AIlCfflECE lüiflll- Atiertmtit- LaiiiiirUii Kijken is Koopen bij CLOECK Het Rijksdagproces Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Opdracht aan Sarraut. ONTWAPENINGSCOMMISSIE zal worden verdaagd. Schietpartij in de Poolsche hoofdstad. Geen vrees voor bolsjewisme in Engeland. De Fordfabrieken krijgen geen regeerings- opdrachten meer. Van der Lubbe met Torgler samen gezien? Brutale roofoverval te Amsterdam. Zware sneeuwstorm m Montreal. Opzichter zwaar mishandeld. Spoor in de Lindbergh-zaak. Donderdag 26 October 1933. SCHEER 77ste Jaargang No. 9371 ClÜÏÏÏÏ. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder idag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, gorden Adver- |entiên nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden i 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1*1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Deze verklaart zich bereid overleg te plegen. PARIJS. President Lebrun heeft gistermiddag om half drie Albert Sarraut, den senator voor het de partement Aude, behoorende tot de „gauche démocra- tique" van den Senaat, die achtereenvolgens minister van Koloniën en Marine is geweest in het kabinet van Daladier, belast met de vorming van een nieuw kabinet. SARRAUT. Het bureau van den president der republiek heeft een communiqué gepubliceerd bevestigend dat Le brun Sarraut belast heeft met de vorming van een kabinet en dat deze de taak had aanvaard. Dit communiqué werd later gerectificeerd. Sarraut aanvaardde niet de opdracht een kabinet te vormen, maar zijn vrienden te raadplegen zooals hij* in zijn verklaring aan de pers uiteenzette. Zijn definitief ant woord zal afbangen van het resultaat van dit over leg plegen. Sarraut bracht een bezoek aan den voorzitter van Kamer en Senaat, aan Caillaux en Daladier en ont ving vervolgens verscheiden personen onder wie den rapporteur van de financieele commissie van de Ka mer, den rapporteur van de commissie van financiën van den Senaat, Chautemps en Bonnet. De senatoren beschouwen over het algemeen de keuze van Sarraut met voldoening en hopen dat hij in zijn taak zal slagen. Bij gebrek aan een godsvrede tusschen de partijen die op het oogenblik waarschijn lijk onmogelijk is, zijn zij het eens ten aanzien van den wensch dat er een kabinet zal komen van radica len van alle schakeeringen, dat een duurzame meer derheid in de Kamer zal verzekeren. Persoonlijkheid van Sarraut. Invloed rijke fignnr in de binnenlandsche politiek. Twee en zestig jaar oud is Albert Sarraut, die te Bordeaux werd ''eboren. Evenals zijn oudere broeder Maurice deed hij op vrij jeugdigen leeftijd reeds zijn intrede in de politiek. Hij was trouwens in een po litiek mileu opgevoed, daar zijn vader, Omer Sarraut, de Stichter was van de Radicale Partij in het dept. Aude en maire van de stad Carcassonne. Reeds in 1906 was Sarraut, toen vier en dertig jaar oud, tot onder-minister van binnenlandsche zaken be noemd in het kabinet-Sarrien, waarin Clemenceau binnenlandsche zaken beheerde. Hij behield deze func tie toen Clemenceau minister-president, werd. Een belangrijke post bekleedde hii van 1911 tot 1913 als gouverneur-generaal van Indo-China, waarbij hij gelegenheid had zijn groote bestuursgaven te toonen. Bij zijn terugkeer werd hij tot minister van onderwijs in het kabinet-Viviani benoemd. Tijdens den oorlog deed hij zeven maanden front dienst en verwierf het Oorlogskruis. Daarna vertrok hij wederom naar Indo-China om er de recruteering der inlandsche vrijwilligers te organiseeren. Hij bleef er van December 1916 tot November 1919. In 1920 ver trouwde Millerand hem de portefeuille van