De Omzetbelasting. Donderdag 26 October 1933. SCMAGER COURANT. Tweede blad. No. 9371 Ook in de Eerste Kamer aangenomen. DE TREINRAMP IN FRANKRIJK. Reeds 40 dooden. Het gaatje in de „Pull-over". De droogte in Oranje Vrijstaat. De dijkval op Noord-Beveland. Circus Amanda Roberti te Schagen. Tegen de bandieten. MINISTER OUD TOONT NOG EENS OPNIEUW DE NOODZAKELIJKHEID VAN DEZE BELASTING AAN. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer het wetsvoorstel tot heffing van een Omzetbelasting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Oud krijgt dus zijn 85 millloen. Hij heeft gistermiddag ook in de Eerste Kamer nog eens ten overvloede de absolute noodzakelijkheid van deze hef fing aangetoond. Het is onjuist te beweren, aldus merk te de minister verder op, dat voortaan de gebruikers vier procent meer zullen betalen, nu immers iedere be lasting van den tusschenhandel achterwege gelaten is. De prijzen, die de consument betaalt, zijn aanmerkelijk hooger dan de bedragen, welke de fabrikant in rekening brengt. En het zijn slechts deze laatste bedragen, die door de heffing aan de bron getroffen worden. Natuur lijk is bezuinigen primaire noodzaak. Bij de uitvoering van de wet zal zooveel mogelijk met de eischen van het bedrijfsleven worden rekening gehouden. Geen andere belasting zal in staat zijn de schatkist de benoodigde vijf-en-tachtig millioen te verschaffen. Wanneer men zegt, dat door deze heffing in het bijzonder de verbrui kers worden getroffen, vergeet men de lijst der vrijstel lingen, waarin een aanmerkelijk aantal eerste levensbe hoeften is opgenomen. „Men zegt" zoo minister Oud „de werkloozen zijn er zoo slecht aan toe. Maar wij hebben er voor tezorgen, dat niet door een deficit in de staatsfinanciën de situatie der werkloozen nog slech ter zal worden. Voor het evenwicht in onze begrooting moet allereerst worden gezorgd." Gaarne wilde de minister toezeggen, dat hij niet zal aarzelen wijzigingsvoorstellen te doen, als deze in de practijk der toepassing noodig zullen blijken. Bij de uit voering zal met de eisohen van het bedrijfsleven zoo veel mogelijk rekening worden gehouden. De minister beriep zich op zijn politiek verleden om het vertrouwen te winnen van hen, die meenen dat er via de directe belastingen nog wel een en ander te vinden zal zija De heer Visser moet niet vergeten, dat de groote inko mens een belangrijke economische functie hebben, voor al t.a. van de kapitaalvorming. Voor een heffing ineens is de tijd al bijzonder ongeschikt. Een overzicht van de opbrengst der „Indirecte" be lastingen kan niet verhelderend werken, omdat immers in onze wetgeving belastingen „indirect" geheeten wor den, die dat economisch niet zijn: de successie-belas ting, het registratierecht b.v. De heer Oud herinnerde er aan, dat de regeering reeds heeft toegezegd een en ander voor de groote gezinnen te zullen doen, b.v. t.a. van den woningbouw. Vooralsnog hoopt de minister een systeem te vinden voor een gewijzigde belasting op de vennootschappen, waarbij hij geen winstbelasting noodig heeft. Tariefsherziening. Nog meer slachtoffers onder het pain. H&vas seint uit Evreux: Vijf in het ziekenhuis liggende gewonden van het spoorwegongeluk bij Evreux zijn overleden, tengevolge waarvan het aan tal dooden reeds veertig bedraagt. Onder de puinhoopen liggen nog vier lijken, welker berging pas gistermiddag zou kunnen geschieden, daar het technisch onderzoek naar de oorzaken van de ramp op het oogenblilc gaande is. V.D. weet nog te melden dat de locomotief van den verongelukten trein niet lang geleden was gerepa reerd in verband met een beschadiging aan een der assen. Derhalve gaat de commissie van onderzoek na of het ongeval misschien door een afwijking aan de locomotief kan zijn veroorzaakt. Nog een spoorwegongeluk. Op