Kerkdiefstallen in den Achterhoek. De ontloffing te Rotterdam. MACHINE-GEBRUIK IN DE WIERINGERMEER. Brieven over Engeland- EEN BRUTAAL COMPLOT ONTMASKERD. Schoenenfabriek in brand gestoken. Tweede Kamer. EEN N00D0FFER dat moet worden verlengd. Het gevaarlijke Overschie. Buitengewoon goede vangst der politie te Deventer. Ze liepen met kerksleutels in den zak. Men meldt uit Doetinchem aan de „Msb": Met de gisteren vermelde arrestatie te Deventer van ten H. uit Doetinchem. thans wonende te Deven ter, zekeren D. J. uit Amsterdam en een vriendin van ten H„ mej. F. B. uit Assen, heeft de politie een goe de vangst gedaan. Het is n 1. gebleken, dat dit drietal bovendien nog verschillende andere diefstallen ge pleegd heeft o.a. de kerkdiefstallen to Zelhem en Gen- dringen. Ten H. had voorts van de kerk te Zeddam de groote sleutels in zijn zak. Bovendien zijn zij schuldig aan diefstal van belastingplaatjes en dameshandschoenen uit het gebouw Irene te Doetinchem. Op de kamer van de vriendin van ten H. werd een koffer aangetroffen met ongeveer 100.000 koperen centen. Na langdurig verhoor heeft ten H. hekend den diefstal in de kath. kerk te Doetinchem te heb ben gepleegd met J. J. D. uit Amsterdam, die op ver zoek van de Doetinchemsche politie door do Amster- damsche recherche naar Doetinchem is overgebracht. Verder zijn aangehouden E. en van J. uit Doetin chem in verband met diefstal met braak in het ge bouw de boerenleenbank te Brummen. Beiden hebben ook den offerbussendiefstal in het gehucht Sierdekker (gemeente Warnsveld) gepleegd. Zij zijn aan de politie in Brummen overgeleverd. Verwacht mag worden dat thans de rust en veilig heid in deze omgeving zal zijn hersteld. Alle verdachten worden naar het huis van bewa- ringring te Arnhem overgebracht. Gewonde chauffeur overleden. Gisternacht ls de 38-jarige chauffeur A. Nijmans, gewoond hebbende aan de Immobiliastraat te Rotter dam, die bij de ontploffing in een wasscherij aan dien dijk Dinsdagmorgen ernstig werd gewond, in het zie kenhuis aan den Coolsingcl aan de gevolgen overle den. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Omtrent de oorzaak van de ontploffing wordt nog gemeld, dat men aanneemt, dat hier van een of an dere constructiefout sprake moet zijn, omdat op an dere wijze geen verklaring is te vinden. De ketel is echter zóó vernield, dat met stelligheid over een der gelijke fout niets valt te zeggen. Het onderzoek wordt echter nog voortgezet. B O E R D E R IJ. EEN OVERZICHT VAN DE TOT DUSVER VERKREGEN ERVARINGEN. Voor de Groningsche My. v. Landbouw heeft ir. F. Mesu. lid van de directie van den Wierlngermeerpolder, een rede gehouden over: Ervaringen, opgedaan bü het gebruik van diverse machines in den Wierlngermeerpolder. Spr. betoogde, aldus ontleenen we aan een verslag in •het „Hsbl.", dat het gebruik van machines in de Wle- ringermeer wordt bevorderd door verschillende facto ren: le. de exploitatie is in één hand. zoodat groote oppervlakten met eenzelfde gewas beteeld kunnen wor den; 2e. de polder is doorsneden met breede -wegen; 3e de schitterende rechthoekige verkaveling met kavels van gewoonlijk 800 x 25 m. De toppen van eventueel spits toeloopende kavels worden met houtgewas beplant, omdat de exploitatie daarvan te bezwaarlijk is en de toekomstige landbou wer behoefte zal hebben aan geriefhout. Ten slotte om vat de Wieringermeer de exploitatie van een grootbe drijf, waardoor het mogelijk is