Brieven van een boer uit de buurt. De Zwarte Monnik liiil I lliill l •,1B| |- - LKMAARSCHE e CAUSERIE Neidat m'n vorige brief Zaterdags in de krant staan had, was er 's Maandags alweer ien van Arie. Die was mirakel in z'n knolletuin, omdat z'n skraiven au xnain deer heelegaar overnomen was in de krant. Dat ilo redaksie er boven skreven had, dat ze „niet ge acht wil worden 't ermee eens te zijn", vind-i- niet erg, skraift-i. Want mensche die 't overal direkt mee iens benne, deer hewwe we niks an; as ze maar eerst goed neidenke over de zooi die 't nou is (en dat de democratie alle dage onmachtiger wordt en z'n aigen alle dage belachelijker maakt, kenne ze leze uit de raadsverslage van Amsterdam) en as ze den onze brochures over program en toelichting en de staats leer leze, komme ze vanzelf mient-i. Nou gelaik zei i kraige! En den vroeg-i me verder onderan z'n brief om ercs 'n daggie nei 'm toe te kommen. Hai wou me wat zien leite. Nou de vrouw was net achter, toe ik die brief kreeg en ik laide hem open op tafel en gong efkes nei de barrebier. En toe ik 'n hallef uurtje la ter thuis kwam, zag ik 't al hoor, ze had 'm lezen 1 Erg drok an 't kousestoppen en niks zegge vanzellef! Nou ik gong nag efkes nei de koeie, en in de boet bai de varrekens kaike, en 'n taidje nei de jongP3 die op de wurf mit de penehoup bezig wazze. Maar toe ik teugen twaleven weer in de kamer kwam, was 't nag net zoo. Afain ik most erover be ginne en ik zaide: „Vrouw, der is 'n brief van Arie „Hew 'k lezen", zaide ze, .jullie bedenke maar uitjes! 't Is er nag al 'n taid voor. Ik kèn niks kraige de kindere kenne niks kraige en vader gaat maar de runnik op, dat kost niks!" „Nou ja, vrouw -begon ik. „Ja, ja", zoide ze, ,,'t is herfst, je hewwe de taid en 't zei natuurlijk wel noodig weze, je smoessies ken ik. Arie zei wel 'n paar van die mooie kornuite hewwe en 'n paar kruike ouwe klare en den kenne jelui zoo lang over poletiek prate tot die leeg benne! Moet Pie' niet mee? (Piet dat is namelijk 'n vrind van me, die renteniert, en die nag al deres graag 'n borreltje drinkt). Afain je gane maar! Wat ik zeg hellept toch niks. Maar ik houpdat je je gnap houe, en dat je teminsten overmurregen op taid terug benne". Nou, dat liep mit 'n sisser of en zoo ben ik er dan Dingesdagsochens mit de sneltrain op of gaan en efkes over twaleven kwam ik op dat Veluwscho durp an, weer Are weunt. Veul vee docht ik deer niet te zien, maar toe ik uit 't station kwam hoorde ik 't gebulk van koeie. Arie was zelf niet an 't spoor, maar z'n oudste zeun haalde me of. En deer gong u mee nei Arie z'n huis. Vader was nei de tandarts, vertelde z'n zeun, en omdat ik dat nou gien grappie vind, vond ik 't raar, dat die joon deerom zat te lachen, samen mit z'n zussie, dat ok thuis was. Nou. dat zaide ik ok en ik vroeg of zullie soms miende da' 'n mensch voor z'n plezier nei de tandodokter gaat. Nei, zoide ze, maar d'rlui vader was er nou op die zelfde ochend al voor de derde keer nei toel Eersi had-i de halleve nacht kiespain en toe was-i er 's-ochens direkt heen gaan. Maar efkes d'r nei was-i weer thuis kommen, want de pain was onderweg overgaan. Maar 'n hallef uur later had-i alweer mit 'n lucifershoutje an die kies zitte te peuteren, bar vloeke en zoo en hai was wéér gaan. Maar weer terug kommen ok. Want bai de deur van de tandarts wa* de pain alweer over weest Maar taidelijk natuurlijn en voor de derde keer was-i er den nou in gaan. Nou. deer hadde die kindere skik van en ik ok vanzellef. Want 't is waar, zoo benne kirrels. Merakel klain- zeerig, veul erger as de waive! Vraag 't maar an de tandartse. Jc hoore wel veul verhale van manslui die 6 of 8 kieze trekke liete, derekt achter mekaar en zonder verdouven, maar gelouf maar gerust dat ze 't liege! Ik heb er ien kent, die had een tand die zoo los zat, dat-i bang weze most om 'm mit z'n prak kie deur te slokken. Die zat in z'n leuningstoel vooj 't raam, en hai wou nei dokter zoide-i, 't kring most eruit! En net kwam dokter op de fiets voorbai! „Klop 'm joon", riep z'n vrouw. En hai klopte maar hai raakte 't raam niet en dokter reed deur! FEUILLETON DOOR EDGAR WALLAGE. 