Gero Gromalca II Brieven van een boer uit de buurt II i U,t de OMGEVING Nu pas komt de moeilijke tijd Géén prachtiger St Nicolaas Cadeau N. SNAAS, Molenstraat, Schap N. 1. C. VAN CEELEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES tha ns 6 voor lOct. Fa. R. DE MOEL ZOON Ouderavond 0. L. School III. Philips Radio-toestel 't Spinnewiel Sint Nicolaas-Cadeaux N. G. Weinreich Schagen's G er o-Magazijn ANNA PAPinWNA De ouderavond, in de o. 1. s. III gehouden, was goed bezocht. De heer Van Dijk heette allen wel kom, in 't bijzonder do heeren Zaadnoordijk en Blaauboer. Na goedkeuring der notulen, werd o.a. meegedeeld, dat het vervolgonderwijs dit jaar 19 leerlingen telt. Een méér uitvoerige uiteenzetting volgde over de overplaatsing der leerkrachten in de gemeente, waar van sommigen een verkeerde voorstelling blijken te hebben. De heer Van Dijk schetste in 't kort den gang van zaken, waaruit blijkt, dat het onderwijs- belang wel degelijk is gediend. Spr. heeft den heer Zaadnoordijk reeds leereu kennen als een ambi tieus onderwijzer; hij sprak de hoop uit, dat de nieuwbenoemde zijn beste krachten zal geven in 't belang van 't onderwijs aan de o. 1. s. III (applaus). Daarna had een verkiezing plaats van leden der oudercommissie wegens periodieko aftreding. Den scheidenden leden C. Schreurs en A. Kaan werd dank gebracht voor de door hen verrichte werk zaamheden. De samenstelling der commissie is nu: G. C. van Balen Blanken (voorzitter), J. den Das (secr.), K. Verver, R. L. Waiboer en W. Waiboer, leden. j De daarop volgende lezing over „Straffen door het h. d. s., werd met aandacht gevolgd. Na de pauze, op de gewone wijze besteed, kwam het te houden St Nicolaasfeest in bespreking. Dit zal gehouden worden (indien tenminste de golden dit toelaten) op Woensdagmiddag 6 December in de zaal van den heer Waiboer. In plaats van een film zal dit jaar door de kinderen een tooneelstukje wor den opgevoerd: „De gelaarsde Kat", van L. Rogge veen. De verdere regeling werd aan de commissie overgelaten. Na de rondvraag, die niets opleverde, sloot voorzit ter de geslaagde bijeenkomst, met den wensch, allen op den volgenden ouderavond weer aanwezig te zien. Op de laatste algemeene vergadering van „Zleken- sorg" werd bij de rondvraag oa de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn, dat voor de leden der ver eeniging een contract werd afgesloten met een der auto verhuurders voor het vervoer van zieke leden naar de daarvoor aangewezen ziekenhuizen en zoo dit mooht •lagen, of de vereeniging daarin dan ook ieta zou kun nen bijdragen. Naar wij thans uit betrouwbare bron vernemen ls het bestuur er werkelijk ln geslaagd op billijke voorwaar den een zoodanig contract af te sluiten en wel met de firma Dekker en Koning alhier. Deze overeenkomst ie zoodanig opgemaakt, dat zoowel uit de meest-afge- legen als wel uit de meest-nabij het ziekenhuis, waar heen de patiënt moet worden vervoerd, liggende dee- len der gemeente, de vervoerprijs steeds gelijk blijft Ten opzichte van de tweede vraag besloot het bestuur nog, dat, voorloopig tot 30 April 1934, op de bedoelde vervoerkosten eene tegemoetkoming zal worden ver strekt. Deze zal resp. bedragen: bij vervoer van een patiënt naar of van Den Helder f 2. bij vervoer naar of van Alkmaar f 3 en bij vervoer naar of van Leiden f 5 per rit echter met dien verstande, dat deze tegemoet koming slechts zal worden verleend voor die gevallen, waarbij vervoer per auto medisch noodzakelijk wordt geacht B REE