iliiitti Ifltm- Altetttitit- Laiinillii Regeeriirg Daladier gevallen Kijken is Kogpenbjj CLOECK Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Fransche Kamer verwerpt de financieeie voorstellen HET DREIGEND OOSTEN. Hervorming van het onderwijs in Duitschland. Onrust onder Zuid-Afrikaansche stammes. Oostenrijk maakt schoon schip. Sensationeele jacht op een smokkelauto. DAPPER ECHTPAAR TE ROTTERDAM. Dood in de badkuip gevonden. Botsing in de lucht. DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. De VAR-A. en de controle. Ambtenaar en Overheid. Dinsdag 24 October 1933. SCBAGER 77ste Jaargang No. 9369 CMAÏT. jDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- kentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN4 TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend? DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DALADIER. Parijs, 23 Oct. (V.D.). - Bij de beslis sende stemming over artikel 37 van het financieeie wetsvoorstel is het kabinet-Daladier ten val gebracht. De juiste stemmenverhouding is nog niet bekend en zal eerst door nauw keurige telling kunnen worden vast gesteld. Als opvolger van Daladier wordt reeds genoemd de tegenwoordige minister van Koloniën en Oorlogs marine Sarraut. De avondzitting. Onmiddellijk na den aanvang van de avondzitting wijdde de Kamer zich aan de behandeling van het moeilijkste artikel van het geheele wetsvoorstel nl. het artikel betreffende de verlaging der ambtenaars salarissen. Van socialistische zijde werd een tegen voorstel verdedigd, dat in laatste instantie neerkwam op het laten vallen van artikel 37 in plaats waarvan de amortisatiekas belast zou worden met 1,5 milliard francs en in dit jaar dc anders gebruikelijke delging der openbare schulden daarvoor te gebruiken. De mi nister van financiën wees dit voorstel om technische redenen af, waarop 't socialistische voorstel met 429 tegen 176 stemmen werd verworpen. Met bijna even- groote meerderheid werd vervolgens een voorstel van jden rechts georiënteerden Marin afgewezen. Vervolgens nam de minister-president het woord om naar voren te brengen dat artikel 37 aangenomen of verworpen moest worden. Spr. keerde zich tegen overdreven geruchten over gevaren die den franc zouden bedreigen. De franc is en zal de veiligste va luta blijven, wanneer de Kamer dat wil. Wanneer de regeering ten val mocht worden gebracht, zou daar mede het probleem nog niet opgelost zijn. Daladier gaf toe dat de ontworpen maatregelen hard waren, doch legde nogmaals den nadruk op de noodzakelyk- iheid in het bijzonder in verband met de beveiliging van den middenstand. In Italië en Duitschland is ge bleken, dat een ander regiem opduikt, zoodra de mid denstand niet meer gewenscht is. Derhalve eischt de regeering deze belastingen als 'n daad der Fransche broederlijkheid en der nationale solidariteit. Wan neer dit offer niet goedgekeurd mocht worden, zou den zwaardere offers noodig worden. Als voorbeeld haalde Daladier aan dat de ambtenaarssalarissen in Duitschland sedert 1930 met 18 verlaagd waren. In aansluiting, op de redevoering van Daladier Tond binnen de socialistische fractie een stemming plaats over het bemiddelingsvoorstel van een radi caal socialist, waarmede de regeering zich min of meer accoord had verklaard. Met 55 tegen 45 stem men bij acht stemmen blanco, werd dit bemiddelings voorstel door dc fractie verworpen. Hiermede zijn de kansen op een goedkeuring van het beslissende ar tikel voor de regeering zoo goed als verkeken. Tegen middernacht werd de zitting van de Kamer JAPANSCHE MINISTER OVER DEN TOESTAND JAPAN WENSGHT GEEN STRLJD MET