^BDUSmW Raad Anna Paulowna. Zaterdag 2 December 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9392 Een doodendans. Muiterij op een Poolsch stoomschip. Geen verlaging der huren voor arbeiderswoningen. Vulkaanuitbarsting in San Salvador. Omwentelingspoging in Portugal. Werkloosheid in Amerika. Hierop letten! 1 1 de heer mussert ex prof. aalberse. In het jongste nummer van „Volk en Vaderland" het orgaan van de Nat. Soc. Beweging, schrijft de „leider" ,irMussert een .Afscheidsbrief aan den hoogleeraar Aalberss" bij wie» hij in 1916 in Delft college heeft geloopen. Destijds leerde de heer Mussert van prof. Aalberse blijkbaar de eerste argumenten tegen het veel gesmade „economisch liberalisme" waarmede ons land welvarend is geworden maar dat In een onliberale we reld natuurlijk niet zonder meer kan worden gehand haafd. En daar in Delft is blijkbaar het zaad in 's heeren Musserts ziel gestrooid van: één voor allen, allen voor éen, dat hij nu met zijn natlonaalsocialisme tracht te verwezenlijken. Maar nu. 17 jaar later, vindt hij prof. Aalberse niet aa zijn zijde. En dat vedrlet hem zoo, aldus het Hsbl., dat hij nu in zijn afscheidsbrief schrijft': „iet lang zijt Ge professor gebleven; Gy zyt parle mentariër geworden. Dit vak beoefent Ge nu reeds sinds vele jaren. Reeds aan tienduizenden van miln volksge- nooten heb ik kunnen uiteenzetten hoe dwaas, ja hoe onzedelijk in vele opzichten het parlementaire partij- systeem is. Hoe het ieder, die daaraan doet, neerhaalt Hce oud is reeds het gezegde: politiek is een vuile keu ken! In deze vuile keuken hebt ge nu reeds jaren de koksmuts gdragen. Het eens witte voorschoot en de eens witte muts zyn er in die keuken niet schooner op geworden; dat was te voorzien. Maar in mijn geestes oog was de drager van die vuile kleeren dezelfde ge bleven. als dien ik gekend had in de toga van den hoogleeraar!' Verleder, week Is voor mij de hoogleeraar Aalberse gestorven; hij was er misschien al sinds ja- Ten niet meer. Wie weet? Maar voor mij leefde hij nog.'" Verder doet Ir. Mussert den heer Aalberse bittere veraten en besluit: „Daarom is voor mij. uw oud-leerling, de Delftsche hoogleeraar Aalberse overleden op 14 November 1933 aan den niets en niemand sparenden kanker der par lementaire verwording." „Gebleven is: Mr. Aalberse, parlementariër in Den Haag." Hierop antwoordt de heer Aalberse in „De Maasbode" nu. onder den titel: „Van gene zijde van het graf', het volgende: GU hebt met deze herinnering aan mijn Delftsche ja ren een teere snaar aangeroerd. Het zijn de twee ge lukkigste jaren in mijn leven geweest, toen fk mij zonder groote zorgen geheel wyden kon aan een arbeid, die mij "ef was. Maar ..j vergist u op een punt. Het was niet daarna, dat !k „parlementariër" werd, ik was dat daarvóór al dertien jaren geweest. Maakt dit uw theorie over het parlementair bederf niet eenigermate wankel? Ik had reeds dertien jaar die volgens u vergiftigde atmosfeer ingeademd. En ziet, toen gii my in 1916 in Delft leerdet kennen en klaarblijke lijk waardeeren, was ik reeds die bedorveling. waar voor gij mij thans schijnt aan te zien. Acht gy het waarschijnlijk, dat gy en de anderen, die my twee Ja ren lang hebt aangehoord, toen niet zoudt bemerkt, ge voeld hebben: die daar staat. Is niet oprecht? En als dat bederf me van 19031916 onaangetast zou hebben gelaten, waarom zou het mij dan in de jaren 39251933 wèl beroerd hebben? In de jaren 19181925, toen ik minister van arbeid en geen „parlementariër" was. liep ik toch zeker niet die infectie op. Zeg het eens eerlijk: heb ik als minister ooit anders gehandeld, dan lk als hoogleeraar gedoceerd had? En tenslotte schryft de heer Aalberse over de hou ding der regeering ten