Rijkssteun voor Werkloozenzorg. Het Rijksdagproces Auto door trein gegrepen. „SCHANDELIJK GEDOE". Dinsdag 7 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9377 Een waarschuwing. DOOR DE REGEERING VERLAAGD. Gemeenten mogen er niet meer voor leenen. Heftig incident tusschen Göring en Dimitrof. Kloppartij in sneltrein. Amerikaansche boerenstaking. Chauffeur en twee kinderen gedood. Het rijk zal in 1933 in totaal ongeveer l 75 millioen, in 1934 echter f 46 millioen voor dit doel uitkeeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft met be trekking tot de Rijksbijdrage in de gemeentelijke kos ten van -werkloozenzorg. onder dagteekcning van 4 No- ivember het volgend schrijven aan de gemeentebesturen gericht: Ik heb de eer uw college, mede namens mijn ambtge- tnooten van sociale zaken en van financiën, het vol gende mede te deelen. Bij beschikking van 23 October hebben mijn ambtge- jiooten van sociale zaken en van financiën en ik voor het jaar 1933 voorschriften vastgesteld, betreffende de Rijksbijdrage in do gemeentelijke kosten van werkloos- heidszorg. MINISTER DE WILDE. Deze voorschriften hebben ten doel de groote onge lijkheid in den druk van de werkloosheidslasten op de budgetten der gemeenten welke bij de toeneming jde werkloosheid steeds tastbaarder wordt en tot klei nere afmetingen terug te brengen. Met het oog hierop is aan factoren grootte van den last en draagkracht der gemeente een overwegende invloed op de hoogte van de rijksbijdrage toegekend. In het bijzonder voor de gemeenten, waarvan, de fi nanciën door de crisislastcn zijn of dreigen te worden ontwricht, zal de Rijksbijdrage volgens deze voorschrif ten een aanmerkelijke verlichting kunnen beteekenen. Op grond van deze voorschriften aan de ge meenten uit te keeren bedragen zullen vermoe delijk in totaal een som van f 75^ millioen be- loopen. In welke zorgvolle omstandigheden de Rijks» financiën zich bevinden en hoe uiterst bezwaar lijk zich dekking voor zulk een uitgave ook laat vinden, de regeering heeft desondanks termen aanwezig geacht tot beschikbaarstelling van dit bedrag over te gaan, uit overweging, dat de vast stelling van algemeene voorschriften door ver schillende omstandigheden eerst kon plaats hebben op een tijdstip, dat het jaar 1933 voor het grootste gedeelte was verstreken, dat zij over het jaar 1933 een Rijksbijdrage zouden ontvangen, welke, in procenten van de desbe treffende uitgaven aangeduid, hooger of ten minste van een gelijke hoogte zou zijn als over het jaar 1932 door hen is genoten. Teneinde echter voor het vei-volg tot een f 1- nanciering van deze uitgavente geraken, welke in verband met de nog beschikbare middelen verantwoord i s acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de ge meentebesturen te brengen, dat de Rijksbijdrage voor het jaar 1934 in totaal op een belangrijk lager niveau zal moeten worden gebracht. Op de rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1934 is voor dit doel eer. bedrag van f 46 millioen uitge trokken. Tot dit bedrag dat niet voor verhooging vatbaar is, zal derhalve noodgedrongen in 1934 het totaal der Rijks [.bijdragen aan de gemeenten in de kosten der werkloos heidsbestrijding beperkt moeten blijven. Aangezien het 'in de bedoeling ligt ook voor 1934 de verdeeling van dit Ibedrag tusschen de gemeenten te doen plaats hebben, [volgens algemeene normen in den geest, als thans voor 1933 zijn vastgesteld (met uitzondering alleen van de garantiebepaling), zullen aan de hand van de boven genoemde cijfers de gemeentebesturen in staat zijn het bedrag der Rijksbijdrage, waarop