Alltlttl Hillfï- Kijken is Knopen hij CLOECK Frankrijk's vredespolitiek. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. Groote rede van Paal Boncoar. Roofoverval te Oss. Geen vrij op den eersten Mei. Door haaaien verslonden. Vliegt Lindbergh naar Amerika terug? Mijngasontploffing in het Rijnland. „Beeldenstorm" in Frankrijk. HET DRAMA OP DE NIEUWKOOPSCHE PLASSEN. Nagekomen Berichten. Woensdag 15 November 1933. SCHEER 77ste Jaargang No. 9382 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- |entlén nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN-" TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno«j Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Hij verdedigt zijn beleid. De beteekenis van den 12den November. Met Duitschland moet men blijven onderhandelen. Gistermiddag is in de Fransche Kamer het groote debat over de buitenlandsche politiek beëindigd. Hierbij heeft de Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Paul Boncour, zijn aangekondigde rede over de buitenlandsche politiek gehouden en uitvoe rig de houding van Frankrijk tegenover Duitschland uiteengezet. PAUL-BONCOUR. De sprekers, aldus zeide de minister, constateerden allen de gevolgen van de Duitsche revolutie. Het ge beurde op 12 Nov. (de Duitsche stemmingsdag) ver raste ons niet, maar is niet geschikt om het stand punt van Frankrijk te wijzigen. Deze revolutie, wel ke instellingen omverwierp, is door de overwinning van Zondag bevestigd. Zij verhaastte 'n rhythrae der eischen, die een dynamiek in zich dragen, welke de neiging heeft zich naar buiten voort te planten. Welke ook de herhaalde verzekeringen van vrede zijn die ons in redevoeringen worden gegeven, welke ook de wil is van de leiders, de opvattingen zelf waarop de beweging berust, die triumfcerde, brengen gevaren mede waarmee de buitenlandsche politiek van buurvolken niet mag nalaten rekening te houden (Levendige toejuichingen op talrijke banken.) De overwinning van het régime in Duitschland heeft de krachten verpletterd van degenen, van wie misschien een meer redelijke houding voor een poli tiek van toenadering ware te verwachten geweest. Spreker ging vervolgens de oorzaken na van het buitengewoon succes, dat het referendum in Duitsch land heeft gehad. Het Duitsche volk, aldus Boncour, heeft in een nationale exaltatie zijn reden van be staan en van hopen teruggevonden. Zulk een nati onale exaltatie bergt steeds een zeker gevaar in zich en des te meer wanneer zij gegrondvest is op de be grippen van het ras en gefundeerd op de theorie, die de grenzen, gesteld door de historie en door de ver dragen, overschrijdt en daarmede de stabilisatie van Europa bedreigt. Desondanks, zeide de minister, k$n onze po litiek in verband met de gebeurtenissen van Zondag j.1. in principe geen verandering on- dergaan. Wij zijn bereid elk concreet voorstel te ontvangen, dat ons van Berlijn uit zal wor den gedaan. Het heengaan van Duitschland uit den Volkenbond mag geen wijziging brengen in de politiek der tolken die solidair te Genève vereenigd zijn. Zijn rede voortzettende uitte Boncour er zijn verba- wng over dat men de pogingen van Frankrijk mis kent om den vrede te verwezenlijken en zelfs de re sultaten, verkregen op de ontwapeningsconferentie toen Duitschland zich uit den Volkenbond verwijder de. Hij herinnerde er aan dat Frankrijk een vermin dering der beroepslegers vroeg en dat door het Brit- sche plan een vermindering van den diensttijd werd verkregen, waardoor aan het Duitsche standpunt in zake het beginsel van de gelijkgerechtigdheid recht werd gedaan. Frankrijk heeft nooit een hinderpaal in den weg gelegd aan het bijeenkomen van een con ferentie die het een nieuwe veiligheid moet geven. Als Duitschland herbewapent, zullen wij voortgaan ons te bewapenen en dat zal dan een wedloop naar den afgrond zijn. Laat ons kiezen tusschen een politiek van geweld en internationale samenwerking. Tal van sprekers er kenden dat de eenige ernstige waarborg om de her- £®wapening van Duitschland te leeren kennen een billijke controle voor allen is.. Het staat slechts aan Duitschland zich bij ons te voegen in ons streven naar internatio nale samenwerking. Praten? riep spreker uit, zooveel men wil. Wij hebben dat in Genève gedaan en zijn be reid de besprekingen te hervatten. Niets staat tusschen Duitschland