groote en kostbare ma chines voldoende bedrijfsuren te verschaffen en de kos ten per 100 Kg. geproduceerd graan kunnen worden ge bruikt De factoren die het gebruik van groote machines en werktuigen belemmeren zijn le. de zachte slikachtigo grond, waarin de machines en werktuigen meermalen wegzakken met breuk- en bedrijfsstoornissen als gevolg, 2e. de aanwezigheid van greppels.Daar aan rechtstreek sohe drainage der slappe gronden voorspoedige ontzil- ting verschillende bezwaren kleefden, werden de gron den aanvankelijk in hoofdzaak begreppeld. De greppels werden op afstand van plm. 10plm. 15 M. gegraven, van sloot tot sloot, met aan weerszijden een wandak- ker van 10 M. breedte. Deze greppels zijn een zeer groot bezwaar voor machinale exploitatie en een bron van breuk en bedrijfsstoornissen. Daar de lengte der perceeltjes slechts 250 M. bedraagt, wordt te veel tijd verloren met draaien; bewerking in lengterichting is niet mogelijk, zoodat „cross-cultlvatlon" niet kan wor den toegepast Ofschoon door speciale voorzieningen aan ploegen getracht wordt de moeilijkheden van de eerste voor en het afploegen der kanten zooveel mogelijk te vermijden, kan toch niet voorkomen worden, dat grond in de greppels komt, met als gevolg onvoldoende func tioneering en kostbaar onderhoud der greppels. De ex ploitatie van een groote begreppelde oppervlakte- ver toont noodgedwongen dan ook meer overeenkomst met die van een „klein bedrijf" in het groot dan met die van een werkelijk grootbedrijf. In de derde plaats beletten maatschappelijke overwe gingen machinatie tot het uiterste. Bschrijvingen van overzeesche gebieden, waar de graanfabrieken tot vol ledige ontwikkeling zijn gekomen, maken een navol ging daarvan in ons land al is het slechts tijdelijk, al zeer weinig aanlokkelijk. Ter bestrijding van de heerechende werkloosheid zijn in de Wieringermeer bij de exploitatie daarom vaak werkzaamheden uitgevoerd, dat bij strenge oalculatie niet loonend zouden blijken of goedkooper met machi nes hadden kunnen geschieden. Spr. gaf hierna enkele voorbeelden van belangrijke besparingen door mechanisatie en waar dit niet het geval is geweest. Ten eerste besprak de heer Mesu de greppelmachines. Er werden twee systemen beproefd, een greppel- ploeg agregaat van ir. Van D\jk in Den Haag en een installatie van prof. Visser te Wageningen. Beide sys temen hebben, nadat de kinderziekten overwonnen waren, zeer goede resultaten gegeven. Ten slotte .werd met éen agregaat een capaciteit verkregen als die van ruim 200 arbeiders. Ten tweede behandelde spreker de dralneermachines Er werden vier verschillende systemen beproefd, waarvan dat van Matthijse te Vaassen tot nu de beste kansen schijnt te bieden, omdat hierbij de gewone wijze van drainage wordt nagebootst. Ten derde werden behandeld de kunstmeststrooiers. Daarbij gaf spr. eenige cijfers, waaruit blijkt dat ult- stooien met de hand, dus zonder gebruikmaking van eenige machine, de goedkoopste methode is, zelfs bij het voor het landbouwbedrijf hooge uurloon van f 0-40. Het ongunstigste resultaat van motortractie Is in dit geval hoofdzakelijk het gevolg van de begreppeling. waardoor het niet mogelijk is meer dan twee machines naast elkaar te koppelen en dus de kracht van den moto? onvoldoende wordt benut, (Van onzen Engelschcn Brief-schrijver). 