De stad der sprookjes en lesenden. Woensdag 6 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9394 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. DE ONREGELMATIGHEDEN IN DE SCHERMER. Incident in Almelo's Raad. ZIJ DIE NIET ACHTER HITLER STONDEN. De overval in een trein onder Abcoude. Toelatingsleeftijd lagere school Ontploffing te Leiden. WAT LITW1N0V TE ROME DEED. Damascus met zijn aardsche tuinen van het Paradijs. MINARETS EN GESLUIERDE VROUWEN. (Van onzen reizen den correspondent.) DAMASCUS, 12 November AAN alle zijdon is de stad der zeven stroomen door woestenij en verlatenheid omgeven. In het westen verheft zich de ongastvrije Anti Libanon, ten zuiden zijn er de dorre steenvlakten van het land der Druzen, ten noorden en oosten strekt rich de woestijn uit Voor alle karavanen, die in don Joop der eeuwen afdaalden van de bergen of moe' zaam naderden onder de schroeiende zon over het schoeiende zand of over de steenvlakten, was Da imascus, de stad der zeven stroomen, een paradij**, waar zo in de schaduw van palmen en sinaasappel en citroenboomen water, koel, zilver, levenschenkend water vonden. Deze karavanen evenwel brachten rijk dom en voor heel het morgenland werd Damascus een sprookjesstad, waarvan de mare ook doordrong tot het verre westen. Reeds in den tijd, toen Mohamed zijn nieuwen godsdienst verbreidde, was Damascus' faam groot, maar de profeet heeft steeds geweigerd de witte stad te midden van woestenij en verlatenheid te bezoeken zeggend: „Ik wil het paradijs niet vóór mijn dood zien". Het machtige kalifengeslacht der Omajaden heerschte er en onmetelijke schatten verzamelden e: zich. Wonderlijke moskeeën werden er gebouwd er verheffen er zich nog met geweldige koepeldaken en minarets, die als gebeden van dichters zijn. De stad der zeven stroomen o Oostersche ver beeldingskracht zijn eigenlijk slechts één rivier tje, de Barada, dat zich in zeven armen, smalle beet jes verdeelt, maar nooit droogt dit riviertje uit. .Iet ontspringt aan don voet van den Anti-Libanon en vormt de groote, door honderdduizenden bewoond" oase, die Damascus heet, om dan, niet vele kilome ters verder, in het zand te sterven, zonder ooit d,? zee te bereiken Doch dit kleine, onhcvaarbare rivier tje heeft het ontstaan der groote, rijke stad mogelijk gemaakt en brengt er vreugde en geluk. Reeds van ruim twee jaren geleden, toen ik er vele maanden woonde, ken ik Damascus en ik heb hot weergevonden zooals ik het gekend heb: schoon, he koorlijk, vol kleuren en leven, sprookjesachtig met zijn heerlijke tuinen, zijn grootsche moskeeën', zijn teedero minarets en zijn schaduwrijke overdekte win keistraatjes, waar in open werkplaatsjes Arabieren hun handwerk bedrijven, koper slaan, wol weven sandalen vervaardigen, zilver tot kunstwerkjes om vormen en waar o.a. prachtige Oostersche tapijten :e koop worden aangeboden, maar hierbij moet men voorzichtig zijn, want een deel dier tapijten komt uit Tsjecho-Slowakije. Onder in de stad vindt men overal schaduwrijke tuinen, waar koffie uit kleine kopjes en thee wordt verkocht. Daar zitten in den warmen tijd de Arabie ren tot 's avonds laat, als de maan tooverlicht werp* slurpen er behagetijk hun geurige koffie, rooken ei rustig babbelend de „margile" (waterpijp). Er zijn echter ook tuinen, waar sterke drank, „rakki", word* verkocht. Weliswaar verbiedt de Koran het gebruik van sterken drank, maa» vele Mohamedanen in de stad nemen het met dit verbod niet zoo heel nauw. In deze tuinen speelt meestal een orkestje met tok kels- en strijkinstrumenten en een soort hobo de won derlijke Arabische, voor onze ooren zoo vreemde mu ziek, mot haar negentig noten per octaaf. Door en kele dier dranktuinen stroomt een beekje, een armpje van de Barada, en daar zijn banken en tafels dwars over het beekje geplaatst. In den feilen zomertijd kan men daar vaak in de schaduw der hooge hoornen Arabieren met hun bloote voeten in het koele hel dere water van het onder hen stroomende beekje zien zitten, terwijl zij vlijtig „rakki" drinken, zonder bc schonken te worden, en erbij eten: verschillende