Raad Wieringerwaard. Radioprogramma DE RÜSSISCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Zware aardbeving op de Hawaï- eilanden. Tweeduizend Japansche visschers vermist. UIT TT77^== Richtlijnen voor Lltwinof. De Amerikaansch-Ruasische toenadering een groot vraagteeken ln de geschiedenis dar menschheid? Reval 21 Oct- (V.D.). Naar uit Moskou wordt ge meld, heeft onder voorzitterschap van Stalin een ge meenschappelijke zitting plaats gehad van het poli tieke bureau en de Sovjetregeering, waarin Litwinof rapport uitbracht over het geheel der Amerikaansch- Russiche problemen. In deze zitting werden de vol gende richtlijnen voor de onderhandelingen van Lit winof te Washington vastgesteld: 1. De hervatting van de Russisch-Amerikaansche betrekkingen. 2. De inleiding van Russisch-Amerikaansche on derhandelingen over een handelsverdrag. 3. Het sluiten van een vriendschapsverdrag. 4. Duidelijke uiteenzetting van het standpunt der beide landen inzake den toestand in het Verre Oosten. 5. De behandeling der Russische vóór-oorlogs- echulden aan Amerika en de Russische eischen inzake de Amerikaansche interventie in het Verre Oosten. Bovendien zal nog de kwestie van het sluiten van een Russisch-Amerikaansch non-agressiepact worften uiteengezet. Reqds begin December erkenning van Rusland? Volgens een Russisch bericht uit Washington zou den de onderhandelingen over de erkenning van Rus land door de Vereenigde Staten in den loop der eerst volgende drie weken tot een einde worden gebracht, zoodat de erkenning begin December door het Ame rikaansche congres zou kunnen worden bekrachtigd. Van Russische zijde wordt verklaard, dat Rusland van Amerika reeds een aanbieding tot een goederen- crediet van 100 millioen dollar heeft gekregen. De Japansche minister Sjlrota over de verhouding Rusland-Vereenlgde Staten. Tijdens een interview, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Sjirota, aan een persver tegenwoordiger heeft toegestaan, verklaarde hij: „Ik verneem, dat de Vereenigde Staten Litwinov naar Washington hebben uitgenoodigd, doch het is twijfelachtig of de aanstaande besprekingen zullen leiden tot de erkenning der Sovjet-Unie door de Ver eenigde Staten. Het zal moeter blijken of het moge lijk zal zijn voor den werehvkamnioen van het ka pitalisme om samen te werken met het ecnige com munistische land ter wereld. Indien de handdruk mo gelijk zal zijn, zal het communisme een onschuldig ding blijken te zijn. De Amerikaansch-Russische toenadering zal 'n groot vraagteeken zijn in de geschiedenis der menschheid. Wij zullen de verdere ontwikke ling met belangstelling gade slaan. Indien iemand mocht denken, dat de hernieuwde toenadering tusschen de beide landen bedoeld is om pressie uit te oefenen op de oppositie van Japan in het Verre Oosten, dan is hij vol komen abuis." Sjirota sprak voorts den wensch uit dat het hem gegeven zal zijn de verstandhouding met de Sovjet- Unie. de Vereenigde Staten en China te bevorderen. Indien ik bij deze taak faal, zal ik mijn belangrijkste ■werk in de huidige critieke periode niet heaben ver vuld. Het is niet zeker welke» houding deze landen ijegens Japan zullen aannemen en evenmin is zeker of Japan in staat zal zijn op goeden voet met hen te blijven. De situatie staat geen optimisme toe". Amerika verwacht geweldige Russische orders. In politieke Amerikaansche kringen verwacht men op grond van het weliswaar tot dusverre nog niet of ficieel bericht uit de Sowjet Unie, binnen korten tijd Russische opdrachten, o.a. voor spoorwegmateriaal, ten bedrage van 460 millioen dollar, ruwe katoen ten bedrage van 50 millioen dollar, wollen stoffen en la ken 30 millioen dollar en levend vee ruim 20 mil lioen dollar. 