Het proces van de Zeven Provinciën. DE VERDERE INPOLDERING VAN DE ZUIDERZEE. DE RUNDVEEBEPERKING. Gemente-ontvanger kan geen kassier njn De politiek van president Roosevelt. Reusachtige schenking van Japansch concern. Tweede zitting van den Zeekrijgsraad. DE BOTERSMOKKE AAN DE GRENS. Lindbergh naar Amsterdam. p03rsnopstand in Rusland? Panier zal op vrije voeten worden jesteld. AI of niet voortzetting der werkzaamhe den. De Kamerleden verdeeld. Wat eerst: de Z.W. of de N.O. polder? Volgens het Voorloopig Verslag bepleitten een aan tal Kamerleden de voortzetting der inpoldering ook in de huidige omstandigheden, met het oog op de behoefte bij jonge boeren aan voor cultuur geschik- ten grond en vooral met het oog op de werkverrui ming, die er het gevolg van zal zijn. Andere leden zouden zich niet bereid kunnen ver klaren aan voortzetting der inpolderingswerkzaamhe den medewerking te verleenen, indien zou worden vastgehouden aan de temporiseeringsplannen ten aanzien van de wegenverbetering. Eenige leden waren van oordeel, dat, mochten de werkzaamheden inzake de inpoldering voortgang vin den, inpoldering van den Z.W. polder de voorkeur verdient boven die van den N.O. polder, aangezien jn het aangelegen land van Noordholland meer be hoefte aan cultuurgrond bestaat dan aan den Frie- schen of Gelderschen wal. Andere leden konden zich hiermede niet vereenigen. Zij wezen op de voorberei dende werkzaamheden, welke ten aanzien van den N.O. polder reeds zijn uitgevoerd. Het zou naar het oordeel dezer leden slechts tot vertraging der inpol dering kunnen leiden. Tegenover die leden, die op spoed bij de verdere inpolderingen aandrongen, merkten eenige leden op, dat naar hun meening het geld beter besteed kon wor den door het bevorderen van kolonisatie op de bouw gronden in de N.O. provincies. - Eenige leden hadden bezwaren tegen de groote be dragen, welke nog steeds voor proefnemingen in de Wieringermeer worden uitgetrokken. Verscheidene le den verklaarden zich tegenstanders van Staatsexploi tatie der gronden. Andere leden waren van oordeel, dat gezien de tegenwoordige economische verhoudin gen, Staatsexploitatie de meest gewenschte vorm van exploitatie is. Aan het verslag is toegevoegd een nota van den heer Van der Waerden, waarin het vraagstuk van de uitgifte en van de beheersvorm nader wordt uiteen gezet. De vorige week reeds 9500 koeien overge nomen. 1 Er komen nu eenige cijfers los ten aanzien van de rundvee-opkooperij door de Crisis-centrale in de afge- loopen week. In tegenstelling met de aanvankelijke vrees, dat er niet genoeg vee ter opruiming zou worden aangebo den, werd er méér geoffreerd, dan practisch kon wor den overgenomen! In totaal zijn ongeveer 0500 beesten door de Crisis rundveecentrale overgenomen, waarmede naar schat ting een bedrag van één a één en een kwart millioen gulden mee gemoeid zal zijn geweest. Hoeveel van die dieren zijn vernietigd en hoeveel in het blik en in de vrieshuizen zullen belanden, is niet bekend. Besluit van Helder's gemeenteraad niet goedgekeurd. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den Raad der gemeente Den Helder, tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een nieuwe verorde ning betreffende het beheer der gemeentebedrijven. Het bezwaar van Ged. Staten was, dat blijkens art 9 dier verordening de gemeente-ontvanger zou optre den als kassier van gemeentebedrijven. De werkzaam heden, aan den gemeente-ontvanger opgedragen, acht de Kroon in strijd met de gemeentewet Er begint zich verzet af te teekenen on der de Republikeinen. De politieke wapenstilstand tusschen de Democra ten en de Republikeinen, welke sinds het optreden van president Roosevelt was in acht genomen, is thans op ruwe wijze verbroken door het Republikéin- sche Nationale Comité, dat een manifest heeft gepu bliceerd, waarin president Roosevelt ervan wordt be schuldigd dat hij vele van zijn beloften, gegeven in zijn verkiezingsprogram en zijn verkiezings-propa- ganda-redevoeringen, heeft geschonden. Onder deze door Roosevelt niet gehouden beloften worden in het manifest der Republikeinsche partij