opzichte van de N.S.B.: Maar wat was mijn grief? Niet, dat de N.S.B. niet op de zwarte lijst geplaatst was, maar andere nationaal - socialistische of fascistische organisaties wèl, zonder dat er van verschil in doelstelling en methode was ge bleken. Mijn bezwaar, in eersten termyn nadrukkeiyk uitgesproken, was, dat de Rogeerlng door dit onder scheid te maken aan de N.S.B. een propagandamiddel in de hand had gestopt. (Zie ..Handelingen" hl. 196). Dit nu is het tragische: Gy verklaart my dood als hoogleeraar en bedorven als parlementariër, op grond van... een misverstand! Ik geloof onvoorwaardelijk in uw goede trouw, ten deze, alsook ten aanzien van de door u gelelde bewe ging. Ik ben er van overtuigd, dat gy werkelijk meent, dat gy uw doel dat ik verderfeiyk acht bereiken kunt en zult, uitsluitend met legale middelen. Maar neem nu van mij deze ernstige waarschuwing aan: ook die meening van u berust op een misverstand. De dag zal komen, waarop gy zult ervaren, dat de beweging, door u op gang gebracht, over u heen, den Illegalen weg opgaat. Dat gij dit thans niet inziet, begryp ik. Maar, en ik bedoel dit niet als een hatelijkheid gij weet nog wel uit 1916'17 dat ik graag lachend een eenigszins spit se waarheid zeg wat zoudt gU, bekwaam ingenieur, ervan zeggen, wanneer ik, een heel gewoon jurist, mjj vermeten zou, om door het wekken van volksagitatie van de Regeering af te dwingen, om op bepaalde, door mij uitgedachte wijze, groote bruggen te gaan bouwen, met zeer breede overspanningen en zeer lichte pyiers en vrijwel geen fundeering. Zoudt gy me niet van roe- kelooze betweterij beschuldigen Welnu, wat gij nastreeft op staatkundig gebied, komt met zoodanigen bruggenbouw wonderveel overeen. Toch moge ik dood zijn voor u, als hoogleeraar, gij zijt het niet voor mij, aJs ingenieur. Veertig man gearresteerd. V.D. verneemt uit Boekarest: In de haven van Constanza ontstond muiterij onder de bemanning van het Poolsche stoomschip „Polonia", omdat de gezagvoerder weigerde een sto ker, die aan boord ziek<wa« geworde^i, naar het zie kenhuis te laten brengen. Veertig leden dor beman ning verlieten het schip, doch zij werden door de Koemocnsche politie gearresteerd en aangezien zij verzet pleegden, per trein naar Polen gezonden. DUITSCHE WERKGEVERS ontbinden hun VAKBONDEN. Uit Berlijn: Ingevolge het beroep, dat de ryksregeering en de leiders van het arbeidsfront hebben gedaan op alle arbeidende Duitschers, hebben de leidende vertegen woordigera van de industrieels werkgeversorganisaties in een glstren gehouden vergadering tot ontbinding de zer organisaties besloten. Motie—Drees met 47 tegen 31 stemmen in de Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie-Drees, waarin wordt uitgesproken dat spoedige en ingrijpende verlaging van de hu ren van arbeiderswoningen dringend noodza kelijk is, en waarin wordt gevraagd maatre gelen tot verlaging van huur van arbeiders woningen in particulier eigendom en over weging van de instelling van de huurcom- missies, verworpen met 47 tegen 31 stem men. Vóór stemden S.D.A.P., C.P. do heeren Sneevliet, Van Houten, Arts en de vier ka tholieken Kuiper, v. Ysselmuide, Steinmetz en Engels. Paniek onder de bevolking. V.D. verneemt uit Mexico City: Een krachtige uitbarsting van den vulkaan Izalco In San Salvador heeft een paniek veroorzaakt tot ver in de omgeving von den vulkaan. Een breede lavastroom heeft reeds zes boerenhoeven in de om geving van Izalco weggevaagd en rolt langzaam in de richting van de gelijknamige stad. De geheele omtrek is door een dichten aschregen bedekt. De door een paniek aangegrepen bevolking vlucht met have en goed uit de streek weg. Documenten over complot gevonden. V.D. verneemt uit Lissabon: In verband met de wijdvertakte omwentelings poging tegen de dictatuur van Dr. Salazar is de be kende Portugeesche vlieger. Sarmento. gearresteerd. Ernstig belastende documenten werden in beslag genomen, welke bijzonderheden bevatten over den voorgenomen aanslag. De revolutionnairen hadden het plan, de bezittin gen der ministers en hooge functionarissen, alsme de de groote monarchistische goederen :n beslag te nemen en de opbrengst ervan te gebruiken voor het verstrekken van schadevergoeding aan de slachtof fers der dictatuur. De kerkelijke bezittingen, zouden geseculariseerd worden en de priesters gescheiden van de politiek. Ambtenaren, die de dictatuur hadden gesteund, zouden afgezet worden. Alle ondernemingen van openbaar belang zouden gesocialiseerd worden en voorts zou een staatsbank worden opgericht. Dc Portugeesche regeering heeft do censuur afge kondigd voor alle buitenlandsche telegrammen. Nog steeds onveranderd. Ruim tien mililoen menschen. zonder werk. Reuter meldt uit Washington: Volgens een opgave van de Amerikaansche Ar- beidsfederatie is het aantal werkloozen gedurende de maand October gestegen tot 10.076.000. In de voorafgaande maand waren er 10.037.000 werkloozen. Het overzicht van het zakenleven over November door de federatie opgesteld wijst aan, dat de kosten voor het levensonderhoud nog steeds grooter zijr dan de koopkracht der bevolking. corsicaansohe visschersboot vergaan. Vijf opvarenden verdronken. Uit Ajaccio: Naar thans biykt, Is een visschersboot, die sedert 28 November werd vermist, tydens een storm vergaan. De geheele bemanning van vyf personen heeft den dood in de golven gevonden. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mljnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Dat Slljltl moei van Uw Borst verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen alsi Hoest-Grtep-Bronchitis-Aslhma Vergadering van den Raad op Vrydag 1 December 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer K. Keuris Az.( loco-burgemeester; secretaris de heer C. Key'zer. In verband met het voorstel tot overdracht van het G.EJ3. aan de provincie, zijn mede ter vergadering aanwezig de heeren Dr. Verhoekx, adviseur van de Vereeniging voor Nederlandrche Gemeenten en Jb. Jon ker, directeur van het G-E-B. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat hp tot zijn spijt die functie bekleedt in verband met de ongesteldheid van den Burgemeester. Onmiddellijk komt in behandeling, het voorstel tot verdracht van Het G.E.B. aan de Provincie Voorstel om over te gaan tot overdracht aan de Pro vincie Noord-Holland van het Electriciteitsbedrüf dezer gemeente op de voorwaarden genoemd in het daartoe van de Directie van het P.E.N. ontvangen ontwerp-con- tract. De Voorzitter deelt nog mede, dat vanmorgen nog een adres is ingekomen van de heeren C. Waiboer Cz. e-a., wonende in den Oostpolder, waarin adressanten erop aandringen, terug te mogen ontvangen de bijdra gen die zij indertijd verleend hebben om aansluiting te krijgen. Zy blijver, het onbillijk achten dat late gra tis aansluitingen zyn tot stand gekomen. De heer Dr. Verhoekx wijst erop dat dcor die bijdra gen de waarde van 't net niet is vermeerderd. Z.i. is *n onjuistheid gepleegd toen later gratis aansluitingen zijn gedaan. Maar als nu de bijdrage aan adressanten terug werd betaald, zou nogmaals een onjuistheid zyn ge pleegd. By de verdere bespreking wordt er op gewezen, dat adressanten geen verhoogd vastrecht hebben moeten betalen, in tegenstelling met anderen, terwyi ook wordt opgemerkt, dat ook het P.E.N. niet zonder meer tot onrendabele aansluitingen zou overgaan. Ook in verband met den stand der onderhandelingen met de provincie wordt inwilliging