3. „Moet ik gelooven, dat je hem niet aangeno men zou hebben, indien hij op gebruikelijke ma nier aanzoek gedaan had?" „Ik weet het zelve niet", antwoordde zij onze ker. „Maar het was raar en grappig Ik mag Harry dolgraag. Ik heb mij dikwijls afgevraagd of hij van mij zou houden, indien..." Zij maakte den zin niet af. „In dien je niet zoo ontzettend rijk was?" glim lachte Dick. „Je schijnt geen erg hoogen dunk van hem te hebben." Zij stak haar armen uit en hij tilde haar van het hek, hoewel dit geenszins noodzakelijk schoen, want gewoonlijk waren haar bewegingen vlug en lenig genoeg. „Dick," hernam zij. toen zij het hek den rug toekeerden en naast elkaar naar den straatweg liepen, „hoe moet ik nu handelen?" „Waaromtrent?" vroeg hij. „Met Harry en alles." Daar had hij niets op te antwoorden. „Arthur dringt er zoo op aan dat ik met heni trouwen zal," ging zij voort. „En werkelijk, ik heb er niets op tegen tenminste dat geloof ik niet." „Dat is het ergste voor een schatrijke erfgena me." Efkes later, toe hai eres an die tand voelde, had-:. 'm ineens in z'n flijke. En nei die taid vertelt-i overal dat- ze dr' zellef uitskeurt as-i kiespain heb. Trouwens, zóó hew ik er ok ien kent. Dat was 'n kirrel die vroeger bai ons thuis werrekte. Een werrek man zoo as ze d'r nou niet meer benne. Rauw 'r. beetje en onverskillig, maar trouw en eerlijk as goud. De heele dag bai de boer en 't werk vloog deur z'n hande. En 'sijvens thuis nag voor z'n aigen! Die man heb in z'n leven twei keer zooveul werk dein as 'n aar en hai zit den nou ok op z'n aigen spuitje en weet gien reid en gaat, altair nag hard werkende, nei de maan, net as alle klaintjes en net-as alle groote ok, die er achteran gaan. Nau, die had op 'n goeie ochtend ok kiespain. Alle ougenblikke liep-ie nei sloot en maakte z'n zadoek nat en bond die om z'n houfd Maar dat hielp natuur lijk zoo goed as niks en wai reidde hem an om nei dokter te gaan. Dat. zou-i den ok doen tusschen de middag, maar om ien uur was-i alweer present. D« kies was eruit en toe we hem vroege hoe dat kon zoide-I- heel eenvoudig: „Ik heb 'm eruit skeurd mU 't skoenehakie van Kerneel". Mit een skoenehakie van z'n dochter! Zokke harde kirrels benne zeldzaam, dr meiste benne bar bang van pain. Toe ik dat zoo an de jonges van Arie verteld had. kwam-i zelf thuis. Hai was nag 'n beetje wit om z'n neus, maar toen die main gezicht zag, was i iniens op de hougte en hai zoide: Zoo, hewwe ze 't je al verteld? Nou hai lachte zellef 't hardst en we heww?: heel gezellig samen koffie dronken. Deernei hewwe we de jasse antrokken en benne an de loup gaan. Toe we buiten kwamme hoorde ik weer dat koeiegebulk en ik vroeg an Arie weer dat was. Ja, joon, zaide-i, dat is 't wat ik je strak zien leite wil. Maar eerst moet je hier de omgeving eres bekaike. Nou 't is deer merakel mooi. Heel aars weer, as bai ons. Niks as bossche en deertusschen brokke ha: en overal goedverzorgde wandel- en fietspadjes En deer liepe we deur, over een zacht bed van gouwen bladere en overal om ons heen fladderde ze nei be neden, geel en bruin en brons en goud. Op sommige plekke stond er iniens 'n 6chuine zuil van zonlicht voor je, die van onderen uitliep in een onwezenlijk violet Zoo nou en den zagge we 'n paar knaintjos en floep! ware ze weer weg. Een haas zat rechtop an de kant van 't pad, mit de lepels omhoug, holde 'n end voor ons uit, bleef weer staan en den, weg! dwars 't bosch in. En houpe prachtige laisters. Er moete deer goeie mensche weune, want de veugels benne tam. 