ONTZETTEND ONGELUK BSJ POSEN. Predikbeurten. Trein met kinderen aangereden. UEFDESDRAMA ÏN ENGESCH D3RP. D.ie dooden. Vliegramp in Zoeloeland. Moiters in hoogsr baroap. HEDEN DE ELFSTEDENTOCHT. Door den trein gedood. Door het ijs gezakt. Nbmve burgsmsestor van Utrecht Ontploffing in vuurwerkfabriek. Wolkbreuk boven Venetië. Ondergrondscbe gas-ex?!os:es te Chbago Inbraak te Hsiloo. Marktberichten. Vervolg IJsberichten i JTTLIANADORP. Donderdagmiddag hield de IJsclub Julianadorp een fcardrijderij met hindernissec voor jongens. De animo biervoor was groot. Niet minder dan 26 deelnemers (meldden zich aan. De hindernis bestond uit het voorttrekken van een eleetje, waarop een tonnetje was geplaatst en h ermee (moest nog om een op de baan staande ton g:reden worden. De uitslag was dat de eerste prijs werd ge wonnen door J. Jimmink, de tweede prijs door D. •Vries en de derde prijs door H. Kooq. De prijzen be stonden uit contanten. Voor de volgende dagen heeft het bestuur der IJs club nog heel wat op haar programma staan. Zater dagmiddag wordt een estafettewedstrijd voor leden der voetbalclub J.V.C. gehouden. SCHAGERBRUG. Door de IJsclub De Eendracht alhier werd*" op de Groot Sloot j-1. Vrijdag wederom een tweetal wedstrij den gehouden. De uitslag luidde: a. Hardrijden met hinderniseen voor meisjes beneden 10 jaar: 1 A. Brugman; 2 S. Hopman. 3 H. I. Veuger. b. Ringsteken voor meisjes tot 14 Jaar: 1 D. Boon tjes, 2 J. Wagenaar; 3 M. Brak; troostprijzen: B. Vries •n B. Kult. BROEK OP LANGENDIJK. Hardrijden met hindernissen voor mannen: 1. T. Kos- •er; 2z Jb Boon; 3 Jb. Huibers; 4 T. de Haas, Sleetjerijden met hindernissen voor paren: L L. Kou wen Nz, en Ma Kostelijk; 2 P. Vroegop Nz, en Rens Wagenaar; 3 H. Balder en Jannie Vrcegop. De moeilijkheden op de banen .in het buitenland is men thans te boven en zijn ln prima conditie om te rijden. ZUEDSCHARWOUDE. Bij de gister op de Schager sloot gehouden wedstrij den met hindernissen, uitgeschreven door de ijsclub Ons Genoegen was de uitslag voor: Jongens van 1213 jaar: L J. de Ruiter; 2. P. Koste lijk Jr„ 3. K. Kos. Meisjes van 1213 jaar: 1 Tr. Schoenmaker, 2. D. Stoffers. 3. A. de Ruiter. Jongens van 1415 jaar: 1. N. van Kleef Dz., 2. C. de Boer. 3. A. Greidanus. Meisjes van 14—15 jaar: 1. P Berkhout, 2. B. Groen veld. AARTSWOUD. Donderdag werd vanwege de voetbalvereenlgtng een wedstrijd met hindernissen op de schaats gehouden. 24 deelnemers gaven zich hiervoor op. Na een vinnigen strijd werden de prij®en. welke uit contanten bestenden, gewennen door: 1 H. Kort; 2 P. van Zweden, 3 G. Schekkerman, 4 J van Wijk en 5 •E. Nieuwbcer. BBEEZAND. Vijdagmiddag werden op de Spoortocht schaatswed strijden gehouden voor de sohoolklnderen. Ruim 100 "kinderen namen er acn deel. Ultdlag: Meisjes 811 jaar: 1 Mlen Voorthuijzen; 2 Gré Walraven3 Nel Raven. Meisjes 1214 jaar: 1 Fransje Walraven; 2 Lijntje Neals; 3 Annie van der Wal. Jongens 8—11 jaar: 1 Frans Nleuwland; 2 Jac. Kos ter; 3. Ad. de Wilde. Jongens 1214 jaar: 1 Piet Raven: 2 Oor Muntje- werf; 3 Arie Steenvoorden; 4 Jan Nieuwenhulzen. WINKEL. Vrijdagmiddag werd op do Groote Kolk een hard rijderij gehouden voor gehuwde mannen, uitgeschre ven door de IJsclub Winkel 16 deelnemers kampten om de prijzen. De uitslag was als volgt: le prijs de heer H. Stuiven; 2e prijs de heer Jn. de Graaf; 3e