Tweede Kamer. DE TWEEDE ZESDAAGSCHE. Een ongelukkig begin. De Engelsche order voor den bouw van schepen. Spoorwegongeluk in Spanje. Groote overstroomingen in Albanië. Nog geen spoor van de „Saxilby". Auto verbrand. Nagekomen Berichten. De Nederlandsche renner Pijnenburg breekt zijn sleutelbeen. Het ongeval gebeurt na een woedende jacht, dadelijk na den start. Gisteravond om elf uur Is de tweede Zesdaajreche Wielerwedstrijd in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam begonnen. Aanvankelijk was de opkomst van het pu bliek nog niet talrijk. Als het startschot precies om elf uur gevallen Is, stuiven de renners weg. In tegenstelling met ge woonlijk, ontketent zich oogenblikkelijk een felle jacht door een aanval van den Franschman Guim bretière, doch het gehecle veld was op zijn hoede en de Franschen werden geestdriftig nagejaagd. De eerste sensatie. toen kwam de eerste sensatie van de Zesdaag- sche. De Nederlandsche renner, Pijnenburg, valt in een der bochten. Zijn koppelgenoot, Wals, wordt in de baan geroepen en begint onmiddellijk Guimbre- tiére te volgen. Nog meer valpartijen. Het eerste kwartier van den wedstrijd is wel zeer onfortuinlijk voor de renners, want ook Richard doet een val ten gevolge van een lekken voorband en Mul Ier en Guimbretièrc tuimelen in de bocht over elkaar heen, gelukkig zonder ernstige gevolgen, want beiden loopen naar hun boxes en hebben alleen wat schram men aan de armen opgeloopen. Intusschen schijnt het met Pijnenburg erger te zijn. Hij komt onder behandeling van dr. Sturkop, die den medischen dienst doet met dr. Van Daal. Even voor de sprints, die om half twaalf zullen worden gereden, wordt bekend gemaakt, dat Pijnen burg bij zijn val in de bocht het sleutelbeen heeft ge broken en dus reeds in het eerste kwartier is uitge schakeld. Pijnenburg wil blijven rijden ondanks het gebroken sleutelbeen. Direct nadat Pijnenburg naar zijn box was gedra gen, verluidde, dat de Brabander ondanks zijn gebro ken sleutelbeen van plan was toch te blijven rijden. Volgens dr. Sturkop was het uitgesloten dat Pij nenburg nog kon rijden, maar deze zelf wilde het nog tegen medisch advies in probeeren, terwijl de heer Gelhaar van meening was dat het inderdaad mo gelijk was, dat Pijnenburg verder zou kunnen gaan indien een goed verband werd aangebracht Er werd druk gedelibereerd over de mogelijkheid van rijden van Pijnenburg, maar tegen twaalf uur. toen de sprints reeds waren begonnen, stond nog niets officieel vast. De doctoren zijn van meening, dat de mogelijkheid van rijden inderdaad blijft bestaan, maar omdat de breuk links zit adhtten zij het gevaar groot, dat Pij nenburg niet stuurvast in de bochten kan zijn, zoodat hij wellicht andere .slachtoffers zou kunnen jaaken. Eén voor de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij. Amsterdam. Met betrekking tot het bericht dat de Anglo Saxon Petroleum Company in Nederland orders heeft geplaatst voor den bouw van drie mo tortankschepen van 12000 ton dead weight elk. ver nemen wij, dat zeer waarschijnlijk een dezer sche pen gebouwd zal worden door do Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en dat, eveneens zeer waarschijnlijk, „Werkspoor" de motor installatie leveren zal. De beide ander#* orders zijn of worden buiten de hoofdstad geplaatst HET AUTO-ONGELUK BIJ LEEUWARDEN. Tweede slachtoffer overleden. De 22-jarige heer J. van Dijk, uit Suameer, die Don derdagmiddag bij het auto-ongeluk bij de „Groote Wie len" in de nabijheid van Leeuwarden een ernstige her senschudding opliep (zie ook elders in dit nummer), is ln het Dlaconessenhuis te Leeuwarden, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. Het derde slaohtoffer, Mej. E. Jonker, maakt het naar omstandighoeden goed. Zij heeft den linkerarm en het rechterbeen gebroken. 