en Frankrijk, heeft rijkskanselier Hitier gezegd, behalve de Saar- kwestie. Ik zeg, aldus Paul Boncour, ook de Saarkwestie staat niet tusschen ons beide. Boncour eindigde met te herinneren aan de ver ordeningen, door de Saarcommissie uitgevaardigd om een herhaling te vermijden van gebeurtenissen die zouden kunnen betreurd worden. Hij besloot met de Kamer te vragen zijn politiek te beoordeelcn naar de resultaten. (Levendige toejui chingen in het midden en links.) o Na Boncour was het woord aan kolonel Fabry, die betoogde, dat bij een conflict de voornaamste factor is de bewapeningsindustrie. Volgens hem bezit Duitschland een plan tot wapen fabricage, dat een verontrustend tempo aanneemt. Na een korte interventie van Tardieu die er tegen op kwam dat hij ooit aan Duitschland concessies had gedaan, gevaarlijk voor Frankrijk, eindigde Fabry met Sarraut te bezweren het Fransche leger, de eeni ge waarborg van de vrijheid en de eer van Frankrijk, niet te laten verkleinen. De socialist Longuet oefende vervolgens critiek op Hitler-Duitschland en op de au toritaire regeering van Dollfuss. Tenslotte veroordeelde Franklin-Bouillon de bewa pening van Duitschland met het oo^op een oorlog. Caféhouder door eenige personen tegen den grond geslagen en van ongeveer 1800 aan bankbiljetten beroofd. Gisteravond omstreeks 8 uur werd de caféhouder Van der Camp uit Herpen op den Berchemschenweg te Oss door eenige personen aangevallen, toen deze uit een café kwam. Hij werd tegen den grond gesla gen, waarna men hem van eenige jassen ontdeed. In een dezer jassen zat een portefeuille, inhoudende ongeveer f800 aan bankbiljetten. De aanval.ers sloe gen daarna op de vlucht met medeneming van de buit. Het slachtoffer waarschuwdp in een naburig café onmiddellijk de marechaussee te Oss, terwijl ook de gemeentepolitie spoedig ter plaatse verscheen. Dadedijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men neemt aan, dat twee of drie personen den over val hebben gepleegd. Van der G., het slachtoffer, werd op het politiebureau aan een verhoor onderwor pen, zonder dat dit eenig licht bracht omtrent de identiteit der daders. Zaandam's raadsbesluit vernietigd. .Afbreuk aan wettig gezag." In het Staatsblad no. 579 is een Kon. besluit opgeno men van 3 November, tot vernietiging van het be sluit van den Raad der gemeente Zaandam van 28 April j.1. betreffende de 1 Mei-viering. Dit raadsbesluit had de strekking, den gemeente-ambtenaren op 1 Mei vrij te geven met behoud van wedde. In het vernietigingsbcsluit van de Kroon wordt overwogen, dat het Zaandamsche besluit den 1 Mei dag gelijkstelt met de christelijke feestdagen. Blijkens de daaromtrent in den Zaandamschen gemeenteraad gevoerde beraadslagingen heeft de bedoeling voorge zeten, den 1 Mei-dag het karakter van een officieelen feestdag te geven. Overwogen wordt verder, dat de 1 Meidag in het algemeen als feestdag wordt aangemerkt door be volkingsgroepen, wier staatkundig streven hetzij is gericht tegen het bestaande wettige gezag, hetzij niet onder alle omstandigheden waarborgen biedt van steun aan dat gezag. Een gemeentebestuur, aan den 1 Meidag het karakter van officieelen feestdag geven de. doet daarom aan het wettige gezag afbreuk en handelt in strijd met het algemeene belang. VERPLICHTE AANSLUITING WATERLEIDING. Rechteriyk uitspraak te Medemblik Maandag werden door den kantonrechter te Medem blik, aldus lezen we in het Alg. Hsbl. twee gevallen be handeld van niet-betaling van de aansluitingsgelden voor de Provinciale Waterleiding, tengevolge waarvan de aanvoer is afgesneden en de betrokkenen daardoor in conflict komen met het wettelijk voorschrift tot ver plichte aansluiting. De ambtenaar van het O. M. mr. Bruys Tack voerde aan, dat bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf blijk baar geen goede regeling voor deze aangelegenheid be staat; een civiele vordering, meende de ambtenaar, be hoorde hier vóór alles te gaan. De ambtenaar eischte ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter mr. van den Brandeler wees conform dezen eisch vonnis. MOND- EN KLAUWZEER EPIDEMIE. Veemarkten uitgesteld. Met het oog op de mond- en klauwzeer-epidemie die in het grensdistrict Geldern heerscht, zijn nHe veemarkten aldaar uitgesteld. Er zijn omvangrijke maatregelen genomen om verdere uitbreiding te voorkomen. Vreeselijk lot van 18 personen ln een Brazillaansche haven. Uit Rio de Janeiro. 