Zijn laatste avontuur DIVERSEN. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Aanslag op gepantserden trein. Gevolgen van afsluiting der Zuiderzee. Gevaarlijke speelplaats. Ernstig spoorwegongeluk in Roemenië. FORTUINLIJKE ZONDAG VOOR B.K.C. Succes 2 met 2—1 geslagen. (Van onzen Sportredacteur.) Zoo ooit een keuze tot spijt heeft geleid dan was dat na B.K.C.Succes 2, die we hoven Texel-Alkmaarsche Boys hadden verkozen. De strijd in den Polder tusschen de twee bovenste clubs van de eerste klasse mocht toch zeker met recht een „groote wedstrijd" worden genoemd. Evenwel werd het een zeer middelmatige partij voetbal. Vooral de thuisclub viel geducht tegen. Dat B.K.C. gewonnen heeft ondanks dit is alleen hiermee te verklaren dat het haar bar meegezeten heeft. De geelzwarte ploeg is er een paar keer op een reuze manier doorgcloopen. Beide ploegen traden in oorlogssterkte aan. Na een paar minuten minuten van werkelijk vlot spel scoorde Post van dichtbij toen Nieuwbuurt c.s. hem vrij spel liet (1—0). Gedachtig aan de gewoonte dat een doelpunt aan spoort meenden we B.K.C. een wedstrijd te zien aan vangen die klonk als een klok. Daarvan is jammer genoeg niets gekomen. Succes 2 is geen elftal dat zich zoo in het voorbij.even laat overspelen. Nieuwbuurt en Blaauboer zuiveren hun gebied met forsch spel en verre trappen en de halflinie van de Wicringers is taai. Bovendien hadden verschillende B.K.C.'ers een min der goeden dag. Zoo misten B. Wiggcrs J. Steen voorde en v. d. Brug in den beginne te veel en ook de linkervleugel kon den bal niet zoo raken als het moest. Do Van Teulingens tenslotte waren minder grondig in hun .opruimingswerk" dan gewoonlijk. Zoo kwam het dan er van een matigen, veelal zelfs slechten wedstrijd sprake was. Want Succes moge al met al een aardige reserve—ploeg hebben, tot een voetbaldemonstratie brengt zij het niet. De tweede helft zette in met een paar B.K.C.-aan- vallen. Uit een hiervan bracht Post den bal op en gaf keurig over aan de Schipper, die met een ijselijk kalm schot in den hoek doelpuntte (20). Andermaal kwam een verwachting niet uit. We wa ren er wel op voorbereid dat een dergelijk spel als laatst in Wieringerwaard niet meer zou komen, maar de verhooging van de score zoo vlak aan "het begin van de tweede helft deed toch een ommekeer verwachten. Succes evenwel heeft in die tweede helft een meer derheid gehad, die de op 't or.g veilige 2—0 voor sprong meer dan eenmaal heeft aangetast. Een logisch gevolg van de talrijke Succes aanvallen was een goede goal van H. Werelds (21). En wie tot dat oogenblik had gehoopt op het goede gesternte, dat B.K.C. de overwinning moest brengen, werd 't bang om het hart. Steeds maar weer kwamen de blauw-zwarten opzetten en de „fut" voor een tegen aanval leek te ontbreken. En kwam het al eens tot een schuchtere poging om Postumus' heiligdom voor de derde maal te doorboren dan doodde een harde pil van Nieuwbuurt of Biaaubo?r opnieuwe elke il lusie. De halflinie van de Wicringers heeft in deze pe riode al het middenterrein beheerscht. H. Lont toon de zich een spil die goed kan plaatsen. ITet heeft de voorhoede evenwel aan capaciteiten ontbroken om het overwicht in doelpunten vast te leggen; de v. Teulingens en vooral de Schipper zijn tenslotte niet voor een kleintje vervaard en zij heb ben wel eens een zwaardere druk weerstaan. Tien minuten voor tijd kreeg Succes een penalty fc nemen doordat Tauber de bal met de hand raak te. Keeper Postumes kwam uit zijn doel naar voren: de B.K.C.