zij bij gelijkblijvende werkloosheidsuitgaven zullen kunnen rekenen, ten naastebij te becijferen. Zij zouden n.1. als subsidiebedrag voorloopig in de begrooting voor 1934 moeten ramen met 46/75e gedeelte van de Rijksbijdrage, die zij over 1933 zullen ontvangen, na aftrek van het gedeelte van die bijdrage, dat wegens de garantiebepaling wordt ont vangen.. De regeering ontveinst zich geenszins, dat bij een dergelijke verlaging der rijksbijdrage de gemeentefinan- ciën, indien de uitgaven gelijk zouden blijven, geheel zouden vastloopen. Zij is er zich dan ook van bewust, dat deze noodzakelijke verlaging van de rijksbijdrage gepaard moet gaan met een zoodanige verlaging der uitgaven, dat het aandeel der crisisuitgaven hetwelk per saldo ten laste der gemeente blijft, ook op de gemeente- begrooting gedekt zal kunnen worden. De gemeentebesturen zullen daar toe bij het vaststellen der gemeen te begrootingen voor 1934 d e z e 1 f d e gedragslijn moeten volgen, welke de regeering bij het opmaken d e r r ij k s- begroot! n g voor dat jaar heeft toe gepast. Zy zullen de uitgaven voor steunverleening en werkverschaffing (de laatste, voor zoover deze naar hun aard niet op den kapitaaldienst behooren voor te komén) moe ten brengen ten laste van den gewo- he.n dienst der gemeentebegroo* 11 n g en er desondanks voor moeten zorgdragen, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven wat den gewonen dienst betreft, gehandhaafd blijft. Teneinde dit te bereiken zullen zij, vooreerst wat de inkomsten betreft, voorzoover een voorzichtig beleid zulks gedoogt en rekening houdende met de realiteit, er naar moeten streven de middelen te vinden-, welke tot dekking der gewone uitgaven noodig zijn. Biijft daarna een tekort op den gewonen dierst be staan, dan zal dit gedekt moeten worden door verla ging der uitgaven; deze verlaging is noodzakelijk en onvermijdelijk, omdat het doen van uitgaven, welke niet door de inkomsten zijn gedekt, veel grootere na- deelen na zich zou sleepen dan aan de meest drasti sche verlaging van uitgaven verbonden kunnen zijn, terwijl een overheveling van een grooter deel der ge meenteuitgaven naar het rijksbudget momenteel uitge sloten is te achten. Ook voor de bestrijding van de werkloosheid zullen dus op het gemeentebudget geen hoogere uitgaven ge raamd kunnen worden dan met inachtneming van de bovenstaande beginselen op dat budget uit gewone middelen kunnen worden gedekt. Wanneer bij toepas sing van bovenstaande methode, op het gewone bud get voor de werkloosheidsbestrijding een bedrag moet worden uitgetrokken, dat naar het oordeel van het gemeentebestuur ontoereikend is om de uitgaven in 't jaar 1934, geraamd op de basis van 1933. te bestrijden, zal de ondergeteekende gaarne, zoo spoedig mogelijk, een gemotiveerde berekening tegemoet zien van het bedrag, dat het op het budget uitgetrokken uitgaven- cijfer wegens kosten der werkloosheidsbestrijding naar het oordeel van het gemeentebestuur te laag is te ach ten. Deze berekening en de daarbij te voegen toelich ting zullen moeter. aantoonen, dat inderdaad het budget geen gelegenheid biedt om een grooter bedrag aan werkloosheidslasten te dragen, dan waarmede de begrooting voor 1934 werd bezwaard. Aan deze voorwaarde zal niet zijn voldaan, wanneer uit de stukken niet blijkt, dat de heffingen in de ge meente zoo hoog als voor de gemeente practisch moge lijk is. zijn opgevoerd en dat op verschillende catego rieën van uitgaven als jaarwedden er. loonen, onder houd gemeente-eigendommen en werken, subsidies, on verplicht onderwijs, armenzorg, enz. een zoodanig be drag