VROUW, «DDL HET VINDEN VAN EEN LEVENSKAMERAAD. Huwelijken tusschen collega's. ONS BAD. NACHTKLEEDING VOOR ONZE KLEUTERS. WIE EN WAT WAS XANTIPPE? EEN MOOIE MANTEL VOOR ZWARE FIGUREN. WEEST VOORZICHTIG JIET ELECTRISCHE APPARATEN LICHAAMSVERZORGING. door TINE BREEBAART. Hoe vaak moeten wij de meening niet hoo- ren, dat de werkende vrouw haar bestemming om vrouw en moeder te worden misloopt. Toch is deze meenJng niet gegrond, daar er minstens evenveel werkende vrouwen trouwen dan andere, alleen wellicht op iets lateren leef tijd dan vroeger, hetgeen echter geen gevolg Is van de slechte tijdsomstandigheden. In zeer vele gevallen is de werkende vrouw veel meer in de gelegenheid om haar eventu- eelen levensgezel te ontmoeten, dan het meis je. dat thuis blijft en veelal niet verder dan 't enge kringetje komt, waarin zij verkeert De statistieken bewijzen eveneens, dat zeer vele huwelijken tusschen collega's worden ge sloten en het voortdurend samenwerken maakt het mogelijk, dat belde partijen el kander beter leeren kennen. De kans voor onaangename verrassingen kan hierdoor verminderd worden, daar bei den in de gelegenheid zijn elkanders goede en minder goede eigenschappen te leeren ken nen. Men ziet elkander bij het werken, leert de arbeidsprestaties en is het tenslotte met richzelve en met elkander eens dat beiden bij elkander passen, dan zullen zich niet zóó licht groote teleurstellingen In elkanders ka rakter en wezen voordoen. De meeste huwelijken tusschen collega's deen zich voor bij groote bedrijven, bankin stellingen, verzekeringsmaatschappijen, daar deze de meeste kans bieden tot gemeenschap pelijk arbeiden. In het vrije beroep zal een huwelijk tus schen collega's minder voorkomen als een ge volg van dagelijksch samenwerken, maar zal veel geschieden door een gevoel van geeste lijke saamhoorigheld, die zoozeer noodig is voor een harmonisch samenleven. Vooral door kunstenaars en andere intellectueelen wordt geestelijk samenleven als eerste levenseisch gesteld. Hoe vaak heeft men niet, dat medici met hun vrouwelijke collega's trouwen en van hoeveel belang kan dit zijn voor den plat telandsdokter? Zoo ook in zaken zal de man zeker meer vooruit komen, indien ook de vrouw deskun dig is, hier geldt: de man het hoofd en de vrouw de ziel der zaak. Zeker Is, dat de vrouwen van thans veel meer geschikt zijn om geestelijk met hun man mee te leven, dan b.v. dertig, veertig jaar geleden, nu de vrouw de gelegenheid gegeven wordt niet meer de mindere, doch de gelijke van den man te zijn. Wanneer jonge mensohen zich gewend heb ben onder vreemden te zijn, voor hen te wer ken en hun bevelen op te volgen, zelfs wan neer hen dat niet altijd gemakkelijk valt, dan rullen zij, n£ het doorloopen dezer levens school veel beter in staat zijn om een leven, dat hen in staat stelt de teugels van het huiselijk bewind in handen te hebben, op hoogen prijs te stellen, en naar de juiste waarde weten te schatten. Het onderhoud. Emaille baden vertoonen spoedig leelijke plekken, indien rij niet geregeld onderhouden worden. Met een zacht schuurmiddel op een vochtig doekje en wat zeeppoeder kunnen we echter veel bereiken, evenals met een doek je* met zout en citroensap. Een van de beste middelen om het bad ge regeld schoon te houden is het gebruik van parafine en zout. We doopen een zacht flanel len lapje ln de vloeistof en daarna het zout en wrijven over de vlekken en de waterstree- pen, die na het baden ontstaan zijn. Zijn de vlekken moeilijk te verwijderen, dan worden ze flink met parafine en zout Inge wreven; we laten dit mengsel een half uurtje op de vlekken en maken ze daarna met warm zeepsop schoon, daarna afspoelen met koud water en de bodem en wanden met een schoo- ne doek droogwrijven. Het meest practlschs is, dat de hulsgenoo- ten na het nemen van een bad zelf voor het schoonmaken zorgen, daar dit, als het bad nog warm is, vlugger gaat. Men houde dus op de badkamer parafine, zout, een flanellen lapje en een doek om na te drogen gereed Het spaart de huisvrouw veel arbeid! Men voorkomt het verstoppen van de af- voerleiding van het bad door minstens twee maal per maand 1 pond soda, opgelost In 2 L. kokend water, door het