„Vertrouwelijk Duitsch document?" Selma Lagerlöf. Aardgasbronnen Zaterdag 18 November 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9384 GEEFT HEM!!! Jfc AUTOBUS !N DEN AFGROND GESTORT. Een hooge boete. Bij haar 75sten verjaardag. Breng iMi in Uw huisgezin En het gemak u>oon+ bij U in. hec moderne Afwasch- en Reinigingsmiddel als „EEUWIGE VUREN". Duiz:nden jaren branden zij. Grootsch Amerikaansch plan. een onthulling van de „petit parisien". geheime instructie van de duit- sche regeering OVER te vol- gen wereld politiek. Het Parijsche blad, de ..Petlt Parisien" publiceert een ..vertrouwelijk Duitsch document', getiteld: ..In structies voor de propaganda in de twee Amerika's" Het schryft de middelen voor waarvan de officieele of geheime Duitsche agenten zich moeten bedienen tegen Frankrijk, 't welk 't stuk aanduidt alu „den onverzoen- iijken tegenstander van Duitschland". terwijl het Enge land „den sterksten en den voor ons gevaarlliksten me destander van Frankrijk" noemt, waarom: „alle pogin gen van het Duitsche rijk er op gericht zijn dt betrek kingen tusschen deze twee landen te verstoren." In een uiteenzetting over de wereldpolitiek zegt het stuk let terlijk: „Niets mag worden nagelaten om een herziening van het verdrag van Versallles door onderhandelingen te bereiken, maar ook niets in gevallen dat Duitschland een andere methode zou moeten toepassen. „Bij de eiscben van Duitschland staat thans de terug gaaf van het Saargebied op den voorgrond, terwijl de onvervreemdbare rechten van Duitschland op Elzas- Lotharin^en thans niet zoo sterk mogen worden geuit als met den wensch en den geest van het Duitsche volk zou strooken. „Jegens Polen is het rijk tegenwoordig tegemoetko mender dan vroeger, want het hoopt zijn aanspraken anders te kunnen verwezenlijken. Het is niettemin dui delijk dat deze aanspraken evenzeer worden gehand haafd als de eisch tot teruggaaf van ten minste een deel der koloniën. „Het einddoel is een samenvoeging met Duitschland van alle gebieden, waar een Duitsche minderheid be staat, teruggaaf van de koloniën, en een werkelijke rechtsgelijkheid in de wapeninaskwestie met uitsluiting van elke internationale controle Het is duidelijk, dat alle aanspraken heel moeilijk langs den weg van onderhandelingen zijn te regelen, maar het is even zeker dat Duitschland nog niet gereed is om die aanspraken op andere wijze te doen gelden." Wij moeten begrijpen dat bij een zoodanig conflict het wereldgeweten en de openbare meéning in de we reld een zeer belangrijke rol spelen en de Duitsche regeering is bereid om zeer groote financieele offers te brengen om die wereldopinie op haar zilde te bren gen." Het blad zal in een volgend artikel de methoden die tot dat doel moeten leiden, blootleggen. Berlijn weet van niets. v-d. verneemt uit Berlijn: Officieel wordt medegedeeld: .Petit Parisien" publi ceert een z.g. instructie over Duitsche buitenlandsche politieke oogmerken, welke naar alle vertegen woord i- GEBRU1KTE AUTOMOBIELEN t>rkonpt>n wij onder GA RA NI IF en op PRMFP Garaae C NIEUWIAND BERGEN voor zijn Sint Nic een paar VOETBALKOUSEN, maar dan van JAAP SNOR (hij breit ze zelf best). Zeer tijdig bestellen le klas rep. inrichting voor alle soorten wollen, kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Zuldstreat 19, DEN HELDER. (Let op den gelen winkel.) Vracht voor onze renening gingen in het buitenland zou zijn gezonden door een propagande-instantie te Berlijn. Deze z.g. instructies dragen zoo duidelijk het stempel van