2 dooden, 50 gewonden. Madrid. In de nabijheid van Vigo is door tot dus ver onbekende oorzaak gister een electrische trein ontspoord. Twee personen werden gedood, 50 gewond. Bomaanslag op electrische centrale. Barcelona. Gister is een bomaanslag gepleegd op de electrische centrale der stad. Twee transformato ren werden volkomen verwoest, terwijl ook verder groote schade werd aangericht. Van de daders ont breekt tot dusverre ieder spoor. Rivieren door den grooten regenval bulten haar oevers. 12 dooden, 50 mlllloen scha de. Uit Belgrado wordt gemeld: Uit Skoetari wordt gemeld, dat door de hevige re gens van den laatsten tijd groote overstroomingen in Albanië zijn voorgekomen. De rivier de Kir is zoo gewassen, dat zU buiten haar oevers trad. Talrijke huizen kwamen onder water te staan. De bewoners konden zich slechts met de groot ste moeite in veiligheid brengen. Twaalf menschen zijn verdronken. De schade wordt thans reeds op 50 mlllloen dinar geraamd. Ook in Montenegro zijn op verschillende plaatsen overstroomingen voorgekomen... Het autobus- verkeer is bijna overal gestaakt, daar de wegen onbe gaanbaar zijn geworden. In verschillende dorpen vlucn- ten de bewoners voor het water in de bergen. Er doet zich ook gebrek aan levensmiddelen gevoelen. Begrooting van Defensie goedge- gekeurd. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie-K. Terlaan betreffende een nieuwe regeling der uitkee- ring aan de mobilisatie-invaliden en hun nabestaan den verworpen met 4918 stemmen. Vóór stemden de soc--democraten, de communisten, ds. Lingbeek (H.G S), en de heeren Arts (R.K.V.P.) en Westerman (N.H.) Hierna keurde de Kamer de begrooting voor De fensie met 50—17 stemmen goed. Tegen stemden de soc.-democraten, de communisten en de Heeren Arts (R.K. V.P.) en Van Houten (C.D.U.). Voor het eerst sinds jaren hebben de vrijzinnig-de mocraten vóór de Defensie-begrooting gestemd. De heer Joekes verklaarde dat nu de commissie- Idenburg is ingesteld, die tot taak heeft te trachten op korten termijn 25 a 30 millioen te bezuinigen, de begrooting beschouwd moet worden als een voorloo- pige raming van uitgaven. In het vertrouwen, dat de regeering met voortvarendheid een beslissing zal ne men, zoo deelde de heer Joekes mede, zal de VD.- fractie vóór de begrooting stemmen. Opheffing Gezondheidscommissies Verder heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag hoewel slechts noode bij de opheffing der Ge zondheidscommissie neergelegd: met 62 tegen 20 stem men heeft zij de daartoe strekkende wijziging van de Gezondheidswet aanvaard. De stemming was ge mengd: van de soc.-democraten was een viertal voor, van de roomsch-katholieken een tweetal tegen. Geen erkenning van Sovjet-Rusland. Minister De Graeff heeft bij de beschouwingen van de Kamer over het begrootingsvraagstuk buiten- landsche zaken meegedeeld, dat de regeering geen voornemens heeft om diplomatieke betrekkingen aan te knoopen met Sovjet-Ruland. Nieuwe regeling voor de gemeenten. Verzet van de zijde der Vrijzinnig-Demo- craten? Na de behandeling van hoofdstuk Buitenlandsche Zaken waren gistermiddag in de Tweede Kamer aan de orde de wetsontwerpen steun aan noodlijdende ge meenten en vermindering der uitkeering. Van R.K. zijde werd betoogd, dat den gemeenten de gelegenheid moet worden gelaten door de moeilijkhe den heen te komen. De sociaal-democraat D r e e s acht de te nemen maatregelen niet in het belang der gemeenten. Het zijn ontzaglijke crisisuitgaven, die de moeilijk heden voor de gemeenten hebben veroorzaakt. Dit blijkt o.m. uit de Amsterdamsche cijfers. Maar men meent, dat de gemeenten het op het oogenblik beter kunnen missen dan het rijk. Een aantal gemeenten is er met groote opofferingen in geslaagd, de begroo ting sluitend te maken en daarna kwamen de korting op de uitkeering aan hei gemeentefonds, de vermin dering van de bijdrage in de werkloosheidszorg en de verplichting om de