MIJN HAR Jüaxeet Arbeid in winkels Kantongerecht' schagen ST. NICOLAASDRUKTE. De eerste Fransche Pooljaarexpeditie. Haar werkzaamheden op Groenland. VERSTOPPING in verband met ZITTING VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER. Wederom fungeerde Mr. J. A. E. Buiskool van Scha gen als waarnemend kantonrechter en t moet dezen jurist zeker veel genoegen hebben gedaan, een zóó groot aantalbelangstellenden te hebben mogen be groeten. De receptie duurde van 11 uur tot half drie fen wederom is ten duidelijkste gebleken, dat dit Rijks- Cabaret goed werkt. Vanwege te geringe belangstelling behoeft men dan ook niet te sluiten. Na eer.ige civiele- en kinderzaken werden de groote 'deuren geopend en mocht een ieder de voorstelling bij wonen. Als eerste artisten traden op twee jeugdige Inwoners van Anna Paulowna, t. w. C. W. v. d. H en B C L, die 'op 10 September ui den boomgaard van den heer List appeltjes hadden gepikt. Ze hadden nog tegen deze vruchten gezegd ga weg of anders neem ik je weg, maar de appeltjes bleven waar ze waren. Ze hebben zich daarna de vruchten toegeëigend, een feit, waarmee de heer List niet content kon gaan.Voor deze wederopvoering van de film „Adam en Eva In 't paradijs" stonden de heeren nu voor de balie. Beiden gewen 't ten laste gelegde toe. De benadeelde heer List kwam nog vertellen, dat hij inderdaad de appels had gemist. De zaak klopte als een bus. Het O- M. noemde dit een begin van diefstal-allures en wilde de appel- jaters opknappen met ieder 10 gulden- boete of 10 da gen naar de Wendelaarstad. De uitspraak werd gesteld op S pop of 8 dagen. Voor zoo'n prijsje koop je tegen woordig een wagon vol! EEN HASSEBASSIES-AFFAIRE. De 50-jarige dranikreiziger J. H. uit Purmerend kwam vervolgens voor de groene tafel terzake dat hij op 3 Oct. in den Boschweg in de Zijpe zóó raar met z'n auto had gemanoeuvreerd, dat hij eerst 't zoontje van den heer A. Tuin aanreed, daarna een paal be steeg om ten slotte in een grindhoop uit te gaan rus ten. Bij een na 't ongeval ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat verdachte niet nuchter was. maar In woord en daad z'n waar alle eer had aangedaan. Voorts bleek 't dat de remmen van 't vehikel niet deugdelijk waren. Verdachte, 't eerst gehoord, verklaart hoogstens 3 glaasjes kinawijn te hebben verschalkt op den bewus- ten Octoberdag en bovendien waren de remmer, per- fect in orde Doordat verdachte in een kuil van den weg was geraakt, verloor hij de macht over zijn stuur en daardoor werd de jonge Tuin, die aan den kant van den weg stond met z'n zusje, aangereden. Door dit ongeval verloor verdachte alle zinnen en schoot over den weg, waarna een paal 't moest ontgelden. Verdachte verklaart nooit meer te rijden, en heeft z'n rijbewijs verscheurd. Als eerste getuige wordt gehoord de verbalisant, ■rijksveldwachter Overhand van 't Zand,, die tevens e-en uitgebreid onderzoek instelde. Onomstootelijk was komen vast te staan dat verdachte meer had gedron ken dan goed waa om te kunnen chauffeeren. De spo ren op den weg gaven daarvan een duidelijk beeld De hemmen deugden niet en van een kuil kon verbalisant zelfs met z'n Zondagsche bril op, niets ontdekken. De houding van den heer H. roemde verbalisant wél, hij heeft zich keurig gedragen tegenover den aangere- dene en alle schade is betaald, evenals de doktersreke ning. Gebleken is bij de remproeven, dat de wagen bij een uursnelheid van 40 K.M. bij remmen 28 Meter doorschoot! De volgende getuige is Grietje Tuin, 't zusje van 't slachtoffertje. Op tactische wijze stelt de Kantonrech ter het kind op haar gemak. Ze doet een verslag van 't geheele verloop. Broertje heeft toen z'n dijbeen gebro ken, maar betert al aardig. De vader, A. Tuin, wil nog verklaren dat de houding van verdachte zéér correct was en dat hij nog steeds de kleine patiënt bezoekt. 