overeenstemming. BEZUINIGING op hst Lager Onderwijs. De overwintering op Nova-Zemb'a. Het geval-VIiegen. Zaterdag 18 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9384 Washington erksnt de Sovjst-regeering. Onrustig Spanje. Door een koe. DE ONTHULLINGEN van de „Petit Parisien". Scheepsrampen in de Oostersche wateren. BAARS &OOSTERMAN Is de heer Vliegen te handhaven? Gemeenschappelijke verklaring van Roosevelt en Litwinoi. WASHINGTON. De besprekingen tus- schen President Roosevelt en de Russische commissaris van buitenlandsche zaken heb ben tot een overeenstemming geleid. Roosevelt deelde mede, dat de Ver. Staten hebben besloten de normale betrekking met de U.S.S.R. weder aan te knoopen en dat am bassadeurs zullen worden uitgewisseld. De eerste Amerikaansche ambassadeur bij de Sowjetregeering zal zijn W. C. Bullit, een autoriteit op het gebied van Russische vraagstukken, die eenigo jaren geleden een speciale studie aan het sowjetregiem heeft ge wijd. De overeenstemming inzake de erkenning werd gisteravond te 23.50 uur bereikt Litwnnov blijft nog een week te hlngton. W as- Op verzoek van Roosevelt. die alle quaesties van voor en na den oorlog ten spoedigste wenscht te zien opgelost ral Litwinov hier nog ongeveer een week blijven. HIJ zal te zamen met de ambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken de dossiers der oude Russische ambassade doorzoeken, waaronder zich ook de stukken over de verplichtingen der tsa ristische regeering en van Kerenski bevinden. Litwinov opent de telefoonverbinding tus- schen Washington en Moskou. Litwinov, heeft Vrijdag van het Witte Huis uit het eerste transatlantische telefoongesprek gevoerd tus schen Washington en Moskou. HU heeft met zyn ge zin te Moskou gesproken. In den afgeloopen nacht zijn uit het leegstaande gebouw der Russische ambassade door Amerikaan sche ambtenaren vele kisten met documenten op le gerauto's weggevoerd. Men verwacht de spoedige inbezitneming van het ambassadegebouw door de Sowjeta. Publicatie dei gewisselde brieven. Roosevelt heeft een reeks brieven gepubliceerd, die hij met Litwinov heeft gewisseld, betreffende quaesties als de propaganda, de godsdienstvrijheid en {Ie bescherrniDg door de wet van de wederzljd schestaatsburgers tegen vervolging wegens beweer de economische spionnnge. De U.S.S.R. heeft er in toegestemd al haar eischcn voortvloeiende uit de expeditie in Siberië, te laten varen. Gemeenschappelijke verklaring. In een gemeenschappelijke verklaring van Roosevelt en Litwinov wordt gezegd: Naast de onderteekening der acóoorden hielden vvU ons heden bezig met een gedachtenwisseling omtrent de wijze, waarop alle hangende quaesties betreffende schuldvorderingen zullen worden geregeld. Deze geeft reden te hopen, dat een spoedige en bevredigende oplossing van deze vraagstukken zal worden verkregen. Bq de publicatie der gewisselde correspondentie wees Roosevelt speciaal op zijn eisch nopens de gods dienstvrijheid der Amerikaansche staatsburgers, die in de U.S.S.R. verblijf houden. Vrees voor verklezingsonl asten. Vreem delingen verlaten bet land. Reuter seint uit Gibraltar: Talrijke vreemdelingen uit de provincie Andaloeaië waaronder ook vele toeristen komen de stad binnen, daar rij bU de algemeene verkiezingen die Zondag a.s. Jn Spanje gehouden worden, onlusten en gewelddadig heden vreezen. De Spaansche autoriteiten verwachten eveneens on geregeldheden en hebben naar verscheidene plaatsen, e-a. naar Al ge cl ras en San Roque extra politie en mi litaire versterkingen gezonden. Enkele reisbureaux hebben de gebruikelijke excur sies voor aa Zondag uitgesteld. Bomaanslagingen en stakingen. TJÏt Baroelona: Twee transformatoren van de elee- rische centrale alhier werden gister totaal verwoest door bommen. Stakers ln het mtjndorp Surla die In woede