De Brabantsche Brief van Uit OMGEVING MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak EE DE T ANO END IJ K Op Initiatief van de kolfclub „Recht Door" te Alk maar zullen in den aA winter onderlinge wedstrijden worden gehouden tussohen deze club. „Op Maat" te Zuidscharwoude, "Vriendenkring" te Noordscharwoude „Over de Helft" te Nieuwe Niedorp en „Mik Wis" te Koog aan de Zaan. Schoolartaendiensl De gemeenteraad van Oudkarspel besloot enkele we ken geleden, de andere gemeenten aan Langendijk te verzoeken er aan te willen meewerken, dat voor geza- menlijke rekening een schoolartsend lenst zou worden in gericht De gemeenteraad van Noordscharwoude heeft hierop bereids afwijzend beschikt, op grond van de over weging. dat ernstige plannen bestaan om dlstricts- echooIartsend 1 ensten in Noord-Holland te stichten. We verwachten, dat ook de andere gemeenten een dergelijk besluit zullen nemen, te meer, nu intusschen iets meer bekend Is geworden van de plannen inzake de totstandkoming van een gemeenschappelijke regeling ten behoeve van de aanstelling van schoolartsen voor gemeenten, gelegen in het tb.c.-dlstrict Alkmaar. We vernemen daaromtrent, dat Ged. Staten er prijs op stel len, dat een combinatie van de tot dat district behoo- rende gemeenten tot stand komt Door de provincie zou dan 50 pet in de kosten worden bijgedragen, die op f 23650 's jaars worden geraamd, waarvoor 2 beroeps- Bchoolartsen werkzaam kunnen worden gesteld. Van de gemeenten zou dit dan, bij het tegenwoordige aantal ge meenten, die zich destijds hebben verbonden, op 14 cent per inwoner komen, of 11 cent, als alle gemeenten, tot dit district behoorende, toetraden, hierbij uitgaande van de gedachte, dat de provincie de helft in de kosten zal bijdragen. Binnenkort wordt nog een vergadering gehouden, ten einde de plannen meer definitief uit te werken. De TwuUverweg. In de kringen van gemeentebesturen te Langendijk is 'de ontstemming over de beslissing van Ged. Staten, om de bijdrage uit het wegenfonds niet meer uit te keeren voor wat den Twuljverweg betreft, zeer groot, te meer, daar de motiveering van dit besluit bijzonder zwak wordt geacht Ged. Staten verwijzen, n.1. naar hun schrijven van den 23 Augustus 1.1., waarbU een In ont werp overgelegde regeling in zake de overdracht van den Twuljverweg werd voorgelegd, tegen welke door belanghebbende gemeenten, met uitzondering van St Pancras. welke slechts een enkele restrictie maakte, ten aanzien waarvan wellicht nog wel overeenstemming te bereiken zou zijn geweest dezelfde bezwaren naar vo ren gebracht Ged. Staten achten deze bedenkingen evenwel niet gegrond en kunnen dus ook geen aanlei ding vinden, er toe mee te werken, dat daaraan wordt têgemoet gekomen. Zij meenen zich onder de gegeven omstandigheden van het verleenen van verdere tus- schenkomst te moeten onthouden. Daar het college ech ter in het belang van een behoorlijk onderhoud van den Twuljverweg noodzakelijk blijft achten, dat da weg aan het Hoogheemraadschap wordt overgedragen, heb ben zij. nu het mcerendeel der betreffende gemeenten niet bereid blijkt te dien aanzien op een redelijke ba sis een regeling te treffen, besloten, met toepassing van art 12 der wegenbydragenverordenlng, te bepalen, dat voortaan de bijdrage van den Twuljverweg niet zal wor den genoten, zoolang niet de onderhoudsplicht aan het genoemde Hoogheemraadschap is overgegaan. Hier volgt dus uit, dat als criterium der beslissing, van Ged. Staten Is aan te merken, het h.i. noodzakelijke van een behoorlijk onderhoud en dat dit