llllllli Nillis- Kijken is Koopen bij CLOECK Algemeen beleid Auto te water gereden. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co. Schagen. Eerste Blad. VAN BET KABINET COIIJN. De Regeering tegen den corporatieven staat. Dame haar zoontje verdronken. NIEUWE REGELING door de RUNDVEE-CENTRALE. Millionnair ontvoerd. D0ÜWE EGBERTS PAARSMERK EEN GOEDE VANGST. Donderdag 2 November 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9375 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot '«morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden 1.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTEÏW TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«i Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekencfJ DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Zij wil echter medewerken aan de ontwikke ling der maatschappij in corporatieven zin. In haar Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag verklaart de regeering het begrip „corporatieve staat" volstrekt ver werpelijk: zij wil echter medewerken aan de ontwikkeling der maatschappij in corpora tieven zin. Een wetsontwerp tegen ontoe laatbare uitingen in het openbaar kan spoe dig tegemoet gezien worden. De regeering vraagt f 60 millioen voor de uitvoering van groote werken. Zij verklaart zich tegen in voering van de 40-urige werkweek. Voor 1933 wordt een nadeelig saldo berekend van 179% millioen. Aan de M. v. A. ontleenen we nog het voï<<ende: In dezen hachelijken tijd overheerscht één vraag alle andere: zal de regeering haar taak kunnen ver vullen in gestadige samenwerking met de vertegen woordiging des volks, of zal, ook In ons land. de loop der zaken een zoodanige worden, dat dit verband verbroken zal worden? Do regeering acht het eerste onmisbare voorwaarde voor een doeltreffend staats bewind; het laatste zou zij een ramp voor ons volk achten. De thans plotseling naar voren komende be langstelling voor ingrijpende wijziging onzer staatsin stellingen is op zich zelf geenszins zonder beteekenis. Maar dit is niet de hoofdvraag. Die hooidvraag is. of zulk een wijziging urgent moet worden geacht Het begrip „corporatieve staat" in zijn meest gangbare be teekenis, acht de regeering /olstrekt verwerpelijk, omdat het het maatschappelijk leven fn al zijn gele dingen aan de staatsmacht onderwerpt, omdat het kerk en godsdienst, wetenschap en bedrijf, van zijn natuurlijke vrijheden berooft. Ter beoordeeling van dit begrip heeft de regeering de voorlic.Ating van een staatscommissie niet noodie. Zij heeft daarover een gevestigd oordeel. Anders staat zij tegenover de ontwikkeling der maatschappij in corporatieven zin. Hier aan wil de regeering medewerken. Zij wenscht echter te waarschuwen, zich niet te spoedig gevangen te geven af>n de lenzen van den dag. Voor zooveel de regeering zon oordeel en, dat wijzigingen in de Grondwet noodzakelijk zijn, zal zij niet aarzelen daar over te zijner tijd voorstellen in te dienen. Of het landbouwbedrijf, behoudens een enkel onder deel, thans reeds in aanmerking komt om er de Be- drijfsradenwt in toepassing te brengen, valt sterk te betwijfelen. De regeering verdedigt uit oerig haar houding t. o. v. Je S.D.A.P. en het N.V.V Tegen ontoelaatbare uitingen In het openbaar Een wetsontwerp, beoogende o.m. een scherpere repressie van ontoelaatbare uitingen in het openbaar, zal de Kamer weldra bereiken. Nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleine vorderin gen, is overleg tusschen de departementen gaande. Bij haar beschouwingen over de werkloosheid, zet de regeering uiteen, dat zij voornemens is, den ver snelden bruggenbouw door te zetten. Zij heeft daar toe een plan ontworpen, waarbij samenwerking met particulieren zal worden gezocht en dat, indien het slaagt, intrekking van het aanhangig wetsontwerp tengevolge zal hebben. De regeering en de middenstand. De regeering is bereid in velerlei opzicht aan ge rechtvaardigde eischen van den middenstand tege moet te komen. In zake een wettelijke regeling van het cadeaustelsel deed de middenstandsraad in den loop des jaars een concreet denkbeeld aan de hand waarover advies van den Nijverheidsraad is verzocht. Het ontwerp eener steunregeling voor ten gevolge van de crisis in liquiditeits-moeilijkheden geraakte middenstandsbedrijven zal niet lang meer op zich la ten wachten. In afwachting van het bekend worden van de uit komsten van een onderzoek van het Economisch Insti tuut voor den Middenstand voor het euvel der uit- verkoopen, wordt een desbetreffend voorontwerp in gereedheid gebracht. In zake vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleine vorderin gen is overleg tusschen betrokken departementen gaande. 