'n Laisier zat links van 't pad, we gonge vlak langs hem en hai bleef zitten toe kwam-i achter ons an vliegen, vlak voor ons langs en gong rechts op 'n tak zitten, nei ons te kaiken. En zoo genote wai deer van de pracht om ons heen en van de heerlijke frissche boschlucht, en we praatte over de ouwe en de nuwe taid en over de goei taid die we houpe te kraigen. Want de natuur is zoo raik en zoo goed en zoo eerlijk en mient 't zoo goed mit alle schepsele Maar de mensche, veul mensche wille 'n maatschap pelijke regel die teugen do natuur ingaat, en ze houe deer nag krampachtig an vast, as ze tegelaik zien dat alles verkeerd en vastloupt! En we zagge "t in, alle twei, dat we taai weze moete as 't levende groen van de denne, die deer staan tusschen al dat stervende bruin, in ons gevecht voor 'n mooie en goeie en nuwe orde! En zoo kwamme we langzaam an weer nei de houfd weg toe 't was heel stil in 't bosch en altaM maar viele de bladere bai elk windzuchtje o, 't is mooi deer op de Veluwe de natuur sterft in skoon- haid. Maar langs de houfdweg dondere de vracht auto's vol mit koeie, op en onder en over mekaar! En Arie brocht me bai 'n slachterai die deer werk te. 't Gebouw lait an de spoorlain, 'n endje van d*> weg of. 't Ding heb lang stilla.it, maar nou de groote massamaord onder ons vee an de gang is, kwam cr werk. Langs de spoorlain staat 'n hekwerk van rechi op staande biels en alzerdrijd. Deer stonde 'n houp koeie an vast En onder 'n afdak mit open latwerk eraon, teugen de slachterai an, stond ok 'n heele rai „Zou je denken?" Zij fronste. „En ben ik een schatrijke erfgename?" Hij bleef staan en keek haar vol verbazing aan. „Ben je het dan niet?" Hij keek zóó verbijsterd dat zij lachte. „Ik weet het niet; mijn oom liet mij jaren en jaren geleden een heele massa geld na. Ik weet niet hoeveel Arthur heeft jarenlang mijn ver mogen beheerd. Ik krijg al het geld waaraan ik behoefte heb." „Mopper dan niet!" riep hij ruw, en zij lachte opnieuw. „Ik veronderstel dat het huwelijk van de mees te meisjes in mijn positie op dezelfde manier als het mijne tot stand komt, en eerst zeer onlangs heb ik het denkbee'd als een deel van het onver mijdelijke aanvaard." „En waarom ben je dan nu van gedachte ver anderd?" vroeg hij op den man af, en hij zag haar een blos naar de wangen stijgen. „Dat weet ik niet." Haar antwoord klonk zeer afgemeten, bijna norsch. En toen zag zij den blik in zijn oogen hel onbeschrijflijk verlangen, de wanhoop, er in. En bliksemsnel werd haar geopenbaard wat er in haar eigen binnenste omging. Zij begreep volstrekt niet waarom, uiaar op eens stokte haar adem, en het spreken viel haar moeilijk. Het was haar alsof het bonzen en hame ren van haar hart in zijn oogen hoorbaar moest zijn, en zij deed alle moeite om haar evenwicht te herkrijgen. Het beeld van haar verloofde stond haar levendig voor den geest de broodmagere, prikkelbare jonge man; de zwakkeling, die alles in de handen hield wat een man noodig had, be halve manlijkheid. Een jammerlijk, door zenuwen 'beheerscht wezen, nu eens een kruiper, dan weer eng teugen mekaar an. En buldere, htildere, allegaar, deur mekaar. Zaterdags hadde er nag veul moer staan, buiten in de koue regen, onbeskut, zonder drin ken, zonder vreten. Want er benne wel 'n stuk of vaif, zes Duitsche Jode an 't slachten, maar dat is nag wel niet genog, of er is gien ruimte, de heiste moete lang op 'r beurt wachte. De Zundag