Alnmifi Biun- Kijken is Koopen bijCLOECK Opstand in Spanje onderdrukt? WERK! OOSHEIDSZORG GLADDE WEGEN DOOR SNEEUW EN IJS. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. fcerste Blad. Geruststellende verklaring der regeering. in de Tweede Kamer. Londensche SL Paul Kathedraal in geraar. Jongen tusschen muur en auto beknrid. Urk weer bereikbaar. Ernstig auto-ongeluk te Utrecht, -f Roofoverval te Gorssel. OM DEN KENNEMER3EKER. K. Schenk winnaar. Woensdag 13 December 1933. SCIAGER 77ste Jaargang No. 9398 COURANT. PU blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij lntending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenlien nng zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. t POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per S maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-' TIëN vas 1 tot 5 regels f0.8o, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«|! inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. „Laatste stuiptrekking der stakingsbe weging." Naar de berichten luiden, zou de beweging der anarchisten en syndicalisten in Spanje, behoudens enkele laatste stuiptrekkingen, die snel bedwongen zullen zijn, op haar einde loopen. Reeds gister geloofde de minister van binnenland sche zaken te kunnen zeggen, dat den volgenden dag in geheel Spanje de rust volkomen hersteld zou zijn. De ministerraad bijeengekomen. Gister is de ministerraad ^jeeneekomen De minis ter van huRen'andsche zaken verklnarde. dat de raad zich mei, de loopende zaken heeft beziggehouden, hetgeen het beste bewiis is dat de syndicalistische bPweging volkomen geëindigd is. De regeering zal do Cortes rekenschap geven van haar besluit tot het afkondigen van den beperkten staat van beleg. De minister van onenhare werken verklaarde dat de diensten Ml de «p^onvcgpn normaal ziin en dat hef grootste deel der stakers den arbeid heeft hervat Rüikens de berichten uit de provincie srhiint de gisterochtend door de anarchisten afgekondigde sta king volkomen te zijn mislukt. Aan-'an on tram te Madrid. Dader neergeschoten. V.D. verneemt uit Madrid* In ccn voorstad van Madrid'heeft een metselaar die lid is van de syndicalistische vakvereeniging een bomaanslag gepleegd op een geheel bezeten tramwagen. De wagenbestuurder bracht de tram tiidie tot stilstand en kon daardoor een catastrofe voorkomen. Politie beambten achtervolgden den dader, die een huis binnenvluchtte. Hij werd neergeschoten. Gebied van Logono van opstandelingen gezuiverd. Nog nader verneemt V.D. uit Madrid: In den afgeloopen nacht is de regeering er door het te hulp roepen van sterke cavalerie en infante- rie afdeelingen in geslaagd het centrum van den syndicalislischen opstand i'i het gebied van Logrono, geheel van opstandelingen te zuiveren. Ook te Saragossa konden in den loop van de laat ste twaalf uur de opstandelingen die zich achter barricades en op het station wanhopig verdedigden, door het optreden van mitrailleuse afdedingen uit 8lkaar worden geslagen Te Sevilla werd een voorgenomen spoorwegsta king in de kiem gesmoord. Nabij Valencia werd uit hinoerlagen op treinen en auto's geschoten. Uit de berichten van de naar het gebied van den »pstand gezonden correspondenten der Malrileen- sche dagbladen, zijn de gevechten in de laatste drie jagen geheel in den stijl van de Afrikaansche gue- rilla gevoerd. In sommige plaatsen waren Ie com munisten er in geslaagd, de bevolking te doen geloo- ven, dat er een vrijo communistische gemeenschap tot stand was gekomen. De bewoners van eonige de- eer dorpen verbrandden hun geld en het geld uit de eemeentekas. omdat zij van meening waren dat in den nieuwen staat geen geld meer noodig zou zijn of gebruikt zou worden. Ook waren in enkele dor pen de eigendommen en beschikbare levensmiddelen reeds op „communistische wijze verdeeld. Slachtoffers spoorwegongeluk bi] Valencia. Reuter seint uit Valencia: De regeerings-commissaris bij de Noorderspoor- wegmaatschappij hoeft verklaard dat er bij het spoor wegongeluk bjj Valencia 19 personen zijn gedood en 60 gewond. De ramp