160 millioen voor uitvoering van groote werken. De regeering zal voor de uitvoering van groote werken een beroep op de geldmarkt doen zoodra dit mogelijk zal zijn. Een voor loopig plan der vervroegd en versneld uit te voeren werken omvat o.m. den aanleg van kanalen en veerhavens, normalisatie van rivieren, wegenbouw, bruggenbouw, spoor- wegwerken, aanleg van vliegvelden, ont ginningswerken en ook het begin van de droogmaking van den N.O. Zuiderzeepol der, tezamen tot een bedrag dat voor 1934 op f60 mill. is geraamd. Dit geheel bedrag in één jaar te verwerken, zal in verband met den vereischten tijd voor voorberei ding en onteigening en met het oog op het benoo- digde technische personeel groote insnanning kosten en hoogstwaarschijnlijk het nemen van bijzondere maatregelen medebrengen. Onder bepaalde voorwaarden zal aan het particu liere bedrijfsleven de gelegenheid worden geboden om deel te nemen aan de uitvoering van werkver schaffingswerken, waarmeie tal van personen, die in het particuliere bedrijf een leidende functie ver vulden ingenieurs, technici e.d. weder in het bedrijfsleven kunnen worden ingeschakeld. De meening van vele leden, dat de z.g. Rijkswerk verschaffing broeinesten van re/olutionnaire agita tie zijn. kan de regeering in haar algemeenheid niet als iuist erkennen. Voor zoover de zeer beperkte nrddelen dit toela ten, zal de regeering niet alleen posringen, om het lot der jeugdige werkloozen te verbeteren, krachtig steunen, doch ook zelf stimuleerend werkzaam zijn. Voorkoming executie landelijk eigendom men. Een ontwerp, houdende maatregelen ter voorko ming van executie van landelijke eigendommen, is in voorbereiding. Noodlottig ongeval onder Loenerslzict. Abcoude. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft on der Loenersloot. gemeente Abcoude-Baambrugge een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetwelk twee slacht offers heeft geeischt. Een auto van een taximaatschap pij uit Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren. In den wagen waren, behalve de bestuur der, nog vier personen gezeten, n.1. de ongeveer 60-jarige mevr. Muller, echtgenoote van een gepensionneerd arts uit Nederlandsch-Indië en thans woonachtig te Den Haag, voorts een schoondochter van mevr. M. en twee jonge kinderen, een jongen van tien en een meisje van acht jaar. De familie was op weg naar Laren, om daar een zoontje, dat te Laren in een rusthuis verpleegd wordt, te bezoeken. Bij de brug over het Merwedekanaal onder Loener sloot is de bestuurder van den wagen, de ongeveer 18- jarige chauffeur Kal uit Den Haag, den verkeerden weg ingeslagen. In plaats van den hoofdweg te volgen ls hij vermoedelijk met onbekendheid van den weg ter plaatse het zandweggetje naar Nigtevecht opgereden Plotseling schijnt de wagen te zijn gaan slingeren met het noodlottig gevolg, dat de auto met de vijf personen in het Merwedekanaal terecht kwam. Onmiddellijk schoten verschillende omstanders, die het ongeluk za gen gebeuren te hulp. Vrij spoedig konden de vijf per sonen dan ook uit den wagen en op het drooge worden gebracht De chauffeur en Mevr. M. hadden zich direct uit den wagen kunnen bevrijden, terwijl de drie anderen er uit moesten worden gehaald. O.m. werd nog door een der omstanders enkele malen gedoken. In tusschen was dr. van Doorn uit Abcoude gewaarschuwd, die slechts den dood kon constateeren bij de jonge vrouw en haar tienjarig zoontje. Het kleine meisje, alsmede Mevr. Muller kwamen er vrij goed af. Mevr. M. had zelfs nog gepoogd door kunstmatige ademhaling toe te pas sen de levensgeesten van haar schoondochter op te wekken, evenwel zonder resultaat Ook dr. Van Doorn mocht daar niet meer in slagen. De auto Is later in den middag met een kraanwagen op het doge gebracht en in beslag genomen. De drie geredde personen zjjn per auto naar Den Haag ver voerd. De burgemeester van Abcoude, Jhr. Dedel was spoedig ter plaatse geweest en leidde persoonlijk de verschillende werkzaamheden. Een voorloopig onderzoek werd door politie en veld wachters ingesteld, doch omtrent de oorzaak van dit wel heel droevige ongeval kon men nog