ZAND. Ouderavond o. L n. De heer De Vries verwelkomde de aanwezigen en was verheugd daaronder ook veraf wonende dames te zien. Te meer speet het hem. dat dichterbij wo nenden niet gekomen waren. Na de goedkeuring der uitvoerige notulen, deelde de voorzitter mede. dat mej N. Krispijn 1 Novem ber de school wegens aanstaand huwelijk heeft ver laten. Mej. Krispijn heeft door haar zacht karakter steeds de liefde der kinderen gehad. Mej. Diepgrond !s van de school uit den Oostpolder naar hier ge komen. Spr. hoopte, dat het haar hier goed mag be vallen. Het vervolgondenvijs bracht voorzitter ook even ter sprake. Er zijn thans 13 leerlingen. Eigenlijk te weinig. Zonder meerdere kosten konden daarvan veel meer kinderen profiteeren en het is toch zoo nut tig. Uit de verder hierover gevoerde besprekingen Weck o.a. dat men niet algemeen wist, dat ook kin aeren, die niet dc geheele school doorloopen hebben, aan het vervolgonderwijs kunnen deelnemen. Het Sinterklaasfeest, het hoofdpunt van de agen da, besloot men zoo mogelijk op dezelfde wijze te vieren als het vorige jaar, maar het wat vroeger te doen eindigen. Dat is te meer gewenscht daar Sint op 5 December zal komen. Dan moet iedereen na tuurlijk 's avonds tijdig thuis zijn. Bij ae rondvraag informeerde de heer Kaak naar Ü6 taak van de oudercomrrissie. Naar aanleiding van de verstrekte inlichtingen dienaangaande, merkte de voorzitter der oudercommissie, de heer Vap der Linden op, dat de commissie nooit buiten de ouderavonden om, vergaderde. Gelukkig, voegde fcij er bij, want dat is een gevolg hiervan, dat nooit ben wanklank wordt gehoord Als de commissie Aoest vergaderen, zou het niet. goed zijn. Voorzitter dankte den heer Van de Linden voor zijn compliment aan de school en sloot de vergade ring. BofIers. Aan J. Wendel, leerling van de o. 1. school II, viel het gelukje ten deel bij een reclamewedstrijd van de firma Hille een rijwiel te winnen. Het gelukstele gram, dat dit heuglijk nieuws meldde, was aan zijn onderwijzeres gericht, want het hield ook een bui tenkansje voor zijn medeleerlingen in. De heele klas mag nl. een schoolreisje maken voor rekening van de firma! WINKET Het Instituut voor arbeidersontwikkeling, afd. N. Niedorp, gaf haar tweeden avond te Winkel op Woens dagavond in de tooneelzaal van den heer R. Laan. Voor een talrijk gehoor trad op de heer Gerard Pil- ger, met air onderwerp: China en Chineesche zeden. De spreker, die zelf jaren lang journalistleken arbeid in China heeft verricht en doorgedrongen is tot de bin nenlanden en de onderste lagen der bevolking li? Noord en Zuid-China, voert zijn gehoor naar dit verre myste rieuze land, en doet het een blik slaan in de wijze van en de voorwaarden waaronder de Chlneezen leven, en op hoe 'n primitieve wijze dit millioenenvolk leeft en werkt. Dooh niet alleen bij de onderste lagen, dooh ook bij de beter gesitueerden wordt een bezoek gebracht en van hun zeden en gewoonten kennis genomen. Een aan gename verteltrant, waarover deze spreker beschikt, boeide zijn gehoor, terwijl het vertelde, door middel van filmplaatjes aanschouwelijk werd voorgesteld. Na de pauze deed de spreker zich kennen als een goed declamator, ook weer blijvende ln zijn onderwerp: handelende over China en de Chlneezen. Het geheel was een mooien avond. HARENKAPSPFT WAARLAND. Het tuinbouwbedrijf van den heer P. Bruin Mz. is bg onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer Corn. Groot te Alkmaar. Het burgerwoonhuis, staande aan de Waarlands