ontsto ken zijn dreigen Zondag een protestmarsch te houden naar Manresa. Een oorlogspsychose. De huldig politieke toestand ln Europa heeft Span je met oorlogsschrlk vervuld. Een der voornaamste bladen verlangt van de regee ring dat zij 100 bombardementsvliegtuigen zal aankoo- Pen nu de oorlogstrompetten over Europa hebben ge klonken. Slechts door het aankooper. dezer machines kan Spanje zijn neutraliteit verdedigen, daar de huidi ge sterkte van leger en vloot onvoldoende is. Het blad doet een beroep op alle Spanjaarden om de gevaren van der. toestand in Europa in te zien en zich niet in slaap te laten wiegen door een valsch ge voel van veiligheid. Fletser van het rijwielpad geduwd en onder een vrachtauto terecht gekomen. De vijf en dertig-jarige G. J. O. uit Wythem begnf zich gistermorgen per fiets naar de Zwolsche markt. Hy wilde enkele koeies, die langs den weg werden ge leid, passeeren, juist op het oogenblik dat een veeauto eveneens op weg naar Zwolle naderde. Een der koelen maakte onverwacht een zijdelingsche beweging en duw de den wielrijder van het fietspad. Hij viel vlak voor de vrachtauto en werd overreden. In zorgwekkenden toestand werd O., die gehuwd is en vader van 8 kinderen, naar bet R.K. z':':cnhuis te Zwolle overgebracht, waar hy kort daarop is overleden. Berlijn spreekt de echtheid van het docu ment nogmaals tegen. In verhand met de publicatie van de „Petit Parisien'* van de Duitsche instructies voor de propaganda ln het buitenland (zie ook elders in dit nummer) wordt offi cieel uit Beriyn meegedeeld Niettegenstaande het officieele dementi van Donder dag van het ongehoorde bericht uit Parijs, betreffende z.g. instructies aan de buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordigers van Duitschland, vervolgt de „Petit Parisien" zijn publicaties. Deze lasterlijke beweringen hebben zelfs onbegrijpc- lijkerwijze in de Engelsche pers ingang gevonden. De rijksminister van propaganda ziet zich daarom genoopt het volgende te verklaren: De publicaties van de „Petit Parisien" over beweerde geheime instructies voor de Duitsche buitenlandsche politiek dragen den stempel der onwaarachtigheid op het voorhoofd en vormen een kwaadwillig verzinsel met het klaarblijkelyke doel, de Duitsche buitenlandsche po litiek te discrediteeren en de vredelievende politiek der rijksregeerlng te verstoren. De beweringen van het Parijsche blad blijken reeds verzinsel omdat het ministerie voor Propaganda tech- Duitsche diplomatlke ertegenwoordigers in 't buiten- uitscbe diplomatieke vertegenwoordigers in het buiten land uit te reiken of propaganda-instellinger. in bet buitenland van instructies te voorzien, omdat er zulke instellingen ln de geheele wereld niet bestaan. Uit de publicatie blijkt duidelijk dat het daarbij gaat om de samenstelling van zinsneden uit groepen van geschriften die van vele jaren her dateeren. met de bedoeling door deze publicatie de Duitsche buitenland sche politiek ln dicredlet te brengen en Duitsohland te benadeelen. De uitvoer van de leugenachtige mededelingen is óf het offer geworden van een boosaardig bedrog óf van een lasteraar. Het is droevig wanneer door zulke bronnenvergiftiging de eeriyke vredespolitiek van Duitschland gesaboteerd wordt. Typhoon aan de kust van Sachalln. 22 vlsschersbooten vermist. V.D. verneemt uit Moskou: Uit Wladiwostock wordt gemeld dat aan de kust van Sachalln een hevige typhoon woedt. De scheepvaartver binding van Sachalln naar Rusland en Japan zyn ver broken, 22 Visschersschepen worden vermist. Japansche vrachtboot vergaan. Slechte één man van de dertig opvarenden gered. Reuter seint uit Tokio: Men vreest, dat de Japansche vrachtboot .Beiten Ma- roe", vergaan is ln een storm ter hoogte van Loetsjoe. Van de uit dertig personen bestaande bemanning is slechts een door het schip „Mizoeho Maru" gered. Tot dusver heeft men slechts een ïyk gevonden. PRIMA ROOKWORST, slechts 45 cent per pond. Organisatorische maatregelen te verwach ten. Geen terugbrenging te verwachten van de leerplicht tot zes jaar. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer Inzake het ontwerp tot wijziging van de wet van 30 December 1932 der L.O. wet wordt ontleend. De toestand van 's lands financiën is zoodanig dat elke bezuiniging, die mogelijk is, moet worden aange- braoht. De bezuiniging, door dit wetsvoorstel beoogd, roet aan bet onderwijs niet een zoo belangrijke schade dat het mogelijk zou zijn, door minder schadelyke maat regelen een voldoende inperking van uitgaven te be reiken. Daarom ziin ook deze maatregelen noodig. De mogelijke bezuinigingsmaatregelen zyn ln het al gemeen van tweeërlei aard: organisatorisch en incri- denteel. Tot de tweede categorie ia dit wetsvoorstel 'e rekenen. Uit den aard zUn dergelijke maatregelen van beoerkte strekking, maar zy zyn even onvermydelyk als organisatorische maatregelen. De zin voor de groot e lijnen moge derhalve niet verlokken tot afwyzing vao de lncidenteele maatregelen, waarvan elk op zichzelf „een poveren indruk maakt" Het verschil is verder dit, dat het geven van organi satorische maatregelen meer tijd van voorbereiding eischt Men kan van een bewindsman niet vergen, dat hij binnen een half jaar na zyn optreden een stel wets herzieningen ter tafel brengt, welke de organisatie van het onderwys ingrijpend wyzigen, De kamer zal, voor zoover dit van hem afhangt, gelegenheid hebben in het eerste jaar van dit parlementaire tydvak zich daarmee bezig te houden. Hy is echter voor de noodzakelijkheid geplaatst de onderwijsuitgaven reeds voor het jaar 1934 belangrijk te verminderen. Hij kan van de voorstellen, welke hy zal indienen, niet vooraf een resumé aan de critlek prijsgeven. De verdediging van „het nog aanhan gige z.g. herzienlngsontwerp" kan hy niet voor zyn re kening nemen, ook niet „na indiening van eer nota van wyzigingen". De bezuinigende maatregelen, daarin ver vat. welke in de voorgenomen reorganisatie passen, moet hy dus in afzonderlijke voorstellen voorleggen. De minister moge nog eens herhalen voor de leden, die met het oog op zijn vroeger aangenomen houding de indiening van dit voorstel niet hadden verwacht dat de financieele toestand thans anders is dan toen. Wat het ontwerp zelf betreft, zegt de Minister dat een plotselinge sterke vermeerdering van het getal leerlingen kan worden voorkomen door den toelatings- leeftyd voor de lagere scholen definitief op zes jaar te stellen. De minister zal dit bevorderen. Hy acht ge heel afgezien van de bezuinigingsnoodzaak de grens van zes jaar boven die van 5*6 jaar verkiesiyk. Een voorstel om de leerverplichting tot zes jaar te rug te brenger, is van den Minister niet te verwachten Het verkorten van den overgangstermyn van de wet van 30 Dec. 1932 kan inderdaad voor enkele school besturen tot moeilijkheden aanleiding geven. Dit is een van de redenen welke de Minister er toe hebben .geleld thans voor te stellen het bepaalde in artikel 1 onder b. te wijzigen ln dezen zin, dat de by het gewij zigde artikel 57 der L.O. wet ten aanzien van de scho len voor U.L.O. gestelde hcogere eischen niet reeds op 1 Jan. 1934 zullen gelden maar eerst na afloop van 't thans loopende schooljaar. Na 336 jaar sporen gevonden op de plaats waar Heemskerk en Barendsz de grootst denkbare ontberin- ringen hebben door staan. Naar uit Rusland gemeld wordt, zyn er op de Noord- spits van het eiland Nova Zembla resten gevonden van het kamp, waar in 1597 Barendsz fen Heemskerk heb ben overwinterd. Welke Noderlander kent niet de geschiedenis van deze twee bekende nationale zeevaarders, welke zich voor 336 jaar terug afspeelde. Hun ontdekkingsreizen behoor