Wat vrouwen droomen Prijsbiljarten Groote Houtveiling Dl€ „IHI1T WITTI groots partij Hout, Timmer- en Werkhout. Sparta-nieuws. Incident in den Raad van Hoorn GOUD, RADIUM, DIAMANTEN!* Drie staatsexpedities op zoek. Wat de volkstelling leert IN DE JAREN VAN GROEI. ÜGfQ' >"><*>- V*0® ,-V° - 6^"' xe<el ALKMAAR - BEVERWIJK 20 millioen Guldens Vrijdag 3 November a.s., EMMA te Lutje winkel Zaterdag 4 Nov. a.s. C. MOLENAAR, Om verboden Allerheiligen-optocht van de Graal. De Baad contra den burgemees ter. In den Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad te Hoorn stelde de heer Van Bokxmeer (R.K.) de vraag, waarom de burgemeester den Aller heiligenoptocht van de Graal verboden heeft. De burgemeester, mr. H. C. Leemhorst, verzocht den raad deze interpellatie niet toe te staan. Daartegen kwam van de zijde vooral van de sociaal-democraten hevig verzet. De heer Plomper (s.-d.) had zoo Iets In de veertien jaar dat hij raadslid was, niet meegemaakt en wethouder Stumpel (r.k.) zeide dat het ln zijn 17- jarige loopbaan niet was voorgekomen. De voorzitter braoht daarna de vraag of de interpel latie zou worden toegestaan in stemming; met al ge- mee ne stemmen werd besloten de interpellatie toe te staan. De voorzitter deelde daarop mede, dat deze raak hem persoonlijk als hoofd van de politie betrof en hij daar om de vragen niet wenschte te beantwoorden. Niette min liet de voorzitter toch debat over deze zaak toe. Er ontstond rumoer, toen de heer Zijp (s.-<L) veronder stelde dat deze beslissing zou zijn genomen op grond van instructies uit Den Haag. De voorzitter bestreed die gedachte krachtig en ontzegde den heer Zijp het recht die beschuldiging te uiten, als zou hij niet naar eigen •er en geweten hebben gehandeld. De heer Stumpel maakte zich ten slotte zeer boos op den burgemeester en uitte de klacht, dat in dezen met den katholieken wethouder geen overleg was gepleegd, waartegen de voorzitter opkwam, omdat het hier louter oen zaak was, den burgemeester betreffende. Naar gemeld wordt, moet de burgemeester het ver bod gronden op het feit, dat hij niet wenscht een toe spitsing van de godsdienstige verhoudingen in de stad. Over het algemeen is men er in Hoorn zeer tegen ge kant, dat by het uniformverbod instellingen als de Graal en de A.J.C. daaronder niet vallen. Zoo kon men Zondag ji. nog een optocht met ontplooide vaandels van de Graal zien voorbij trekken. De schatten van Britsch-Indië. Drie expedities zijn in opdracht van drie regeeringen op zoek naar schatten ge gaan. In Canada wordt naar radium ge zocht, aan de Grieksche kust naar goud, in Britsch-Indië naar diamanten. De eenzame avonturier, de schatzoeker, die ergens in het zand van een woestijn van dorst versmacht of die verzinkt in een moeras, sterft uit De man, die thans op zoek is naar pikerts of diamanten sluit zich aan bij een colonne en men beleeft gezamenlijk het avontuur, dat altijd nog gevaarlijk genoeg is. Sedert het staatsvermogen voor een volk minstens even gewichtig is geworden als de bezittingen van een enkeling, breken de expedities op onder staats toezicht. Zij worden door de autoriteiten zooveel mo gelijk geholpen en door militairen beschermd. Bij de staatsexpedities, die plaats vinden in de Vereenigde Staten, in Rusland, aan de Zuidpool, in Centraal- Afrika, is het vroeger zoo onveilige avontuur tot een beroepsaangelegenheid, ja, bijna tot een ambtelijke bezigheid geworden. In dit licht moeten wij ook de drie groote expedities beschouwen, die dezer dagen zijn opgebroken. Dag aan dag welhaast hooren wij van geslaagde experimenten met raduim, vooral bij de kankerbestrij ding. De vraag naar radium is nooit zoo groot ge weest als thans. De Belgische Congo, die zoo geluk kig is, het kostbare pikerts, dat het radium bevat, in