VROUW, 0/X\ODL nüO fW* ö/5Cr5 CADEAUTJES GEVEN. VITAMINEN C. ALS WE GAAN VERHUIZEN. ONDERHOUD VAN SCHOENEN. Schoenen voor aanstaande moeders. Hoe beschermen wij onze kleine voor de koude? PADDESTOELEN. DURF TE LEVEN! Zelfvervaardigde voorwerpen worden steeds gewaardeerd. Het is veel moeilijker dan we wel denken, het geven van geschenken en het heeft niet eens altijd Iets te maken met onze portemon- nale, al beweren velen van wel. Natuurlijk is het gemakkelijker bij een goeden smaak bo vendien nog een financieels draagkraoht te bezitten, maar minder eenvoudig is het, al leen financieel sterk te zijn, wanneer een to taal gemis aan goeden smaak ons hulpeloos maakt Benijden we daarom nietde „gelukkige" stervelingen, wier beurs hun in staat stelt bij alle gelegenheden met een kostbaar geschenk voor den dag te komen. Hun vernuft wordt niet gesoherpt in het uitdenken van lieve, innige verrassingen, die in zichzelf geen waarde bezitten, maar door den persoon-zelf hun waarde ontvangen. Het attentie-vernuft, de vindingrijkheid, wordt bijna altijd onder de minst gefortuneer- den gevonden! Hun bescheidener welstand is zeer dikwijls de voedingsbodem voor de ware Intuïtie en fijn-gevoeligheid bij het uitdenken van groote of kleine verrassingen voor an deren. Gaven, die niet van poezie ontbloot zijn, feestelijke vreugdegaven met zooveel hartelijkheid en onbevangenheid aangeboden, dat de financieele waarde in het geheel geen rol speelt, maar het hart warm wordt bij het aanvaarden van zoo iets liefs. Begrijpen we nu, dat het geven van „ca deautjes" niet zoo heel veel te maken heeft met onze portemonnaie Om U eenige voorbeelden te geven van wat ik bedoel, noem ik U een zevental voorwer pen. die met geringe kosten zelf te vervaar digen zijn, n.1. zeif-beschilderde glazen voor werpen. Bijvoorbeeld een lampje. We koopen een ronde vaas, van wit, zacht groen of lila glas, voor enkele dubbeltjes in den handel en beschilderen deze met een enkel motief, in een of meer kleuren uitgevoerd. Voor luttel centen koopt men het kapje van perkament gereed met kapdrager. Het effen perkament besohlldert men met hetzelfde motief en in aardige kleuren als de lamp. Heel aardig staat het den bol half met water te vullen, men krijgt dan een heel ander effect en de lamp staat veel vaster. De opening wordt goed afgesloten met een goedpassende kurk, waarop de lampdrager wordt gemonteerd en klaar is de lamp. Ook andere voorwerpen kan men in blank glas koopen en naar keuze schilderen, ali speldenbakje, flacons, bonbonnleres, glazen kommen, doosjes enz. Wll( U een heel toilet- stel cadeau geven, dan worden natuurlijk alle bijbehoorende voorwerpen met eenzelfde mo tief beschilderd. Probeert U het eens en U ruit er plezier in krijgen. Na een paar proe ven desnoods, op oude blikken doosjes, die U eerst met grondverf de verelschte grond* kleur geeft, hebt U de noodige routine opge daan en kunt U op wat mooier materiaal Uw krachten gaan beproeven. Veel succes er mee, dames en veel dankbare blikken van uw vrienden, die er gelukkig mee worden ge maakt 8t Nicolaas komt gauw aan, en alles ver- ei scht natuurlijk tijd, begint U niet te laat met Uw cadeautjes, zoodat U alles rustig en nauwkeurig kunt maken en vooral lang genoeg kunt laten droogen. SCHOOLJURK vooi Meisjes van 8—12 jaar. aoei Hoog aangesloten aan den hal# met een losingeregen wit popel ine kraagje is dit model zeer ge schikt om als schooljurk gedra gen te worden. Het uitgelegde pa troon geeft de on- derdeeien duidelijk te zien; deze be staat uit 2 voor helften met onder- beleg, die met druk knoopen sluiten en een aardige gar neering van klei ne knoopjes heb ben. Verder rug, kraagje, dat dub bel geknipt; de blouse-mouwen, die aan den onderkant vrij ruim zijn en waaraan een smal le manchet gezet wordt; het uit twee baantjes be staande rokje, dat aan het lijfje wordt gezet en een cein tuur, die met gesp drukker sluit. Inplaata van een wit kraagje kan 1 men ook by effen V r«tof een Schotsch fuweel kraagje bij d® Jurk maken. Patronen kunnen aangevraagd worden onder Nr. 2061. Julaten leeftijd vermelden! Groene thee bevat volgen# Japansohs on derzoekers vitaminen C. en wel in groote hos- veelheid, daarentegen heeft men in de gebrui kelijke zwarte the$ geen vitaminen. Als middel tegen scheurbuik, dat al# ge volg van een tekort aan vitaminen ontstaat, raadt men het gebruik van groene thee aam HET VERMAKEN VAN EEN DAMESMANTEL VOOR KINDEREN. 