-aanhang had zich al bijna verzoend met den 22 uitslag, toen Postumus ver naast schoot! Ondanks dit is Succes er op blijven zitten, totdat Van Dam's fluit aan den wedstrijd een eind maakte. „Die strafschop had er in moeten gaan, dan had den beiden hun verdiende deel" zei ons een neutraal toeschouwer na afloop. En hierbij sluiten wij ons aan. B.K.C. had een bof-dag! De opstellingen waren: Succes: Postumus; Nieuw buurt en Blaauboer; Slikker, H. Lont en J. Koorn; Postumes, v. d. Wal, Werelds, Grootemaat en C. Lont. B.K.C.: C. de Schipper; Van Teulingen Jz. en Van Teulingeti IIz.; J. Steenvoorde, B. Wiggers en Teu- ber; v. d. Burg, K. Steenvoorde, J. de Schipper, Huisman en Post. Scheidsrechter Van Dam maakte nogal wat fouten. ANNA PAULOWNA. Van de 2—1 overwinning op Succes 2, die we ca deau kregen, leest U elders in dit blad. B.K.C. 2 maakte een verre reis naar Oudeschild. *t Gelukte haar ccn gelijk spel te bewerkstelligen, het geen meer is dan we verwachtten. A.S. Zondag speelt B.K.C I weer thuis. Nu tegen FEUILLETON. Humoristische roman van JOH. BRANDT. Kestenberg was een onmacht nabij. „Water!" steun de hij, „water!" Hij strompelde naar de tafel, schonk zich haastig een glas water in en dronk dit in één teug leeg. De brigadier meende nu werkelijk met een armen krankzinnige te doen te hebben en trachtte door zacht heid zijn doel te bereiken. „Ja, ja, drink maar eens, waarde heer, dat zal je goed doen. Zal ik nog een glas inschenken? Niet? Gaat het al wat beter?" Maar Kestenberg, eenigszins op adem gekomen, harst- te nu opnieuw los. „Wel verduiveld, ik ben niet gek. Maar ik zou het hier waarachtig kunnen worden. Wilt u dan nog steeds niet inzien, dat u met een geraffineer- den oplichter te doen hebt. Die man daar heeft papie ren van een ander gestolen, een heele stad heeft-ie af gezet en opgelicht, mij heeft-ie ook bestolen en geld afgeperst. En op de autorenbaan, waar ik hem aan de politie wilde uitleveren, heeft hij zich uit de voeten ge maakt. Vraagt u hem toch, of dat alles niet waar is, of dat hij de brutaliteit heeft het hier, in m'n gezicht, te ontkennen!" Deze. op overtuigenden toon geuite beschuldiging, die r.iet klonk, of zij uit den mond van een krankzinnige kwam, liet niet na op de aanwezigen eenigen indruk te maken. Allen keken Emil aan. Maar deze bleef nog steeds zwijgen. Hij wist niet, wat hij doen moest. Zijn rol verder spelen tot het bit tere einde? Of zou hij het spel, dat hij vroeg of laat toch verliezen moest, opgeven? Zijn zwijgen werkte beklemmend. „Maar." nam Henry eindelijk het woord, „hij heeft toch den wedstrijd gewonnen, dus..." „Den wedstrijd gewonnen?" riep Kestenberg. „Hij heeft toch den heelen tijd naast mij in de loge gezeten. Meneer Lorenz, zegt u eens, of het niet waar is!" „Ja, dat is zoo..." „Nou, zegt u nou zelf: kan een mensch terzelfder tijd in een renwagen en in een loge zitten? Oh zoo!" De brigadier, wien plotseling een licht scheen op te gaan, keerde zich thans met een ruk om naar de deur jvan de waschgelegenheid, waar Rolf nog steeds stond. Kestenberg bemerkte het en volgde de beweging. "*Daar hebban we graaf Godau", riep hij met een van vreugde stralend gezicht, „maar dan de echte!" Hij liep op Rolf toe, greep zijn hand en trok hem met zich mee. „U?" vroeg Mabel zacht. „Bent u Rolf Godau?" „Ja. Miss Mabel. Ik ben de kleien Rolf die zooveel vajj tjutte Loni hield, bijna evenzooveel als..." M.L.D. Dat wordt weer een „zware", want de lucht- vaartmenschen hebben tot dusver aardige overwin ningen behaald. B.K.C. 2 gaat naar Helder 5 en het derde naar Cal- lantsoog 2. Overschrijving. Gevraagd: J. S. Moorman van Helder naar H.R.C. Verleend: Joh. de Weerd van G.V.V. naar Nieuwe Niedorp; M. Wolters van H.R.C. naar Staatsmijn Mau- rita. Vitosse, Arnhem. Dat de oude Arnhemsche club er goed voorstaat mo menteel, bewijst het berichtje in de Sportkroniek dat er van de 11 hoogere elftallen 10 bovenaan staan. Alleen het tweede is nummer 2. Zondag 15 October werden door de 8 spelende Vïtesseelftallen de volgende 8 overwin ningen behaald: 2—1, 5—1. 