Alumni Kiins- Allttltllle- LllllllKllll. Kijken is Koopen bijCLOECK Nog geen rust in Spanje. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Regeering zon den toestand echter meester zijn. NOODLOTTIG VLIEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Zes dooden. DE NIEUWE DU1TSCHE RIJKSDAG VANDAAG BIJEEN. Noodweer in Marokko. Wanneer komt de nienwe motor voor den „Postjager"? Salarissen van het provinciaal personeel. Moordende koude in Amerika. Hernieuwde scherpe eischen van Japan. ONGEUKKEN OP HET IJS. Dinsdag 12 December 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9397 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23331. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-1 TIëN vas 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DTT DRIE BLADEN. Uit verschillende plaatsen worden nog steeds nieuwe gewelddaden gemeld. Ondanks dc geruststellende vereekeringen van de Spaansche regeering worden uit het gehcele land nieuwe gewelddaden van de anarcho-syndicalisten ge meld. Uit Madrid meldt Reuter dat de anarcho-syndica listen de staking begonnen zijn. De beweging is ech ter niet zeer belangrijk. De winkels en markten zijn geopend en incidenten hebben zich niet voorgedaan. Het meerendeel der Madrileensche bouwvakarbei ders heeft den arbeid neergelegd. De Algemeene Unie van Socialistische Arbeidersorganisaties volgt de be weging echter niet In Sevilla, Cadix. Xerxes, Almeria, Algesiras en Huelva zijn de spoorwegarbeiders, die bij de Nationale Arbeidsconfederatie zijn aangesloten in staking ge gaan. Het verkeer ligt stil. De minister van binnenlandsche zaken heeft een radio-manifest tot de bevolking gericht De toon van het manifest is optimistisch, maar maakt meldmg van een extrtmistische beweging in het mijngei>ied van Leon. Do staking verontrust den minister echter niet Hij is van oordeel dat de aanstichters der on lusten niet het resultaat hebben bereikt waarop zij rekenden. Te Barcelona is de poging tot algemeene staking mislukt Slechts 15 percent van de arbeiders hebben gehoor gegeven aan den oproep. Er ontplofte een bom en een opzichter werd vermoord. Een aantal stakers zijn gearresteerd en de rust is weergekeerd. Te Vitoria is een staker bij een botsing met de po litie gedood: in Algesiras is het treinverkeer gestaakt evenals de bootdlenst tusschen Algesiras en Gibraltar Twee compagnieën infanterie zijn uit Vanlencia in d< provincie Teruel aangekomen. Bij den ingang van hei dorp Alcorisa werden de troepen met geweerschoten en bommen ontvangen. Drie leden der civiele garde werden gewond, twee extremisten gedood en achttien gearresteerd De guardia civil maakte zich van hei dorp I^es Mates meester. Te Cieza in de provincie Murcia is een fabriek in brand gestoken. Uit Tarra gona worden versterkingen verwacht. Beweging vrijwel onderdrukt Uit Madrid: Omtrent de stakingsbeweging wordt na der gemeld, dat de staking van de spoorwegarbeiders eenigszins verontrustend is; de spoorlijnen worden scherp bewaakt door militairen en ae spoorweg-reser ves van het leger wordt gereed gehouden om dienst te doen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde evenwel in een toespraak tot een aantal journalisten dat de opstandige beweging vrijwel onderdrukt is. De opstandelingen te Villanueva de la Serena hebben zich na een heftig vuurgevecht overgegeven. De mi nister schat de verliezen, welke de civiele garde heeft geleden, op zes dooden en 39 gewonden. De oorlogsschepen in de haven van Ferrol hebben opdracht ontvangen zich gereed te houden zee te kie zen. Een aantal burgers, die trachtten muiterij onder de bemanning van een kruiser te verwekken, is ge arresteerd. 