't O.M. 't woord nemend, zegt dat de schuld hier onomstootelijk vast staat. Hulde brengt spreker aan den rijksveldwachter Overhand voor diens minitieus onderzoek, 't Is een dure les voor verdachte en de gevolgen hadden nóg droeviger kunnen zijn. Rekening houdend met de correcte handelwijze van verdachte, eischt het O. M. ten slotte een boete van f 60 voor de aanrijding en een van f 20 voor de slecht functionnee- rende remmen en intrekking van de rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden-. Verdachte verklaart ten stelligste in een kuil te zijn geraakt, maar ook majoor Holema, die een onderzoek ter plaatse instelde, heeft geen kuil kunnen vinden. De kantonrechter, rekening houderd met de om standigheden, veroordeelt verdachte tot 1 geldboete van f 35, te vervangen bij niet betaling door 30 dagen hechtenis en een boete van f 12 of 12 dagen. Het rijbewijs mag verdachte nog houden. EEN SCHAPENHISTORIE. Terecht staat dan de 45-jarige landbouwer en vee houder P .J. R. uit Anna Paulowna. terzake dat zijn schapen op 18 September liepen te smullen op 't land van mijnheer Boerman. Verdachte erkent het feit De boezem tusschen zijn land en dat van vriend Boerman was drooggeloopen en zoo kwam 't, dat de dieren waren overgeloopen. Getuige Boerman verklaart' dat inderdaad de vork zoo in den steel stak. Het zaakje is dus de sop van de kool niet waard, maar waar aangifte werd gedaan, moest veroordeeling volgen. Eisoh f 4 of 4 dagen* Uitspraak 2 om 2. DE MIDDELEEUWSC5HE WEGEN. G. J. uit Haringhuizen reed met z'n dresseerkar van Schagen naar huis. Op den weg bij Grootewal werd hij op de bon gezet, omdat hij geen lantaarn voerde, terwijl de reflector achter aan de kros ook foetsie was. Verdachte deelde mee, dat z'n lantaarn door den slechten weg was stukgestooten-, terwijl de reflector er royaal afgerammeld is. Het O. M. wil 't direct aannemen en noemt zeer trecht de weg middeleeuwseh en een autokerkhof- De kantonrechter weet er ook meer van en heeft al heel wat aan reparatiegelden moeten betalen voor z'n auto, dank zij de fraaie wegen. Het O. M. eischt 2 boeten: le. voor 't niet hebben van een brandende lantaarn f 4 of 4 dagen en voor de gestrooide reflector f 2 of 2 dagen. Verdachte zegt er toch niets aan te kunnen doen, dat de heele katjefrik in puin wordt gereden, maar het O.M. adviseert om dan maar pler.ty reservemateriaal mee te nemen als deze weg moet worden bereden. Het zal nog zoover komen, dat een automobilist een reser ve-auto achter aan hangt voor eventueele ongemakken* Uitspraak 2 keer f 1 of 2 keer 1 dag. 