7—1, 4—1, 20—0, 36-0, 30—1, en 61. Totaal 110—6. Ongetwyfeld een gloriedag! Oostenrijk's komst. De toer van de sterke Midden-Europeezen behelst 3 wedstrijden. Op 29 November speelt men tegen Schot land, 4 December tegen de geweldige Londensche prof club Arsenal en 10 December Nederland. We behoeven dus niet te vreezen dat we tegen ongeoefende tegen standers uitkomen! Rapporten straf commissie. De strafcommissie heeft besloten: J. Zwagerman (N. Niedorp) een berisping te geven voor onbehoorlijk ge drag op de alg. verg. van den N.H.V.B. en hem op de eerstvolgende vergadering niet als afgevaardigde toe te laten. den secretaris van N. Niedorp J. Blokker te schorsen voor twee jaar, wegens opzettelijk frauduleus invullen van formulieren: de vereen. N. Niedorp de reglementaire moetes op te leggen wegens onjuist invullen van formulieren. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 20 OCTOBER. Bergen. DAT MOET EEN VAKMAN NIET OVERKOMEN. De beroepschauffeur Tj. N. uit Oudorp. trachtte op 27 Juni te Begen nabij Dorps- en St. Anthonestraat het verkeer te coupeeren, met het resultaat dat het weinig scheelde of twee wielrijdende belastingambte- ren, de heeren Boersma en Bos werden bijna van den rijweg afgeveegd. Nu mogen heeren belastingambtena ren niet bijzonder populair zijn, doch deze wijze van rijden was tocih al te onbehouwen en kan van 'n ge schoold rijder allerminst worden getolereerd. Hij werd dan ook veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen. Achteraf bleek, dat de chauffeur zelf ook zijn roekeloosheid had ingezien. H e e r h u g <yw aard. STRUISVOGELPOLITIEK. De 10-jarige mej. Nelly G., 'n slanke verschijning in het bekende preferente leeren jasje, was verplicht om zich in het vergevorderd nachtelijk uur naar haar sweet home in de Heerhugowaard te begeven. Op het spatbord, torschte zij haar zusje, maar wat zij aan ba gage te veel had, mankeerde zij aan verlichting, dus was het experiment dezer negatieve struisvogelpolitiek dubbel gevaarlijk. Zooals dan ook heden door het op leggen van f 3 boete of 3 dagen ter harer kennisse werd gebracht. Alkmaar. DE STEEDS ACTIEVE STANDWERKER. De marktkoopman Gerrlt S. te Alkmaar, die zijn diensten bij afwisseling bewijst zoowel aan Flora als aan Pomona, stond heden voor den rechter als gevolg van het feit, dat hij zou hebben uitgelokt de besturing van zijn vrachtauto door een onbevoegd jongeling van 17 jaar. Met zijn gemakkelijke betoogtrant, even vlot als op de Zaterdagavondmarkt bij de aanprijzing van zijn geraniums of kasdruiven, trachtte Gerrit aan te too- nen. dat hij bedoeld jongmensch geen opdracht had gegeven, zoodat deze zaak werd aangehouden tot a.s. week, ten einde verbalisant Staats te hooren. Hij maakte den zin niet af. „En wist u, dat ik haar dochter ben?" „Neen, Miss Mabel, dat heb ik daareven pas uit uw eigen mond gehoord". „Maar waarom waarom hebt u dan...?" „Dat zal ik je vertellen, nicht Mabel, maar nu niet, niet hier als wij alleen zijn. Ik heb je veel te zeggen. Zul je me toestaan je alles te vertellen, wat ik op het hart heb?... Alles?" Hij nam haar hand en drukte er een kus op. „Vanavond?" fluisterde hij. „Vanavond De brigadier verzocht nu Emil voor zijn schrijftafel te verschijnen. „Hoe is je ware naam?" ,.Je zult lachen, brigges