AlitiecD Itiuis- Altertmtiï- Lulluillil Kijken is Koopen bij CLOECK Plaatselijk Nieuws. VEL O's zijn niet duur Zaterdag 18 November 1933 77ste Jaargang No. 9384 i Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Raad Schagen# SCHAGER IJSCLUB. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Kinder-opnamen, Familie-groepen, Studiefoto's Bestellingen voor St. N i c o I a a s FIJNE HOOFDKAAS. BAARS 6 OOSTERMAN. Theater Royal. SCHAEER CODItllT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 'a morgens 8 uur, wordenAdver- teritlën nog zooveel mogelijk In het eprstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend# EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Donderdag 23 November 1933, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, verdaging beslissing Bouwverordening Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit verkoop bouwterrein aan G. L. Snaas. Ged. Staten, betreffende breedte beharding Haler- weg; Ged. Staten, goedkeuring begrooting Gasbedrijf, dienst 1933: Proces-verbaal kasopname Gemeente-ontvanger; Muziektulncommissie, betreffende opheffing der exploitatie; Ged. Staten, betreffende verordening op de heffing van radiorechten; R.K. Schoolbestuur, verzoek om een bijdrage voor een cursus voor de rijpere jeugd; Curatoren R.K. Lyceum te Alkmaar om een bijdrage Bestuur Vakteekenschool om verlaging lokaalhuur Directie Ned. Spoorwegen inzake aankoop van grond; Vereeniging van kleine kooplieden, verzoek om steun; Vergunning- en verlofhouders, verzoek om niet over te gaan tot verhooging der opcenten op de Perso- neele belasting; Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, verzoek om toepassing van art. 31, duodecies, 8 2, tweede lid, der Wet op de Personeele Belasting; Schager Handeldrijvende- en Industriëele Midden- •tandsvereeniging. verzoek om een kasgeldleening van de gemeente voor de exploitatie der midden standswoningen en om het exploitatie-tekort over 19321933 voor rekening der gemeente te nemen. 3. Voorstel tot het verleenen van een brandstoffentoe- slag aan uit bondskassen trekkende werkloozen. 4. Benoeming onderwijzers voor den cursus voor schoolvrije jeugd. Voorstel tot het verleenen van extra steun aan werkloozen. 6. Voorstel tot gedeeltelijke opheffing van de ver strekking van gratis leermiddelen voor de leerlingen van de openbare school voor U.L.O. T. Reclame's tegen belasting op de honden. OPENBAAR WANDELPARK. Nu de Muziektulncommissie besloten heeft de exploi tatie van den Muzlektuin stop te zetten, stellen B. en W. voor om den Muziektuin te bestemmen voor open baar wandelpark en verder den tuin beschikbaar te stellen voor het houden van volksconcerten en volks- liitvoeringen van plaatselijke vereenigingen. CURSUS VOOR RIJPERE JEUGD. Op het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om «en bijdrage te geven voor het houden van een cursus voor rijpere jeugd, stellen B. en W. onzer gemeente voor. daarop gunstig te beschikken, omdat er voor dit on derwijs zich een voldoend aantal leerlingen hebben aan gemeld. Zij stellen eveneens voor f 150 per leerling uit deze gemeente en per jaar te geven voor het bezoeken van het R.K. Lyceum te Alkmaar, op voorwaarde dat de familiebetrekkingen der leerlingen die door B. en W. voldoende kapitaal krachtig worden geacht om de bij dragen aan de gemeente te restltueeren, zich bereid verklaren, deze restitutie te vereffenen. EXPLOITATIE MIDDENSTANDSWONINGEN. Van het Bestuur der Middenstandsvereeniging alhier !s bö den Raad onzer gemeente het verzoek ingekomen om een kasgeldleening te sluiten ten behoeve van de exploitatie der Middenstandswoningen en om betaling van het exploitatie-tekort over het jaar 19321933 uit de gemeentekas. B. en W. stellen voor, daar de Middenstandsvereeni- nlng het niet kan ontberen, een kasgeldleening te ver strekken a 4 pCt. uit de bij den gemeenteontvanger ge storte kasgelden der bedrijven en het exploitatietekort ad f 330.09 voor rekening der gemeente te nemen. BRANSTOFFENTOESLAG. Evenals vorig jaar stellen B. en W. voor om een brand- otoffentoeslag van f 1 per week te verleenen aan uit de bondskassen trekkende werklooze hoofden van ge zinnen. GEDEELTELIJK GRATIS LEERMIDDELEN VOOR U.L.O.