over ware ze in 'n kale woid jaagt, maar de politie had er z'e aigen mee bemoeid en toe ware ze in stalle jaagd om deer op 't end te wachten, zonder vreten, zondoi drinken! Sommige ware leggen gaan en zatte nou onder de modder, aare hadde open wonde. Hew ik strakzait dat deer goeie mensche weune moete! D'r weune ok aare! En deer stonde wai nou te kaikeu twei Hollandsche boere en onze harte bloedde! Wan: ons prachtige Hollandsche vee, de grootste skat van 'tland, sterft niet in skoonhaid! Is 't niet of we in de herfst van de beskaving leve deer nou ok de winter op vollege moet, de AAN ALLENDIE NOG IN SINTERKLAAS GELOOVEN. Zoo ge, beminde toehoorders, uit de papieren voor lichters der natie wel zult hebben vernomen, is ouze regeering, lief maar lui, er dan eindelijk toe overgegaan de gesjochte veehouders 5 sjoof per koe uit te betalen. Zonder natuurlijk op mijn verdienste te pochen, wil ik U onder het zegel der diepste geheimhouding wel ver tellen, dat de veeboertjes dit St. Nlcolaascadeautje aan mij te danken hebben. De minister was al van te voren door een met mij bevriende hoofdmaffer van het depar tement ernstig gewaarschuwd, wat hem zoo ongeveer in de Schager te wachten stond. Hoe hij, in gebreke blijvende met aftikken, gegeeseld, gebrandmerkt, gevie rendeeld volgens het beproefde recept van Balthazar Gerards en daarna op wonderolie zou getrakteerd wor- deft! En zoo ge ziet, heeft dit middel, alles bijeen en teza men genomen, wonderbest geholpen en kunnen onze boertjes dus ook weer eens een onsle Van Nelles' pruim tabak gaan halen. Ik verlang echter geen dank of mijn naam in boterletters op 5 December, maar, zou U als contra-prestatie vriendelijk en beleefd willen verzoe ken uw vee en andere dieren goed en menschelijk t) behandelen en geen voorbeeld te nemen aan den eiland bewoner van Texel, die door den Politierechter van Grootgortbulkenburg met 50 piek boete of f 50 dagen mikpruimen werd veroordeeld. Eigenlijk had deze wreedaard de maand llklogies, die de officier voor hem gereserveerd had, dubbel en dwars verdiend, maar helaas kijken ze bij de justitie ook maar al te dikwerf de pegels uit de zakken van de bokkeban kelingen en als dat een snurker betreft, die op geen slordig heitje behoeft te kijken, dan heeft het spreek woord: Sol justltia lucet omnibus, de zon der gerechtig heid schijnt voor allen, om den dooien dood geen alge- meene beteekenis! Maar van de week is die fout toch goed gemaakt en heeft men een ruw wijf met een woonwagen de bajes ingedraaid. Viel trouwens ook nlhiel van te trekken, dit ter zijde! Maar het is niet Jan de diender of de politierechter, die den mensoh moet wijzen op zijn moreele verplich ting van een goede behandeling der aan zijn genade afhangende dieren, men moet zelf de noodzakelijkheid gevoelen voor dezen eisch van fatsoen en humaniteit. Met heel veel genoegen lees ik dan ook de krachtige maatregelen die er in Moffrika worden genomen met betrekking tot de dierenbescherming. De vivisectie, deze dikwerf zoo God-tergende dierec- marteling, wordt daar tot het uiterst noodzakelijke en in verzachten vorm toegestaan. Evenals In ons kikkerland, wordt het pijnlijk en kwel lend vervoer of te zwaren arbeid van dieren, straf baar gesteld. Ook is het verboden, huisdieren met pijn lijk geweld af te richten. Zoogenaamde dierentemmers, die alleen met de zweep of rotting hun kunst vertoo- ner., zullen dus aan de lapip likken. Uitstekend, Dolf! Het is strafbaar, honden, ouder dan 6 weken te cou peeren, dit Is van gedeeltelijk de ooren of staart te ont doen, dus wordt daar ook aan die walgelijke modever minking een eind gemaakt Voorts is het ook dierenmishandeling, wanneer dieren worden gekweld voor