1 V.D. verneemt uit Londen: Het eiland Hawaï is Za terdag door een aardbeving geteisterd, die volgens de-tot nog toe ontvangen weinige berichten de he vigste is, die het eiland sedert 1926 heeft getroffen. Nadere bijzonderheden omtrent de aangerichte scha de ontbreken. Tengevolge van een vreeselijke typhoon. V.D. verneemt uit Tokio: De vreeselijke typhoon, 'die Vrijdag boven de Japansche Zee heeft gewoed, en leidde tot het vergaan van het stoomschip „Yashima Maru", heeft een groot gedeelte van het eiland Shikohu verwoest. Duizend Japansche visschersvaar- tuigen met in totaal ruim tweeduizend visschers, worden vermist. 200 WITTE MUIZEN NAAR BRAZILIË. Uit Berlijn: 200 witte muizen zijn uit Marburg a. d. Lahn naar Franfort a. d. Main gebracht, van waar «ij per vliegtuig naar Friedrichshafen zijn vervoerd, waar zij werden ingeladen aan boord van de Graf Zeppelin. Met het luchtschip zijn de diertjes naar Rio de Janeiro gezonden, waar geleerden proefnemin gen met de beestjes zullen nemen. TOKIO TELT 5V* MILLIOEN INWONERS. Uit Tokio: De bevolking van Tokio heeft volgens het bureau van statistiek der gemeente Tokio op 1 October 5.486.210 inwoners geteld, van wie 2.894.330 mannen en 2.591.880 vrouwen. Sedert verleden jaar 1 October is de bevolking met 174.780 zielen toegeno men. TWAALFDUIZEND JAPANSCHE COMMUNISTEN IN HECHTENIS. int Tokio, 21 Oct. (V.D.): Volgens een mededeeling van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken bevinden zich op het oogenblik 12.000 Japan sche communisten in arrest. Van vrijlating is geen sprake. Verwacht wordt, dat zij zullen worden ge ïsoleerd of .verbannen. Zaterdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad voltallig onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Op de publieke tribune 3 dames en 2 heeren. Tijdens de vergadering komen er nog enkelen bij. Allen kunnen 't einde zeker niet afwachten, want af en toe vertrok ken ze weer. Notulen goedgekeurd. Medeelingen. Ten lste, dat het onderzoek naar de Iepenziekte on bevredigend is geweest. Verscheidene boomen zijn aan getast; enkelen vertoonen geen iepziekte, doch zijn toch stervende en zijn gevaarlijk voor verdere uitbreiding. Krachtig optreden is gewenscht. Ook aangetaste boo men laten rooien en deze vooral te ontdoen van do schors opdat de iepenspintkever niet verder woekert. Noodig zal zijn groote medewerking.opdat ons mooie Wieringerwaard niet het voorbeeld zal moeten volgen van vele andere polders. De heer Blaauboer wees op een verslag in de Tele graaf, dat geheel tegen het betoog van Voorzitter luidt Spr. meent dat er ondanks alle voorzorgsmaatregelen toch niets aan te doen is. Voorzitter zeide dat we bij Staatsboschbeheer in goed gezelschap zijn. We zien dat in sommige plaatsen 50 tot 75 pet opgeruimd is. We moeten alles doen om te trachten onzen mooien polder te behoeden. De heer Blaauboer merkte op dat Staatsboschbeheer toch ook nog niets heeft bereikt. Voorzitter gevoelde zich evenwel niet bevredigd, wan neer we niet alle pogingen in 't werk stellen tot be strijding. Goedgekeurd is terugontvangen de suppletoir© begroo ting. alsmede de gewijzigde verordening begrafenis- rechten. Procesverbaal van gehouden kasverificatle geeft als ontvangst een bedrag van f 52001.39, uitgaven f 31195.89. w.o. is begrepen f 19536.96, wat op de boerenleenbank is geplaatst. Van het saldo ad f 1268.54 staat f 560.18 op de postrekening, terwijl in kas was f 708.36. Ingekomen stukken. Verzoek