2067 Bezuinigen is over al t parool, daar om geven wij hier bij twee modellen van kindermantels één met pelerine voor kleine en een recht model voor grootere meisjes, dfe men uit een damesmantel kan maken. De mantel wordt losgetornd, uitgeklopt en schoongemaakt met een borstel gedrenkt in water en ammoniak, daarna met een doek en een warm ijzer opgeperst. We kunnen nu het patroon van een der gewenschto modellen hierop uitleggen, zooals het voorbeeld dit dui delijk te zien geeft De grootere meisjesmantel bestaat uit voor- en achterzijde, mouwen, kraag en ceintuur terwijl de kraag met een reepje geperst plu- ohe, astrakan of Imitatie tijgervel, hetgeen zeer modern Is. gegarneerd kan worden. De kleinere melsjeamantel heeft voor- en rugstukken, mouwen, een dubbele pelerine, met recht kraagje. Het bijpassende hoedje heeft een uit 4 stukken bestaande bol met rand, die eenige malen doorgestikt wordt. Voor beide modellen, die gemakkelijk te maken zijn, worden de knippatronen geleverd na opgave van leeftijd. Aanvragen onder Nr. 2067. De nieuwe woning en waarmede rekening gehouden moet worden. De meeste menschen zijn zóó aangelegd dat zij alles wat nieuw is, van den moolsten kant bekijken. Niet altijd kan men de dingen echter door dezen kleurigen bril zien, vooral niet indien men op zoek is naar een nieuwe woning. Is men de oude woning moede en heeft men zelfs nog onaangenaamheden met den verhuurder, dan is men allicht geneigd om genoegen te nemen met een nieuw huis, dat achteraf beschouwd toch niet alle voordee- len biedt, die men dacht. Een nieuw huis, dat pas geverfd Is en daarbij op moderne wijze gebouwd, maakt op pervlakkig beschouwd, een aangenamen in druk. Overwogen wordt, of de meubels geplaatst kunnen worden, genoeg kasten aanwezig zijn. Als alles naar genoegen blijkt te zijn, wordt de woning gehuurd. Meestal doen de ongemakken zich eerst voor als men eenige maanden de woning be trokken heeft en dan geldt het gezegde. „Hier laat men wat en daar vindt men wat" Wie tot dusverre een bovenwoning had en gaat verhuizen naar een benedenhuis, zal zich ln den beginne moeten gewennen aan 't leven boven het hoofd, vooral als er een groot gezin woont Men moet hieromtrent eerst inlichtingen bij den verhuurder vragen om later niet teleurgesteld te worden, In een bovenwoning heeft men meer zon en een benedenhuis zal ln den winter onge twijfeld kouder zijn. Families met veel kinderen kunnen veel be ter benedenhuizen bewonen, indien een heel huis het budget overschrijdt. Men heeft dan meer gemakken oa do kinderwagen behoeft niet ln een klein portaal te staan of naar bo ven gedragen te worden. Men heeft allicht 'n tuintje, waar de kinderen kunnen spelen, doch waarbij rekening gehouden moet wor den, dat dit niet op het Noorden ligt of te veel wind opvangt Men voorkomt tevens vele klachten, daar kinderen niet bepaald „rustige bovenburen" zijn. In benedenwoningen kan men, zonder iemand te hinderen zellvegers en stofdoeken uitschudden, kleeden en dekens kloppen, enz. hetgeen men boven plet kan doen. Verder moet rekening gehouden worden bij het zoeken van een woning met het feit, dat de keuken niet te veel zon mag hebben, In dien men althans niet de beschikking heeft over een kelder of flinke kast die ln verbin ding staat met de buitenlucht Bij het