lliiiiu ïitiws- Alteruntit- LuüniM Critiek op den Volkenbond. BERTELS Kijken is Koopen bijCLOECK KRIJGT ALKMAAR EEN BOSCH? Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Door Von Neurath. Taifoen teistert de kust van Annam. WATERSCHAPPEN IN NOORDHOLLAND. Slordig financieel beheer. NAAR EEN LAGERE HUURWAARDE. GöRING'S OPTREDEN. Bertels' Kunstkorrels geven het goedkoopste ei Het nieuwe grensgeschil in het Verre Oosten. Vliegtuig op een huis gestort. Dinsdag 7 November 1933. SOHAGER 77ste Jaargang No. 9377 cohraht. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- ftentlftn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsnoj inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende DIT NCÏDIEB BESTAAT DIT DRIE BLADEN. „De Volkenbond ls geen lichaam; hij is een proces, een politieke methode, waarvan de overwinnaars gebruik maken." In een rede voor de „Deutsche Club" te Ber lijn oefende de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, critiek op den Volkenbond, die volgens hem een in strument is in handen van de overwinnaars, om de overwonnenen klein te houden. Duitschland wil het internationaal terrein zuiveren en als principieel gelijkgerechtigde de andere mogendheden tegemoet komen. MINISTER VON NEURATH. De Volkerenbond ls geen bouwstuk, dat de wor telen van zijn kracht in eigen bodem had, aldus Von Neurath. De Volkenbond is in den grond slechts een proces, slechts een politieke methode, waarvan de mogendheden zich konden bedienen en waarvan het succes afhing van den politieken wil dier mo gendheden. Maar de Duitsche regeering treedt door haar besluit betreffende den Volkenbond niet tegen de politiek der groote mogendheden op met slechts negatieve critiek. Het doel dat zij met haar besluit op het oog heeft ls niet de vredespolitiek den rug toe te keeren, maar in tegendeel een nieuwe impuls te geven aan een ware en vruchtbare vredespolitiek. Zij hoopt door haar stap wellicht niet den Ge- neefschcn Volkenbond, dan toch de ware Volkenbondsgedachte een dienst te bewijzen. Zij gaat van den bestaanden Volkenbond in hooger beroep bij een beteren Volkenbond. De ervaring heeft bewezen, dat de methode van den Geneefschen Volkenbond geen geheiligd middel is om een einde te maken aan de uit Versailles afkomstige politieke spanningen tusschen de Europeesche mo gendheden. Die ervaring dwingt er toe en moet er toe leiden dat thans andere methodes toegepast wor den, waaraan het, bij goeden wil van de betrokken regeeringen, niet ontbreekt. Eerst wanneer het gelukt is het van Europeesche politiek te zuiveren, zoodat de groote mogendheden op werkelijk principieel gelijken voet tegenover elkander staan, kan met uitzicht op succes de poging herhaald worden in het kader van een de wereld omvattende organisatie de gemeen schappelijke taken van de volken ter hand te nemen. Dat is de zin van den oproep waarover het Duit sche volk zal stemmen. Nogmaals en met nadruk wij zen wij de kwaadwillige verdachtmaking af dat het er voor Duitschland alleen om gaat vliegtuigen, ka nonnen en tanks te krijgen. Wij willen iets geheel Dertig menschen om het leven gekomen. Reuter meldt uit Parijs: Volgens berichten uit Hanoi is de kust van Annam door een hevigen taifoen geteisterd. Dertig menschen zijn gedood en aanzienlijke schade is berokkend aan huizen, wegen en den vuurtoren van Poplo Gamdi. Da telegrafische verbindingen zijn verbroken. De wegen verkeeren in zulk een slechten toestand, dat de leden van den grooten raad Hanoi niet hebben kunnen be reiken, zoodat de openingszitting, die vandaag zou plaats hebben, tot Dinsdag moest worden uitgesteld. Vooral de provincies Song Cau en Quin Hon hebben onder den taifoen geleden. a:;dcrs, n.1. dat deze toestand ophoudt, welke men slechte een voortzetting van den oorlog met andere middelen noemen kan, dat een eind gemaakt wordt aan de onderscheiding van volken met tweeërlei re.ht en dat de regeeringen thans eindelijk besluiten tot een samenwerking waaraa alle landen oprecht deel kunnen nemen, omdat daarbij niet naar eenzijdige, maar naar gemeenschappelijke doeleinden gestreefd wordt. Eet is een eerlijk en vertrouwenswaardig aanbod dat wij de andere mogendheden doen, met het ver zoek om de problemen te trachten op te lossen van uit een ander principe. Wanneer wij op dat aanbod tot nog toe nog geen bepaald antwoord hebben ge hoord willen wij dat niet beschouwen als