-LEERLINGEN. In verband met Öen zorgelijken toestand der gemeen- teflnanciën hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen met ingang van den nieuwen cursus voor de alsdan toetredende leerlingen, de leermiddelen slechts gratis beschikbaar te stellen, indien de ouders of ver zorgers in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een zuiver Inkomen van minder dan f 1500. Opgemerkt wordt, dat thans de school wordt bèzocht door leerlingen, waarvan 58 ouders of verzorgers zija aangeslagen naar een zuiver inkomen van f 1500 of daarboven, terwijl 36 ouders of verzorgers beneden dit bedrag of niet zijn aangeslagen. DE TORENSPITS HERSTELD. De torenspits der Ned. Herv. Kerk, welke eenige we ken geleden tijdens een storm ernstig werd beschadigd, is thans hersteld. De stellage, welke momenteel nog de toren omgeeft zal dan ook weldra verdwijnen. Vrijdagavond hield de Schager Usvereenlglng haar jaarvergadering ten huize van den heer C. Boontjes. Aanwezig zijn 14 leden. Om ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer J. Kees man de vergadering met een woord van welkom. Spr. betreurt de geringe belangstelling, temeer daar de agen da belangrijke punten vermeld. Met den wensch dat de besprekingen mogen zijn in 't belang der vereeniging verklaart voorzitter de bijeenkomst voor geopend. De notulen der jaarvergadering 1932 worden door den secretaris, den heer G. Koning gelezen en onder dank onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een dankbetuiging van het lid C. P. Timmerman voor een hem gezonden bloemenhulde ter gelegenheid van 't behalen van 't kampioenschap van Nederland in schoonrijden. Van den N.S.B. kwam een kennisgeving ln van da te houden bondsvergadering te Rotterdam. De vereeni ging werd ultgenoodigd een afgevaardigde te zenden. Het bestuur stelt voor géén afgevaardigde te zenden, waar de agenda weinig belangrijks vermeld en er nogal kosten aan verbonden zijn. De vergadering gaat hiermee accoord. De heer W. Watertor wil niettemin trachten bonds wedstrijden te Schageii te laten verrijden. Voorzitter wijst op de hooge kosten aan een en an der verbonden en is er niet op gesteld. De vergadering stemt daarmee in. Jaarverslag. De heer G. Koning leest vervolgens het jaarverslag 1932. welk verslag een gezonden geest ademt. Er zijn op de Wiel zeer goede wedstrijden gehouden en de re cettes lieten niets te wenschen over. Onder applaus werd het jaarverslag geteekend. Het verslag van de jaarvergadering van den KJN.- S.B. wordt gelezen door den heer J. Keesman, die op deze vergadering Schagen vertegenwoordigde. Deze vergadering droeg een feestelijk karakteT, wijl toen de K.N.S3. 50 jaar bestond. Voor het uitgebreide verslag wordt den heer Kees man den dank der vergadering gebracht bij monde van den heer C. Blaauboer. Verantwoording penningmeester. Door de heeren A. Koning en P. Rezelman worden de bescheiden en kas van den penningmeester gecontro leerd. Bij monde van den heer Koning wordt medege deeld dat alles ln de beste orde werd bevonden. Het boekjaar ving aan met een saldo groot f 459.48. De ont vangsten bedroegen f 866.82. Samen alzoo f 1326.30. De uitgaven bellepen f 848.49, batig saldo f 477.81. Den penningmeester werd décharge verleend en dank gebracht voor 't accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Herbenoemd werden bij acclamatie de aftredende be stuursleden, de heeren G. Koning, M. Wissekerke en C. Breet, die zich deze herbenoeming lieten welgevallen. Mededeeling werd gedaan dat ln den vervolge de heer Gorter als secretaris en de heer G. Koning als penningmeester zullen fungeeren. Stichting ijsbaan. Daarop werden de besprekingen geopend over een te stichten ijsbaan in Schagen. Reeds lang werd dit punt onder oogen gezien maar steeds stuitte het bestuur op onoverkomelijke bezwa ren. Het oog was nu gevallen op twee perceelen land, achter elkaar gelegen aan de Hoep bij de Bronsloot Door de heeren C. Blaauboer en M. Wissekerke wer- den de onderhandelingen met d eigenaars dlr landrijen geopend, maar wer bleek, dat eer. dezer heeren niet genegen was tot verkoopen. De verdere onderhandel!