geven van een bestemming aan de verschillende kamera moet men niet alleen letten op de grootte, doch eveneens of men vóór of achter zon heeft en wanneer. Een slaapkamer zal liefst morgenzon moe ten hebben en zoo rustig mogelijk gelegen zijn, terwijl een woonkamer evenzeer zon noo- dig heeft Heeft men by het zoeken van een nieuwe woning alle punten op bevredigende wijze we ten op te lossen, dan moet men schetsmatig do meybelen plaatsen. Het verhuizen en de inriohting zal aanmerkeiyk vergemakkeiyk» worden. Men zorgt, dat gordynen en vloerbe dekking gereed zyn, vóórdat meubels en kis ten worden overgebracht terwijl de kasten even met papier of zeildoek belegd worden. Glas en aardewerk wordt gewasschen en on- mlddellijk op de bestemde plaats gezet, waar na de meubels, die op de vastgestelde plaats gezet zyn, een extra beurt krijgen en het huls in den kortst mogeiyken tyd gereed ia om de nieuwe bewoners te ontvangen. „Voorkomen beter dan genezen." Een goede huisvrouw zal niet slechts met de voor- en n&jaars-schoonmeak hare kasten tnspecteeren en de inhoud eens duchtig on der handen nemen, doch alles op gezette tij den nazien en onderhouden. Laten wij ditmaal de kast eens onder de loupe nemen, waarin de schoenen en laarzen bewaard worden, die niet geregeld gedragen worden. Het nazien en onderhouden hiervan voor komt grootere uitgaven en indien wy de hulp middelen, die hierbij noodig zyn een klein, bescheiden hoekje Inruimen, dan hebben wjj ln dit opzicht onze huiseiyke plichten ver vuld. Een flesohje met gekookte melk en so da houden wij" ln voorraad om b.v. zeewater- plekken uit alle soorten leer te doen verdwij nen. Verder zyn zwarte peau de suède schoenen dankbaar voor een behandeling met oiyfolie waarby men Oost-Indische Inkt heeft ge voegd; ook dit mengsel bewaren wy by de overige flesohjes. Indien men copal vernis by de hand heeft, wordt de opening tusschen zool en bovenleer hiermede met een kwastje bestreken, om to voorkomen, dat by regenachtig weer het wa ter in de naden dringt. Castor olie is uitstekend om de laarzen, dlo langen tyd geen dienst doen, mede in te sme ren. terwyi vaseline het kraken van het leer voorkomt Indien bruine sohoenen niet al te mooi van kleur meer zyn, wryft men ze ln met een doekje met jodium tinctuur, terwijl men te vens terpentyn by do hand moet hebben om by de crème van zwarte schoenen te doen. indien deze wat droog en brokkelig is gewor den. In sohoenen, die te wyd rijm, legt men dub bele zolen van afvloelpapier, dat men ln den vorm van de zool knipt en een weinig ver kleint. Dergeiyke zolen voorkomen by nat weer het krijgen van koude, vochtige voeten en bewijzen tevens uitstekende diensten, aan personen, die last hebben van transpireeren- de voeten. Alleen moeten de zolen dan gere geld vernieuwd worden. Ook de schoenen voor aanstaande moeders is een zeer belangrijk kleedingstuk. Velen houden niet van hooge laarzen, hoewel dal eigenlijk zeer uitstekend ls, vooral omdat de enkel dan steun heeft, doch hebt U sterke enkels en draagt U liever een lage schoen, neem dan by voorkeur een model zooals de illustratie U laat zien. Dus een flinke bree- de, niet te platte hak, een zeer soepele zool. terwijl de schoen zelf stevig om den voet moet sluiten en dus niet langs alle kanten open mag zyn, want dan loopt U de kans. dat Uw enkels gaan opzetten. De voorschoen moet breed zijn, zoodat de teenen er als het ware in kunnen spelen, dus niets mag ook maar eenigszins de bloedsomloop belemme ren. Mocht U al gauw merken, dat Uw voeter. opzetten en vooral uw enkels, zet dan alle modegrillen opzij, stoor U niet aan de men schen en draagt U wel hooge laarzen, U zult daar veel baat by vinden. Vroeger werd een pas geboren kindje inge bakerd, doch daar zijn de moeders al jaren van teruggekomen. Toch rijst dikwijls de vraag of wij onze kinderen, vooral die klein tjes, die