7 dooden te Villanueva. Ernstige toe stand in het mijngebied van Leon. V.D. verneemt nog uit Madrid: De Spaansche minister van Binnenlandsche Za ken heeft thans bizonderheden medegedeeld over de bloedige gebeurtenissen te Villanueva, waar naar het schijnt, recruten zijn overgeloopen naar de op standelingen. In feite zou het gaan om burgers die zich onder leiding van een onbekende hadden ver schanst in een oud klooster en van daar uit de po litie 24 uren lang tegenstand boden. Pas door het gebruik maken van kanonnen is men er in ge slaagd de opstandelingen te dwingen zich over te geven. Zeven personen zijn om het leven gekomen, van wie twee politiebeambten, trewijl tal van personen zijn gewond. Eenige rebellen zijn door onderaardsche gangen ontsnapt. In het kolengebied van Leon breidt de staking zich meer en meer uit Verschillende dorpen zou den in handen der opstandelingen zijn. Uit Ferrol wordt eveneens gemeld, dat daar de algemeene sta king is geproclameerd. Te Madrid hebben de syndicalisten Maandag vlug schriften verspreid, waarin dt bevolking werd opge wekt zich na vijf uur 's middags niet meer op straa' te begeven, aangezien ook hier de arbeidersklasse er op zou slaan. Daarentegen heeft de leiding der socialistische vakvereenigingen (UGT) verklaard, dat deze organisatie niet zal deelnemen aan de door de syndicalisten voorbereide illegale staking. Met het oog op de nervositeit, welke zich van een deel der bevolking heeft meester gemaakt, verklaar de de regeering. dat vrees noch ten aanzien van de broodvoorziening noch ten aanzien van vitale be drijven gewettigd is. Tot nu toe heeft de guardia civil zes dooden en 30 gewonden te betreuren. Voorzorgsmaatregelen in Portugal. Lissabon. In verband met den onrustigen toe stand in Spanje heeft de Portuge^sche regeering uit gebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De troepen zijn geconsigneerd, het telefoon- en telegraafnet en de electriciteitswerken staan onder sterke bewaking. Verkeerstoestel bij de landleg tegen een hindernis terechtgekomen en ver ongelukt. Hl tl er over de taak van het nieuwe parle ment. „Ik zal steeds weer 'n beroep doen op het volk" Over 4 jaar zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. Op de eerste bijeenkomst van de nationaal-socialisti- sche fractie van den nieuwen Rijksdag heeft Hitier een rede gehouden over den vijftienjarigen strijd der bewe ging en de taak van het parlement, dat vandaag zijn zittingen begint. Wol ff meldt uit Berliin: Het verkeerstoestel D 1403, dat regelmatig op de lijn BerlijnHam burg dienst doet is Maandagmiddag bij de landing op het vliegveld Fnhlsbuettel tengevolge van plot seling slechter geworden zicht tegen een hindernis terecht gekomen en verongelukt. Bij het ongeluk zijn de bestuurder Grutzbach en drie pas sagiers om het leven gekomen, t.w. de president van de rechtbank voor de verdeeling van landgoederen (een na de revolutie in Duitschlend in gesteld instituut). Staatsraad Wage- mann en een Amerikaansch echt paar Barber, Zes inzittenden wer den gewond. Van deze zijn twee in het zieken huis overleden, t.m de marconist Wien en de passagier Schnarren- berg. Duisternis reeds gevallen. Op het tijdstip van de ramp was het Hamburg- sche vliegveld in een dichten nevel gehuld, terwijl bovendien de avondcchemering reeds inviel. On danks signaalllchten en draadloze waarschuwin gen heeft de bestuurder zich blijkbaar niet voldoende kunnen oriënteeren Bij het neerstrijken op het lan dingsterrein Fuhsbuttel raakte hij een hindernis waardoor de machine van slechts geringe hoogte op den grond neerplofte. Een onmiddellijk toege snelde beambte van de luchtpolitie en manschappen van het vliegveld haalden tien personen uit het wrak van het vliegtuig te voorschijn Vier van de slachtoffers waren reeds dood De overige zes wer den in het naastbijzijnde ziekenhuis dadelijk ge opereerd. Bij den radio-telegrafist Wien en den pas sagier Schnarrenberger mocht deze hulp, zooals ge zegd, niet meer baten. Omtrent den toestand der overige gewonden zijn tot nu toe geen inlichtingen te verkrijgen. Ook na dere bijzonderheden over de catastronhe worden noch door de Lufthansa norh door de Hamburgsche politie verstrekt. Behalve de officieele mededeeling van het Wolf Telegraphen Bureau mogen geen ver dere berichten worden verspreid. Ij De Ingang van de ivron opera, ne. ge—., op ue Koningsplaats te Berlijn, waar vandaag de nienwe Dultsche Rijksdag voor het eerst bijeenkomt. De rijkskanselier reide. dat nu het gelukt ls aan het marxisme en de anti-nationale democratie een einde te maken geen macht tn Dultschland meer den volksstaat ten val kan brengen. HiUer besprak bet besluit om uit den Volkenbond te treden