blijkbaar slechta bereikt kan worden, als dat onderhoud aan het Hoogheemraadschap is opgedragen. Voor de Langen- dijker gemeentebesturen is dit oordeel alles behalve vleiend, daar zij blijkbaar niet capabel geacht worden, den Twuljverweg naar behooren te onderhouden. De quaestie echter, waarop de regeling, ls gestrand, liep niet over een behoorlijk of nlet-behoorlijk onderhoud, doch over de vraag, of de weg, bij overname door het Hoogheemraadschap een rijbreedte van 5 of van 6 M. zou krijgen. Dat de gemeente St Pancras, aan welke do uitvoering van het onderhoud is opgedragen, de laatste maanden geen groote uitgaven aan den weg heeft ten koste gelegd, vond zijn oorzaak ln de overweging, dat het uiteindelijk nog tot een overdracht zou kunnen ko men, welke uitgaven dan nutteloos zouden zijn geweest daar dan een heel nieuwe weg zou worden aangelegd. Enkele Jaren geleden zijn de gemeenten tegen den zin van de meerderheid der raadsleden gedwongen ge worden tot bijdrage in de kosten van onderhoud. Ter gedeeltelijke compensatie van dien last werd hun toen een bijdrage uit het Wegenfonds toegedacht Omdat de gemeentebesturen nu, nadat nog slechts enkele Jaren zijn verloopen, sedert het aangaan van die overeenkomst en het als gevolg daarvan aanleggen van een ruimen, breeden weg, wordt hun een nieuwe last opgelegd, die te zwaar drukt, nu de Langendijker gemeenten aan den rand der noodlijdendheld staan. Het ls te verwachten, dat de gemeentebesturen zich niet dadelijk bij die be slissing zullen neerleggen, maar alsnog een poging zul len doen, om Ged. Staten van hun ongelijk te overtui gen. NIEUWE NIEDORP Algemeene Vergadering der Mlddenstandsvereenlglng aJhler ln de Prins Maurits. Aanwezig 13 leden. Voorziter. de heer C. v. d. Haagen, opent de verga dering en doet eenige mededeelingen van hulahoudelij- ken aard. Een verzoek was binnengekomen te bewerkstelligen een verbod van vreemde venters ln onze gemeente. Een voorstel echter dat niet kon worden gesteund, omreden ook vele ingezetenen uit onze gemeente venten ln ande re plaatsen. Tevens werd besloten, te probeenen een wijziging te krijgen in de vrije Zondagen voor winkelsluiting. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris, den heer Keetman, voorgelezen en goedge keurd. De heer Van der Stok vraagt alleen naar aanleiding der notulen, of er dit jaar nog klachten zijn geweest van geleverde prijzen. De secretaris moet helaas ant woorden van wel. Het geval wordt nu door den leve rancier hersteld. Het financieel verslag der tentoonstelling, nagezien door de heeren M. Oly, Jb. Nap en C. Wit, werd in orde bevonden en wijst een nadeelig saldo aan. Wegens ongesteldheid van den penningmeester, geeft de secretaris een uiteenzetting der uitgaven, waaruit ia af te lelden, verschillende extra uitgaven, zoodat de tentoonstelling op zich zelf, juist geen nadeelig saldo aanwijst. Voorzitter dankt de Commissie voor het nazien der rekening en den penningmeester voor zijn accuraat be heer Als nieuw bestuurslid, wegens bedanken van den heer P. Visser, wordt gekozen de heer M. Oly, welke zjjn benoeming aanneemt. Het laatste punt an de agenda vermeldt: Afscheiding der Tentoonstelling van de Middenstandsve^eniging. Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds eenige malen in het Bestuur is besproken, maar geeft gaarne het woord aan den secretaris, die eigenlijk de voorsteller er van ls. De heer Keetman begint dan mede te deelen, dat onze tentoonstelling ook op zijn initiatief op 4 Januari 1930 is opgericht, door onze Mlddenstandsvereeniging en wij kunnen gerust zeggen, met succes en toch doe nV .we€r bet voorstel tot afscheiding, maar in geen geval tot opheffing. Als secretaris onzer tentoonstelling beb Ik de stellige overtuiging, dat, willen wij onze ten toonstelling behouden en verder uitbouwen, wij een vereeniglng moeten stichten met de medewerking van alle ingezetenen van Nieuwe Niedorp, zooals dat wordt gedaan ln onze naaste omgeving en niet behouden In den kleinen kring van alleen Middenstanders, omreden het ln mijn oog, toch wel degelijk ls een gemeentebe lang, een vereeniging van opvoedkundige waarde en vooral voor de jeugd. Misschien krijgen wij dan wat meer werkstukken onzer Jeugd en van de ouderen op de tentoonstelling. Voorzitter vraagt wie of hier iets over heeft te leg gen Van verschillende kanten wordt deze zaak besproken, De heer Oly vraagt of het niet beter ls eens een jaar over te slaan, Zulks ls volgens den heer Keetman niet noodlg, aangezien er nog steeds genoeg Inzendingen zijn, maar jammer genoeg in hoofdzaak van buiten on ze gemeente, Na uitgebreide besprekingen wordt besloten, ver schillende burgers zoowel dames als heeren uit te noo- dlgen om met het Bestuur der Middenstandsvereeni- ging een bespreking te houden Bij de rondvraag wordt gewezen op de oprichting eener zustervereeniging te Winkel en wordt besproken of het niet beter zou zijn voor onz© kleine plaatsen zioh te vereenigen Een en ander zal door het Bestuur in gedachten worden gehouden Verder volgen nog besprekingen over de tabaksbelas ting en de zoo hooge personeele belasting der caféhou ders. waarna voorzitter de vergadering sluit met een woord van dank voor de aangename besprekingen. W EB I N ()E v Filmavond HoIL Mij. van Landbouw. Donderdagavond is uitgaande van de afd. Wierlngen van de Holl. Mij. v. Landbouw een filmavond gehouden in hotel Centraal van den heer S. Kaan te Hippolytus* hoef. Vertoond werd „De groote gedachte", een propagan- da-film. Het hoofdbestuur van de Holl. Mij. v. Landbouw laat deze film draaien. De film ls samengesteld op Ini tiatief en kosten van het Centraal Bureau te Rotter dam en ia vervaardigd door Polygoon. De waarnemend voorzitter, de heer P. C. Haan open de dezen avond met welkom en geeft het woord aan den heer C. C. Klijnhout, adj.-eecr. van de Holl. Mij. v. Landbouw. Deze geeft ln korte trekken een Inleiding over het coöperatieve vereenlgingsleven. Hedenavond zullen we het speciaal hebben over de coöperatieve aan- koopvereeniglng. De film van dezen avond geeft in hoofdzaak dit ook weer, en is ook de beste reclame voor dit doel. Het doet spr. genoegen dat er zooveel belang stelling van de zijde van de leden is voor dezen avond De zaal ls dan ook geheel gevuld met belangstellenden. De voordeelen van coöperatieve inkoopen werd naar voren gebracht. Spr. is ook zeer diudelijk bU zijn uiteen zetting en dringt daarbij aan op aansluiting bij een coöperatieve aankoopvereenlging.- Na deze Inleiding wordt begonnen met de film af te draalen. Het ls de heer C. C. L. Bos, directeur van C. H. P., welke de noodlge toelichting bij deze duidelijke film geeft. Het is een aangenaam verteller, evenals de vorige spreker. De film, welke propaganda maakt voor coöperatief inkoopen e.d. geeft duidelijk de voordeelen weer, welke hieraan verbonden zijn. Het Centraal Bu reau speelt begrijpelijk hierbij wel de hoofdrol. In de pauze spreekt de heer Bos nog een enkel woord over coöperatie en wei hoe de toestand is op Wierlngen. Spreekt in hoofdzaak over gemengde voeders. Spr. dringt er op aan eens een proef te nemen