soo" ten nootjes, salade, vruchten, gebakken visch, go roosterd vleesch en brood. Legenden heeft deze sprookjesstad. In de groote moskee der Omajades is het graf van den Heiligen Johannes, die ook door de Mohamedanen wordt ver eerd. Van heinde en verre, van Afrika, van Indië, k«. men Muzelmannen om hier te bidden. Doch volgeris de Mohamedanen werd de Heilige'Johannes niet ont hoofd, doch stierf hij, een wijze, een edel mensch, ge zegend op hoogen leeftijd. Nabij de stad, op een steenheuvel, een uitlooper van den Anti-Libanon, is, van verre zichtbaar, een kleine ruïne Dat is het graf van Abel, die door zijn broeder werd vermoord. Een der heilige steden van den Islam fs Da mascus, waar steeds de Bedoeinen uit de woestijn komen om hun van kameelharen geweven dekens en kleeden, aardewerk, ook wel jonge kameelen te verkoopen en allerlei onmisbare zaken in te slaan. Ook ziet men in deze wonderlijke stad vaak Druzen, deze krijgszuchtige, moedige menschen, die zoo lang en heftig weerstand boden, vroeger tegen de Tur ken, later tegen de Franschen. Thans zijn zij rustig en koesteren grooter sympathie voor de Franschen dan voor de Arabieren De Druzen immers zijn geen Mohamedanen en hebben hun eigen godsdienst, waarvan men ook thans nog niet alles weet. De Dru zen, deze dappere krijgslieden, verven zich als vrou wen de oogharen en ook onder de oogen zwart. Heel dikwijls verhullen zij zich het ondergedeelte van het gelaat, maar hun vrouwen gaan, in tegenstelling met de Arabische vrouwen, ongesluierd. Dan zijn er de Tsjerkessen, die een bereden eere corps vormen van den Syrischen staat, prachtige, dolkoene ruiters. Zij, Mohamedanen, kwamen een maal, ruim een halve eeuw geleden, uit Rusland als vluchtelingen, daar zij onder de regeering der Christelijke czaren niet wilden leven. Onder deze gemengde bevolking ziet men dan nog de Fransche soldaten, Europeanen, Soedanee- zen, Madegarcen, negers van de Goudkust, Chinee- zen. In de grootendeels overdekte straten van de oude stad is het steeds cn levendig, kleurig gewoel Statige kamecien. zwnar beladen ezeltjes en de nieuwste automobielen ontmoeten er elkander. Eon zonderlinge menigte, waarin schuchter, statig toch, de zwaar gesluierde, geheel in het zwart gekleade Arabische vrouwen rond gaan, deze ongelukkige vrouwen, die feitelijk niet meer dan slavinnen zijn en door hun echtgenooten, hun heeren en meesters, met een enkel woord kunnen worden verstooten, wat gelijk staat met een wettelijke scheiding, zon der dat de vrouw de minste aanspraak op vergoe ding of op levensonderhoud kan laten gelden. Toch zijn deze vrouwen, die behalve voor hun eigen echt genoot, hun vader en hun broeders, voor geen man het gelaat mogen ontsluieren en met niemand in aanraking komen, het heftigst van allen gekeerd tegen elke hervorming, welke hun een menschelij ker bestaan zou kunnen bezorgen. In deze kleurige Oostersche stad kan men even wel ook alle Europeesche comfort vinden. Er zijn enkele Europeesche hotels, maar wij, als bereisde menschen met ervaring, hebben ons een Arabisch hotel met een Europeeschen naam uitgezocht. Hotel Royal, waar het keurig zindelijk is en we voor een flinke kamer met twee bedden niet meer betalen dan één Syrisch pond vtwintig Fransche franc) per dag. Alle andere gasten zijn er statige, voorname Arabieren, die evenals wij, 's middags zitten in den hof, de binnenplaats met citroenboomen, waaraan de groote gouden vruchten hangen, 's Morgens vroeg, als de dageraad nauwelijks begint te gloren, hooren we soms het verre, vreemde roepen, dat ge heimzinnig uit de lucht komt. de stem van den muëzzin, die van een minarettrans de geloovigen maant tot het eerste gebed. Damascus is een stad, waarnaar men, indien men eenmaal heeft gewoond, heel zijn leven heimwee heeft als naar een ver land van sprookjes en droo- men. J. K. BREDERODE. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Strafzitting van Dinsdag 5 December. Uitspraken 21 en 28 November. Burgemeester wegens beleedlging tot f 800 boete veroordeeld. De elscht was t 200. Gister heeft de Alkmaarsche rechtbank uitspraak ge daan in de zaak tegen den burgemeester van Groot- Schermer C. de Groot, tegen wlen de officier van justi tie 14 dagen geleden wegens beleediging van den pen ningmeester van de Vreer.