kade, eigendom van den heer P. Bood, is onderhandsoh verkocht aan den heer F. Stoop, alhier. TANG END UK BROEK OP LANGENDIJK. Op Maandag 4 December as. zal in deze gemeente een begin gemaakt worden met de distributie van goedkoop gekookt rundvleesch,. hetwelk plaats zal vinden over de gevestigde slagers ter plaatse. Ge zinnen van hoogstens 2 personen kunnen per week 1 kilo's bus verkrijgen en van 3 en meer personen 2 bussen van 1 K.G. De prijs is 35 cent per K.G. tegen contante betaling. Voor deze distributie komen in aanmerking alleen behoeftige gezinnen, zoowel van arbeiders, tuinbou wers, als middenstanders. Personen welke hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich opgeven tot en met Zater dag 18 November 1933 bij den heer H. Vinke. NOORDS CHARWOUDF- Neutrale bond. Scheen het eerst, dat de Neutrale bond van boeren, land- en tuinbouwers al een heel stuk op weg was, om samen te smelten met een gelljksoortlgen bond in Zuid- Holland, bij het verschijnen van „De Ontwaking", het orgaan van den N.B. bleek wel, dat er nogal groote be zwaren waren. Op de dezer dagen gehouden kring be stuursvergadering maakte deze fusie het punt van be spreking uit. Uit deze besprekingen bleek, dat men er niet voor was, om op de voorstellen van de Zuid-Hol- landschen bond in te gaan, daar het eigen karakter van den bond geheel zoek zou geraken, omdat de naam Neutrale Bond niet naar den zin was van de Zuid-H. heeren, terwijl ook „De Ontwaking" een naam was, die hen de rillingen over het lijf liet loopen. Over het al gemeen was het oordeel over de Z.-Hoilanders, dat deze ln veel andere omstandigheden verkeerden dan de N. Hollanders. Dat zij nog wel iets zouden hebben te ver liezen en de N.-Holl. op het oogenblik al niet veel meer hebben te verliezen dan hun persoonlijkheid. Men heeft het daar wel slecht, en wil werken voor steunverhoo- ging, doch op andere punten was men van geheel ander inzicht dan de Neutrale Bond. Alle aanwezigen, 12 ver tegenwoordigers der verschillende vereenigingen waren dien avond dan ook van meentng, dat" op deze gronden geen samenwerking mogelijk was. Ook werd niet goed gekeurd de eventueele benoeming der hoofdbeetuursle- denin verhouding tot de velllngsomzetten. Dit werd niet democratisch geoordeeld, daar N.-Holland veel meer leden heeft dan Z.-Holland. Door deze regeling zou het H.B. van de N.Holl. organisatie worden terugge bracht op 3, De aanwezige H.B.-leden waren ook unaniem van de zelfde meening als de geheele vergadering. Voor den a.s. turn wed strijd tusschen de turnkring Holl. Noorderkwartier en Hercules en Hygiea, zullen voor deze vereeniging uitkomen de dames G. Ens, A van Dam en N. Kroon, en de heeren G. Ens, C. Lan- gendijk en J. Molenaar. Z IJ P F. Burgerl. Stand van 10—16 Nov. 1933. Geboren: M&rtinus, zoon van Theodorus Nanne en Cornelia Maria Heddes. Abc' Arend, zoon van Jan Abel de Boer en van Sjoerdje Otter. Ondertrouwd: Louwrens Rcns oud 2? j., landarbei der en Keunje Petronclla Bakelaar, oud 16 jaar, bei den alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Lena Bakker, oud 67 jaar, cchtgenoote van Willem Kos, eerder weduwe van Reijer van der Hoeven. Simon Hoep, oud 54 jaar, echtgenoot van Wil- helmina Pool (overleden te Alkmaar). T ZAND. Wij vernamen dat door elk inwoners, die lichtre clame aan zijn perceel bezigt, aan den Rijksweg in ons dorp, opnieuw bij den Heer Directeur-Generaal van den Rijkswaterstaat zal moeten worden aange vraagd om vergunning deze installatie te mogen voe