afvoergat te gieten. De heele kleintjes, die zichzelf nog niet om kunnen gooien in bed, blijven vanzelf onder de warme dekentjes liggen, maar zoodra onze kinderen beginnen te woelen en te trappen komt het leed. Dan is ieder oogenblik het kind wakker van de kou, omdat zijn deken tjes aan den onderkant van zijn bedje liggen en hij vooral in den winter huivert In de kou de slaapkamer. Dit is een euvel, dat wij gemakkelijk kun nen voorkomen en wel door het kind des nachts te kleeden in een gebreid pakje, dat luchtig en toch voldoende warm is, dat als de dekens weer weggetrapt zijn, het kind niet dadelijk ln aanraking komt met de koude lucht, waardoor het wakker wordt. verdrogen alleen het broekje hoeft te ver- schoonen en het lijfje kan aanhouden. Ook deze kleine heeft sokjes aan en de mouwtjes zijn met een bandje Ingehaald en dichtgestrikt, zoodat de handjes opgeborgen zijn. Dit is een goede manier om kleine kin deren die hun vingertjes of duim in de mond steken, dit euvel af te wennen en de handjes blijven nachts tevens lekker warm. No. 3 is voor nog kleinere kinderen. Het kindje wordt als het ware in een nachtponne tje geknoopt, de mouwtjes zijn vastgebonden, terwijl de voetjes In een warm zakje zitten, doordat de zoom van de pon omgeslagen en vastgeknoopt kan worden. Ook hier moet er vooral aan gedaoht worden, dat het kleeding- stuk groot genoeg is, zoodat het kindje zich uit kan strekken zonder dat zijn voetjes ln de knel raken. No. 4 tenslotte is een hansop, voor onzen kleuter, die al twee jaar en ouder is. De han- No. 1 is een hansopje, waaraan sokjes vast- gebreid of gemaakt zijn. Het lijfje sluit van achteren terwijl het broekje een achterklepje heeft, dat eveneens op den rug met een drie tal knoopjes wordt dichtgemaakt. De sokjes moeten goed groot, zijn, zoodat de voeten niet worden gekneld, want daar kan de bloedsomloop van onze kleine niet tegen en het gevolg zou zijn dat hij ondanks de sok- toch ijskoude voetjes krijgt en gaat hui len van d« buikpijn. No. 2 is een lijfje, waarop het broekje rondom wordt vastgeknoopt. Dit is voor luier kinderen gemakkelijk, omdat men dan bij het sop sTuit van voren en is gemakkelijk aan en uit te trekken, terwijl ook hier de voetjes In slaapsokjes zitten, wat voor dien leeftijd heusch geen overbodige luxe Is. Kleertjes voor de kleintjes moeten allemaal een hoog halsje hebben, dat gemakkelijk sluit, maar toch de borst goed warm houdt en lange mou wen. 't Zomers kan men dat veranderen, doch overdrijft U het harden van de kleintjes niet, want niét ieder kindergestel kan tegen de koude en hoe warmer'een kind het 's nachts heeft, natuurlijk niet broeierig, maar frlsch warm, hoe beter het zal slapen en hoe meer U zelf van uw nachtrust kunt genieten. EEN POGING TOT RECHTVAARDIGING. Een eeuwenoude slechte reputatie laat zich nu eenmaal niet gemakkelijk wijzigen. En van de vrouwelijke duivel in persoon, die de hoogste trap van heersohzucht bereikt, die het niet bij een woordenstrijd laat, maar haar toevlucht neemt tot voetenbankjes, emmers en andere harde voorwerpen, uit dit begrip van alles wat boosaardig la en zich in den naam Xantippe concentreert, Ia moeilijk de historische waarheid te halen. De geschiede nis van Xantippe is waarschijnlijk als volgt- Xantippe kwam als Jong landmeisje In de groote stad Athene en trok de aandacht door haar onbevangenheid en frissche uiterlijk. De aardigste jongelui van haar tijd maakten haar het hof en Alclbiades vroeg haar ten huwelijk. Xantippe weigerde en behield haar vrijheid, die door het bezit van een klein land goed, het erfdeel van haar vader, verzekerd scheen. Door een toeval kwam Xantippe ln een kring van groote mannen, die zich om de schoone Aspasia gevormd hadden. Hier maak ts een jonge beeldhouwer opgang, die zijn ta lenten tusschen plastiek en filosophie ver deelde, Socratea. Soerates was geen mooie man, hij had een gedrongen figuur, een groot hoofd en onver zorgd haar, maar hij had zich ln het hoofd gezet, Aspasia te trouwen. Deze flinke vrouw haalde Xantippe in haar huls en wist op een geraffineerde manier haar aanbidder aan de kleine Xantippe te koppelen. Weinige dagen later werd de verloving van Socratea en