fantasie, dat een dementi dat hiermede in allen vorm en in iedeTe rich ting wordt gegeven, voor een eenigszins ciitisohen le- :er ternauwernood noodzakelijk schijnt. Het blad is blijkbaar ook zelf zoo weinig zeker van zijn sensatio- neele mededeeling, dat het zijn lezers voorbereidt op een te verwachten dementi. Het Is overigens te betreu- -en. dat juist met het ocg op de ontwikkeling van Zondag een veel ve: spreid Fransch blad zich overgeeft aan een dergelijke bronvergiftiging. Ernstig ongeluk in Spanje; 24 personen ge dood. Reuter seint uit Madrid: Een autobus, (iie een groot aantal personen vervoer» de, die van een socialistische verkiezingsvergadering huiswaarts keerden, stortte nabij Huescar, in de pro vincie Granada in een afgrond. Vier en twintig inzittenden werden gedood. Verschei dene anderen werden gewond, sommige zeer ernstig Een H.N.-telegram uit Madrid geeft de volgende le zing van het ongeluk. Een autobus, waarin 24 mannen en een vrouw geze ten waren, die van een socialistische vergadering te rugkeerden nam een gevaarlijke bocht, die langs een 80 meter diepen afgrond liep, tekort, zoodat het voer tuig naar beneden stortte. Van de inzittenden werden er 24. waaronder de vrouw gedood. De 25ste ontkwam als door een wonder aan den dood. Hij sprong uit den wagen en bleef in zijn val aan een boom hangen. VLIEGTUIG IN BRAND. Op de ltfn ParysLonden. Een vliegtuig van de lijn Parijs—Londen, dat Don derdagmorgen met vracht en post van Le Bourget ver trokken was. is bij Beauvals in brand geraakt en neer gestort op de fabriek van'den voorzitter van de Aero- Club. Het toestel is een prooi der vlammen geworden. De bemanning redde zich door met een valscherm uit het toestel te springen. Het ongeluk is te wijten aan het in brand raken van een der motoren. f 400 met verbeurdverklaring van auto, room en bussen. De kantonrechter te Amersfoort veroordeelde de heer Heuvelink uit Bunschoten, die terecht stond wegens 't clandestien vervoeren van 560 liter room, zonder de vereischte vergunning te hebben, tot een geldboete van 800gulden, subsidiair een maand hechtenis, met ver beurdverklaring van de room en de auto. De eisch luidde: f 400 gulden boete, subsidiair 1 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van de room, de bussen en de auto. HET LEVEN VAN DE GROOTE SCHRIJFSTER. Selma Lagerlöf. die thans haar 75sten verjaardag viert, werd op 20 November 1858 te Marbacka in V&rm land (Midder.-Zweden) geboren. Erik Gustav Lagerlöf, haar vader, was luitenant in het Vaxmlandsche regi ment en hoopte, in aanmerking te komen voor het ambt van regimentssecretaris. Maar om de een of an dere reden vond men hem daarvoor niet geschikt. Se dertdien ging het met den officier berg-af en eindelijk kwam de tijd, dat hij de bezitting, die den Lagerlöfs sedert vele geslachten had toebehoord, moest verlaten. Selma Lagerlöf smaakte later de genoegdoening, uit de opbrengst harer boeken en van den Nobelprijs de be zitting terug te kunnen koopen. Zij is zeer aan Mar backa gehecht, leeft er thans sedert bijna 25 jaar en heeft het vervallen heerenhuis laten verbouwen tot een bekoorlijk „home". Se 1 ma's jeugd was er een van zorgen. Toen ztj drie- en-een-half jaar oud was, werd zij door een verlam ming getroffen gedurende haar slaap. De ouders lieten niets onbeproefd om haar te genezen. Zeebaden werk ten uit, dat de verlamming minder werd en zich alleen aan de beener. bleef manifesteeren. Door latere behan delingen werd de ziekte geheel genezen. Hoe verdrie tig ook het