van het verzoek be- zwaariyk genoemd, de bedragen zouden dan geheel door de gemeente moeten worden betaald, en dat zou dan ook het geval dienen te zijn met de personen, die een verhoogd vastrecht betaalden, o.a. de bewoners van den Boermansweg. De heer Komen geeft in overweging het verzoek in handen te stellen van B. en W., opdat deze kewstie nog nader onder de oogen kan worden gezien. De heer Dekker stelt voor het adres voor kennisge ving aan te nemen. Aldus wordt besloten, tegen stemden de heeren Ko men Jonker en Rezelman. Dan komt in bespreking het voorstel tot overdracht van het G.E.B. aan de provincie. Op de vraag van den heer Jonker wordt medege deeld dat de kosten van den adviseur voor rekening der gemeente komen. Uit het ontwerp-contract vermelden we: De koopprijs zal bedragen f 154.400, verhoogd met de kosten van de in 1933 tot stand gebrachte uitbreidingen, tot een maximum van f 4000. Op 1 Januari 1934 zal d® provincie het bedrijf in vrijen eigendom krygen. De stroomtarieven zullen dezelfde zyn als voor de provincie Noordholland gelden. De vastrechttarieven zullen worden vastgesteld, voor personen die minstens 2 jaar in het zelfde perceel heb ben gewoond en op normale wijze stroom hebben be trokken, naar het stroomverleden het algemeen stroomverbruik in 1932. Voor personen die nog geen 2 jaar stroom betrekken, zal het stroomverbruik van 1933 in aanmerking worden genomen. Niemand zal echter meer dan 27 cent per K.W.U. be talen, maar wordt minder gebruikt dan in 1932, dan stijgt de stroomprys; evenwel niet hooger dan tot 30 et De gemeente verbindt zich de stroom voor de straat verlichting volgens de gestelde voorwaarden, van d® nrovincie te betrekken. De provincie verbindt zich tot verbetering van de aansluitingen. Mochten de kosten van die verbetering, met inbegrip van de kosten van uitbreidingen in 1933, minder bedragen dan f 89770, dan zal dat verschil aan de gemeente worden uitbetaald Het huidige contract tusschen de gemeente en de pro vincie zal op 1 Januari 1934 als geëindigd worden be schouwd. De provincie zal ni vasten dienst nemen den directeur-administrateur Jb. Jonker en den lijnwerker Van Egmond, op de bezoldiging, die zij thans genieten. Op wachtgeld, ten laste der provincie worden gesteld de heeren Jb. Wiegman en Braaf, terwijl aan den geld- ophaler C. Muntjewerf diverse werkzaamheden zullen worden opgedragen waarvoor de bezoldiging niet min der zal zijn dat die hy thans geniet, By de besprekingen over de voorwaarden spreekt de heer Van den Berg de vrees uit dat de provincie straks de tarieven zal verhoogen, doch daar tegenover wordt opgemerkt dat als de gemeente bij het rijk om een by- drage zou aankloppen, het ryk wel eens de verplichting zou kunnen opleggen, dat de gemeente hare electricl- teltstarieven verhoogt. Ook de gemeente kan niet ga randeeren dat haar tarieven in de toekomst niet ver hoogd zullen worden. De heer Dr. Verhoekx deelt mede dat hij zich vroeger steeds heeft verklaard tegen overdracht van gemeente- lyke overdrachten, maar door de vlucht van het electri* citeitsgebruik is dat standpunt veranderd. Alleen de provincie kan het meer-verbruik voor 5 cent per RLW. leveren, wat spr. nader verklaart. Door wegnemen van den tusschenpersoon is levering tegen goedkooperen prijs mogelijk. De heer Dekker biykt, in tegenstelling met den heer Van der Berg, nogal tevreden te zijn over de resultaten die met de onderhandelingen zijn verkregen. Ook de heer Raven ziet voor de gemeente in dit con tract een voordeel, ook wat de verbetering van het net betreft. Z.i. heeft de gemeente bij de onderhandelingen het uiterste uit de kan weten te halen. De heer Smit zegt dat de Plaatselijke Belangers ook steeds voor deze