-iging van Wijkvrpleging te Zuid- en Noord-Schermer f 200 boete of 60 dagen hech tenis had geëischt, en veroordeelde hem tot f 300 boete of 30 dagen hechtenis. De wethoudster tot f 25 boete veroordeeld. Hier was de eisch 3 maanden hechtenis. De wethoudster N. SlotenSmit, tegen wie de offi cier van justitie de vorige week drie maanden gevan genisstraf had geëischt, wegens valschheld in geschrifte in verband met mandaten voor werkverschaffing, werd heden veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis aangezien de rechtbank aannam, dat verdachte het ge meentebelang en dat van de werkloozen heeft willen dienen. De rechtbank was evenwel van oordeel, dat deze handelwijze niet te pas kwam. Als verzachtende omstan digheden werd toegepast art 23 bis van het W. v. S. waardoor het mogelijk werd in plaats van gevangenis straf een geldboete op te leggen. Willem Cornells V., houtbewerker, Hoorn, thans ge detineerd, diefstal van een doosje met 6 gulden. Elsch 3 maanden, gev. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Willem V., houtbewerker, Hoorn, in voorarrest, voorw. gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden ten uit voer gelegd. Rusland „in volle stagnatie" Bij de hepxootingsdebatten in den raad heeft zich gisteren een heftig incident voorgedaan. Terwijl h't communistische raadslid de heer Wolf een lofrede, hield op Sovjet Rusland, maakte hij daarbij de ver gissing te zeggen, dat op het oogenblik in Rusland alle werkzaamheden „in volle stagnatie" zijn. De losbarstende vroolijkheid in den Raad maakte den heer Wolf zoo boos, dat hij vloekend met de vuist op tafel sloeg cn weigerde zich aan de leiding van den voorzitter te onderwerpen. Hij schold de raasleden uit. De voorzitter riep hem tot de orde en toen de heer Wolf doorging, sommeerde de voorzitter hem met stemverheffing te zwijgen, met de waarschuwing, hem anders het woord te zullen ontnemen. Het commn nistische raadslid ging echter door en cischte, dat de voorzitter oen der raadsleden die gelachen had, tot de orde zou roepen. Hem werd daarop, op voorstel van den voorzitter, de toegang gedurende :wee zittingen ontzegd. Ofschoon de heer Wolf gedreigd had de vergadering niet te zullen verlaten. ging hij op aanmaning van den bode, zonder dat het tot verdere incidenten kwam, heen. Geen onderzoek naar „neen"-stemmers. Rondschrijven van den minister van binnen- landsche zaken. Wolff meldt uit Berlijn: De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft den landsregeeringen in een brief verzocht erop toe te zien datgeen enkele maatregel wordt geno men die uitloopt op het constateeren van nlet- oT „neen"stemming bij de verkiezing op 12 Nov. J.L De minister heeft de rijksleider der N.S.- D.A.P. daarvan eveneens op de hoogte gesteld. Van ettelijke zijden n.1. ia er toe aangespoord om een onder zoek in te stellen wie van de stemgerechtigden in Duitsch land op 12 November thuis zijn gebleven. „Gezien het feit," al dus het rondschrijven van den minister, „dat 't Duitsche volk zicb op 12 November met een overweldigende meerderheid ge plaatst heeft achter derr lei der Adolf Hitier en de door de rijksregeering gevolgde politiek Hjkt mij een onderzoek achter af, wie niet gestemd hebben, 'n kleinzielige en onnoodige maat regel. Hetzelfde geldt voor hen die zich wel een stembiljet heb ben laten geven en blanco ge- t stemd hebben. Mogen al deze personen, evenals de „neen"- stemmers, het met zichzelf uit maken dat zij zich op den dag dat het om het lot van de Duitsche natie ging, bewust buiten de volksgemeenschap hebben geplaatst." De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Göring, heeft deze opvatting tot de zijne gemaakt en allen Pruisischen autoriteiten een dergelijk schrijven doen toekomen. Dr. Frick. De dader nog voortvluchtig. Amsterdam, 5 Dec. Naar aanleiding van den aanslag, welke gisterenavond %in een derde klasse coupé van een van