Het noodlot van Herman Sloomduik. Uit grootmoeders tijd? De Avontuurlijke Lotgevallen van Miep Muizenschrik en Bul Krakebeen Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 18 November 1933. No. 9384. ZATKRDAr.AVONnSI 'HF.TS Vrij bewerkt naai- het Engelsch, door SIROLF. .(Nadruk verboden Alle rechten voorbehouden). ZOODIRA ik dien avond het kleine restaurant binnenkwam, waar ik gewoon ben mijn eenvoudige avondmaaltijd in te nemen, zag ik dat er iets niet in orde was met Mibetje. de eeu wig jeugdige jongedame, die mij altijd be diende. Er was iets bijzonders aan haar. Ze had namelijk een schoon schort voor en ik kon duidelijk sporen ontdekken van schoencrême op den rand van mijn soep bord. Waaruit dus overtuigend bleek, dat Mibetje dien dag, al leek het ook nog zoo onwaarschijnlijk, haar schoenen ge poetst had. Ze zat als gewoonlijk bij de toonbank van het kleine buffetje achter in de eet zaal en begroef af en toe haar gelaat in de groote steenen kroes. Van vroegere gelegenheden wis ik. dat dit een beproefd middel was om haar verdriet te verdrin ken. Mibetje placht dan te zeggen, dat ze een slokje water dronk voor haar droge keel. Doch ik heb nog nooit in mijn leven van water gehoord, dat schuimt. Doch ter zake. Wel Mibetje, zei ik, wat scheelt er aan? Ach, meneer, zuchtte ze, en staarde naar de groote steenen kroes, ik heb een ellendige dag gehad vandaag. Ik ben naar Haarlem geweest die arme Her man SloomduikHet was zoo'n aardige vent! U kent hem toch wel? Ik dacht een oogenblik na. Ik meen wel eens meer gehoord te hebben van de verloofde van Mibetje. Zoolang ik mij kon herinneren en dat was minstens twintig jaar, was Mibetje verloofd geweest met 'n geheimzinige persoonlijkheid, die Herman Sloomduik heette en die er klaarblijkelijk In al die twintig jaar nog steeds niet toe had kunnen besluiten Mibetje in den hu- welijkschen staat te verheffen. Een beste vent, mompelde Mibetje en wreef met de punt van haar witte schort over haar oogen. Een man met een groot hart! Maar het noodlot zat hem altijd op de hielen. Hij kon maar geen vast werk krijgen en nuMibetje snik te. Ik zweeg uit eerbied voor haar smart over het klaarblijkelijk verscheiden van den ridder van haar hart, waarna ze voortging: Verleden jaar kreeg hij een aardig baantje. En niet zwaar ook. Maar hij kon het er toch niet uithouden! Hij werd gewoonweg een zenuwwrak en daar om gaf hij het na een week op. Geen kw-aad baantje was het anders. Hij was een soort van deurwaarder, ziet U! Dat wil zeggen, een gerechtelijke bewaarder. Had niets te doen dan ergens te zitten en te kijken, dat er niemand met iets van door ging. als er ergens beslag was ge legd. Maar toch was het te veel voor hem. Ja, de eerste zaak waar hij heenging was een comestibleswinkel en dat was goeie! Er was genoeg te eten en een halve kel der vol met bier. Ja. dat was in orde! Maa* bij de tweede zaak had het noodlot hem al te pakkeq. Het bracht den armer, kerel heelemaal van streek. Dat was een circus, moet U weten. Een soort van menagerie, en een paardenspel. Ergens hier in de buurt. De eigenaar ging failliet en laten ze nu mijn arme Herman Sloomduik daar in dat circus zetten om op den boel te passen! Daar moest hij naar luipaarden kijken en wilde leeuwen en verscheurende panters en een kooi met bavianen en al dat gedierte zat me te schreeuwen en te brullen van jewelste. En bij al dat helsche rumoer moest die arme Herman probee- ren zijn krant te lezen. En niet alleen wa ren daar de leeuwen, die brulden en de apen die eikaars staarten probeerden uit te trekken, maar bovendien was daar nog de dikste vrouw ter wereld, die zich de oogen uit haar hoofd huilde, omdat de zaak failliet was gegaan en ze eiken dag in gewicht afnam, waardoor haar brood winning gewoonweg naar de maan