zijn gebied te herbergen, heeft, gesteund door zijn natuurlijke monopolie, den radiumprijs altijd schrik baren hoog gehouden. Maar de medische wereld herademde, toen dit mo nopolie plotseling werd gebroken. Aan het Groote Beermeer, in het Noordwesten van Canada, kon het radium in zuiveren vorm door de chemici van het Dominion Departement of Mines uit hét pikerts van het meer worden getrokken.. Zelfs gelukte het hun, het radium te winnen in een concentratie van 1 op 100.000 ton pikerts in plaats van 1 op 10.000.000 ton. Tot op het oogenblik is uit dit meer reeds 4000 gram radium-barium, waaruit het zuivere radium wordt gewonnen, verkregen. Over hoogsten vier of vijf maanden zullen eenige grammen radium meer de we reld ter beschikking staan voor medische en thera peutische doeleinden. Door luchtfoto's en steenonderzoek weet men nu, dat 110 mijl ten Noorden van Vancouver op Quadra Eiland nog veel grootere radiumvoorraden te ontgin nen zijn. Hierheen zal de expeditie van het Dominion Department of Mines zich richten, om werk te ver richten in het belang der geheele menschheid. Naar uit een rondvraag der Grieksche regeering bij de bekendste duikers- en bergingsondernemingen der wereld bekend is, zullen in den loop van den winter en verder gedurende de geschikte maanden van de volgende zes of zeven jaar in de Navarino-baai, aan de Westkust van Griekenland, duikingen worden on dernomen naar de S2 schepen, die hier in 1827 zijn ge zonken. Men moge met het oog op de laatste resultaten sceptisch staan tegenover dergelijke bergingspogin gen, hier bestaat toch een redelijke kans op slagen. De bewuste schepen behoorden tot de Turksche vloot, die hier vernietigd werd door de Franschen en de Engelschen. Onder de 32 schepen, die naar den kelder gingen, was ook het vlaggeschip van den commandant, Ibrahim Pasja, die later tegenover de Grieksche regeering verzekerde, dat alleen al op zijn schip schatten ter waarde v?n bijna 100 millioen gulden waren geweest. Daarbij komt nog een waarde van 25 millioen op de andere gezonkeTn schepen. De Grieksche schatkist verkeert geenszins in een beteren toestand dan de andere schatkisten van den Balkan. Het woord „schatkist" is zelfs een bittere ironie. Nu contracten zijn gesloten met een Italiaan- sche en een Duitsche bergingsmaatschappij, met een Fransch en een Amerikaansch duikersschip, bestaat er alle reden om op deze goudschatten van de Nava rino-baai een klein crediet op te nemen... Van de beroemde Golconda-juweelen, die thans worden opgespoord door een Engelsche expeditie in Britsch-Indië, werd het laatste gehoord, toen aarts hertog Jozef zijn 76 karaat grooten familiesteen te Londen te koop aanbood. Deze steen was een Golconda, waaraan veel bloed kleefde. In Haidarabad liggen geheele schatkamers vol met dergelijke steenen, maar de Maharadja vindt geen aanleiding ze ter beschikking van d-i Engel schen te stellen. De diamantmijnen van Golconda werden reeds lang niet meer ontgonnen. De Indiërs bewaarden hun geheim betreffende de nauwkeurige plaats zorg vuldig voor Europeesche ooren. Maar het heeft wei nig geholpen. Engelsche mijningenieurs, die reeds goede kaarten bezaten, beginnen thans met de exploi tatie van deze rijkste en grootste schatten, van In- dië. Men legt er den nadruk op, dat deze steenen de industrie ten goede zullen komen. Zoo zijn drie expedities op zoek gegaan naar de ichatten der wereld. UIT ONZE OOST Sterke toeneming van bet aantal nlet-Ne derlanders, Aneta meldt uit Batavia: Hot Kantoor voor de Volkstelling heeft heden de uitkomsten gepubliceerd van de telling der Europea nen ln Ned. Indië. Uit deze publicatie blijkt dat sedert 1880, toen 60-000 Europeanen in Ned. Indië woonden dit aantal in 1930 tot 240.000 was gestegen. Juiste gegevens omtrent blijvers