Raad Heerhugowaard. Donderdag 2 November 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9375 Brieven over Engeland. - WONDEREN DER LEVENDE NATUUR. (Van onzen Engelschen Briefschrijver). 28 October 1933. HET is een eigenaardigheid van de men schel Ij ke natuur, dat ze plezier kan scheppen in het on geluk van anderen. Dit lijkt een harde uit spraak, maar gelukkig is er in de meeste ge vallen nog al heel wat tot verontschuldiging van die «nenschelyke eigenschap aan te voeren. Daar is in de eerste plaats het komische. U beschouwt het als een ongeluk, niet waar, wanneer Uw nieuwe hoed door een ongemanierde windvlaag van Uw echaarsche lokken wordt gelicht, en in ontoombare dar telheid een wilden ren langs de straten begint, zorgvul dig zorgende, geen enkelen plas over te slaan, en pas tot stilstand komt onder de wielen van de tram, of den awaren voet van een behulpzamen voorbijganger. Maar Uw mede-wandelaars kunnen het ongelukkige van het geval blijkbaar met geen mogelijkheid inzien. Voor een oogenblik zijn zij al hun groote en kleine zorgen verge ten, en met een vergenoegden glimlach zien zij Uw prijzenswaardig, maar van te voren tot mislukking ge doemd pogen nog eenmaal aan Uw middelbaren leef- tijds-beenen de snelheid der jeugd te hergeven. Daar is in de tweede plaats het wegnemen van eigen zorg. Wanneer U tot een groep van menschen behoort, en aan U en de anderen van die groep is meegedeeld, dat elke tiende man zal worden dood geschoten, is U zeer verheugd, als U dit lot ontgaat. In dit geval ver heugt U zich dus feitelijk over het ongeluk van Uw buurman. En in de derde plaats komt de voldoening, als ik het zoo mag noemen, wanneer we zien, dat onze buurman even ongelukkig is als wij. Het is een straf voor een kind te moeten school blijven, maar de straf wordt bij na een plezier, wanneer de heele klas heeft moeten blijven. Vaders wenkbrauwen fronsen zich onheilspel lend, wanneer Pietje thuis komt met de mededeeling, dat hij is blijven zitten, maar als Vader op zijn aarze lend uitgesproken vraag tot antwoord krijgt, dat Jantje van buurman ook is blijven zitten, wordt vijftig procent van zijn booze bui weggenomen, en hij maakt zich al gereed om eens even over de heg met buurman te gaan spreken over die scholen van tegenwoordig, en de onzinnige hoeveelheid kennis, die de hedendaagsche kinderen moeten opdoen. Wij leven in een moeilijken tijd. Mfllioenen menschen zijn zeer ongelukkig. Zij zouden willen werken, maar de wereld schijnt hun arbeid niet noodig te hebben. An dere millioenen voelen zich ongelukkig, hoewel ze eigenlijk zeer gelukkig zijn, want hun arbeid heeft de wereld nog wel noodig. Maar zij voelen zich ongeluk kig, omdat zij voor dien arbeid niet meer het loon ont vangen, dat zij gewend zijn geweest, daarvoor te krij gen. Zij voelen zich ongelukkig, omdat zij in moeilijk heden komen. Belastingen worden hooger, prijzen van levensmiddelen stijgen. Zij maken een budget op, en kunnen het niet sluitend krijgen. Zij schrappen de pos ten voor genoegen en ontspanning, en nog wil het bud get niet sluiten. Zij verminderen de posten voor boeken en tijdschriften, en zouden graag die van de huur ver minderen, als ze niet vreesden, dat de huisheer daar zeer groote bezwaren tegen zou hebben. Als zij na een moeilijken avond heel laat naar bed gaan, sluit het bud get, ten koste van de kleeding, ten koste van lidmaat schappen en abonnementen, ten koste van extra lessen voor de kinderen, pianolessen, vioollessen, danslessen, ten koste nog van verscheidene andere dingen, omdat het nu eenmaal niet ten koste kon gaan van de voeding, van de huur of van de belastingen. En zij vinden de wereld, zooals zij thans is, geen gelukkige plaats. In verband met het voorgaande valt het ons niet moeilijk troost voor hen te vinden, We kunnen niet el- ken morgen, wanneer zij naar hun arbeid gaan, eenige hoeden voor hen laten afwaaien. De troost, dat buur- mans salaris is verminderd, en buurmans kosten van