een filmvoorstelling en dat is ook een schandelijk machtsmisbruik, dat lang niet malsch moet worden gestraft! een bulderbast zich onbewust van den indruk, dien hij moest maken op de vrouw, die bestemd was zijn leven te deelen. En van het geestelijk van hem, dwaalden haar oogen werktuigelijk naar den man die naast haar liep; kalm. onbewo gen, stralend van kracht en zelfbeheersching. Terwijl hij huiswaarts kuierde, zag Dick Alford de lange gestalte van zijn broer aan het einde van de olmenlaan op hem wachten. De wind deed de panden van zijn lange ge- kleede jas uitwapperen; wanneer hij stond, helde hij een weinig voorover en had de gewoonte zijn hoofd vooruit te steken; zoodoende geleek hij op een grooten, lompen vogel. Toen Dick hem na derde, zag hij dat het hoofd van zijn broer rood was van woede. „Ik laat je veel werkjes opknappen, Richard maar mijn hofmakerij verkies ik zelf te doen, versta je!" Het bloed stroomde Dick Alford naar de wan gen, maar hij gaf geen ander blijk van zijn woede of gekrenktheid. „Dat verkies ik niet, versta je?" De stem van Lord Chelford sloeg van kinderachtige wcede over. „Ik wil niet, dat je je met mijn particuliere aangelegenheden bemoeit. Je hebt één meisje van mij afgenomen, maar dat zal je met Lcslie niet lukken!" „Ik heb niet begon zijn broer driftig. „Je deed het wel wel! Je wenscht niet dat ik trouw! Ik ben geen dwaas, Dickl Jij bent de naas te erfgenaam. Maar ik zal met Leslie Gine trou wen weet dat voor eens en altijd! Jij zult die verloving niet verbreken." Gedurende een oogenblik maakten.de grofheid, de onbillijkheid van deze beschuldiging den jong den zoon bleek en sprakeloos; toen begon hij met een uiterste poging te lachen. Tooneelen zooals winter van de ondergang? Een volk dat 700 mit z'n prachtige levende have omgaat z'n hailigo vee. dat deur de boere verzurgd wordt alsof 't z'n kindere ware zoo'n volk verdient straf. Hoe lang benne die arme beiste al onderweg weest, voor zc bai de slachterai ankomme? Want er zit gien systeem en gien organi satie in of 't moet den weze 't systeem dat de spore ok verdicne moete want ze sture bai waize van spreken 't Zeeuwsche vee nei Leeuwarden en 't Friesche vee nei Middelburg! Bloedgeld is't, dat 'n klain deel van 't vollek au deuze dierenkwel ling verdient! Arie en ik benne nei huis gaan meer dan ooit overtuigd, dat er opruimd en veegd worre moet in de Hollandsche stal. En ik ben Woensdag terugkommen. En thuis hew ik m'n koeie 'n extra duig hooi geven! JAAP. Hoe dikwerf worden niet weerlooze huisdieren* kat ten, honden, eenden, kippen, ezels paarden ec roofdie ren in een zoogenaamd komische film op een gru welijke manier mishandeld en afgebeuld! De sloome duikelaars onder het publiek zitten dan te lachen en te grlnnchen om de malle capriolen van die dieren maar als z\j beseften, hoe wreed en laaghartig die weerlooze wezens worden opgeofferd, om aan het ziekelijke verlangen naar dergelijke prulfilms te vol doen, dan zou men een dergelijke onwaardige vertoo ning niet met applaus, maar met vuile eieren of rotte appelen moeten begroeten, o zoo! Nee, men moge dsn over Dolf Bruinhemd denken zoo men wil, men mag hem vervloeken, maar de dieren zullen hem zegenen! De öaenschonteerende berichten over afschuwelijke mishandelingen van weerloos vee in de weide, dat go- heel Is aangewezen op de bescherming van het publiek cn die helaas 00 k in ons arrondisse ment, in onze naaste omgeving zelfs plaats vinden, moet ieder weldenkend mensch aan onze rechters den eisch doen stellen, dat derge lijke misselijke uitingen van uiterste degeneratie. van grer.zclooze ontaarding, niet met 'n geldboete, maar met eenzame opsluiting moet worden gestraft. Dergelijke