't beste zal zijn alle Minister en Kamerleden op een tochtje te tracteeren in een driewielige kar langs deze beroemd geworden wegen! En dat in 1933! PUZZLE! De 70-jarige graanhandelaar P. M. uit Schagen moet op 't zondaarsbankje plaats nemen, omdat op 20 Oct. in de malerij waarvan hij directeur is 5 maten werden aangetroffen, welke niet waren voorzien van 't goed- keuringsmerk volgens de ijkwet. Verdachte is 't een raadsel. De hem toebehoorende maten zijn geijkt, maar de in beslag genomen maten zijn per abuis meegenomen van een of andere klant. Het pakhuis is bovendien een opslagplaats in gebruik bij 't rijk, en is 't dus een puzz- le zonder eind. Het O.M. wil nu den minister van Landbouw dag vaarden om hem op de bon te zetten! Verdachte geeft toe dat 't pakhuis zijn eigendom is en daarom zal hij ook moeten worden veroordeeld, meent nu het O.M. Geëischt wordt dan 5 x f 2 of 5 x 2 dagen voor de niet geijkte maten en 2 x f 1 of 2 x 1 dag voor de afgekeurde, plus vernietiging van deze weegattribu ten. De kantonrechter vindt dat er een luchtje aan zit en kiest 't wisse voor 't onwisse. Er zal over 14 dagen schriftelijk vonnis worden gewezen! KALM AAN! P. N. de Vr., van beroep chauffeur, en wonende te Schagen, had op 8 Nov. in Wieringerwaard de maximum snelheid genegeerd met zijn auto. Eisch f 4 of 4 dagen brommen. Uitspraak 3 om 3. KOFFIE MET CADEAUX. De 41-jarige winkelier P. M. uit Wieringerwaard had een koperen gewichtje in z'n winkel dat niet was voor zien van 't noodige ijkmerk. Voor dit gewichtje van ons moest verdachte zich nu verantwoorden. Vriend M. gaf toe dat 't gewicht in zijn winkel was gevonden. Hij had dit aangetroffen in een pakje koffie dat z'n Alkmaarsohe leverancier hem had toegezonden! Gewichten gebruikt hij niet, want hij heeft een prima snelweger. Het O. M. wil direct aannemen, dat koffie met kope ren gewichten lekker zal smaken, maar gelooft dat d<? klanten raar zullen opkijken als ze in hun trekpot kof fie met gewichten vinden. Er kan dan nog beter een lapje van 100 in gestopt worden, dat verteert Iets mak kelijker. P. M. hoort tegen zich eischen 2 pop boete of 2 dagen gewichten poetsen in Alkmaar. De kantonrechter doet half af: 1 gulden of 1 dag dus. Het gewicht komt in 't Rijksmuseum. EEN DURE ROOMSOES. De Schager banketbakker J. R. had 12 gewiohten In bakkerij en winkel, die niet waren voorzien van gel dend ijkmerk en 5 afgekeurde gewiohten bovendien. Verdachte geeft 't toe. Hij had verzuimd ze te laten keuren. Eisch hier 10 x 2 guldentjes of anders 20 dagen roomsoesen draaien in Alkmaarsch bankettenhuis. De gewichten zullen hem geen last meer bezorgen, want die blijven aan 't rijk. VOOR ZWAAR GEWICHTHEFFERS. De Schagenaar J. M. K., slager van beroep had in z'n slachtplaats 3 gewichten van 25 K.G., die niet geldig geijkt waren. Verdachte geeft 't toe, maar verklaart dat ze uitslui tend dienden tot verzwaring van een machine. Reeds eerder waren de gewichten meegenomen, maar toen bracht de politie ze netjes terug. Waarschijnlijk heeft dezepolitieman uit een oogpunt van sport 3 x Schagen in de ronde geloopen met 75 Kg. boven z'n macht! Ook nu was 't een heele sjouw maar de gewichten bleven dit maal weg. Het O.M. neemt aan dat er niet mee werd gewogen, maar waar ze voorhanden waren moet veroordeeling volgen. Eisch nu 3 x 1 pop of 3 dagen naar „de villa". De kantonrechter meent dat 75 Kg. al zwaar genoeg drukt en maakt er 3 x 2 kwartjes boete van of 3 dagen zitten. Neem 't laatste maar. want 6 kwartjes dokken valt ook niet mee in dezen tijd. De kantonrechter krijgt een worst met een loodje! HAZE-PEPER. De Zijpenaar P. K. Fr., werd op 5 Oct. jagende aan getroffen op andermans terrein, zonder daarvoor een schriftelijke toestemming te bezitten. Hij wilde juist *n haas schieten voor den verslaggever van de Schager Courant, maar 't mocht niet zoo zijn. Verdachte had wel mondelinge toestemming, maar dat is niet voldoende. Nu moet