Utrecht naar Amsterdam op weg zijnden trein onder Abcoude door een onverlaat is gepleegd op een 50- jarigen Amsterdammer, den heer L. de Jong, secretaris-penningmeester van den Bond in de Kledingindustrie vernemen wij nader dat de burgemeester van Abcoude, jhr. mr. C. Dedel met een achttal veldwachters, die daarbij gebruik maak ten van politiehonden, deri geheelen nacht in Ab coude en omgeving heeft gezocht naar den ont vluchten dader. Het onderzoek werd zeer bemoei lijkt door het fut, dat door de vorst alle sloten en slootjes met een dikke laag Ijs bedekt waren, zoodat de pleger van don overval een gunstige gelegenheid heeft gehad om te ontsnappen zonder een spoor achter te laten. In dit verband is het zeer wel mo gelijk, dat hij een passeerenden automobolist heeft aangeroepen en met dezen is meegereden. In deze richting wordt dan ook gezocht. Hoe de overval plaats vond. In de derde klasse coupé, waarin het slachtoffer van den overval zat, bevond zich slechts een jonge man, van naar schatting 23-jurigen leeftijd. De heer De Jong zat een krant te lezen en maakte te genover zijn zwijgenodon reisgenoot een opmerking over de weersgesteldheid en dat in Friesland reeds nu schaats gereden werd. Hij bood hem bovendien daarbij een stuk van de krant ter lezing aan. Up hetzelfde oogenblik stond de jongeman, die de krant niet accepteerde, op en voordat de heer De Jong hierop verdacht kon zijn, ontving hij een harden slag bovenop het hoofd met een ploertendoodcr, ge volgd door een tweeden, misschien zelfs door een derden slag. De aangevallene zakte hierdoor aanvankelijk vei- suft in elkaar. Hij herstelde zich echter spoedig en be merkende, dat hij bloedend verwond was, wilde hii zich naar het toilet begeven, zijn aanrander trachtte dit nog te verhinderen, maar De Jong wist de deur te openen, die naar de aangrenzende coupé voert. Toen de daar zittende reizigers den hevig bloedenden man zagen, trok een hunner aan de noodrem. De trein stond daarop spoedig ter hoogte van Abcoude stil. In de verwarring lette echter klaarblijkelijk niemand op den aanrander, die van deze omstandigheid gebruik maakte om, toen de trein nauwelijks stilstond, de coupédeur te openen en in de duisternis te verdvvij nen. Plannen van Minister MarchanL Naar Minister Marchant. in de Memorie van Ant woord mededeel te, heeft hij geen circulaire doen ui! gaan, die zou verbieden, dat kleine kassen door ver- eenigingen werden opgericht om de kinderen op te vangen die door den verhoogden toelatingsleeftijd nog niet tot een school voor gewoon lager onderwijs kon den worden toegelaten. Hij overweegt echter een aan vulling te bevorderen van het Kon. Besluit, van 23 Juni 1932 in dien zin, dat een leeftijdsgrens voor toe lating ook voor het tweede leerjaar zou worden vastge steld. In de conservenfabriek van, Tleïeman en Dros. Veel materleeTe schade; geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag twaalf uur is een ontploffing ge schied in den gang van perceel Hooigracht 77 te Leiden, waarin het laboratorium van de fa. Tiele- man en Dros gevestigd is De gasmeter vloog uit elkaar, verschillende dee- len werden vele meters weggeslingerd, den muur van de gang waar de ontploffing plaats had, stortte in en kwam in de aangrenzende kamer terecht, de deur van het perceel werd de straat ingeslingerd en verschillende ruilen vielen in scherven. Gedeelten van de scherven kwamen terecht in de ramen aan de overzijde van de Breedestraat. Een begin van brand werd bijtijds gebluscht. Het gebouw heeft door de ontploffing zeer veel te lijden gehad. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht wor den in het feit, dat even voor de ontploffing de gas- 'eiding was doorgeblazen met een zuurstofapparaat, tengevolge waarvan waarschijnlijk knalgas ont staan is. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Vooruitzichten: Vorst. Temperatuur: 8 gr. C. is 18 gr. F. 8 gr. vorst. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipt Opticien. Refractlonlst. Het oogonderzoek doen wij gratis. AUTO TEGEN EEN ROOM GEREDEN. Twee Inzittenden zwaar gewond. Doordat een band sprong reed gisteravond nabij SwaJ- men een auto-taxi tegen een boom. De inzittenden mej. W. uit Swalmen liep een ernstige schedelfractuur op, de heer S. uit Swalmen brak een been. De chauffeur bekwam geen letsel. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. I Op onbewaakten overweg. Gistermorgen is te Roermond de 68-jarige landbou wer Stienen op een onbewaakten overweg door den trein gegrepen en gedood. S. kwam van zijn woning die ongeveer 300 meter van den overweg is gelegen en ging naar den akker in de buurt. Hij werd door den tein ca. 30 meter meegesleurd en geheel verminkt langs de spoorbaan opgenomen. Door een in de buurt zijnden man werd nog tegen S. geroepen: Pas op. daar komt een trein hetgeen hij vermoedelijk niet heeft gehoord- Het uitzicht is ter plaatse ruim voldoende. De betrekkingen tusschen Rusland en Ita lië versterkt. Reuter seint uit Rome: Litwinov las heden aan de buitenlandsche journalis ten een verklaring voor. waarin hij alle vermoedens en combinaties der pers omtrent het doel van zijn reis naar Rome en den Inhoud zijner besprekingen met het hoofd der Itallaansche regeering tegensprak. Met zijn bezoek had hij in de eerste plaats uiting wil len geven aan zijn voldoening over de sedert geruimen tijd bestaande betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Italië, waarin Rusland geen wijziging wenscht t® brengen. Gedurende het be staan dezer betrek kingen heeft zicb geen conflict en schier geen mee- ningsverschil voor gedaan tusschen de twee landen, welke uit hun eco nomische en poli tieke samenwer king slechts voor deel kunnen trek ken. Het was een volkomen natuur lijke zaak, dat de vertegenwoordigers der buitenlandsche politiek van Rus land en Italië' een gedachtenwisse- ling hielden over deze problemen en de daarmee in veTband staande houding van hun regeeringen,, zooals dit thans bij zijn ontmoeting met Mussolini was ge schied. Uitgaande van den gemeenschappelijken wensch der waarborging van den algemeenen vrede en van de noodzakelijkheid eener daarnaar strevende Internatio nale samenwerking, heeft men bij deze besprekingen opnieuw een groot aantal aanrakingspunten in de po litiek der twee landen geconstateerd. „Alles wat den vrede bevordert of garandeert kan met stelligheid op de instemming van Sowjet-Rusland rekenen; het wijst echter alle combinaties van twijfel- achtlgen aard en alles wat niet tot de veiligheid van den vrede bijdraagt, van de hand." De besprekingen over de internationale problemen, die Litwinov de laatste weken met den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, met pro- sldent Roosevelt en met het hoofd der Italiaansche re geering Mussolini heeft gehad, dienden, zoowel elk af zonderlijk als gemeenschappelijk, niet slechts de be trekkingen tusschen de betrokken landen, maar ook d« zaak van den algemeenen vrede. Hij kon derhalve slechts aan zijn levendige voldoening over zijn geheele reis uiting geven. Op enkele vragen aontwoordde Litwinov, dat hij nog geen beslissing had genomen over zijn verdere reis. In dien hij over Berlijn ging. zou zijn verblijf slechts van tijdelijken en niet van officieelen aard zijn. ook al zou hij een vertegenwoordiger der rijksregeering ontmoeten. Naa aanleiding van het mislukken der ontwapenings conferentie had hij te New York noch Japan noch Dultschland genoemd. Toch had ij deze landen er voor verantwoordelijk gesteld. De kwestie van Duitsohlands toetreding tot den Vol kenbond had volgens Litwinov geen actueele waarde. Wat de wijziging der betrekkingen van de Kleine En tente tot Rusland betrof de Russische regeering had steeds gewensct en was ook bereid met alle regeer in gen goede betrekkingen te onderhouder.. Het stond aan de Kleine Entente een desbetreffenden wensch te uiten. Met het Vaticaan. zoo verklaarde Litwinov ten slotte had hij te Rome geenerlei contact gehad. Lifcwinov's vertrek naar Berlijn Nader uit Rome: Lltwinow is gisteravond uit Rome vertrokken. Donder dag komt hij te Berlijn aan waar hijeen kort oponthoud zal hebben.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5