** gen moesten dus noodwendig worden gestaakt. De vergadering hoopt dat alsnog een ec ander tot resultaten mag leiden. Het bedoelde terrein zal uit stekend geschikt wezen -en naast eer. baar voor vol wassenen zal alsdan ook een aparte kinderbaan ter grootte van pl.m. drie-vierde H.A. kunnen wo"den aangelegd. De heer N. Pronk oppert het idéé te trachten een stuk land te huren. Men zal dan met omdijklng en be maling kunnen volstaan, De heer C. Blaauboer deelt mede, dat dan de kosten nog niet gering zul'en wezen. Voorzitter ziet in de financiën eer. moeölijk punt. Om aandeelen te plaatsen zal niet mee ''allen in de zen tijd. Beter ls, naar sprekers oordeel om van een particulier een som gelds te leenen. Den heer A. Koning lijkt het beer om eerst zooveel als mogelijk is op aandeelen to plaatsen. Het tekort kan dan van een particulier geleend worden. Waar echter alles eerst kan worden afgewikkeld, nadat is gebleken dat de eigenaars van de bedoelde «tuakcn land tot verkoop bereid zijn, wordt besloten dat de onderhandelingen opnieuw zul'en worden geopend. De rondvraag* De heer W. Watertor oppert het idee om ijs- en we der dienende dit jaar een koppclwedstrljd te organlsee- ren; 't Is weer eens iets nieuws. Dit plan zal onder oogen worden gezien. Voorts wilde de heer Watertor een demonstratie la ten houden in kunstrijden. Algemeen wordt hier veel voor gevoeld en zullen stappen worden gedaan. Hierna sluiting. De groote zaal van het Noordholandsch Koffiehuis van Mevr. Wed. L. Zwaag, was gisteravond nagenoeg geheel bezet, toen de Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland, onder Ir. Mussert, daar een open bare vergadering hield en waaronder we leden van de N.S.B. uit Alkmaar, Overveen, IJmuiden, enz., op merkten. De heer W. Slob, Heemstede, opende de bijeenkomst, waarna de spreker van dezen avond, de heer Tj. v. d. Weide, Overveen, het woord verkreeg, die begon met er op te wijzen, dat juist het veelvuldig geschrijf over de N.S.B. voor deze beweging een zeer grooic propaganda beteekende. Dit als antwoord op de op merking van Mr. Joekes, dat die propaganda werd gevoerd met behulp van kapitalen van hen die er belang bij hebben dat de democratie verdwijnt. Inder daad, wij hebben er belang bij dat de democratie ver dwijnt, want de democratie blijkt niet opgewassen te zijn tegen de problemen van dezen tijd. Het fascis tische stelsel steunt op de opofferingsgezindheid, op het enthousiasme der leden, die overtuigd zijn dat het fascisme wèl in staat is die problemen op te los sen. De ons bestrijdende bestaande politieke partijen spreken over en tegen het Nationaal Socialisme, het woord nationaal socialisme trekt de menschen. Spr. wyst op de buitengewoon groote verandering in en kele maanden, zes maanden geleden bestreden door O.S.P.ers, thans de deftige bestrijders zoowel van links als van rechts. Eerst belachelijk en bespottelijk gemaakt, maar desondanks groeide onze beweging en wel zóó dat men nu kwaad is geworden. En we kun nen ons dat voorstellen. Dc politieke kopstukken za ten zoo knus in Den Haag, onder het stelsel van al gemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging, ■waardoor zij zich 4 jaren rustig aan hun wetgeven- den arbeid konden geven. En nu dreigen wij, ellen dige fascisten, roet in het eten te gooien en moeten de heeren politici weer den boer op en hun men schen waarschuwen tegen het fascisme. Welnu, het fascisme is met daden te keeren. Als zij in Den Haag het groote probleem der werkloos heid kunnen oplossen, behoeven ze niet te komen. Wat hebben de fascisten op hun geweten? Dat ze de eenheid van het Ned. Volk willen, en daardoor het parlementarisme