18 Personen werden ln de Bra zillaansche haven Maranhao door een vreeselijk lot ge troffen, toen zij ln een kleine boot van een zeeschip naar land werden gebracht. De boot sloeg plotseling om en de twintig opvarenden geraakten te water. Acht tien hunner werden direct door haaien gegTepen en ver slonden. Slechts twee personen konden worden gered. MADRID, 14 Nov. (VJ).): Gemeld wordt dat ko lonel Lindbergh tegenover den consul der Vereenigde Staten te Vigo zou hebben verklaard, van plan te zijn van Lissabon naar New York te vliegen, zonder tus- schendaling. Een doode en drie gewonden. Uit Erkelenz wordt gemeld, dat Maandagnacht op de 600 meter verdieping van de mijn Sophia Jakoba te Hueckelhoven tengevolge van een mijngas-ontplof- fing een arbeider is gedood en drie zijn gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De schacht, waarin het ongeluk gebeurde, was gis teren weer vrij van schadelijke gassen, zoodat de och tendploeg weer aan het werk kon gaan. De mijn- bouwinspectie heeft een onderzoek ingesteld. De standbeelden van staatslieden meer en meer het voorwerp van vernieling. Parijs. Het schijnt, dat in Frankrijk de standbeelden van staatslieden meer en meer voorwerp van vernieling door tegenstanders beginnen te worden. Thans hebben als protest tegen de verminking vaai twee standbeel den van Briand twee jongelui te Parijs het standbeeld van Paul Déroulède beschadigd. Déroulède is de in 1914 overleden oprichter van de LSque Patriotique. De da ders konden gearresteerd worden, en begonnen in de gevangenis, waarheen zij tijdelijk werden overgebracht, onmiddellijk met een hongerstaking. Zij verklaarden de herinnering vaai Aristide Briand te hebben willen wre ken. Een hunner heeft reeds gevangenisstraf ondergaan wegens militaire dienstweigering. Na zijn invrijheid stelling sprak hij op verschillende plaatsen in Frank rijk in pacifistische vergaderingen. De patriottische jeugdorganisatie heeft haar aanhan gers opgeroepen om heden voor het vernielde stand beeld te demonstreeren. DREIGEND CONFLICT IN ZUID-ARABIB. Sterke strijdkrachten naar de grenzen. Uit Cairo: Ibn Saud van Saudia Arabia (vroeger Hedsjas) heeft een ultimatum gezonden aan den Imam van Yemen, waarin hij deze sommeert zijn troepen terug te trekken uit de stad Nedjran. welke op het grond gebied van Ibn Saud is gelegen Ibn Saud heeft ster ke strijdkrachten naar het Zuiden gezonden. AARDBEVING AAN DE CHILEENSCH— ARGENTIJNSCHE GRENS. Paniek in de steden. Gistermorgen heeft een krachtige aardbeving Mid- den-Chile en het aangrenzende Argentijnsche ge bied geteisterd. Het meest hebben de provincies Men- doza en San Juan geleden. De telefoonverbindingen werden verbroken. In de steden brak een paniek uit. HUIS INGESTORT TIJDENS BRUILOFTSFEEST. VEER DOODEN EN 32 GEWONDEN. Uit Athene-: In het dorp Kepia Pangaios in Macedonië stortte plotseling een huis, waarin een groot aantal gasten bruiloft vierden, in. Veertig personen werden onder de puinhoopen bedolven. Tot nog toe konden vier dooden, zeven zwaargewonden en 25 lichtgewon den geborgen worden. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. 43 Dooden. Uit Peking wordt gemeld: Nabij Kladhan is een Chineesch kruitmagazijn in de lucht gevlogen, waarbij, volgens tot nog toe ontvangen bericht, 43 personen werden gedood en gewond. Men vermoedt, dat de ontploffing het gevolg is van een aan slag. EEN GEMEENTERAADSLID GEARRESTEERD. Verdacht van brandstichting Gistermorgen is de heer A. F., raadslid van de ge meente Barneveld, gevankelijk voor den Officier van Justitie te Utrecht geleid onder verdenking van brand stichting. Tegen oud-rijksveldwachter 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Gister werd voor de rechtbank te Utrecht de straf zaak behandeld tegen den 62-jarigen oud-rijksveld wachter T.. wonende te Warmond, verdacht van het aan zijn schuld te wijten hebben dat W. van der W, zwaar lichamelijk letsel had gekregen. Op 14 Augustus van dit jaar speelde zich op do Nieuwkoopsche Plassen in den polder Nieuwkoop- Noord, het drama af, waarbij een jongeman zwaat werd gewond en daardoor het licht in zijn beide ocgen moet missen. De gepensionneerdp majoor van den Rijksveldwacht, een liefhebber van jagen en visschen* merkte dat