een teeken van weigering, maar wij willen aannemen dat onze stap in de andere landen geleid heeft tot rijpe be zinning over de tegenwoordige methoden en opvattin gen. Nemen de andere regeeringen ons aanbod aan, dan zal de regeling van de hangende vraagstukken geen bijzondere moeilijkheden meer veroorzaken cn dan zal men komen tot een vormgeving aan de in ternationale betrekkingen die in het geheel niet alleen voor de Duitsche belangen, maar voor de belangen van geheel Europa bevorderlijk is. Wij staan nu op een beslissend keerpunt. Mogen de buitenlandsche re geeringen, in het bewustzijn van haar verantwoorde lijkheid hand nemen welke wij haar toesteken. Kastekorten en andere onregelmatigheden ontdekt. Wij lezen in de „Telegraaf": De controle van Ged. Staten van Noord-Holland over de boeken en kassen van onderscheidene wa terschappen in de provincie heeft aan het licht ge bracht, dat in eenige gevallen frauduleus beheer heeft plaats gevonden, nl totaal beliep de fraude meer dan f27.000, doch door krachtig optreden van Ged. Staten zijn de tekorten bijna alle aangezuiverd uit de bezittingen van de betrokken penningmeesters of uit hun zekerheidstelling of ook wel door bor gen. Zooals men weet, geeft het nieuwe algemeene wa- terschapsregelment voor Noord-Holland aan Ged. Staten de bevoegdheid, controle uit te oefenen over boeken en kas van de penningmeesters der water schappen. Ged. Staten maken sedert eenige maan den van deze bevoegdheid gebruik en hoe nuttig en noodzakelijk dit moet worden geacht bleek wel uit de tot dusver opgedane ervaringen. Het aantal vanwege de provinciale griffie opgeno men kassen en onderzochte administraties was tot nu toe omstreeks honderd. In niet minder dan een vierde gedeelte daarvan werd de waterschapskas niet afzonderlijk bewaard, doch waren de gelden van het waterschap met de particuliere middelen van den beheerder vermengd. Soms ging dat over duizenden guldens Meermalen ook waren de kassen van verschillende polders, bij één functionaris berustende, dooreengemengd. Neemt men in aanmerking de belangrijke preven tieve werking, welke uitgaat van de wetenschap, dat plotseling en natuurlijk zonder voorafgaande waarschuwing kascontrole uit Haarlem kan plaats hebben, dan blijkt wel het groote nat van dezen nieuwen maatregel van het provinciaal bestuur, en dat vooral in deze tijden van financieelen druk, waarin het gevaar voor fraude niet denkbeeldig is. DUURDERE WONINGEN ZIJN ER REEDS VEEL TE VEEL. Bij de Tweede Kamer ia ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Woningwet; de daarin aangebrach te wijzigingen zijn gevolgen van in den laatsten tyd voorgekomen feiten en omstandigheden. Nu de geldelijke nood van de overheidskassen dwingt tot opheffing van de gezondheidscommissies, wordt de opdracht in de paragrafen 3, 4 en 6 aan de gezondheids commissies gegeven, met betrekking tot verbetering en onbewoonbaarverklaring van woningen, in het ontwerp vervangen door toekenning van een bevoegdheid aan de inspecteurs. Daartoe strekt de voorgestelde wijziging van art. 18. Eenige andere wijzigingen zijn eveneens ge volg van opheffing der gezondheidscommissies. Er moet krachtig worden gestreefd naar woningen van lagere huurwaarde. Duurdere woningen zijn er reeds te veel. De moeilijkheden waarvoor de regeering staat en waarvoor telker.s op haar een beroep wordt gedaan, zijn goeddeels een gevolg van plaatselijke toestanden en plaatselijk beleid. Dit heeft genoopt tot de conclusie, dat centraal toezicht noodig is, waarvoor de raadsbesluiten betreffende geldelijken steun voor de volkshuisvesting aan de goedkeuring van het cen traal gezag moeten worden onderworpen. Hiertoe strekt een der voorgestelde wijzigingen. De wijze van terugbetaling van woningbouwvoor- schotten moet bij algemeenen maatregel van bestuur zoo werden geregeld, dat met uiteenloopende plaatse lijke toestanden rekening kan worden gehouden. De bij zonderheden zullen bij algemeene maatregel van be stuur moeten worden geregeld. Hiertoe strekt tenslot te een der andere voorgestelde wijzigingen. HET RIJKSDAGPROCES. Engelsche persstemmen. Elders in dit blad vindt de lezer het verslag over het verhoor van den minister-president Göring in den Rijksdagbrand te Berlijn en over het heftige incident dat zich daarbij heeft voorgedaan met den beklaagde Dimitrof. Verschillende Engelsche bladen bevatten commen taar op