hij 5 pop schokken of 5 dagen naar Alk maar. De eisch luidde 12 om 12. Verdachte vraagt nog waar de in beslaggenomen haas is gebleven, maar het O.M. meent dat dit geheim moet blijven! De beentjes worden thuis gestuurd, vriend Fr.! TE LAAT GEPIMPELD. D. Br., chauffeur uit de Zijpe en de niet aanwezige W. P. S. uit Schagen werden na bezette tijd aangetrof fen in 't café van den heer J. Br. aan St Maartens- vlotbrug. Dat mag nu eenmaal niet De beide bezoekers werden opgeknapt met leder 4 gulden boete of 4 dg. brommen. De caféhouder met 3 pop of 3 dagen. CONCURRENT VAN TANTE POS. Op 22 Sept had de Wleringer vrachtautochauffeur J. de Gr. een brief vervoerd naar Alkmaar. Dit is In strijd met de postwet. Zoo gaat tante Pos op de flesch' De eisch luidde 4 om 4, maar de kantonrechter spreekt verdachte vrij. DE ZONDAGSJAGER. Op Zondag 1 October trok T. J. Kr. uit Anna Paulow na er met z'n nieuw jachtgeweer op uit om de kunst van 't jagen te beoefenen. Hij kwam echter niet aan schieten toe, want al ras werd hij gesnord. Er mag op Zondag niet worden" gepaft. Verdachte, die de eerste schrede zette op t pad der Nimrods, was daarmee niet bekend. Het ergste is wel dat ziin nieuwe geweer naar de salon is. HetO .M. geeft hem den raad te trachten deze terug te kunnen koooen. Voor de overtreding moet 50 centjes worden betaald. CARUSO VAN WARMENHUIZEN. Mijnheer Q. J.. alies Caruso van Warmenhuizen, zong in den nacht van 20 Oct. 't hoogste lied uit, toen hij van een bal huiswaarts keerde. Hoewel niet getwiifeld werd aan de schitterende gave van vriend Qwerd hij terzake burengerucht veroor deeld tot betaling van 2 gulden boete of 2 dagen naar Mkmaar's conservatorium. Zing voortaan in je eigen tijd! NOG EEN GEWICHTHISTORIE. Bakker C. R. uit Schaden h->d „maar" 13 ongekeurde gewichten in de bakkerij. Waar de bakkerij niet de nlaats is, waar wordt gekocht, verkocht of afgeleverd, '"••at er een „maar" bij. Schriftelijk vonnis over 14 da gen. Zendt maar vast een kerstkransje bakker, wie weet. waar 't goed voor kan zijn! HARENKARSPEL DEPUTATIE. Evenals elke maand troffen we ook nu weer diverse heeren uit Harenkarspel aan, die hun kinderen korte- ren of langeren tijd van school hadden gehouden, om in 't tuinbouwbedrijf behulpzaam te zijn. Er waren veel oude bekenden bij, die nu niet zoo coulant werden be handeld. Algemeen wordt ingezien, dat de nood in den tuinbouw groot is. maar toch mogen de kinderen niet aan de leerplichtwet worden onttrokken. Opvallend ls dat 't allen leerlingen zijn van één school; van de an dere scholen mankeert er nooit een. De volgende straf fen werd opgelegd: J. B. f 5 of 5 dagen; J. BI., f 5 of 3 dagen; J. K., f 1 of 1 dag. L S., f 1 of 1 dag; J. T., f 5 of 5 dagen; J. KL. f 4 of 4 dagen; N. Br., f 4 of 4 dagen; M. Br., f 1 of 1 dag. Een jaar op 70 graden Noorderbreedte. In dit artikel doet een der leden van de eerste Fransche Pooljaarexpeditie mede- deelingen over de lotgevallen en het werk dezer expeditie, die van Juli 1932 tot Au gustus 1933 op Groenland verbleef. De „Scoresby Sund" op den 70sten breedtegraad aan de kust van Groenland ls het grootste fjord ter wereld. Zijn talrijke vertakkingen dringen meer dan 200 K.M. het binnenland in. Hier leeft de Eskimokolonie Rosen- vinge. Vroeger was het land door meer Eskimostammen bewoond en toen de Engelschman Scoresby in 1822 hier voor het eerst landde, vond hij nog talrijke overblijf selen van menschelijke nederzettingen. Het