Xan tippe gevierd. Dit was het begin van de ellende. Xantippe, die ulte en ordelijk gezin was, vond in de wo ning van haar echtgenoot een chaos. Hem hinderde dat heelemaal niet, want hij bracht zijn dag ln de vrije natuur door met wijsgee- rige gesprekken met zijn vrienden. Xantippe begon aanstalten te maken, haar huishouding te regelen en voor de kinderen te zorgen. Soerates vond dat alles overdreven en burgerlijk. De diepzinnige redevoeringen van den echtgenoot brachten echter geen cent binnen, verschaften hem alleen maar ernsti ge vijanden In de regeering, die zich de door hem gezegde waarheden niet wilden laten welgevallen. Xantippe was in huis volkomen op zichzelf aangewezen. Zij verkocht haar erf deel om brood voor haar kinderen aan te schaffen, maar daar ontwaakte ln Socratea bet mannelijk meerderwaardigheidsgevoel: hij nam zijn vrouw het geld af en beschikte er eigenmachtig over; ln enkele weken was het kleine kapitaal door speculaties verdwenen. Xantippe moet wel een vrouw van veel geduld geweest zijn, om met haar geheel ver schillende natuur dit leven te kunnen leven. Als zij bij zijn thuiskomst 's avonds of in den morgen onvriendelijke woorden zei, is dat te begrijpen. Soerates zal zich er niet veel van aangetrokken hebben, want reeds vroeg in den morgen verliet hij zijn woning om met zijn vrienden samen te zijn en filosofische gesprekken te voeren. Toen Soerates ln de gevangenis zat, zoo vertelt Plato kwam daar ook eens Xan tippe en trof hem te midéen van vrienden. Ze ging hullend met haar zoontje naar hem toe en zei: O, Soerates, zou dit werkelijk de laatste keer zijn dat je met je vrienden wijs- geerige gesprekken kunt voeren? Waarop de vriendelijke echtgenoot zich ongeduldig tot zijn buurman wendde en zei: „CrIto, laat deze vrouw door iemand wegvoeren!" Na den dood van den philosoof ging Xan tippe met haar zoontje uit Athene weg. Toen zij stierf, waren haar laatste woorden aan dezen zoon: „Je vader was een beste man!" HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brtei onder bljsluttlng van f 0.58 tn postzegels vooi Japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice ven dit blad. Muzenstraat 5 b, "s-G ra ven ha ge. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendlsnst De maat en het nummer van het patroon mat uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Tui ds teen, Citroensap is een goed middel tegen tand steen, bovendien werkt het antiseptisch maakt de tanden mooi wit, zonder het gla zuur aan te tasten. TWEE WARME HUISJASJES, In het bijzonder zou ik deze warme jasjes willen aanbevelen voor dezen tijd van het Jaar, waar wij bij het doen van ons huishou den 's morgens zoo gemak kelijk ln de tocht loopen en dan veel kou opdoen, kun nen wij niet te voorzichtig met onze gezondheid zijn. Beide patronen zijn zeer gemakkelijk te breien, als u geheel volgens het patroon werkt en meerdert of min dert, waar dit noodig Is. De verschillende stukken wor den, nadat zij geheel afge breid zijn, met een over- handsche steek aan elkaar bevestigd. Als U deze modellen van heele dunne wol breidt, rijn deze jasjes ook zeer geechikt om te dragen ln plaats van een pyamajasje, als U last mocht hebben van de koude. Er Is ook tricotmateriaal ln den handel, wat U aan het stuk kunt koopen en waarvan U een dergelijk Jasje kunt maken, zonder het langdurige zelf breien, wat voor vele dames een bezwaar is. Dit tricot is niet duur en ala L" het manteltje zelf maakt, hebt U toch voor weinig geld een heerlijk warm kleedingstuk. 2097. Het Is nu eenmaal een feit, dat wij n!e* al lemaal even slank kunnen zijn, doch de vrou wen, die nu eenmaal zwaarder gebouwd zijn, kunnen toch goed gekleed gaan, als zij zich tenminste houden aan enkele algemeen» re gels. Een van de voornaamste punten, vooral in den winter is het dragen van bont. Hoe mooi bont ook is, zooals een kraag op een mantel of voor een heele bontmantel, bont maakt nu eenmaal zwaar. Het ls echter geen strikte noodzakelijkheid om bont te dragen, dat kunt U het best zien aan den mantel, die hierbij afgebeeld ie. De mantel is van een warme donkere wollen stof van een zeer eenvoudig model. Het rugpand ls geheel glad, de voorpanden