Alimtii Kinn- ilratuiii- Lmlliivtlii Vuurzee te Wormervee Kijken is Koopen bij CLOECK Vandaag de eisch in het Rijksdagproces t ei ste Blad. Storm op de Engelsche kast De slotacte van het proces begonnen. Vandaag de eisch. BOON'S FABRIEK INBRAND. Een half miüioen schade. Een doodenrit Donderdag 14 December 1933. SC9AGEH 77ste Jaargang No. 9399 COURANT. Dit blad venschUntviprmaal p week: Dinsdag. Woensdag, Donder- I TJitfffiverS N V V li TRAPMAN ft ff) Sflia^n I PrUa per 3 dag en Zaterdag. Bij inzending lot 's morgens 8 uur. worden Adver- UllgSVCia11.V. Y.H llt-'U HIHH Oi LU., OJllag-U. Tf-N ya5 trnfiën nnp zooveel n maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- tot 5 regels f0.85. Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. 'ik in het eprstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Inbegrepen). Groote Ietiers worden naar plaatsruimte berekend. Dn NUMMEH BES1AA1 UIT TWEE BLADEN De scheepvaart In gevaar. Dr. Werner, de openbare aanklager, houdt zijn met spanning verwachte requisitoir. Het proces tegen v. d. Lubbe c.s. is vanochtend te Leipzig in het laatste stadium getreden. De pleidooien zullen, indien mogelijk, deze week gebonden worden, opdat het vonnis nog voor Kerstmis kan worden ge veld. De procureur-generaal, Dr. Werner, zijn re quisitoir nemende, ziet in den brand het „Fa- nal" voor een offensief tegen het Duitsche Rijk. Van der Lubbe beschouwt hij als een communist, die de revolutie wilde. Scherp viel hij het Bruinboek aan en hekelde hij de In ternationale Juridische Commissie. De Duitsche Rijksdag is het slachtoffer van een misdadigen aanslag geworden, het Riiksdaggebnuw, dat het opschrift „Aan het Duitsche Volk" draagt De aanslag gold dvis niet alleen het gebouw, doch sym bolisch het Duitsche volk. Het O.M. s'aat derhalve ip het standpunt, dat deze misdadige ans'ag het „i«\> nal", het teeken moest zijn voor «e vijanden van den ton: om hun algemeenen aanval tegen het Duitsche ri" te beginnen, het Duitsche rijk te vernielen en in plaats daarvan de dictatuur van het proletariaat een Sowjetstaat bij de genade der Derde Internationale 'e «tellen. Nadat Dr. Werner het „Bruinboek" en het gehou den onderzoek voor de Internationale commissie te Londen had aangevallen, zegt hij, dat Van der Lnbbe de revolutie wilde Het was de eenige revolutie waarvan sprake kon zijn. als men van een revolutie sprak, welke den ar fceiders de macht moest bezorgen. Zelfs al zou deze revolutie misschfen in haar einddoel iet geheel da1 wezen, wat v. d. Lubbe omzweefde, zoo heeft hij deze revolutie als een overgang beschouwd, waardooi lijn doel bereikt zou kunnen worden. Er is niet de ministe twijfel mogelijk, dat v. d Lubbe door zijn daad een communistische revolutie wilde verwekken. En onder deze omstandigheden zaï niemand de K.P.D. van de moreele aansprakelijkheid voor deze daad kunnen ontheffen. Dr. Werner schetste daarop uitvoerig streven, methoden en doel. der K.P.D. Deze partij heeft zeide hij. sedert haar oprichting, steeds als doel gehad, he' Duitsche rijk ten val te brengen en een Sovjet-staat volgens Russisch voorbeeld op te richten. Dr. Partsius acht Van der Lubbe schuldig aan hoogverraad. Na de pauze in de zitting van gisteren van het Rijksdagbran 'nroces traf de tweede vertegenwoordiger van het openhaar ministerie, dr. Parisius een uitvoe rige schildering van het leven van verdachte Van der Lubbe. Dr. Parisius bespreekt dan de verschillende brand