Brieven van een uit de buurt. 3oer Kaad Schoorl. De Zwarte Monnik II II Aan Astor. Vergadering van den Baad op Donderdag 14 De cember 1933, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burge meester: secretaris de heer Smits. Alle leden zijn aanwezig Na opening volgt vaststelling der notulen, en wordt mededeeling gedaan van diverse ingekomen stuk ken. Waar 30 cent uurloon in werkverschaffing wordt betaald, zal naar het oordeel van B. en W. weinig kans op het verkrijgen van huurtoeslag zijn en c* Inspecteur, de heer Kikkert, zou op een dergelijk verzoek dan ook niet gunstig adviseeren. De heer Gutter meent, dat het uurloon niets met huurtoeslag heeft te maken en spr. zou *n definitief besluit van den Minister willen uitlokken. Ook de heer Schermer uit zich in dezen geest en besloten wordt dat B. en W. het verzoek tot "den Mi nister zullen richten. In handen van B. en W. wordt om prae-advies gesteld een schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar, houdende verzoek tot gemeenschappelijke regeling van het geneeskundig onderzoek op de •cholen. Conform de wenscben van Ged. Staten wordt de gemeenterekening dienst 1930 gewijzigd Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van den beer Svvaerts om tc mogen afwijken van de bestem mingsverordening ten behoeve van het bouwen van een schuurtje, lot den bouw was mea reeds over gegaan. In handen van B. en W. wordt gesteld èen ver zoek van de V.V.V. te Groet en van de Groeter IJs- vereeniging, tot het maken van een ijsbaan op de perceelen 2 en 3 van de rietschoot. De raad blijkt sympathiek tegenover deze aanvrage te staan, mits geen schade ontstaat aan de rietschoot. De begrootingen. Als rapporteur treedt de heer Schermer op. De commissie heeft geen bemerkingen over de begroo tingen van het Buigerlijk Armbestuur. G.E B.. Ge meentelijk Gasbedrijf, en .Vleeschkeuringsdienst. Ze worden dan ook onveranderd vastgesteld, respectie velijk op de volgende bedragen f 4499.47, f 24570, IHiOO, en f2801.55. Door de bakkers was indertijd om verlaging van stroom prijs gevraagd, doch besloten is de tarieven niet te wijzigen. De gemeente-begrooting. Gelijkgesteld worden de perceelen of gedeelten van een kofiiehuis enz., met perceelen of gedeelten van perceelen van hotelhouders. Dit beteekent een verlaging der aanslagen der cafés en verlofhouders met h en een vermindering der opbrengst voor de gemeente van ongeveer f950. In onderzoek is een regeling om werkloozen in particuliere bedrijven te werk gesteld tc krijgen. Het loon blijft bepaald op 30 cent per uur. Door B. en W werd voorgesteld de opcenten op de personeele belasting te verhoogen van 175 tot 2C0. De heer Duin wil de straatverlichting zoodanig inkrimpen dat deze verhooging van opcenten op de personeel belasting achterwege kan blijven. De heer Schermer wil die verlichting handhaven en dan de post „onvoorzien" verminderen. De heer Bijl merkt op, dat wc ui verband mét de opcenten op de gemeentefondsbelasting gebonden zijn aan 200 opcenten op de personeele belasting. De straatverlichting zou tot half elf kunnen branden. De heer Kaag raadt aan, 200 opcenten te heffen. Met het instellen vati nieuwe belastingen de heer Duin noemde .b.v. radiobeiasiing, betoogende dat alle werkloozen toch ook rad o hebuen en dit toch als een luxe' is aan te merken daar is spr. nog niet voor. Besloten wordt de straatverlichting ih te krimpen, den post „onvoorzien' wat te verlagen en de opcen ten op de personeele belasting