en het Duitsche volk te raad plegen. Wanneer deze Rijksdag zijn plicht doet, vervolgde hij, zullen wij over vier jaar weer voor het volk treden en ik ben er van overtuigd, dat wij dan een nieuw en com pleter votum van vertrouwen zullen krijgen. Ik zal steeds weer een beroep doen op het volk. opdat de be weging elastisch blijft De Rijksdag is jong en door dit herhaalde beroep zal de jeugd niet ontbreken bij het verrichten van het werk. Van dezen Rijksdag moet men later verklaren, dat hij de jongste, moedigste en verme telste is geweest, die de grootste problemen heeft opge lost Het votum van het Duitsch volk heeft u verplicht de voorwaarden te scheppen voor den opbouw van de natie Wij zullen allen eens gemeenschappelijk gewogen en beoordeeld worden. Wij zullen gemeenschappelijk aan dit onderzoek voldoen, of de geschiedenis zal ons gemeen schappelijk veroordeelen. De nieuwe Rijksdag heeft tot taak het opbouwende werk der regeering te steunen en de levende verbinding met het volk te vormen. Hitier eindigde met een beroep op de leiders, om het volk tot voorbeeld te strekken. Minister Frlck besprak de ontwikkeling van de par tij, die op 20 Mei 1928 een fractie van 12 leden telde en op 12 November 661 afgevaardigden in den Rijksdag heeft van wie meer dan 630 partijgenooten. Nog geen antwoord van de Curtiss-fabriek. In verband met de pech, die de „Postjager" gehad heeft zie ook elders in dit nummer) heeft het Comité- Snelpost onmiddellijk maatregelen genomen om een nieuwen motor gestuurd te krijgen. Het heeft daartoe een telegram naar de Curtiss fabriek in Amerika die de Wright Whirlwind-motoren bouwt gezonden. Daarop is echter nog geen antwoord ontvangen. In het gunstigste geval, dus als er dadelijk zulk een motor beschikbaars is en geleverd kan worden, zou die kunnen worden verzonden per s.s. „Conté dl Savoia", welk echip 15 December van New York ver trekt en op 22 December te Napels wordt verwacht. Dan zou dus de motor nog voor de Kerstdagen zijn ingebouwd, maar dan zouden er zeker nog eenige da gen verloren gaan met het invliegen en proefdraaien. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand, dat, daar het thans reeds 12 December is, de mogelijkheid van op 15 December verschepen maar minimaal is. Een goederentrein ontspoord. Machinist gedood, stoker gewond. V.D. verneemt uit Parijs: De sedert eenige dagen tus schen Rabat en Tanger aanhoudende regen heeft er toe geleid, dat het verkeer tusschen belde steden is ge stagneerd. De postverbinding is eveneens onderbroken, terwijl ook het luchtvaartverkeer moeilijkheden onder vindt De groote verkeerswegen zijn over kilometers lengte overstroomd en de spoordijken zijn hier en daar doorweekt. Reeds Zaterdag en Zondag zijn op verschil lende plaatsen bruggen weggespoeld. Een goederentrein is ontspoord. De machinist werd gedood, de stoker ernstig gewond. Gedeputeerde Staten willen de wanverhou ding die er bestaat, wegnemen. Ged. Staten van Noordholland stellen verschillende wijzigingen voor in het „salarisreglement 1920". Deels hebben zij de strekking bepaalde salarissen, welke thans te hoog zijn, te verlagen, deels zijn zij een uit vloeisel van wijzigingen in de organisatie van takkeD van provincialen dienst. De voorgestelde verlaging van de loongrenzen van bezoldigingsklasse I vindt haar oorzaak in de steeds groeiende overtuiging, dat loonen van f 24 a f 29 per week voor dienstboden er. werksters in een volstrekte wanverhouding staan tot de in vrije maatschappij gelden de bezoldigingen. Het thans gedane voostel om deze grenzen te stellen op f 20 a f 25, werd door da Centrale Commissie voor georganiseerd overleg met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Een tweede goep van loonregelingen, die als te hoog moet worden beschouwd, is o.i. de salarisregeling der typisten, steno-typisten en chef stenotypiste, thans resp. bedragende f 1250 ot f 2000; f 1700 tot f 2200 «n f 2000 tot f 2600. Ook de benamingen voor deze groep komen Ged. staten niet meer juist voor. De rang van typiste kan vervallen en een drieledige groepsindeellng ig te maken, in dezen zin, dat de laagste groep zal zijn die der stenotypisten, dat de bekwaamste onder haar