llliiui Niius- lirattmii- lattin Uil Het nieuwe handelsverdrag met Dui Kijken is Koopen bij GLOECK ino 01 Scholen. Uitgevers: N.V. vJt TRAPMAN Co, Schagen. h ei ste Blad. Verlagingen voor land- en tuinbouwproducten. Burgemeester van de Schermer teekent hooger beroep aan. GROOTE BEROERING IN IERLAND. VEELBELOVENDE PLANNEN. NIEUWE MAATREGELEN DER DUITSCHE RIJKSBANK. Bloemententoonstelling 1935 te Heemstede. De „Zwarte Kruistocht" ten einde. Engelsch vrachtschip vermoedelijk verloren. Valkoog en Eenigenburg Langereizer school. ./Kleinere vermogens te zwaar getroffen. Dinsdag 19 December 1933. SCBAGER 77ste Jaargang No. 9401 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TleN vas 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU NUMMER BESTAAI UIT TWEE BLADEN. NIEUWE TARIEVEN VOOR 1931 GEPUBLICEERD. Verschenen is de lijst van rechten welke met Duitschland overeengekomen zijn in het Vrijdag j.1. afgesloten NederlandschDuitsche handelsverdrag betreffende de regeling van het goeder* overvoer. Wij laten, voor zoover van belang voor deze streek, hieronder de rechten volgen, die in 1934 zullen gel den, waarbij tusschen haakjes zijn geplaatst de rech ten, gelijk deze waren volgens de tot nu toe geldende regeling. Alle bodragen zijn in marken per 100 kg. genoteerd. Karwij, versch of gedroogd, 8 (20). Aardappelen, versch: goedgekeurd pootgoed in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 September tot 31 December 4 (4). Groenten, versch: witto kool in den tijd van 1 Jan. tot 31 Mei 2 (4); roode kool en savoye kool, in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 2 (6). De verdragsrechten gelden slechts voor een hoeveel heid, overeen komen de met 60 (tot nu toe 50 van de hoeveelheden der afzonderlijke bovengenoem de goederen, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied zijn ingevoerd. Spruitkool in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December 5 (10). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveel heid, overeenkomende met 55 van do hoeveelheid, die in het jaar 1932 volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek uit Nederland in het Duitsche douane gebied is ingevoerd. Kropsla in den tijd van 1 April tot 31 Mei 7 (15); in den tijd van 1 Juni tot 30 September 10 (10). Het verdragsrecht van 7 Mark geldt slechts onder voorwaarde, dat de Nederlandsche regeering overeen komstig een met het oog daarop te treffen regel'ng er voor in staat, dat in de maanden pril en Mei niet meer dan 75 naar Duitschland wordt uitge voerd van de hoeveelheid, die. na overeenkomst der beide partijen op grond van een gemeenschappelijke vaststelling in de maanden April en Mei 1932 uit Ne derland in het Dutische douanegebied is ingevoerd. Zuivelproducten. Boter, versch, gezouten of gesmolten, voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rijks minister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 75 (75). Kaas. niet in afzonderlijke verpakking met eein brutogewicht van 2'A kg. of lager, harde: Edammer- en Goudakaas alsook bloksmeltkaa^ zonder korst, uit Edammer of Goudakaas bereid, alle deze voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 20 (gemiddeld 28.50). Opmerking: Het bewijs, dat de bloksmeltkaas uit Edammer of G-oudakaas is bereid, is door een certi ficaat van een door de Nederlandsche regeering aan te wijzen instelling te leveren Eieren van kippen, rauw, voorzien van een bewijs van overneming, van een door den rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen in stelling 30.- (tot 30 Sept.: 40,- 1/10; 31/12; 30.-). Eieren van eenden, rauw 30.