crisisuitgaven op den gewonen dienst te brengen. Op deze manier wordt het velen gemeenten met den hesten wil niet mogelijk, haar begrooting sluitend to maken. De practljk zal niet veel veranderen. De heer Kooiman (V.D.) uit zijn voldoening over de wijziging, welke het wetsontwerp steun aan nood lijdende gemeenten heeft oudergaan. Spr. gelooft, dat de eindelijke maatregel zal zijn de Koninklijke ver nietiging van een besluit van Ged Staten tot goed keuring van de begrooting eener gemeente. De prac tljk zal dan niet te veel veraderen Maar met angst en vreeze vraagt spr. zich af of men in Den Haag allen arbeid zal kunnen verrichten, dien men op zich neemt voor het gemeentewezen. Er waart hier een centralisatiegeest rond, die gevaren voor het ge meentewezen met zich brengt Vrijzinnig-democratisch verzet? Spr. zegt niet bij voorbaat, zich te zullen verzetten tegen een tusschentijdsche wijziging van de 5-jaar- sche uitkeering aan de gemeenten Het zat trouwens nog wel maanden duren, voordat die zaak aan de orde komt Maar hij gelooft niet dat hij overheen zal kunnen komen over het bezwaar, dat voor dit jaar wijzigingen worden gebracht in wat de ge meenten krijgen, op het oogenblik, dat de gemeenten haar begrooting reeds klaai hebben Doch hij zal het antwoord der regeering afwachten Men heeft aan gedrongen op een zoodanige verdeeling van 't bedrag aan rijksuitkeeringen voor werkloosheidszorg, dat welvarende gemeenten, voor zoover die er nog zijn, minder krijgen dan gemeenten-in moeilijkheden. Spr. zou dan nog liever zien, dat voor laatstgenoemde ge meenten de korting krachtens het thans behandelde wetsontwerp achterwege bleef. Vooralsnog heeft spr. groot bezwaar om voor de voorgestelde vermindering van de i ltkeering te stem men. Wil de regeering het wetsontwerp alsnog zoo danig wijzigen, dat te beginnen met Mei van het vol gende jaar een korting voor de provinciën komt te vervallen? NEGEN PERSONEN DOOR AARDVERSCHUIVING GEDOOD. Uit Buenos Aires. Door een geweldige aardver schuiving bij Manizales in Columbia werden negen menschen gedood. Verscheideno personen worden nog vermist. De aardverschuiving is veroorzaakt door een ontzettenden regen. HET VERGANE" ENGELSCHE STOOM. SCHIP. Tot nu toe heeft men nog steeds geen spoor gevon den van het Engel9ohe stoomschip Saxilby, dat Don derdag tengevolge van den hevigen storm op den Al- lantlscheis Oceaan vierhonderd mijl uit de Iersche kust ln nood kwam te verkeeren zoodat men aanneemt, dat de uit 27 koppen bestaande bemanning het schip heeft verlaten. Verscheidene schepen zijn te hulp gesneld, doch hebben geen spoor van schip of bemanning ge vonden. Is de bemanning nog in leven? Nadat men te Londen reeds alle hoop op redding van de 27 opvarenden van het stoomschip Saxilby had op gegeven. zijn ln den loop van Vrijdag van schepen die op het Noord Atlantische traject varen berichten ont vangen dat zij raketten hebben gezien met noodsigna len. Het stoomschip Merciam zou deze raketten kort voor het aanbreken van den dag hebben waargenomen op ongeveer 150 zeemijlen van de gemelde plaats des on- hells. Ook de Oku zou deze signalen hebben gezien. De hoop dat de bemanning van de Saxilby nog in leven is, is evenwel niet groot. Het Engelsche stoomschip St. Quentln, welks roer- inrlchtlng defect is geraakt op 400 zeemijlen ten Wes ten van Ierland, doch op eigen kracht zijn koers heeft kunnen vervolgen, heeft een Nederlandsche zeesleep boot ontmoet. Dit schip zal, zoo noodig de St. Quentln hulp verleenen. Twee vrouwen in de vlammen omgekomen, vijf andere Inzittenden ernstig gewond. HaJle, 17 Nov. (V. D.) In de buurt va» Luetzen is een auto, waarin zeven personen waren gezeten tegen een treintje van de suikerfabriek gebotst De benzine tank van de auto ontplofte en de wagen geraakte in brand. Twee vrouwen kwamen in de vlammen om het leven, vier vrouwen en