Ik ben Emil Krause." „Krause?" De politiebeambte zocht in zijn geheugen, daarna nam hij een register en bladerde het door. Zijn gezicht klaarde op. „Emil Krause daar hebben we hem." Hij vergeleek een foto. die in het register geplakt was met den levenden Emil, die voor hem stond. Klopt precies. Nou, dan hebben we een mooien vogel gevan gen." Emil knikte en zuchtte eens diep. „Jij bent uit de strafgevangenis in Langenheim ont vlucht..." „Ik ben zoo vrij geweest", antwoordde Emil. Daarna wees hij op het boek, dat de ander geopend voor zich had. „Kijk het nog maar 's goed na, brigges. Ik zou me sterk verwonderen als er geen belooning uitgeloofd was. Dat doen ze met my altyd." Het bleek, dat Emil's vermoeden juist was. „Nou heb ik 't niet gezegd? U maakt vandaag nog een goeien dag. Nu hebt u tenminste nog een kleine vergoeding voor de ergernis, die ik u bezorgd heb." ,,'t Is goed," weerde de brigadier af. Hij wendde zich nu tot de anderen. „Ik verzoek u nu één voor één aangifte te doen van uw bevindingen met dezen man. Graaf Godau, u wensoht zeker een aanklacht in te dienen wegens het onrechtmatig gebruik maken van uw naam...?" „Ik?" zei Rolf, „ik denk er niet aan. Ik vind me neer Krause zoo sympathiek..." „D'r zyn toch nog fatsoenlyke menschen op de we reld," meende Emil waardeerend. „Menschen die voor een ander ook wat over hebben." „En nu geachte heer Krause..." begon Rolf. „U kunt gerust Emil tegen me zeggen, ik ben niet zoo!" „Nu goed dan, waarde Emil, je zult nu zeker wel zoo goed willen zijn mij m'n naam weer terug te geven. „Wat ik hierby doe!" „Myn dank." Maar Kestenberg bleek zich met dezen eenvoudigen gang van zaken niet te kunnen vereenigen. „Graaf Godau," begon hij. „u kunt natuurlyk doen, wat u wilt, maar om u eerlijk de waarheid te zeggen, begryp ik uw houding niet goed. Tenslotte gaat het mij niets aan, wat u doen of laten wilt. Maar ik heb geen enkele reden om dezen kerel met zijden handschoenen aan te pakken. Brigadier, ik dien hierby tegen dezen man een aanklacht in wegens..." „Een oogenblikje", interrumpeerde Emil, terwyl hij E g m o n d-B Innen. DE ARBEIDSWET IS GENADELOOS. Een 19-jarig jongeling had op Zondag 23 Juli de rust des lands in gevaar gebracht, door in een kaasfabriek te Rinnegom een emmer water te gaan sjouwen. De bestuurder van die fabriek, de veehouder S. stond dientengevolge terecht en werd in overeenstemming met den ernst van het feit, veroordeeld tot f 0 50 boete o 1 dag. Bergen. WIE SPOEDIG GEEFT, GEEFT DUBBEL. De waarheid van dit spreekwoord ondervond heden de Winschoter automobilist Etske B., die door onbe kendheid met de situatie de kluts was kwijtgeraakt, en niet meer •wist, hoe hij Schoorl terug kon vinden. By den Kogendyk werd hy wat meer op streek gebracht, doch reed nu een hekje van den ouden kastelein Jaap Tin aan moten. Vader Tin was er als de kippetjes bü en vroeg 5 pop a contant \*oor het beschadigde hek werk. Tot zyn schade ging de heer B. niet op deze transactie in, met het onvoordeelig resultaat, dat hij nu kon aftikken 15 gulden boete plus f 7.03 voor de thans gespecificeerde hekreparatie! Egmond aan Zee. DE STROOPERS KRIJGEN VAN DTK HOUT ZAAGT MEN PLANKEN. GEVOELIGE STRAFFEN UITGEDEELD. Diverse Inboorlingen van Egmond sur Mer werden heden ter schulddelging gerequireerd op grond van de door hen gepleegde strooperijen met schoppen, strikken of lichtbakken. De heer Jacob Pr., die wel zijn dorp, maar niet de duinen vaarwel heeft gezegd, werkte met strikken en schoot er zoowel zijn strikken als 10 dagen van rijn vrijheid by in. Jan Sch., ook 'n permanent* konynenworger, zal 3 dagen hebben op