Politie-schietvereeniging Schagen en Omstre ken om jaarl. subsidie van cent per Inwoner of vast bedrag van f 10. De heer Goosens ziet er geen nut in om de mensoben op te leiden om menschen dood te schieten, uitgezon derd een enkele individu. Mevr. Boerman beaamde dit. Voorzitter lichtte toe. dat de Politie toch in staat moet zijn om zich te ver dedigen. De heer Sijbrands vond de uitgaven betrekkelijk wei nig, doch spr. had de overtuiging dat het geld wel an ders gebruikt kon worden. Voorzitter merkt op dat een bedrag van f 6 toch geen bezwaar kan zijn. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de gevraagde subsidie te verleenen. Mevr. Boerman en de heeren Goosens en Sijbrands stemden tegen. Verzoek van de onderwijzeres om subsidie voor een cursus aan schoolvrije jeugd. B. en W. hebben geinformeerd bij omliggende ge meenten en komen m met een voorste! van ongeveer het gemiddelde zijnde f 1.50 per lesuur. Vorig jaar was het f 1.75. De heer Sijbrands vroeg hoeveel leerlingen er zijn. Er werd geantwoord: 7 jongens en 5 meisjes. De heer Sijbrands zou dan ook de heer Tjallema in de gelegen heid willen stellen; je leest altijd dezelfde onderwijzers. Verder werd door spr. in overweging gegeven voortaan een dergelijk verzoek te doen alvorens met den cursus te beginnen. We staan nu voor een voldongen feit Wethouder Koster merkte op dat er geen enkele re den is voor verwijt. Het verzoek gaat uit van de onder wijzers. Wie 't niet vraagt, moet 't zelf weten. Het adrea is reeds 5 September ingekomen. De heer Goosens vindt de vermindering van f 30 wel wat kleinzielig om 't er af te doen. en meende dat de ambitie voor de onderwijzers er dan wel af kon gaan. Met de stemmen van Mevr. Boerman en den heer Goo sens tegen, wordt besloten f 1.50 per lesuur toe te ken nen Verzoek van de afd. Wieringerwaard van de Holl, Mij. van Landbouw, om vrij gebruik van een school lokaal voor een vervolg-cursus Eerste Hulp bij ongeluk ken. Allen voor. Mej. J. J. de Visser en de heeren Jb. Mosk en A. de Block verzoeken ontheffing hondenbelasting. Toegestaan. Een schrijven van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeurlngsdienst, houdende voorstel tot ver hooging van keurloonen. Wethouder Sleutel zeide, dat directeur en secretaris- penningmeester vorig jaar zelf meer hebben verlaagd dan nu op de begrooting voorkomt. De heer Koster lichtte toe, dat het in de vergadering bij stemming is uitgemaakt om de salarissen met 6 pet te verlagen. Salarisbepaling is altijd een moeilijk werk en hangt veel af op welk standpunt men zich plaatst ten opzichte van het werk dat er voor gedaan wordt De salarissen zijn indertijd vastgesteld naar een maat staf van andere functien bij Rijk en Provincie en ge meente. Voorzitter wil 't aan de Commissie van Uitvoering overlaten. De heer Blaauboer beschouwt 't zoo dat ze wel zoo voorzichtig zyn om dezelfde verlaging toe te passen, als de gemeenteraden. Zes procent is veel en veel te kort Wethouder Sleutel zou willen voorstellen om alle sa larissen met 10 pet. te verlagen, ook van de keurmees ters. Door den heer Koster werd opgemerkt dat deze een zeer verantwoordelijk werk verrichten en het moet uit gesloten blijven dat ze hun werk misschien niet eerlijk zouden waarnemen. Mevr. Boerman wil voor de keurmeesters vooral het salaris niet verminderen en niet vergelijken bij een werkman, die amper genoeg verdient om vsjk te eten. Het voorstel-Sleutel, ondersteund door <ren heer Blaauboer, werd met 43 stemmen verworpen. De heer Sijbrands was met de voorstellers meegegaan. Verder een voorstel van B. en W. tot wijziging van de desbetreffende verordening op de keurloonen. De heer Blaauboer: Dus opnieuw een bewijs, dat de zaak er slecht voorstaat De heer Koster lichtte toe, dat de bedragen hier lager zijn dan in elke Vleeschkeuringskring, behalve Texel. Voorzitter merkt op, dat de keurloonen verhoogd moe ten worden of de gemeente moet bijdragen. De heer Sijbrands vindt 't beter dat de keurloonen zoodanig zijn, dat het bedrijf zich zelf kan redden en vindt het niet goed dat de menschen die geen vleesch eten er toch aan moeten betalen. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. met de stem van den heer Sijbrands tegen aangenomen. Dan is nog Ingekomen een adres van de Kamer van Koophandel, waarbij een belastingverlaging wordt ge vraagd voor de café's. Aangezien hier reeds eerder toe werd besloten, werd dit adres voor kennisgeving aan genomen. Begrootingen. Punt 2 der agende is goedkeuring begrooting Bur gerlijk Armbestuur voor 1934. Uitgaaf f 14000, ontvangst een gelijk bedrag, zijnde de toegestane subsidie der ge meente. De begrooting werd goedgekeurd. Punt 3. Vaststelling gemeentebegrooting, waarmee 'n paar uur gemoeid zijn. Algemeene beschouwingen. Wethouder Sleutel zeide direct in B. en W. te hebben gezegd, dat er vooral rekening gehouden moest worden met verschillende posten, die in aanmerking konden komen tot verlaging. Dit is bij vele posten niet gebeurd; ik stond één tegen twee. Ik vindt dat belastingen voor de minderen veel te hoog worden en dat de 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting en 64 op de personeels belasting aanmerkelijk verlaagd kunnen worden. Van de vermogensbelasting zal ik niet veel zeggen. Dit wilde ik eerst aan den Raad mededeelen. Voorzitter: Het is met eenige verwondering dat ik dit van U hoor. U heeft zich er mee vereenigd in B. en W. en zich niet tegen de begrooting verklaard. U had dit dan direct moeten zeggen. De heer Goosens: Wanneer het Inderdaad zoo is, wat de heer Sleutel naar voren brengt, dan had de Burge meester ons daarmee toch in kennis moeten stellen. De heer Blaauboer meende dat op slechts één punt bezuiniging is toegepast. Voorzitter wil hierna maar artikelsgewijze beginnen, hoewel het reeds door een oommissie behandeld ls ge- word ea Volgnr. 8: Salaris burgemeester f 2400. Wethhouder Sleutel wil ook de salarissen der wet houders in gelijke mate terug brengen. De heer Blaauboer wil salarissen verminderen tot 't bedrag, zooals ze in 1929 waren. Werd niet ondersteund. We zullen niet alle volgnum mers de revue laten passeeren, waarop kleine aanmer kingen werden gemaaict, doch alleen van de o.i. belang rijkste melding maken. B.v. volgnr. 55: kosten aansluiting bij het registra tuur vereen. Ned. Gemeenten, zijnde f 100, wil de heer Blaauboer schrappen. Wethouder Koster was van oor deel, dat iedereen in elk archief den weg moet weten. Dan wil de heer Blaauboer den post voor plaatsing- en waarschuwingsborden schrappen. Er wordt toch niet op gelet Voorzitter merkte op dat dit in strijd is met het eigen beginsel van Blaauboer. De borden zijn inderdaad wel gewenscht Men heeft nu tenminste het recht om verbaal te maken. Opgemerkt werd nog dat de H.A.B.O. ook veel te hard door de gemeente jakkert Bij den post voorziening drinkwater vroeg de heer Sijbrands hoe 't staat met den Walingsweg. Voozitter zeide, dat er wel in gewerkt is, doch nu hebben de bewoners er zelf weer van afgezien. Volgno. 118: jaardwedde gemeente-opzichter De heer Sleutel wil dit terugbrengen van f 200 op f 125. Voorzitter zeide, dat zooals de heer Sleutel weet, deze zaak nog nader aan de orde komt. Volgno. 