op 175 te handhaven. De opcenten op de gemeeniefondsbelasting worden verhoogd van 90 tot 100. Als beide V.V.V.'s gemeenschappelijk propaganda maken buiten de gemeente, willen B. en W. daartoe 1200 beschikbaar stellen Wordt dat niet gedaan, dan krijgt iedere V V V. een subsidie van f62.50. Bij de bespreking komt de wensch van den raad naar voren dat de beide V.V.V. s zooveel mogelijk samenwerken. De beer Duin verklaart, dat Groet in elk geval op zichzelf de propaganda zal willen voeren en spr. wil dan ook iedere V.V.V. f 100 subsidie geven, met vrijwillige samenwerking. Het voorstel-Duin wordt verworpen, het voorstel van B en W. wordt aangenomen. Besloten wordt progressie in te voeren t.a.v. de legesgelden op de bouwverordening en wel voor ge bouwen boven f3000. De commissie beveelt aan aanbesteding van druk- en bindwerk. Verschillende subsidies zijn verminderd of ge schrapt, die voor Gezinsverpleging van f 425 op f 300 gebracht. Voor steun aan land- en tuinbouwers was f 1CO0 uitgetrokken, doch op voorstel van do commissie wordt de post op f 1200 gebracht. Uitbreiding van den vuilnisophaaldienst zal niet plaats vinden, de finantiën laten het niet toe. FEUILLETON DOOR EDGAR WALLAGE. 11. „Wanneer ik niet oppas, zou ik medelijden met mezelven gaan krijgen, en dat zou ik niet graag willen, Gilder! zei Arthur. Wel, wel. dus nu hen je een rijk man? En wat zul je met al je geld doen?" Gilder hield zijn oogen niet van zijn gezicht af. „Ik ga mij ten plattelande vestigen," zei hij. „en ik zal in het huwelijk treden." „Mooi zoo!" Er schemerde eenige ironie in den toon van Arthur Gine door. „En wie is de geluk kige jonge dame?' Het duurde langen tijd voor de ander ant woordde. Hij keek zijn voormaligen patroon vier kant in de oogen, en zei toen, zeer langzaam en zeer vastberaden: „Het is mijn wensch en mijn voornemen om te huwen met Miss Leslie Gine." Arthur Gine vertrok geen spier van zijn ge zicht; hij verschoot niet van kleur. Maar in zijn oogen verscheen een glans, die boosaardig en duivelsch genoemd mocht worden. Gedurende 'n oogenblik maakte de onverstoorbare Gilder zich beangst. Was hij te ver gegaan? Beide mannen wérden dien dag iets wijzer. Gilder had een tij delijk visioen van iets dat zeer onheilspellend en Wat het verbranden van vuil (onkruid) betreft, wordt opgemerkt, dat dit een kwestie is van geven en nemen, en dient rekening gehouden te worden met de windrichting, opdat de bewoners geen last van de rook nebben. Overigens gaat de commissie accoord met de be grooting. Nog zij medegedeeld, dat er op de salarissen van ambtenaren een pensioen verhaal van 5 zal wor den toegepast en aan Ged. Staten te verzoeken dit verhaal ook toe te passen op de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger. Vinien Ged. Sta ten dit niet goed, dan ook geen pensioenvcrhaal op de lagere salarissen toe ie passen. De heer Duin noemt als maatregel, dat als Ged. Staten niet aan dat verzoek voldoen, de burgemees ter, secretaris en ontvanger vrijwillig die 5 in de gemeentekas zouden kunnen storten. De heer Gutter gevoelde niet veel voor een dergo- lijke wijze, maar de Voorzitter merkt op, dat eerst de beslissing van Ged. Staten maar moet worden af gewacht. De begrooting wordt vastgesteld, voor den gewo nen dienst op f 116.448.38, voor den kapitaaldienst op f 22.360. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot aan koop van gronden van C Koel, gelegen naast het erf zijner werkplaats aan den Dam weg, een en ander ter zake van wegverbreeding. B. en NV. stellen voor, ter voorkoming van schade aan personen en zaken, machtiging te verieenen tot het doen rooien van den voor het hulpkantoor P.T.T. staanden boom, zulks naar aanleiding van het vallen van een gelijksoortigen boom voor het raad huis bij den jl. storm, mede in verband met een ver zoekschrift van den heer D. G. W. Mol, B. en W. doen dit voorstal met bloedend hart, maar de Voorzitter wijst op de vrees, van de men- schen, dat de boom zal omwaaien. De heer Schermer bepleit het laten staan van dien boom, er is geen reden voor die vries en spr. wijst er op, dat geen deskundig oordeel is gevraagd. De heer Duin vraagt, wat deze boom, die daar in zijn majesteit staat, nu beteekent als boom alleen. Spr. oordeeli dat de boom er wel gevaarlijk staat, iedere boom heeft tenslotte zijn tijd gehad. Laten B. en W. maar het oordeel van een deskundige vragen en daarnaar handelen De heer Bijl meent, dat een deskundige ook niet kan zien hoe de wortel toestand van den boom is. B. en W. zeggen tenslotte toe, dat de boom niet gerooid zal worden, vóórdat een deskundig advies zal zijn ingewonnen. Conform d>t voorstel wordt be sloten. 0 Wijziging winkelsluitingswet. B. en W. stellen voor, om in afwachting van de wijzigingen van de Winkelsluitingswet, aan de vas ge stelde verordening als bedoeld in artikel 9 dier wet, aan art 3 toe te voegen, a. den Zondag voor St Nico- laas, van 12 uur voorm. tot 8 uur namiddags; b. den eersten Kerstdag van 12 uur 'voormiddags lot 8 uur namiddags, indien deze dag op een Zondag valt; c. alsvoren op den Nieuwjaarsdag, indien deze op een Zondag valt. Beide winkeliersvereenigingen in onze gemeento hebben dit verzocht. Ten aanzien van het onder a genoemde, wil de Baad aan het verzoek voldoen, de beide overige punten vindt de Raad van geen beteekenis. Benoemingen. Benoemd worden tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, periodiek aftredend, de heeren G. Meereboer en Joh. Tromp. tot lid van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs, vacature G. Louter, de heer X. P. Bakker: de heer Louter was niet meet; verkiesbaar, omdat hij geen kinderen meer op de school heeft; tot leden van de commissie van het G.E B. en het G.G.B., de heeren D. Duin, Kaag en Schermer; tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacture D. Rus, de heer D. Rus. De Voorzitter constateert dat met deze laatste be noeming het. college bestaat uit leden die respectie velijk 80, 70 en 70 jaar oud zijn en als men dan na gaat dat zij een functie bekleeden. die vooral in de zen tijd niet gaarne wordt vervuld, dan is dat wel een feit om te memoreeren. Spr. hoopt dat de leden nog jaren de kracht zullen mogen hebben, hun functie te blijven vervullen. De rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer Gutter of de ge meente niet eens een flinke kachel kan koopen voor de verwarming van de raadzaal. Het is hier koud. De Voorzitter zou dat ook graag willen, maai er wordt hier zuinig huisgehouden, want het kacheltje dat gebruikt wordt, is van den Secretaris en de gor dijnen die in de raadzaal hangen, zijn van spr. Niets meer aan de orde zijnde, sluit spr. de ver gadering, den wensch uitende, dat 1934 voor Neder land in het algemeen en voor de gemeente Schoorl in 't bijzonder, een gunstiger jaar moge worden dan 1933 is geweest en dat de leden van den raad, naast B. en W. de kracht en sterkte zulten mogen heb ben, om hun moeilijke taak naar behooren