MENEER LEF OVERWINT DE DEPRESSIE De Avontuurlijke Lotgevallen van Miep Muizenschrik en Bul Krakebeen Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 16 December 1933. No. 9400. ZATFRDACA VONDSt 'HETS DE GESCHIEDENIS VAX EEN ON ECHTE NOTA. Vrij bewerkt naar het Amerikaansch, door SIROLF. (Nadmk verboden alle rechten voorbehouden. TOEN de directie van de Aardworm Tractor Company den heer Jim Lef weer had aangesteld tot rei zend vertegenwoordiger van de Aard wormtractors ten einde de dealers in Aard wormtractors te bezoeken en den afzet van Aardwormtractors te verhoogen, werd hem vooral op het hart gedrukt zuinig te zijn en geen groote onkosten te maken. En toen Jim Lef op reis werd -gestuurd naar Rio Pedro in Californië om daar als eer ste bezoek bij den dealer George Grubb aan te gaan, kreeg hij 500 dollar mee ©n een dringend briefje om toch vooral een heelen tijd met deze 500 dollar te doen. Slechte tijder., depressie, enz. Den volgenden dag kwam er een tele gram uit Rio Pedro, waarin Jim Lef prachtige zaken rapporteerde, doch om gaand om telegrafische overmaking van 1000 dollar voor onkosten vroeg. Het bezoek bij George Grubb begon niet vroolijk. Zoodra Jim Lef de deur geopend had en zich had voorgesteld, noodigde de brave George Grubb hem uit om met den volgenden trein weer heen te gaan, omdat er honderd mijl in den omtrek geen ster veling was, die een tractor kon koopen, laat staan er een zou betalen, dat hij in geen half jaar een tractor had verkocht en dat iedereen failliet was. Na deze opwekkende visite ging Jim Lef de stad in. Alles was stil en scheen te sla pen. Zelfs het werk aan het nieuwe post kantoor lag stil, omdat de aannemer voor de leverantie van steenen in gebreke bleef. Jim Lef spitste zijn ooren. Hjj stapte on middellijk naar den steenen leverancier Meneer Buttin en vernam, dat hij inder daad geen steenen kon leveren, omdat onlangs door een overstrooming de brug over een diep ravijn, dat hjj moest pas- seeren op weg naar zijn steengroeve, was weggeslagen. Met zijn gewone vrachtauto's kon hij niet meer bij zijn eigen steengroeve komen en wie weet hoe lang dat nog zou duren voor die brug gerepareerd was. Waarom hij dan geen Aardwormtractor kocht?, vroeg Jim Lef, met een Aard wormtractor zou hij toch op een ondiepe plaats door het ravijn kunnen trekken, al was de helling daar 45 graden. Of er zulk een plek in het ravijn niet was? Jawel, zei Meneer Button, maar al zijn geld zat in de steengroeve. Hij had er ook al met den dealer George Grubb over ge sproken, doch die had gezegd, zonder dat hij was wezen kijken, dat geen enkele tractor die helling zou kunnen nemen en dat hij bovendien niet aan Button wilde leveren, omdat hij geen geld had. Maar, vroeg Jim Lef, als je de eerste vracht steenen weer levert, kim je toch geld krijgen van den aannemer van het postkantoor? Ja, beaamde Meneer Butten, dat zou kunnen, als ik maar eerst een vracht steeenen door dat ravijn gebracht heb!" Een half uur later reed Jim Lef in een oud Fordje naar het ravijn met Meneer Button naast zich om de situatie op te ne men. Op het schilderachtigste gedeelte van het ravijn vonden ze een vreemden man, die met een filmtoestel rondliep. Hij vertelde, dat aan het eind van de week een filmpje van het ravijn zou worden op genomen. Waarop Jim Lef hem onmiddel lijk voorstelde, een stukje op te nemen van de tocht van den Aaidwcrmtractor met zijn last steenen door het