prijs de heer M. Lont; 4e prijs de heer H. van Riesen Voor Zondagavond wordt een groot avondfeest op een verlichte haan. en verschillende wedstrijden per advertentie in dit blad aangekondigd. ST. MAARTENSBRUG. De ijsclub alhier hield Vrijdagmiddag een hard rljderij op de Groote Sloot. De uitslag was als volgt: Jongens van 12 en 13 jaar* 1. B. Keuris; 2. Gb. de Haan: 3. Jn. Leeuwen; 4. Jb. Bos. Meisjes van 12 en 13 jaar; 1. J. Schenk; 2. A. Blaauw; 3. N. Schouten: 4. Gré Appel; 5. M. Kossen Jongens 10 en 11 jaar; 1 Alb. Noot; 2. J. Wijn gaard: 3. C. Boot: 4. P. Jnngeian. Meisjes 10 en 11 jaar; 1 R de Geus; 2. T. Prins; 3. N de Leeuw; 4. Tr. Zeeman De prijzen bestonden in contanten. STOLPERVLOTBRUG. Heden Vrijdag werden alhier door de IJsclub Nut en Genoegen 2 wedstrijden gehouden voer dames en wel hardrijden en prikken, waai van de uitslag was als volgt; Hardrijden: le prijs- A. Roozing; 2e prijs N. Kuijt; 3e prijs G. Tromp. Hardprikken: le prijs M. Klaver; 2e prijs C. Snee- kes; 3e prijs G. Zwaan Wit. Begunstigd door raoo weei hadden de wedstrijden een geanimeerd verlof p. vnl. hot hardprikken wekte de lachlust nogal eens op. BEEMSTER. Op haar pas geopende 50.000 M2. groote Ijsbaan inge richt naar de eischen des tijds te Midden-Beemster, zal de LJsclub Bamestra Zondag a.s. groote Nationale wed strijden in schoonrijden voor dames, heeren, en paren, onder goedkeuring van den Kon. Ned, Schaatsr. Bond houden. Naar wij vernemen hebben vele bekende rijders hier voor Ingeschreven, zoodat een bezoek aan deze wed strijden ten volle waard is. XV I N K F 1 Vrijdagavond trad voor het departement Winkel der Maatschappij Lot Nut van 't Algemeen, op mevr. Joh van der Veen—Wilson, declamatrice te Alkmaar. De opkomst was hijzonder slecht, zoodat de goed verwarmde achterzaal kon worden gebruikt. De gang voor de weinige bezoekers is echter allerminst een te leurstelling geweest Wat mevrouw Van der VeenWilson geeft, geeft ze met overtuiging en ooeiend. Haar hoofdnummer; „De Jongo Koning" van Oscar Wilde, was daar een bewijs van, waarin zij op treffende wij^e wist uit te beelden te komen van mensch tot werkelijk mensch zijn, een aandachtig gehoor en een dankbaar applaus. In een paedagoog van Nico van Suchtelen, deed zij zich van de humoristische wijze kennen. In een slotwoord sprak de voorzitter zijn bewonde ring uit voor zoo'n memorie en bracht haar hartelijk dank. ZONDAG 17 DECEMBER 1988. NED. HEBV. GEMEENTE. Valkkoog, voorm. 9"/6 uur, Ds. Tinholt VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel, geen dienst, Reeds verscheidene lijkjes geborgen. Veer tien ernstig gewonden naar het ziekenhuis. Reuter seint uit Posen: Gistermorgen heeft zich in de onmiddellijke nabijheid van de stad Posen een ernstig spoorwegongeluk afgespeeld, waaraan ver scheidene menschenlevens ten offer zijn gevallen. Bij het binnenrijden van het hoofdstation is een per sonentrein gereden op een stilstaanden trein, welke geheel met kinderen bezet was. Tengevolge van de botsing stortten drie wagons van den stilstaanden trein den spoordijk af. De wagons werden grootendeels vernield. Onmiddellijk snelde hulp toe en begon men de ang stige gillende kinderen uit het wirwar van materiaal los te halen. Tot dusver zijn reeds zes kinderlijkjes geborgen en 14 andere kinderen zijn in ernstig