te vervul len. Als antwoord op de zeer vele ingezonden stukken waarin de „schrijverij" van Arie onder de loupe werd genomen; vinden onze lezers thans het volgende epistel. Het is zooals Arie's vriend Jaap al reeds aan kondigd, het laatste, omdat de Redactie der Schaeer niet steeds weer voor deze kwestie plaatsruimte kan afstaan in die mate als nu is geschied. Wij hebben gemeend dat dit onderwerp dat vele zinnen thans in Nederland bezig houdt, belangrijk ge noeg was om hekeken te worden en daarom hebben wij Arie's eerste epistel niet willen weigeren, 't Is ons gebleken uit de algemeene belangstelling die het heeft getrokken dat deze opinie juist was. Het vóór en tegen is o.i. nu voldoende belicht en stappen wij hier mee van dit onderwerp af. Vandaag de tweide en de leste brief van Arie. De leste omdat de Schager niet gedurig houpe ruimte geve ken. voor discussies. Hai skraift dat i alle In zenders die dat wensche en die eerlijk inzicht kraigc wille in de gedachte aan aare, graag nag per briet anJLwoorde wil. JAAP. TER MEERDERE VERDUIDELIJKING. Het heeft me zeer verheugd, dat gij. Astor. mijn brief aan jAap hebt gekozen als onderwerp voor een „Geestelijk Leven". Mijn antwoord moet ik helaas wegens de beperkte plaatsruimte, minder uitvoerig maken, dan ik zou wcnschen maar toch zal ook ik, wanneer ik straks aan het einde van dit epistel zal zijn, gaarne aan de lezers overlaten, aan welke meening zij den voorkeur geven. Evenals gij. Astor, hen ik van meening, dat he' leven zonder idealisme geen bekoring heeft. Ik zelf heb steeds in mijn werk gestreefd naar bereikbare en onbereikbare dingen teleurstellingen gehad, vele hen steeds weer opnieuw en met moed en op'imisme begonnen. Nog niet lang doe ik mee aan wat ik zou willen noemen: „Maatschappelijk Werk". Het woord politiek had in mijn ooren altijd een bijtoon van cor ruptie het woord past ook niet voor het. streven van de N.S B., die een beweging is met het ideale doel orn juist al het corruptieve politieke gekonkel op te ruimen. In deze beweging heb ik naar mijn innige diepe overtuiging dat gevonden wat moet leiden tot genezing van de zieke gemeenschap. En nü doe, ik wèl en met al mijn kracht mee aan 't hare werk. dat de vervulling van dit hnoggestelde doel moet brengen. Na dit persoonlijke,'wil ik nu eerst even antwoorden on enkele op zich zelf staande be weringen van uw betoog. Wij zijn niet de zetbazen der bourgeoisie. Integendeel wij zullen de zeihazen der verschil lende belangengroepen, óók die van een vette bour geoisie, naar huis sturen met een pensioen naar verdienste. Wij zullen het sterke, geordende eer lijke staatsbestek in het leven roepen, waarin elk indi dreigend was, toen viel het scherm, en de inner lijke gedachten van Arthur Gine losten zich in een raadselachtig glimlachje op. „Dat is zeer belangwekkend en zeer onder nemend van je, Gilder! Helaas heb ik andere plannen." Hij stond langzaam van zijn stoel op, liep om het schrijfbureau heen, en plaatste zich voor den ander, zijn handen in zijn zakken. „Wat ben je bereid te betalen voor het voor recht mijn zwager te worden?" gekscheerde hij Fabrian Gilder raapte den handschoen op. ,.I)e teruggave van de helft van je verliezen, gedurende de laatste vijf jaren," was zijn ant woord. Arthur schudde het hoofd. „Niet genoeg", glim lachte hij. „De intrekking van vier wissels," hernam Gilder onbewogen. ..getrokken en geaccepteerd door Lord Chelfórd, waarvan de acceptie bij alle vier door jou vervalscht