het optreden van Göring. In de conservatieve Observer had haar Berlijnsche correspondent giste ren al geschreven dat het geen bijzonder prettig ge zicht geweest was om Göring aldus bezig te zien. Deze correspondent schreef verder dat er, nu Duitsch land nog andere vijanden begint te maken dan de oude stroopop van het communisme, niet genoeg de nadruk er op gevestigd kan worden dat minister-pre sident Göring een soort van man is, die zich door niets, wat ook, zal laten weerhouden om zijn politiek doel te bereiken. Wat den brand zelf betreft, noch tegen de communisten noch voor de nazis' had Gö ring het geringste getuigenis aangevoerd. Een hoofdartikel van de conservatieve Telegraph noemt Göring's bedreiging: wacht maar tot je buiten de macht van dit hof bent, verbazingwekkend. Het blad schrijft dat men haar alleen uit een bepaalden vorm van mentaliteit hetzij verklaren hetzij veront schuldigen kan. Volgens dit blad bewijst het nog eens te meer de uiterste woede en onverdraagzaamheid van de nazileiders ten opzichte van eenige inbreuk zelfs op hun willekeurigste voorschriften. De liberale News Chronicle is van meening, dat Göring's getuigenis niet af of toe doet aan de schuld, hetzij van de communisten hetzij van de nazi's. De reeds vermelde bedreiging van Dimitrof door Göring zal naar haar meening door een heel wat machtiger hof dan dat te Berlijn gehoord wor den. Blijft een nadere verklaring uit dan zal de heele wereld haar eigen conclusie trekken. Ook volgens den correspondent van de reaction- nair-conservatieve Morning Post droeg Goering's verschijning niets bij tot opheldering van de ware toedracht van den brand in den Rijksdag. Het was .een onwaardig tooneel, waarop geen nazi trotsch kan zijn. In een hoofdartikel onder den titel: „Dit zijn uw Goden, o Israël!" schrijft de Manchester Guardian dat nog geen ziertje bewijs tegen Dimitrof aange voerd is, maar dat de Pruisische minister-president hem voor een van die buitenlandsche schurken uit schold, die in Duitschland gekomen waren om brand te stichten. Zij wijst er op, dat de gevangene in de handen van het opperste gerechtshof van Duitsch land is, maar dat de eerste minister van Pruisen Oliefabrieken N.V., Amsterdam. zonder terechtwijzing door den president van het hof het bevel gaf om den communistischen schurk weg te voeren. Zij schrijft verder dat de gevangene onder worpen is aan de opperste gerechtigheid van een groot gerechtshof, maar dat de Pruisische eerste mi nister tegen hem de hierboven reeds vermelde ont stellende bedreiging uitte. Het blad merkt op dat de brandstichting van den kant van de communisten zelfmoord geweest ware, bestrijdt Goering's stelling dat de gruwelen in Duitschland niet door nazi's, maar door als nazi's vermomde communisten ge pleegd zouden zijn, en wijst erop dat Oberfohren's dood op het bekend worden van het befaamde me morandum volgde, en er dus niet aan vooraf gegaan kan zijn, gelijk Goering beweerde. In dit verband breng ik uit mijn verslag van de zitting der internationale commissie in herinnering dat blijkens de notarieele verklaring van den secre taris van een Duitsch nationalen journalist een ver klaring waarvan 3 leden der commissie het oorspron kelijke gelezen hebben, dit memorandum op bespre kingen van Oberfohren met zijn chef berustte en dat Oberfohren er in zijn aanwezigheid eigenhandig ver anderingen in aangebracht had. Protesten van de Sowjets en Spanje? Tegen beleedigende woorden van Göring. Reuter meldt uit Parijs: Volgens een telegram uit Berlijn aan het „Jour nal des Débafs" heeft de gezant der Sowjets te Ber lijn in de Wilhelmstrasze geprotesteerd tegen be leedigende woorden door Göring bij zijn „rede" voor het Hooggerechtshof ten aanzien van Rusland ge sproken. De gezant van Spanje zou een soortgelijken stap hebben gedaan. Donderdag wordt het plan aan den raad voorgelegd. - Tweehon derd personen gedurende een jaar werk. B. en W. van Alkmaar doen aan de Donderdag a.s. te houden raadsvergadering het voorstel om 18 h.a. wei land aan de oostzijde der gemeente in de richting van Bergen te beboesohen, onder mededeeling dat van den Minister van Sociale Zaken bericht is ingekomen, dat hij principieel bereid is voor dit plan subsidie toe te kennen. Het ontwerpplan, aldus de Alkmaarsche corr. van 't „Alg. Hsbl." geeft de buiten de bebossching en vijvers gelegenheid tot het maken van 148 kavels