stichtingen die Van der Lubbe heeft verricht er bil die van den Rijksdag met nadruk op wijzende, dat hij Van der Lubbe) dien niet alleen verricht kan heb ben. Onwaar is de verklaring van Van der Lubbe dat n" voor de brandstichting nooit in het Rijksriasrse- bouw is geweest. Uit de getuigenverklaringen hlijkt absoluut ze':©r dat hij deelgenomen heeft aan een rondgang. Om welke reden hij dat gedaan heeft, be staat volgens de bekende omstandigheden gen twij fel. Bij. het jroces over de feiten is het cnomstootelijk bewijs geleverd, dat Van der Lubbe nooit alléén den brand gesticht kan hebben zooals hij dat vertelde, maar dat hij in elk geval mededaders of medeplichti gen moet hebben gehad. .Dr. .Parislus gaat dan de verschillende mogelijk heden na hoe de mededaders van Van der Lubbe het brandbare materiaal in het gebouw hebben kun nen smokkelen en hne zij het gebouw daarna weer hebben kunnen verlaten. De mededaders hebben zonder eenige gewetens wroeging Van der Lubbe gestuurd naar een plaats, waar hij vrijwel zeker moest woeden gearresteerd. Hij moest als zondebok dienen, terwijl de anderen achter de schermen wilden blijven. Van der Lnbbe's waanldée. Van der Lubbe was iemand, die voor zulk een daad uitstekend geschikt was, want hij werd bezield door een waanidée. eens.in de geschiedenis der re volutie als een onsterfelijke held te worden gevierd. Blijkbaar heeft hij reeds te voren er rekening mede gehouden, dat hij zou worden gearresteerd. Dit blijkt uit het feit. dat hij niet slechts brand heeft gesticht op zoodanige plaatsen, dat het van buiten moest opvallen, cfoch ook uit de omstandigheid, dat hij zijn kleeren heeft opgeofferd en ten slotte nog slechts en broek aan had In zulk een kleedii kon hij onmogelijk aannemen, dat hij er.in zou slagen te ontsnappen en hij heeft dit ook niet geprobéerd. Dr. Wernsr, de openbare aanklager, houdt zijn re- qnisitoir; rechts van hem zijn plaatsvervanger dr. Parislns. Dat Van der Lubbe de geheele schuld op zich neemt en zijn medeplichtigen niet verraadt, kan dus geen verwondering baren Aan Van der Lubbe wordt echter niet slechts brandstichting, doch ook hoogverraad ten laste ge legd. in verband waarmee wij de motieven voor dé daad moeten nagaan, aldus spreker. Dr. Parisius acht Van der l ubbe schuldig aan het voortgezet misdrijf van hoogverraad. Verdachte wilde, dat de brand het sein zou zijn voor het ont ketenen der communistische revolutie. Vóór zijn daden moet hij als ten volle loerek.e ningsvatbaar worden beschouwd. Waren de plannen van Van der Lubbe gslaagd, dan zou in Duitschland een chaos zijn ontstaan. „Uar der afrekening heeft geslagen." Het nar der afrekening heeft thans gesla gen. U mijne heeren rechters, zal het r.iet moeilijk vallen, verdachte van der Lnbbe in vollen omvang in den zin der acte van be schuldiging schuldig te verklaren en hem te vcroordeelen tot een straf, die de wet toelaat, doch die anderzijds ook aan de ontzaglijke grooite van het misdrijf recht doet weder varen. Het requisitoir van dr Parisius had vijf uur ge duurd; dat van Dr. Werner ZX uur. De zitting werd vervolgens tot Donderdagochtend 10 uur verdaagd. Wolff meldt nlt Leipzig: Naar wij vernemen, zullen in het Rijksdag proces op zijn vroegst Donderdagmiddag en wellicht pas laat in den namiddag door den procureur-generaal de straffen worden ver meld, die hij tegen de verdachten elscht De procnrenr-generaal is namelijk voor nemens, Donderdagochtend