^er zo® krap aan de bepalingen worden gehouden? Voorzitter antwoordde van wel. Er mag niet van worden afgeweken. De heer K. Doekes dacht, dat er wel een gemeente was, waar er van werd afgeweken, wat volgens den Voorzitter niet mogelijk kon zijn. Voorzitter merkte cp. dat de betrokken caféhouder er vroegtijdig van op de hoogte was, dat zijn lokaal niet voor het geven van een bal geschikt was, Spr. dacht, dat toen. de aanvraag binnen kwam, alles in orde was, en heeft de vergunning verleend. Later is echter gebleken, dat de zaak niet in orde was, zoodat de vergunning is ingetrokken. De heer De Vries achtte het wel gewenscht, dat even door de vingers werd gezien. De inkomsten der café houders worden steeds kleiner en moet er zoowat f 200 personeele belasting worden betaald. Swager zal f 250 onkosten moeten maken, wat hem niet mogelijk is. Spr. wees er verder op, dat een uitvoering met geen bal na een „zuipzoodje" wordt, terwijl, als er wel bal is, de menschen om 2 uur rustig naar huis gaan. Is de maat regel niet een weinig overdreven? Voorzitter had met belangstelling geluisterd. Men i3 echter aan het verkeerde adres. Voor wijziging-van den maatregel van bestuur moet men bij den minister van Sociale Zaken zijn. Spr. is verplicht dezen maatregel te handhaven en wil niet voor een uitzondering zijn ambts eed niet gestand doen. De heer De Vries merkte op, dat er wel meer wetten zijn die moeten worden nageleefd. Als het echter mo gelijk is, is het wel gewenscht, dat er een weinig wordt toegegeven. De heer De Groot betreurde het wel voor den kaste lein. Men moet echter consequent zijn. Men zou den eenen caféhouder boven den ander stellen, die wel de onkosten had gemaakt. Wethouder De Vries zeide echter, dat er veel meer zulke zaken zijn. Daarna volgde sluiting der openbare zitting. In comité zal nog worden beraadslaagd over de on inbaarverklaring van belasting. dringend toch niet altijd „graaf" te zeggen, dat maakt me ziek. Die kerel is een gemeene op lichter „Meneer!" viel de brigadier hem in de rede. „Ik waarschuw u nu voor de laatste maal. Nog één keer zoo'n uitdrukking en u krijgt een pro ces verbaal wegens beleediging. Hebt u dat goed gegrepen?" Hij wierp tersluiks een blik naar Emil als om diens bijvalsbetuiging te vragen. Maar deze zweeg als het graf. Zoolang de politie hem zelf in bescherming nam. deed hij het beste zijn mond te houden, want hij zou met heel wat minder overtuiging en ook minder autoriteit dan de brigadier Kestenberg's beschuldiging kunnen weerleggen. Op dit oogenhlik verscheen een nieuwe figuur op het tooneel van den strijd; Burgemeester Joa- chim Lorenz. Hij had aanvankelijk bescheiden voor de deur gewacht, maar tenslotte duurde het hem toch te lang en zoo kwam het, dat hij nu binnentrad. Hij ontdekte Emil en ging op hem toe. „Ah, bent u daar eindelijk weer, waarde graaf" zei hij, hem beide handen toestekend. „Ik vind het niet aardig dat u «mij in de steek hebt gela ten" hij wierp een blik op Kestenberg „zoo dat ik alleen met dien idioot moest blijven." „U schijnt dezen heer te kenhen," zei de briga dier, op Emil wijzend. „Natuurlijk ken ik hem", antwoordde Lorenz, „Sinds acht dagen is er bijna geen uur geweest, waarin we niet samen waren." „Hoe heet hij dan?" „Graaf Rolf Godau." „En wie bent u?" „Mijn naam is Joachim Lorenz. Ik ben burge meester van Riesenau." De brigadier wierp Kestenberg een vernieti genden blik toe. „Nu hoor je het zelf!" klonk de stem van Emil. Slot volgt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 19