en trekkers ztjn nog niet verkregen, doch getaxeerd wordt dat onder de 240,000 Europeanen de helft tot de blijvers kan wor den gerekend. De telling wees voorts uit, dat de helft van de In Ned-Indië aanwezige Europeanen tusschen 20 en 50 jaar oud zijn. Dit typeert het trek-karakter van de Europeesche bevolking van Ned. Indië. Omtrent de buitenlanders, die gerekend worden tot de Europeanen, wees de telling uit, dat de grootste groep bestaat uit Japanners waarvan er 7195 werden geteld. Hierna volgden de Duitschers met 6867 zielen en de Engelschen met 2414 zielen*. Opmerkelijk is het, dat het vreemde element in ster ker mate toenam dan het Nederlandsche deel der Eu ropeesche bevolking, nJ. met bijna 100 pet. tegenover 35 pot. De helft der getelde Europeanen gaf op den Protestantschen godsdienst te belijden. Een derde deel is Roomsch-Katholiek. Schagen ISucces L 2uur. C. Prins V. Vlottea P. Boon A. Plakman R. Rus J. Watertor W. Rus P. de Vries G. Boontjes Slingerland Dekker Res.: S. Paulusma, Helder 4—Schagen 2. 12 uur. D. Arnoldus A. Slikker R. Rempt P. Blaauboer S. Breebaart K. Rempt C. de Moor J. Weeland G. Paulusma J. Molenaar Res.: W. Geelen. J. Kossen Schagen 3DJ5.S. 1, 12 uur. C. Neefkes M. Slikker C. Tump J. Broer G. Lem J. Boontjes C. Stammes C. Beers D. Ruig E. Rus H. Veenstra Res-: D. Doom, H. Faber, Franzen. Heeren reserve's gelieven bij alle wedstrijden waar voor zij zijn aangewezen, aanwezig te zijn, AD6PIBANTENTRAINING. Donderdagavond 8 uur in lokaal „Cérès" inplaats van Hotel Igesz. Houdt hier s.v.p. rekening mede. De trainer der adspiranten verzoekt de volgende ad- spiranten bij goede 'weersgesteldheid Zaterdagmiddag half drie op het veld in tenue aanwezig te zijn. Dit zijn: R. van Haren. H. Naber, S. Grootes, J. Peetoom Addink, T. Moransart, W. Moransart, J. Gelder A. Mo lenaar en A. Veenstra. Er zullen practisch eenige liohte baloefeningen wor den gegeven. We zien het graag, dat onze kinderen flink eten: degelijk voedsel, dat met smaak wordt genuttigd, is voor hen één van de voornaamste voorwaarden voor krachtige ontwikkeling. In de meeste gevallen laat de natuurlijke eetlust niets te wenschen over; zelfs is er wel eens reder, voor, om te verhoeden, dat de verorberde porties tè groot worden: vrij gemakkelijk bereikt de verstandige huismoeder dit doel, door de kostjes niet al te licht te maken, maar ze liever eenigszins aan den zwaren kant te houden. Een stevige erwten-soep b.v., een maal van spekpannekoeken, een stamppot, waarin niet te spaarzaam met vet is omgegaan het zijn alle voorbeelden van voedsel, dat goed verzadigend werkt Daarnaast echter moet ook gedacht worden aan de groote beteekenis, die de vitaminen en zouten hebber, juist tijdens den groei van het lichaam. En ook aan dien eisch is gemakkelijk te voldoen: een stevige boter- ham (bij voorkeur van bruin brood) met een flinke portie smakelijke sla, waarin liefst één van de groenten in rauwen toestand voorkomt; een ruim gebruik van tomaten* gedurende de maanden, dat deze vrucht, die in den bepaalden tijd van het jaar voordeelig te krij gen is al dergelijke middeltjes helpen mee om de voeding aan haar doel te laten beantwoorden. Ze mo gen dus zeker niet beschouwd worden als overbodige luxe (een opvatting die vroeger veel voorkwam!), maar ze moeten wel degelijk worden meegeteld onder de noodzakelijke levendbehoeften voor de opgroeiende jeugd. STEVIGE ERWTENSOEP (voor 4 flinke eters, van 1416 jaar). 