het traject Laroche-sur-YonNantes is een ar- beiderstrein ontspoord ten gevolge waarvan een spoorwegarbeider gedood werd en eenige anderen werden gewond. Een der grootste rampen sedert langen tijd. De Parijsche bladen bevatten uitvoerige berichten over het spoorwegongeluk bij Evreux, een der ern stigste van de in Frankrijk zoo veelvuldig voorkomen de spoorwegrampen. Om tien uur Dinsdagochtend kwamen de eerste "berichten uit La Bonneville te Evreux binnen. On middellijk begaven zich een groot aantal gendarmes, een detachement van het 7e regiment bereden jagers, militaire geneesheeren en verpleegsters per auto's naar het terrein van de catastrofe, dat 22 K.M. ver der was gelegen. Het bleek dat de ramp was ge- si hied ter hoogte van de halte Glisolles, op drie K.M. afstand van La Bonneville. Men weet, dat de locomotief, de tender en vier rijtuigen van den express CherbourgParijs, die om 11 u. 26 in de hoofdstad moet aankomen, op een brug derailleerden en daarna in de Rouloir stortte. Dit ri viertje is slechts drie tot vier meter breed. Het tooneel van de "amp bood den gewonen jam merlijken aanblik. De overblijfselen der spoorwegrij tuigen vulden als 't ware het kleine ravijn geheel. De locomotief was ondanks den val vrijwel intact ge bleven en stond nog zelfs licht te puffen. Twee wa gens waren op de spoorbaan staande gebleven. Uit de puinhoopen stegen de jammerkreten der slachtof fers op. Aanvankelijk meende men, zooals dit in den regel het geval is, dat er slechts gewonden waren, doch spoedig bleek dat men tegenover een schrikke lijke ramp stond. Telkens weer werden lijken gevon den en na enkele uren reeds waren er 31 geborgen. Zij werden naar het hospitaal te Evreux overgebracht, waar intusschen een chapelle ardente was ingericht. Met groote omzichtigheid moest het bergingswerk ge schieden, want verscheidene wrakstukken stonden zeer wankel, zoodat zij dreigden verder in te storten* en misschien de er onder liggende gewonden te ver pletteren. De technische tariefsherziening komt in de plaats van de bestaande tijdelijke verhooging der invoerrech ten met 30 opcenten en den verhoogden suikeraccijns. Zij raakt de omzetbelasting niet. De tariefsvoorziening ls een ingewikkelde zaak, die de desbetreffende com missie in handen heeft. Wat de heeren Blomjous en v. Lanschot vragen, heeft betrekking op iets anders: dat raakt de handelspolitiek. In dit verband herinnerde de heer Oud aan de troon rede, waaruit blijkt, dat de regeering zich in geen en kel opzicht kan binden. Alles hangt hier van de oogen- blikelijke omstandigheden af. Daarom mag men thans en bij dit ontwerp van de regeering geen verklaring vorderen, waardoor z\j zich bindt ten aanzien van de handelspolitiek. Iemand, die vruchten uit zijn tuin neemt, valt niet onder het begrip fabrikant, als hij niet zijn beroep maakt van het verkoopen dezer vruchten. Voor de boe ien geldt een soortgelijke onderscheiding Den heer Fock zegde de minister toe, dat hij bij de technische herzie ning van de tariefwet het invoerrecht op thee zal ver lagen. Er zal echter een compensatie gevonden moeten •worden; daarom kan de minister niet, zooals de heer Fock zou willen, de thee vrijstellen van de 30 opcenten, wier verlenging binnenkort weer aan de orde komt. Aan den heer v. Lanschot, die voorspeld had, dat de minister nog te optimistisch isg eweest t.a. van zijn ra mingen van de belastingopbrengst op de begrooting, gaf de heer Oud ten slotte toe, dat de gebeurtenissen zoo onzeker zijn, dat inderdaad tegenvallers niet zijn uitge sloten. Een uiterst voorzichtige financieele politiek is dan ook noodzakelijk, juist in het belang van de groote ge zinnen en de werkloozen. Met een korte repliek van de heeren Wibaut en Visser werd het ontwerp ten slotte z.b.s. goedgekeurd. Een Chineezen-historie