—. Het verdragsrecht voor eendeneieren geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 90 van de hoeveelheid, die na overeenkomst van de beide partijen op grond van gemeenschappelijke vaststel ling in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Het oordeel in tuinderskringen. In tuinderskringen is men in het algemeen wel eenigszins tevreden maai men is toch lang niet vol daan. Natuurlijk heeft men tevoren wel ingezien dat niet aan alle Nederlandsche wenschtn tegemoet ge komen zou kunnen worden, dat niet ailes bereikt zou kunnen worden. Maar dat de Duitscue onder handelaars op verschillende onderdeden niets heb ben willen toegeven heeft wel degelijk teleurstelling gewekt. Dit geldt b.v vooi het artikel komkommers, hetwelk van groote beteekenis is. Immers hiervoor zijn veel arbeidskrachten noodig en het bedrijf be hoeft veel mest, terwijl er voor de vroego komkom mers bovendien hard gestookt moet worden. Dat voor dit artikel niets bereikt is beteekent dus voor onze kolenmijnen een nadeel. STERKE SNEEUWVAL IN SPANJE. In geheel Spanje is veel sneeuw gevallen. De tempe ratuur is sterk gedaald. Bij Leon zijn tal van dorpen geheèl ingesneeuwd en geisoleerd. In de buurt van Oviedo zijn de treinen in den sneeuw blijven steken. Wilde zwijnen en wolven zijn uit de bergen gekomen en roeven vee. Ook langs de kusten van de Middel land sche Zee, de Levante en de Balearen is het zeer koud. Ook de wethoudster heeft appèl aan ge- teekend. De burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar van 5 December j.1. waarbij hij is veroordeeld tot een geldboete van f300 subs. dertig dagen hechtenis wegens beleediging. De wethoudster dier gemeente, heeft appèl aange teekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij zij werd veroordeeld tot f25 boete subs. 25 dagen hech tenis. GENERAAL O'DUFFY GEARRESTEERD NA EEN VERWOED GEVECHT BIJ HET SPREEKGESTOELTE. BLAUW- HEMDENLEIDEB KOMT VOOR DEN KRIJGSRAAD. In Ierland heerscht op het oogenblik groote opwin ding, naar aanleiding van de arrestatie van generaal O'Duffy, toen hij Zondag in de uniform der blauwhem- den op een bijeenkomst verscheen, welke tegen De Va lera gericht was, gearresteerd. Reeds een mijl buiten de stad Westport toen hij op weg was naar de vergaderzaal, werd O'Duffy door de politie aangehouden, doch toen door een honderdtal aan hangers weer uit handen der politie bevrijd. Honderden politieagenten, voorzien van stalen helmen, gasmaskers, geweren, traangasbommen en auto's om singelden daarop het gebouw, waar de blauwhemden vergaderden. Mannen te paard overweldigden de politie echter, droegen O'Duffy op de schouders naar een spreekge stoelte, waar hij de menigte toeriep kalm te blijven. ,Wlj zullen winnen, al zet men mij ook in de gevange nis" aldus O'Duffy. De politie bestormde op dat oogenblik het podium en na een hevige worsteling, werd O'Duffy ten tweede ma le, doch ditmaal definitief gearersteerd. Er werd geen schot gelost. De politie had alle toegangswegen naar de stad afge zet en tal van blauwhemden, die zich naar Westport wil den begeven, aangehouden en teruggestuurd. In een Interview met de Sunday DLspatdh had gene raal O'Duffy voor de vergadering verklaard, dat hij voor de politieke toekomst van Ierland het voorbeeld van het nationaal-socialistische Duitschland wilde vol gen. Hij wenschte in Noord- en Zuid-Ierland vereenlgd te zien en dit Vereenigd Ierland politiek en cultureel op een leidende plaats. Uit goede bron wondt vernomen, dat O'Duffy jg gear resteerd onder beschuldiging, den staat in gevaar te brengen. Hij zal binnenkort voor de militaire rechtbank terecht staan. De Valera elscht orda. In een rede In de open lucht uitgesproken voor een gehoor, van tienduizend personen drong De Valera aan op eendracht, discipline, rust en orde. en zeide hij ver der, dat de vrijstaat op het oogenblik door een der grootste staten ter wereld door economische maarege len er toe geprest wordt, aan onrechtvaardige eisohen toe te geven, „wij zullen niet toegeven, doch vrede en orde zijn absoluut noodzakelijk, willen wij tegen dezen druk weerstand kunnen bieden. De regeering zal alle maatregelen nemen waarover zij beschikt, tot handha ving der orde. Generaal O'Duffy naar de gevangenis te Dubil n. VJ3. verneemt uit Dublin: De Zondag gearresteerde leider van de Iersche oppo sitie, generaal O'Duffy, is Maandag onder militaire be waking overgebracht van Westport naar de Arbour Hill gevangenis te Dublin. Hy zal zich na Kerstmis voor het Iersche militaire gerechtshof te verantwoorden hebben wegens de beschuldiging, ondanks het regeeringsverbod het blauwe hemd te hebben gedragen en lid te zijn van een onwettige organisatie. Transfer-quote verlaagd. Van vijftig op dertig procent