door bij de oooperatle te Hlppolytushoef In te koopen en U zult zien, dat er voordeelen zijn te behalen, meer dan door bij verschillende fabrikanten ln te koopen. Verder worden de laatste 3 acten der film vertoond, welke in zijn geheel uit 6 acten bestaat. Uit de toelich ting blijkt dat 500 duizend ton kunstmest en 300 duizend ton graan wordt verwerkt door het Centraal Bureau. Voorwaar geen kleinigheid. De film is zeer duidelijk, en wordt met aandacht gevolgd. De verwachtingen wor den overtroffen. Tot slot van de film: „Laten alle boeren zich aanslui ten bij hun plaatselijke vereeniglng." De heer Klijnhout geeft tot slot nog goede wenken, waarna de voorzitter de sprekers dankt en sluit deze bijeenkomst, welke alleszins geslaagd mag heeten. B4nsitnERnnnN Burgerlijke Stand over de maand November 1933: Geboren: Abraham Co melis zoon van Oornells Pool en van Dieuwertje de Ridder; Willem zoon van Roelf Pathuls en van Hinke Wiersma; Bertus, zoon van Cor- nella Horman en van Grietje de Wit; Egberdina, doch ter van Klaas Vos en van Roelof je Zwiers; Co melis, zoon van Cornells Marees en van Elisabeth Heinis; Jan Jacob, zoon van Jan Jacob Engel en van Anna den Adel; IJkele, zoon van Sijbren Mar ten Hoekstra en van Trijntje van der Heide. Ondertrouwd: Pi eter Blom, oud 24 Jaren, timmer man en Cornelia Anna Wissekerke, oud 23 jaren, zon der beroep, beiden wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Gijsbertus van der Wulp en Anna Marga- retha Alida van der Klooster; Pi eter Blom en Cornelia Anna Wissekerke; Klaas Vos en Roelof je Zwiers. Overleden: Cornells Herman, oud 56 jaren, weduwn. van Trijntje Moerbeek; Hendrik Wind, oud 1 jaar, zoon van Glrbe Wind en van Eelkje van der Woude; Teunis Mandemaker, oud 46 jaren, echtgenoot van Jan tje Miggels; Jan Koolj, oud 77 Jaren, weduwnaar van Pietertje Oost, Tegen e«en persoon uit Hoorn is door de Rijkspoli tie proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van een zedendelict in deze gemeente. NEDERLANDSCH FABRIKAAT BLOEMBOLLENVEILIN GS VEREENIN GIN G „WEST-FRIESLAND* TE BOVENKARSPEL- De sigarenfabrikant krijgt van Sint Nicolaas een kistje sigaren van zijn grootsten concurrent cadeau. De belangrijke gladiolenveilingen zijn voorbij, de aan voer loopt snel terug. De aanvoer bedroeg nog een ruim mililoen stuks, waarvoor weer goede belangstelling be stond, met oploopende prijzen. Een begin is gemaakt met het veilen van plantgoed van gladiolen, wat ook aan de verwachtingen voldeed. Wij noteerden voor gla diolen leverbaar ln de maat 12 en op: America 0.95—1.55, Athalanta L10, Albatros 1.95, Ba ron Jos Hulot L15, Baron van Wijnbergen 0.89—0.95, Bernadotte 1.15. Bel inde 1.-1-20, Catharina 0.80, Crlm- son GIdw l—1.10, Carolus Cluslus 1.20, Charles Dickens 1.15. Duc of York 1.80, Early Sunrise 0.851.10. Energie 1.20; Empress of India 1.151.20, Euradyce 1.15, Fla- ming Sword 0.80—0.95, Golden West 0.99—1.25, Gladness 2.70, Halley 0.751, Hermione 0.95, ITmm&culee 0.85— 1.10, Jac. van Beieren 0.95—1, 1'Innoncence 0.75, Lady Boreel 0.85, Lilac Wonder 1, Leviathan 1.351.40, La Beauté 1.05, Mac Laren 1.501.85, Mar. Foch 0.60—0.80, Mevrouw van Konijnenburg 1.80, Mount Everest 0.50 0.65, Momt Cenis 0.70, Niagara 1.50, Nancy Hanks 0.75, Niobe (XS5, Orange Queen 0.800.85, Prlnceplne 0.95, Peael 1.05, Prince of Wales LOS, Pink Perfection 0.801, Pfitzers Triumph 1-552, Red Emperor 0.90 L10, Rose Précoso 1—1.20, Rubini L75, Rot Soleil 1AO, Red Canna 0.95L10, Souvenir 0.701.10, Schwaben 1.40—1.45, Scarletta 0.85, Sphinx 0.80, Venua 