In de Haarlemmer meer. Een vermakelijke Chineezenhistorie heeft op den Nieuwen Meerdijk in de Haarlemmermeer plaats gehad. Een pull-over-verkoopend Pindachinees vervoegde zich bij Mej. O. om een dergelijk kleedingstuk aan den man of beter aan de vrouw te brengen. Mej. O. bekeek den „overgooier" met een critisch oog en... ontdekte er een gaatje in. Vanzelfsprekend werd het kleedingstuk ge weigerd en aan den Chinees teruggegeven. Maar de man verweet nu mej. O. dat... deze het gaatje er in had gemaakt! Hij wilde noch het kleeding stuk terugnemen, noch van het erf van de woning af gaan. Buren schoten te hulp en de Chinees nam de wijk, met achterlating van zijn koffer... Toen begon de historie pas! De Chinees zon op wraak pn de wraak kwam in den persoon van een kameraad ook een Chinees! waarmede de verdreven Chinees des middags in het dorp arriveerde. Helaas vergisten zij zich echter in de woning, waar de een zijn koffertje had achtegelaten en wilden bij mej. S. binnendringen die met het heele geval niets te maken had. Deze ver weerde zich met... de waterslang tegen beide indringers die blijkbaar tegen water wel bestand waren, want zij sprongen op mej, S. toe, grepen haar bij haar haren en eischten geld van haar, wat mej. S., om van de Chinee- zen maar af te zijn, hun tenslotte gaf. En toen kwam... de zoon van mej. S. en gaf den beiden Chineezen... zoon gevoelig pak slaag, dat zij zich voorloopig wel *let meer in het dorp zullen vertoonen. AMsb.) 1 Naar de Times meldt, heeft het congres van den Zuid- Afrikaansohen Landbouwbond, dat te Kaapstad verga dert, een dringende motie van den Oranje Vrijstaat aangenomen, welke de regeering verzoekt gratis levens middelen en voeder beschikbaar te stellen voor de men- schen, en dieren, die door de droogte getroffen zijn, zaad beschikbaar te stellen en trekdieren voor het ploe gen, zoodra het gaat regenen, en de boeren te helpen nieuwe beesten aan te schaffen als de droogte voorbij zal zijn. De afgevaardigden uit de Transvaal en NataJ hadden aanvankelijk de motie overdreven geacht, maar wat zij op hun reis naar Kaapstad van den Oranje Vrijstaat gezien hadden, had hen tot andere gedachten gebracht Volgens alle meedeelingen is de Vrijstaat thans een woestijn van zandstormen. Overal op het veld vormen zich zandduinen. De provincie, die eens de beste weide gronden van de Unie bezat, lijkt thans meer op een woestijn dan de Kalahari zelf. Toen de motie aangenomen was, stonden de afgevaar digden zwijgend recht uit medelijden voor de boeren In den Oranje Vrijstaat. ACHTERUIT HET WATER IN. Reizigersauto in t KanaaL Dinsdagavond, om 11 uur ongeveer, is de reiziger Ge ling uit Hengelo met zijn auto in het Linthorst-Homan- kanaal bij Beilen gereden. De heer Geling moest bij de brug even achteruit rijden, maar door de duisternis misleid kwam hij daarbij in het kanaal terecht. Omstan ders zagen uit de verte de auto in het water verdwij nen. Direct werd hulp gehaald, in de veronderstelling, dat de chauffeur mede in de diepte was verdwenen. Het bleek echter, dat deze zich had weten te bevrijden en ongemerkt naar Beilen was gegaan. De auto is grooten- deela vernield. De inlaagpolder niet behouden. Dinsdag ls de aanwijzing geschied voor het maken tot zeewering van een gedeelte binnendijk, lang 175 M. van den Oud-Noord-Bevelandpolder, grenzende aan den ingeJoopen inlaagpolder van den polder Nieuw Noord- Beveland. Daardoor is dus de inlaagpolder aan het water prijs gegeven en is het niet mogelijk gebleken het door den val ontstane gat te dichten. Sedert verleden week komt daar het 3 M. hooge nooddijkje is weggevallen, het wa ter bij elk hoog tij binnen. Bij laag water vallen de gronden droog. Het water heeft de fundamenten van een hofstede blootgespoeld, welke 50 jaar geleden vanwege het gevaar van een „val" meer landwaarts is verplaatst. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October bedroeg het aantal aangegeven radio- ontvanginrichtingen 316.956. Het aantal aangeslotenen aan radiodistributie-cen trales bedroeg 297.041. In totaal komt dit neer op 74 luisteraars per duizend inwoners. Circus Amanda Roberti is in Noord-Holland een goede bekende. Na den Helder, Zaandam en Alkmaar, komt thans Schagen aan de beurt. Roberti is nog een echt romantisch paardenspel, waarin men buiten het vele andere vooral op het ge bied van paardendressuur verstomd zal staan van de goede prestaties, die op dit gebied te zien worden ge geven. Een 30-tal goed verzorgde en prachtig opgetuigde paarden zullen aan de voorstelling deelnemen. Voor liefhebbers van paardensport is er dus in de eerste plaats alles te genieten. De echte romantische paardendressuur staat in circus Roberti nog bovenaan. Doch, zooals reeds gezegd, er is ook nog heel veel anders. Zoo zal men op het gebied van accrobatiek en gymnastiek in dit circus buitengewoon sterke staal tjes kunnen aanschouwen, en alles is 1ste klas werk. Het entrée-nummer van de gezusters Roberti is al een heel mooi staaltje van kunnen en durf van deze dames. Vervolgens de dresseerproeven van den heer Sieg- fried. Achtereenvolgens werkt hij met een 8-tal mooie paardjes en laat het publiek allerlei sterke staaltjes van dressuur zien. Hij vertoont met Roland mooi werk van Vrijheidsdressuur, terwijl Massella, het apporteer- paard, zelfs een speld bij zijn meester terug brengt. Verder zijn er nog enkele Amazone's te zien, die kranige proeven van kunst vertoonen. Vooral Mevr. Amanda zelf, is buitengewoon goed. Maar we zijn er nog niet, want het programma ver- meldt nog het rekenpaardje Bubi, voorgesteld door Mevr. Amanda, een lief dier dat sterke staaltjes wist te vertoonen. Iets bijzonders is, dat de heer W. H. ten Hoet Parson, Redacteur van het Luxe Maandblad „De Kroniek" als artist met dit circus meereist om later een boek te kunnen schrijven over het circusleven. Hij treedt onder den naam Parsoni als Indiaan op en vertoont allerlei dolle staaltjes van rij- en springkunst. Tenslotte vermelden we nog het optreden van den heer Al ex Blumenfeld, de hoogescboolrijder. Een man, die in de meest fijne en voornaamste zaken heeft ge werkt. Zijn werk op den mooien schimmel dwingt ieders bewondering af. Dat is bewonderenswaard. Fijner heeft niemand het ooit in het grootste circus ter wereld ge zien, zoo zeggen zij, die het gezien hebben. Het is dan ook zeker een voorrecht, zulk een kunstrijder te mogen begroeten, Resumeerende zal ieder moeten getuigen, dat de af- deeling paarden-dressuur op het programma rij verte genwoordigd is en dat we het hier echt met een paar- denspel te doen hebben. Dat het circus zijn standplaats heeft gevonden op het Noord op het terrein van café Kamp heeft men in ons nummer van gister kunnen zien. Men lette dan ook nog eens op de bon, die daarin is afgedrukt en die speci aal voor de kinderen bestemd is. Barometerstand op Donderdagmorgen S uur. 755 m.M Verwachting: Regen. Temperatuur 70 gr. C. 44 gr. F.. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Meer eerbied voor de politie gewensch\ De pc e te Chicago beschikt over een tuighuis vol machinegc v/eren. Maar zij heeft deze wapenen tot dus ver nog nooit gebruikt tegen de gangsters. De hoofd commissaris van den geheimen politiedienst heeft voor een commissie uit den senaat van Washington ver klaard, zoo meldt de N.R.Ct., dat deze wapenen enkel waren aangeschaft om er den schrik bij de misdadigers in te brengen. In antwoord op deze mededeeling maakte senator Copeland de opmerking dat dit misschien dan ook de reden was, waarom de boeven van Chicago zoo weinig eerbied toonden voor de politie van