de zoon van een der om het leven gekomen vrouwen werden ernstig gewond. De Jon geman verkeert in levensgevaar. Het gezelschap bevond zich op den terugweg uit Sllezlë, waar het een begrafe nis had bijgewoond. KNAKWORST - DIRK RAAT - SCHAGEN W A H M E N Jl V I Z R N VERGADERING WITTE KRUIS. Algemeens vergadering van het Witte Kruis op Vrij dag 17 Nov. in de zaal van den heer Slikker. Dr. van Hesteren opende de vergadering, den aanwe zigen hartelijk welkom heetende en is tevens ver heugd over de goede opkomst Den secretaris, den heer Rijs werd verzocht de notu len te willen lezen. De. Seulljn deed de opmerking dat tn de notulennlet voorkomt dat spreker ln de laatst gehouden vergadering heeft bedankt als bestuurslid en dat op deze vergade ring in deze vacature zou worden voorzien. Voorzitter meende dat Ds. Seulljn nog niet was ver trokken en in die vacature alsdan nog kan worden voor zien. Deze opmerking is wel juist, zegt Ds. Seulljn, mits ln de vorige vergadering niet anders was besloten. Op de ze vergadering was Dr. van Hesteren niet aanwezig en lag voorzitter zich bU dit besluit neer. Ds. Seulljn meende te moeten opmerken, dat het niet zijn bedoeling is om op kleine dingen te letten, heele- maal niet, maar daar na het vertrek van spr. het nog wel een lange week kan duren voor de pastorie weer bewoond zal worden, zou spr. gaarne de vacante betrek king als bestuurslid van het Witte Kruis bezet zien. We weten in welke moeilijkheden ons Witte Kruis heeft en thans nog verkeerd. Steeds heeft spr. zijn beste krachten aan de vereeniging gegeven. Hierna bracht de heer Rijs verslag uit over de alge- meene vergadering die gehouden is te Amsterdam. De punten die behandeld zijn, werden door de afgevaardig den, de heeren Rijs en Slot uitvoerig weergegeven. Be sproken werd nog de Witte Krulslotenk^estle, welke ln drie jaren al niet zijn ultgeloten. De gelden van de lo ten met de legaten, vormen eigenlijk het grondkapitaal Een zeer groot deel hiervan Is al besteed aan instellin gen enz., tevens de dure ontsmettingsovens te Alkmaar en Hilversum!, waar eigenlijk het Rijk had voor moeten zorgen. Den heeren Rijs en Slot werd dank gebracht voor de duidelijke weergave. Thans kwam aan de orde verkiezing van een be stuurslid in de vacature Ds. Seulljn. Met bijna algemee- ne stemmen werd de heer Donia gekozen, die de benoe ming aannam. Hierna verkiezing van twee bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren Dr. van Hesteren en G. v. d, WeL De heer v. d. Wel was voornemens zich niet weder herkiesbaar te stellen. Na ernstige overweging lag de heer v. d. Wel zich bij de stemming neer. Herkozen werd de heer G. v. d. Wel en na herstem ming tusschen de heeren Dr. van Hesteren en Terpstra werd gekozen de heer Terpstra. Genoemde heeren na men hunne benoeming aan. Rondvraag. Ds. Seulljn sprak een woord van afscheid tot de ver gadering en hoopte dat Dr. van Hesteren medicus-ad viseur van onze vereeniging zal willen blijven. Ik hoop niet dat Dr. van Hesteren dit als een degredatie zal beschouwen. Spr. heeft zoolang bij de bestuursfunctie heeft vervuld steeds eerlijk gehandeld en met alle liefde dit werk vervuld. We zullen hopen dat dit zoo zal blij ven. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 765 m.M. Vooruitzichten: beter weer. Temperatuur: 4 grè C. is 29 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagea. GedipL Opticien. Refracttonist. Het oogonderzoek doen wij gratis. VUT NIEUWE RECORDS TEGELIJK. Aan een meisjes-studente, Y. S. Chlen, van de hoogeschool voor lichaamsoefeningen te Sjanghai gelukte het vijf Chi- neeeche record's voor lichte athletlek te verbeteren en Dr. van Hesteren sprak een woord van dank tot het scheidende bestuurslid en dankte hem voor de belang stelling, die hij tegenover de vereeniging heeft betoond. De heer van Hesteren stelde zich bereid als