ravijn.. Ver volgens ging Jim Lef naar der. smid van Rio Pedro en bestelde een speciale aan hangwagen, die Zaterdag gereed moest zijn en waarvoor hij 300 dollar moest neer tellen. Daarna bracht hij opnieuw een be zoek aan der. waardigen heer George Grubb, dien hij eerst voor het plan wilde winnen, teneinde hem te bewegen, de 60- paards Aardwormtractor, die hij in voor raad had, voor deze demonstratie uit te leenen. Doch Meneer George Grubb voelde daar niets voor, omdat het krankzinnigen werk was en hij vooruit wist. dat er niets van terecht kwam. Waarop Jim Lef van hem den tractor huurde voor 25 dollar per dag met de garantie, dat de Aardworm tractor Maatschappij alle schade zou ver goeden en eventueel den tractor tot der. vollen prijs van George Grubb overnemen. De waardige heer George Grubb zat in middels niet stil. Hij had het een en an der gehoord over de waanzinnige plan nen van dezen reizenden vertegenwoordi ger van de Aardwormtractor Company over een film, die voor reclame moest dienen over 't rijden met eeen tractor door het ravijn en dergelijke waaghalzerijen'. En hij zond dan ook een telegram aan de directie om deze van een en ander in kennis te stellen, en de directie te bewe gen dien idioot van een Jim Lef te ver zoeken die waaghalzerige plannen onmid dellijk te staken. De Zaterdag kwam. Juist toen George Grubb even zijn zaak verlaten had, kwam Jim Lef de 60-paards Aardworm tractor halen en reed er vroolijk mee weg, nadat hij bij den smid den aanhangwagen er aai: had vastgemaakt Toen George Grubb even later terug kwam, lagen er twee tele grammen, het eene was aan hem zelf ge richt en bevatte do boodschap van de Aardworm tractor Maatschappij, dat ze Jim Lef hadden bevolen zijn idiote plannen te staken. Het andere telegram was aan Jim Lef zelf gericht geweest, die het ook had gelezen, voor hij wegging en waarin hem dezen opdracht werd gegeven, om zijn plannen niet verder uit te voeren. George Grubb vernam van zijn bediende, dat de krankzinnige Heer Jim Lef om het telegram gelachen had en gezegd had, dat hy het nu juist ging doen. Dienzelfden middag nog ging er een telegram en een briefje van den waardigen Heer George Grubb naar de directie van de Aardworm tractor Company, waarin hij schreef, dat hij per auto den heer Jim Lef nog was nagereden naar het ravijn, doch dat alles te laat was geweest. Aan den anderen kant van het ravijn was de prachtige nieuwe 60-paards Aardwormtractor van het steilste gedeelte omlaag gestort. Hij sloot daarom zijn rekening van 4000 dcllar bij. De krankzinnige heer Jim Lef schreef ongeveer als volgt: Omdat U, geachte di rectie, zoo verschrikkelijk bang waart, om geld te verliezen en mij zoo op het hart drukte vooral erg lang met die 500 dol lar te doen en mij vooraldie 1000 dollar extra niet wilde sturen, daarom zeg ik, wilde ik dezen Zaterdagmorgen, die ik nog wachten moest tótdat de speciale aan hangwagen door den smid geleverd zou zijn. besteden am per auto nog even pools hoogte te gaan nemen in het ravijn waar door ik straks met den Aardwormtractor moest rijden. Ik vond er 'n heel gezelschap van een filmmaatschappij en wel een stuk of 500 Indianen, die allemaal mee moesten spelen, er. ik weet niet hoeveel filmster ren, die 5000. dollar per week verdienen en ook nog een oude autótractor. Natuurlijk geen Aardworm tractor! De directeur van de fi Irhmaatsoh'appy J liep ars' een" bezetene rónd, ómdat op het laatste oogenblik de