koloniën toe, die hij behield in de daarop volgende kabinetten van Leygues, Briand en Poincaré. Toen deze laatste in 1926 zijn vermaard kabinet van nationale eenheid vormde, kreeg Sarraut daarin de portefeuille van binnenlandsche zaken, welke hij echter krachtens het besluit van het radicale partijcongres te Angers in 1928 moest prijsgeven. Intusschen was Sarraut nog opgetreden als Fransch gedelegeerde ter Vlootconferentie te Washington en korten tijd als ambassadeur in Turkije. Sarraut. heeft van bijna alle radicale kabinetten der laatste jaren deel uitgemaakt. (Herriot, Paul- Boncour, Daladier.) Kort geleden bij den dood van Leygues, verwisselde hij in het zoo juist gevallen kabinet de portefeuille van koloniën met die van ma rine. Sarraut, die zich op literair gebied heeft bewogen, ect,ter yó°r a! cs ,®en ras-journalist. Met zijn broe der Maurice was hij langen tijd eigenaar van het invloedrijke provinciale dagblad „La Dépêche de Toulouse". i December weder bijeen. Genève. Het bureau der. ontwapenings conferentie heeft gisteren besloten voor te stellen dat de algemeene commissie tot 4 December zal worden verdaagd. V.D. verneemt daarom tent uit Genève: Het presidium der Ontwapeningsconferentie is Woensdagmiddag voor de eerste maal sedert het uit treden van Duitschland onder voorzitterschap van Henderson in geheime zitting bijeengekomen, om te beraadslagen over den stand van zaken en de besluiten voor te bereiden voor de op Donderdag te houden zitting van de hoofdcommissie. Engeland werd vertegenwoordigd door Eden, Frankrijk door Massigli en de Vereenigde Staten door Norman Davis. Bij de langdurige besprekingen is overeenstem ming bereikt op de volgende twee punten: 1. De hoofdcommissie verdaagd zich tot 4 De cember; 2. Het presidium krijgt van de hoofdcommissie opdracht in den tusschentijd een nieuwen tekst voor te bereiden, welke dan der hoofdcommissie op 4 December ter behandeling zal worden voorgelegd. In de rede, waarmee Henderson de zitting van het bureau gister opende, wees hij in de eerste plaats op de gebeurtenissen, die zich sedert de vorige zit ting hebben afgespeeld. „Twee belangrijke punten*, aldus Henderson, dient het bureau bij het nemen van zijn besluit in het oog te houden, namelijk dat de conferentie den plicht heeft, een ontwapeningsconventie op te stel len en voorts, dat het plan van MacDonald de basis moet vormen voor zulk een conventie. Het ware voor de conferentie catastrofaal", ver volgde de president, „wanneer zij een politiek zou voeren, die men zou kunnen beschouwen ais een be wijs van haar onmacht of van slechten wil. Dit zou een ernstigen slag beteekenen voor den Volkenbond, de zaak der ontwapening en de eer der conferentie. Aldus zou men diengenen een argument in handen spelen, die sinds verscheidene maanden beweren, dat bepaalde mogendheden haar bewapeningen niet wenschen te verminderen en te begrenzen. Een zware taak rust op de conferentie, waarvan zij zich slechts kan ontdoen, door binnen een redelijken ter mijn een waarachtige ontwapeningsconventie tot stand te brengen. De moeilijkheden, welke zijn gere zen, vormen geen voldoende reden, om de werk zaamheden der conferentie te onderbreken..'" Bij de universiteit. Twaalf studenten gewond. V.D. verneemt uit Warschau, 25 October: Heden middag is het bij het universiteitsgebouw van War schau tot ernstige botsingen gekomen tusschen na tionalisten en regeeringsgezinde studenten. Het kwam tot een wilde schietpartij. Vier studenten werden ernstig gewond door revolverschoten, terwijl acht studenten betrekkelijk licht zijn gewond. Allen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De