wreedaardige schurken kunnen een bo- hartenswaardig voorbeeld nemen aan vele arme zwer vers, primitieve woonwagenbewoners, die gras gapoen, brutaal bodeJen of winkeliers trachten op te lichten met de vraag naar zilvergeld met dzn beeldenaar van Willem Drie cf met 'n dergelijke truuk, maar gezegd mag worden, dat zij, behoudens uitzonderingen natuur lijk, hun dieren Christelijk behandelen. Ik zou het dan ook gepikt vinden, als de dieren bescherming wat meer algemeen beoefend en gewaar werd en rijke oude Tantes, alvorens naar den Hemel tè taxiën, deze veTeenlging met een flink legaatje be dachten, zoodat wat meer kon worden gedaan voor het oprichten van plaatselijke dierenasyls, waaraan ook Grootgortbulkenburg vraag het maar aan den voor beeldig ijverigen inspecteur Verver, zoo dringend behoefte heeft En in aansluiting met deze opwekking zou ik ook de stedelijke regesrlng, bestuur en Raad van Grootgirt- builrenburg wel eens in overweging willen geven, arti kel 173 van de algemeen© politieverordening te ver scherpen en te verbieden het losloopen van alle hon den. Maar het is inderdaad ontzettend, hoeveel honden dagelijks als slachtoffer vallen van het automobilisme. En ook hoe veel soesa dergelijke straathonden den automobilist, die geen dlerenbeulsnelgingen heeft, ver oorzaken niet alleen, maar ook bijdrazen om het sig- naal-rpectakel te verhoogen. Op grond van deze over wegingen zou ik nog eer.s aan mijn lieve Vaders, W'lly Wendelaar, Sjonnie Weeterhof, Teddy Bonsema, Gerry Slingerland en Hil Klaver willen smeeken. dit honden- vraagstuk te bestudeeren, zoowel op zedelijk als op veiligheidsgebied en ook uit humaniteitsgevoel is een aanvulling dezer verordening zeer noodzakelijk. Hh, ha, kinderen, laat on3 van het onderwerp zwer vende honden en krolsce katten 't overstapje nemen op onze super-medestrijders voor een fatsoenlijke begrafe nis. Onze nieuwe burgemeester, als hij althans wat flink in de slappe was zit, kan komen, al was het morgen aan den dag! Zijn nieuwe woning wacht hem, kant en klaar, met dit vielen bijna dagelijks voor. maar zoo ver als nu was Harry nog nooit gegaan. Over tien mi nuten zou de storm voörbijgewaaid zijn. en Har ry weer even aardig zijn als anders, maar op het oogenblik was het bitter hard te verdragen. „Waarom zeg je zulke leelijke dingen"5" zei hij. „Ik hield Wenner van je af, omdat ze geen ge schikte vrouw voor je was..." „Je wilt mij niet laten trouwen! Je wilt in mijn schoenen komen te staan, na mijn dood!" gilde de oudste zoon bijna. „Het laatste wat je wenscht te 2ien, is een nieuwe Gravin van Chelford. Dat weet je zelf, dat weet je zelf!" Dick Alford bleef zwijgen. God wist hoe /iin broer de waarheid sprak! Het zou een smartelijke dag voor hem zijn, wanneer Harry AHord een vrouw binnen zijn groot huis bracht, om het ver schrikkelijke geheim te deelen, dat als een wolk over Fossaway Manor hing. HOOFDSTUK IV, Dick Alford zat in de kleine kamer, waar hij gewoonlijk werkte, een zakelijk uitziend vertrok vol kasten voor kaartsystemen en actetrommels. De openslaande deuren, die naar het grasperk voerden, stonden open. want hoewel het Septem ber was, was de avond zoel, en hij zat te wer ken in zijn hemdsmouwen, een pijp tusschen de lippen geklemd, en zijn oogen werden beschermd door een groene klep, die met een bandje aan zijn hoofd bevestigd was. Indien er een gelijkenis bestond tusschen Lord Chelford en zijn moeder, zou zelfs de scherpste opmerker geen Irek van r;elijkenis tusschen Dick Alford en zijn halfbroer hebben kunnen ontdekken. Hij was oen mensch van de buitenlucht, een athleet van zes voet, breed van schouders en smal van middel, en zijn I l ii

Schager Courant | 1933 | | pagina 22