11 November 1033. Bezuinigen! Het wordt een afgezaagd thema. Het Is het woord, dat we vreezen te booren. wanneer onze buurman ons goeden morgen wenscht, en een zekere blik in zijn oogen ons doet vermoeden, dat hij nog iets meer op zijn hart heeft, dan dien vriendelijken ochtendgroet- Het is het woord, dat we vreezen te lezen, wanneer we onze krant openen. Het is het onderwerp van ons ern stig en goed bedoeld betoog, wanneer we op waardige wijze onze echtgenoote trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid hare huishoudelijke uitgaven te vermin deren. Het ls het onderwerp van haar. wel is waar goed bedoeld, maar in ons geval natuurlijk totaal over- bodig, vertoog, wanneer zij ons wil overtuigen van de noodzakelijkheid onze uitgaven voor tabak en sigaren te verminderen. Het is het hoofdthema van de troon rede. De ministers, in hun vaderlijke zorg voor ons. hun trouwe mede-onderdanen, wijden er op gezette tij den een hartig woordje aan. Onze gemeentebesturen kunnen niet rustig gaan slapen, voor ze hun dagtaak afgerond hebben met een vriendelijke maar desalniet temin ernstige vermaning aan ons, gemeentenaren, om toch vooral te bezuinigen. En wij zitten peinzend neer op onzen, voor zwaar denken méést geschikten, zetel, en snijden, zuiver in gedachten, het puntje van een si gaar af. Ruw worden we in onze reeds beginnende overpeinzingen gestoord door de zachte vraag: „Je hoeveelste ls dat nu vandaag? Ik dachtW« leg gen de sigaar neer, een oogenblikje en 'eggen op onze vriendelijkste manier uit, dat we de sigaar noodig hebben om te denken. Dat ons denken eigenlijk wer ken ls voor ons gezin, want we staan op het punt onze gedachten te wijden aan het in evenwicht brengen van het huishoudelijk budget Zooiets maakt indruk, of tenminste, het hoorde indruk te maken. We willen nog «eggen dat het beter ls, wanneer we niet gestoord worden, en wenschen juist In overweging te geven de schuifdeuren te sluiten, wanneer onze echtgenoote op helaas veel te luchthartigen toon voor zulk een ernsti ge aanpeleger.held opmerkt: „Wacht even, dan kom ik je helpen." En ze gaat zitten in den gemakkelijken leunstoel tegenover je, een zetel, die voor denker, ten eerenmale ongeschikt ls. en steekt, met een peinzende glans in haar oogen. haar hand uit naar een doosle met bonbons. Heel goedkoope, maar bonbons. Wij schudden afkeurend het hoofd. Die handbeweging doet ons leed. Terwijl zacht verdriet uit onze oogen straalt, raken wij weer geheel in gedachten verzonker\ Wij we ten zelf niet hoe die lucifer komt te branden en met verbazing constateeren we na eenige ooger-blikken dat blauwe rookkringetjes omhoog dwarrelen. We hebben er spilt van, maar het ls nu te laat. De bonbon is ver- dwenen en een van zijn makkers heeft reeds zijn lot gedeeld. Wij der-ken! Bezuinigen! Waarop? Onze oudste zoon heeft tot nu toe de bezuiniging met bewonderenswaardige gelatenheid gedragen. Trouw heeft hij zijn aandeel bijgedragen, door met ge paste meewarigheid te kijken, wanneer wjj met hem over den ernst der tijden spraken Maar hedenmiddag heeft hij voor de eerste maal actief meegedaan aan de conversatie. Dat was, toen wy betoogden, dat het noodzakelijk zou zijn zijn abonnement bü de roelver- eenlging op te zeggen. Zijn oordeel was zeer beslist, maar lag, tot onze verbazing, niet geheel in de rlch- tig van bezuiniging. De Jongen leest beslist niet ge noeg kranten. Maar waarop te bezuinigen? Onze jongste zoon vindt, dat we gerust kunnen op houden melk te drinken, er^ onze oudste ziet minstens een kwartje