genoemd: hand having van een gezond muntsysteem, het bijeenroe pen van de internationale muntconferentie, de inacht neming van evenwicht tusschen inkomsten en uitga ven op de begrooting, en de verlaging van de regee- ringsuitgaven. Dertig millioen jen tot leniging van den nood in den landbouw. Reuter meldt uit Tokio: De onmetelijk rijke on dernemingen van Mitsoei kondigen een weergalooze schenking aan tot een bedrag van 30 millioen jen (is ruim 13 millioen gulden) tot het lenigen van den nood in den Japanschen landbouw en het ondersteu nen van verschillende werken van socialen en liefda- digen aard. Er wordt aan herinnerd, dat het complot van de „Broederschap van het Bloed" en andere samenzwe ringen van terroristen voor een groot deel te wijten zijn aan anti-kapitalistische agitatie en agitatie on der de landbouwers. Takoemadan, de leider van Mit- soei's ondernemingen, werd het vorig jaar vermoord. DE INVLOED VAN DE KWEEKSCHOOL TE MAKASSAR. Officieren en discipline. Aneta seint uit Soerabaia: Gistermorgen heeft de Zeekrijgsraad de berechting voortgezet van de eerste groep der beklaagden- Omtrent de eerste zitting van den raad, Dinsdagmor gen, valt nog het volgende te melden: De toespraak waarmede de President opent, wordt door de geheele zaal onder de grootste stilte aangehoord In deze redevoering heeft de President ook het feit be sproken, dat straks geoordeeld zal moeten worden over de officieren. En hij zeide daarbij dat, hoewel normali ter van lederen officier moet geëischt worden, dat de plicht tot handhaving tot in den dood btj hem te allen tijde het zwaarst moet wegen, toch veel gevraagd zal worden van de wijsheid van den Zeekrijgsraad om bij de waardeering van de schuldvraag de betrokken per soonlijkheden en de heerschende omstandigheden op de juiste beteeken is te schatten. Ook in de weermacht, aldus de president, braken nieuwere denkbeelden baan, maakten velen zich het begrip eigen dat „avec la discipline il y a des accomo- dements" (vrij vertaald: men kan 't met de tucht op een accoordje gooien. Red.) De beklaagden luisterden aandachtig naar de toe spraak van den President en de voorlezing van de ten laste legging. Uit de voorlezing blijkt nog, dat de Inlandsche kwar tiermeester Tuhumena, toen de „De Zeven Provinciën" te Oleh-Leh lag, een geweer heeft genomen en dit met scherp heeft geladen, onder het zeggen van de woor den.: „Ik zal jullie kisjongens, die nog niet zoo bedre ven zijn, eens laten zien hoe je een geweer moet laden" (Vermoedelijk is met kisjongens bedoeld jongens van de Kweekschool voor Inlandsche Marine-schepelingen). Geen van de beklaagden heeft opmerkingen van prin- clpjeelen aard. Slechts een enkele rectificatie wordt be pleit Uit de verklaringen, afkomstig van luit. ter Zee, van Boven, blijkt nog, dat de officieren aan boord van ,J>e Zeven Provinciën" met verlangen hebben uitgezien naar de komst van het eskader, dat het muiterschlp tegemoet zou varen, en dat deze officieren door het lan ge uitblijven van dit eskader en door hunne onzekerheid omtrent de situatie te Soerabaja vreesden voor een ver ergering van den toestand. Wekelijks worden duizenden kilogram men Dultsche margarine ons land bin nengebracht. De margarinesmokkelarij aan de Limhurgsch- Duitsche grens beleeft thans een bljei tijd perk. De botersmokkelarij die reeds sinds het in werkiug tre den van de Crisiszuivelwet aan de Limburgsrh-Duit- sche grens bedreven wordt >s thans door een nieu wen maatregel van Duitsche zijde opnieuw tot bloei gekomen. Vooral de groote smoku «laars verdienen thans kapitalen. Geen wonder dus dat de smokke larij van Duitsche margarine hoe langer hoe meer in het groote gedreven wordt, dat de smokkelaars in de Limburg-Duitsche grensstreek steeds me^r tot sa menwerken overgaan en er thans niet geheel zonder reden in de smokkelwereld van een „botercentrale gesproken wordt Een der Limburgsche correspondenten van het „Alg. Hsbl." heeft naar aanleiding van de ontdek king van dit smokkelverbond een onderzoek inge steld naar den omvang van de botersmokkelarij in de Limburg—Duitsche grensstreek. Hij