word niet, zooals men eerst aannam, veroorzaakt door een bom, maar door het losmaken van een spoorstaaf. Volgens berichten uit particulieren bron zouden er vijf perconen zijn aangehouden, er van verdacht het ongeluk te hebben veroorzaakt. In het grootste deel van het land heerscht rust Volgens de laatste berichten uit Madrid Is in den loop van Dinsdag het grootste deel van Spanje we der tot rust gekomen. De spoedgerechten hebben hun arbeid reeds aangevangen. De militaire verster kingen zijn teruggetrokken. Slechts te La Coruna en te Grenada is het den syndicalisten nog gelukt, twee kerken in brand te steken. Te Kerrol, waar alle 3000 werfarbeiders staken, hebben kleine botsingen met de politie plaats gehad, evenals te Pamplona. Te Gijon duurt de staking voort. terwijl in Saragos- 8a, dat het brandpunt van de revolutionnaire bewo ging is geweest, de orde is hersteld. Evenzoo te Bar- celona Ook te Madrid heeft de stakingsuproep geen succes gehad. Als voorzorgsmaatregel is de kruiser „Libertad" van Ferrol naar San Sebast.aan ge zonden. Alle partijen van rechts hebben in het parlement een verklaring afgelegd, volgens welke zij zich on voorwaardelijk achter de regeering plaatsen. Verwacht wordt, dat de nieuwe regeering Lerroux a.s Vrijdag zal worden gevormd. Begrooting van Sociale Zaken aangenomen. De motle-Drees Inzake de rijksbij dragen voor stennverleening verworpen. Sluitend budget voor alles. Gister is in de Tweede Kamer de behandeling van de afdeeling werkverschaffing en stennverleening op de Begrooting van Sociale Zaken voortgezet. Het woord was aan den Minister van Sociale Zaken den heer Slotemaker de Bruine, die hartelijke deelne ming uit met het lot der vele werkloozcn. Spr. merkt op, dat alleen door samenwerking aller groepen zoo veel mogelijk kan worden gedaan ter bestrijding van de werkloosheid en ter verzachting van haar gevolgen Men zegt. aldus de minister, dat niet genoeg ge beurt in verband met de werkloosheid, maar een slui tend budget is van het grootste helang, ook voor de betrokkenen. Men zegt, dat meer kan worden gedaan als zwaardere belastingen worden geheven, maar deze moeten in de eerste plaats dienen om het bud get te doen sluiten. Als Kamerleden afzonderlijk voor bepaalde doeleinden telkens beslag leggen op een deel der eventueele overschotten, kan geen gezond beleid worden gevoerd. Voor zoodanig beleid is noodig, dat alles bezien wordt in een generaal verband. De regeering heeft de wenschelijkheid gevoeld van een nieuw onderzoek naar het geheele werkloosheids vraagstuk en reeds is daartoe besloten. Tot een wettelijke regeling van de verhouding tus schen Rijk en gemeenten ten deze is de minis'er ech ter niet bereid. Ook hield de minister vast aan het be drag van 46 milliocn voor de uitkeeringen aan de ge meenten, zijnde bijna 30 millioen minder dan daar voor in 1933 is uitgegeven. Het amendement-Drees, dat het tegendeel ui'sprak en dat verder inhield, dat gewaakt moet worden tegen verlaging der steunnormen. verwierp de Kamer met 50 tegen 22 stemmen. (Voor s.d a.p., c.p.. de hee- ren Steinmetz (r.k.), IJsselmuiden (r.k. en Van Hou ten (chr. dem.) Voor moreelen steun aan werkloozen is twee ton uit getrokken. Van verschillende zijden drong men er op aan, dat dit bedrag, dat in het bijzonder jeugdigen werkloozen, die cursussen volgen, enz., ten goede komt, zal worden verhoogd, vooral omdat hier zu'K nuttig werk gedaan kan worden om jongeren a d. de moraliseerenden invloed der werkloosheid te on'rek ken. De minister zette uiteen, dat deze post de jeugd tot 30 jaar betreft. Een millioen kan de minister niet missen. De gemeenten doen echter wel aan dit ze gen rijk werk: in dat. geval steunt het rijk met f3.50 per man per jaar. Do gevraagde twee ton zijn niet het uiterste: de deur bluft op een kier; zoo noodig kan dit bedrag dus nog iets verhoogd worden. Het begrootingshoofdstuk werd daarna z.h.s. goedge keurd. Een poel onder het kerkgebouw. Een bericht uit Londen meldt: Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de veiligheidsmarge voor de St. Pauls