RUSLAND. Gister heeft, naar V-D. uit Tokio verneemt, de mi nister van Oorlog, Araki, opnieuw met nadruk ver- ltlaaLrd dat Japan niet in het minst de bedoeling heeft, Rusland te bestrijden. In een interview met journalisten verklaarde Araki voorts, dat iedere hinderpaal, welke Japan in den weg rou worden gelegd, met alle middelen zou moeten worden opgeruimd. Hij zeide: In de recente houding van Rusland tegenover Japan is veel te betreuren, doch Rusland zelf zal waarschijnlijk Japan niet willen be strijden. Indien Rusland evenwel zou toegeven aan zijn minachtende houding jegens Japan, zou het geduld van Japan uitgeput kunnen raken. Araki keurt den oorlog sterk af. doch hij acht het noodzakelijk, dat Japan voorbereid is en voorzorgen ireft voor gebeurlijkheden. voor korten tijd onderbroken. Na hervatting der zit ting verwacht men stemming over artikel 37. Het resultaat van die stemming heeft dus, zooals hierboven reeds gemeld, tot gevolg gehad, dat de re geering—Daladier is gevallen. Maatregelen tegen betoogingen. De toegangen tot het Palais Bourbon, waar de Ka nier vergadert, werden gisteren door een groote po litiemacht bewaakt om eventueele betoogingen tegen te gaan. Met 329 tegen 241 stemmen. Telefonisch wordt ons nog mee gedeeld, dat des nachts om half drie de stemming plaats had. Met 329 te gen 241 stemmen heeft de Kamer het betreffende wetsvoorstel ver worpen. Van de socialisten stem den er 29 vóór en 88 tegen, terwijl er 9 blanco stemden. Onmiddellijk na deze stemming besloot de regeering Daladier af te treden. Hedenmorgen zijn de minis ters naar het Elysée gegaan om president Lebrun hun portefeuille te overhandigen. In godsdienstigen geesV, Het Wolfbureau seint Uit Berlijn, dat de neutrale openbare scholen („Sammelschuten") aldaar hervormd worden en tot „evangelische volksscholen" worden ge maakt. Ten deele hadden de ouders in overleg met den staat Pruisen, het gemeentebestuur en de Kerk reeds facultatief godsdienstonderwijs op de s cholen laten geven. De verandering zal aldus geschieden: de kinderen zullen óf naar evangelische scholen worden overgeplaatst zonder dat er een vermenging met kin deren van andere gezindten ontstaat, óf zij zullen in speciale klassen van evangelische scholen worden on dergebracht. Twist bij een huwelijksfeest het begin. De blanken nemen de wijk. Reuter seint uit Ladysmith (Natal): Alhier is een groot aantal blanken aangekomen, die de wijk genomen hebben uit het Ohsimga-distrlct in verband met een dreigende opstand onder de stammen aldaar. Naar gemeld wordt is een twist bij een huwe lijksfeest het begin geweest van een conflict tusschen de stammen, dat culmineerde in een verwoed geveoht tusschen de Kufakwesewe- en de Nkanyesi- en de Mqui- keli-stammen. Er werd druk gebruik van vuurwapenen gemaakt en een aantal hutten van den Mquikeli-stam zijn in brand gestoken. Laatstgenoemde stam, die bij de eerste botsing zware verliezen leed, heeft de vlucht genomen en wordt thans achtervolgd door de tegen standers. De autoriteiten hopen, dat de onrust by de komt van politieversterkingen spoedig zal bedaren. 348 personen van staatsburgerrecht ver vallen verklaard. V.D. verneemt uit Weenen: Uit Salzburg wordt ge meld, dat daar wederom 140 personen door de autori teiten van hun staatsburgerrecht zijn vervallen ver klaard. Het totaal aantal van deze personen bedraagt thans te Salzburg 348. Een ernstige aanrijding. De smokkelauto doorgereden, ondanks een stukgeschoten voorwiel. Valkenburg. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd Valkenburg in beroering gebracht door een niet alledaagsche smokkelaffaire. Een smokkelauto, merk Chrysler, inhoudende ongeveer 750 K.G. Duitsche mar garine kwam uitd e riohting Wylre aanrijden. De auto werd het eerst te Ipen gesignaleerd en werd door de commiezen aldaar achtervolgd. Te Mechelen werd een eg als versperring over den weg gelegd, doch de auto mobilist reed door. De rijksveldwachter van Mechelen zette toen per motor een achtervolging in. Onderweg werd het rechtervoorwiel van de auto totaal stukge schoten. Desondanks reed de wagen, die een vaart had van ongeveer 65 KM. door. In Wylre schoot de Rijks veldwachter nogmaals. In Etenaken verloor de smok kelauto de velling van het stukgeschoten wiel. Zoo kwam de wagen Valkenburg binnen. In de Muntstraat kwam deze in botsing met een motorfietsrijder. De man bekwam ernstige verwondingen en is naar het zieken huis Calvarienberg te Maastricht overgebracht. De be stuurder van de smokkelauto bekommerde zich echter niet om het ongeluk en reed gewoon door, nog stecda achtervolgd door den Rijksveldwachter uit Mechelen. Op den Nieuwen Weg, okder de gemeente Hulsberg, even vc«r de Marechausseekazerne, stopte de chauffeur en vluchtte hij met zijn metgezel het veld in, de auto in den steek latende. De Rijksveldwachter loste nog een drietal schoten, ,ioch zonder resultaat. De smokkel auto is naar Hulsberg gereden, waar zij in beslag werd genomen* 4 Gevecht met inbrekers die op heeterdaad betrapt werden en waarvan er één ge- grepen is. Zondagmorgen is de Vlietlaan te Rotterdam in rep en roer gebracht door een gevecht op leven en dood tusschen het echtpaar K. en twee brutale inbrekers, die op heeterdaad betrapt waren. Bij deze vechtpartij bediende men zich van een hamer en een zwaren heitel. De inbrekers wisten na een heet gevecht te vluchten maar tenslotte werd toch een van hen op straat gegrepen. De bewoners van de eerste étage van het pand aan de Vlietlaan, waar de inbrekers binnen hadden weten te komen, waren naar de kerk gegaan. Het was ech ter aan hen evenals aan de buren bekend, dat het wel mogelijk kon zij,n dat inbrekers zouden trachten binnen te komen, omdat men al eerder gemeend had inbraakpogingen te bespeuren tijdens hun afwezig heid op Zondagmorgen. In verband hiermee had men dan ook alle kostbaarheden uit het huis verwijderd en hielden de buren van de tweede étage een oogje in het zeil. Omstreeks kwart voor tienen hoorde de echtge- noote van den heer P. K. die op de tweede étage woont een rumoer op de eerste étage. Zij ging stille tjes de trap af naar het portaal op de eerste étage en gluurde door de kier en zag iemand staan. Zij ging daarop haar man halen. Deze ging naar het portaal op de eerste étage en gluurde door den kier van de deur, waarbij hij twee mannen in de achterkamer op merkte. De heer P. K. is daarop weer zachtjes naar hoven gegaan en vroeg zijn vrouw hem een hamei- te wilen geven. Met dit wapen ging hij weer naar het portaal. Toen hij voor de deur stonden, wilden hier juist de twee inbrekers door naar buiten komen. K. trachtte hen tegen te houden, waarop hij opzij werd geduwd. Veel resultaat had dit niet want K. zwaaide zijn hamer en liet deze niet onzacht neerkomen op ren der inbrekers. De andere inbreker, die zijn mak ker ernstig bedreigd zag, haalde toen een zwaren en zeer scherpen koudbeitel te voorschijn, waarmee hij K. te lijf ging. Deze kreeg dan ook een haal over het gezicht met den beitel, waardoor een bloedende wonde ontstond. De vrouw van K. had uit het raam van haar étage inmiddels kans gezien de aandacht van trammannen te trekken, die zich naar de buitendeur van het pand begaven. De vrouw is vervolgens weer naar het