niets positiefs zeggen. De levering meer in overeenstemming ge bracht met de verwerking. De Crisis Rundveecentrale meldt het volgende: Op grond van demgrooten aanvoer op de leve ringsplaatsen alwaar de Crisis-Rundveecentrale ge- regenheid biedt rundvee aan haar te leveren, zal noo- dig zijn een verplichte aangifte ir. te' stellen. Zoodanige aangifte maakt mogelijk, dat: Het aantal te ontvangen dieren kan worden gere geld naar de mogelijkheid van verwerking. De werkzaamheden, aan de overneming zelf ver bonden, uitvoerbaar zijn op zoodanige wijze als dit wenschelijk is. Aangezien het noodzakelijk, deze regeling ten spoe digste in werking te doen treden, is voeling gezocht met de Nederlandsche Varkenscentrale, weiker leve ringsorganisatie medewerking zal verleenen voor zoover betreft de aangiften. De werkwijzen zijn als volgt: Zooveel mogelijk leveringsplaatsen worden voor overneming aangewezen, terwijl voor elke leverings plaats een maximum aantal over te nemen runderen wordt vastgesteld. Deze vaststelling wordt geregeld naar de belangrijkheid der leveringsplaats als cen trum van veehouderij en met inachtneming van het aantal runderen, dat kan worden verwerkt Bij de plaatselijke zaakvoerders der Nederlandsche Varkenscentrale worden aangiftekaarten verkrijg baar gesteld, op welker door den adspirant-leveran- cier wordt ingevuld, op welke plaats, op welken da tum en hoeveel dieren van de gevraag le soort hij wenscht te leveren. Bij denzelfder zaakvoerder, bij wïen de kaarten zijn aangevraagd, kan men inlich tingen bekomen omtrent de invulling der kaarten en na de invulling wordt elke kaart, aan welke een retourkaart is bevestigd, rechtstreeks opgezonden naar de Crisis Rundveecentrale te 's Gravenhage. Tijdig voor den datum van levering ontvangt el ke betreffende leverancier de retourkaart terug, op welke hem wordt bevestigd hoeveel der door hem aangegeven dieren kunnen wordpn aangeboden. De ze kaart geldt als bewijs van gerechtigdheid tot aan bieding tegenover den provincialen vertegenwoor diger der C. R. C. Zonder vergezeld te zijn van zoodanige kaart, wordt dus geen dier ter aanbieding toegelaten. Kaarten, wel ke niet duidelijk en juist zijn ingevuld, worden niet in behandeling genomen; naam en adres van den aangever moeten volledig en duidelijk leesbaar zijn vermeld. Het is eiken aangever slechts geoorloofd in een zelfde week op niet meer dan een leveringsplaats die ren aan te geven. Aangiften zijn verloopen, indien zij op den vastge- stelden datum niet gebruikt zijn. Een leverancier zal, indien hij meer dan één dier kan leveren, deze steeds tegelijk en, voor zooveel mogelijk, op een kaart ver meld moeten aangeven. Wie het hem ter levering toegestaan aantal dieren niet levert, kan worden uitgesloten van verdere mo gelijkheid tot levering. Vervolgens wordt weer een lijst gepubliceerd van marktplaatsen, waar in d© week van 1318 November weer vee ter levering kan worden aangeboden. Daar in vinden we vermeld, dat dit voor Schagen zal zijn Donderdag 16 November. Na een angstige nacht te hebben doorge bracht weer vrijgelaten. Hij wil .niets van zün avontuur vertellen. Reuter meldt uit Marshall (Michigan), 1 Nov. De millionnair Louis C. Brooks. een fabrikant uit Mi chigan, hoofd van een der voornaamste families dezer stad, is gisteren door bandieten ontvoerd en beroofd. Hij werd op zijn kantoor overvallen door een vrouw en twee mannen, die eerst den nachtwaker hadden over- meesterd en met een prop den mond hadden gesnoerd. Met een revolver in de vuist, dwongen zij den million nair de brandkast te openen. Zij gunden zich geen tijd den inhoud van den brandkast te onderzoeken, doch schoven alles in een paar zakken en brachten het naar buiten in Brook's gereedstaanden auto. Zij dwongen den fabrikant vóór te gaan, trokken hem in den wa gen en reden met hem weg. Nabij Batlle Creek, ongeveer 32 K.M. van Marshall, stopten zij. Het contactsleutelje van den auto wierp zij tusschen een groep boomen en terwijl Brooks naar 't ding zocht, maakten zij zich ijlings uit de voeten. Toen hij het sleutelje eindelijk teruggevonden had, waren de bandieten allang uit het gezicht. In de vroege morgenuren kwam hij met den wagen aan bij het landhuis, dat hij bij Battle Creek bezit Sl.in gezicht zit vol schrammen en builen, doch overi gens is hij ongedeerd. Hij weigert evenwel eenige in lichtingen te geven over hetgeen hem is overkomen, alvorens hij met zijn advocaat heeft gesproken. Naar het schijnt bevatte de brandkast heel weinig van waarde. Vtv*. 