kathedraal nog slechts zeer klein is, daar zich onder den grond over een groote oppervlakte een groote poel uitstrekt. HET VERKEER IN DE WAR GERRACtHT. TALRIJKE ONGELUKKEN IN GRONIN GEN. MET AUTO S OVER HET LJS. Het was gistermorgen ln de stad en de provincie Groningen tengevolge van het opvriezen van straten en wegen zoo glad. dat het autoverkeer, dat met het oog op de Dinsdagsohe markt zeer groot was. veel vertra ging had en er verscheidene ongelukken zijn gebeurd. De bestuurders van de autobussen uit Grootegast. Marum en Leek kregen bij Eunumatil den raad niet langs het Hoerdiep, doch over de route over den Frie sehen straatweg te rijden. Op dien weg reder.- vier autobusen tegen de boomen en kwam een personenauto in een sloot teercht. Passagiers hebben de autobussen weer op den weg geduwd. Zij kwamen echter met een uur vertraging te Groningen aan. Bij Hoogkek onder Groningen is een vrachtauto met varkens gelader.- tegen een boom gehotst met het ge volg dat de chauffeur A. Broersma uit Tolbe-*t doordat de cabine toaal werd lngedruk. zwaar werd gewond. NOODLOTTIG ONGELUK TE DOESBURG. Jongen tusschen muur en auto bekneld. Gisteravond is in de Kraakschelaan te Doesburg een ernstig auto-ongeluk geschied. Een auto, bestuurd door een dame uit Apeldoorn, veroorzaakte door de gladheid oen lichte aanrijding. Teen de bestuurster daarop de wa gen achteruit wilde zetten, heeft ze vermoedelijk uit ze nuwachtigheid vol gas gegeven, met het gevolg dat de auto in volle vaart tegen de woning van den heer Sta ring reed. Een circa 14-jarige jongen. Gijsbert van Ree, raakte daarbij tusschen de auto en den muur bekneld en werd zwaar gekneusd. Behalve een ernstige hoofd wonde en zware inwendige kenuzingen werd een been totaal verbrijzeld. De knaap is naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar hem de laatste Sacramenten zijn toegediend. De botsing geschiedde met zulk een hevigheid, dat de huisdeur vernield werd en in den gevel een scheur ont stond. De zwaar beschadigde auto is in beslag genomen. DE VOORRUIT BESNEEUWD. Auto overrijdt te Rotterdam twee karrevoer- ders. Gistermiddag is op den Rotterdamschen Dijk tus schen Rotterdam en Schiedam een aanrijding gebeurd waarbij twee menschen zwaar zijn gewond, Daar reed een vrachtauto, waarvan de voorruit besneeuwd was, zoodat de bestuurder slecht uitzicht had. Hij botste te gen een handwagen op, die vóór hem reed, zoodanig, dat deze handwagen tegen een anderen wagen botste, die daar weer voor reed. De bestuurders van beide hand wagens werden over straat geslingerd en zwaar gewond opgenomen. Het zijn resp. een 20-jarige Schiedammer en een 22-jarige Rotterdammer. Zij moesten naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd. De auto werd in beslag genomen. Uit Urk, 12 December: Na een moeizamen tocht van twee dagen is het de postboot „Geuseau" gelukt het eiland Urk te bereiken. Maandagmorgen omstreeks 10 uur was de boot uit Kampen vertrokken en heden avond 5 uur is de „Geuseau" te Urk aangekomen. Aan boord bevonden zich post, passagiers en een hoe veelheid vrachtgoederen. r Auto tegen een boom gereden en daarna in brand gevlogen. De vier inzittenden ge wond. Omstreeks kwart over twaalf is gister hij de Museum- brug te Utrecht een luxe auto, waarin 3 heeren en 1 da me gezeten waren, die met zeer groote snelheid uit de richting De Bilt naderde, tegen een boom gereden en daarna in brand gevlogen. Een der inzittenden werd uit den wagen geslingerd en kwam in de Biltsche Grift te recht. Door inmiddels toegeschoten voorbijgangers werd hij gered. Hij had een ernstige beenbreuk bekomen. Ook de andere inzittenden hadden verwondingen bekomen, waarvan die van de dame zeer ernstig waren. Men vreest voor haar leven. De gewonden zijn alle per zie kenauto naar de Rijksklinieken overgebracht. Politi© en brandweer waren spoedig ter plaatse. De auto is to taal vernield. De politie stelt een onderzoek in. Ongehuwde vrouw gebonden e moord bedreigd. Honderd meegenomen. a met galden Naar eerst thans bekend wordt heeft Zaterdag avond omstreeks 9 uur een