besparing per week In afschaffing van ZICH VERVOLGENS AAN VALSCHHEID IN GE SCHRIFTE, BEDRIEGELIJKE BANKBREUK, MEINEED EN OPLICHTING SCHULDIG GEMAAKT. SCHOENFABRIKANT, ZIJN ZOON EN EEN ZAAK WAARNEMER GEAR RESTEERD. In den nacht van 7 Juni j.1. brandde de schoenfabriek van de firma S. te Kaatsheuvel tot den grond af. Hoe wel een oogenblik aan misdrijf werd gedacht, viel dit niet te bewijzen en de twee firmanten, de 51-jarige J. M. S. en zijn 19-jarige zoon F. G. S. gingen dan ook vrij uit. Kort na den brand werden zij in staat van faillis sement verklaard en vestigden zij zich te Rotterdam. De recherche aldaar ls er dezer dagen achter geko men dat zij hun fabriek in brand hebben gestoken en zich voorts aan tal van andere misdrijven, namelijk valschheid in geschrifte, bedriegelijke bankbreuk, mein eed en poging tot oplichting hebben schuldig gemaakt Vader en zoon zijn gearresteerd en hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Tevens Is een zaakwaarne mer, zekere B. M., aangehouden, die verdacht wordt medeplichtig aan al de bovengenoemde misdrijven te zijn. Het drietal zal heden ter beschikking van de Bos- sche justitie worden gesteld. Uit het verhaal van de verdachten bleek het volgende: Reeds geruimen tijd was de schoenfabriek zeer slecht gegaan en herhaaldelijk werden vader en zoon lastig gevallen door een groot aantal schuldeisehers. Teneinde raad hebben zij den zaakwaarnemer B. M. om advies gevraagd en al pratende is het denkbeeld ontstaan, om de fabriek in brand te steken. Men is toen begonnen successievelijk de voornaam ste goederen uit de fabriek weg te halen en naar Rot terdam te vervoeren. Zoogenaamd zou B. M. de kooper zijn. In werkelijkheid zou hü trachten de goederen voor hen te verkoopen. Het is met het ten uitvoer brengen van die opdracht nog al geheimzinnig te werk gegaan, en juist dit heeft de opmerkzaamheid van de Rotter- damsche politie getrokken! Toen de goederen, die de meeste waarden hadden en het grootste gedeelte van de administratie in veillgheii waren, besloot men de fabriek in brand te steken, op een dag, waarop de oude S afwezig zou zijn. Er was n.1. al eens brand In de fabriek geweest en om alle achter docht te vermijden, oordeelde men het veiliger, dat de oude S. er dien nacht niet zou zijn. En zoo vertrok op den 27sten Juni de schoenenfabri kant S. naar Rotterdam, terwijl de zaakwaarnemer van Rotterdam naar Kaatsheuvel reisde. B. M. maakte dien dag, tijdens het schaftuur een rondgang door de fabriek teneinde te overleggen, op welke wijze de fabriek op de meest afdoende wijze in brand te krijgen zou zijn en de keus viel op een zolder, waar een groote party lin nen zolen lag opgeslagen. Deze zolen zUn sterk gelijmd en kunnen daardoor makkeiyk branden. B. M. keerd9 daaina naar Rotterdam terug en des nachts om één uur ls de zoon naar de fabriek gegaan. Een kwartier la ter stond het heele complex in lichte laaie. Merkwaardigerwijze heeft dien nacht de Rotterdam- sche politie, op verzoek van haar collega's te Kaats heuvel, den schoenenfabrikant S in zijn hotel opge- havermout aan het ontbijt. Maar ik moet tot mijn spijt opmerker., dat dit niets is, dan het meest ruwe ego ïsme. Ze houden nu eenmaal niet van melk en haver mout. Nee, ik zou willen voorstellen geen soep meer te gebruiken aan het middagmaal. Het ls waar, dat ik geen liefhebber ben van soep, maar dat staat natuur- lijk geheel bulten de aangelegenheid. Egoisme ls