142. Verlichting, schoonhouden enz. van schoolgebouwen, f 1200. WOENSDAG 25 OCTOBER. HILVERSUM (298 M.) VARA-: 8.00 Gramofoonmuziek; 8.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr,; V.P.R.O.: 10,00 Morgenwijding; VARA: 10,15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrij ven; 12.00 KIeir.-orkest; 1.45 Rustpoos; 2-00 De Noten krakers; 3.00 Voor de kinderen; 5.45 VARA-Orkest; 6.15 Amsy Moina zingt liedjes; 6.30 Orkest; 7-00 Lezing 7.20 VARA-Orkest; 8-00 Herhaling S.O-S.-berichten; 8-05 Vaz Dias; 8-15 VARA-orkest; 8.35 Amsy Moina, zang; 8.50 Symphonie-orkest; 9.30 Beuker-Denijs-ensemble; 9.45 Orgelspel door Joh. Jong; 10.00 Vervolg concert; 10.15 Vroolijk programma; 10.45 Orgelspel door Joh. Jong; 11.00 Gramofoonmuziek 12-00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) NXJR-V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8J.5 Gramo foonmuziek; 10,30 Morgendienst; 11.00 Planorecital; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12-30 Middagconcert door kwartet; 2.00 Gramofoonmuziek; 3.00 Causerie; 5.00 Kinderuurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Politieberichten; 7.15 Krlstllk Frysk Selskip; 8-00 Concert door de dhr. O ra tori u m- vereeniging te Amsterdam; 9.15 Vaz Dias; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1191 M> 7.50 Kinderconcert; 8.40 Concert; 9.20 Vocaal concert; 10.50 Orkestconcert. BRUSSEI (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Idem; 5.20 Dansmuziek; 6-35 Gra mofoonmuziek; 6.50 Joodsche muziek; 7.35 Gramofoon muziek; 8.20 Populair concert KALTXNDBORG (1154 M.) 11-20 Strijkorkest; 2-20 Gramofoonmuziek; 2-50 Omroep orkest; 9.40 Idem; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 9.20 Berichten en Dansmuziek. HAMBURG (372 M 12.40 Populaire muziek; 1-30 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; 5.40 Gramofoonmuziek; 7-30 Concert. LANC.ENBERG (472 Mj 11.20 Populair oonoert; 12.55 Gramofoonmuziek; DAVENTRY (1554 Ml 12-20 Orgelconcert^1.05 Concert; 3-35 Conoert; 5.05 Concert; 8.35 Idem, 11.00 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1446.) 835 Concert oJ.v. Ed. Flament PARIJS (RADIO) (1724 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.35 Idem; 12.50 Orgelconcert; 1-25 Gramofoonmuziek; 7.10 Idem; 9.05 Concert MILAAN (331 M.) 4.30 Vocaal concert; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.50 Gra mofoonmuziek; 9.20 Opera. ROME (441 ML) 4.35 Orkestmuziek; 8.05 Opera. WEENEN (517 M.) 7.25 Concert; 9.20 Populaire muziek; WARSCHAU (1411 M 5.40 Vocaal concert; 7.20 Zang en gultaarmuziek; 8-35 Zang, 9.45 Dansmuziek. DE OMGEVING A V Al A P 4 I' 1 <)\V V 4 „Katrien wordt soldaat ls een van de mooiste anti- oorlogsboeken, die ik ken", ving mej. D. van Vliet van Hoorn haar bespreking van dit boek aan, nadat mej. P. Rezelman haar en de toehoorders namens de afdee- ling van den V.CJ.B. had welkom geheeten en men gezamenlijk een lied had gezongen. Katrien is een meisje van Joodsche afkomst, het boek haar dagboek. Ze is zeventien als de oorlog, de groote wereldoorlog, uitbreekt en gaat dan Roode- Kruisdienst verrichten op het station te Metz, een be langrijk punt voor den doorvoer van soldaten naar het front en den terugkeer van verminkten en gevangenen naar Duitschland. We zullen het bij dit aftreksel van het uittreksel dat spreekster van den inhoud van het boek gaf, laten. We kunnen daaruit toch al conclu- deeren, dat het boek niet in de eerste plaats afschrik wekkende beschrijvingen geeft van gevechten aan het front, zcoals de meeste andere anti-oorlogsboeken dat deen. Hoofdzaak