herhaaldelijk zijn fuiken werden gelicht. Hij loerde dikwijls op den dader, doch kon hem niet betrappen. Om een einde aan de strooperij te maken, zoo luidt zijn eigen lezing van het geval, richtte hij in de breedte van zijn fuiken een stelling op, waar aan hij een jachtgeweer bevestigde met een touw aan den trekker, welk touw verbonden was aan de fuiken. Toen de jongeman v. d. W. met een roeiboot in de nabijheid van de fuiken kwam, ging plotseling het schot af. De jongen werd door de hagelkorrels in het gezicht getroffen en zijn oogen werden dermate be schadigd, dat hij thans geheel blind is. Na uitvoerig getuigengehoor, ook de blinde jongen, was aanwezig, hield de O. v. J. zijn requisitoir. Spr.» neemt aan dat de verklaringen van den verdachte be treffende het opstellen van het geweer juist zijn. On juist noemde spr. het dat het geweer alleen maar dien de om stroopers aan het schrikken te brengen. VercL heeft aangevoerd dat een schot in de lucht een andera klank heeft en een geroutineerde strooper dit onmid dellijk zou merken. Hij had echter het geweer een klei ne helling kunnen geven, zoodat raken onmogelijk werd.. De opzet om te dooden acht spr. niet bewezen, doch een andere kwestie is het toebrengen van zwaar licha melijk letseL Verd. heeft moeten voorzien» dat zijn daad ernstigs gevolgen kon hebben. Mishandeling met voorbedachten rade, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, acht spr. bewezen. Verd. heeft een uitstekenden staat van dienst achter zich. Hij bereikte den hoogsten rang en daarom is het dus te betreuren, dat hij thans voor dit feit terecht staat. Rekening houdende met de omstandigheden, requl- reerde de O. v. J. een gevangenisstraf van 8 maanden. Uitspraak over 14 dagen. A V N A P ATI IQ W N 4 Mooie schaakzege. Dinsdagavond schaakten 9 hecren van de Schaak club Anna Paulowna tegen een 9-tal van de Wierin- ger Schaakclub in Hotel „Veerburg". De Polderschen wonnen allen hun partij. De loting had het volgende resultaat: Preyde (A.P.)—Zandstra fW.), A. Komen de Ruiter, E. KomenMinnes, KeijzerBakker; v. d. WaalDokter; de GraafSteging; Jongejans-Brands, Van EekerenTimm; van der GoesNavis, Dinsdag 28 November brengt de Poldersche Schaak club haar tegenbezoek. BRAND. Dinsdagmiddag brandde in den Middelweg de boer derij .J^e Hefboom", bewoond door den heer P. Konijn, af. We vernamen, dat de oorzaak van den brand moet gezocht worden in het spelen van kinderen met luci fers. Het vee kon gered worden en de schuren in de nabijhefü bleven eveneens behouden. BOND VAN KLEINE KWEEKERS. De pas opgerichte afdeeling van bovengenoemden bond vergaderde Dinsdagavond in de zaal van den. heer Jb. Borst. De vergadering was in hoofdzaak be legd ter behandeling der statuten» en de vaststelling van een huishoudelijk reglement. Als bestuursleden werden gekozen de heeren B. Moo ie naar, voorz.; P. Langelaan, secr.; P. Teeuwen», pen ningmeester; A. Kloosterman en D. Lubbert. Bij de rondvraag werd o-a. naar voren gebracht dat de saneering zoo'n vlot verloop heeft gehad, omdat gerekend werd op de 6 mill. steun. Dat er niets van dien steun kwam, verweet men aan de grooten, die, zooals iedereen de teeltbeperking wel goedvinden,maar nu nog graag zagen, dat met de bollen ook zooveel mogelijk kleine kweekers verdweneD. Het was daaror.^ dat aan het einde van de vergadering een ieder opge wekt werd de afdeeling door het winnen van leden sterker te maken, opdat de kleinen een voldoende macht zullen» vormen voor de verdediging van hun be langen. DEN HELDER In aansluiting op het bericht van de aanrijding op Zaterdagavond melden wij. dat de oude heer Vis ser dienzclfden avond tegen twaalven aan de ver wondingen is overleden. WINKET Maandag is een groote vrachtauto van den Langen- dijk, zooals die tegenwoordig veel met kool beladen door de gemeente rijden en gewoonlijk met veel te groote snelheid, achter de Ned. Hen'. Kerk vermoede lijk door gladheid van den weg en snelle vaart in de bocht, uit de bocht gegleden en in aanraking gekomen met een boom. De motorkast was ernstig beschadigd, de wagen bleef in den berm hangen. Een der inzittenden is door den schok met zijn hoofd door het voorruit gevlogen en verwond. De auto, die op eigen gelegenheid niet verder kon, is door een kraanwagen weggehaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1