iets, dat aan myn karakter geheel vreemd is. Hoe vaak heb ik dat al niet verteld! Het ls vreemd, maar we worden het over dat bezui nigen niet eens, geloof ik. En toch is het zoo een voudig. Soep, bonbons, japonnen, roei abonnement, speel goed. Drie van de vier fietsen konden we afschaffen. Abonnementen op modebladen, kindertijdschriften, voet balschoenen, tennisrackets. Och. het huishouden zou op zulk een eenvoudigen leest geschoeid kunnen worden. Wanneer mijn raad maar werd opgevolgd, en we al leen namen, wat noodzakelijk is. Dat is het brandpunt van de zaak. Het noodzakelijke moet gekocht worden, en de rest onverbiddellyk over boord geworpen. Als nu de anderen maar Inzagen,, dat ik als hoofd des gezins, natuurlijk weet, wat noodzakelijk ia Dat myn oordeel daarin onfeilbaar is. Om te beginnen met sigaren. Maar laat ik van een pynlijk onderwerp afstappen. Eenige maanden geleden, het was in Maart, vroeg het Londensche blad „Observer" aan zijn trouwe lezers, wal zy de zes meest noodzakeiyke dingen in het leven von den. Ik heb de antwoorden over deze actueele vraag toen ter tijd met de grootst mogeiyke belangstelling ge lezen. Ook al zijn we overtuigd, dat we den julsten weg bewandelen, willen we toch wel eens zien, welk pad onze medemenschen inslaan. Het schenkt voldoening, al stemt het vaak tot medeiyden. Ik zal U de lyst geven van de vgf dingen, die de En- gelschman het meest onmiöbaar vindt voor zijn be staan. By de keuze van nummer zes staakten de stem men. De ..big flve" zyn: L tabak. 2. krant 3. bioscoop. 4. auto, 5. radio. En dan staakten de stemmen tusschen cosmetiek (daarby inbegrepen lipstick, rouge, en al de overlgo poespas) en vacantie. Stemmen, maar niet genoeg om by de eerste 6 gerekend te kunnen worden, werden ook uitgebracht op den bybel, boeken, sport, telefoon, dan sen. lekkers, wedden en een naaimachine. En een heol interessant antwoord was het volgende: L Een tuin, voor bloemen en groenten, waar men tydelyk zijn ongelukkig lot kan vergeten, en waar men lichaamsoefeningen kan vereenigen met nuttige ont spanning. terwyi men den grond bewerkt en op goed koope wijze voedsel en bloemen voortbrengt voor zyn gezin of voor den verkoop. 2. Tabak. Vaker nog belangrijker dam voedsel voor een werkelooze, zooals ik ben. Vaak koop lk geen voed sel. om tabak te kunnen bekostigen. 3. Lectuur. Goede boeken en kranten, die ontspanning geven en oefening voor den geest 4. Radio of gramophoon, om naar muziek te kunnen luisteren en den duivel van neersl&ohtlgheid te verban nen, die altijd klaar staat zloh meester te maken van den werklooze. Zonder radio of gramophoon ls ieder mensch heden ten dage. maar voornameiyk de werk looze, slechts half in leven. 5. Een fiets, of een ander middel van transport, om af en toe aan de stad te ontsnappen, en naar buiten te gaan of naar de zee, voor de geesteiyke verfrissching die contact met de natuur brengt en voor de lichaams oefening, die zoo noodzakeiyk ls om gezond te blijven en geschikt voor den arbeid wanneer die komt Af en toe een bezoek aan bioscoop of schouwburg wanneer de bovenstaande noodzakeiykheden nog niet voldoende zyn om ons aan het leven en de werkeiykheid te onttrekken. Laten we ons verheugen, dat de Inzender van het bo venstaande een prys behaalde voor zyn ontboezeming. En nu, stop! Ik moet nog na gaan denken over bezui nigen. spoord, teneinde hem op tactische wijze in kennis te stellen met het feit, dat dien