is, dat we gevoelen wat de oorlog in dit jenge-meisjeshart vernietigde, hoe hij ingreep in het leven van veel jonge menschen, hoeveel er in hun innerlijk is verminkt Deze post wil de heer Blaauboer verminderen. De heer Visser geeft in overweging een vaste con ciërge aan te stellen. Voorzitter zou voorloopig op dezen weg willen dood gaan, Misschien kunnen we later er wel iets anders op vinden. Goedgevonden. Dan krijgen we de afdeeling Ontvangsten of te wel: Hoe zullen we aan de centen komen. Voorwaar een zeer moeilijk probleem. De post f 500, zijnde inkomsten woning van den ge meentesecretaris, vond de heer Visser te hoog en meen de dat f 350 genoeg was. Voorzitter lichtte toe, dat dit bedrag indertijd zoo is vastgesteld ln verband met den verbouw van het per ceel. De heer Goossens kan zich hiermede wel vereenigen. Mevr. Boerman en de heer Sijbrands willen, nu de zaken er zoo voor staan, het laten zooals het is. Worden de salarissen later nog meer verminderd, dan kunnen we weer zien. Het voorstel-Vdsser werd niet ondersteund. In verband met een voorstel van B. en W. om de gemeente voor de fondsbelasting van de 2e in de 3e klasse te plaatsen, zeide de heer Goossens, dat hij, ge zien het groote gevaar dat hierin schuilt voor de ar beiders, met dit voorstel niet kan meegaan. Wanneer dit gebeurt, zou dat beteekenen, dat een arbeider, die f 600 verdient, ook werd belast. Spreker vroeg naar de mogelijkheid van een progressieve belasting. Voorzitter beaamt dat het een bezwaar is, vooral voor de lage inkomens, doch ook aan progressief zijn vele bezwaren verboden, welke door Voorzitter uitvoerig werden toegelicht. Het is en blijft moeilijk. De heer Goosens vond 't daarom zoo moeilijk, dat menschen die van de steun moeten leven nog belasting moeten betalen. Zij kunnen geen dubbeltje missen. De heer Sijbrands zou Inplaats van progressief. 80 opcenten op de personeele belasting willen heffen. Na nog eenige discussie wordt een voorstel van den heer Goosens om niet in de 3e klasse te worden ge plaatst, met 5—2 stemmen verworpen, met den heer Goosens stemde Mevr. Boerman voor. Een voorstel van den heer Sijbrands om het te bren gen op de personeele belasting werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Mevr. Beerman en <fe heeren Goosens en Sijbrands stemden voor. Ten slotte werd de begrooting vastgesteld op een bedrag van f 63105.65 in ontvangst en uitgaaf, met een post onvoorzien ad f 2188.43. Rondvraag nihil, waarna om half zeven de vergade ring werd gesloten. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BPILHOHTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. van GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL OQATIS Spr. las, na den Inhoud van het boek ln groote trek ken weergegeven te hebben, eenige bladen uit het .dag boek voor over het begin van den oorlog. Als laatste nam zij een aanteekening, gemaakt even voor Kerst- mins 1914. „Kerstmis 1933 is niet ver af meer," besloot spr. haar beschouwing over het boek. „En weer leven we onder den druk van toen. De levensblijheid van voor den oorlog kennen we niet meer. We zien dezelf de constellatie van 1914, zelfs Rusland zoekt weer aan sluiting bij zijn vroegere bondgenooten. Waar gaan wij heen? Gods Koninkrijk is nog niet van deze aarde. Als Christenen hebben we daarvoor op te komen, ons broe ders te betoon en voor ieder dien we op ons levenspad ontmoeten. Er mag geen oorlog komen; hij is in strijd met Gods wil, in strijd met Jezus' Bergrede! Na een korte pauze had nog eenige gedachtenwisse- Hng plaats, waarbij mej. Van Vliet o.a, opmerkte, de