oude tractor een as gebroken had en nu niet op eigen kracht in het ravijn kon storten. Reparatie zou wel een paar dagen duren en al dien tijd zou dat. dure gezel schap daar maar rondhangen salaris ver dienen en niet werken. En in den heden omtrek was geen tractor te krijgen, al wil de hij wel drie keer den catalogusprijs er voor betalen. Teen zei ik tegen hem: Ik heb een tractor voor U. De man wilde me wel om den hals val'en en bood me 10.000 dollar. Dat heb Ik geweigerd, omdet de •tractor maar 4000 dollar kost, en ik geen misbruik wilde maken van zijn moeilijk heden. Dat zou geen goede reclame voor de zakenmanieren van de Aardworm trac tor maatschappij geweest zijn. Maar ik sloot af op 6000 dollar. De directeur was den koning te rijk en beloofde contact te betalen, zoodra Ik hem de tractor zou le veren. waarin de schurk uit de film de held en heldin moest achtervolgen', om ten slotte in het ravijn te storten. Maar ik verhond er nog een voorwaarde aan. en wel dat hij gratis voor mij een film moest draaien van de eerste vracht stee- TOLSTOl'S ZOON GESTORVEN. Te Newhaven in den Amerikaanschen staal Connecticut, is graaf Ilja Tolstoi de zoon van den grooten Russischen schrijverLeo Tolstoiin den leeftijd van 68 jaar gestorven. nen, die ik uit de groeve door het ravijn zou vervoeren voor Button. Want ik had Button beloofd die vracht steen uit zijn groeve te halen, zoodat de bouw van het postkantoor voortgang kon vinden, dus dat moest ik eerst doen. Om twaalf uur reed ik dus met de 60-paards Aardworm Trac tor met den aanhangwagen naar het ra vijn, trok het natuurlijk met alle gemak op eer. ondiepe, doch zeer steile plaats over, haalde een ton of tien steen uit de groeve van Button, die er met tranen in zijn oogen naar' keek. bracht het vrachtje voorzichtig door het ravijn weer cp den hoofdweg naar Rio Pedro, terwijl de film- menschen als razenden draaiden, op bevel van den directeur, en leverde de steenen bij den bouw van het postkantoor af. Toen reed ik zonder aanhangwagen naar het ra vijn terug, waar de directeur me verzeker de. dat de film zeodra die ontwikkeld zou zijn. gratis ec per expresse aan de direc tie van de Aardworm tractor maatschappij zou worden gezo-den waarna 1 ij me daarvan een schriftelijk bewijs gaf en bo vendien de 6000 dollar contant. Toen zetter, ze een nagemaakte chauffeur in de trac tor, ik schakelde de motor voor ze in. de cameramerechen draaiden. de acteurs speelden en toen stortte de tractor In het ravijn, en plonsde beneden in een waterval. Daar zou het mee uit kunnen zijn, als ik. geachte direct'e. niet zoo'n schitteren de zakenman was geweest die niet zoo stom is als zijn eigenwijze directie, die bang is om drie certen uit te gerven. Maar ik ben, toen de film-mersohen vertrokken waren, met een paar mannetjes van der. smid naar het ravijn gegaan, met een ta kelwagen en nog een paar stukjes gereed schap en tegen den avond, nog voot het donker werd, hadden we de Aardworm tractor weer op den beganen grond. De ra- diateur was gedeukt en de spatborden ge kreukeld en zoo, maar het water had den val gebroken en we hebben de zaak goed bekeken vanavond In de garage en de smid heeft op zich genomen, voor 350 dollar den tractor weer als nieuw op te leveren! De "tractor heb ik, tweedehands, voor 3000 dollar verkocht aan Button, die geld had gekregen omdat hij weer steenen had ge leverd en hij betaalde me contant vooruit. U, geachte directie leg