levensonderhoud zijn verhoogd, hebben zij wel is waar, maar zij hebben niet de gelegenheid, aanwezig te zijn bij het opmaken van buurmans budget, en zelfs is het hun niet vergund daar een blik in te slaan, nadat het is opgemaakt. Maar al missen we dan ook noodzakelij kerwijze buurmans budget, er zijn nog meer budgetten op de wereld dan dat van onzen buurman, en U en ik, want zijn ook onze salarissen niet verminderd, willen ons troost verschaffen, door daar eens een blik in te slaan. De budgetten, die ik bedoel, staan te lezen in een Engelsch boekje, dat versoheen in het jaar 1770: The Economist. Het werd geschreven door iemand, die zich versohuilt onder den naam van: Een man van onder vinding. Deze man van ondervinding verschaft in het „De rustende Pelgrim" (Een plastiek ln albast) Jaar 1770 zijn tijd- en landgenooten budgetten voor al lerlei inkomens, van f 960 per jaar af. Hoe leefde toen ter tijd een huishouden van dit in komen? Om te beginnen» zegt de man van ondervin ding, moeten zij niet in een eigen huis gaan wonen. Om rond te komen behooren zij op kamers te gaan wonen. Dit behoeft hun niet meer te kosten dan f 480 per Jaar. Voor dien prijs kunnen zij in Londen terecht, en buiten Londen voor nog minder. Met zes gulden fooi aan het dienstmeisje op Kerstmis hebben zij dus kost en Inwoning voor Iets meer dan de helft van hun inkomen. Daarna komen de kleeren. Die mogen niet meer kosten dan f 120, en de dokter en apotheker moeten de f 24 niet te boven gaan (een vrome wensoh). Zij hebben nu f 630 uitgegeven van de f 960, en houden dus nog vol doende over voor verdere uitgaven. Vier gulden vijftig tot zes gulden per drie maanden voor den kapper. De wasch, die natuurlijk buitenshuis gaat, is een ernstige post, maar veel ernstiger is de onvermijdelijke kolen- rekening. Kolen, zegt de man van ondervinding, waar voor twee gulden per zak betaald moet worden, zijn een artikel, dat met groot overleg behandeld moet worden. Maar het ergste is de kinderen. Als er kin deren zijn, moeten alle uitgaven, die gepaard gaan met hun komst, bestreden worden door middel van welwil lende gaven van familieleden, en na hun komst moeten ze worden uitbesteed voor niet meer dan f 156 per Jaar. Een eigenaardig budget, waar wel het een en ander is op aan te merken. Maar we gaan over tot het inko men van f 2400 per jaar. Aan het echtpaar met dit inkomen staat de man van ondervinding heel goedhartig vier kinderen toe, die zij bij zich mogen houden. Hij veroorlooft hun zelfs, be halve de kinderen, een dienstmeisje. Aangezien dit Dinsdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester van Slooten. Afwezig met kennisgeving de heer Kostelijk. De Voorzitter opende met een kort woord van wel kom, waarna de notulen werden voorgelezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een verzoek van het Witte Kruis om de verpleging ln een sanatorium van mej. Margaretha Bes nog eens met 3 maanden te verlengen. Verzoek ingewilligd. b. Een schrijven van den minister, dat de werkver schaffingsregeling is goedgekeurd. Door degenen, bij wie gebaggerd wordt, zal nu 25 pet. van de kosten moe ten worden betaald. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een schrijven van het Algemeen Ziekenfonds voor Alkmaar en Omstreken, waarin den raad verzocht wordt een bijdrage te geven voor hen uit de gemeente, die bij deze maatschappij verzekerd zijn en die hun contribu tie niet meer kunnen betalen. De heer Krom wilde dit stuk naar de geheime zit ting verwijzen. De heer Kooij was hier tegen, er worden geen perso nen in genoemd. Spr. was voor het verzoek. Het voorstel van den heer Krom werd aangenomen. d. Een schrijven van den heer Voskuil, waarin deze te kennen geeft, dat het raadsbesluit in de vorige vergade ring genomen, tot pensioenkorting op de ambtenaren salarissen, naar zijn meening niet op hem toegepast kan worden, daar toen hij benoemd werd besloten was dat als van zijn salaris pensioenkorting zou worden ge heven, zijn