Hi tl er-beweging te zien als het vastklampen aan een laatsten stroohalm, voornamelijk door jongelui, die zich bedreigd voelen, naar het pauperisme af te zakken. Mej. Rezelman dankte de spreekster en mej. Keijzer voor haar muzikale medewerking, waarna gesloten werd met het zingen van Gezang 274 vers 5 en 6. UITVOERING MONDORGELCLUB» 't Was vol, eivol Zondagavond bij Kossen. Of 't kwam, omdat het de eerste uitvoering van dit seizoen in Anna Paulowna was, het populaire instru ment, het mondorgel, zoo'n groote aantrekkingskracht had, of Daan Pool en Tommy Bouman dc sterke mag neten waren, we weten het niet. Misschien ook werk ten' alle factoren wel te zamen om het publiek in zoo'n groote getale naar de zaal van den heer W. Kos sen te doen stroomen, dat er geen plaats onbezet bleef, velen moesten staan en meerderen niet toegelaten konden worden. Het stond dus al bij voorbaat vast, dat de uitvoering van de mondorgelclub „De Tango" voor de vereeniging, althans financieel, een succes zou zijn en de zoo begeerde instrumenten-aanvulling nu weldra zal kunnen plaats hebben. De zeer bescheiden bespeelde begeleidende instrumenten, de harmonica's, de viool en groote trom mogen wel eenige uitbreiding ondergaan om het ensemble in volheid van klank te doen winnen. Maar zooals het groepje nu speelde had het toch ook reeds de volle sympathie van het publiek. De pittig gespeelde openingsmarsch en de daarop vol gende nummers, allen schlagers van den laatsten tijd, verwierven een hartelijk applaus. En wat moeten we van het optreden van Daan Pool en Tommy Bouman zeggen? Het is immers zooals Daan zei. „We waren aan de Van Ewijcksluis, nu zijn we hier en de volgende week in Breezand en daar en ln andere plaatsen in de omgeving brachten en bren gen we ons nieuwe programma". We zouden dus in herhaling vervallen als we er veel van gingen vertel len. Laten we alleen een bekentenis doen. Jaren heb ben we Daan alléén gehoord en gewaardeerd. Dezen avond voor 't eerst zouden we hem met een partner zien en we vreesden dat 't zou gaan als 't gewoonlijk in dergelijke gevallen gaat, nJ. dat we zouden moeten zeggen: Was hij er nog maar alleen. Onze vrees was ongegrond. Door den beperkten tijd kon het geheele programma niet afgewerkt worden, bleef het, buiten het entreélied bij een enkel liedje van Daan alleen;' „het paardje" en de „tweepersoons-revue". Misschien had mede daardoor de avond niet het gewone karakter van een Daan Pool-avond. Maar die „bezuinigings revue" was weer eens wat nieuws en goeds, dat toch door Daan alleen niet gebracht zou kunnen worden en waarin Tommy Bouman zioh zeer goed bij hem aan paste, de echte Amsterdammer kon zijn tegenover de boerenrollen van Daan. Zij vulden elkaar aan en hun samen optreden was dus geen verlies, maar winst. Zaterdagavond vertelde de heer LuteJJn in de zaal van den heer Kossen van zijn ervaringen bij het Fran sen© Vreemdelingenlegioen en van zijn ontvluchting uit Afrika. De heer Luteijn, die deze lezing in meerdere olaatsen in de omgeving heeft gehouden, had ditmaal geen groot gehoor. De weinige aanwezigen hebben met groote belangstelling geluisterd naar zijn verhaal en genoten van het onderling praatje daarna, waarin de heer L. nog veel wetenswaardigs meedeelde. OV T) E N f V T)n F P Naar wij vernemen zal met ingang van 1 November a.s. de avondpostbestelling een uur worden vervroegd. De bestelling zal dan ten kantore aankomen om onge veer half zes inplaats van om half zeven. Dientenge volge zal de buslichting ook een uur vroeger geschie den.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2