schijnt, dat de Eskimo's zich op zekeren dag in allerijl uit de voe ten hebben gemaakt. Rosenvinge telt 120 koppen en is elf maanden van het jaar volkomen van de rest der wereld afgesloten. Slechts eens in het jaar werkt zich een schip door het min of meer brosse ijs om de kolonie steenkolen, hout. kleederen en de noodige conserven uit Kopenhagen te brengen. Dit is het land, waar langer dan een jaar van 26 Juli 1932 tot 16 Augustus 1933 de eerste Fransche Pooljaarexpeditie overwinterde. Toen op 20 Augustus 1932 de schepen „Pollux" en „Pourquoi Pas" het ford verlieten." deelt een der wetenschappelijke medewer kers der expeditie mede, „waren onze voorzorgswerk zaamheden nog in vollen gang. ofsohoon de winter zijn komst reeds aankondigde. September: de sneeuw geeft haar visitekaartje af, nieuw ijs vormt zich op het stille water van het fjord. De expeditie haast zich dus, hui zen te bouwen en haar wetenschappelijke instrumenten veilig onderdak te brengen. De leider der expeditie. Ha- bert. brengt de kisten met de apparaten in een ouden Fordwagen van de kust naar de hoogte, waarop ons huis staat. Ikzelf houd mij bezig met de Installatie der verschillende registreerapparaten in een paviljoen, dat wij naast het huis gebouwd hebben. In October heeft de winter definitief zijn intrede ge daan. Sedert het begin van de maand is het fjord na een storm, die zeer gevaarlijk was voor de huizen, vol komen bevroren, zoodat er een prachtige ijsbaan ont staan is. De Eskimo's hebben een aanvang gemaakt met de jacht op zeehonden. Ztf nemen deze dieren waar op het oogenblik, dat zij door de in het ijs gehouwen gaten naar boven komen om frissche lucht te scheppen. Tusschen de kolonie en de Eskimohutten wordt met sleden gereden. De thermometer wijst voortdurend 20 graden vorst aan en drinkwater wordt slechts verkre gen uit eer klein meer,waaruit blokken wijs worden ge houwen. Stormen wisselen elkaar af. waarbij de wind herhaaldelijk een snelheid van 40 meter per seconde be reikt. De topografie van het land wordt in korten tijd door de sneeuwstormen geheel veranderd. Ook het tweede huis der expeditie is weldra bijna geheel onder de sneeuw bedolven. Commandant Habert bekommert zich nu in hoofdzaak om den hpuw van ons liooTtesta- tion. waar de instrumenten worden geborgen, die me tingen in de hoogste luchtlagen moeten doen. Er is een nieuw huis noodig; wij bouwen er een uit latten en op 11 November wordt het door den storm omvergeblazen. Onafgebroken zijn allen, ook de matro zen, in nacht en koude bezig met het weer overeind te zetten. In December wordt het huis betrokken. Hoewel de kachel witgloeiend staat, stijgt de temperatuur in het doord en wind omgierde vertrek niet boven 15 gra den onder nuL Twee maanden zijn wij nu volkomen geïsoleerd: tot overmaat van ramp is het Deensche radiotelegrafisohe station afgebrand. De Deensche regeering, die ongerust is geworden door het uitblijven van berichten, zond in het begin van November van het kleine wetenschappe lijke station Ellaö een hulpexpeditie, bestaande uit den telegrafist van het station en een Eskimo. De beide mannen hebben op een slede bij zwaren storm een af stand van meer dan 300 K.M. bijna zonder levensmid delen afgelegd. Op 17 November komen zij aan. juist als het den radiotelegrafist gelukt is, verbinding met Frankrijk te krijgen. Een paar dagen later aanvaardt de hulpexpeditie den terugweg. Een der deelnemers komt te Ellaö aan met bevroren