is." Arthur Gine wankelde achteruit naar zijn bu reau, met doodsbleek en verwrongen gezicht, en Gilder maakte gebruik van zijn voordeel. „Dacht je soms. dat het toeval was, toen ik je voorstelde Lord Chelford een wissel van je te la ten accepteeren? Vijf en zeventigduizend pond zijn je nog niet voldoende, zeg je? Ik geef je déze keuze die. of vijf jaren in Dartmoor!" HOOFDSTUK XIII. Leslie had een tamelijk vervelenden middag doorgebracht, en niet èèns. maar vele malen be treurde zli, dat zij beloofd had naar het kantoor van Arthur terug te keeren. Hij zou naar Willow House rijden en wanneer deze schikking niet ge vidu op recht en gerechtigheid vóst kan rekenen naar onze opvatting van socialisme. Ik verdedig Hitier Astor. Ik weet waarschijnlijk moer van dezen waarlijk grooten mensch, dan vele anderen hier in Holland en ik heb een diepe bewon dering voor deze figuur. Maar niet daarom alleen ver dedigde ik hem in mijn brief. Ik deed dat, omdat elke aanval'op Hitier, hier bedoelt te zijn een slag naar Mussert en onze beweging. Wij bewonderen niet alles, wat in Duitschland gebeurt. Ik citeer hier Mussert: „Het Nederlandsche nationaal-socialisme is wars van terreur, heeft het rassenprobleem niet in zijn pro gram opgenomen, heeft rekening te houden met de koloniale verhoudingen, erkent ten volle het Christe lijk karakter der natie, en ziet in H. M. de Koningin de verpersoonlijking der macht." In onze beweging is ook dc Joodsche nationaal ge zinde Nederlander welkom. Het onrecht, waaronder Duitschland jaren lang leed. kweekte in het Duitsche volk en zelfs in de Duitsche kinderharten haat tegen *t dictaat van Yersailles en tegen het imperialistische Frankrijk, dnt zich aan den letter van dit verdrag wilde houden. Aan wie de schuld? Wij zullen in onze Nederlandsche jeugd geen liaat zaaien tegen welk ander volk dan ook, slechts liefde voor het eigen land! Die boekenverbranding in Duitschland! Niemand in de Nederlandsche N.S.B. is van plan iets dergelijk» hier te doen. Maar er zijn kranten en tijdschriften .di® wij zeker zullen verbieden en die waard zijn verbrand te worden. Boeken ook: Naakte Waarheid b.v. ea. - Dan wijs ik op één misvatting uwerzijds van een zin in mijn brief. Ik heb niet bedoeld te zeggen, dat g ij Astor slechts speculeert op de laagste en steeds zuiver materialistische instincten der massa. Ik geel toe, dat het uit den zin, als ook op u bedoe'.d. kón worden gelezen, hoewel 't .voorafgaande èn 't er op -volgende „dat U misschien eens 'n „Verloren Para dijs" zult schrijven", die indruk moet wegnemen. Echter, dit was gezegd van d*» .bonzen" en hier ligt juist het fundamenteele verschil, tusschen U en hen. Want omdat gij lie.'de predikt, óók liefde, zijt git in den rooden hoek evenmin per~ono grata als ik. „Mensch" duidt daarop in zijn ingezonden stuk en 't is de eenige waarheid van eenig belang in dat epistel. Ruim een jaar geleden had ik een persoonlijk de bat (a deux) met een der knapste cn meest vooraan staande sociaal-democraten over uw persoon. Hij noemde u een warhoofd, later toen hij zich meer opwond zelfs een „verschwarztei narr'. ieder die den mensch Astor kent heeft een andere meening, en de aanhaling van deze grofheden zal u, ouden vechter, niets doen. Maar die man wilde dat be wijzen en dus vergeleek hij U met Henri Polak (lausgerechnet!) als iemand die iets bereikt had. Deze Polak (nu doctor honoris causa, bij de gratie van 'n rood gemeentebestuur, god beter 't.) was de man