acht zyn fabriek volledig in de asch was gelegd. Men kan zich begrijpen, hoezeer deze S. toen ls geschrokken- Biykbaar vertrouwde de politie te Kaatsheuvel het zaakje al dadeiyk niet ten volle, want den volgenden morgen reeds belde zy weer de Rotterdamsche politie op, om te informeeren, of het Inderdaad Juist was, dat S. te dezer stede vertoefde. S. is dien dag niet naar Kaatsheuvel teruggekeerd, maar hy ls naar B. M. gegaan, om hem te vertellen, dat hij er nog lang niet was, want, zoodra hy de assu rantiepenningen zou hebben ontvangen, dan zouden de schuldeisehers wel van alle kanten op hem af komen en als hy allen betaalde, zou de opbrengst van de» verkoop van het achtergehouden leer er zeker ook nog aan gaan. De zaakwaanemer wist raad. Op diens advies had de zoon reeds op den avond vóór den brand een adml- nistratieboek In het kantoor klaar gelegd, om uit den brand te kunnen „redden". De zoon heeft dit inder daad gedaan. De rest van de administratie heette ver brand te zyn, maar lag in werkeiykheid in het pakhuis in de Mauritsstraat te Rotterdam. B. M. en de oude S. hebben vervolgens een schuld bekentenis opgemaakt, ten name van een Engelschman Deze schuldbekentenis was f 5000 groot Zij wend ge antedateerd en gecedeerd aan B. M. Hiervan is een acte van cessie opgemaakt, welke acte by de assuran- tiemaatschappy werd gedeponeerd. Al deze manipulaties hebben echter niet kunen ver hinderen, dat de firma kort daarna toch failliet werd verklaard. Curatrice In het faillissement wend mr- E. Lion. Aan haar werd het uit den brand „geredde" boek ter hand gesteld, maar inmiddels had men ln dit boek een post gemaakt om de schuldbekentenis te kunnen staven. Voor den rechter-commissaris in het faillissement heb ben vader en zoon onder eede verklaard, dat de schuld werkeiyk bestond. Toen de politie de rest van de administratie vond, heeft zy deze al dadelyk doorgezondennaar de curatrice en toen bleek, dat in deze bescheiden in het geheel niets over de schuld te vinden was. Toen de beide ver dachten hiernaar nog eens werden gevraagd, erkenden zy, dat de post gefingeerd was en dat zy voor den rechter-commissaris een meineed hadden afgelegd. Gistermorgen ls de Rotterdamsche politie erin ge slaagd den zaakwaarnemer B- M. te dier stede op te sporen. Hy is eveneens aagehouden. Hoe de politie op het spoor kwam. De politie is op het spoor van deze zaak gekomen, toen te Rotterdam een groote party leer op verdachte wijze werd aangeboden. Dit leer de party was 4000 vierkante voet groot lag opgeslagen op een zolder van een schrynwerker ln de Oleanderstraat. Deze zeide de party in bewaring te hebben gekregen van bovenbe doelden zaakwaarnemer, die voortdurend van woon plaats wisselt. Verder onderzoek wees uit, dat het leer was afge haald uit een pakhuis aan de Mauritsstraat en Zater dagmorgen werd ln dit pakhuiseen inval gedaan. Men vond daar in de eerste plaats een groot aantal doozen met schoen-fournlturen, leer en een groot gedeelte van de boekhouding van de schoenenfabriek te Kaatsheu vel. In het pakhuis stond een kapstok en daarbü vond de politie een actentasch, welke de volledige co#respon- dentie bleek te bevatten tusschen den zaakwaarnemer den directeur van de bedoelde fabriek en diens zoon. Deze correspondentie werd den mannen noodlottig. Uitdrukkingen als „kom als het donker is" en „ons leed ls niet te overzien als de zaak uitkomt" gaven maar al te zeer aanleiding tot