schoten werden eerst gelost door eenige leden der jeugdorganisatie van het eenigen tijrl geleden ont bonden nationalistische „leger van groot-Polen". De student die het eerst heeft geschoten, kon wor den gearresteerd. Engelands kleine spaarders een stevig bol werk. Volgens een draadloos bericht uit Londen aan het „Alg. Hsbl." heeft Walter Runciman, de president van de Board of Trade, gister in een rede op een conferen tie ter bevordering van den spaarzin het feit, dat kleine beleggers in Groot-Brittannië bezittingen hebben tot een waarde van veel meer dan drie milliard pond ster ling, genoemd als een der zekere waarborgen tegen in grijpende politieke omwentelingen in Groot-Brittannië Hij verklaarde dat niemand kon zeggen dat een land als Groot-Brittannië, waarin ongeveer 15 millioen men- schen zulk een kapitaal bezaten, niet een zeer stevige industrieele en financieele onderneming was. Geen ander land ter wereld kon op een dergelijk feit wijzen. Runciman citeerde de uitspraa dat een der re denen waarom Engeland zoo stabiel was, terwijl ande re regeeringen wankelen en ineenstorten, lag ln den na. tionalen geest. Er was echter iets andrs dan de natio nale geest in deze cijfers. Er was geen sprake van verspilling, er was accumalatie van spaargelden, die waren opgehoopt met kleine bedragen tot zij grooter en grooter werden totdat er thans een groote buffer be staat tusschen de democratie van dit land en objecte armoede. y Uit Washington: Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Fordfabrieken in verband met het niet-onderteekenen van de autocode uitgesloten blijven van de groote regeeringsopdrachten. DE EX-COMMUNIST KARW.AHNE .AAN EEN UITVOERIG VERHOOR ONDERWORPEN. Gistermorgen is als eerste getuige gehoord de ex- communist Karwahne, thans nat. soc. Rijksdagafge vaardigde. Met het Rijksdaglid Frey (Munchen) en den „Landes- betriebzellenobmann Kroyer uit Linz heeft hij in den middag voor den brand hij het passeeren van een glazen deur in den Rijksdag een ontmoeting gehad met afgevaardigde Torgler, die zich in gezelschap van beklaagde van der Lubbe bevond. De naam van der Lubbe was hem indertijd natuurlijk nog niet bekend geweest. Torgler had, aldus getuige, een geheel ande ren indruk dan anders gemaakt. Hij zag bleek en schrok hevig toen hij ons zag. Zijn kalmte van anders was ge heel verdwenen. Later hebben de drie heeren Torgler, die met den ander in een leeren clubfeuateuil voor de zaal van de begrootingscommissie zat, nog eens ont moet Om 4 uur of half 5 hebben zij, Karwahne, Frey en Kroyer, den Rijksdag verlaten. Beklaagde v. d. Lubbe wordt dan voor de rechtersta- fel geleid. Getuige verklaart ook thans dat hij in v. d. Lubbe dengene herkent, dien hij indertijd met Torgler samen heeft gezien. V. d. Lubbe wordt gevraagd of hij getuige kent of ooit gezien heeft V. d. Lubbe ontkent dit. Als Torgler dan ook voor de tafel geleid is, verklaart getuige Karwahne met beslistheid dat aan de juistheid van zijn verklaring geen twijfel bestaat. Torgler stelt Karwahne vragen. Torgler richt tot get. Karwahne een zeer groot aan tal vragen om te concludeeren tot tal van tegenstrij dige verklaringen bij vroegere verhooren, en het ver hoor van thans. Hierbij komt het tot eenige ernstige conflicten als Torgler spreekt over het vroegere lid maatschap van get. Karwahne van de communistische partij en de vraag stelt, of het juist is dat de getuige bij den overval op het gebouw der communistische par tij te Hannover een belangrijke rol heeft gespeeld. Get. Karwahne: Dat heeft toch niets met den Rijks dagbrand te maken. Daarover behoef ik hier