tegen of tydens den winter geboren worden, weer niet te gauw willen wennen aan de koude en zoogenaamd willen „harden". Een klein kind ia aiytd afhankelijk van de houding waarin het wordt neergelegd, en kan zich nog niet zoo bewegen, dat het geonakkeiyk kan gaan liggen, of als de dekentjes weg getrapt zijn, deze weer over zich heen kan trekken. Daarom moeten wy vooral in den winter hetharden niet overdryven. Als U met een kléin kindje gaat ryden, dan loopt U zelf harder of langzamer al naar het U het best uitkomt, maar de kleine ligt dood stil en heeft heelemaal geen lichaamsbewe ging. U begrijpt toch wel, dat 't dadelijk erg koud wordt Op de teekening ziet U een heeriyke war me mantelzak, want dat is het eigenlijk, waarin de kleine wordt gepakt, als hy met U uitgaat. Ook als U het kind op den arm draagt, is deze manier van kleeden een uit komst. Eerst kleedt U Uw kindje gewoon aan, doch over de luier heen doet U het gummiluier of een gummibroekje aan. Daarna legt U het als het ware [n de zak, omdat als de trek- slulting los is, het als een dekentje openvalt. Het mutsje zit er aan vast, zoodat het kind- Je ook ln de hals geen kou kan vatten. U doet nu de treksluitlng dicht en Uw kindje zit heerlijk ingepakt, terwyi de hand jes en voetjes voldoende ruimte hebben om te kunnen bewegen. Legt U de kleine op deze manier in den wagen, mete en dekentje over hem heen, dan zult U geen lastig van de koude hullend kindje hebben, doch het zal door de behage* ïyke warmte spoedig in slaap vallen. FLUWEELEN HUISJASJE. 2062 De koude winteravonden komen weer en hierdoor het verlangen naar een warm jasje. Het model van dit huisjasje ia ge dacht van fluweel doch kan natuur- ïyk evengoed van een andere warme stof gemaakt wor den. b.v. van een mantel, die men niet meer als zoo danig dragen kan. Het model la zeer eenvoudig, heeft mouwen, die iets wyder zyn dan het gewone model aan sluitende, terwyi t rechte kraagje hoog gesloten kan worden met knoop en knoopsgat, doch ook open gedragen kan worden. Een paar zakken op zyde zyn practlsoh om een of ander in te bergen. Zoo'n Jasje ïykt ons tevens zeer geschikt voor dames, die haar werk op kantoren e.a. hebben, omdat het zoo'n heeriyke bescher ming geeft tegen koude. Patronen in alle maten kunnen aange vraagd worden onder Nr. 2062. HOE ZE TE BEREIDEN. Paddestoelen moeten altyd zonder water ln boter gaar gesmoord worden, zelfa bij het inmaken. Gedroogde paddestoelen moet men nimmer In metalen bussen bewaren, doch in zakjes an een of onder dun weefsel, terwijl men ze gedurende minstens 12 uren vóór het gebruik in de week moet zetten. Paddestoelen in azjjn zijn inderdaad een delicatesse by alle soorten vleesoh en groen ten, die men den gansohen winter kan bewa ren. Men neemt slechts jonge exemplaren, die men grondig reinigt en wascht Men brengt Inmaakazijn aan de kook met peperkorrels, kruidnagels, een laurierblad en zout en kookt de paddestoelen hierin tien minuten, daarna schept men ze met een zil veren lepel uit en doet ze in een glazen of steenen pot. kookt de axyn nog even ln en giet ze over de Inhoud van den pot. Afslui ten met perkamentpapier. Koel bewaren!! Paddestoelensap. Een practische manier om stukjes te verwerken ls het inmaken van de sap De stukjes worden gewasschen in weinig water en in een steenen pot, b.v. een soep terrine gelegd, daarna rykeiyk met zout be strooid en twee dagen weg gezet. Na twee of drie dagen kookt men ze in een a a r d e- werk-pan, perst het sap uit door een linnen doek, voegt azyn en krulden by en kookt al les nog 10 min., afkoelen en goed uitgekook te fleschjes mede vullen, die gekurkt en ge lakt worden. Deze sap is een heeriyk bijvoeg sel voor soepen en sausen. Wat hebben de meesten van ons weinig moed! Ik bedoel niet den moed om een of ander stoffeiyk iets het hoofd te bieden, niet den moed om eens boos te worden en dit