salaris verhoogd zou worden. De heeren Tromp, Wagemaker en Kooij zeiden geen termen aanwezig te achten op dit schrijven ln te gaan. Met algemeene stemmen werd besloten, de korting ook op het salaris van den heer Voskuil toe te passen. e. Een schrijven van de commissie van bijstand van het G.E.B., waarin den raad verzocht wordt, den admi nistrateur als vergoeding voor het gebruik van zijn auto f 100 te geven en de kosten van de wegenbelasting op zich te nemen. De heer Wagenaar vroeg hoe dit het vorig Jaar ge regeld was. Wethouder Wijnker zegt, dat de heer Beers zijn auto opruimen wil, daar hij de kosten niet meer betalen kan. Maar zijn gestel laat niet toe, dat hij een flets gebruikt Daarom heeft de commissie van bijstand besloten het bovengenoemd verzoek in te dienen. De heer Krom beweert, dat Beers dit doet om een gedeelte van de pensioenkorting terug te krijgen. Spr. wilde in dezen tijd niet aan dit verzoek meewerken. De heer Van Langen was het hiermee eens. Wethouder Tromp zegt, dat we moeten letten op da belangen van het bedrijf. De administrateur heeft ook het toezicht op de lijn. Daar de Heerhugowaard een uit gestrekte gemeente is, is een auto voor den heer Beers noodzakelijk. Spr. betwijfelt of het huren van een auto goedkooper zal zijn, de gemeente is dan z.i. verplicht alles te betalen. De heer Quant verklaart, dat de heer Beers vast van plan is zijn auto op te ruimen als het verzoek niet wordt Ingewilligd. Als hij dan weer per fiets zijn werk doet en teveel van zijn krachten vergt, wordt de schadepost voor de gemeente grooter echtpaar niet op kamers woont, en dus zelf voor le vensmiddelen moet zorgen, krijgen wij thans een vol ledige lijst van prijzen. De wekelijksohe uitgaven mogen 20.95 bedragen, waarvoor, onder andere gekocht wor den drie pond boter a 30 cent het pond, drie maal in de week vleesch, te zamen voor f 4.50 en vijftig liter, of een kwart vat bier, voor f 1.65. Bier was blijkbaar een eerste levensbehoefte, waarop niet bespaard moest wor den. Maar ook op ander gebied konden de bloemetjes nog wel eens buiten gezet worden. Kippeboutjes waren in 1770 negentig cent het paar, kaas 22% cent per pond, en geen slager of melkboer keek verontwaardigd, wan neer je om drie stuivers karbonaadjes kwam, of om twee en een halven cent room. Maar daar stond tegen over, dat andere dingen schreeuwend duur waren. Thee kostte van zes gulden tot f 15.60 het pond, suiker van 45 tot 70 cent, en de kolenrekening blijft een struikel blok Het is waar, dat het dienstmeisje maar f 60 loon ontvangt in een heel jaar, en dat huishuur plus belas ting samen de kolossale som van f 180 bedragen, maar de kinderen vormen ook nu weer een geweldig struikel blok Een nette familie, met een inkomen van f 2400 per jaar werd verwacht de kinderen naar kostschool te zenden, wat per kind f 192 kostte. Dat was voor de vier schapen een kleine f 800, of een derde gedeelte van het geheele inkomen. Heel kalm zegt de man van onder vinding, dat de familie maar weer te hulp moet komen, en anders moeten ook deze pa en ma op kamers gaan wonen. Het is tijd om naar bed te gaan. Wij doen de deur van onze woning wij wonen niet op kamers op het nachtslot. Wij kijken, of onze jongste zoon zich niet heeft bloot gewoeld. We sohrijven niet aan de familie om ondersteuning, en gaan getroost ter ruste, dank zij de zorgen van onze voorvaderen van 1770. De heer Krom zegt, dat de heer Beers zijn auto te hooi en te gras gebruikt, maar dit zal voor eigen ge bruik niet veel zijn, want het is een tweepersoons auto. Als hij de wegenbelasting echter vergoed krijgt, is hij genegen de auto te houden. De heer Kooij was het geheel met den heer Quant eens. De heer Wagenaar zei het met den heer Krom eens te zijn. Spr. wilde niet door een achterdeurtje de pensioen korting ontloopen. De heer Kooij beweerde, dat het hier heelemaal niet om ging. De heer van Langen zegt, dat verwijzing naar de kos ten van het gezin van den heer Beers hier niet opgaat