overdracht hebben geUverd en spr. uit zijn voldoening over de verkregen resultaten. Vooral in dezen tyd acht spr. het een voordeel. De heer Van den Berg ziet dat groote voordeel niet maar gelet op het advies van Dr. Verhoex, die zich vroe ger toch ook steeds tegen overdracht verklaarde, wil spr. zich by het voorstel neerleggen. De heer Dekker wijst er op, dat veel over deze zaak is geschreven, door menschen die niet wisten wat er aan deze zaak is verbonden. De verkregen resultaten zijn aan B. en W. te danken. Spr. geeft de voorkeur aan een gecentraliseerd overheidsbedrijf, boven een particulier bedrijf, ja, zelfs boven een gemeentelijk be drijf. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. van oerdeel zijn, dat verkregen is, wat te verkrijgen was. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot overdracht besloten- De heer Kuiken brengt hulde aan het gemeentebe stuur en ook aan de stroomverbruikers, die de zaak van het electriciteitsbedrijf zoo goed hebben doen loopen Spr. hoopt dat in de toekomst het P.E.N. op uitstekende wijze voor de electriciteitsvoorziening zal zorgdragen. De heer Dekker brengt dank aan den heer Dr. Ver hoekx voor de wyze waarop hij den raad heeft inge licht. De Voorzitter brengt namens B. en W. dank aan Dr. Verhoekx, en deze is overtuigd dat de raad in de toe komst geen berouw zal hebben over het genomen be sluit. De heeren Dr. Verhoekx en Jb. Jonker verlaten de vergadering. Hierna worden de notulen der vorige vergadering ge lezen. Ze worden onveranderd vastgesteld. De heer Koorn informeert naar de resultaten van het onderzoek naar het ventverbod te Den Helder en de vergunningsrechten voor venten aldaar. De Voorzitter kan daarover geen inlichtingen ver strekken, terwijl de heer Lubbert mededeelt, dat aan één lid uit een gezin uit onze gemeente vergund wordt met bloemen te venten, tegen betaling van 50 cent per Mededeelingen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijziging hi het Reglement voor het Burgerlyk Armbestuur. Het gemeentebestuur van Alkmaar zond de begroo ting voor den keuringsdienst voor waren, voor 1934. Door het gemeentebestuur van Den Helder is het verzoek om verlichting aan te brengen bij het Pontveer aan Westeinde ter kennis gebracht van den Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat. De heer Smit zegt tegen het aanbrengen van de ver lichting te zyn, maar opgemerkt wordt dat de heer Smit met die mededeeling te laat is, want het verzoek is reeds gedaan. Van het Nationaal Crisiscomité is bericht ingekomen, dat over het 2e halfjaar 1933 een bedrag van f 278.75 beschikbaar wordt gesteld voor steun aan werkloozen. Is slootwerk een werkverschaffingsobject? Aan den Min. van Sociale Zaken is verzocht om met 1 Dec. a.s. de plaatsing van arbeiders uit deze gemeen te 'by de Rijkswerkverschafflng te beëindigen en een steunregeling geldig te verklaren, zoomede om een Rijksbijdrage voor werkverschaffing in deze gemeente (werk van den polder) ten einde de arbeiders om beur ten te werk te kunnen stellen zoolang de steunregeling geldt. Antwoord is nog niet van den Minister ontvangen. Voor de in werkverschaffing uitbetaalde loonen zal de polder voor werken ten behoeve van dien polder 25 pet. bijdragen. De heer Dekker had aanvankelijk den indruk gekre gen, dat pertinent gevraagd was tegen 1 December de rijkswerkverschaffing stop te zetten. Naderhand is spr. echter gebleken dat dit niet het geval is. Ia 't algemeen apprecieert spr. dat L. en W. voortva rend optreedt, maar spr. had graag gezien dat voor Het schitterend gelegen Ijsstadion te Braur.lage in de Harz, waar de Duitsche winter- spelen-1934 zullen worden gehouden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13