voeten, daar hij zich onderweg heeft ontdaan van een deel zijner kleeding om den halfverhongerden honden voedsel te verschaf fen. De onderzoekers wijden zich onverschrokken en vol hardend aan een taak, die niet zonder gevaren is. Op 13 November verdwijnt de zon om eerst op 8 Februari weder te verschijnen. Het werk moet verricht worden gedurende de korte morgenschemering. De aerologische waarnemingen maken bevredigende vorderingen. Meer malen per etmaal worden peilingen verricht door mid del van ballons en men kan het lichtje aan de ballon des nachts tot 7000 meter hoog volgen. Ook gedurende den winter gelukt het, de samenstelling der luchtlagen tot op groote hoogte vast te stellen. Kerstmis is een groot feest voor de Eskimo's, die van de Europeanen het gebruik van de kerstboom hebben overgenomen. De denneboom wordt hier vervangen door droge struiken, die versierd zijn met kaarsen cn vlaggetjes. Wij nemen aan het feest deel. Intusschen valt er dichte sneeuw en de temperatuur is gedaald tot 38 graden onder nul. Gedurende langen tyd klaart de hemel niet op, de hevige wind behoudt de overhand. Maar de gereedschappen en de installaties bieden voldoende tegenstand, zoodat de onderzoekers hun arbeid kunnen voortzetten. Omstreeks Maart begint eindelijk de periode van mooi weer. Er wordt gejaagd en de leden der expeditie maken van de gunstige weersomstandigheden gebruik om de in het station verrichte waarnemingen in de open lucht voort te zetten en te voltooien. Bij al deze werkzaamheden wordt gsbruik gemaakt van hondensleden, die in de Poolgebieden het e enige verkeersmiddel zijn. Doordat de sneuw door den vorst hard geworden is, kan men groote afstanden afleggen. De gemiddelde prestatie is 60 K.M. per dag; op deze wijze is het mogelijk, steeds versch vleesch te eten. In April worden een paar muskusbuffels neergelegd, want een der matrozen, die met tuberculose bedreigd wordt, moet noodzakelijk rauw vleesch eten. Honderd kilometer Noordelijk treffen de jagers een kudde aan, die graast in het droge kruid, dat door den wind van sneeuw is bevrijd. Berenvleesch bekomt ons slecht, daarentegen bestaat er meer belangstelling voor zee hondenlever. zeeëenhoorn, sneeuwhoen-ders en witte hazen, die een aangename afwisseling in het menu brengen. In Juni er.- Juli straalt de middernachtzon. De rivie ren stroomen weer en de vogels komen bij duizenden, want de Scoresby Sund is voor hen eer. geliefkoosde verblijfplaats. Wilde ganzen maken hun nesten en be volken bij honderden de delta s dér rivieren. Het is niet mogelijk, een volledige beschrijving te geven van de prachtige natuur gedurende dezer, dag zonder einde. De gletschers weerkaatsen het licht in alle mogelijke kleuren. De aarde is weldra bevrijd van sneeuw en in veertien dagen groeien, bloeien en sterven de planten. Weliswaar is de plantenwereld arm aan soorten, maar zij is buiten gewoon rijk aan individueele exemplaren. De klcurenvariëtelt gelijkt op die der Alpenflora. Op 15 Juli breekt het ijs in het fjord. Als één gewel dig b'.rk vo-lart het de bocht. „On den 25sten Juli an keren de Pollux en de Pourquoi Pas? weder te Roser.