gewonden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Daar onder de kinderen een paniek was uitgebro ken, zijn vele kinderen, die lichte verwondingen had den bekomen, hard weggeloopen, zoodat men op het oogenblik nog niet den volledigen omvang van de ramp kan vaststellen. De aangereden trein was de trein, die als gewoon lijk 's morgens vroeg de kinderen uit aangrenzende gemeenten naar Posen bracht, waar zij school gin gen. Vermoed wordt, dat de machinist van den sneltrein door een onveilig signaal is gereden. Het reddings werk wordt door de hevige vorst zeer bemoeilijkt. Het aantal slachtoffers stijgt. Nader verneemt V D. uit Poznan: Het aantal dooden tengevolge van het spoorwegon geluk bij Pozan is gestegen tot 10 het aantal ge wonden, wier *oestand grootendeels ernstig is. tot 50 Omtrent de toedracht van het ongeluk, dat gebeur do kort voordat de trein het hoofdstation te Poznan (Posen) zou binnenrijden, wordt nader gemeld, dai de oorzaak een verkeerde signaalstand was, waardoor een uit Obornik komende schooltrein met kinderen op een anderen stilstaanden schooltrein reed. Zoo als reeds werd gemeld werden drie wagens uil de rails geworpen en twee er van stortten van den 15 meter hoogen spoordijk naar beneden. Het waren twee vierde klasse rijtuigen, die geheel gevuld waren met schoolkinderen en boerenvrouwen, die naar de markt Ringen. Zoodra voldoende reddingspersoneel en hulpma'e- riaal aanwezig was, werd met het opruimen begonnen. De wagons moesten uit elkaar gehakt worden en vele Inzittenden moesten worden uitgezaagd. Van de 50 gewonden zijn 20 er zoo erns'ig aan toe, dat men voor hun leven vreest. De toestand der gewonden was door de strenge vorst nog hachelijker dan hij toch reeds zou zijn geweest. Een dicht bij de plaats van hot on geval staand huis bood niet voldoende ruimte om aile slachtoffers te kunnen hergen. Slechts gc'eidc lijk konden de slachtoffers met behulp van ambulance en militaire vrachtauto's naar de stad worden gevoerd. Het traject was slechts gedurende ecnige uren ver sperd. doch kon reeds in den loop van den ochtend weer worden vrijgemaakt VD. verneemt uit Londen: Dr. Herman Bakker, een 44-jarige Nederlander en Mrs. Florence Wilson. de 42-jarige pensionhoudster van „Sunnyhurst" te Farnham (graafschap Surrey) zijn in hun huis doodgeschoten aangetroffen. Iris Wilson. de 19-jarige dochter van de pensionhoudster is gedood door slagen met den kolf van een jachtgeweer, dat bij het lijk van Bakker is gevonden In zijn zakken heeft men twee brieven gevonden, welke gericht zijn aan den „co- roner". Bakker noemde zich agent van olltemaatscSiappijen, doch hij is gedurende 14 dagen niet te Farnham gezien. Hoewel hij op zeer vriendschappelijken voet stond mat de Wilsons, was er toch dikwijls ruzie. Men zegt, dal de gedragingen van de Jonge Iris zijn jaloezie hebben opgewekt. Bakker is afkomstig uit Zeist. In 1928 kwam hij voor de eerste maal ln Engeland. Hij oefende geen geneeskundige praktijk uit en woonde ongeveer 12 maan den te Farnham. Volgens de buren was Bakker geengageerd met Mrs. Wilson. Zij hadden nogal vaak ruzie en de vrouw heeft dikwijls gehad, dat zij van hem weg wilde gaan. Voorts wordt gezegd, dat Bakker intertijd in goeden doen is geweest, doch dat hij veel geld heeft verloren ln de affaires van Hatry en Kreuger. Toestel tegen den grond geslagen. Vij