ren. om voor weinig geld een mooi en degelijk ST. NICOL AAS-CADEAU te koopen. -:- Maak het U zelf niet moeilijker. Koopt bij ons. Wij hebben een pracht- sorteering: -:- Heeren Winterjassen Winterjekkers Leeren Jekkers Jongens Jassen JONGENS JEKKERS Heeren Costumes Regenjassen Heeren Pantalons Manchester Jassen en Broeken (ook Redi) Pullovers Hoeden en Petten Overhemden Zelfstrlkkers Nappa Handschoenen Wollen Handschoenen Zijden Sjaals Wollen Sjaals Wollen Sokken Bretels Slipovers Wij zijn aangesfoten bij Neerlands grootste Inkoop Combinatie, daarom NERGENS GOEDKOOPER. NERGENS LAGER PRIJZEN. Aanbevelend, HOOGZIJDE E 99 SCHAGEN dan een Onderstaande modellen uit voorraad leverbaar tegen de navolgende prijzen: 824A 1115.— 834A f 142.59— 874A I 215.— 634A f 220.— 636A f 285.— Profiteert nog van deze aanbiedingen voor de Om zet- en Weeldebelasting van kracht wordt! Beleefd aanbevelend, Ontvangen een mooie collectie in Raffia, Leer en Hout. Handschoenen, Sjaals, Zakdoek jes, Eau de Cologne, - Borduur- doozen, enz. - Aanbevelend, SCHAGEN. Als U soms ook nog wil profitee ren van die bijzonder goedkoope opruiming baast U dan, want voor dezen prijs koopt U nooit meer. Suiker- of Theeschepjes, nu Tafelvorken nu Kwastlepels, nu Zoutschepies, nu Aardappcllepel, nu Groentelepel nu Sauslepel, nu Soeplepel, nu Messen, roestvrij, van fl.75 v. f 1.25 12 Gebak vorkjes, in étui, van f 4.85 voor f 2.90 De extra zware Vorken of Lepels, puntmodel of glad, van 80 cent voor Kindervork of -lepel, nu Taartschep, nu Jamlepels, nu Enz. - Enz. - Enz. Alles poetsvrij. Haast U dus naar Lagezijde B 40 36 ct. 25 ct. 34 ct. 19 et. f 1.20 f 1.20 99 ct. f2.25 56 ct. 28 ct» f 1.95 59 ct. Hoewel onze redactie niet gerekend mag worden tot hen die met instemming aan vaarden de ontboezemingen en meenings- ultingen die in onderstaand artikel zijn opgenomen, heeft zij toch haar boginsel getrouw: „om zooveel doenlijk vrije mee- ningsuiting in haar blad Joe te staan, het hieronder volgend artikel opgenomen, natuurlijk het daarin neergeschrevene ge heel latend voor rekening van den schrij ver. DE RED. Toe Ik begon mit 't skraiven van deuze brieve, was ik van plan om 'n verhaal te geven van ernstige en malle geskiedenisse, die zich hier soms afspeule, en zoo 'n beeld te teekenen van 't mooie boereleven en van de gemoedelijke aard van ons Westfriesche volk je. Maar deur alle beroerdighaid van deuze misera bele taid, most ik deer al gauw van ofwaike, en dat is ok vandaag weer zoo, ik houp voor 't lest Want ik lach graag en hou niet van kankeren. Maar ik kreeg deuze brief en omdat-i me dwars zit en ik 't er toch mee iens ben, doen ik 'm erbai. Hier volgt-i: WAARDE JAAP, Als geboren West fries lees ik regelmatig de Scha- ger Courant. Ook jou brieven en de laatste is oorzaak van dit schrijven, n.1. je roep om den sterken man, die opruiming zal moeten houden in den chaos van partijkliekjes en belangenpolitiek, waaraan ons va derland cn in de eerste plaats zijn boerenstand, te gronde gaat Ik zeg op den voorgrond, dat deze roep mijn sympathie heeft en dat ik tevens met belang stelling las, wat je schreef over varkens- en zuivel- centralc enz. Het is wel sterk, maar je zult er natuur lijk je bewijzen voor hebben. Ik acht 't echter verkeerd, dat je zulke serieuze en belangrijke dingen zoo betrekkelijk oppervlakkig be handelt, en ook dat je het doet in ons wel harde maar overigens zoo echt ruw-gemoedelijk dialect Deze taal is m.i. daarvoor niet geschikt omdat men gewoon is in