toch geen verklaringen af te leggen. Getuige Karwahne, die vroeger lid van de communistische partij was, weigert op de meeste vragen van Torgler te antwoorden. Bij het begin der middagzitting deelde de president mede, dat de Senaat besloten had, de vragen van Torg ler toe te staan. Torgler: Was U niet van meening, dat de Communis tische partij niet revolutionnair en niet radicaal genoeg was? Was dat niet de reden waarom U indertijd de partij hebt verlaten of uit de partij bent geroyeerd? De procureur-generaal dr. Werner: Ik begrijp niet wat dat met de zaak te maken heeft. Wordt de geloofwaar digheid van den getuige daardoor aangevochten? Torgler wil nog een tweede vraag stellen, n.1. of het juist is, dat de getuige na zijn royement uit de com munistische partij materiaal tegen de communistische party ter publicatie heeft geleverd aan rechtsburgerlij- ke kranten te Hannover. Op de vraag van Torgler of Karwahne in 1925 als lei der deelgenomen heeft aan den aanval op het commu nistische partijgebouw, antwoordt Karwahne, dat hij er niet over denkt daarop te antwoorden, omdat hij geen Duitsche menschen aan de Hlde Internationale wil uitleveren. Getuige weigert voorts de vraag van Torgler te beant woorden of hij in 1925 nadat hij uit de communistische partij is gezet, materiaal aan burgerlijke bladen heeft geleverd. Ook nadat de president hier op het Senaats besluit gewezen heeft, blijft hij bij zijn weigering, en protesteert tegen „het verhoor van beklaagde Torgler." Als een rechter de opmerking maakt, dat hij slechts ja of neen heeft te zeggen, verklaart getuige, dat hij nooit voor burgerlijke bladen heeft geschreven en ook geen materiaal heeft verschaft Beklaagde Torgler beweert dan, dat hij hij de eerste ontmoeting met getuige op 27 Febr. op de bank gezeten heeft Getuige Karwahne zegt dat dit absoluut niet waar is. Eerst bij de tweede ontmoeting zat Torgler op de bank. Het nat. soc. Rijksdaglid, Frey uit Munchen, verklaart Torgler en iemand, die nauwkeurig op Popoff gelijkt, op een leeren bank bij de zittingszaal te hebben zien zitten. Popoff moet eenige malen op de bank plaats nemen. Getuige Frey kijkt hem scherp aan en zegt dan: „Dat is de man, die naast Torgler heeft gezeten," Getuige houdt het voor onmogelijk, dat er hier een vergissing in den persoon heeft plaats gehad, tenzij Po poff een dubbelganger heeft. Het Hof besluit in het voorvertrek van de zaal der begrootingscommissie de ontmoeting der getuigen te reconstrueeren. Na het onderzoek ter plaatse werd de zitting gesloten. De volgende zitting werd op Vrijdag gesteld, Karwahne en Frey houden hun verklarin gen voL Een later Wolffbericht meldt nog, dat bij het onder zoek ter plaatse zoowel getuige Karwahne als Frey hun verklaringen volhielden. In de Michel Acgelostraat, Onbekend gebleven persoon ontrukt een dame haar taschje. Amsterdam. Kort na middernacht is in de Mi chel Angelostraat een dame het slachtoffer gewor» den van een brutalen roofoverval. De bewuste dame liep daar in gezelschap van drie personen; haar echtgenoot, die met een ande ren heer voorop liep. terwijl zij zelf met de echtge- noote van genoemden heer de achterhoede vormde. Plotseling trad van achteren en man op haar toe, die haar met een krachtigen ruk van haar handtasch die eenig kleingeld, sleutels, enz. inhield, beroofde. In de consternatie, die hierdoor ontstond, wist de dader op een fiets te springen, die hij eenige hon derden meters verder wegwierp, waarna hij beenen maakte. Ofschoon nog enkele personen, die op het tumult waren komen toeloopen, den vluchteling ach terna zetten, wist deze te ontkomen. Het weggeworpen rijwiel