bedenkeiyke vermoedens. En bij verdere lezing bleek dan ook. dat de drie mannen den brand in de fabriek zorgvuldig hadden voorbereid, om de assurantlepenningen te bemachtigen. Het slot der algemeene beschouwingen. De Kamer is met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ten einde gekomen. Het was de heer Fleskens (r.k.) die betoogde dat de continueering der 20 suikeropcenten niet is over een te brengen met de politieke trouw Dc kinderaf trek is ver beneden het redeiyke gebleven en hier mee is de Roomsch-Katholieke Kamerfractie niet te vreden. De welwillendheid tegenover dit kabinet heeft zijn grenzen. Het oogenblik is denkbaar waar op de R.K. fractie den minister van finantiën niet langer zon kucaen steunen. Spr. boopi intusschen nog op een bevredigende oplossing. Eindelijk kwam at minister-president Coltjn weer aan het woord en voelde geen behoefte aan een uit voerig antwoord. Spr. zoowei ais de regoering meent dat grondwetswijziging niet nood'g is. Grondwet en wet geven nog voldoende ruimte om zich aan to pas sen aan de veranderde omstandigheden. De minister erkent dat men de Nat. öoc. en fascistische beweging in ons land niet cn bagatel mag behandelen, nen uadere overweging tegenover de N.S.Ü. wijst de mi nister niet ai. Andere fascistische voreenigingen nadden zich wei schuldig gemaakt aan de overire- dng van de objectieve normen der regcering; daar om zijn deze in tegenstelling tol de N>.B. thans eeds voor ambtenaren verboden. 'legen de 6.D.A.K wordt geenszins eenzijdig op getreden. De S.Ü.A.P, keumerat zicb door een groote tweeslachtigheid: ook de rede van den heer Albar- ua van gisteren was er niet vrij van De reae des neereu Alharda was weer een mengsel van reformisme en revolutie, üe deur bijjft eenter voor de S.D.A P. open en de kozijnnoogie is voor de S.Ü.A.P niet lager don voor andeie partijen. In 1922 en ly&j is eea Kinderfonds finantieel niet mogelijh genieken. Hoe zou net dan nu kunnen? Het ingrijpen in civieirechlernjae verhoudingen is ge- \uarujk en dit zou verlaging van hypotheekrente toch zijn. Dén ding wilde de minister belooven, til. bij de ïege.ing van het executie-recht nagaan of de rechter ue bevoegdheid is te geven onredelijk hooge renten te verminderen in bej>aalde gevallen. De bezuiuiging ten opzicüte van cumulatie kan niet groot zyn. Spr erkent de billijkheid er daar om komt er ook een outwerp-wet. De vergelijking die de ueer Bierema had gemaakt tusschen Engeland en Nederland gaat niet op. En geland toch exporteert in hoofdzaak naar landen, nl. ^ngelsche bezittingen enz, die hun valuta hebben losgelaten. Nederland doei het in hoofdzaak naar België, Frankrijk, Duitschiand en Engeland, waarbij drie goudlanden. Afschaffing van de sociale verzekering en van de crisismaatregelen, zooals de heer Kersten aanprees, wil de minister niet. Tot slot gaf de minister-president de verzekering dat het kabinet alle krachten zal Inspannen om ons volk door de crisis heen te helpen o Minister Oud voegde nog enkele finantieelo opmer kingen aan bet gesprokene toe en b-critiseerde ^cherp de opvattingen des heeren Albarda over het crisi6fonds. Een heffing ineens is thans een nationale ramp. Korting van heter gesitueerde gemeenten ten •>ate der noodlijdenden zou te veel onzekeneid schep pen. Wat de opcentenheffing betreft is de heer Fleskens inderdaad volkomen vrij, evenals alle Kameneden want zij zijn voor 1 jaar geheven. Wat het suiker- tarief