Er zijn hier veel en nog grootere gezinnen, die met minder dan f 1000 moeten rondkomen. De heer Pool betwijfelde het of de heer Beers zijn auto werkelijk zou afschaffen, wanneer het verzoek niet In- gewillig^ werd. De heer Groenland meende dat én het belang van de gemeente én het belang van den heer Beers meebracht dat we het verzoek moeten Inwilligen. Hierna werd tot stemming overgegaan en werd het verzoek ingewilligd met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stem den de heeren van Langen, Krom, Pool en Wagenaar. f. Schrijven van de caféhouders hier ter plaatse en van de Kamer van Koophandel, met het verzoek de café's bij de personeele belasting gelijk te stellen met de winkels, hotels enz. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hier wel voor gevoelen, maar dan moet de belasting op de biljarten gehandhaafd blijven. De strop voor de gemeente zal dan ongeveer f 1200 bedragen. De heer Krom kon zich hiermee vereenigen. De heer Wagenaar kon er met het oog op de gemeen- tefinanciën niet aan meewerken het verzoek in te wil ligen, ofschoon spr. het ook onbillijk vond, dat de café houders bij andere neringdoenden achtergesteld worden Zonder hoofdelijke stemming werd het verzoek inge willigd. g. Verzoek van de ln de Wieringermeer te werk ge stelde arbeiders om voor het gebruik van gereedschap wekelijks een vergoeding te geven van 75 cent. Na een toelichting van den Voorzitter voor kennisge ving aangenomen. h. Een verzoek van de tuinbouwvereeniging „Heerhu gowaard" een steunregeling voor de tuinders in het le ven te roepen om den nood iets te leenigen, daar de tuinders voor hun producten bijna geen geld ontvangen. Voorzitter wilde ook deze menschen naar het B. A. sturen. Aldus besloten. Als punt 2 stond op de agenda, het voorstel van B. en W. om per 1 December a.s. aan den heer Jofriet, hoofd van de o.l. school no. 1 en aan Mej. Maas, onder wijzeres aan dezelfde school, eervol ontslag te geven. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Als punt 3 stond op de agenda, de bespreking over het aanstellen van een derde onderwijzer aan school n, en de verbouwing van die school. Voorzitter deelde mede dat hij met wethouder Tromp naar den Minister was geweest. Men had al eerder ge schreven, dat het aantal leerlingen van school II bij opheffing van school I boven de 76 zal komen, en nu was men er nog eens over gaan spreken, maar de mi nister had nog niet de minste toezegging gedaan, dat een derde onderwijzer aangesteld .mocht worden. Voorts had men gehoopt op een vergoeding bij de verbouwing, op grond van 'de bekende circulaire, maar hier zal volgens Voorzitter wel heelemaal niets van ko men. Dit agendapunt werd voorlooplg aangehouden tot de volgende vergadering. Het volgende agendapunt was het voorstel van B. en W. om f 100 aan de muziekvereenlging „H.U.G.O." te geven om het tekort van het dezen zomer alhier gehou den concours gedeeltelijk te dekken. Op den 31sten October, den gedenkdag van Maarten Luther, wiens 450sten geboortedag den lOden November a.s. gevierd zal worden, werden door schoolkinderen kransen neergelegd op het monnment van den grooten kerkhervormer te Berlijn. Voorzitter deelde mee, dat B. en W. inzage gevraagd en gekregen hadden van de garantielijst, van de bur gers alhier. Op deze lijst is ingeteekend voor ruim f 1100, terwijl van het tekort nog niet gedekt is f 400. Maar de moeilijkheid is hier het geld binnen te krij gen. Voorzitter had op de lijst gezien, "dat er menschen op staan, die beslist niet kunnen betalen. Daarom wil len B. en "W. f 100 beschikbaar stellen. De heer Groenland had liever gezien, dat B. en W. iets meer beschikbaar gesteld hadden, maar spr. wilde graag zijn stem aan dit voorstel geven. De heer Wagenaar was het hier niet mee eens. Bij de rekeningen van „H.U.G.O." had spr. gezien, dat zeer groote bedragen uitgegeven waren voor verteringen, di ners en prijzen. De heer Groenland merkte op, dat het bedrag voor prijzen daarvoor