dooden. Reuter seint uit Durban: Drie personen zijn gedood en één persoon is ernstig gewond bij een botsing tegen den grond, van een vliegtuig der „Union Airways" te Eshowe (Zoeloeland. Het vliegtuig was er één van den plaatselijken lucht- dienst De marconist en een passagier bleven onge deerd Nader uit Durban: Het aantal dooden is thans tot vijf gestegen, o.w. de marconist en een passagier, die stierf tengevolge van „shcck". UIT ONZE OOST Ook fiscaal toekent appel aan. Aneta seint uit Soerabaja: Zoowel ds fiscaal bij den Zskrijgsraad te Sosrabaja i als de beklaagden Bcshart c.s. teeltenden fcc gcr beroep aan tegen de gisteren doord en Zeskrijg3raad uitgespio- ken vonnissen. (Voor de veroordeeling van de muiters der „Zeven Provinciën" zie men elders in dit nummer. GOED BERIJDBARE ROUTE. De greote Elfstedentocht ls wanneer we dit soa rij ven, reeds aangevangen. Ruim 500 deelnemers hebben -Ich aangemeld. Heel Nedrland lééft ln dezen prach- tlgen, maar zoo zwaren tocht mee. Gisteravond waren vele deelnemers reeds ln Leeuwar den veieenigd. Er heerschte onder hen een enthousi aste stemming, toen zij vernamen, dat het kwik ond:r het nulpunt was gedaald. Het meeren-Jeel hunner ging om 10 uur naar bed want om 4 uur moesten zij weer opstaan. Ook Jongert uit Upendam is present. Jongert, de eenvoudige grondwerker van de Zuiderzeewerken, d;o een prachtig sporttype is, een kerel met een kop als een stier uit Andalusië. In zijn gezelschap was De Jong, eveneens ul Ilpendam en eveneens op klompen. Het gemak dient den mer.sch, zei hij bij een onder- houd. Onze schoenen zitten op de noren, waar wij morgen op zuilen vechten. Wy dragen die klompen omdat zij makkelijker en warmer zijn, maar morgen zullen wij toonen, dat wij ln once schoenen kunnen staan. Ik zal ervoor rijden en zonder pech hoop ik bij de voorsten te zijn; waar hij trouwens alle kans op heeft. Oude man op een onbewaakten overweg meegesleurd en onmiddellijk gedood. Uit Winschoten: Gistermorgen omstreeks half tien ls op een onbewaakten overweg bij Appiagedam een doo- delijk ongeluk gebeurd. De veertigjarige koemelker K. Dijk passeerde per flets den overweg, juist terwijl de trein naderde, die te 9v25 uit Delfzijl vertrekt naar Groningen. Blijkbaar heeft D., die in verband met de koude oorlapjes droeg, den trein niet hooren aankomen zoodat hij tegen der. locomotief reed. Hy kreeg een harden klap tegen het hoofd en werd eenlge meters meegesleurd, waarby hy deeriyk verminkt werd. De dood trad onmiddllljk in. Het rijwiel werd geheel ver nield. Het treinpersoneel heeft niets van het ongeluk bemerkt, want de trein is doorgereder. Een andere wielrijder had nog getracht den man op het gevaar op merkzaam te maken. Zes personen aan den Omval bij Alk maar met moeite gered. Gistermiddag zijn aan den Omval bij Alkmaar zes personen door het ijs van het Noord Hollandsch Ka naal gezakt, waarvan het midden ten behoeve van de scheepvaart geregeld is opgehouden. Alle dren kelingen werden, zij het na veel moeite, gered- Mr. Ter Pe'kwtjk, thans secretaris van Den Haag, benoemd. Naar het Haagsche Corr. Bureau verneemt, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van mr. dr. G. A. W ter Pelfcwijk. secretaris van de^gemeeme 's Gravenhage, tot burgemeester van Utrecht. Vüftlen dooden te Chioggia. Volgens een bericht van United Press uit