te knappen. Arie K, meester op alle wapens, matador in het op delven der begeerde kortstaartjes, wist het met zyn bekende schneidigkeit, door te betwyfelen de bevoegd heid des verbalisants en de juistheid der terreinligging, het zoover te brengen, dat aanhouding weixl gelast Het slechtst kwam de „blauwpyper" Jan D er wel af. Deze had de vrijheid genomen, den ambtenaar een bru- talcn brief te schrijven, vol insinuaties aan het ajres der jachtopzieners Bal de Winter en Daan Koelewyn, waarmede hij den ambtenaar op het kookpunt bracht en tevens het bewijs leverde, beter strooper dan diplo maat te rijn. zulks met het funeste gevolg, dat hij tot 10 dagen principale hechtenis werd veroordeeld. De eisch was niet minder dan 3 weken! Uitgeest. TELEURGESTELDE HENGELAMATEURS. Een viertal gelegenheidshengelaars A. K, J. D.E, Rikel K. en P K, allen uit Wormerveer. verschenen met lange gezichten voor den Kantonrechter ter zake overtreding van de Visscherijwet op grond van het feit dat zy zonder vergunning hadden gevischt in een ver boden water, Rijksveldwachter Tilstra had hun dit pleziertje bereid, zeer tot hun ontstemming, De heeren mopperden terdege, beweerden, dat het bevaar- en be- vlotbaar water was en de rijkspolitie hen vroeger zelf had verzekerd, dat het visschen in bedoeld water, de Buiter Krommenie, werd geoorloofd In verband met dit verweer aanstaande week hernieuwd optreden van het Wormerveerder vischkwartet, met als solist de heer Tilstra Oudorp HET ROOIE AdHTERSPATBORDOOG ONTBRAK. De heer Joh, W, uit Oudorp, de laatste der 102 dag jes-mohikanen, had in het nachtelijk uur gefietst zonder reflector, waarmede de wet en deszelfs dienaren geen genoegen nemen. Zulks met het bekende gevolg, 'n visite by den Kantonrechter. De heer W, was echter goed bedeeld met wat het profanum vulgi noemt een .mooi smoesjo". zoodat hy van de gevraagde boetestraf. 2 gulden, waarbij de ambtenaar zelfs al huiverde over zyn buitensporige clementie nog 'n pop wist af te pin gelen, Zestien do oden, 45 gewonden. V.D. verneemt uit Moekden: Bij Tsitsika is een Ja- panschMandsjoerijschc gepantserde trein ontsj^ord, die ten offer gevallen is aan een aanslag van Chtnee- sche benden. Zestien soldaten zijn gedood en 45 min of meer ernstig gewond. Bewaking der IJselmeerdijken opgeheven. In verband met de totstandkoming van den afsluit dijk zijn voor de voormalige Zuiderzee wering geen hoogc waterstanden meer te verwachten. Dientenge volge heeft het bestuur van Noordhollands Noorder kwartier aan do magazijnmeesters en het andere per soneel der dijkwacht- en waarschuwingsdients eer vol ontslag verleend, zoodat de bewaking der IJscl- meerdyken is opgeheven. 3-jarig jongetje door een motorrijder over reden. Uit Groesbeek: Zondagmiddag 1 uur heeft alhier een doodelijk ongeluk plaats gehad. Een 3-jarig jon getje speelde voor zijn woning op straat. Een motor rijder uit Rotterdam de heer v. S. kwam aanrijden. Het kind speelde op de rechterzijde van den weg en wilde naar links oversteken. De heer v. S. remde zoo krachtig mogelijk en probeerde links het kind to ontwijken. Hij kon echter niet voorkomen dat het kind in aanraking kwam met het voorste nummer bord. De heer v. S. liet zijn motor liggen en droeg het kind bij een in de buurt wonende arts naar binnen, terwijl hij verder de politie van het ongeluk in ken nis stelde. Ilct kindje is om vijf uur aan de verwon dingen overleden. CHOLERA IN BRITSCH-INDIë. Reeds 300 dood en. In het Sylhet-district in Assam is een cholera-epi- demie uitgebroken. Binnen veertien dagen tijd zijn reeds 300 personen om het leven gekomen. WATERVLIEGTUIG BIJ CONSTANZA NEERGESTORT. 