roofoverval plaats ge« had in de woning van de 45-jarige ongehuwde An- thonia Tulier in de buurtschap Kring van Dorth in de gemeente Gorssel. De vrouw, die alleen woont, werd uit haar huis gelokt met het roepen van „brand'! Toen de vrouw de deur opende werd zij op den drempel gegrepen door twee gemaskerde man nen die haar aan handen en voelen vastbonden en haar 'n oude jas over het hoofd gooiden De vrouw werd daarna in het woonvertrek op een stoel gezet en werd met bedreiging met moord gedwongen te vertellen, waar zich haar geld bevond. Do indringers namen ruim f 100 mee. van welk bedrag de vrouw f 80 juist voor den verkooD van een koe had ontvani gen. De onverlaten vertrokken met de buit. de vrouw, gebonden achterlatende. Met veel moeite wist zij zich los te werken en daar zij de woning niet durfde ver laten, heeft zij de politie eerst Zondagochtend van het gebeurde in kennis gesteld. Er wordt met ijver naar do daders gezocht. De vrouw, die als eenigszins zonderling bekend staat, had een paar weken geleden bezoek gehad van een tweetal heeren, die haar tot een Ievonsverzeke* ring trachtten te bewegen. Mogelijk bestaat er ver band tusschen den roofoverval en dit bezoek. Men neemt aan dat de dieven met de situatie bekend wa ren. Van den verkoop van de koe. moeten zij op de hoogte zijn geweest. De woning is gelegen op oen 25- tal meters van een zandweg, die overdag nogal wat verkeer heeft, vooral van wielrijders, die dezen weg een binnenweg van Deventer naar Laren (G.) gebruiken. I SCHAATSENRIJDEN. KERSTTIJD IN NEVV-YORK. Ter gelo genheid van den aanvang der Kerstmis- markt te New York trok een meer dan 20 meter hooge „opgeblazen" heer door de straten der stad. Gisteren hebben te Bergen de aangekondigde wedstrij den plaat3 gevonden om den Kennemer wisselbeker. De baan was ln goede conditie en 't ijs had door de inge vallen dooi weinig geleden. De wedstrijden verliepen vlot. 26 deelnemers verschenen aan den start. Do 500 Meter. Hiervoor wees de loting uit, dat Keetman, kampioen van Noordholland, direct moest uitkomen tegen Dijk stra, kampioen van Zuid-Holland. De Noord-Hollander wist ln de eindspurt de zege te behalen met slechts 2 meter verschil. K. Schenk had veel minder moeite met zijn tegenstander en won zonder al te groote inspanning in den op dit oogenblik uitstekenden tijd van 48.2 sec., dit was de snelste tijd over de 500. In deze klasse luidde de uitslag: 1. K. Schenk, Wie- ringerwaard 48.2 sec.; 2. W. Keetman, Winkel, 48.4 sec.; 3. Dijkstra, Den Haag, 48.6 sec.; 4. J. Langedijk, Oud karspel, 49.6 sec. De 1500 Meter. De 1500 M. gaf in verschillende series meerdere span nende momenten te zien. Het begon al direct goed, toen Dijkstra en Langendijk aan den start verschenen. Beiden gaven geen duim breed toe en tot op het laat ste moment bleef de spanning, slechts een felle eind spurt bracht de beslissing ten gunste van Langedijk, die met enkele c.M. won. Ook Keetman en Schenk voerden een harden strijd en bleken aan elkaar gewaagd. Hier werd de totaal uitslag als volgt: 1. K. Schenk 2.37.8 min.; 2. W. Keetman 2.39 min.; 3. J. Langedijk 2.39.4 min.; 4. Dijkstra 2.39.5 min. De 5000 Meter. Detze had geen invloed op de eerste plaats, daar Schenk reeds tweemaal winnaar was en dus beslag op den beker had gelegd. (Hier werd 't puntenstelsel niet toegepast). De uitslagen over 5000 Meter luidden» tenslotte: 1 J. Langendijk, 9 min. 34 sec.; 2 W. Keetman, 9 min. 45 sec; 3 J. Renaud, Noordscharwoude, 9 min. 58,2 sec i De prijzen. De prijzen bestonden uit medailles beschikbaar ge steld door der» K.N.S.B. K. Schenk werd winnaar van den zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Berger LJssportvereeniging en vande gouden medaille van den K-N.S.B.; 2. W. Keetman en 3 J Langendijk, die elk een kunstvoorwerp ontvingen Bij de prijsuitreiking voerde Mr. Eecen van Oud karspel namens den K.N.S.B. het woord. Spreker wersohte de Berger IJssportvereerlging ge luk met de schitterende baan, welke een der mooiste in den lande is te noemen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1