meldt het volgende: De Duitsche regeering, die thans al het mogelijke doet om eigen handel en in dustrie te bevorderen, hepft voor den margarine-uit voer en premie vastgesteld, waardoor de hooge be lasting van de margarinefabricatie op de uit te voe ren partijen vrijwel geheel komt te vervallen. Hier door kunnen de smokkelaars margarine koopen voor ongeveer 30 ct per kg., terwijl zij er bij de hande laars in ons land graag 70 ct. voor krijgen. Deze abnormale winst, dt armoede der grensbe woners en het in smokkelaarsoogen geringe risico, dat zijn de drie factoren die oorzaak zijn, dat thans vrijwel het geheele smokkelwezen van de Limburg- Duitsche grensstreek zicb met allen ijver toelegt op het ons land binnenbrengen van Duitsche marga rine. De algemeene opnie in de grensstreek is. dat het thans voor de grenspolitie onmogelijk is dezen frau- duleuzen handel afdoende te bestrijden. Het is waar, dat er in de laatste dagen verschillende vrachtauto's met Duitsche margarine zijn aangehouden we maakten daar reeds melding van maar dat was voor het grootste gedeelte aan toeval of aan verraad te danken. Het kleine kommiezencorps kan deze om vangrijke smokkelarij niet afdoende bestrijden. En de assistentie, die rijks- en gemeentepolitie geregeld verleenen, is te gering om van afdoende bewaking van de grensstreek te kunnen spreken. 20.000 kg. Duitsche margarine ln één week ons land binnengebracht. Op een van hun speurtochten hadden de kommie zen zich in een houten schuur in de nabijheid van de grens opgesteld. In de verte zagen zij een smokke laar aankomen, die klaarblijkelijk de streek afzocht om te controleeren of alles veilig was voor zijn smok- kelexpeditie. De voorpost viel echter in banden van de ambtenaren, die den man fouilleerden en in een van zijn zakken een notitieboekje vonden, waarin aanteekeningen voorkwamen waaruit men kon op maken, dat de smokkel;.ar met medewerking van twee collega's in en week tijd mer dan 20 000 kg. Duitsche margarine per vrachtauto ons land had bin nengebracht. Dien nacht wachtten de kommiezen echtfr tever geefs op de smokkelkaravnan. zooals de collega's van den gearresteerde tevergeefs op het seinlicht gewacht hebben. In een Noord-Limburgsche grensplaats was het den kommiezen ter oore gekomen, dat in 'n bepaal den nacht daar een smokkelkaravian de grens zou passeeren. De medewerking van rijks er gemeente politie werd ingeroepen en heel den nacht werd ter plaatse de geheele grensstrook angstvallig bewaakt. Er kwam echter geen smokkelauU opdagen. Nader hand kwam het den grensautoritelten ter oore. dat dien nacht op een geheel andere grensDlaats twee personen- en twee vrachtauto's ongehinderd de Ne- derlandsche grens waren gecasseerd: men had zich door een valscb gerucht van de smokkelaars laten beetnemen. Smokkelauto's te buur. Autoverhuurders in de grensstreek, die oen vracht auto voor een smokkeltncht afstaan, krijgen daar voor thans een vergoeding var f80 pp- rit, terwijl tevoren een waarborgsom dooi de smokkelaars ge stort wordt. Het vervoeren van de Duitsche marga- Het requisitoir. Het requisitoir van den fiscaal bevatte allereerst een uiteenzetting waarom deze 19 beklaagden als eersten werden voorgeroepen. Zij zijn n.1. de ontwerpers van het plan om eigenmachtig met de „Zeven Provinciën" onder stoom te gaan en naar Soerabaja terug te keeren. Dit Initiatief isg eheel afkomstig van Inlandsche scne- pelingen, waarbij echter gerekend werd op den steun, althans op het uitblijven van tegenstand van de zyda der Europeesche schepelingen. Het plan slaagde zooals het werd beraamd dank zij den grooten invloed van de oudere Inlandsche schepe lingen op de jongere en mede dank zij het feit dat de officieren en onderofficieren aan boord zich door de groote overmacht der gewapende schepelingen er van lieten weerhouden tot geweld over te gaan. Luitenant van Boven wees er de muiterijleiders Pa- radja, J. Her.drik en de korporaal Bo6schart Zondag morgen 5 Februari op dat zij Soerabaja met de „Ze ven Provinciën" nimmer zouden bereiken, waarop in den namiddag van dienzelfden dag het bekerde