ging- Nou die arme Herman kreeg natuurlijk geen oogenblik behoorlijke nachtrust! Mibetje dook in haar verdachte steenen kroes onder, bleef een heelen tijd onder en kwam dan weer aan de oppervlakte om te vervolgen: Ja, die arme stumper van een Herman, van alles heeft hij geprobeèrd Maar hij had nu nooit eens geluk. Hij was een beetje verstrooid, ziet U! Een droo- mer en dat deed het hem! Daarna kreeg hij een baantje bij een timmerman en metselaar. Maar dat duurde maar twee dagen en toen moest hij het baantje er al weer bij neer leggen. Ze waren bezig een dak te repareeren, ergens drie hoog. De baas en hij. En terwijl 7e daar zoo boven op het dak zijn, hoort die arme Herman ergens eer. fluit gaan. Ha, dacht hij, het is zeker tijd om af te knocken. Hij gaat dus de ladder af naar beneden, neemt de ladder op zijn schouder en gaat terug naar de werkplaats. Hij had zijn baas glad vergeten! En doordat het een Zater dag was. moest zijn baas den heeler. mid dag bijna tot het donker werd toe, op dat dak blijven. Hij ging te keer als een krankzinnige en schreeuwde den heelen middag naar beneden, naar de voorbij gangers, die dachten, dat hij een pretje maakte. Eindelijk is de brandweer geko men om hem naar beneden te halen. Ja. en wat het ergste was, die arme Herman heeft nooit zijn geld gekregen van dien baas. Hij durfde er niet goed weer heen gaan. omdat hij bang was, dat de baas misschien een beetje kwaad zou zijn en de hamer op zijn hoofd zou laten vallen. Ja. zoo was die brave kerel nu altijd. Trad nooit op den voorgrond, hij had een hart van goud en dat werd ook weer zijn ongeluk bij zijn vorig baantje. Hij kwam teen aan de film Hjj moest op het trot toir heer. en weer loopen en strooibilletten uitreiken en aldoor maar schreeuwen: „Voor de kwartjesplaatsen dezen kant uit!" Maar zijn baas was een echte ge- meene kerel! Terwijl Herman eer. hart van goud had. Op een avond liet hy zijn zuster naar binnen gaan met haar kinde ren. Op goed vertrouwen, begrijpt U wel, zonder kaartje! Ik geloof, dat ze m«t zijn vijven waren, maar het kan ook we zen, dat er een paar buurmeisjes bij wa ren en dan waren ze allicht met zijn twaalven. Maar hy, met zijn goede hart, schoof ze allemaal naar binnen, op de achterste rij. Hij was zoo goed, die Her man en dol op kinderen! O jé, ja! Maar Men zou het inderdaad willen ge- looven, dat het bovenstaand plaatje dateerde uit grootmoeders tijd. Toch is dit geenszins het geval. Het is nl. de nieuwste mode-creatie uit tule met garneering van veeren. toen de baas van zijn goede hart hoorde, kreeg hij gedaan en hij moest de plaatsen van zijn loon betalen. Toen het Vrijdag avond was. was hij aan de bioscoop nog f 3.75 schuldig. Het is heel treurig, Mibetje, wierp ik er tusschen, om ook iets te zeggen, en waar heb je hem nu begraven? Begraven? vroeg Mibetje, Wie is er begraven? Nou, Herman Sloomduik natuurlijk, je verloofde. Je bent immers in het zwart? O. maar Heman Sloomduik Is niet begraven. Hij is alleen maar ergens opge borgen. Vanwege zijn vergeetachtigheid! En daarom heb ik vanmiddag mijn beste kleefen aangetrokken en ber. naar Haar lem geweest om te kijken, hoe hij het maakte, want hij heeft het nogal eenzaam, ziet U!" De kwestie is, dat zjfli laatste baan tje bij een glazenwasscher was. Toen hy een halve week by die firma was geweest vergat hij om de kar met ladders terug te brengen. Hij had het eenvoudig schoon vergeten. Hij dacht eenvoudig, dat die kar en die ladders en die emmer van hem zelf waren en daarom ging hij natuur lijk heen en verkocht ze voor eer. paar tientjes. Nou en toen gaven ze hem drie maanden!" Wetenswaardigheden Is het U bekend: dat asperges de oudste planten zijn. waarvan bekend is, dat ze voor voedsel werden gebruikt? dat er geen enkel insect is, zóó klein, dat het