portaal van haar étage gegaan en daar zag zij toen juist hoe de eene inbreker haar man met den bei tel bewerkte, terwijl ook de andere zich op hem wilde storten. Zij bedacht zich geen oogenblik en rende naar beneden, waar zij den inbreker, die geen wapen zwaaide, om den hals vloog. Er ontstond toen een hevig gevecht tusschen het echtpaar en de twee in brekers, waarbij de eene inbreker vier flinke meppen met deij hamer opliep, zoodat hij bloedend werd ge wond. Al vechtende rolden de drie mannen en de vrouw de trap af tot voor de buitendeur. Deze werd opengerukt en toen zagen de twee inbrekers kans om de vlucht te nemen. Zij werden evenwel achtervolgd door P. K. en door eenige mannen, die op straat ston den. Een van de inbrekers wist te ontkomen, maar de ander werd in de Kett.ingstraat gegrepen en aan een agent overgeleverd, nadat een voorbijganger kans had gezien den vluchteling te scheppen, zoodat hij tegen de straat was gesmakt. De man, een oude be kende van dc politie, C. de V. genaamd, was aan het hoofd bloedend gewond. Op het bureau aan de Meer manstraat is hij verbonden en daarna in een cel ge sloten. De wond, die P. K., aan wiens moedig optreden het te danken is geweest, dat een van de inbrekers werd gepakt, heeft opgeloopen, viel nogal mee. De beitel is door de politie in het portaal gevonden en in be slag genomen. Gebleken is, dat de inbrekers de deur van de eerste étage hebben geforceerd en dat zij de étage reeds geheel hadden doorzocht. Zij hadden ech ter niets meer dan een beursje met eenig klein geld gevonden. De politie speurt thans naar den tweeden inbreker. 15-jarige jongen te Hilversum om het le ven gekomen. Zaterdagmiddag had te Hilversum de 15-jarige D. Millenaar uit de Rigelstraat zich in de badkamer be geven en de deur afgesloten. Vermoedelijk tengevolge van de ontwikkelde verbrandingsgassen is de jongen bewusteloc» geraakt en heeft hij in de badkuip den verdrinkingsdood gevonden. De deur en het raam der kleine badkamer waren gesloten, zoodat er geen lucht- verversching kon geschieden. De door een arts van den G.E.H.D. aangewende pogingen, om door middel van kunstmatige ademhaling en een zuurstoftoestel de levensgeesten op te wekken, hadden geen resul taat. Twee Japansche militaire vliegtuigen te gen elkaar gevlogen. De piloten ge dood. Uit Tokio, 23 October (V.D.): In de provincie Totsjigi zijn twee militaire vliegtuigen tegen elkan der gebotst. De twee piloten zijn op slag gedood. De machines zijn geheel vernield. B O E R D E R IJ. SPAANSCtHE KALI IN WLERINGERMEER, Noor het „Alg. Hasbl." verneemt, heeft de directie van den Wieringermeerpolder ten behoeve der exploi tatie van de onder haar beheer staande drooggevallen Zuiderzeegrconden 800.000 K.G. Spaansch kalizout 20 pet aangekocht ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7-8'/2 °/e Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijuneel Soyaschilfers Soyakoekjes vocht, dat is 5 v<>cbt minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. Ernstig ongeluk aan de Leidschevaart te Haarlem. Chauffeur weet de vrouw van een wissen dood te redden. De slechte toestand van het verkeer langs de donkere Leidschevaart te Haarlem heeft Zaterdagavond, naar het „N.v.d.D." meldt, weer twee slachtoffers geëischt, die beiden zwaar gewond werden. Het echtpaar G. uit Zandvoort liep omstreeks 11 uur langs den waterkant en dus op de tramrails; de man liep naast zijn fiets of was juist afgestapt toen uit de riohting Zandvoort een tramtrein van de N.Z.H.TM. naderde. De wagenbestuurder gaf het gewone fluitsig naal, omdat er op den rijweg een vrachtauto reed. Of de