is bezuinigd als in verband met de crisismoei- lykheden noodzakelijk is. Het op de begrooting voor 1934 netto ten laste der gemeente blijvende bedrag wegens uitgaven voor werkloosheidszorg zal dan in het algemeen aldus zijn te berekenen, dat het bedrag, hetwelk in 1933 voor dit doel netto ten laste van het gemeentebudget komt. wordt verhoogd met het resultaat van de evengenoem- de verhooging van inkomsten en verlaging van uitga ven, en daarna wordt verminderd met het bedrag, dat desondanks per saldo niet op den gewonen dienst van die begrooting kan worden gedekt. Inzending der opgave laatstbedoeld, van het bulten de begrooting te houden bedrag behoort aan mij te geschieden, zoodra de gemeentebegrooting volgens de boven toegelichte beginselen door den gemeenteraad is vastgesteld. Aan Gedeputeerde Staten behoort deze op gave tegelijkertijd met de gemeentebegrooting voor 1934 te worden aangeboden. Van den ernstigen wil der gemeentebesturen, om met de regeering op de aangeduide wijze spontaan mede te werken tot de handhaving of het herstel van het even wicht in de budgetten van de gemeenten houd ik mij by voorbaat overtuigd. De minister van binnenlandsche zaken, (w.g.) J. A. de Wilde- Geëindigd met de verwijdering van Dimitrof. Een van de politieke hoogtepunten heeft het Rijks dagproces te Berlijn Zaterdag bereikt, met het ver hoor van den Pruisischen Minister-President, Göring. Tc meer is dit een hoogtepunt in het proces gewor den, omdat de Senaat gemeend heeft, den beklaagde Dimitrof, die den dag van te voren weer voor een paar dagen van de zitting was uitgesloten, toch bij dit verhoor toe te laten. m Göring zal zich in de eerste plaats tegen de be schuldiging van het bruinboek hebben te verdedigen, maar, zegt hij, zulk een verdediging is bijna over bodig. Dit boek is vervaardigd door minderwaardige menschcn, die geld noodig hadden. In de tweede afdeeling van zijn rede behandelt Göring nu den eigenlijken brandnacht. Hij spreekt vlot en over het algemeen duidelijk. Alleen als hij zijn stem al te zeer verheft, wordt hij minder goed verstaanbaar. Hoe langer spreker aan het woord was en hij spreekt zeer lang hoe meer men het ge voel krijgt een verkiezingsredevoering aan te hooren. Een deel van de rechters luistert met zichtbare in stemming. De vertegenwoordiger van het O.M. Pari- sius en rechter Coenders toonen bij deze gelegenheid voor het eerst, dat zij ook vriendelijk kunnen kijken. Dimitrof grijnst en maakt aanteckeningen. Torgler zit met een gezicht als een steencn standbeeld en maakt eveneens aanteckeningen. Uitvoerig beschrijft Göring dan, welke maatregelen er genomen zijn oji welke besprekingen gevoerd zijn. Het is de taak van het gerecht, de schuld van de ver dachten te bewijzen. Mijn taak echter is bet, vast te stellen, wie aan de touwtjes trokken bij deze gewel dige hetzpropaganda. Het proces mag afloopen zoo als het wil, de schuldigen zal ik vinden en zij zullen hun gerechte straf niet ontkomen. Onder algemeene spanning gaat Dimitrof dan staan om Göring eenige vragen te stellen. Hij vraagt: Heeft toen ter tijd graaf Helldorf met den heer Göring de maatregelen in verband met den brand besproken of niet? Göring: Die vraag is eigenlijk reeds door mij be antwoord. Toen Helldorf van den brand hoorde, was het hem evenals ons duidelijk, dat dit het werk der comm. partij geweest moest zijn. Wij kwamen over een, dat alle leiders gearresteerd moesten worden, waarop hij mij zeide: Dat heb ik voor een deel reeds bevolen. De president verzoekt Dimitrof verschillende malen zijn vragen meer te preciseeren en er niet