3 dooden en een zwaar gewonde. Uit Boekarest: Nabij Constanza is Zaterdagavond een Roemeensch watervliegtuig, met vier officieren bemand, neergestort. Een officier kon door te hulp geschoten motorbooten zwaar gewond worden gered. De drie anderen zijn bij de ramp om het leven ge komen. 25 MILLIOEN VOOR BEWAPENINGSDOELEINDEN. Het openbaar arbeidsbeheer in Washington heeft nog 15 millioen dollar ter beschikking gesteld voor land- en marinevliegwezen. Bovendien zijn 10 mil lioen dollar ter beschikking gesteld voor de motori seering van het leger. JONGETJE GESTIKT. Apenootje in de keel gekregen. Zondagmiddag heeft het zoontje van de familie M. H. G., wonende in de Zonnehloemstraat te Gro ningen. een apenootje in de keel gekregen. Hij ia naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gedurende de operatie is overleden. Vijf dooden, acht zwaargewonden. V.D. verneemt, uit Boekarest: In de nabijheid van Sinaja heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voor gedaan. Twee locomotieven, die achter een sneltrein gekoppeld waren geweest om den trein over de Pre- deal-pas te helpen duwen, kwamen op den terugweg naar het station, waar zy in depot waren, in botsing met een petreoleumtrein. De botsing was zoo hevig, dat beide machines ontspoorden en van de helling naast de spoorbaan omlaag stortten. Van de petro- leumtrein explodeerde een benzinc-tankwagcn. Vijf spoorwegemployé's werden gedood en acht gewond. den ander een waarschuwenden blik toewierp. „Denk nu eerst eens goed na vóór je misschien te veel gaat zeg gen. Je kunt nooit weten wat het gevolg ls van alle mogeiyke kletspraatjes..." Kestenberg scheen met zichzelf te overleggen. Hy had zich door zijn woede laten meesleepen, maar nu zag hij wel in, dat Emil gelyk had. Als hij een aanklacht indiende wegens afpersing, dan zou ook dat zaakje met die handteekeningen aan het licht komen en dan kon het wel eens gebeuren, dat hy schouder aan schouder met Emil in het beklaagdenbankje kwam te ritten. Want de doodgewaande graai bleek nog in het land der levenden te verkeeren en deze zou als getuige natuur lyk verklaren, dat hy de kwitanties niet onderteekend had..." „Wat wou u zeggen?" vroeg de brigadier. „Ik?" stotterde Kestenberg nu, „e... niets... ik vergis te me." „Maar ik -wil wat zeggen", mengde nu burgemeester Lorenz zich in het gesprek. „Heel Riesenau is door dezen oplichter benadeeld. Op onze kosten heeft hy een goed leventje geleid, omdat wy in de veronderstelling verkeerden met een echten graaf te doen te hebben. Daarom doe ik aangifte van..." „Halt!" onderbrak Rolf den woordenstroom van den verbolgen magistraat. Wat denkt u daarmee te bereiken burgemeester? Ik geloof, dat u de solvabiliteit van on zen vriend Emil wat overschat. Uw aangifte kan hem misschien een paar weken gevangenisstraf meer kos ten, maar ook in dit geval zal blyken, dat men bezwaar lijk veeren kan plukken van een kikker..." „Ja, dat ik alles goed en wel, maar..." „Hoe groot is de schade?" Lorenz haalde een notitieboekje te voorschün. .Alles by elkaar aan leeningen, leveranties en voorschotten zevenhonderd drie en twintig mark." „Accoord, burgemeester, dat bedrag neem ik voor mijn rekening. Op het oogenblik ben ik weliswaar niet goed bij kas, maar over een paar dagen..." „Beste kerel", mengde Henry zich in het gesprek, „permitteer, dat ik die kleinigheid even voor je in orde maakt." Hij nam zyn chequeboekje uit rijn binnenzak. „Ja, maar zoo eenvoudig gaat dat toch niet, myne heeren," meende de brigadier. „Wij zijn er eindelijk in geslaagd de hand te leggen op een reeds meermalen veroordeelden