nogmaals het woord te nemen, en wel met betrekking tot de verdachten Torgler, Dlmitrof, Popof en Tanef. Göring wordt ongednldigd. Oude me thode deugt niet. „Het proces heeft het geheele volk teleurgesteld." De correspondent van de „Times" meldt, dat mi nister Göring kort na de rijksdagzitting van Dins dag tegen een journalist zich heeft uitgelaten over het proces, dat thans in Leipzig in zijn laatste sta dium 13. Hij hoopte, dat het proces, dal het geheele volk heeft teleurgesteld, nu spoedig beëindigd zal zijn Het heeft bewezen, dat men. als het een groot poli tiek misdrijf betreft, niet aan de abstracte artikelen kan blijven vasthouden Het misdrijf was niet alleen een poging tot brand stichting, maar een politieke aanval om de bolsje- w'.tische revolutie in Duitschland te doen zegevie ren. De beklaagden zijn daarvoor verantwoordelijk. Het is te betreuren, aldus Göring. dat na 9 maan den dit misdrijf nog niet is geboet. Maar in mijn her kiezing als rijksdagpresident zie ik een bewijs, dat de geheeld Rijksdag in de quacstie van den brand ach er mij staat 1 De Duitsche bladen melden niets van dit interview. Reuter seint uit Londen: Eén storm van groote hevigheid heeft gister boven de Engelsche kusten gewoed, ln het bijzonder in het De scheepvaart la ln gevaar. Overal ztjn reddingboo ten uitgezet. Driemaster met man en muis vergaan? Gevreesd wordt, dat een driemaster van 500 tot 600 ton met man en muis tijdens den storm op dekust van Norfolk is vergaan; er bevonden zich tien' of twaalf man aan boord. Personen die op de rotsen vad Aldeburg met een verrekij ker naar het schip keken, zagen het plotseling overhellen en direct daarop verdwijnen. Een red dingboot, die direct is uitgevaren., heeft geen spoor meer van het schip gevonden. Ook de Finsche viermaster ..Lawhin", die de vorige week uit Londen naar. Australië was vertrokken, om daar graan ln te nemen,, heeft het zwaar te verduren gefiiad. Ter hoogte van Deal moest het schip voor an ker gaan en bleef tot op 350 meter van de kust liggen tot een sleepboot uit Dover den viermaster kwam verlossen. Vooral in het Kanaal heeft de storm zwaar gewoed. Benige Kanaalbooten konden niet uitvaren, terwijl vrachtbooten niet zijn vertrokken Verschillende visschersbooten zijn niet op tijd in de havens terug gekeerd. Ingezonden stukken Noordsdharwoude, Deoember 1933- Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De plotseling ingevallen vorst heeft de arbeiders, aan den nieuwen weg NoordsoharwoudeKoedijk werkzaam, werkloos gemaakt. De arbeiders voor zoover georganiseerd zijn nu weer aangewezen op de werkloozenkassen. Maar vóór ze uitkeering krijgen moeten ze eerst een wachtweek doormaken. D.wz. dat als de tweede week is volgestempeld ze f 10.20 uitkee ring ontvangen. Het loon ig aan den weg vrijwel f 17 per week geweest. De menschen kunnen nu niet één week zonder Inkomen en aangezien er In de gemeen ten Oudkarspei, Noordscharwcude en Zuldscharwoude geen steunregeling -Is, tegen de arbeiders naar het ge meentehuis om te lnformeeren hoe ze deze week moes ten rondkomen. In Noordscharwoude waar de Burge meester de arbededrs nar het B. A. verwees, had Jl. Vrij dagavond een conferentie plaats met het BA. en de besturen der betrokken" organisaties Het gevolg hiervan was. dat die meneöhen voor die eene week, waar het tenslotte toch omgaat, geholpen werden, evenals in Oudkarspel. In Zuldscharwoude was dat anders. Ook hier werden de arbeiders