gebracht, Berlijn, 18 December. (V.D.). De Duitsche Rijks bank heeft, hoewei de noodzakelijke verhooging der valutareserve daaronder opnieuw moét'lijden, ook thans weer besloten voor de vclger.de zes maanden het maximum te tranfereeren, wai volgens de opge stelde statistieken mogelijk is, nl. 30 Wanneer de vertegenwoordigers der crediteuren als hun meening hebben uitgesproken, dat het geen onbillijk risico is nochtans 50 te transfereeren. zoo zal toch na ailuop van de volgende zes maanden gebleken zijn of deze meening dei crediteuren, welke niet wordt gemotiveerd door de feiten en de tot nu toe opgedane ervaringen, juist is geweest of niet. De verklaring van de Rijksbank is door de leden van de Centrale commissie met algemeene stemmen goedgekeurd. Een grootsche gebeurtenis op tentoonstellings- gebied staat ons land in het voorjaar van 1935 van 15 Maart tot 19 Mei te wachten. Wij zullen dan een by uitstek nationaal artikel, bloembol len ea. bloemen ln zijn volle pracht te Heem stede kunnen bewonderen. De Algemeene Vereenlglng voor Bloembollen cultuur, die op 1 Juli 1860 werd gesticht, her denkt dan nJ. haar 75-jarig bestaan met het houden van een groote expositie op het terrein van het Wandelbosch „Groenendaal" te Heem stede. De tentoonstelling zal die van 1925 overtreffen, door dat sedertdien het aantal soorten en vormen zeer sterk Is vermeerderd, omdat de nieuwe variëteiten zich de bloembollenkweekers en hun collega's elders, in de laatste 10 jaar sterk hebben toegelegd. De groepeerin gen zijn zooveel mogelijk afwisselend gedacht. Er zullen terreingedeelten van tienduizenden vierkante meter en meer met een tegelijk bloeiend bolgewas in groote kleur- en vormverscheidenheid beplant worden. Andere terreingedeelten zullen de mogelijkheden de- monstreeren, die alleen met een voorjaarsgewas als bloembollen zijn te "bereiken. De elkander in bloeitijd- stip na den winter opvolgende bloembollen zullen het publiek op overtuigende wijze leeren, dat met bloem bollen een tuin inderdaad een bron van schier dagelijks nieuwe sensaties kan worden. En voorbeelden van. tuinaanleg in de grootte van een normale stadstuin zullen in een wedkamp, waaraan de beste onzer tuinarchitecten deelnemen, het publiek als het waren hun tuin voor oogen 'brengen. Dat daarbij onmisbaar zijn de bloemen, planten en heesters uit onze' andere tuinbouwcentra (Aalsmeer. Boskoop, Naarden-Bussum en Brabant) is duidelijk. Is voor de beplanting van het open terrein meer dan een millloen bloembollen en eenlge tienduizenden strui ken en heesters noodig, in het boschgedeelte dat van hieruit langs talrijke paden en bruggen bereikt word», is een ongelimiteerde hoeveelheid beplantingsmateriaal verelscht Een bosch behoeft niet tot ver in de Meimaand doodsch te blijven. Deze tentoonstelling zal voor de bezitters van groote natuurparken duidelijk maken, hoe met geringe moeite en een uitgave, ineens, leven en vroolijkheid is te brengen op de meest schaduwrijke plekken. Hei terrein. Het tentoonstellingsterrein, dat door Heemstede is beschikbaar gesteld is ruim 20 H.A groot en het meest Imposante deel van het Wandelbosch. Door de beschut te ligging, de groene omlijsting en de goede grondsoort Is het terrein een der meest geschikte tentoonstellings terreinen, die in ons land zijn te wijzen. Acht en twintig Fransche vlieg tuigen maken een vlucht van 20.000 K.M. boven Fiansch Afrika. Begin- November is van het Franscfhe vliegveld Ie- tress een 30-tal vliegtuigen vertrokken voor een vlucht rond Afrika. Het plan tot deze expeditie, welke genoemd werd de „Zwarte Kruistodht". was afkomstig van den Franschen minister van Luchtvaart en werd uitgevoerd door generaal Vuilleimin en zijn helpers. Te Algiers gedaald. Naar Reuter uit Parijs seint, is gistermorgen het ludht-eskader te Algiers aangekomen. Hiermede is de groote demonstratietodht boven Fransch-Afrika, die veertig dagen heeft geduurd en waarbij 20.000 KM. zijn afgelegd ten einde. Een record is hierbij niet gevestigd maar het resultaat van deze berouwbaarheidsraid is niettemin zeer belangrijk, Im mers de 28 toestellen waren alle gewone seriervliegtuigen De toestellen, hoewel niet bijzonder