dialect slechts landelijk en gemeenlijk humoristische geschiedenissen te lezen terwijl men voor de behandeling van belangrijke politieke onder werpen van den dag de gewone zuiver Nederlandsche taal als regel bezigt en het dus in dien zin dialec tisch gestelde stuk teleurstelt omdat 't niet aan de verwachting voldoet en dientengevolge de inhoud niet. de gewenschte aandacht krijgt De quaestie is psychologisch. En 't is een opmerking, géén aanmer king, die ik maak Jaap. Mijn critiek bedoelt opbou wend te zijn sans rancune, ouwe makker! Overigens nogmaals de richting waarin jou den ken gaat en waarin je heil ziet voor onzen boeren stand en voor ons geheele volk, heeft ook mijn volle sympathie en 't is m.i. een goed idéo van je om den lezers van de „Schager" die denkbeelden onder de oogen te brengen. Want de redactie geeft steeds ruimte voor het vrije spel der meeningen en 't is niet goed, dat de lieden die 't volk steeds meer naar links dwingen, alleen aan 't woord komen. En waar de redactie jou een plaats heeft gegeven in de Zater dag-editie, verzoek ik je nog eens de krant op te zoe ken van 28 Oct, j.L en dan gebruik te maken van wat daarin staat èn van mijn hier volgende opmer kingen, in een van je volgende brieven. Herlees het stuk Geestelijk Leven van Astor, onder het motto: panem et circences. Jij weet, evenals ik, wie Astor ls. We hebben bij hem gecatechiseerd en tusschen mijn boeken staan nog de prijzen die hij me toekende in dien tijd. Toen niet maar later, hebben we begrepen welk een groot en zuiver idealist hij is, volmaakt vrij van eigenbe lang een leven lang strijdende voor een ideaal. Nog later hebben we begrepen hoe hopeloos onpractisch hij is, hoe hij, steeds weer vergetende dat de massa niet zijn mooie groote ziel heeft, droomt van een ge meenschap die slechts mogelijk zou zijn met enge len als aardbewoners. Onder de leiders der huidige arbeidersbeweging zijn weinigen met zoo reine bedoe lingen als Astor heeft en ook Troelstra had. Het groote meerendeel dezer vrijgestelden van partij- en vakbeweging benutte politiek en een gladden tong als middelen waarmede carrière gemaakt kan worden, een warm plekje bereikt, een ruim en vroolijk le ven. En zoo leven zij inderdaad ool^,nu, terwijl hun volgelingen vertwijfelen. Zij donderen, evenals Astor eenmaal deed, hun Marxistische waan-ideeën in de ooren des volks pasklaar gemaakt voor 't gebrek kig begrip der massa en speculeerend op de laagste en steeds zuiver materialistische instincten. En nu er een nieuwe geest gaat door de wereld, een geest van waren opbouw en opvoeding, nu weren zij zich met alle middelen van leugen en laster. En Astor zal misschien eerstdaags een nieuw „Verloren Paradijs" schrijven. Hij spreekt van „panem et circences' van den dichter Juvenalis, in de tijden van Augustus en Tiberius. De Romeinen leefden in luiheid, overdaad cn weelde, vrijgelatenen kwamen tot macht en het Romeinschc Rijk, dat eenmaal de wereld heheerschte, ging onder! De Westersche beschaving gaf macht aan „vrijgestelden", méér naarmate toenemende welvaart verslappend werkte en zij gaat er aan te gronde! L'histoire e répète de geschiedenis herhaalt zich! De bonzen en baantjesjagers hebben niet dc nood zakelijke leiderscigenschappen hun ontbreekt de groote staatsmansblik in werkelijkheid en toekomst, 'n klein egoisme vult hun enge zielen en dienten gevolge zitten wij zooals Astor zegt, „in onze moderne tüd in een tildnerk van verval, van verwording". Fr kwamen grooton. die den weg