den rang van steno-typiste eerste rang zullen kunnen be- kleeden en dat aan een enkel bedrijf de rang van chef stenotypiste zal kunnen blijven vervuld. De bezoldl- gingsgrenzen dezer drie rangen zouden Ged. staten onderscheidenlijk wenschen te stellen op f 1000 tot f 1700; f 1250 tot f 2000 en f 1700 tot f 2200. De verschillende stemmingen, die in het Georgani seerd Overleg over de salarleering van deze groep van oersoneel gehouden zijn, hebben tot uitslag gehad, dat deze voorstellen op dit stuk door de meerderheid van de Centrale Commissie zijn aanvaard. Een- overgangsbepaling waarborgt de huidige rege ling voor de thans in dienst zijnde functionarissen. De voorgestelde wijziging in den rang van gediplo- meerd-verrlegende hangt samen met het feit, dat j binnenkort voor de gedlnlomeerd-verplegenden een formatie zal worden Ingevoerd, Vijf en twintig slachtoffers. Reuter seint uit New York: De felle koude die heerscht in groote gedeelten van de Vereenigde Staten heeft vijf-en-twintig slachtoffers geëischt Uit verscheidene plaatsen wordt een zware sneeuwval gemeld De minister van binnenlandsche zaken,. Ickes is op het ijs uitgegle den. Hij schijnt een rib gebroken te hebben. Hij werd opgenomen in het hospitaal. Zijn toestand is niet ernstig. Rechtsgelijkheid ter zee geëischt. V.D. verneemt uit Tokio, 11 Dec. De geheele Japansche pers wijst op de noodzakelijk heid voor Japan volledige rechtsgelijkheid te verkrij gen op het gebied der maritieme bewapening. In 1935 zal Japan op de Vlootconferentie onder alle omstandig heden rechtsgelijkheid eischen. Voorts moet Japan da voorstellen terugnemen, welke het indertijd ter Ontwa peningsconferentie te Geneve heeft ingediend, omdat deze voorstellen de vrijheid van beweging der Japan sche marineautoriteiten beperken. Japan moet, volgens de bladen, de volgende eischen stellen: 1) Rechtsgelijkheid van alle deelnemers aan de vloot- conferenties van Washington en Londen; 2) Vaststelling van een maximale tonnage voor alle maritieme mogendheden. Binnen deze totale tonnage moet evenwel iedere mogendheid de aard en de grootte der verschillende schepen zelf kunnen bepalen. De be perking van den bouw van ooorlogsschepen boven da 10.000 ton moet worden opgeheven. Door het ijs gezakt en verdronken. Gisternamiddag omstreeks vijf uur zijn op de rivier de Vecht tusschen Ommen en Dalfsen tijdens het schaatsenrijden mevrouw Frankema en haar zoon door het ijs gezakt. De dame slaagde erin zich te redden, doch de onge veer twintigjarige zoon is onder het ijs geschoten en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een ongelukkige val; dood opgenomen. Bij het schaatsenrijden op de Hoogeveensohe Vaart kwam gistermiddag de 22-jarige gehuwde arbeider H. Hebeis uit Stuifzand gemeente Ruinen, zoo geducht te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. 1 TRAGISCH GEVAL TE NIEÜWENHAGEN. Vrouw dood gevonden in haar woning. Zondagmiddag, zoo lezen we in De Tel., is te Nieu- wenhagen, bij Heerlen in Zuid-Limburg de aldaar al- alleen wonende Mej. P., die ongeveer 40 jaar oud is, dood in. haar woning gevonden. Mej. P., die voldoende middelen van bestaan had, maar als zeer gierig bekend stond, werd reeds twee dagen door de buren gemist. Gistermiddag besloot men de deur van haar woning te forceeren. Toen de buren binnentraden, vonden zij Mej. P. op den grond liggen voor het fornuis, dat niet brand de. Haar linkerarm was geheel bevroren. Onmiddellijk werden de politie en een geneesheer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. Op het lijk werden geen spo ren van geweld gevonden, zoodat misdaad voorloopig uitgesloten wordt geacht De marchaussee leidt het onderzoek. SLEEPBOOT OF EEN MIJN GELOOPEN. Negen opvarenden vermist Uit Stockholm wordt gemeld: De sleepboot „Oaxen 9" die op weg was naar Gotland, is in den storm gezon ken. Gotlandsche vlsschers vonden een reddingsboei van het reeds sedert Dinsdag vermiste vaartuig. De be manning bestond uit negen personen, die vermoedelijk allen zijn verdronken. De pers acht het niet uitgesloten, dat de sleepboot „Oaxen 9" op een mijn isg eloopen en met man en muis is vergaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1