Venetië aan de „TeL" heeft een wolkbreuk in de geheele stad over stroomingen veroorzaakt. Het water staat meer dan een meter boven het normale peil. In het stadje Chioggia zijn vyftien menschen omgekomen. Zes arbeiders gewond Uit Sangerhausen Gistermiddag heeft In de vuurwerkfabriek der erven Marle Hellwig een ontploffing plaats gehad, waardoor de muren van een fabrleksrulmte werden ingedrukt. Er ont3tond brand. De vlammen sloegen over naar de zy- vertrekken. De kleeren der werklieden vatten vlam, zoo dat de lieden de straat op vluchtten en in de sneeuw rondwentelden om het vuur in hun kleeding te blusschen Zes personen liepen brandwonden op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een vrouw overleden Een der vrouwen, die by de explosie in de vuurwerk fabriek te Uftrungen ernstig werden gewond, is over leden. Gaten van verscheidene me'ers In het plaveisel gescheurd. Riooldeksel en steenen omhoog geslingerd. V.D. verneemt uit Chicago: Ih de binnenstad hebben beden talrijke onderaard sche gasexplosies plaats gehad. Op verschillende nlaatsen werden gaten van verscheidene meters in het plaveisel gescheurd. Riooldeksels en steenen werden omhoog geslingerd. Door den luchtdruk ri'n duizenden ruiten vernield Op dit oogenblik rijn drie zwaar ge wonden gemeld. De materieele schade wordt begroo' op een millioen dollar. Men vermoedt, dat de explosies teweeggebracht door ophooning van gas in de aarde, zijn veroorzaakt door een defecte leiding. MET GELADEN BUKS GEVALLEN. Jongeman zwaar gewond. Uit Steenderen wordt gemeld: Gisterenmiddag is de 22-iarige H. S„ terwijl hij met een geladen buks op het jachtveld bevond, door de gladheid uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat de buks afging en S. werd getroffen Zwaar gewond en in hoogst ernstigen toestand is S. naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. GASONTPLOFFING TE HAVRE. Zeven zwaar gewonden. Gisteren ontplofte in een Hotel te Le Havre een groote stalen gascylirider. waardoor brand uitbrak. Zeven leden van het personeel, die in de hall aan wezig waren, werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, waar twee hunner in leven'gevaar verkeeren. Het vuur, dal, zich in het restaurant snel uitbreid de. werd door de brandweer spoedig gebluscht» Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 768 m.M. Vooruitzichten: Vorst Temperatuur: 6 gr. C is 6 gr. vorst INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Reiiactlooist Het oogonderzoek doen wij gratis. By den wethouder der gemeente. Vrij groot bedrag buitgemaakt In den nacht van Donderdag op Vrijdag Is Ingebroken ln het woonhuis van den heer A. J. C. Maas Geestenu nus, wethouder van de gemeente Heilo by Alkmaar. Men heeft zich toegang verschaft door het ultsnyden van een ruit "Taar verluidt, zou een vrij groot bedrag bestemd voof de uitkeering van het burgeriyk armbestuur, zyn ver dwenen. De politie heeft do zaak ln onderzoek. In de Alkm. Crt lezen we nog de volgende byzonder- heden: De inbraak moet des nachts na één uur hebben plaats gehad, aangezien de heer Maas Geesteranus zich op dat uur ter ruste heeft begeven. Te voren moet de dief of dieven-dit hebben bespied, aangezien gebleken Is, dat in een schuurtje, aanwezig stroo voor rustbed was uitgespreid;- - - De dieven, het zijn er vermoedelijk twee geweest heb ben.zi^h