te toonen, niet den moed om iemand te over vleugelen. maar den moed. den echten moed om waarachtig onszelf te zijn. Oh, wat is daar een energie voor noodig! Lichamelijke kracht kan meestal niet baten, maar zedelijke kracht vooral is het, waar mede alles kan worden bereikt Er wordt wel heel veel verelscht om het zoover te brengen, dat we eerlijk van ons zelf kunnen getuigen dat wc den moed hebben om onder alle omstandigheden voor onze principes uit te komen en ons te toonen ge heel zooals we zijn en niet zooals we zouden willen, dat wy waren. Juist in onzen tijd ls het zoo moeilijk, dat we ln alles wat we doen geen anderen na bootsen. De een doet dit of dat zus of zoo en oh, zoo gauw zyn wy geneigd het na te doen. Wy worden daardoor nooit zelfstandig en nog minder origineeL Origineel zijn beteekent niet: zonderling, de echte beteek en ls ervan is zich-zelf zijn. Niet die opzettelijk anders ls dan anderen, die zien exentriek kleedt en er een eigen taaltje op ns houdt, heeft het recht zich origineel te noemen; daarmede valt of staat zijn indi vidualiteit niet. Het kan geen kwaad als we moeite doen om een eigen persoonlijkheid te worden, maar een feit is het, dat men dit niet volgens een handleiding kan bereiken. Er moet een goede opvoeding, welke in die richting gaat. aan vooraf gaan en er ls een sterke wil met een doelbewust doel voor oogen voor noodig. En Jn theorie voelen wy er allen zonder uit zondering voor. Wy willen allen een persoon lijkheid zyn en ons dusdanig onder de men schen bewegen. Maar de practyk doet ons terugschrikken. Het toepassen van de theorie in het alledaagsche, gewone leven is moei lijker dan men gewoonlijk wel meent Op de goede levenspractijk komt het ge woonlijk aan en dit kunnen we aanstond# aanvoelen aan de wijze waarop gastvrouwe lijke plichten door onszelf en door anderen worden vervuld. zyn wy z.g. „origineele" vrouwen daarin niet dikwijls grove na-aapsters? Nu is het volstrekt niet erg, iets goeds van anderen over te nemen, maar het moet niet gebeuren uit een soort van geesteiyke ar moede. Dat werkt niet verheffend en ls een bewijs dat wy eigeniyk maar stumperds zijn. Een ander uiterste is, dat we ons in het le ven schamen om werkeiyk groote en mooie voorbeelden na te volgen. Wy zyn dan weer te bang, dat wy zullen worden uitgelachen, Ook dit is gebrek aan moed! Laten wy vrouwen moed hebben! Durf V» leven!" zei eens een groote dichter en die op wekking vindt ook heden nog weerklank la menschen harten. PRACTISCHE JAPON VOOR WERKENDE VROUWEN. D# eischen, die aan een Japon gesteld wor- den, die men veel moet dragen, zyn, dat deze eenvoudig en prac- tisoh moet zyn, maar tevens goed kleedt. Wij meenen dat bijgaand mo dél, gemaakt van effen stof of vel vet met los garni tuur hieraan vol doet. Als afwisse ling worden ver schillende garnitu ren gemaakt, ter- wijl men hieihy de gehaakte of gebrei de niet mag ver geten, die zoowel in fyne als angora wol worden uitge voerd. In het rechte voorpand wordt 'n split aangebracht, dat omgebiesd of gefestonneerd wordt en met knoopjes en lusjes sluit. De postuur naad aan de schou ders zorgt voor de noodige bo ven- ruimte, terwijl op verzoek het pa troon van kapjes voot den bovenarm, ter ver breeding van den schouderiyn wordt gegeven. De rok heeft vier banen, terwyl de beid# zijbanen een tuitvormig opgestikt zakje laten zien. Patronen zyn in alle maten te verkrijgen en kunnen aangevraagd worden onder Nr, 2056. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkeiyk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder byslulting van f 0.58 in postzegels voor Japonnen en f 0.80 voor breipatronen worden aangevraagd by de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 101919 ten name van den knippatronendlenst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duideiyk ver melden,

Schager Courant | 1933 | | pagina 7