- ving. Hun zending is vervuld. tabletten TEGEN Bil Aooth co Droo De Arbeidsinspectie verzoekt ons opname van het volgende: Voor het tijdvak 25 November t.m 5 December a s. gelden voor winkels de volgende werk- en slui tingsuren; Opening en sluiting op werkdagen: tusschen v.m 5 en n.m. 10 uur. (Door het Ge meentebestuur kan een later sluitingsuur wor den vastgesteld.) Opening en sluiting op Zondagen (26 November en 3 December): gedurende de uren, welke boven de gewone Zondagsche-regeling eventueel nog door het Gemeentebestuur zullen worden toegestaan (informeeren bij Politie of Gem. Secretarie.) WERKTIJDEN: Personeel van 18 jaar en ouder; Hoogstens 11 uur per daR en 66 uur p. week (zooda nig te regelen, dat in het tijdvak van 19 November t.m. 9 December a.s. in totaal hoogstens 172 uur wordt gewerkt). Personeel van 16 en 17 jaar; 10 uur per dag, en 60 uur per week, uitsluitend op werkdagen tusschen v.m. 8 en n.m. 8 uur (zoo danig te regelen, dat in het tijdvak van 19 November t.m. 9 December a.s. in totaal hoogstens 166 uren wordt gewerkt). Deze personen mogen geen arbeid verrich ten op Zondag. N.B. Jeugdige personen van li en 15 jaar mogen geen overwerk verrichten. Vrije ochtend of middag. Deze mag voor alle personen in winkels éénmaal vervallen, echter voor personen van 14 en 15 jaar met behoud van net weekmaximum van 53 uur. Deze ontheffing geldt bijvoorbeeld niet voor kap pers, indien bij Gemeentelijke Verordening een ver plichte ochtend- of middagsiuiting is vasigesteld, tenzij deze verplichting voor een of meer dagen in oovengenoemd tijdvak door het Gemeentebestuur buiten werking is gesteld. Brood-, Banket-, Suikerwerk- en Choco ladewinkels. In winkels, waar deze artikelen uitsluitend of in hoofdzaak worden verkoch», mag door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder op 4 en 5 December a.s. ten hoogste 14 uur per dag worden gewerkt en eventueel 11 uur op Zondag 3 December a.s.. indien voor dézen dag openstelling (lezer zaken door het Gemeentebestuur wordt toegestaan. Afw ij kingen arbeidslijss. In alle winkels moet de afwijkende werk- en rusttijdindeeling op een naasl de arbeidslijst op to hangen stuk papier nauwkeurig zijn aangegeven. Bij niet stipt opvolgen van deze voorwaarde, gol den de toegestane uitzonderingen niet. Afhelpen van klanten. Personen van 18 jaar en ouder mogen de op het sluitingsuur in den winkel aanwezige klanten nog afhelpen gedurende ten hoogste een half uur na dit sluitingsuur. WIE en WAT is van der LUBBE? Ieel de wereld vraagt er naar, En de pers zet zeer aandachtig Deze kwestie in elkaar. Dat vult meerdere kolommen. Dat geeft nog eens pers-muziek, Dat is iets om van te smullen Voor het lezende publiek! ..Van der Lubbe heeft gesproken!" Suist het langs de wereldbol, Maar nadat hij ,.ja" gezegd had, Ilield hij weer zijn zwijgen vol. ..Van der Lubbe heeft gelachen, ..Zoo maar, onder het proces!" En een verontwaardigd rechter Las hem duidelijk de les! „Van der Lubbe's hoofd zakt dieper", 'lij is wezenloos en bleek, ..Van der Lubbe is verkouden", Z'n gezondheid is van streek. Tij kan zelf zijn neus niet snuiten. Want z'n tolk hielp hem vandaag WIE en WAT is van der Lubbe?? Dat is nu de wereld-vraag? Pers en rechters, advocaten Trekken naarstig naar Berlijn Om 't geval te bestudeeren. Wat voor type kan dit zijn? En de abnormale stump'*-, Met zijn ziek lijk schijn-genie, Mij poseert en levert gratis Daag'lijks wereld-perscopie! Goedbetaalde pers-meneeren Leveren sensatie-praat, Want ze weten 't heel nauwkeurig DEZE KNAAP IS PSYL1IOPAATH! Monderden als van der Lubbe Zwerven rond door ieder land. Maar ze staken heel toevallig DUITSCIILAND's RIJKSDAG NIET IN BRAND!! November 1933. (Nadruk verboden.) KROES.

Schager Courant | 1933 | | pagina 20