steeds om heen te praten. Dimitrof vraagt dan verder, of de minister niet reeds van oordeel was, dat. de comm. de brandstich ters waren, vóór er een politie- of justitieel onderzoek had plaats gehad. Ter gelegenheid van den 16en verjaardag van de Octoberrevolutle in Rusland. Uit Moskou: Ter gelegenheid van den zestienden ver jaardag van de Octoberrevolutie heeft de Revolution- naire Oorlogsraad een legerorder uitgevaardigd, waar in naar voren gebacht wordt, dat het Roode Leger de zen herdenkingsdag viert, terwijl het zich nog mach tiger en nog onoverwinnelijker voelt. De order wijst op de provocaties die, tegen het land der Sowjets gericht, in het Verre Oosten werden geor ganiseerd. Het Roode Leger was altijd, is nog en zal in de toekomst blijven een trouwe wachter des vredes, maar, wee den avonturiers, den oorlogsbrandstichters, die mochten pogen de URSS aan te vallen. Tusschen Joden en anti-semieten. In den sneltrein Czernowitz—Boekarest raakten een elftal leden van de anti-semitisrhe organisatie der ('uzisten en eenige Joodsrhc reizigers met elkaar in twist. De Joden werden door de Cuzisten, die in dc meerderheid waren, mishandeld en moesten zich in «'e achterste bagagewagen redden. Bij aankomst op bet station Adjoed was dc politie reeds op de hoogte, doch wenschte niet tegen de Cuzisten op te treden. EEN SPEELZAAL GEPLUNDERD. Brutaal optreden van een roover. Uit Parijs vernemen we: Nabij Montpellier drong een gemaskerde roover een speelzaal binnen, waar een 20-tal personen rondom een roulette-tafel zat. Onder bedreiging met een revolver maakte hij zich van de kas en van het op tafel liggende speelgeld meester en nadat hij een schot in de lucht had gelost, wist hij te ontvluchten.De gendarmerie heeft naderhand een verdacht persoon gearresteerd. doch kon nog niet vaststellen of deze inderdaad de dader is. Het plegen van gewelddaden. De voorzitter van dc Farmers Association in Ame rika, Reno, heeft telegrafisch aan 21 staatsleiders van zijn beweging instructies gezonden om zich voor te bereiden om „de staking voor alle landbouwproduct ten volledig in te zetten", indien Roosevelt de eischen van de Association ten aanzien van de productie kosten mocht verwerpen. Inmiddels zetten de boeren, aldus luidt een Reu- ter-bericht, in de staten van liet midden-westen hun stakingsactie voort, die zij gepaard doen gaan met bet werpen van bommen, met schietpartijen, het ver woesten van kaasfabrieken en het loslaten van vee. In vijf staten hebben zij de groote wegen versperd, in Alabania hebben de melkboeren de staking afge kondigd Ofschoon gekant tegen bet handhaven van vaste hrijzen, daar dit onuitvoerbaar is, wenscht Roosevelt de boeren tegemoet te komen. Dc minister van land bouw en de gouverneurs der staten werken een plan daartoe uit. Get.: De politie gaat alle sporen na, weest u maar gerust. Ik echter dien vast te stellen, of het hier gaat om een politieke misdaad. Het was een politieke mis daad en op hetzelfde oogenblik was het mij duidelijk, dat de daders leden van *w partij zijn. Dimitrof: (boonend): Dc partij, die, zooals get. zegt, zulke misdadige wereldbeschouwingen heeft, regeert echter een zesde gedeelte der wereld. De Sowjct-Unie heeft diplomatieke, politieke en economische betrek kingen met Duitschland. Door haar bestellingen krij gen Duitsche arbeiders werk. Is u dat bekend? Göring: Dat is mij bekend. Wat er in Rusland ge beurt is mij onverschililig. Ik heb alleen met de comm. partij in Duitschland te maken. (Op scher pen toon.) Ook hier heeft Dimitrof weer wat tegen. Hij vindt, dat de minister nat.