oplichter, die ditmaal u als zyn slacht- offerq heeft uitverkoren. Daarvoor zal hy zijn gerechte straf moeten hebben." „Maar brigges", kwam Emil verwijtend, „wees nu ook eens wat gezelliger en strijk je hand eens over je hart. De vier maanden, die ik nog te zitten heb plus de toeslag voor m'n vroegtydig vertrek zyn je zeker nog te weinig. Maar ik vind, dat het er voorloopig wel mee door kan..." „Hij heeft gelijk, brigadier", gaf Rolf toe. „Alles ls immers in orde. Ik acht mezelf niet in het minst be nadeeld, u ontvangt de uitgeloofde premie, de burge meester en zijn brave gemeentenaren krijgen hun scha de vergoed en waar dat alles vóór het indienen van de aanklacht geregeld is, bestaat er niet de minste aanlei ding om een vervolging in te stellen..." „En ik dan?" schreeuwde Kestenberg. „Pardon, u heb ik heelemaal vergeten. Maar u bent er toch eigeniyk wel het beste van allemaal afgekomen." „Ik? Hoezoo?" „Nou, u kunt lachen, u hebt mijn rente..." „Lachen?" jammerde Kestenberg. ..Mensch, hou op! Ik zou kunnen huilen. Ik zou een voor een al m'n ha ren kunnen uittrekken uit ergenis over m'n stommiteit om zoo'n risico op me te nemen. U hebt er geen idéé van, wat ik den laatsten tijd heb doorgemaakt. Uit angst om m'n goeie geld. Nachtenlang heb ik geen oog dicht gedaan. Ik ben er heelemaal grys van geworden." „Nu, ja, dat ik nu allemaal voorby. Ik ben nu weer springlevend en dat hoop ik nog een tijdje te blijven." Rolf wierp een zydelingschen blik op Mabel, dien deze hartelyk beantwoordde. „En welk beroep denkt u in de toekomst uit te oefe nen, graaf, als ik vragen mag?" informeerde Kesten berg belangstellend. „Hetzelfde, dat ik vandaag begonnen ben: „autoren ner." „Om *s hemelswil!" riep Kestenberg. „Maakt u me alsjublleft niet ongelukkig! Ik heb slappe zenuwen en een zwak hart. Moet ik nu voortaan weer dag en nacht in angst en vrees leven! Ik word er al ziek van. als ik er aan denk. Weet u wat, meneer de graaf? Laten we de zaak ongedaan maken. Voor u is ze toch nooit voor deel ig geweest" „Dat behoef je my werkeiyk niet te zeggen. Dat ls by Kestenberg immers zoo de gewoonte! Enfin, wat moet je er voor hebben?" „Geeft u me maar, wat het me zelf gekost heeft. Tien duizend met rente en onkosten, dat maakt bij elkaar..." Hy overlegde. „Geen denken aan, Kestenberg. Vijfduizend ls me het grapje waard, geen cent meer." „Wilt u me failliet hebben?" „Laten we er niet al te lang over praten, Kestenberg, Wy hebben den brigadier al lang genoeg opgehouden. Ja of neen?" „In vredesnaam dan maar!" Kestenbreg liet zich ge heel verslagen op een stoel vallen. „Als u me nu persé wilt ruineeren..." „Zoo'n vaart zal het wel niet loopen. Kestenberg, Maar ik wil toch de voldoening hebben althans eens in m'n leven jou te hebben beet gehad! Dat zal een an der niet van zichzelf kunnen zeggen." „Met één uitzondering," kwam Emil tusschenbelde, met een voldaan gezicht op zichzelf wijzend. Daarna reikte hy Rolf vriendschappelijk de hand ten afscheid. „Meneer de graaf, m'n dank. U bent m'n vriend. Dat is niet iedereen gegeven. Die paar maanden zullen ook wel omkomen en als u mij dan eens noodig mocht heb ben, over Emil Krause zult u steeds kunnen beschikken Hy boog zich tot Rolf over en vervolgde op gedemp- ten toon. „Ik heb gelukkig nog een paar eigenschappen, waar u van zult opkyken. En een volgende keer zal ik zeker niet zoo stom zijn om me te laten vangen al was het alleen maar om u een plezier te doen." En terwijl hij Rolf vriendelyk toeknikte, ging hij met een blij gemoed den weg, dien het lot hem wees... EINDE.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10