1.50, Vesu- vius 0.80—L15, White Giant 0.89-0.90, Wilbrink 1—HO, War f 1.20—1.35, Willy Wigman 0.85—1.10, Yvonna 0.80 I.05, Princes 1L15. Gladiolen ln den maat 1012: 0.500.80; Plantgoed gladiolen: Albatros 610 30, Idem 46 18, Anmut 48 9, idem 24 4; Boule de Nelge 610 15, idem 46 11« idem 24 5, Bar. Jos Hulot 610 20, idem 46 11, idem 2—4 5. Beiinde 6—10 24, idem 4—6 17—20, Idem 2—4 5—7; Blériot 24 67, Baron van Wijngaarden 610 22, idem 46 17, idem 24 8, Crimson Glow 610 2024. idem 24 67, Early Sunrise 610 22, idem 46 16, Idem 24 810, Francis King 610 10. Flamlng Sword 6—10 29—22, idem —6 11—14, Idem 2—4 5—7, Golden West 6—10 24, idem 2—4 6, Halley 2—4 4, Van Beieren 6—10 17—24, idem 4—6 8, idem 2—4 6, rimmaculee 2—4 78, Lady Boreel 24 7, Leviathan 2—4 9, Mount Eve rest 610 410, idem 46 6, idem 24 3, Mar. Foch 6—10 15—16, Idem 4—6 7, idem 2—4 4, Mont Cenis 6—10 II, Nimrod 6—10 19, idem 4—6 15. idem 2—4 7. Niagara 2—4, 7, Odln 2—4 6, Prince of Wales 6—10 16, Pfitzer* Triumph 24 16, Pinkberfectlon 24 46. Princeps 6 10 24, idem 24 46, Red Emperor 24, 6, Rubini 24, 1314, Red Emperor 610 18, idem 4—6 9, idem 24 4—6, Roi Soleil 6—10 55, idem 4—6 34, idem 2—4 22. Schwaben 2—4 10—1L Souvenir 6—10 17—22, idem 4—6 1617, Thomas Edison 46 60, idem 24, 15, The Queen 2—4 2, Venus 2—4 8, Willy Wigman 4—6 13, White Gi ant 6—10 15, White City 6—10, 4, Idem 4—6 3, War 4—6 20, idem 24 9, Wolfgang von Goethe 610 90, Yvonne 6—10 20, alles centen per 100 stuks. Lelies: Lilium Regale 20 op 5.70—7.idem 1820 4—5.20, Idem 16—18 2.10—3.60, idem 14—16 1.49—1.8a Ulvenhout, 23 November 1933. Menier, Geheimzinnig-schoone da gen staan veur de deur. Sinterklaas- en Kerst tijd, Ouwejaar, 'l zijn dagen vol van heimelijk genot en stil plazier, da gen die as rustpuntjes zijn veur 't gejaagde zielemcnt van 't menschdom, da-d-as 'nen haas wordt opge jaagd, over de donkere wegels van z'n bestaan. Waant de puurte van de rustige zekerheid, die is lijk de klèèrte van 'nen stillen plas in de hei, is veur de weareld van van daag ni meer weggeleed. Dieën „plas" is troebel. D'n hemel kan er nie meer in spiegelen en glaanzen. 't Zonneke kan er nie in stralen tot d'n bojem toe. Klodders bruine schuim drijven op d'n spiegel, van den sturm, die alle bezinksel loswoelde en boven komen deed. Genogt daarover. 'k Wouw t sjuust over heel iets aanders hebben, dan over die schuimklonters boven op dn plas. Dan over de vertroebeling tot in 't diepste van da stille water. Waant we gaan 'nen heelen reeks van schoone dagen tegemoet, van de rust die ok op d'n buiten zoo stil schemert over de velden, in de bosschen, laanks de wegels. Van de rust, die er sluiert deur 'n steenouwe eikenlaan, wegschemerend in 't blaauw van de ne vels, waar de druppen in tikken van de kale eiken knoesten af. Van 'n rust, die zóów heiligstil is, da ge'r oew beste gedachten ziet schimmen, tusschen de stil- stroeve stammen, waarin 't nat deur de gerimpelde schors krupt. Van 'n rust, amico, die op de velden en op 't ak- kerlaand ligt, as stijven dril in ds sauskom. D'n buiten is deus dagen van 'n wonderlijke stem ming. Die ieveraans te bespeuren is in 't takken- rag van 't kaal geboomte, waarin de klitten te be ven hangen van groote kraaiennesten; in de groene wegels van onbetrejen boschpaden, waarop zoow nauw en dan staat afgetcekend 't raanke silhouet van 'nen schichtigen reebok! Dat it zien, ollee, das 'n prent veur oew oogen. Maar dan 'n prent van Goddelijke makelij. Da's zóó schoon, da's zóó onendig volmokt, da ge vergit te asemen! En as ge 'm dan ziet wegschieten, de don kere bosschen in, dan dan hebben oew oogen 'n lotje uit de loterij getrokken, waant 't gebeurt nie dikkels, da ge bij ons in de Ulvenhoutsche bosschen deuze schoone, edele dieren teugenkomt. 