-soc. propaganda maakt. Hij ver klaart dan verder: Deze bolsjewistische wereldbe schouwing regeert de Sovjet-Unie, het. grootste en het beste land van de wereld. Weet U dat wel? Goering (scherp): Het is het Duitsche volk bekend, dat II zich onbeschaamd gedraagt en dat U hier heen bent gekomen om het Rijksdaggebouw in brand te steken. En dan veroorlooft U zich nog dergelijke brutaliteiten tegenover het Duitsche volk. Ik ben hier echter niet om mij door U te laten uitvragen. U bent ook een van die schurken, die aan den galg hoort te bengelen! (Bravogeroep van het publiek). Als D. weer op zijn cynische wijze begint tc vra gen en zegt, dat hij zeer tevreden is met de verkla ringen van getuige, ontneemt de president hem het woord. In weerwil hiervan praat D door en hij wordt weggeleid. Dc dramatische scène wordt hierdoor be sloten, dat Goering Dimitrof nog met luide stem toe roept: U zult nog in angst zitten, dat ik U laat op pakken, wanneer U uit de gevangenis komt, schurk! Dimitrof wordt dan uit de zaal geleid. Nog een lezing van het incident. Reuter geeft dc volgende lezing van het incident tusschen Göring en Dimitrof: Toen Dimitrof aan Goering vroeg, of hij wist dat zij, die hij misdadigers noemt, een zesde deel van de wereld regeeren, kwam dc president tusschenbcide en verbood Dimitrof comrnunitische propaganda te maken. Dimitrof antwoordde, dat hij niets anders deed dan Goering zoo juist gedaan had, die nat.-soc. propa ganda maakte. Terwijl Dimitrof zijn vraag herhaalde sprong Goe ring woedend op; hij schudde zijn vuisten en een stortvloed van woorden kwam van zijn lippen. Dimitrof bepaalde er zich toe om ironisch te glim lachen; Goering schreeuwde daarop nog woedender: .,Ik heb lak aan Rusland; ik heb alleen tc maken met dc communistische misdadigers, die den Rijks dag hebben aangestoken." Terwijl Dimitroff daarop een andere vraag wilde stellen, schreeuwde Goering plotseling: „Brengt dien communistischen misdadiger weg." Dc politie leidde daarop Dimitiof. die luid protes teerde, weg, terwijl de president zich haastte om de uitsluiting van Dimitrof af te kondigen. Goering riep daarbij: Wacht maar, tot wij jou buiten de macïn van dit gorechtshof hebben! Ontzettend ongeluk op een onbewaakten overweg. Amersfoort. Zondagochtend te omstreeks tien minuten voor elf heeft op den onbewaakten spoor wegovergang op den Licndenscheweg, onder dc ge meente Hoogland, even voorbij de splitsing van de lijnen Amersfoort-Zwolle en Amersfoort-Apeldoorn, een ontzettend ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen op slag zijn gedood. Een auto, een z.g. Gooitax, welke op dc rails stond to wachten om den trein, welke om 10.53 uur uit Apeldoorn te Amersfoort moet aankomen, tc laten passeeren, werd gegrepen door trein 159, welke om 10.47 uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrekt. Het wagentje werd ongeveer 150 meter meege sleurd en gehele vernield, waarbij van de inzitten den, dc chauffeur en twee kinderen, meisjes van resp. twee en vijf jaar, direct werden gedood, terwijl de moeder van de kinderen in hoogst ernstigen toe stand werd opgenomen. Dc vrouw is naar het zie kenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De ouders van de vrouw, wier vader voorman bij de spoorwegen is en die vlak bij den overweg woont, zouden haar met haar man en kinderen op bezoek ontvangen. Dc man was uitgestapt om te zien of de weg vrij was. De familie, Sijberden gehceten, is woonachtig te Baarn, waar de man tuinman is. De chauffeur, de 28-jarige Willem Bastiaan Bakker, afkomstig uit Hilversum, was werkzaam bij de garage van de Gooitax