radio gram werd gezonden, waarin werd gezegd dat de mui ters in overleg met de officieren besloten hadden voor Soerabaja het schip over te geven en den com mandant met vollen eerbied aan boord te ontvangen, D fiscaal acht echter hierdoor de doelstelling, n.1. het bewerkstelligen van de bevrijding der te Soerabaja gearresteerde kameraden nog niet opgegeven. Dit blijkt aldus het requisitoir ook uit den aandrang, dien de korporaal Boechardt op Dinsdag 7 Februari heeft uit geoefend om den commandant alsnog aan boord te nemen. Ten aanzien van de strafmaat betoogt de fis caal dat met vrijheidsstraf als hoofdstraf kan worden volstaan nu aan geen der aanwezige offioieren of on derofficieren eenig letsel la toegebracht. In zijn pleidooi heeft de verdediger van de eerste 17 beklaagden, de officier van administratie H. C. van 't Hof uiteengezet, dat de kwalificatie van bet misdrijf als „muiterij" aan boord van een oorlogsvaartuig, zich ergens bevindend waar geen onmiddellijke hulp ver krijgbaar is" onjuist moet worden genoemd, aangezien in de onmiddellijke nabijheid van Oleh-Leh wel degelijk zeer behoorlijke hulp te verkrijgen was. Pleiter kwalificeert deze muiterij niet als revolution- nair. doch als een onbezonnen daad. begaan door men- schen met een vergiftigden geest, waarbij hun Inzicht in de mlltaire plichten is vertroebeld. Bovendien zouden deze Inlandschen beklaagden niet tot hun daad zijn gekomen, indien zij niet hadden kunnen rekenen op de afzijdigheid van de Europeesche schepelingen. Het verloop heeft aangetoond, dat die afzijdigheid overging in een daadwerkelijke hulp. Tenslotte wijst de verdediger er op, dat de beïnvloe ding door de personeelsbonden voor Inlandsch Marine personeel wellicht nog funtester gevolgen had dan bij 't Europeesch personeel. rine geschiedt meestal in auto's, die slechts een waarde van enkele honderden gulden? vertegenwoor digen, en de in beslag genomen auto wordt in den regel bij de openbare verkocping daarvan weer door tusschenpersonen van de smokkelaars tegen een klein bedrag teruggekocht om er weer opnieuw den strijd tegen de grensbeambten mede te kunnen aan gaan. Daarna naar Spanje en de Azoren. Reuter seint d.d. gister uit Parijs: Lindbergb zal morgen of overmorgen Frankrijk ver laten. Hij zal naar Amsterdam vliegen, waar hij eenige dagen zal blijven en vervolgens naar Spanje en de Azo- ren gaan. Wat hij daarna zal doen staat nog niet defi nitief vast. De Amerikaan denkt dat hij geruimen ttjd aan de Cote d'Azur zal blijven. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. van GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - PE FR ACTIONIST LAGEZIJDEB40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GPATfó ONVOORDEELIGE DAG. Portefeuille met f 8000 kwijt geraakt. Da 55-jarige veekoopman N. S. uit Montfoort is Dins dagmiddag bij de politie van het bureau aan de Meer mansstraat te Rotterdam aangifte komen doen dat hij op onverklaarbare wijze op de Veemarkt 'n portefeuille met f 3000 ia kwijt geraakt. De man heeft geen calé'a bezocht en heeft geen uitgaven gedaan, zoodat de ver onderstelling voor de hand ligt dat de portefeuille hem ontrold is. BLIKSEM SLAAT IN EEN KERKTOREN. Kerk tijdens het Lof in het donker gezet Dinsdagavond om acht uur sloeg tijdens een zeer kort maar fel onweer de bliksem op den bliksemleider van den Angelustoren der St Bonifaciuskerk te Leeuwarden Door de aardleiding ging de bliksem naar den kel der. maar trof vooral de lichtlelding, waardoor drie hoofdschakelaars en meer dan twintig stoppen stuk sloegen, zoodat de geheele kerk, waar het October-Lof bijna ten einde was, in het duister werd gehuld. Vele geloovigen haastten zich in allerijl de kerk uit, maar tot een paniek kwam het gelukkig niet. Protest tegen het ln beslag nemen van graanvoorraden. Reuter meldt uit Parijs: Het „Journal des Debats" verneemt uit Riga, dat volgens aldaar ontvangen berichten in de omgeving van de Dnjestr in verscheidene dorpen een boeren opstand is uitgebroken. De boeren zouden hebben ge protesteerd tegen het inbeslagnemen van hun graan voorraden en hebben eenige vrachtauto's, die met in beslaggenomen graan waren geladen, aangevallen. Bij- zonde-» afdeelingen van de Gpoe zijn naar het opstan dige gebied gezonder.. De plaatselijke autoriteiten had den bevel gegeven, dat de boeren, die weigerden hun graanvoorraad af te staan, moesten worden gearres teerd en bU verzet worden doodgeschoten. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 755 ro.M. Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedlpL Opticien. Rclractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Doch hy moet Duitschland verlaten. Berlijn, 1 Nov. (V.D.) Naar verluidt, is het bevel gegeven, dat de Engelsche journalist Panter, die eenige dagen geleden te Munchen is gearesteerd onder verdenking van spionnage. op vrije voeten zal worden gesteld. Het resultaat van het onder zoek is voorgelegd aan de Oberrelchsanwalt en deze heeft op grond daarvan geen aanleiding gevonden, een formeele aanklacht In te dienen. Waar anderzijds Pan ter het journalistiek ambt heeft uitgeoefend op een wij ze, die zijn verblijf in Duitschland ongcwenscht doet blijken, zal hij worden uitgewezen. TEHUIS VOOR OUDE LEGERPAARDEN. Te Tokio zijn, naar Reuter meldt, plannen in voor bereiding tot het oprichten van een groote boerderij met uitgestrekt weiland, waar afgedankte legerpaarden hun dagen zullen kunnen beëindigen. Een filantroop heeft een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor het oprichten van een vcreent- ging tot bescherming van legerpaarden. Uit generaals van het Japansche leger ls een commissie gevormd, die voor het verwezenlijken van dit plan zal zotg dragen. GEWELDIGE DORPSBRAND IN JOEGO-SLAVIë. Alle gebouwen vernield Uit Belgrado: Het Sloveensche dorp Donjl Krlzh is door een geweldigen brand geheel verwoest. De brandweer uit het dorp. geassisteerd door die der omliggende plaatsen, trachtte de vuurzee te blusschen. hetgeen wegens gebrek aan water niet kon gelukken. Het dorp bestond uit 50 huizen, talrijke boerderijen en eenige gemeentelijke gebouwen. OVERSTROOMINGEN IN ALBANTë. Vele dooden en gewonden Uit Tirana (Albanië): B11 een overstrooming ln de omgeving van Premedl in het Zuiden van Albanië zijn 26 menschen om het leven gekomen, terwijl vier perso nen werden gewond. Ten gevolge van den zwaren regenval ls de Vlosa bui ten haar oevers getreden. Talrijke hulzen zijn verwoest. UITWIN O VS REIS. Van Parijs naar Amerika vertrokken. Uit Parijs: De ambassade der Sowjets maakte gister morgen bekend, dat Litwinov, die incognito reist, Pa rijs op weg naar Amerika heeft verlaten. Hij heeft zich op de „Berengaria" ingescheept. DE OUDSTE INWONER VAN ROTTERDAM. De heer L. Ouwenbroek te Rotterdam is gister 103 jaar geworden. Predikbeurten. ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm 10 uur. Da Eikema, Kerkkoor. Ex tra collecte. Barsingeihorn, nam. 2 uur, Da Eikema. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Doop. Hulsduinen geer. dienst. Oude Niedorp, geen dienst Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Van Baaien. Aartswoud, voorm. 10 uur, Ds. Rijkx. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstin?;-. 3urgerbrug, geen dienst Callantsoog, voorm. 10 uur Ds. Witkop. 3t. Maartensbrug, geen dierst. Oudesluls, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. ""chagerbrug, zie OudeSluis. Ilippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oen Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. "Varmenihulzen voorm. 10 uur, Ds. Seulijn. "oogwoud, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Mara. Noordscharwoude, voorm. 10 uur. Ds. Boeke. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Ilippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. H. W. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur de heer de Wïtt van Noord- wijk aan Zee. Maandcollecte. 's Avonds 5.30 uur de heer de Witt Brcezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis (Gebouw ,.de Vrede"), nam. 2 uur, de heer R. Pos van Zaandam. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer E. Bos Jz. van Den Helder.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2