's Middags glinstert de maan al aan de locht; de dagen zijn kort nouw! En as ze dan teugen vieren wa hooger geklommen is, 't wolkenspul in trage beweging komen gaat, 'n vurig floers aan den West- kaant in de lochten haangt, terwijl nieveraans éenig gerucht te bespeuren vaalt, gin windeke deur de tak ken of over de akkers zucht, dan wikkelt d'n duster om oew henen, da ge 't haast voelt aan oew vel. Dan poeiert d'n nacht over de schepping in steeds dichteren val en ten langen loste „ziet, do maan schijnt deur de boomen." Verdijd, amico. zoow oud as ge ok wordt, de maan schijnt deuzo week van 't jaar éénders aan d'n zwarten hemel, dan de overige weken van 't jaar. Op d'een of d'aandere manier, hee ze wa mee Sin terklaas aan de pet En as ik dan alleen In d'n akker staai, 'n bietje eenzaam, omgeven van 't donkere floers van d'n fluwecldiepen avondschemer, den voel ik me ef- kens, heel efkens maar, twintig jaren jonger. Dan tuur ik efkens in 'n visioentje van 'n vertrek bij pe troleumlicht en dan zie ik de spanning en de ver wachting op de gezonde kopkes, in de ver-open staande glaanzende oogskes van ons kinders, die gedempt-luidruchtig om de groote, ronde tafel zit ten en 'n bietje aangstig kijken naar de deur, tel kens as er voetstappen of geblaf van den hond op d'n dusteren erft klinkt Dan zie ik ze 'n bietje op gelucht en 'n bietje teleurgesteld ok, opnuuw begin- ien aan d'r spellekens en onderling geplaag, waant 't was vader „maar", die binnenkwam. Ze had den wa-d-aanders verwachtOk, al spraken ze daar dan nie over teugen mekaren! Ja, efkens komt da visioentje dan veur m'nen geest, daar in dieën zwarten akker, mee da ge heimzinnige maantje boven m'nen kop. En dan dan wordt de stilte, de trieste eenzaamheid wa zwaar veur 'nen mensch-alleen en 't is dan, da'k er uittrek. Waant dan gaat er ok 'n vleug kouw deur oewen nek, dan komt er 'nen wazigen kraans om 't maan tje dan drukken, veur 'n moment oew jaren in oew knieën, dan gade gaauw trug naar dazelfde huiske van twintig jaren gelejen, waarboven ók weer „de maan deur d'n notenlèèr schijnt" Waar alles nog eender isalleen de tafel isleeg! En even kijk ik naar boven de schouw, naar 't zuiveren Lieveneerke, da-d-alles hier meegeleefd hee. De tafel vol hee zien komen, en leeg zien wor- ren en deur 't licht van de laamp spuit n weemoe dig lachske over 't scherp en kunstig gesnejen ge laat van da zuiveren beeldeke aan 't zwarte kruis. „Navond, Trui!" „Zegde niks, Trui?" „Zekers wel", maar d'r stem slaat wa-d-over van laank zwijgen. „Vroeg donker, wefke!" „D'n tijd van 't jaar, Dré." „D'n tijd van 't jaar, Trui; zie de maan schijnt en dan liet k m'nen kalen kop zien aan d'r. „Veur mijn part scheen de maan nie", bromde Trui ontevrejen. „Zoude gij nog 's oppernuuw willen beginnen, wijf, as ge 't veur 't zeggen had?" En toen zag ik, amico, hoe ok heur oogen laanks de leege kaanten van de tafel dwaalden, toen naar boven de schouw en toen zee ze: „soms!" „Nouw, ee?" peste-n-ik. Trui knikta, d'r ogskes wieren wa rood. 'k Stopte m'n pepke. Trui schonk 'nen lekker geu renden bak koffie in. „En gij, Dré!" „Ikko? En wa, Trui?" „Zoude gij oppernuuw „As 't mee jouw was, ja! Gèren Trui!" Trui zweeg. Maar d'r haand, waarmee ze de suiker in m'n kommeke lepelde, beefde 'n bietje en ze dee toen wel vier lepels van die zoetigheid in d kom. 