van de diamantbewerkers, reeds in den lijd toen elk dezer arbeiders 'n ministerinkomen ver diende. Nu stempelen zij ook! maakt was, zou zij een vroegeren trein naar Chei- fordbury teruggekeerd zijn, want haar bood schap hadden niet meer dan een uur in beslag genomen. Zij belde haar broer op om hem dit plan voor te stellen, niet twijfelende of hij zou het goedkeu ren. maar, tot haar verwondering: „Ik acht het beter dat je met mij naar huis rijdt, meisje. Kom in plaats van vijf uur om halt vijf aan het kantoor. Tusschen twee haakjes. Gil der wensebt dat wij in zijn flat komen theedrin ken. Je geeft er toch niet om, wel?' „Mr. Gilder?" riep zü vol verbazing uit, maar hij sprak haastig verder: „Wij dienen beleefd tegen hem te zijn. Hij wordt onze buurman, en hij hij is zoo'n kwa de kerel niet." Zij voo.'de neiging om hoofdpijn voor te wen den om zich af te maken van een ervaring, die. op zijn zachtst uitgedrukt, niet geheel in haar smaak viel. Maar Arthur vroeg haar zelden een gunst, en zij meende uit zijn toon te mogen op maken. dat hij zich graag van deze daad van beleefdheid jegens zijn procuratiehouder zou kwijten. Eenigszins onwillig stemde zij dus toe- Zoo hij al een vermoeden van haar weerzin had. ging hij er niet. verder op in, en scheen haast te hebben om af te bellen. Er bestond hoege naamd geen reden ter wereld waarom het voor genomen bezoek haar ongerustheid zou inboeze men, maar toch, zü wist zelve niet waarom, bleef het vooruitzicht den verderen middag als èen donkere wolk boven haar hoofd zweven. Toen zij nu naar het kantoor terugkeerde, werd zij door Arthur's privè-deur binnengelaten. Hü was al leen. en zat in een welbekende houding voor zijn bureau, zijn hoofd tusschen de handen, zijn som Zeker krijgt hij voor zijn minderwaardige kroniek in „Het Volk" een meervoud van Uw honorarium voor een voornaain-gesteld Geestelijk Loven. Dat is practirch! Die man noemde U onpractiscn; ik ook, maar op andere gronden. Als gij practisch waart, zoudt gij een der beste leden van den N.S B. zijn, omdat deze uw idealen deelt maar met dit onderscheid dat zij siechts dat wat voor verwer kelijking practisch vatbaar !s. en wat zij kan verwerkelijken, in haar programma heeft. Ik zie uw glimlach Astor, en ik hoor u alweer zeg gen: Een formidahelen zin! En toch jaren gele- den zou ook een man gelijk gij Frederik van Reden, geglimlacht hebben, als men hem had gezegd, dat hij katholiek zou worden! Waarmee ik niet ge zegd wil hebben, dat ik in dat katholiek-worden iets bijzonder moois zie Astor. men gelooft ons niet. Men zegt: zie naar Duitschland, zie naar Italië, nadat men zich heeft laten voorlichten door een partijdige pers. Alsof Mucsolini en Hitier toovenaars zouden zijn, die ineens de ideale staatsindeeling kunnen voorzet ten aan een verlangend publiek! Alles beeft zijn tijd noodig cok onze fascistische reformatie! Maar gij, Astor, moet mij gelooven. wanneer ik u zeg, dat ik geen letter op papier zou zotten ter propageering van een toestand, waarin de ondernemer den arbei der weer zou kunnen knechten en uitzuigen nóch voor een militaire organisatie, welker doei agressief, een oorlog, een bloedige rooftocht zou zijn! Ik kan dit zeggen ook namens Ncderlanasehe N.S.B. Gij vergelijkt het fundament dei samenleving met dat van een huis. Het moei hecht en sterk zijn zeker! Maar de bouwer moet practischon kijk hebben op bodem en materiaal. Soms moet hij heien. En 't meest massieve fundament van kalksteen kan geen