in Baarn, waar hij omstreeks vijf maanden in dienst was. Het ongeluk is toe te schrijven aan een zeer zware mist, welke het ziekt uiterst bemoeilijkte, zoodat de machinist van den trein, hoewel hij uit alle macht remde, het ongeluk niet vermocht te voorkomen! De toestand van mej. Sijberden-Sprey is levens gevaarlijk. Zij heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. Dc trein heeft door het vreeselijk gebeuren, dat in de omgeving groote consternatie heeft verwekt, meer dan een half uur vertraging ondervonden. De lijken zijn door de politie in beslag genomen en overgebracht naar het lijkenhuisje tc Hoogland. Klachten in zake slachting van crisisrund* vee. In verband met ingekomen klachten over minder goede behandeling van het af te slachten rundvee, aongekocht vanwege de Nedcrlandsche Rundvee- Centrale, is heden door de afd. Deventer van de Ned. Vereeniging tot Berscherming van Dieren aan de di rectie van dc Ned. Rundvee-Centrale een tweetal te legrammen verzonden, waarin verzocht wordt te wil len bevorderen dat het af te slachten rundvee een goede verzorging zal ten deel -vallen. Vanwege de afdeeling worden alle klachten be treffende een minder goede behandeling grondig on derzocht en overweegt men een voortdurende con trole voor cn tijdens de afslachting van bedoeld vee. Hoe er met de dieren wordt omgesprongen. In verband met het bovenstaande laten we hier onder nog volgen wat een lezer van de N.R.Ct. on der het opschrift „Schandelijk gedoe" aan dat blad inzendt. Het laatste nummer van Dc Vee- en Vleeschhandel gedateerd 31 October jl., wijdt een hoofdartikel aan „de Regeeringsbemociing met den rundveestapel", waarin o.a het volgende voorkomt: „Verleden week werden ongeveer 9500 runderen overgenomen, dat is meer dan het dubbele van de taxatie van 4000 per week. De vlceschwarenfabrieken kunnen het kwantum niet verwerken zoo gauw. Er zijn weiden met vee volgedrongen, in afwachting van. de slachting der dieren, die onderwijl soms hun kal veren werpen, welke verkleumen en vertrapt wor den. Het is een wreed proces, dat zich thans bij de rundvcebeperking onder leiding der Regeering vol trekt. Bij de overname kunnen hoogdrachtige dieren geweigerd worden, maar de practijk leert dat ze wel woeden genomen en het gebeurt, dat ze hun kalf wer- pen op de reis naar hnn onverdiende en tegenna tuurlijke bestemming: de slachtplaats der vlcesch warenfabrieken. En dat gebeurt, terwijl deskundigen in dc zuivelorganisatie reeds spreken van een cfttide- iijk aantoonbaar botergebrek.'' Nu behoeft men geen overdreven „dierenvriend" te zijn, om het bovenstaande ontzettend. God- en menschonteerend te noemen. Denk u even het lijden in: drachtig vee, vervoerd in dc bekende, bekrompen transportgelegcnheden, opgepropt, werpt zijn kalf. Datzelfde geschiedt*in overvolle weiden, in het weer, zooals wij dit dc laatste dagen kennen. Is het teveel gezegd dit God- en menschonteerend te noemen? Mag een Rcgcenng maatregelen nemen, die voor dieren zoo n ontzettende ellende veroorza ken? Slagers zijn over het algemeen geen hyper-gevoe lige mensehen, maar van ouds her vergreep slechts een enkeling zich aan het ongeboren leven. Ik hoop, dat van Regeeringswege aan dit schandelijk gedoe spoedig een einde wordt gemaakt. MOORD OP EEN SHERIFF. Een gevangene de dader. bit Winsboro in Noord-Carolina wordt gemeld, dat een neger, die door den Sheriff Raymond Leaster naar "e Staatsgevangenis moest worden overgebracht, eriu daagde den Sheriff te ontwapenen en neer te schieten. De neger wist te ontvluchten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9