wandelaars zoo geschrokken zijn van het plotse linge naderen van de tram, dan wel of zij niet op het verkeer hebben gelet, zij wisten het later zelf niet meer. Doch toen zij naast de tramrails stapten reed een vrachtauto hen van achteren aan, zoodat zij met groote kracht tegen den grond werden gesmakt en zwaar ge wond bleven liggen. De chauffeur had uit alel macht geremd, doch bijna, op hetzelfde oogenblik dat hij vlak voor zijn wagen de twee gestalten uit de duisternis in het licht van de koplampen zag stappen, was de aanrijding gebeurd. Hij bemerkte daarna tot zijn ontsteltenis, dat de vrouw op de tramrails lag, op dezelfde rails waarlangs de tram met vrij groote snelheid naderde. Zij had zich dermate gewond, dat zij zich niet kon bewegen, terwijl de tram snel naderde... De man sprong uit de cabine en trok de kreunende vrbuw van de rails af, letterlijk voor de wielen van de tram weg, die even verder stop te. Door het snelle ingrijpen van den chauffeur is de vrouw aan den dood ontsnapt. Twee doctoren verbonden de slachtoffers ter plaatse en lieten beiden toen per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis overbrengen, waar zij ter verpleging zijn opgenom. De man had slechts een lichte hersenschud ding. doch zijn echtgenoote bleek zware inwendige kneuzingen en vleeschwonden te hebben opgeloopen. Hun toestand was Zondag eohter bevredigend. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat de vracht auto in prima staat verkeerde. „Eens komt een klare, schoone dagM. De socialistische arbeiderspers meldt, dat de Radio Omroep Controle Commissie Zaterdagmiddag aan de V.A.R.A. medegedeeld heeft, dat de uitzending ook van den Socialistenmarsch voortaan verboden was. Zaterdagavond is toen het programma van de V.A.R.A. besloten met het lied: „Eens komt een klare, schoone dag". DE AMBTENAAR HEEFT ZICH TE ONTHOUDEN "VAN ELKE OPENBARE ACTIE TEGEN DE OVERHEID EN HAAR BELEID. Door den ministerraad werd het volgende afschrift van een besluit aan de bladen togezonden. De raad van ministers, overwegende, dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt, dat de ambtenaar de overheid in haar zware taak steune en haar geen moeilijkheden berokkene, noch in noch bui ten de uitoefening van zijn bediening, besluit: dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. W.g. door den minister van staat, voor zitter van den raad van ministers, H. OOLLBi. De N.R.Ct. voegt hieraan toe: Het is den laatsten tijd nogal eens voorgekomen, dat ambtenaren zich en dan nog wel betreffende onder werpen tot hun speciaal ambtsgebied behoorende in adressen aan de Staten-Generaal en in protestvergade ringen tegen de regeering hebben gericht. Als voorbeeld daarvan is door De Nederlander onlangs de aandacht gevestigd op een inspecteur van het lager onderwijs, die een adres aan de volksvertegenwoordiging had onder teekend, waarin verzet werd aangeteekend tegen da opheffing van een aantal openbare miniatuur-schooltjes en die bovendien als spreker was opgetreden in een protestvergadering tegen den daartoe strekkenden maatregel van minister Marchant. Het Haagsche Corr. Bur. deelt, naar aanleiding van het ministerieel besluit mede: Het bestuur van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks Dienst heeft in verband met het besluit van de regeering, luidende „dat de ambte naar zich zal onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid", aan alle instanties der Centrale medegedeeld, dat het openbaar salariscongrea van Zaterdag 28 October a.s. in den Dierentuin te Den Haag niet zal doorgaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1