bouw dragen, die de jaren moet trotseeren. Inzicht, gezindheid, hel innerlijk verlangen naar persoonlijkheid, hunkeren naar gerechtigheid en lief de, moeten de eigenschappen zijn van uw funda ment! Oók van hot onze' Maar wij vóegén er aan toe: Bereid zijn offers te brengen in dienst der ge meenschap! Dat materiaal is n i e t aanwezig en m iet gemaakt worden. En hier ligt de kern wij zien de mogelijkheid het ie maken uw marxisme bederft hét meer en meer. Persoonlijkheid! Hen hoogere persoonlijkheid, in haar geestelijk wezen, de som der wilsuitingen van een geheel eendrachtig en éénsgezind voik. de Staat dus, verpersoonlijkt in een waarlijK grooten, sterken en edelen Mensch als Leider, kan met dien geest de natie doordingen en aldus opheffen! In het gezin tracht de vadei naar zijn beste krach ten de kinderen op te voeden tot goede menseden. Als 'n zoontje de onrijpe appels van de boomen Maat, gaat hengelen in plaat? van schoolwerk ma ken. zijn zakgeid aan cirgaretten versnoept, of stil letjes vaders sigaren probeer» dan zal een goed vader ingrijpen met vaste hand. Is t erger, aan zal hij den raad vragen van geleerde paedagogen: Maar zco noodig zal hij naar de tuchtroedt giijpcn. En als het ondeugende kind met de deuren gooit, spreekt van beknotte vrijheid en dat vadei s huis gevangenis is, dan zal de vadei siechts glimlachen, maar niet minder gestreng z ij n! Omdat hij weet wat goed is en 't kind onmondig is. Onmondig is ook het volk. Het fascisme wil een goede vader zijn. met gestrenge, maar liefderijke uand en zuo 't materiaal vorineu dat z e d e I ij k geschikt is voor het fundament bij den bouw van t mooie nieuwe Nederlandsche huis! Een groote indusirieele onderneming. De directeur is 'n knappe kerel, eerlijk, intelligent, energiek en sterk, werkzaam en steeds aanwezig. (Inderdaad staan alle bloeiende ondernemingen onder éénhuof- bere oogen op de vloeimap gevestigd. Zij ver beeldde zich dat zijn gezicht bleeker was dan an ders: en in zijn oogen stond een wanhopige, ge jaagde uitdrukking, waarvan zu ontstelde. Hij groette haar met een gedwongen glimlachje, maar zij liet zich niet bedriegen. „Ben je niet lekker, Arthur?" vroeg zij be zorgd. „Zoo frisch als een hoen," lachte hü, „maar ik heb zoo'n vermoeien den dag achter den rug. Ik zal er dus wel wat afgemat uitzien." Hij scheen liever niet over zichzelven te spre ken, maar begon dadelijk over het verrassende bezoek, dat zij straks zouden afleggen. „Gilder heeft een flat ergens bü Regent's Park", zei hü- .Wees zoo aardig tegen hem als je kunt, Leslie. Hü is mij van veel dienst ge weest. Wat ik zeggen wou", liet hy onbeholpen volgen, „hij is vrü'gezel." Zü glimlachte er om; zij had in de verste verte niet kunnen vermoeden, dat deze mededeeling in hoegenaamd eenig verband stond met haar. „Ik zou niet gedacht hebben dat hij zoo'n dat hij zoo welgesteld was," zei hü- „Neen. ik wil niet zeggen dat vrijgezel zün een bewü's van ar moede is. maar die bezitting in Cheldforbury. en r ijn flat in Regent's Park, zou men niet bepaald verwacht hebben." „Hij is zoo'n kwade kerel, niet" zei Arthur voor de tweede maal. terwijl hü schelde. „Je zult best met hem overweg kunnen; hü is tamelijk vermakelijk." „Vermakelijk" was niet het woord dat hü vol gens de waarheid gebruikt zou hebben, maar hij kon op dat oogenblik geen ander bedenken. Alsof hü er op gewacht had. kwam Mr. Gilder na hf' schellen binnen. Hij droeg een lichte demi ov

Schager Courant | 1933 | | pagina 18