door den Burgemeester naar het B A, ver wezen. De Voorzitter van het B. A., de heer S, de Boer, deelde de arbeiders echter mede, dat er niets aan gedaan werd. De menschen hadden wel zooveel verdiend, dat ze nu wel één week zonder Inkomen konden. En, zèide de heer S. de Boer- Jullie vrouwe» kunnen niét huishouden, anders hadden ze wel over gehouden! Mijnheer de Boer, hier beseft ge niet hoe ge de ar beidersvrouw,, "die 'van 's morgens tot 's avonds loopt te piekeren hoe ze rond zal komen, beleedlgt Voelt ge niet uw fatale uitdrukkingen? Als het u niet aangrijpt weest 'er dan van' verzekèrdvan vele anderen wél. U hebt blijkbaar ge enlast van de: crisis, uw inkomen is zeker ruim voldoende, anders zoudt u niet zoo'n hard oordeel vellen,' waarmede ge de vrouwen grieft op een mensch-onwaardige manier. U geeft tenminste blijk van een arbeidersgezin- niets, maar dan ook letterlijk niets af te weten. Gij vergeet blkbaar dat de menschen nog maar slechts enkele maanden aan den weg wer ken, althans het overgroote deel. Vcor dien tijd waren ze ln de Werkverschaffing in de Wieringermeer, of trokken uit de werkloozenkasenv De werkverschaffing gaf een inkomen van, en dan neem ik het gunstigste geval, f 11.66. Ze mochten 5 weken werken a f 14 per v/eek, dat is f 70 ln de 5 weken. De zesde week was dan een wachtweek,z oodat ze per week f 11.66 gemid deld thuis brachten. En uit de werklooz-enkas ontvin gen de anderen f 10.20. U weet heel goed dat een arbei dersgezin daarvan niet kan rondkomen, laat staan dus, dat er van werd overgehouden. Nu wou u ze f 5 voorschot geven en als ze uitkee ring ontvangen dan mag de penningmeester weer zien dat het terugkomt. De penningmeesters werden uitge- noedlgd om hun handteekening te zetten. (Wij wisten niet dat het B. A. van Zuidscharwoude tevens Boeren- y-ge). Mijnheer de Boer heeft u zich wel eens goed georiën teerd in een arbeidersgezin? Een gespecificeerde reke ning voorleggen zou al te veel ruimte vragen, maar als u er prijs op stelt het te weten, dan kan ik ze u wel verschaffen. Wij zijn er van overtuigd, dat u dat niet weet, anders zoii u niet zoo gemakkelijk de boven aan gehaalde opmerkingen maken. Wij hebben respect voor de huisvrouw die zooveel stuurmanskunst bezit, dat ze het bootje nog zoo'n beetje varende weet te houden. Wij waardeeren het dat ze met de weinige middelen die vaar ter dienste staan. no gzoo weten rond te scharre len. Laat het u bij deze duidelijk zijn, dat u te veel hebt gezegd. Bedenk dat de gang van een arbeider, dio wer ken wil, maar nu gedwongen is niets te doen, naar het B. A. een zware gang is. Zij komen op voor hun gezin, dat recht heeft om te leven. Maar drijf de arbeiders op zoo'n manier niet tot het uiterste. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaats ruimte, Noordscharwoude. A. KEPPEI# BRANDSPUIT MOEST BUITEN WERKING GE STELD WORDEN, OMDAT HET WATER IN DE PUPEN BEVROOR, Gisteravond omstreeks negen uur ontdekten voorbij gangers, dat. er brand was in het fabrieksgebouw „Pro- mena" van de cacao- en chocoladefabriek van de firma Boon en Co. te Wormerveer. Onmiddellijk werd do brandweer gewaarschuwd, die spoedig met eenige mo torspuiten ter plaatse was. Het bleek dat de brand woed de in de soja-afdeellng en de fabriek van suikerwerken. Aangewakkerd door den feilen Noordoostenwind greep het vuur begrijpelijkerwijs zeer snel om zich heen. Men ging er ook toe over om de assistentie in te roepen van de