is door een burger aan het bureau Overtoom gedeponeerd. De politie van dit bureau is er tot nu toe niet in geslaagd, den dader, die weinig baat van zijn brutaal stukje verkregen heeft, op te sporen. Het geheele verkeer en het zakenleven ei door stilgelegd. V.D. verneemt uit Montreal Boven Montreal heeft een hevige sneeuwstorm ge woed, zoo hevig, dat de laatste twintig jaar een derge lijke storm zoo vroeg in het jaar niet is voorgekomen. Het geheele zakenleven werd door den storm stilgelegd. Het geheele verkeer, in de eerste plaats het spoor- en tramverkeer werd ernstig gestremd, zoodat de levering van landbouwproducten aan de stad groote moeilijkhe den ondervond. Zelfs telefoon en telegraaflijnen wer den vernield. Uit de Canadeesche hoofdstad Ottowa komen gelijk luidende berichten. Daad van twee tewerkgestelde* Uit Heesoh wordt aan de Tel. gemeld: Twee arbeiders uit deze gemeente, werkzaam bij de ontginningswerken, die op de grens dei* gemeente HeeschNistelrode in werkverschaffing worden uitge voerd. geraakten tijdens den arbeid in een heftige woor denwisseling met den opzichter W. Snijders uit Uden. De heer Snijders,, die namens de Nederlandsche Heide maatschappij met het toezicht op de werkzaamheden is belast, had hun een aanmerking over het werk ge maakt, hetgeen niet naar den zin was van de beide werklieden. De oneenigheid liep zoo hoog, dat de ar beiders tot handtastelijkheden overgingen en met hun spaden den opzichter zeer zware slagen toebrachten. De man werd ernstig over het geheele lichaam verwond en moest, nadat een ontboden geneesheer eerste hulp had verleend, per auto naar zijn woning worden over gebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. Een ontslagen gevangenisboef gearresteerd. De News Qhronicle verneemt uit New York, dat aldaar gearresteerd is zekere John Gorch, een ontslagen ge vangenisboef, verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoering van Lindberghs baby, nu 20 maanden gele den. De politie heeft thans verklaard dat zij van het begin af gewerkt heeft op aawijzingen van John Gorch en nog steeds op zoek is naar personen die door dezen aangewezen zijn. Gorch is een schriftvervalsdher die door de politie van verschillende staten verdacht wordt van falsificaties. De politie van New Jersey-Stad ver gelijkt nu het handschrift van de correspondentie in de Lindbergh-zaak met door John Gorch vervalschte stukken. Het ie zeker dat John Gorch niet in de ge vangenis was toen de ontvoering te Hopewell plaats had en dat hy zich daar in de buurt ophield. VLIEGTUIGONGELUK BIJ ZURICH. Uit Bazel: Op het vliegveld Duebendorf bij Zurich heeft Woens dagmiddag een ongeluk plaats gevonden, waarbij de 28- jarige ingenieur Gerhard Pinner uit Berlijn en de Zwitsersche chauffeur Erwin Salzmann om het leven zijn gekomen. Pinner was in gezelschap van zijn Duit- schen vlieginstructeur Neuburger met zijn sportvliegtuig uit Duitschland te Zurich aangekomen. Toen zij voor een oefenvlucht wilden opstijgen, stapte Neuburger uit en Pinner ging alleen omhoog. Reeds direct hierna ge raakte hij in moeilijkheden, zijn toestel geraakte in brand en Pinner kon slechts als lijk worden geborgen. Een chauffeur werd door het vallend puin gedood. AUTO RIJDT IN OP EEN COLONNE HITLER-JONGENS. Zeven hunner ernstig gewond. Uit Wohlau: Naby Piskorsine is een luxe auto op een colonne van twintig Hitlerjongens ingereden. Zeven hunner werden ernstig gewond: vier hebben een sche delbreuk opgeloopen. De bestuurder van de auto, da verzekeringsagent Blümel, verkeerde onder den invloed van eterken drank.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1