'k Zee maar niks. Hij was nie te genieten. Veuls te zuut. Maas as oew ouwe Trui d'r liefde nog 's verklaren wil, ollee. dan, dan hee ze daar d'n suikerpot of zooiets bij noo dig en dan dan speurde maar nie zoow naauw! 'n Uur later, as me botterammen gegeten hadden en Trui de boel had opgeruimd, dan vroeg ze: „Van avond nog werk Dré, in de schuur of in d'n stal?" 'k Schudde m'nen kop. ,,'t Is mooi gewist vandaag, Toeteloeris. 'k gaai rusten. Gif me de kraant maar asteblieft en m'nen tabakspot ok, as gewilt". „Mooi, dan za*k oew 's wa laten zien, Dré". En Trui naar 't opkamerke. Drie, vier keeren gong ze op en neer en lee telkens ingepakte rommel op de tafel, 'k Snapte de zaak. 'k Stook 'n versche pijp aan, gong lekker, schrijlings op m'n stoeltje zitten, m'nen kop op de leuning en m'n achterwerk teugen de wèrme plattebuis aan, fijn zat ik eersten raang op de tentoonstelling van Trui. Ze sjouwde op-en-neer, op-en-neer en laankzamer- haand gong d'r gezicht twee felrooie klurkes krijgen van zenuwachtig getob. „Hè'k nouw alles?" vroeg ze aan d'r eigen en ze vreef 's mee d'r haand over d'r gloeiend heete ge zicht. Amico, ik genoot. M'n pepke,' m'nen wermen rug, Trui d'r geluk jawel horre, 'k had 't goed be speurd op d'n akker, ennigte uren gelejen! De maand schéén deur de boomen! Toen moest ze nog in d'r „goeie" kast zijn, waar 'n paar groote platte doozen uitkwamen en toen scheen de zaak kompleet. Ze keek 's naar me. „De Sintereklaas veur ons kinders en de klein- kinders, Dré", en as 'n prinses wees ze naar de volle tafel. Ik knikte. „Wanneer hadde da-d-in sjissesnaam allegaar veur mekaar gebrocht, Truike?" „Komt er niks opaan. Nouw za'k 's uitpakken!" En as ze in d'r zenuwachtigheid 'n touwke kapot trok en ik opstond om te helpen, dan drukte ze mijn neer, in m'nen stoel en zee: „blijf zitten gij! Ik zal 't wel doen!" En 'n kwartierke later, amico, dan sting de tafel vol, staampende vol en toen, toen begost Trui 'd oogenblik zachtjes te vezelen. Net asof ze baang was, dat de kinders wakker rouwen worren! Ik zee maar niks. Waant effen droomde ze d'r eigen twintig jaren jonger, zoow as ik daarstraks op m'n akker en da-d-had ze wel verdiend aan al d'r moeiten en uitgaven. „Witte waar Tc nog de meeste last mee heb g'ad, Dré, om te krijgen?" „Nouw?" „Hier, mee deuzen artistendas veur onzen Dré. En hij draagt deus stippels zoow gèren, da wèèt ik! En toen 'k 'm lest zag, toen was z'nen das zoow slob berig en vettig, 'k docht, wittewa, Wies zal daar moeite mee hebben in Amsterdam, Ti zal bij ons in de stad er 's naar uitzien." „En 't is oew geluk!" „Mee veul moeite", lachte ze: „maar hier is d'n leste uit die zaak!" 'n Uur laank pakte ze uit Ditt-n-is veur die, datte veur heur, afijn, om in de wèèr te geraken! „Dré, gij helpt toch mee, om er pakskes van t« maken?" „Tuurlijk, wefke! Beginnen? Ja?" En zoow wier 't nog 'nen kollesaal drukken avond, amico! Maar mijn moeilijkheid ls nouw ora veur Trui wa moois te vinden. Iets waar 'k ze 'n heel, heel groot plazier mee doei! Wèl hec ze al gezeed: „en wa jouw betreft gift nie te veul geld meer uit, 't is nouw wellekes ge wist", maar zij krijgt iets schoons! En me zijn 's avonds, doodóp, naar de bedstee ge gaan ollee, nog steeds twintig jaren jonger! Ziet de maan schijnt deur de boomen, makkers staakt oew wild geraas!" 'k Had 't wel in de gaten, toen 'k nog op d'n ak ker was. Da maantje, da maantje, 't scheen aan ders, dan aanders! Dèèr! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe, DRé.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15