brandweren uit Wormer, Krommenie, Zaandijk en Zaandam, die weldra met hun motorspuiten arriveer den. Ondanks dit alles kon men weinig tegen de vuur zee uitrichten. Het pand „Promena" stond weldra in. lichterlaaie en omstreeks tien uur had de brand zich ook reeds uitgebreid tot de aangrenzende cacaofabriek- Omstreeks half elf was de brand op zijn hevigst De bei de fabriekspanden waren één vuurzee. Het bluaschings- werk stond onder leiding van den waarnemend comman dant van de Wormerveersche brandweer, den heer Noordanus. Zoo nu en dan hoorde men knallen, waarvan men de oorzaak niet kon vaststellen. Geweldige vuurzuilen ste gen ten hemel, terwijl een ware vonkenregen zich ln den omtrek verspreidde. Daar men toch wel zag, dat er aan biusschen van de fabrieksgebouwen niet te denken vlet ondanks het feit, dat met 25 stralen water gegeven werd, bepaalde men zich er in hoofdzaak toe uitbreiding te voorkomen en werden vooral de huizen die in de Ce- lebesstraat aan de achterzijde van het fabriekscomplex gelegen waren, en die door den geweldigen vonkenre gen gevaar liepen, nat te houden. De brand had zich nog uitgebreid tot het pakhuis „Bahia". Omstreeks half twaalf ging de brand iets .in hevigheid afnemen en om ongeveer half een kon men zeggen dat men den brand meester was. Het grootste gedeelte van het fabriekscomplex is een prooi der vlam men geworden. Slechts een gebouw, dat achter op het fabriekscomplex stond en bekend is onder den naam van „bandenfabriek", waar caramels en drops vervaar digd werden, was in het geheel niet door het vuur aan getast. Ook de chocoladefabriek en een pakhuis, onderge bracht in het pand „Trinidad" dat geheel van beton is opgetrokken en van de overige gebouwen door een branddeur gescheiden wordt, kon behouden blijven. Hoe wel naar men mededeelde de opgeslagen voorraden sui kerwerken, cacaoboonen, cacaoboter, chocolade, soja meel enz. in de drie tot vier verdiepingen hooge panden niet zoo groot waren, met het oog op het feit, dat Juist de St. Nicoiaasdrukte achter den rug was, vond hot vuur toch gretig voedsel daarin, waardoor de brand, me de in verband met den hevlgen wind zich zoo snel kon uitbreiden. De schade kon nog niet vastgesteld worden, doch deze zal waarschijnlijk ongeveer een half mlllloen gulden bedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. De firma Boon was op beurs- polis verzekerd. In de verschillende afdcellngen van de fabriek werkten in totaal ongeveer 40 arbeiders en 60 meisjes, die waarschijnlijk allen broodeloos zullen worden, daar de fabriek in haar geheel zal worden stopgezet Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten en de locoburgemeester de heer P. Klinkenberg, aanwezig. Het opvallende feit, dat deze ontzaglijke brand uitzonderlijk weinig belangstelling trok, bewijst wel, hoe fel de ijskoude wind over de. Zaanstreek blies en hoezeer de brandweer hier voor «en buitengewoon zwaren en moeilijken taak stond, hetgeen nog duidelijker aan het licht kwam, toen een Wormerveersche motorspuit buiten werking moest worden gesteld... omdat het wa ter in de pijpen bevroor. Zeven arbeiders door ©en sneltrein gegre pen. Acht anderen gewond. Reuter seint uit Lons-le-Saulnier (Jura): Op de Hjn Pontparlier-Mouchard zijn zeven arbei ders, die bezig waren met het herstellen van den spoorweg, door den sneltrein gegrepen en ge dood, terwijl acht arbeiders gewond werden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1