langdurige ziekbed voor de kleine Selma mocht zijn, het had één voordeel: de geestelijke ont wikkeling van het kind werd daardoor bevorderd. Vooral haar grootmoeder kortte het leergierige meisje den tijd door het vertellen van oude sagen, sprookjes en geschiedenisen, die in Selma onbewust den drang wekten tot het zelf vertellen en zelf schrijven. En er was een tweede factor, die in dezen tijd vruchtbaar werkte op de ziel van het kind: de persoonlijkheid van haar vader. Hij was een slecht practicus en een ge- moedsmensch. Hij lachte en schertste met de kinderen zette zich aan het klavier en zong overmoedige en uit gelaten liederen, dat het huis dreunde van de vroolijk- heid. Het is zeer waarschijnlijk, dat het haar vader was, die de figuur Gösta Berling uit haar eerste roman heeft geleverd. Selma werd opgevoed tezamen met haar vier jaar jongere zuster. De beide brcers bekommerden zich slechts weinig om het zieke kind. Des te inniger was de vriendschap tusschen de zusters. Zij kregen onder- richt in het ouderlijk tehuis. Reeds op zevenjarigen leeft^d was het Selma's schoonste drocm. naar zij zelf vertelt, schrijfster te worden. Haar leeshonger was biet te stillen, Geen reman liet zij ongelezen en als alle kinderen las zij alle mogelijke genres door elkan der. Een spannende Indianenroman was haar lieve lingslectuur. Weldra echter verried zich de dichterlijke begaafdheid van het meisje, zij schreef gedichten en droeg ze in den familiekring voor, Een dame stelde zich voor haar in verbinding te stellen met uitgevers. Toen kwam echter de desillusie: haar gedichten kon den bij de uitgevers nog geen genade vinden. Zij droe gen neg niet het stempel van een origineel.» begaafd heid zij waren nog niet onafhankelijk genoeg. Op 23-Jarigen leeftijd verliet Selma het ouderlijke huis om te Stockholm het leeraressensemlnarium te bezoeken. Zij wilde een practisch beroep uitoefenen. In De groote schrijfster voor de plano. dezen tijd brengt het verlangen haar de dichtelijke fi guur van Gösta Berling voor den geest, waarin ztj de schoonste belichaming van de Zweedsche sagenwereld zag. Selma Lagerlöf werd een voortreffelijke leerares. Zij behandelde de stof met haar leerlingen vrij en boelend, zij toonde begrip voor de moeilijkheden en verdrietelijk heden van haar pupillen. Reeds hier openbaarde zich het fijngevoelige, begrijpende karakter, dat wij in haar romans zoozeer bewonderen. Gedurende de tien volgende jaren rijpte de groote roman „Gösta Berling" in haar. Tien jaren zijn een lange tijd en toch maar juist lang genoeg om een groot episch meesterwerk tot ontwikkeling en wasdom te doen komen. Oorspronkelijk was het werk als roman ce bedoeld, maar het lezen van Carlyle bracht de schrijfster tot het proza. Eenige gedeelten van den ro man zond zij in op een prijsvraag van een weekblad. Zij won den prijs en van toen af aan het was No vember 1890 bewoog zich haar genie in stijgenden lijn. Zij ging een lange reis maken door Duitschland, Zwitserland er. Italië, later bezocht zij Palestina Haar horizon werd daardoor ruimer, maar niettemin bleef haar kunst nauw verbonden aan de schoonheid van haar vaderland. Zij gaf haar onderwijsbetrekking op om zich geheel aan de litteratuur te kunnen wijden. Regelmatig ver sohenen haar boeken en steeds dieper en schooner werd r'e kunst van Selma Lagerlöf. Waar haar romans eigenlijk niet anders dan groote sprookjes zijn, hebben zij ook den glans der sprookjes, die niet vervaagt. De kring harer lezers werd voortdurend grooter; rij