door particulieren was beschikbaar ge steld. De heer Tromp was voor het voorstel, o.a. omdat de gemeente van dit concours f 300 aan vermakelijkheids belasting had ontvangen. Hierna werd over het voorstel gestemd; de stemmen staakten echter. Tegen stemden de heeren Borst, van Langen, Krom, Wagenaar en Quant. Het punt werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna was aan de orde het voorstel van B. en W. tot verlaging van de krachttarieven bij het G.E.B. De kosten per kwh. zullen worden van 1 tot 500 f 0.14, van 501 tot 1000 f 0.12, van 101 tot 2000 f 0.10, van 2001 tot 5000 f 0.08, van 5001 tot 10.000 f 0.07, van 10.000 tot 20.000 f 0.06, boven 20.000 f 0.05%. Voorzitter deelde mede, dat dit voorstel gedaan was in hoofdzaak op verzoek van de houders van electrische broedmachines. De verminderde opbrengst zal vermoe delijk zijn f 784.26. Het voorstel werd zonder hoofdelijk stemming aange nomen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad in comité. I EEN KOUDE LICHTBRON. Het koude licht, waar de technici zich op het oogen blik zoo intensief mee bezighouden, bestaat in da natuur reeds lang. Vele dieren bezitten lichtgevende weefsels; het lichten der zee wordt veroorzaakt door bepaalde soorten van planktondiertjes. Men heeft eens een groote massa van die diertjes in een glazen bol gehouden onder de meest gunstige omstandighe den; al spoedig verspreidden zij een tamelijk krachtig licht, dat deed denken aan zeer helderen maneschijn. Op sommige oogenblikken kon men er zelfs bij lezen-- DE OUDSTE BOOM EEN CYPRES, De oudste boom ter wereld is voor zoover bekend een cypres in het Indianendorp Santa Maria del Tule, eenige Kilometers ten Oosten van de Mexicaansche stad Oaxaca gelegen. Deskundigen schatten den ouder dom van dezen boom op 4000 jaar. De boom is 42 M. hoog en kan onderaan door 24 mannen met de armen worden omspannen. Op een hoogte van 10 M. boven den grond heeft hij eer. omtrek van 35 M. Evenals zoo veel andere boomen van merkwaardig hoogen ouder dom wordt deze cypres gevoed door onderaardsche wateraderen, die onder de wortels passeeren. De cy- pressensoort, waartoe dit exemplaar behoort, is een van de boomsoorten, die de Indianen ongewild hebben uitgeroeid door er te veel van om te hakken EEN NIEUW LOKMIDDEL VOOR IN SECTEN. De onzichtbare ultra-violette stralen hébben alweer een nieuwe toepassing gekregen. De Fransche natuur onderzoekster Mademoiselle Gourdon heeft ontdekt, dat zij insecten aantrekken en wel verschillende soor ten, al naar gelang van de golflengte men kan ook zeggen de „kleur" van de stralen. Muskieten worden dus door een andere golflengte aangetrokken dan vlinders. Het is zeer tvel mogelijk, dat dit hulpmiddel eenmaal een belangrijke rol zal spelen bij de bestrijp ding van insecten. Op grond van proeven zijn de ge leerden zelfs geneigd om aan te nemen, dat insecten niet afkomen op het zichtbare licht, dat onze lampen uitstralen, doch op de onzichtbare ultra-violette stra len, die ook de gewone lichtbronnen ln geringe hoe» veelheid voortbrengen. AVONTUUR MET BIJEN. Bijen zijn niet alleen vlijtige, doch ook slinmme dier tjes, die ons vaak door hun invallen verrassen. Een automobilist ontdekte dezer dagen, dat zU, door de warmte van zijn radiator aangetrokken, daar hun win terverblijf wilden opslaan. Tevergeefs trachtte hij ze te verjagen. Na meermalen gestoken te zijn, riep hij de... brandweer te hulp, die inderdaad het beoogde doel bereikte. MEDICIJN UIT VOORWERELDLIJKE DIEREN. In Joego-Slavië zijn aan den voet van den Plesjiwj- tra reusachtige hoeveelheden fossiele visschen gevon den uit den tijd, toen zich de zee tot hier uitstrekte. Reeds eenige jaren geleden had men ontdekt, dat er uit deze visschen een olie kon worden bereid, welke een uitstekend geneesmiddel vormde om open wonden en rheumatische lichaamsdeelen te bestrijken. Thans is er te Bihatsj een fabriek opgericht voor de berei ding van deze olie,

Schager Courant | 1933 | | pagina 5