die stad. Daarop antwoordde de commissaris, Schumacher, dat er geen enkele wet te ontwerpen zou zijn, die het aan de bandieten onmogelijk zou maken, zich in het bezit te stellen van vuurwapenen. Voorts betoogde de com missaris dat hij een tegenstander was van het op be lofte van goed gedrag vroegtijdig vrijlaten van veroor deelden. Zijn opvatting is het, dat wanneer men da boeven eenmaal achter slot heeft, men hen daar ook moet houden. DE SMOKKELHANDEL IN ROGGE. Bijzondere tegenmaatregelen Naar het Haagsche Corr. Bureau ter oore komt, heeft de Tarwe- en Meelcentrale bijzondere maatrege len genomen om te voorkomen, dat de smokkelhandel in rogge, welke in Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord-Brabant. Controleurs der Centrale hebben dezer dagen wederom verschillende partijen smokkelroggs in beslag genomen. NAZI-GIJZELAARS NAAR EEN CONCENTRATIE KAMP. Dreigement der Oostenrijksche autoriteiten V.D. verneemt uit Weenen: De autoriteiten te Kufstein aan de Oostenrijksch- Beiersche grens, hebben bepaald, dat wanneer in de toekomst in de bergen wederom „hakenkrusvuren" zul len worden ontstoken, of wanneer de nationaal-socia- listen zich aan andere provocaties schuldig maken en dedaders nietz uilen worden opgespoord, een leider of een andere invloedrijke persoonlijkheid der nationaal- socialistisohe partij voor den duur van een jaar in een concentratiekamp zal worden opgesloten. VOOR DE KEUKEN. Tomaten met vleeschloos vulsel. (Vier personen). 8 middelmatig groote tomaten; 100 G. (3 flinke sneden) oud brood (wit of bruin). 1 uitje, 1 rauw ei, 1 hardgekookt ei, wat peper, nootmus kaat en zout; 1 Maggi's bouillonblokje met 114 dE. water, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter Wasch de tomaten, snijd er met een scherp mes het bovenste kapje af en hol met een theelepeltje de vruch ten uit (bewaar echter het weggenomen vruchtvleesch om het later gezeefd door den bouillon te doen. Laat het brood even weeken in wat warm water, druk het goed droog uit. en vermeng het met het rau we ei, het zeer fijn gehakte (of geraspte) uitje het fijngewreven harde ei, de kruiden en wat zout. Ver deel dit „gehakt" in 8 gelijke deelen en vul daarmee de 8 tomaten. Schik de gevulde tomaten in een vuurvasten schotel of in een breede pan, voeg er het bouillonblokje met het water en het gezeefde tomatenvleesch bij, leg op elke tomaat een klontje van de boter en zet dan den schotel in den oven (of de pan op een zacht vuur) tot alles door en door warm is (ongeveer uur), nu en dau de tomaten bedruipende met het sausje. Koude gevulde tomaten (4 personen). 4 a 6 groote, stevige tomaten, 1 komkommer, 1 eetlepel slaolie, 14 eetlepel azijn, wat peper en zout, wat gehakte peterselie of dragon, eenige druppels Maggi's Aroma. Wasch de tomaten, dompel ze gedurende 1 minuut in kokend water, houd ze dan dadelijk onder de koude waterkraan en neem er het buitenste vliesje af. Snijd met een scherp mes de bovenste kapjes af, hol de vruchten uit en bestuif ze van binnen met wat fijn zout en wat peper. Schil de komkommer en trek ze met een sambal- schaafje in dunne draadjes. Meng die aan met de dooi elkaar geklopte olie en azijn, druppel er wat Maggi's Aroma in en roer er de gehakte peterselie of dragon door. Vul de tomatenbakjes met de „sambal van komkom mer" en schik ze liefst op een schotel, die eerst met eenige frissohe blaadjes kropsla is belegd. HET AMERIKAANSCHE „DUIVELS-EILAND" Het Alca- traz-eilan.d, liggende iu de 1.5 kilometer breede Gouden Pooit, de natuurlijke zee-engte bij San Francisco, is na een onlangs genomen besluit der Amerikaansche regeering tot deportatie oord voor 600 zware misdadigers aangewezen geworden, die voor de maatschappij absoluut verloren waren geflaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5