werd de lievelingsschrijfster niet alleen van het Zweed sche volk. Wat haar werk een blijvende waarde verleent, is de wijze, waarop zij het groote met het kleine ver bindt. Het groote wordt eerst groot door het kleine, door al die fijne trekjes, waaruit een levendig mozaïek ontstaat Van haar verdere zeer bekende werken noemen wij „De wonderen van den Antichrist" (1897). „Jeruzalem" (1901—'02). „Christuslegenden" (1904), „Mils Holgers- sons wonderbare reis" (1906'07), een wonderschoon boek, en „De Voerman" (1913). De toekenning van den Nobelprijs In 1909 was ten slotte slechts de erkenning van haar groote litteraire begaafdheid door deskundigen. Het volk had reeds lang gesproken. E. Ostcrmann Co's Handel Mij. N.V., A'dam. Fabrieken Fe Jutphaas bij Utrecht. ENORME AARDGASLEIDING IN AMERIKA. Van Texas-Padhadle naar Chicago heeft men een aardgasleiding aangelegd, die 100 mlllloen dollar heeft gekost. De leiding brengt dagelijks 5 millioen kubieke meter aardgas naar de verbruikers. Reeds altijd zijn plaatsen bekend geweest waar „eeuwige vuren" geheimzinnig oplaaien. Dat zijn de brandende aardgasbronnen. Deze gassen, die uit de aarde stroomen, hebber, van oudsher de opmerkzaam heid der menschen op zich gevestigd en als „eeuwige vuren" werden zij vereerd in de religie van vele vol keren. Beroemd is het „heilige vuur van Kerkoek". Sedert onheuglijke tijden laaien vlammen v. Kerkoek in Irak Hier is sprake van kleine natuurgasbrnnen, die op tal rijke plaateen door de aardoppervlakte breken Bijzonder rijk aan aardgasbronnen is het schiereiland Apsjeron in.de Kaspisobe Zee, waar het gas, dat over een gebied van 4000 vierkante meter uit de aarde ont snapt. zoo goed als nooit met branden heeft opgehou den. De natuurmensch knielde voor deze wonderen in aanbidding neer. De secte der vuuraanbidders ont stond en bad voor de vlammende aarde. Nog thans staan op deze merkwaardige plekken tempelgebou wen. herinneringen aan den cultuur van het vuur. Een eerbiedwaardigen ouderdom hebben de vlammen der in Klein-Azlë brandende aardgasbronnen, waarvan men terecht zegt, dat zij geheele menscheüjke bescha vingen hebben zien ontstaan en vergaan. Van Herodo- tus weet men, dat hij reeds 500 v. Chr. de gasbron van Chimaera in Lycië heeft beschreven'. De Grieken bouwden hier ter eere van Hephaistos, ,,den god van het aardsche en hemelsche vuur", een tempel. De mensch maakt zich het vlammende element dienstbaar. Op het schiereiland Apsjeron heeft de techniek haar intrede gedaan De mensch heeft het vlammende ele ment aan zich dienstbaar gemaakt De technicus wil niets weten van vereering; de beschouwingen van de vuuraanbidders zijn hem vreemd. Wat hem interes seert is vooral de samenstelling der aardgassen. Be vatten zij genoeg edelgassen? Helium neon en argon? Want hoe grooter het gehalte aan edelgassen, des te waardevoller zijn de aardgassen, die overwegend be staan uit een mengsel van verschillende koolwaterstof fen, o-a. het methaan, het beruchte mijngas. Het komt dus aan op de edelgassen, vooral op het helium, dat sedert ettelijke jaren als onbrandbaar gas voor lucht schepen een rol speelt. Onderzoekingen van den laatst en tijd hebben ook tot de merkwaardige conclusie geleid, dat organisch leven TEGEN DEN BERG OP! Honderdeni volgden met spanning de K.N.M.V. terrein» ritten. Juist onder moeilijke omstandigheden bewijst een goede motor wat hij waard is^ Zoo laat ook de altijd gelijk gedoseerde! Aspirin (met het Bayer-kruis) zijn gebruiker nooit in den steek, in tegenstelling