den tot de grootste daden van dien tiid. Men weet dat in die dagen verschillende vruchte looze popingen zyn aangewend om.een Noordeiyken zee weg naar Indlë te zoeken. Zoo werden ook door de stad Amsterdam, en van eenlge kooplieden, aldaar, aangespoord door den prijs van 25000 gulden, die de staten van Holland voor de ontdekking van den zeeweg om de Noord hadden uit geloofd, twee schenen uitgerust om zich door het Noor den heen een weg te banen. Het eene werd gesteld onder het gezag van Jacob van Heemskerk en het andere onder dat van Jan Co melis Rijp. Bij Heemskerk bevond zich de kloeke B*rendsz. Zij staken den 18den Mei 1598 in zee. Op 74°36 N.Br. namen do beide schepen een verschillenden koers. Na een moeihj- ken strijd met stormen en drijfys, was het zoo laat ge worden en de vorst zoo sterk toegenomen, dat Barende:: cn Heemskerk zich genoodzaakt zagen, op 78° den win ter door te brengen aan de kust van Nova Zmb!-. Van drilfhout bouwde r-en een hut en slcente u't het wrak geworden schip den voorraad levensmiddelen daarheen. Groot was de ellende, die men er moest verduren. Ge durende 82 dagen bleef de zon onder de horizon, ter wijl een felle koude heerschte en de beren hun vervaar lijk gebrul deden hooren. Eindelyk kwam op den 24sten Januari 1597 de zon weder te voorsohijn. De manschap pen verlangden vurig, dat onherbergzame land te ver laten. Doch Barendsz en Heemskerk vermaanden hen tot geduld, omdat zy nu den tocht moesten wagen in een open boot en een schuit. Deze werden weldra uit de sneeuw opgedolven, en met groote moeite hersteld en te water gebracht. Eerst den 14den Juni zeilden zij weg. -Met tallooze gevaren en moeilykheden hadden zij te worstelen, en Barendsz bezweek spoedig gedurende dien tocht, den 20sten Juni 1597. De overigen bereikten Kola aan de Witte Zee, nadat zy een reis van 400 geogr. mijl hadden afgelegd. Daar vonden zy het schip van Jan Cornellsz Ryp, die hen ran boord nam en behouden overbracht naar het vaderland. Die voorbeeldelooze reis is door onzen dichter Tollens ln zyn: „Overwintering op Nova Zembla" bezongen Voor men Nova Zembla verliet, had Barendsz „een cleyn cedelken" gesohreven met het korte verhaal der lotgevallen, en dit ln een kruithoorn in den schoorsteen opgehangen, „op avontuer offer yemant nae hen quame, dat die weten ntocht wat hun bejegent was en hoe 't hen gegaen hadde." Eerst in 1871 werd dit kostbare rellqule door Elling Carlsen, een Noorsch walvlschvaar- der ontdekt en naar Europa gebracht. Het bevindt zich thans, met allerlei andere voorwerpen van Barendsz* verblijf op Nova Zembla afkomstig en ln 1876 door den Engelschman Gardlner hierheen gebracht, op het de partement van Marine in den Haag. In 1878 werd op het eiland vanwege de Nederlandsche regeering een eenvoudig steenen gedenkteeken tot eering der nage dachtenis van Barendsz en de zynen opgericht. Het prentje hierboven is genomen naar een houtsnedei van een tijdgenoot van Barendsz. Het stelt het leven in het overwinteringskamp voor. De „Motor-Baby" als film-ster. De hoofdrol ln do nieuwe zeilvlieg-film „Rivalen der lucht", speelt de „Motor-Baby" van het type Motanol F, een klein zeil- vllegtulg van den constructeur Edmund Schnelder, dat met een 15 F.K. motor is uitgerust. Het plaatje hier boven toont de jonge zeil-vliegster Annl Reitsch met haar „Baby." Zijn terugkeer naar Genève ln de Tweede Kamer besproken. VLIEGEN. Gistermiddag is in de Tweede Kamer behandeld het besluit der regeering, waarbij de heer Vliegen is herbenoemd tot gedelegeerde ter Ontwapeningscon ferentie, uit welke functie hij zooals bekend in Februari van dit jaar is getreden naar aanleiding van het gebeurde op de „Zeven Provinciën". De heer Vliegen heeft thans de benoeming aangenomen en heeft zich blijkens een bericht in de Arbeiderspers (welk bericht