niet met het bloote oog kan wor den waargenomen? dat er in Alaska visschen worden ge vonden, die in gedroogden toestand uit stekende kaarsen vormen? d at alleen de vrouwelijke mug ons steekt, terwijl het mannetje zich nooit aan men- scher.vleesch bezondigt? dat een muis eiken dag een derde deel van zijn eigen gewicht aan voedsel opeet dat, als een muis van 500 Meter hoogte zou vallen, zij alleen met een plof neer zou komen .zich even schudden en dan wegloopen? d at een rat bij zoo'n val zijn beenderen zou breken, terwijl er van een mensch of een paard by een dergelyk geval slechts een vormelooze massa zou over- blijven? dat de buitenlandsche aangelegenheden van IJsland behandeld worden door de Deensche regeering, terwijl de binnenland- sche zaken door de eigen IJslandsche re geering worden behandeld? Bij de opgravingen van het oude Zisterzie- nerklooster te Blackburne Lanes in Enge land stieten de arbeiders op de gewelven van een oud Kapittelhuis, die, zooals na- vprschingen aantoonden, stamden uit de 14de eeuw. Humor. Wat, ben» je nu toch weer hier? vraagt de gevangenisdirecteur, ik dacht, dat je na. je laatste verblijf hier, je leven gebeterd had Heb ik ook, meneer de directeur, maar ik wil nóg beter worden! Kapper: Uw haren worden erg dun van boven, meneer. Hebt U dat al gezien? Mag ik U mijn haarwater aanbieden? Klant: Neen, dank je Maar, als je wilt, kun je voor een zacht prijsje mijn haar borstels overnemen! DE GEWONE WEKKER. „Heeft U ook een bijzondere wekker?" vroeg een dame, ,.Wat ik wilde hebben is een wekker, waardoor vader wakker wordt zonder dat de heele familie uit haar slaap gehaald wordt." „Zoo'n wekker ken ik niet, Mevrouw!'' antwoordde de winkelier, ,We hebben al leen maar de gewone soort wekker, die de heele familie wakker maakt, zonder dat vader gewekt wordt!" Abram, als je moeder f30.aan den huisbaas moet betalen en f 40.aan den bakker en f 16.aan den melkboer, hoe veel betaalt ze dan tezamen? Heelemaal niets, meneer, dan verhui zen wij! 181. Nog vele avonden hoorde de koning mooie muziek, maar toen kwam de tijd, dat Bul en z'n vrien dinnen de reislust weer in zich op voelden komen. De Noordpool, hoe graag zouden ze daar eens heen wil len gaan. Bul had steeds het verlan gen, daar nog eens de vlag van Grootestad te planten. 182. Ze bespraken hun plannen met den Koning. Deze vond het wel erg jammer, dat zijn gezellige vric::dcn weer weggingen, maar hij kon zich toch wel begrijpen, dat ze naar iets anders verlangden Het is daar vree- selijk koud en daarom zal ik jullie elk een warme jas met kap en een paar flinke laarzen meegeven. 183. Ze waren er geweldig mee in hun schik, vcoral Knipstaart, die voor 't eerst een mooi pakje kreeg- Ook gaf de koning hen zaad van alle mooie en nuttige planten uit tooverland. Dit kan nog wel eens te pas komen, zei de Koning. Den dag voordat ze zouden vertrekken, zei Bul, wat zouden jullie er van den ken, als we een huisje maakten op de autoped? Dat vonden ze prachtig Echt iets voor Bul om daaraan te denken, zeiden ze. 184. Ieder was bereid m eraan mee te werken. Er werden planken aan gedragen. Bul maakte het zelf in el kaar. Aan den voorkant kwamen glasruiten, waardoor ze naar buiten konden zien, achteraan kwam een uitlaatpijpje. 't Kwam prachtig in orde. Van binnen was het ook best ingericht. Toen alles klaar was, ging Bul vol trots naar den Koning om te vragen, of hij ook eens kwam kijken. 185. Alles werd nu ingeladen, want die goede beste Koning gaf hen heel wat mondvoorraad mee en flesschen melk en limonade. Ook kregen ze nog een stel flinke dekens, voor de koude. De keukenprinsessen hadden gezorgd voor een paar tulbanden, uit dankbaarheid voor de goede eet lust, die ze aan den dag gelegd hadden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 21