met talj van minderwaardige nami akmiddeltjes,. zonder edelgassen volkomen onmogelijk is. De prao- tische beteekenis hiervan is, dat met behulp der nieu we waarnemingen de samenstelling der lucht in onder" zeebooten, dulkapparaten, enz. doelmatiger kan plaats vinden. Waar de aardgassen ontstaan. De geologen hebben in de laatste jaren gewichtige aanwijzingen gegeven omtrent het ontstaan en de ver breidheid der aardgassen. Een grondig onderzoek van de petroleumhoudende gebieden heeft bevestigd, dat aardgasbronnen steeds voorkomen in samenhang met petroleum of asfalt. Het optreden van aardgas aan de oppervlakte kan dus doen concludeeren tot de aanwe zigheid van petroleum in den bodem. Maar toch moet men daarmee voorzichtig zijn, want deze regel is niet zonder uitzondering. Want het aardgas verplaatst zich, wanneer de bodem-gesteldheid het toelaat. Door zijn gering soortelijk gewicht en zijn vluchtige samenstel ling is het veel beweeglijker dan petroleum. Zoo ont staan zelfstandige gasbronnen. Herhaaldelijk heeft men in de nabijheid van gasbronnen vergeefs naar pe troleum geboord. Hoe het aardgas ontstaat. Hoe ontstaat het aardgas? Het naast elkander voor komen van aardgas en petroleum is aanleiding geweest tot de opvatting, dat beide mineralen ontstaan moeten zijn door het uiteenvallen van organische substanties. •Over de organische overblijfselen van de kleine fauna uit .vroegere zeeën en meren zoo zegt men zijn in den loop van vele eeuwen geweldige hoeveelheden be zinksel neergedaald. De druk werd steeds grooter en 't aardgas bijv. werd samengeperst tot een tien- of hon derdmaal kleiner volume. Vóór den oorlog werd in de Vereenigde Staten, die reeds in 1908 meer dan 20.000 aardgasbronnen bezaten, jaarlijks 16 milliard kubieke meter aardgas langs na tuurlijken en kunstmatigen weg gewonnen. Verschil lende petroleumgebieden in Texas leveren dagelijks twee millioen kubieke meter gas. Maar dikwijls ook. worden slechts zeer geringe hoeveelheden opgevangen en door de industrie gebruikt. De aangeboorde gashoe- veelheden zouden reeds in 1907 de helft der Noord-Ame- rikaansche bevolking van licht hebben kunnen voorzien Men schat, dat over de geheele aarde jaarlijks 50 tot 60 kubieke kilometers aardgas geproduceerd wordt. Drijvende vilegsfcations in den Oceaan. Regelmatige vliegdiensten naar Europa. V.D. verneemt uit Washington: De Amerikaansohe staatssecretaris van Handel, Ro- per, heeft mededeeling gedaan van een groot opgezet plan om te komen tot een regelmatiger trans-Atlan- tischen vliegdlenst van de kust van Virginia naar Span je. Om dit te kunnen bereiken, zullen op afstanden van ongeveer 900 K.M. van elkaar drijvende vliegstations met landingsplatformen in den Oceaan worden veran kerd. Do onderneming zou geexploiteerd worden door de Amerikaansche regeering en het Departement voor Openbare Werken heeft reeds een bedrag van dertig millioen dollar beschikbaar gesteld. Zoodra het plan door president Roosevelt en het Staatsdepartement de finitief zal zijn goedgekeurd, zullen onderhandelingen geopend worden met de belanghebbende mogendheden. Voor experimenteele doeleinden zal voorloopig een kwart van een landingsplatform gebouwd worden. De kosten van een geheel compleet platform worden ge raamd op zes millioen dollar. Men hoopt met behulp van de platformen een 24-uurs-dienst op Europa t« kunnen onderhouden Bij uitvoering van dit plan zullen daaraan ongeveer tienduizend menschen tewer,k gestald kunnen wordenj

Schager Courant | 1933 | | pagina 13