in zijn zwak tasten. Spr. ont kent dat door middel van het parlementarisme de waarheid ontstaat, zooals het heet door wrijving van gedachten. Ze luisteren niet eens naar elkaar, maar ze spreken alleen om in de courant te komen. Het is geen volksvertegenwoordiging, maar een vertegen woordiging van groepen en partijen. En dat is het waar de Nat. Soc. B. een eind aan willen maken. De eenheid die thans in Den Haag bestaat, heeft de vrees voor het fascisme er gebracht. De fascistische staat wenscht een eind te maken aan het parlementarisme, wij willen een werkcollege. Het is spr. moeilijk om vanavond het programma van de nationaal socialisten uiteen te zetten en daar om volstaat spr. met het noemen en verduidelijken van enkele programpunten. Betere toestanden voor de arbeiders, de arbeider heeft hetzelfde nationaliteitsgevoel als een ander. De N.S. willen dc Nederlandsche vlag in eerc her stellen: waarom 'n roode vlag? We behoeven als Ne derlanders niet als vijanden tegenover elkaar te staan we staan dichter bij elkaar dan men denkt. De Nederlandsche belangen worden tegenover het buitenland krachtig, doelbewust en doelmatig behar tigd. De N.S. zijn voor samenwerking met het bui tenland, maar allereerst dient dan de samenwerking in ons land er te zijn. Bevordering van een krachtig in dienst van het al gemeen staand staatsgezag, onafhankelijk van geld magnaten, kerkelijke overheden en volksgunst. (De democratie is duur en omslachtig.) Herziening van het kiesrecht, onder uitschakeling van den steeds onzedelijker vormen aannemenden en steeds onnutter wordenden kiesstrijd. Organisatie van de natie in corporatiën. Opruiming en reorganisatie van verouderde instellingen, waarbij spr. oordeelt dat van het-aantal gemeenten er minstens 70 dient te worden opgeruimd. Alle heilige huisjes tegen den grond. Bij den corporatieven staat geen nieuw leger meer van ambtenaren; honderden politici met hun honderden baantjes teren op het volk. Het doel van de volkshuisvesting is een rationeele voorziening in redelijke behoeften. Daartoe is noodig een gezond bedrijfsleven. De bedrijven zijn den laat- sten tijd teveel belemmerd, steeds maar zijn lasten opgelegd. In de fascistischo maatschappij zijn de N.S. tegen staking en uitsluiting, doch commissies moeten uit maken welke loonen naar recht en billijkheid moeten worden betaald. De N.S. zijn tegen den klassenstrijd, zij stellen zich o. d. modernen eisch van solidariteit,, Ter bevordering van den gemeenschapszin worde voor iederen jongeman en jongedochter een verplicht arbeidsjaar ingevoerd. Daardoor weet men wat han denarbeid beteekent en krijgt men meer waardcering voor elkaar. Spr. noemt dan nog meerdere punten, als het geldwezen sta in dienst van den staat; deelgerechtigd heid in de winst van de waardescheppende bedrij ven van alle daarin werkzaam zijnde personen; pen sioengerechtigdheid op 50- of 60 jarigen leeftijd van iederen staatsburger, die de gemeenschap naar behoo- ren gediend heeft, enz., enz. Men heeft tot ons wel gezegd, nieuwe bezems ve gen schoon, welnu, zegt spr.. de democratische bezem veegt niet goed meer en wij willen flink vegen. Als er bijv. bezuinigd moet worden op de salarissen, dan beginnen van bovenaf. enz., in de meest artistieke uitvoering Specialiteit in Vergrootingen, ook naar oude, onduidelijke foto's. gelieve zoo vroegtijdig mogelijk te doen Geopend: dagelijks tot 's avonds 8 uur. 's avonds 10 uur. Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp Zondags tot Het betoog van den spreker werd meerdere malen onderbroken door applaus van de voor in de zaal zit tende fascisten. In de pauze werd gelegenheid gegeven schriftelijk vragen ;e stellen en zich als lid aan te melden. O.a. werd gevraagd, hoe de N.S.B. stond tegenover het militairisme. Spr. antwoordde dat de N.S.B. ten aanzien hiervan alle huichelarij weg wilde ïjebbcn, dat z:i was vóór internationale ontwapening, tegen eenzijdige ontwapening, maar onvoorwaardelijk ver dedigen als wij werd aangevallen De vraag wat het verschil was tusschen S.D.A.P. en fascist, want een S.D.A.P.er was ook nationaal en socialist, vond spr. nog zoo gek niet. De S.D.A.P. is altijd internationaal geweest, maar ook hier is een andere richtsnoer merkbaar. Een andere vraag was, het oordeel over den boe kenbrandstapel in Duitschland. Spr. antwoordde dat ook in ons land een hoop vieze, vuile boeken waren, die verbrand moesten worden. Dit antwoord ontlokte eenige interruptie; doch de heer Slob gebood onmid dellijk „mond houden". Wat de persvrijheid betrof, meende de spr., dat er weinig blijkt van persvrijheid door den censuur van de eigenaren der bladen en spr. had dan maar liover dc censuur van de staat. Tenslotte wees spr. er op dat het fascisme is een kwestie van gevoel. Als spr. verzoekt staande het Wilhelmus te zingen, en zij die daar bezwaar tegen mochten hebben, ver zocht worden de zaal te verlaten, voldoet aan dat laatste verzoek een zeer groot gedeelte van de aan wezigen, waarna de achterblijvenden staande en voor een deel den fascistengroet brengend, het Wilhelmus zingen en de vergadering is daarmee tevens geslo ten. WASCHMACHINES van af fl 30,_ WRINGMACHINES van af fl 13— EEN ZWIJNTJESJAGER. Donderdagmorgen, in 't drukst van de markt werd een transportfiets weggenomen, welke was geplaatst te gen 't filiaal der N.V. Albert Heijn, alhier en aan dit filiaal toebehoorde. Waar merk en nummer van dit nog nieuwo karretje bekend zijn, vreezen we, dat de zwijn tjesjager wel tegen de lamp zal loopen. Wederom staat op het met zorg gekozen pro gramma van Theater Royal als hoofdnummer een buitengewoon filmwerk vermeld. Uit het dagboek van een Vrouwenarts is een ont roerend werk, naar den beroemden roman van de be gaafde schrijfster Thea van Harbou. We zullen van dit groote werk, dat zeer zeker ook op den bezoeker van Theater Royal een diepen in druk maken zal, geen inhoudsbeschrijving geven, maar willen volstaan met weer te geven wat de filmresencent van de N.R.Crt. mededeelt. Laat ons vooropstellen, dat in langen tijd geen film zoo sterke indrukken bij ons achter heeft gela ten als deze... de film is een volkomen waardige diep-ernstige (en daarbij filmisch zeer geslaagde) be handeling van het probleem der moederschap bereikt de film spoedig, in een merkwaardig inter mezzo, een buitengewoon hoog peil. In hot tusschcn- spcl, waarvoor de eerste maal boven het indivi dueel lot van Lotte uitgestegen wordt, begint in de filmische verwerkelijking al die oorspronkelijkheid en durf naar voren te komen, die het vervolg van de film zal kenmerken. Na een gesprek van Lotte met haar vriend bereikt de film een hoogtepunt in oen treffend stukje, niet-naturalistische geluidsfilmkunst. Als film is dit laatste visionaire gedeelte buiten gewoon knap, zoowel wat het fotografisch gedeelte als het geluid betreft. Zonder eenigen twijfel een uiterst belangrijke film, dit „Aus dem Tagebuch ei nor Frauenarztin". Hoe men ook over de ideeën, die zij oevat, denkt, ze zijn in ieder geval film geworden, en Ideeënfilms zijn zoo uiterst zeldzaam tegenwoordig. De film maakte op de toeschouwers diepen indruk ca men beloonde de vertooning met welverdiend applaus. De Haagsche Courant schrijft o.m.: Nimmer zagen wij een zoodanig teer onderwerp op een zoo descente wijze behandeld. Terwijl deze ge routineerde schrijfster haar stof tot een boeiende han deling bewerkte, heeft zij terzelfder tijd het probleem zoo klaar, zoo duidelijk gesteld, dat allen, die daar mede te maken hebben en deze film hebben gezien, hun groote verantwoordelijkheid niet kunnen ontwij ken. Het fijne spel van het meisje, Hertha Thiele, van dc vrouwelijke dokter, Erna Morena, accenteeren Von Harbou's meesterschap in het hanteeren van het onderwerp. Een meesterwerk is geschapen en een vraagstuk, dat voor zooveel landen van zoo groote urgentie is, is ter oplossing gegeven. Men verzuime dan ook niet dit kunstwerk te gaan zien in Theater Royal.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1