sluiten flink over elkaar heen, terwijl de kraag is verlengd ln een breede das, waaronder de revers zijn aangebracht. Onderaan in het ovaal ziet U hoe de mantel er uit ziet, als hij hoog gesloten wordt gedragen. Daartoe ls Ln de rechtersllp van de kraag een opening aangebracht, waar doorheen de linkerslip kan worden gehaald, waardoor de das tevens op zijn plaats blijft zitten. De mouw is tamelijk breed, heeft een rui me manchet, die met een lipje naar den elle boog toe is versierd. Verder bestaat de heele versiering in stlknaden, zooals U die op de manchet en de kraag duidelijk ziet aange bracht. De mantel sluit met drie knoopen, terwijl een smalle ceintuur, sluitende met een ga- lalith gesp om het middel wordt gedragen. Patronen in alle maten kan men aanvragen onder Nr. 209T. Hoe meer wij met electrische apparaten omgaan, des te minder denken wij aan het zeer zeker niet denkbeeldige gevaar, dat aan het gebruiken ervan verbonden is. Onlangs kon men nog ln een der bladen een berichtjs lezen van een vrouw, die dood naast hars strijkplank gevonden was en waarvan ds oorzaak te vinden was ln de aanraking met den electrlschen stroom. Het strijkijzer bleek na onderzoek niet geheel en al in orde ge weest te zijn. Er was een kleine beschadiging lp het mica-plaatje maar hierop was verder geen acht geslagen, terwijl het feit, dat zij op een steenen vloer stond, het geval nog ver ergerde. Bij het strijken neme men dus den kleines voorzorg door op een mat te gaan staan, wat vooral op een steenen vloer dringend noodig ls. In de plaats van een mat kan men des noods eenige lagen carton nemen, als men ia leder geval maar zorgt, dat er een geïsoleer de laag ls tusschen de aarde en het lichaam, om zoodoende te voorkomen, dat een defect aan het strijkijzer noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Het mica-plaatje, waartusschen het gloei- element ligt, Is bij leder strijkijzer gemakke- lijk te zien en het is een geringe moeite om, vóórdat men gaat strijken, even te controles- ren of het ln orde is. Het ligt tusschen de bei de stekker-pennen en den mantel van het ijze*. Zoodra men dus een of andere fout be merkt, en ziet, dat het ijzer vonkt of spettert, of men bij het strijken een lichte prikkeling voelt, alsof men geelectriceerd wordt, dan i« het zaak het Ijzer onmiddellijk uit te schake len en te laten repareeren. De voeding der huid. De natuurlijke voeding van de huid moet, zooals voor de hand ligt, geschieden van bin nen uit, door de toevoer van voedingsstoffen uit de inwendige organen. Zoowel een te droge als een te vette huid wijzen op organische storingen. Een dagelijksch wasschen, vooral vóór het naar bed gaan met lauw water ls zeker aan te bevelen. Te veel gebruik van warm water werkt er evenwel toe mede. dat zelfs aan ds meest gezonde huid te veel vet wordt ont trokken en hiertegen ls het organisme mach teloos. Indien men de uitwerking van het bad zoo wel uit gezondheids- als uit schoonheidsmid del het grootst mogelijk nuttig effect wil ge ven. dan laat men als slotbehandeling het water zoover wegloopen, dat slechts het on derlijf In het water is. Met een ruwe badhanddoek wordt het bo venlichaam gemasseerd, deel voor deel, en wel zóó, dat men hier 6 a 10 maal in één rich ting over wrijft met krachtigen druk. Nadat men hiermede gereed is, stapt men uit het bad en behandelt het onderlijf op dezelfds wijze. Onder de hartstreek wordt de massage naar boven en boven de hartstreek naar on deren toe toegepast; altijd in de richting van het hart Na deze behandeling voelt men het bloed zoo heerlijk door het lichaam stroomen. dat men Inderdaad van een opwekkend bad kan spreken. De huid zal wellicht min of meer droog aanvoelen, ffooh het onttrokken vet wordt aangevuld door eenige druppels huldolle In de holte der hand te nemen en deze In cirkel vormige bewegingen ln de huid te wrijven, van de voeten af tot het hart ln opwaartscbe bewegingen van het hoofd naar het hart toe. Een zeer goede huidolie bestaat uit 100 gram olijfolie en 20 gram lanoline. Indien men dagelijks de voeten hiermede masseert, zal men tevens hard-worden «n eeltvorming voorkomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8