medicus- adviseur der vereeniging te dienen, wat de vergadering zeer op prijs stelt. De overige bestuursleden brachten den scheidende voorzitter dank voor het vele werk en de sympathie, die hij tegenover de vereeniging heeft betoond. CALLANTSOOG Donderdagavond had in een der lokalen der open bare lagere school een oudervergadering plaats. Te 8 uur opent het hoofd der school, de heer A. van Meer- ten als voorzitter de vergadering met een woord van welkom. Spr. vindt het verheugend, dat een zoo groot aantal ouders aanwezig is. Een speciaal woord van welkom richt spr. aan den Burgemeester, den heer Mr. D. Breebaart. die ook thans weer van zijn belangstel ling voor het lager onderwijs blijk geeft. Ook de da mes Breebaartvan der Horst en Brouwer—Meijer heet spreker welkom. Hierna worden eenige huishoudelijke zaken afge. laan, waarvan we wel mogen verklikken, dat ook thans St Nicolaas t z, t. de kinderen van de school zal bezoeken .Ook de datum van dit bezoek is reeds bepaald. In de thans volgende pauze werd door de ouders een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om met het personeel der school over de vorderingen hunner kinderen te spreken. Na de pauze hield het Hoofd der school een causerie over het Buitengewoon lager onderwijs (het onderwijs voor z.g. achterlijke kinderen). Op populaire manier trachtte spreker een beeld te geven van wat het ach terlijke kind mist Vervolgens zette hij uiteen de me thoden. die men gebruikt om den graad der achterlijk heid te bepalen; waarna spr. tot de indeeling: debielen, imbecielen en idioten komt Spr. zet nader uiteen, waarom het debiele of imbeciele kind niet op de 1. a thuishoort; om daarna over te gaan tot een bespreking over het eigenlijke onderwijs aan geestelijk-defecte kinderen. Tenslotte bespreekt het hoofd der school nog het probleem der nazorg. Resumeerende komt spreker tot deze hoofdzaken le. Het achterlijke kind behoort niet op de gewone lagere school te blijven, zoowel In zijn eigen belang als ln dat zijner mede-leerlingen. 2e. Van de debielen (minst achterlijken) kunnen door het buitengewoon 1. o. nog zeer valdie menschen groeien, die in staat zijn zelf in hun levensonderhoud te voorzien. Tenslotte waarschuwt spr. voor valsche schaamte van de zijde der ouders, omdat het belang van het kind voor gaat. Met groote aandacht volgde de vergadering deze causerie. Nadat bij de rondvraag nog enkele huishoude" lijke zaken behandeld zijn. sluit de voorzitter te ruim half elf dezen goed bezochten ouderavond. BARR7N O FjRHORN KOLHORN. Beroep aangenomen. De heer D. Visch, candidaat te Amsterdam heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Gereformeerde kerk aangenomen. W IN KKT. Ben treurig voorval heeft hedenmorgen plaats ge had bij den veehouder A. Z., alhier. Toen hij samen met zijn vrouw de koeien gemolken had, verwijderde zij zich even, doch toen dit wegblij ven wat lang duurde, Is hij haar gaan zoeken, maar tevergeefs. Een oogenblik later ls zij levenloos uit het water opgehaald. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk alhier is besloten aan de pachters van landerijen van de kerk, over het jaar 1933, een reductie op de pacht te verleenen van 40 pet. WINKEL, 17 Nov. Appelen f 3—11, peren f 2—11, druiven f 1920, kool f 0.50, aardappelen f 11.10, koolrapen t 0.50—0.60, spruitkool f 5, uien f 11.30. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Petrus Paulus Jacobus van Drunen en Regina Josephine Maaszen. In opdracht van de Pan-Amerikaansche Luchtvaartmaatschappij zullen een zeetal vllegbooten gemaakt worden van bovenstaand type, die met hun 300 K.M. uursnelheid de snelste zijn, die er tot nu toe gebouwd werden. De toestellen bieden plaats aan acht passagiers en twee piloten. ZONDAG 19 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE Sohagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15