750 K. (1% pond) groene erwten, 500 G. (1 pond) aardappelen, 5 L. water, 4 preien, flink bosje selderij, 4 Maggi's bouillonblokjes, 200 G. (2 ons) spek, ongeveer 30 G. (3 afgestreken eetlepels) zout Wasch de erwten en laat ze in de 5 L. water een nacht weeken. Breng ze met hetzelfde water aan de kook, laat ze gaar koken (ongeveer 1% uur) en voeg er dan het zout, de gesnipperde soepgroente, het in dob belsteentjes gesneden spek en de in blokjes gesneden aardapelen bij. Laat alles samen verder gaar koken en gelijkmatig gebonden worden (nog ongeveer 1 uur), nu en dan de erwten tegen den wand der pan inwrij vende. Los tenslotte de bouillonblokjes in de soep op. Geef bij elk bod soep een flinke snee brood. SLA VAN BIETEN, GESNIPPERD LOF EN UIEN (4 flinke porties). 1 middelmatig groote gekookte biet, 4 struik jes Brusselsch lof, 1 groote ui, 3 lepels citroen sap (of azijn), 3 lepels slaolie, theelepeltje zout, 3 theelepels Maggi's Aroma. Meng het gesnipperde, gewasschen en goed gedroog de lof met de in plakjes gesneden biet en de fijnge hakte ui. Klop de olie met het citroensap (of den azijn), het zout en de Maggi's Aroma door elkaar en meng er de sla mev. aan. VOEDZAAM GERECHT VAN RIJST MET TOMATEN (middagmaalschotel voor 4 flinke eters). 400 G. (4 theekopjes) rijst, ongeveer 1 eetlepel zout, 500 G. (1 pond) tomaten, 250 G. (14 pond) uien, 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter of vet, 250 G. pond) Edammer kaas, 4 thee lepels Magi's Aroma. Zet de gewasschen rijst op met driemaal zooveel water, voeg er het zout bij en laat de rijst zachtjes gaar worden (ongeveer Vx uur). Smoor intuschen de gesnipperde uien en de in plak jes gesneden tomaten met de boter (of het vet) licht bruin en gaar; roer dit mengsel door de gekookte rijst en meng er tegelijekrtijd ook de geraspte kaas en de Maggi's Aeoma door. ocfir K f loten er per jaar uit in circa 100 trekkingen van onze onder strenge controle staande wettig geoor loofde clubs. Voor slechts 10 gulden loot U een vol jaar mee, volgende jaren kunt U dezelfde kansen be houden tegen betaling van 1 galden voor admini stratie. Na storting van het bedrag Giro 219416 volgt di recte toezending bewijs van deelname, ons systeem is wettig geoorloofd, eenig in Nederland, tweemaal per week een. trekking. Trekkingslijsten worden eens per maand gratis toegezonden, twee trekkingen per week, 20.000.000 per jaar. Vraagt gratis brochure bij de N.V. „LADO" te APELDOORN Houders van Beider-Belangstnkken, Obligaties, Pre mie-leeningen, Spaarbrievenvordering op do Hanze- bank enz., kunnen deze inrollen tegen deelname in onze clubs. IJVERIGE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD. Zaterdag en Zondag wederom twee buiten gewone hoofdfilms. Gustav Fröhlich en Nora Gregor spelen in de superfilm: Deurwaarder VAN HUIT te Scha* gen, zal op des voormiddags 10 uur, een aan de Stolpervlotbrug houden ten verzoeke van den heer C. BLAAUBOER, aannemer te behagen, van de op de verkoop plaats opgeslagen als battingen, platen, stijlen (Am. gre nen), balken (8 X 0.25 X 0.25), hek ken, (zeer geschikt voor zethekken), gegolfde platen, enz. enz. Zeer geschikt voor het bouwen van schuren. Een prima werk vol handeling. Muziek van Robert Stolz. Regie: Geza v. Bolvary. 2e. De bekende groote karakterspeelster Marie Dressler in. Een Metro-Goldwyn film die U zal boeien door haar diep menschelijken inhoud. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur, als hoofdfilm: EMMA. Toegang voor eiken leeftijd. Zaterdag en Zondagmiddag voor volwasse nen Zaal 40, Balcon 70 cent. nabij het café van den heer ZEEMAN, op des v.m. 10 uur, w.o. best Deurw. VAN HUIT. ZATERDAG 4 NOVEMBER, NES. SCHAGEN. Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan voor het SNOEIEN, ENTEN en SPROEIEN VAN VRUCHTBOOMEN. Tevens alle soorten boomen en struiken verkrijgbaar. E. TELUNSCH. adres R. Keppel, Aartswoud. BOERENLEENBANK WINKEL. houdt te Schagen zitting eiken Donderdag van 10 tot 11 uur en te Winkel eiken Zaterdag van l'/2— 3'/2 uur, beneden in het Raadhuis. Telefoon no. 37.

Schager Courant | 1933 | | pagina 4