toegang, verschaft door een gat. te boren door houten luiken, die een serredeur afsluiten. Hierna zyn zy er in geslaagd deze luiken door het spagnolet te ope nen, waarna zy de serredeuren hebben geopend door de afsluiting met een mes op te trekken. Zoowel ln de huij- kamer als in die van d?n heer Maas Geesteranus Is allee over hoop gehaald. Het Is den dieven uitsluitend om geld te deen geweest, zy hebben althans alle waardevolle voorwerpen onaangeroerd gelaten. Mevrouw Maas Geerteranus is sccr.-pennlngmeesten- esse van het B. A. en uit deze kas is een bedrag van f 500 ontvreemd, terwijl pl.m. f 200 privé bezit ls gesto len. Dat de dieven secuur te werk zyn gegaan, bewees het feit. dat zij dekking vcor een overhropte terugtocht v ebben germcht dcor stoelen pn plaatsen voor deuren die verbinding geven met andere vertrekken. Vermoedelijk rijn de dieven door het achter gelegen land naar-de villa gekomen. Een door de politie met behulp van der politiehond ingesteld onderzoek, wees althans in die rlohtlng GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Harm, zoon van Jannes Voerman en Garrigie van der Linde. Getrouwd: Melle Komrij en Elisabeth Feddema. POLITIE. Gevonden: een handschoen; een zak zonnepitten. Verloren: en rijwielplaatje; een kussensloop; eeo kinderarmbandje. EEE3RVEILING SCHAGFN, 14 December 1933. Aangevoerd: 40.CC0 kipeieren: 5254 Kg. f 3.704.10. 55—57 Kg f 4.10—1.40, 5860 Kg f 470—5, 61-63 Kg f 5.10—5.50, kleine f 3.60—3.90; 200 eendeleren f 4 HOOCtlN. 14 December 1933. Aangevoerd 11 stapels kaas, wegende 9895 Kg, als: 6 stapels kleine Fabrieksbaas f 21; 6 stapels kleine Boerenkaas f 22. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Dec. Aangevoerd: 310CO Kg, roede kool f 1.203, 30500 Kg. gele kool f 1.70—2, 36500 Kg. D witte kool f 2—2.50, 1000 Kg. bieten f 120. NOORDSCHARWOUDE, 16 Dec. Aangevoerd: 5C20 Kg. uien f 2.502.60. drielingen f L30, grove f 2.802.C0. 70300 Kg. roode kool f 1--2.8Ö, '3200 Kg. gele kool f 1—2 10, 28200 Kg. D. witte kool i 2—2.70. WINKEL. 16 Dec. Appelen f 2S, peren f 2—10, kool f 0.50, aardappelen f 1—1.40. spruitkool f 4—5. uien 1 0.80-1. AMSTERDAM. 15 Dec. Zecuwsche bonten f 4.25—4.50. ld. bl. f 4.25—4.50. Id elgenh. f 3.253.50, id. Bevelanders f 3—3.25, LJpolder eigenheimers f 3.25—3.50, id. Bevelanders f 3—325, per 70 Kg Anna Paulowna zand f 6, Beverw. id. f 6. Hü* legommer zand f 6. Drentsche eigenh. f 5.50, per 100 Kg., Flakkcesche eigenheimers f 3.253.50, Spuischa eigenheimers f 325—3.50 per 70 Kg. Noordh. muizen f 4.40 per 100 Kg. WAT-MENT-IUIZEN, 15 December 1933. Roede kool, le ltw. f 2.303.20. 2e kw. f 12 40; gele ':cci, le kw. f 1,60—1.70, Deensche witte kool le kw 2.10220; uien f 2.80. Aanvoer: 21775 Kg. roode kool CC0 Kg. gele kool, 3800 Kg D witte. 200 Kg uien HZLDC2RSCEI3 ETER VEILING14 December 1933. Aangevoerd: 48—51 Kg f 4—4.30 52—54 Kg f 4—5. '5—Z7 K,g f 4.40—5.40. E8-60 Kg f 5 25-5.80, 61—63 Kg. f 5.705 80; kleine eieren f 3.90—4, eendeleren f 4. ALKMAAR, 15 Dec. 1233. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 45 stane's» wegende 441C8 Kg., waarvan de, prljrec als volat: Fa- arknrs: 33 stapels kleine f 22.EC'.: 3 stapels Cornm. f 13:ro. Fcersnkoas 2 strpels kleine f 20; 1 stapel Com missie f 21. Allee met rijksmerk. Handel goed.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2