naar de redding za~en en we^en, en millioenen volgen hen. Astor ziet dien weg nog niet hij staat nog in 't kamp van den vijand. Als dit millioenenkoppig proletariaat gaat denken, als 't zich bewust zou worden van zijn lot" zegt Astor. Deze puntjes beteekenen waarschijnlijk een bloe dige revolutie, een vernietigen der z.g.n. „heerschende klasse". Maar 't 1 s anders. Als deze „misleide domme karakterlooze massa" gaat denken, zal zij haar vrij gestelden haar demagogische verleiders wegjagen, zooals Jezus de wisselaars wegranselde uit den tem pel! Want communisme of sociaal-democratie, de conse quentie is steeds dictatuur van datzelfde proletariaat, van diezelfde redeloos domme massa, die niet tot re- geeren in staat is leidt dus onherroepelijk tot een overleveren van het volk en zijn welvaart aan een bonzenkliek waarschijnlijk grootendeels buitenlan ders (zie Rusland). Als het volk zou denken en begrijpen dan zou het ook weten dat over socialisme niet meer gespro ken behoeft te worden. Socialist is in onze dagen reeds ieder weldenkend mensch. Niemand zou nog overdaad aan de eene zijde en een bedelend en hon gerend volk aan den anderen kant, willen dulden! Recht en rechtvaardigheid is de eisch! Brood en werk, en óók spelen! voor allen! Dat wil Mussolini, dat wil Hitier. dat wil Mussert. Mussolini is er, Hitier is er, Mussert zal er komen, dat is heel zeker. Niet zon der vinnigen strijd echter. En dus grijpt Astor hier Hitier aan, van wien hij eerèt zegt dat hij „diep door drongen is in de duistere diepten van de volksziel". En dat is waar. Voor Hitier geldt zeker het: homo sum, et nihil humanum a me alienum pto ik ben een mensch en niets menschelijks is me vreemd. Deze mensch, wiens ware grootheid wij nog niet zien, omdat we te dichtbij staan, heeft den nood der tijden gepeild; de denker, zijn volk door en door ken nende, heeft begrepen hoe hij éénheid, geluk en te vredenheid zou kunnen brengen in 'n nieuwe, groote en eensgezinde gemeenschap, waar onderlinge strijd onmogelijk is; de mensch, de ongelooflijk sterke en taaie kerel heeft in zich de macht gehad dit denkbeeld te verwezenlijken. Dat is het genie wijs heid, persoonlijkheid en kracht! Adolf Hitier is een volkomen eerlijk mensch, ook een idealist, die geen persoonlijke belangen, noch be vrediging van iidelheid nastreeft; rookt niet en drinkt niet, leeft sober bijna ascetisch, maar werkt voortdu rend en met alle middelen aan dat groote gestelde doel zóó onberispelijk is deze mensch, dat zelfs de Nederlandsche roode pers niets van hem te zeggen weet. Behalve dan een paar volmaakt onbeteekenende dagbladschrijvertjes in Het Volk, paladijnen van den laster als Polak en Kleerekoper c.s., die van hem zeg gen dat hij een barbaar en een w e e t n i e t is een weetniet dann die hun Duitsche partij met haar drommen van zeer geleerde i n t c 1 1 e c t u- eelen eenvoudig en volkomen wegblies. Het gebler van deze lasterpropagandisten, die hier in Holland tegen Mussert trouwens ook maar alleen op de misse- Fikste wijze kunnen schelden kan 't best worden vergeleken met 't gekef van vieze straathondjes tegen 'n edel raspaard. Toch doen zulke lasterlijke beweringen hun gif tige werking bij de domme massa en dat is de be doeling. Helaas, een soortgelijke bedoeling heeft \stor, als hij zegt dat Hitier in zijn bock „Mein ICampf" neerschrijft: „Der Deutsche bat keine blasze Ahnung, wie man das Volk beschwindeln muss, wenn man Massenanhanger haben wilL"

Schager Courant | 1933 | | pagina 7