betreft, acht de minister het zeer onpractisch om dit met 30 te verhoogen aan den vooravond van een tariefsherziening. Hij gelooft wel dat deze zaak is op te lossen, zonder dat de heer Fleskens een verlenging van de 20 opcenten me< 5 jaar zal moe ten accepteeren. De kinderaftrek zal ter gelegener tijd onder de oogeo worden gezien. En hiermee waren de algemeene beschouwingen ten einde en werden de verschillende hoofdstukken oehandeld. o De Kamer heeft haar beschouwingen over de bo- grooting van Defensie voortgezet D« opcenten op de gemeentefondsbelastingen en de vermogensbelasting. De Commissie van Voorbereiding, in wier handen het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 19341935 werd gesteld, heeft aan den Minister van Financiën een verslag doen toeko men, houdende de opmerkingen waartoe het afdee- lingsonderzoek haar aanleiding had gegeven. De Mi nister beantwoordde dat verslag schriftelijk. Aan den inhoud der gewisselde stukken, waarvan aan de Kamer mededeeling wordt gedaan, ontleent het „Hdbld." het volgende: Verscheidene leden konden niet nalaten te doen blijken van hun teleurstelling over het feit, dat deze opcentenheffing, welke verleden jaar als een soort noodoffer werd voorgesteld, dat slechts één keer zou worden geëischt, thans moet worden verlengd. Deze heffing toch beduidt een groote verzwaring van den belastingdruk. Vooral heeft zij een niet onbedenkelijk karakter, voor zoover zij de vermogensbelasting be treft. Immers, die belasting moet toch reeds bij ge breke van elk rendement van vele vermogensbestand- deelen, veelal uit kaptaal worden betaald. Deze hef fing verergert dat nog. In zijn antwoord betreurde ook de Minister, dat de omstandigheden het noodzakelijk maken deze opcen tenheffing te verlengen. Het zeer belangrijke tekort in het Gemeentefonds, welk tekort door die heffing nog allerminst geheel wordt opgeheven, is daarvan de oorzaak. Daarnaast maakt de zeer aanzienlijke ver sterking der verbruiksbelastingen men denke hier vooral aan de omzetbelasting, waarvan een opbrengst van niet minder dan 85 millioen wordt verwacht het uit een oogpunt eener rechtvaardige verdeeling van den belastingdruk hoogst gewenscht, dat van het inkomen en het vermogen een zwaardere bijdrage blijft gevraagd dan volgens de tot op 1 Mei 1933 be staande tarieven het geval is geweest. Hoezeer overtuigd, dat aan deze heffing een einde zal moeten worden gemaakt zoodra dit eenigszins mo gelijk is, meent de Minister er derhalve op te moeten wijzen, dat een algeheele afschaffing van die heffing, zonder dat op het stuk van de verbruiksbelastingen eenige verlichting wordt aangebracht, niet met de billijkheid in overeenstemming zou zijn. Vragen van Let Kamerlid Duljs. Het tweede Kamerlid Duijs heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bekend met het onrustbarend aan tal auto-ongevallen, dat plaats vindt op den nieuw aangelegden verkeersweg tusschen Rotterdam en Delft, speciaal in de buurt van Overschie? Is de minister op de hoogte van het feit, dat. vol gens vele deskundigen, deze ongevallen voor een groot deel mede moeten worden geweten aan onvol doende verlichting? Zoo ja, is de minister bereid ten spoedigste een onderzoek naar een en ander in te stellen en de maatregelen ter verbetering te nemen die noodig zullen blijken, desnoods na overleg met de leiding der Kon. Ned. Automobiel Club?.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2