bouwterrein voor het bouwen van villa's en landhuizen, waarvan de minimuminhoudsmaat 350 M3. moet zijn. Deze villa's zullen minstens 10 M. uit de rooilijn moeten worden ge bouwd en aan weerskanten minstens 10 M. van de grens van andere villaterreinen moeten zijn gelegen. De begrooting vordert een uitgave van f 400.000, waar van in werkverschaffing aan loon f 140.000 en f 32000 in contractloon zal worden uitgegeven. Hierdoor zullen 200 personen gedurende een jaar te werk kunnen worden gesteld. Voor boschaanleg is f 72000 uitgetrokken, voor rioleering en wegverharding f 50000, en voor aankoop grond f 50.000. Om een exploitatierekening te verkrijgen die het risico voor de gemeente binnen behoorlijke per ken houdt, wordt de prijs voor 110.000 M2. bouwrijp ter rein op f 5.50 per M2. gesteld. Het geheele terrein is 180.000 M2. groot. Het plan zal ongetwijfeld tot verfraaiing van de ge meente strekken. Een groote hinderpaal voor de ont wikkeling van dit kwartier zal echter steeds blijven de bijna voortdurend afgesloten overweg over de spoorbaan aan den Bergerweg. B. en W. hopen echter dit vraag stuk met den steun van het rijk en de gemeente Bergen, door het maken van een tunnel, waarvoor de kosten voor enkele jaren werden berekend op f 350.000 tot een oplossing te brengen. In de memorie van antwoord op de gemeentebegroo- ting verklaarden B. en W. nog het tunnelvraagstuk, met het oog op een te maken weg van den Bergerweg naar het N.H. Kanaal niet zoo urgent te achten. Door het boschplan is deze zienswijze gewijzigd en richten zij dezer dagen tot het dagelijksch bestuur van de gemeen te Bergen het verzoek hierover een bespreking te voe ren. B. en W. van Bergen antwoorden hierop tot verwon dering van velen en niet het minst tot verwondering van de Bergenaren, die dagelijks den hinder van den overweg ondervinden^ dat de gemeentefinanciën van Bergen niet toelaten daarvoor financieele offers te brengen. Aangezien de bijna steeds afgesloten overweg ook voor de ontwikeling van Bergen een groote hinderpaal ls, mag verwacht worden, dat in de heden te houden gemeenteraadsvergadering van Bergen de zienswijze van den raad naar voren zal komen, dat het mogelij ke gedaan moet worden om den tunnel tot stand te brengen en de wensch wordt uitgesproken, dat het college althans aan de conferentietafel verschijnt. Wel iswaar staan de gemeentefinanciën voor Bergen niet gunstig (deze 6000 zielen tellende gemeente is reeds met een schuld van f 1.200.000 belast en heeft voor den kapltaaldlenst al een jaarlijksche rente op te brengen van f 97.000, terwijl ook hier de werkverschaffing groote offers vraagt) doch het belang, dat deze ge meente evenals Schoorl en Egmond bij den te maken tunnel heeft is wel zoo groot, dat hiervoor redelijks offers gebracht dienen te worden. Bovendien kan ver wacht worden, dat de tunnelbouw thans rond f 100.000 minder zal kosten dan voor enkele jaren door de spoor wegen werd berekend. Japan wijst het protest der Sowjets af. Reuter seint uit Tokio: Het Japansch departement van binnenlandsche zaken heeft het protest der Sowjets tegen het beweerde vliegen van Japansche militairs vliegmachines boven Sowjetgebied op 3 November (zie ook elders In dit nummer) „afgewezen". De Japansohs minister verklaart, dat een onderzoek heeft aangetoond dat geen enkele vliegmachine de grens is overgevlogen, doch dat wel twee vliegmachines niet ver van de grens hebben gevlogen in verband met operaties tegen roo- vers. Bij een vliegongeval in New-Jersey. In zittenden en bewoners om het leven geko- New York, 6 Nov. (VX>.) Ben vliegongeval met ernstige gevolgen geschiedde gisteren te Red Bank in den staat New Jersey, toen een waarnemingstoestel naar beneden stortte er, terecht kwam op het dak van een huis, dat onmiddellijk ln brand vloog toen de benzinetank van het vliegtuig explodeerde. De piloot en de passagier, een persfotograaf, werden gedood. Het uit twee verdiepingen bestaande huis werd bewoond door 3 gezinnen. Voor zoover viel na te gaan, kon nlo- mand uit het onmiddellijk in lichte laaie staande huls ontkomen. Het brandde tot den grond toe af, zoodat alle bewoners in de vlammen moeten zijn omgekomen. Het is echter niet bekend hoeveel personen zich tij dens den ramp ln het huis bevonden. Volgens latere berichten zouden in het huis vijf per sonen zijn verbrand.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1