ik dus het volgen de rekensommetje voor betreffende den winst op 1 tractor. (Grubbs heeft me zoo juist medegdecld, dat hij nu opeens een man in het Zuid weet, die ook zwaar trac- torwerk verricht, en die als hjj verneemt •wat de Aardworm tractor hier heeft ge daan, er zeker 6 zal bestellen!) Ontvan gen van den filmdlreoteur: 6000 dollar, plus 3000 dollar van Button, maakt 9000 dollar. Daarvan ontvangt de dealer Grubb voor 1 geleverden tractor: 4000 dollar. Blijft 5000 dollar. De smid ontvangt 300 dollar voor den aanhangwagen en 350 dol lar voor de reparatie, blijft over 4350 dollar Hiervan zal ik zelf maar 350 dollar hou den, voor onkosten-. De resteerende 4000 dollar zend ik U hierbij, als zuivere winst dus op mijn onkosten-nota, want U ont vangt van Grubbs toch ook Uw prijs van den door hem verkochten tractor. Waarmet ik zeggen wil dat de hecle Aardworm trao- tor Mij. wel zou kunnen bestaan enkel en alleen van de winst op de onkostennotVa van haai- reizigers, als de directie teu min ste allemaal zulke enorme kerels aanstel de, als ondergeteekende er een Is. Jim Lef* WETENSWAARDIGHEDEN. Is ht U bekend: d a t in Engeland een postduif een wed strijd met een vliegmachine won en per uur 170 mijl vloog? dat sommige geologen aannemen, dat de werelddeelen Amerika en Europa verder van elkaar afdrijven? dat men voorstelt langs den weg van draadlooze telegrafie na te gaan. of inder daad de Atlantische Oceaan breeder wordt? HUMOR. De spreker van den avond was verschrik kelijk langdradig. Een der gasten viel dan ook in slaap. De voorzitter, die naast hem zat, tikte hem met den voorzittershamer op het hoofd, om hem wakker te maken. Maar dadelijk daarop viel de man weer in slaap en snurkte hij zoo hard, dat de voorzitter hem een flinke tik gaf. Even sloeg hij de oogen op en zei: Sla nog wat harder! Ik hoor hem nog steeds! 201. De stoet kwam nader en ja wel, onze Miep had het goed gezien.. Een meisje en een jongen Pinguin zouden met elkaar in 't huwelijk treden. 25e keken wel erg verwon derd naar onze drie vrienden, maar Bul ging met Miep en Knipstaart aan den kant staan en bogen voor het bruidspaar. 202. Daar stapte de burgemeester, die 't huwelijk zou voltrekken, naar Bul toe. Hij had een prachtige hooge hoed op en was in ambtsgewaad ge kleed. Hy zei tegen Bul, dat ze mee mochten om de plechtigheid bij te wonen, als ze wilden. Dat vonden ze oen reuzebof.Ze sloten zich achter de stoet aan. 203. Ze wandelden nu naar ©en hooge ijsberg. Daarin was de trouw zaal uitgehouwen. Alles blonk en schitterde zoo prachtig, dat onze vrienden er haast blind van werden. Maar ze wender. er gauw aan. «Aan 't eind van de plechtigheid wetden er mooie dansen uitgevoerd. De bur gemeester danste met de bruid en alles werd opgeluisterd door mooie muziek, waar onze vrienden voor zorgden. 204. Het bruidspaar was daar zoo mee in hun schik, dat ze zelf kwa men bedanken. Bul en Miep gingen nu weer terug naa: huis. Hun ver kenningstocht stelden ze maar uit tot den volgenden dag. Ze waren van plan een heelen tijd daar te blijven. Stevig gearmd liepen ze zoo te bab belen, toen 205. Ze plotseling een groote ijs beer aan zagen komen. Het beest, dat niet erg vriendlijk keek, zag er zoo angstwekkend uit dat ze van schrik doodstil bleven staan.Nu kwan de beer naar hen toegerend. Ze had den niet gedacht, dat hier zulke ge vaarlijke monsters rondliepen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16