snel, hdbben twee maal met suoces den tocht over de Sahara volbracht, op den heenweg met twee tussdhenlandingen, op den terugtocht met slechts één onderbreking en wel bij den ravitailleerlngspost Bidon Cinq. Incidenten' hebben zich vrijwel niet voorgedaan. Slechts twee toestellen weden beschadigd bij eenigszins bruus ke landingen, maar daarbij werd niemand gewond. Reeds vier lijken der 13 opvarenden gevon den. VJD. verneemt uit Londen: Meer en meer vreest men dat het vrachtschip Broomfleet" met een bemanning van 13 kopren aan boord, in den hevlgen storm die Woensdag j.1. aan de Oostkust van Engeland heeft gewoed verloren is ge gaan. Sedert het schip Woensdag de haven van Goole verliet heeft men niets meer ervan gehoord doch kon ten tijd later de lijken van vier leden der bemanning aan de kust van Norfolk gevondsn. Men vreest dat de „Brcernleet" everals het stoonr-o^'p „CulmTe", dat 12 opvarenden aan bóord had, met man en muis is vergaan. crtels' Oliefahrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe ea halfz. 1 7-8'/j Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnxaadschilfers I 5% vocht Lijnmeel j minder dan Soyaschilfers I gewoonlijk Soyakoekjes j in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmecl beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. Bij den voorzitter, den heer v. d. Laan van het Ned. Onderwijzersgenootschap, afd. Schagen, is bericht in gekomen, dat bij besluit van Ged. Staten van 6 De cember de openbare lagere scholen te Eenigenburg en Valkoog met ingang van 1 Januari 1934 zullen worden opgeheven. NIEUWE NIEDORP, Naar we bij geruchten vernemen, is door den Bur gemeester van Hoogwoud bericht ontvangen, dat met ingang van 15 December de Langereizer school is opgeheven en zou met ingang van dien datum het onderwijzend personeel op wachtgeld zijn ge stéld. De mededeeling dat de school met ingang van Vrij dag 15 December was opgeheven, bereikte het hoofd der school en de ouders pas op Donderdagavond om streeks half negen. Het laat zich begrijpen, dat de verontwaardiging aan de Langereis over deze plotselinge opheffing groot is. Het is dan ook midden in het winterseizoen, een buitengewoon ongelegen tijdstip om deze reeds jaren bestaande gemeenschappelijke schol op te heffen, waardoor de Langereizer kinderen de reis vanaf da Langereis naar Nieuwe Niedorp zullen moeten ma ken. Naar ^verhouding van het inkomen. Ook minister Oud ziet het in. Minister Oud verklaart in de memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 19341935, dat ook hij van meeifing is dat bij de tegenwoordige belastingen de kleinere vermogens naar verhouding van het inkomen te zwaar worden getroffen. De minister zou dan ook in beginsel niet ongenegen zijn te bevorderen, dat daarin verandering komt. Bij den bestaanden financieelen toestand bestaat daartoe vooralsnog weinig gelegenheid, ook omdat een vermindering van de belasting van het vermogen in een tijd, dat zoovele heffingen moeten worden inge voerd, die met de draagkracht in veel mindere mate rekening houden, niet zonder bedenking zijn. De minister zou niet gaarne ontkennen, dat de hef fingen waarvan de verlenging bij het betreffende ont werp wordt ingesteld, een zwaren druk uitoefenen. Dit is echter niet alleen ten aanzien van deze hef fingen het geval, het geldt voor aile belastingmaat regelen men denke in het bijzonder aan de omzet belasting die gedurende den laatsten tijd zijn ge nomen. Uit het oogpunt van een billijke verdeeling van den belastingdruk kan dan ook in de bestaande financieele omstandigheden de onderwerpelijke hef fing niet worden gemist Had men de belasting van het inkomen en het ver mogen gelijkelijk willen verzwaren, dan zouden eigenlijk 50 opcenten op de vermogensbelasting moe ten zijn gelegd. De Minister acht het zeer Juist, dat dit niet is ge- chied, mede omdat in de jaren 1926 tot 1929 de be lasting van het inkomen eenige malen is verlaagd, zonder dat een verlaging op bet vermogen daarmede gepaard ging, doch hij mag er dan ook op. wijzen, dat door deze opcentenbeffing de verhouding niet ten ongunste van het vermogen is gewijzigd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1