10 e&^jc 7^ frjg in u£Üt/tO£JlOi\ 'ZoUdtfeJhL 7o€UVVOC?i 50e».p.'/jpd, 20 et. per om \0ei,p.,l3on» ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI VE»SCN»ET U WOIKEN VAN GENOT INTERNATIONALE O PLICHTSTER TE TEGELEN GEARRESTEERD. Zij had te Berlijn voor 250.000 Mark aan brillanten gestolen. Door een eigenaardlgen samenloop van omstandighe den Is de politie te Tegelen erin geslaagd de 30-jarig» Else Lint uit Berlijn te arresteeren, die door de Neder landsche en de Duitsohe politie reeds lang werd gezocht Deze dame heeft in December van het vorige jaar te Berlijn een diefstal gepleegd van brillanten, ter waar de van 250.000 Mark. Ofschoon de Berlijnsehe politie 'n premie van 5000 Mark voor haar opsporing had uitge loofd, heeft men in Dultsohland geen spoor van haar kunnen vinden. Haar man, aldus lezen we in het „Hsbl." hield zich sinds geruimen tijd met smokkelarij op groote schaal bezig. Hij viel hierbij in handen van de politie te Am sterdam en heeft toen tegenover de politie-autoriteiten aldaar ook melding gemaakt van den diefstal door zijn vrouw. Toen Else Lint hierachter kwam, nam zij de wijk naar ons land. Na hier geruimen tijd gezworven en verschillende op lichtingen te hebben gepleegd, kwam zij te Tegelen, waar zij dan ook in handen van de politie viel. Men beschikte over verschillende aanwijzingen. Te Venlo werden n.1. onlangs 's nachts in een logement eenige wollen dekens ontvreemd. In verband met dezen diefstal kon de politie te Tegelen een 25-jarige jongeman uit Amsterdam en de Duitsohe opllchtster aanhouden. Het tweetal werd naar Roermond overgebracht en van daar uit werd de Amsterdamsche jongen weer naar de ouder lijke woning gebracht, terwijl zijn lotgenoote naar Duitschland werd uitgewezen. Nauwelijks het vaderland betreden, heeft de Duitsche vrouw, die van Hongaarsche afkomst is, wederom kans gezien iemand op te lichten. Aan het station te Kalden- kirchen nabij Venlo ontmoette zij de 20-jarige Johanna Henok uit Keulen, die op weg was naar familie in Eind hoven, waar zij in dienstbetrekking zou gaan. Het meis je uit Keulen bleek niet in het bezit te zijn van het schrijven van de bewuste familie uit Eindhoven, waarin werd verklaard dat het Duitsohe meisje inderdaad al daar werd verwacht. Zij mooht dus niet de Nederland sche grens passeeren. Onmiddellijk vroeg zij toen haar Nederlandsche familie om haar een dergelijk schrijven spoedig te doen toekomen. Zij zou in een hotel daar ter plaatse op den brief wachten. Bij de ontmoeting schijnt Else Lint terstond in het meisje, dat een groote koffer bij zich had, een dankbaar object te hebben gezien om haar slag te slaan. Eerst poogde zij haar slachtoffer over te halen met haar in het ziekenhuis te Kaldenkirehen te gaan over nachten; hierop is het meisje echter niet ingegaan: zij heeft in een hotel den nacht doorgebracht. Den vol genden morgen dischte de opllchtster aan het meisje een verhaal op, dat zij ook naar Nederland wilde en wel een grensweg wist waarover men ongezien Neder land zou kunnen binnenkomen. Bovendien zeide zij. in Venlo familie te hebben die haar graag met een auto naar Eindhoven zou brengen. Het meisje liep in den val. Voor de tocht werd aanvaard, gaf het Keulsche meisje aan haar metgezellin nog een mantel en een hoed, omdat deze slecht was gekleed. Als dank voor dezen dienst bood de uitgewezen vrouw aan den kof fer van het meisje over de grens te dragen. Zij kwa men inderdaad bij Tegelen ongehinderd ons land bin nen. Toen verzocht Else Lint echter haar metgezellin, om allen door te loopen naar Tegelen. omdat dit veili ger zou zijn. Omdat zij zich in Nederland niet meer mocht vertoonen, zou zij met den koffer een anderen weg nemen en in Tegelen zich weer bij haar aansluiten. Natuurlijk heeft het lichtgeloovige meisje tevergeefs gewacht. Toen is zij naar de politie gegaan en heeft daar haar avontuur verteld. Men stelde zich onmiddel lijk met de Duitsche politie in verbinding, om de op llchtster te kunnen arresteeren. Vermoed werd n.1. dat zij de wijk naar Duitschland had genomen. Aangezien de uitgewezen vrouw zich ook in Duitsch land niet meer veilig voelde, kon de politie van Tegelen waar zij toch was gebleven, haar Dinsdagavond op straat arresteeren,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1