do Arbeiderspers eigenlijk niet had mogen publiceeren), tegenove partijgenooten gerechtvaardigd mot het argument, dat. thans een ander kabinet aan het bewind was gekomen en dat minister de Graeff's invitatie „een klap in het gezicht was van minis ter Dpckers, die immers sociaal democraten als onbetrouwbaar weert van do verantwoordelijke posten bij defensie. De vragen naar aanleiding van dit bericht in „Het Volk", gesteld door het Tweede Kamerlid Van der Hoeven, kan men elders vinden ir» dit nummer. In de Tweede Kamevrvergadering van gistermiddig was het de heer Van Dijk fa.r.) die het besluit der regeering om den heer Vliegen opnieuw te benoe men, scherp becritiseerde. De heer van Dijk vroeg op de eerste plaats, waar de waardigheid der regeering blijft, indien zij op die wijze tegemoet komt aan iemand, die voor het fo rum der wereld zich zóó publiekelijk tegenover de Nederlandsche overheid plaatste, terwijl de minister, tegen wien meer speciaal dit protest gericht was, bovendien in het huidige kabinet zitting heeft en daar zijn vroegere bewind volkomen gedekt weet. De anti-revolutionnaire oud-minister verklaarde zich tenslotte „onthutst" zoowel over het gedrag der regeering als over het gedrag van den heer Vliegen. Minister De Graeff over het geval-Vlie- gen. Overwogen wordt, of de heer Vliegen als lid der delegatie te hand haven is. De minister van buitenlandsche zaken, de heer D e Graeff antwoordde, dat inzake het geval-VIiegen niets gebeurd was, dat het daglicht niet zien kon. De heer Vliegen heeft ontslag gevraagd, maar spre kers ambtsvoorganger had op die ontslag-aanvrage niet beschikt, mede omdat hij hoopte den heer Vlie gen te kunnen bewegen op zijn ontslagaanvrage te rug te komen. Hij waardeerde dc diensten van den heer Vliegen zeer. In verband daarmede heeft spr., toen hij minister was geworden, den heer Vliegen opgebeld en heeft spr. hem gevraagd of hij do ont slagaanvrage wilde intrekken. De heer Vliegen heeft spr. toen geschreven dat hij bereid was om aan te blijven, als hij zijn bezwaren tegen de onderdrukking van de muiterij niet behoefde in tc slikken. Spr. heeft toen den heer Vliegen geschreven dat hij des heeren Vliegens motieven tot zijn ontslagaanvrage in hun waarde liet en dat hij het op hoogen prijs zou stellen als de heer Vliegen weer gedelegeerde werd. De heer Vliegen antwoordde daarop dat hij lid der delegatie bleef. Echter heeft spr. zich in hooge mate geërgerd aan mededeelingen, die de heer Vliegen aan de Ar beiderspers zou hebben verstrekt. Spr. had den heer Vliegen zeer behoorlijk behandeld. De uitlatingen hadden geen logischen zin, omdat geen enkel ver band bestond tusschen de houding van den Minister van Defensie tegenover de S.D.A.P. en spr.'s verzoek aan den heer Vliegen om gedelegeerde te blijven. De vraag rees bij spr. of hij onder de. gegeven om standigheden den heer Vliegen wel kon handhaven als lid der delegatie.-Spr. beantwoordde de vraag ont kennend. Maar toen spr. hier in de Kamer was, kreeg hij een briefje van den heer Vliegen, dat hij die me dedeelingen niet aan de Arbeiderspers had verstrekt en dat zii het gesprokene niet juist weergaven. Als door indiscretie bepaalde dingen in de pers komen, en dc betrokkene zegt, dat het niet juist is, heeft spr. niet het recht daaraan te twijfelen. Onder deze omstandigheden heeft spr. geen aanlei ding den heer Vliegen in overweging te geven heen te gaan als lid der delegatie. Na de replieken zei de minister, dat het hem in hoo ge mate spijt, dat de heer Vliegen zich uitdrukkingen heeft veroorloofd, die zoo zeer ingaan tegen spr.'s mecning en die van het kabinet Na deze uitdrukkin gen moet spr. overwegen of de heer Vliegen nog als lid der delegatie is te handhaven. (Instemming van rechts.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 9